Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

1 hour ago, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, καλό ΣΚ! Τι κάνετε; Χτές κάναμε το 3ο εμβόλιο, εν τω μεταξύ, πέρασαν μόνο 3 εβδομάδες από το προηγούμενο και  φαίνεται πως ήταν νωρίς τελικά.

Το μωρό ανέβασε πυρετό μετά από λίγες ώρες, έκλαιγε απαρηγόρητα, δεν το είδα ποτέ ξανά έτσι. Το έχω και σήμερα εμπύρετο, ταλαιπωρημένο και θλιμμένο.  Δεν θα έπρεπε να μεσολαβήσει τουλάχιστον 1 μήνας μεταξύ των εμβολίων;

Καλημέρα!!!Εμείς την περίοδο της καραντίνας ήταν να κάνουμε το πρώτο μας εμβόλιο και το καθυστερησαμε περίπου ενά μήνα...επειτα η παιδίατρος,μας έβλεπε ανά 3 βδομάδες για τα εμβολια,ωστε να αναπληρώσουμε το κενο...Γενικα μας είχε πει ότι τα πρώτα 3-4 εμβόλια Καλό είναι να τα κάνει στην ώρα του...δε νομίζω να φταιει το γεγονός ότι το έκανες νωρίτερα, πυρετό ανεβάζουν πολλά παιδάκια όταν κάνουν εμβόλιο...σε καταλαβαίνω πάντως όσο αφορά την παιδίατρο που έχεις, κι εγώ στη θεση σου το ίδιο θα έκανα, απλά Καλό θα είναι να ξανακάνεις μια συζήτηση με τον άντρα σου γιατι είναι κάτι που αφορά το παιδί σας...γονεις και παιδίατρος πρέπει να ναι της πλήρη εμπιστοσύνης 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 18/6/2020 at 7:49 ΜΜ, Agapakiii είπε:

Εγώ τον ρώτησα για τη θάλασσα είπε μπορώ να τη βάλω αλλά μέχρι τις 11 το πρωί κ μετά τις 5 το απόγευμα! Γενικά είπε το καλύτερο θα είναι μετά τους 6 μήνες ! Αλλά άμα έχει υπερβολική ζέστη οκ!αντηλιακο πάντως μετά τους 6 μήνες μΣ είπε !

Κορίτσι για να στα κάνει κρέμα βάζε νερό και πολύ ποσότητα και μετά βάζε κατάψυξη ότι δεν φάει αν βάζεις μόνο την ημέρα που ταίζεις θα πρέπει να μαγειρεύεις κάθε μέρα. Τώρα αν θες να αγοράσεις με 2 λεπίδες μεγειά σου εύχομαι. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Εξαρτάται τη σχολή που τελείωσε ο παιδίατρος μάλλον. Και η δική μας επιτρέπει το νερό (είμαστε 4 μηνών). Δεν μας είπε ποσότητα και μάλιστα όχι βρασμένο (απλά εμφιαλωμένο). Τις μέρες του καύσωνα δοκιμάσαμε να του δώσουμε αλλά δεν του άρεσε καθόλου. Όπως επίσης δεν του άρεσε το χαμομηλόνερο.

Σίγουρα παίζει ρόλο και αυτο εμάς μας ειπε να συνεχισουμε να βράζουμε το νερό. Και μας επιτρέπει να τον πάμε θάλασσα ενώ η παιδίατρος της κουνιαδας μου δεν το επέτρεπε προν το χρόνο. Εμείς αύριο θα κάνουμε το πρωτο μας μπάνιο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2020 at 7:06 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Ααα εγώ αποπειράθηκα σήμερα να του δώσω ρύζι και κολοκύθα που έβρασα, αλλά τα έφτυσε. Τελικά νομίζω ότι βιάζομαι :lol:

Το νερό δεν ξέρω πώς το έδωσες, εγώ βρέχω πρώτα τη θηλή γιατί αν είναι στεγνή αηδιάζει και το δικό μου μωρό.

Πάντως ακόμα έμεινα με την απορία γιατί απαγορεύεται το νερό σε βρέφη. Εγώ το δίνω σχεδόν από τότε που γεννήθηκε, απλά λιγάκι και κρυφά από τον άντρα μου γιατί μου το απαγόρευσε. Συνωμοτώ με το μωρό, ψιθυρίζω στο αφτί του 'νερό, νερό' και αρχίζει να ρουφάει λαίμαργα χαχα 

 

Φαντάσου η πρώτη λέξη που θα πει να είναι "νερο-νερο" θα σε καρφώσει το άτιμο!!!! :D

Βρε κορίτσια, βλέπω ότι οι περισσότερες έχετε ξεκινήσει τις στέρεες τροφές. Πόσο είναι τα μωράκια σας? Εμάς μας είπε ξεκινάμε στους έξι μήνες ( είμαστε 5.5 τώρα ) αλλά κάπου διάβασα ότι αν το μωρο δεν κάθεται χωρίς υποστήριξη στον ποπό του και αν σπρώχνει αντανακλαστικά με την γλώσσα το κουτάλι δεν είναι έτοιμο για να ξεκινήσει.... Εμένα ο μικρός δεν κάθεται στον ποπό ακόμη χωρίς υποστήριξη. Τι Κούλα είναι πάλι αυτά? 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Φαντάσου η πρώτη λέξη που θα πει να είναι "νερο-νερο" θα σε καρφώσει το άτιμο!!!! :D

Βρε κορίτσια, βλέπω ότι οι περισσότερες έχετε ξεκινήσει τις στέρεες τροφές. Πόσο είναι τα μωράκια σας? Εμάς μας είπε ξεκινάμε στους έξι μήνες ( είμαστε 5.5 τώρα ) αλλά κάπου διάβασα ότι αν το μωρο δεν κάθεται χωρίς υποστήριξη στον ποπό του και αν σπρώχνει αντανακλαστικά με την γλώσσα το κουτάλι δεν είναι έτοιμο για να ξεκινήσει.... Εμένα ο μικρός δεν κάθεται στον ποπό ακόμη χωρίς υποστήριξη. Τι Κούλα είναι πάλι αυτά? 

Στην αρχή μέχρι να μάθει το κουτάλι είτε είναι 4 μηνών είτε 8 μηνών θα το πετάει το φαί έξω.Θέλει επιμονή από τον φροντιστή αλλιώς δεν μαθαίνει να τρώει. Και γάλα δεν δίνουμε ποτέ αν δεν περάσει μισή ώρα αφού έχει προσφερθεί στερεά τροφή. 

Οι πρώτες 2-3 φορές είναι πειραματισμός περισσότερο παρά χορτασμός. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Σίγουρα παίζει ρόλο και αυτο εμάς μας ειπε να συνεχισουμε να βράζουμε το νερό. Και μας επιτρέπει να τον πάμε θάλασσα ενώ η παιδίατρος της κουνιαδας μου δεν το επέτρεπε προν το χρόνο. Εμείς αύριο θα κάνουμε το πρωτο μας μπάνιο.

Καλά έχουν πλάκα. Η δική μας από γνωστούς ξέρω ότι αφήνει μετά το εξάμηνο. Την άλλη βδομάδα θα τη ρωτήσω και εγώ να πιω την πορτοκαλάδα.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Blue-entry said:

Φαντάσου η πρώτη λέξη που θα πει να είναι "νερο-νερο" θα σε καρφώσει το άτιμο!!!! :D

Βρε κορίτσια, βλέπω ότι οι περισσότερες έχετε ξεκινήσει τις στέρεες τροφές. Πόσο είναι τα μωράκια σας? Εμάς μας είπε ξεκινάμε στους έξι μήνες ( είμαστε 5.5 τώρα ) αλλά κάπου διάβασα ότι αν το μωρο δεν κάθεται χωρίς υποστήριξη στον ποπό του και αν σπρώχνει αντανακλαστικά με την γλώσσα το κουτάλι δεν είναι έτοιμο για να ξεκινήσει.... Εμένα ο μικρός δεν κάθεται στον ποπό ακόμη χωρίς υποστήριξη. Τι Κούλα είναι πάλι αυτά? 

Χαχαχα! Στους 4 μήνες ακριβώς είπε ΜΑΜΑ. Από τον 2ο έλεγε ΜΑΜ. Αλλά ολόκληρη λέξη είπε στους 4 μήνες ακριβώς. :D Εσάς αλήθεια πότε είπαν λεξούλα για πρώτη φορά; 

Έχω κι εγώ κάποιες σκέψεις για στέρεες. Κι εμένα μου λένε ότι πρέπει να κάθεται κ να στηρίζεται. Πρόσφατα δοκίμασα από μόνη  μου να του δώσω ρύζι με κολοκυθάκι, αλλά δεν έφαγε. Μάλλον είναι όντως λίγο νωρίς, σε μερικές μέρες θα το επιχειρήσω πάλι γιατί νιώθω ότι είναι έτοιμο το μωρό μου. Είμαστε 4,5 ακριβώς. 

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2020 at 2:30 ΜΜ, Stelloudia είπε:

Μου έχει πει να βάζω ποσότητα δυο φρούτων πχ όταν θα τρώει μήλο μπανάνα αχλαδι θα βαζω μισο μηλο μισή μπανάνα ένα αχλαδι.

 

Πηρα απο τον Κωτσοβολο ενα της Izzy με 3 λεπιδες!!! Θαυματουργο!!! Ειναι λευκο και πρασινο με βαση που βεντουζαρει στον παγκο και δεν κουνιεται ρουπι!! Επισης ρυθμιζεται η ενταση αναλογα με το ποσο το πατας... Οικονομικο στα 24 ευρω για αυτα που προσφερει

On 19/6/2020 at 3:54 ΠΜ, Ntina Ntinaki είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε 3 μέρες μπανάνα 3 μέρες πεπόνι μπανάνα 3 μέρες μήλο μπανάνα αλλά με το μήλο αναγουλιαζε πολύ και από αύριο βάζουμε καρπούζι! Σειρά έχουν 3 μέρες πατάτα 3 μέρες πατάτα καρότο 3 μέρες πατάτα καρότο κολοκύθι.. μετά κοτόπουλο λαχανικά μετά μοσχάρι λαχανικα και τέλος δημητριακά. Το μωρό δεν καταλαβαίνει τι του γίνεται, δεν ανοίγει το στόμα με όρεξη. Μόνο με το νερό τρελαίνεται από  χθες χαχαχαχα ! Να ρωτήσω, έχετε κάποιο multi πολυκοφτη που είστε ευχαριστημένες; Εμένα το δικό μου που είναι από το λιντλ δεν τα αλεθει καλά, πρέπει επειγόντως να πάρω άλλο. Ιδανικά με δύο σειρές λεπίδες και γυάλινο κάδο. 

Και σε μας ακριβώς τα ίδια! 

Στα φρούτα τι ποσότητες βάζεις; 

Πηρα απο τον Κωτσοβολο ενα της Izzy με 3 λεπιδες!!! Θαυματουργο!!! Ειναι λευκο και πρασινο με βαση που βεντουζαρει στον παγκο και δεν κουνιεται ρουπι!! Επισης ρυθμιζεται η ενταση αναλογα με το ποσο το πατας... Οικονομικο στα 24 ευρω για αυτα που προσφερει. Επίσης εχει μεγαλο καδο αν θες να φτιαξεις ποσοτητα και να την βαλεις στο ψυγειο. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

askg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα ξεκινήσαμε ρυζαλευρο . Ετσι οπως το εκανα ετσι έμεινε. :-P Δεν της άρεσε καθόλου. . Μπουκιά και κλάμα. Με το που πήρα το κουπάκι απο κοντά της και εφερα το γαλα κατευθείαν ησύχασε . Τα δικα σας πως εκαναν με το ρυζαλευρο . Τους αρεσε ή μια από τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Giota1983 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σήμερα ξεκινήσαμε ρυζαλευρο . Ετσι οπως το εκανα ετσι έμεινε. :-P Δεν της άρεσε καθόλου. . Μπουκιά και κλάμα. Με το που πήρα το κουπάκι απο κοντά της και εφερα το γαλα κατευθείαν ησύχασε . Τα δικα σας πως εκαναν με το ρυζαλευρο . Τους αρεσε ή μια από τα ίδια

Δεν έχουμε ξεκινήσει τροφές ακόμα, αλλά θα σου μεταφέρω κάτι που διάβασα σε άλλη σελίδα. Δοκίμασε στη παρασκευή του (αν φτιάχνεται με γάλα) να βάλεις από το γάλα που πίνει για να είναι πιο οικεία η γεύση.  


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Δεν έχουμε ξεκινήσει τροφές ακόμα, αλλά θα σου μεταφέρω κάτι που διάβασα σε άλλη σελίδα. Δοκίμασε στη παρασκευή του (αν φτιάχνεται με γάλα) να βάλεις από το γάλα που πίνει για να είναι πιο οικεία η γεύση.  

Το σκέφτηκα αυτο αλλά μπορεί να την ενοχλεί το κουτάλι. Για αρχή τώρα δεν της δίνω πολύ . Και η φαρμακοποιός μου ειπε να κανω λιγο σε ενα φλυτζανάκι για να δω πως αντιδρά . Εχει και αυτη 2 μικρά κορίτσια και ξέρει. Έχω ενα ειδικό σκεύος που βαζεις μεσα την κρέμα και τη ρουφάει σα μπιμπερό για να μάθει .  Το εχετε χρησιμοποιήσει εσείς . Βοηθα καθολου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Το σκέφτηκα αυτο αλλά μπορεί να την ενοχλεί το κουτάλι. Για αρχή τώρα δεν της δίνω πολύ . Και η φαρμακοποιός μου ειπε να κανω λιγο σε ενα φλυτζανάκι για να δω πως αντιδρά . Εχει και αυτη 2 μικρά κορίτσια και ξέρει. Έχω ενα ειδικό σκεύος που βαζεις μεσα την κρέμα και τη ρουφάει σα μπιμπερό για να μάθει .  Το εχετε χρησιμοποιήσει εσείς . Βοηθα καθολου.

κουτάλι δώσε της με σιλικόνη θέλει επιμονή τις πρώτες φορές το πετάνε γτ δεν ξέρουν να φάνε έτσι έχουν βολευτεί με την θηλή του μπιμπερού ή του βυζιού 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει η @boukitsa123 είναι σωστό. Του δίνω κάθε μέρα κουταλάκια με λίγες σταγόνες νερό. Εκτός του ότι από περιέργεια άνοιγει το στόμα, αν δεις κάνει την κίνηση στη γλώσσα που κάνει θηλάζοντας και δεν ξέρει πώς να το χειριστεί και του φεύγει ακόμα και η σταγόνα από το στόμα. Πλάκα έχουν. Ρώτησα σε άλλη σελίδα τα κορίτσια του 2019 για συσκευές και από ότι κατάλαβα ραβδομπλεντερ βολεύει για τα φρούτα και κανονικό μπλέντερ για φαγητό. 

Επίσης...βρήκα προσφορά τα παμπερς active baby...χαααααλια. καθόλου απορροφητικές και με έντονη οσμή ούρων το βράδυ που κοιμάται πολλές ώρες. Μην τις δοκιμάσετε!!!!

και....μου ήρθε περίοδος!!! Έχει έρθει σε κάποια που θηλάζει;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

@boukitsa123 @Ele@nΑυτο εκανα σημερα και καπως καλυτερα το εφαγε. Δεν περιμενα να φαει τοσο πολυ και χαρηκα .  αυτο με τη γλωσσα το εκανε και ειναι λογικο αφου μεχρι τωρα ειχε μαθει μονο με μπιμπερο. Παντως με το που βλεπει το φαι ανοιγει το στομα κατευθειαν. Ελπιζω να συνηθισει και να τρωει ευκολα.

Τα active baby  δεν τα εχω δοκιμασει αλλα σκοπευα να τα παρω επειδη ειναι πιο οικονομικα. αν και εδω που τα λεμε πιο πολλα λεφτα δινουμε στο γαλλα παρα στις πανες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!! Εχει καμια μαμα εμπειρια απο δυσκοιλιοτητα στο μικρο της;; ειχαν μειωθει οι κενωσεις πριν ξεκινησουμε τα φρουτα και τωρα εχει φτασει μια φορα στις 5 μερες και αυτα στεγνα και λιγα.. Η παίδιατρος μου ειπε να προσθεσω ακτινιδιο και να μειωσω μπανάνα μηλο..τιποτα ομως.. 


askg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...