Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, katerina04 είπε:

Περνάει πάρα πολύ γρήγορα ο καιρός και μεγαλώνουν τα μικρούλια μας. Και εμάς μας έδωσε το οκ για τη θάλασσα. Θα πάμε αύριο για σκ. Βάρος ούτε εμένα έβαλε πολύ 500 γρ αλλά έχει τα δόντια ο καημένος και δεν έχει πολύ όρεξη. Είναι και η ζέστη

Κι ο μικρός 600 γρ. Και εναν πόντο. Μου λέει ο άντρας μου αποκλείεται...δεν τον μέτρησε καλά...μην του θίξουν τον γιο!!! Πλάκα έχει...

Θα την κάνουμε κι εμείς...μπας και κάνω κι εγώ μπάνιο επιτέλους μετά από τρία χρόνια. Ένας μαθητής μου λέει ότι είμαι ασπρη σαν κοτόπουλο..δεν έχει και άδικο... χαχαχα

  • Χαχα 3

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ele@n είπε:

Κι ο μικρός 600 γρ. Και εναν πόντο. Μου λέει ο άντρας μου αποκλείεται...δεν τον μέτρησε καλά...μην του θίξουν τον γιο!!! Πλάκα έχει...

Θα την κάνουμε κι εμείς...μπας και κάνω κι εγώ μπάνιο επιτέλους μετά από τρία χρόνια. Ένας μαθητής μου λέει ότι είμαι ασπρη σαν κοτόπουλο..δεν έχει και άδικο... χαχαχα

Αυτα τα ατιμα ολο κατι εχουν να πουν. Εμενα με κοροιδευουν επειδη δεν ξερω κολυμπι. Υψος  2 ποντους και εμεις αλλα τον προηγουμενο μηνα ειχε βαλει 4. Του δικου μου που ειναι fit τα 500γρ του φανηκαν πολλα και με πρηζει οτι τον ταιζω συνεχεια χαχα

  • Χαχα 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για τις έμπειρες. Ο μικρός είχε ψιλοφτιαξει ένα πρόγραμμα στον ύπνο. Τώρα τελευταία βέβαια μπορεί να παραλείψει ή τον πρωινό ή τον απογευματινό μισάωρο. Δεν μου πολύ αρέσει βέβαια γιατί από την κούραση είναι μέσα στην γκρίνια. Όταν θα βγάζουν δόντια όλα αυτά θα αλλάξουν;  Θα χαλάσει και τον βραδινό του;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Ele@nκαλημεεερα! 

Ναι , ας μας απαντήσουν η πιο έμπειρες και ας μας πουν και ψέματα... Ειλικρινά, το μωρό μου ποτέ δεν είχε τον καλύτερο ύπνο αλλά τις τελευταίες ημέρες αρχίζω να χάνω την υπομονή που είχα. Με τον άντρα μου μας πιάνει κλαυσιγελος. Χθες το βράδυ από τις 00:00 μέχρι τις 06:00 σηκώθηκα κάπου στις 15 φορές. ( Χωρίς υπερβολή). Κάποια στιγμή από την νυστα μου και την απελπισία μου για να μην σηκώσω ατσαλα το μωρό κ καταλάβει ότι έχω νεύρα έπαιξα μια μπουφλα στον εαυτό μου ξεγυρισμενη. Ο άντρας μου δεν ήξερε τι να κάνει...να γελάσει η να ανησυχήσει που ξαφνικά με είδε να φαπωνω το κεφαλι μου... Μας έπιασε νευρικό γελιο φυσικά  ένιωσα καλύτερα, τα νεύρα έφυγαν αμέσως αλλά δεν το συστήνω σε καμία να το κάνει... :D

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@katerina04 καλά είμαστε τα μικρά τσακώνονται επειδή είμαστε κλεισμένοι μέσα σχεδόν συνέχεια. Αμάξι δεν έχω γενικά είμαστε αρκετά περιορισμένα. Μεγαλώνει και το μωρό που κοντεύει νήπιο και θέλει κι αυτή όλο να της μιλάω γενικά ένας χαμούλης (και χωρίς βοήθεια από πουθενά κάπου κάπου έρχεται ο πεθερός μου that's it) 

Αλλά δεν θέλω να γκρινιάζω και να κάνω παράπονα όταν μου περνάνε τα ''διαόλια'' μου τα βλέπω και πεθαίνω 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 7/2/2020 at 6:42 PM, Ele@n said:

Σήμερα πήγαμε στον γιατρό. Ξεκινάμε με ρυζαλευρο σήμερα και σε δεκαπέντε μέρες με φρούτα και τον Αύγουστο φαγητό. Πω πω...πόσο γρήγορα μεγάλωσαν. 

Μας βρήκε οκ, αν και ο μικρός δεν πήρε πολύ βάρος και ύψος αυτό τον μήνα. 

 

Καλημέρα! Τι ύψος και βάρος έχετε; 

Εμείς κορίτσια μου ξεκινήσαμε να τρώμε σχεδόν τα πάντα, χτες έφτιαξα σούπα και μέσα έβαλα πατάτα, καρότο, ρύζι, κρεμμύδι, σκόρδο, μαιντανό κ άνιθο, τα πολτοποίησα κ έφαγε περίπου μια κουτάλα της σούπας κι έκλαιγε να φάει κι άλλο αλλά σκέφτομαι ότι είναι μικρό ακόμα για μεγάλες ποσότητες και δεν έδωσα περισσότερο. Σήμερα θα φτιάξω το ίδιο αλλά θα προσθέσω και ένα κουταλάκι της σούπας πολτοποιημένο στήθος από κοτόπουλο. Ελπίζω να το δεχτεί καλά. Φάγαμε και λίγο μήλο, αλλά ήταν κάπως ξινό και δεν το έφαγε όπως θα ήθελα. Τις επόμενες ημέρες θα δώσω και λίγο κρόκο, ψάχνω κοτόπουλα ελευθέρας βοσκής. :lol: 

Υ.Γ. Αύριο γινόμαστε 5 μηνών! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα! Τι ύψος και βάρος έχετε; 

Εμείς κορίτσια μου ξεκινήσαμε να τρώμε σχεδόν τα πάντα, χτες έφτιαξα σούπα και μέσα έβαλα πατάτα, καρότο, ρύζι, κρεμμύδι, σκόρδο, μαιντανό κ άνιθο, τα πολτοποίησα κ έφαγε περίπου μια κουτάλα της σούπας κι έκλαιγε να φάει κι άλλο αλλά σκέφτομαι ότι είναι μικρό ακόμα για μεγάλες ποσότητες και δεν έδωσα περισσότερο. Σήμερα θα φτιάξω το ίδιο αλλά θα προσθέσω και ένα κουταλάκι της σούπας πολτοποιημένο στήθος από κοτόπουλο. Ελπίζω να το δεχτεί καλά. Φάγαμε και λίγο μήλο, αλλά ήταν κάπως ξινό και δεν το έφαγε όπως θα ήθελα. Τις επόμενες ημέρες θα δώσω και λίγο κρόκο, ψάχνω κοτόπουλα ελευθέρας βοσκής. :lol: 

Υ.Γ. Αύριο γινόμαστε 5 μηνών! 

Α, ο δικός σας γιατρός κάνει γρήγορη εισαγωγή. Μπράβο!!! Αύριο κι εμείς πέντε!!! Ξεκινήσαμε το απόγευμα με κρέμα τώρα δύο μέρες. Σε δεκαπέντε μέρες φρούτα και τον Αύγουστο φαγητό. Είναι 8100 και 67 εκ. Ποιο μπλέντερ χρησιμοποιείς για άλεσμα;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα! Τι ύψος και βάρος έχετε; 

Εμείς κορίτσια μου ξεκινήσαμε να τρώμε σχεδόν τα πάντα, χτες έφτιαξα σούπα και μέσα έβαλα πατάτα, καρότο, ρύζι, κρεμμύδι, σκόρδο, μαιντανό κ άνιθο, τα πολτοποίησα κ έφαγε περίπου μια κουτάλα της σούπας κι έκλαιγε να φάει κι άλλο αλλά σκέφτομαι ότι είναι μικρό ακόμα για μεγάλες ποσότητες και δεν έδωσα περισσότερο. Σήμερα θα φτιάξω το ίδιο αλλά θα προσθέσω και ένα κουταλάκι της σούπας πολτοποιημένο στήθος από κοτόπουλο. Ελπίζω να το δεχτεί καλά. Φάγαμε και λίγο μήλο, αλλά ήταν κάπως ξινό και δεν το έφαγε όπως θα ήθελα. Τις επόμενες ημέρες θα δώσω και λίγο κρόκο, ψάχνω κοτόπουλα ελευθέρας βοσκής. :lol: 

Υ.Γ. Αύριο γινόμαστε 5 μηνών! 

Κοτόπουλο τόσο νωρίς ε; Εγώ τώρα στον 6ο της ξεκίνησα μοσχαρόσουπα. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2020 at 9:38 ΜΜ, Ele@n είπε:

Ερώτηση για τις έμπειρες. Ο μικρός είχε ψιλοφτιαξει ένα πρόγραμμα στον ύπνο. Τώρα τελευταία βέβαια μπορεί να παραλείψει ή τον πρωινό ή τον απογευματινό μισάωρο. Δεν μου πολύ αρέσει βέβαια γιατί από την κούραση είναι μέσα στην γκρίνια. Όταν θα βγάζουν δόντια όλα αυτά θα αλλάξουν;  Θα χαλάσει και τον βραδινό του;

Ίσως να χαλάσει και ο βραδινος ίσως και όχι είναι στο παιδί η δικιά μας ενώ από 4-5μηνων το πάει σερί χωρίς ξύπνημα γύρω στους 5μιση μήνες έβγαλε τα δύο κάτω εκεί δεν καταλάβαμε τίποτα στα δύο πάνω που ήρθαν μετά από 20μερες τα είδαμε όλα και βράδυ ξυπνούσε και πρωί δεν κοιμόταν ενώ ήταν καλοβολο μωρό βέβαια μετά το βρίσκουν πάλι ξαναμπαίνουν σε σειρά υπομονή και όνειρα και όλα είναι περαστικά να σκέφτεστε.....

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες δίνετε φρούτα τι φρούτα δίνετε ; Εμείς ξεκινήσαμε μήλο μπανάνα αχλαδι αλλά η καημένη στούμπωσε κ έπαθε δυσκοιλιότητα! Ο παιδίατρος είπε να μειώσω την μπανάνα κ να βάζω περισσότερο αχλαδι! Είπε αν συνεχιστεί το πρόβλημα να προσθέσω κ ακτινίδιο! Σε 1μιση εβδομάδα περίπου θα πάω κ θα βάλουμε κ τα φρούτα εποχής μου είχε πει!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Ίσως να χαλάσει και ο βραδινος ίσως και όχι είναι στο παιδί η δικιά μας ενώ από 4-5μηνων το πάει σερί χωρίς ξύπνημα γύρω στους 5μιση μήνες έβγαλε τα δύο κάτω εκεί δεν καταλάβαμε τίποτα στα δύο πάνω που ήρθαν μετά από 20μερες τα είδαμε όλα και βράδυ ξυπνούσε και πρωί δεν κοιμόταν ενώ ήταν καλοβολο μωρό βέβαια μετά το βρίσκουν πάλι ξαναμπαίνουν σε σειρά υπομονή και όνειρα και όλα είναι περαστικά να σκέφτεστε.....

Εντάξει, ενθαρρυντικό είναι ότι μετά το ξαναβρίσκουν...Λογικό να συμβεί γιατί πονάνε, το καταλαβαίνω... Πω πω κάθε ηλικία έχει τα άγχη της...

8 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Κορίτσια όσες δίνετε φρούτα τι φρούτα δίνετε ; Εμείς ξεκινήσαμε μήλο μπανάνα αχλαδι αλλά η καημένη στούμπωσε κ έπαθε δυσκοιλιότητα! Ο παιδίατρος είπε να μειώσω την μπανάνα κ να βάζω περισσότερο αχλαδι! Είπε αν συνεχιστεί το πρόβλημα να προσθέσω κ ακτινίδιο! Σε 1μιση εβδομάδα περίπου θα πάω κ θα βάλουμε κ τα φρούτα εποχής μου είχε πει!

Εμένα δεν μου έχει μήλο. Ξεκινά με πορτοκάλι και αχλάδι. Προσθέτει ροδάκινο και μπανάνα και μετά μου είπε ότι μπορώ να βγάλω το πορτοκάλι και να βάζω καλοκαιρινά φρούτα (καρπούζι, πεπόνι, βανίλιες, γιαρμά, σταφύλια) και άλλα όπως το ακτινίδιο. Για τη δυσκοιλιότητα μου είπε ότι δεν φταίνε λέει τα φρούτα γιατί τρώνε μικρές ποσότητες τα μικρά, αλλά ότι δεν πίνουν νερό. Γενικά, μου είπε ότι από όταν ξεκινήσει τα φρούτα να του δίνω συνέχεια λίγο λίγο νερό μέσα στην ημέρα. 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Κορίτσια όσες δίνετε φρούτα τι φρούτα δίνετε ; Εμείς ξεκινήσαμε μήλο μπανάνα αχλαδι αλλά η καημένη στούμπωσε κ έπαθε δυσκοιλιότητα! Ο παιδίατρος είπε να μειώσω την μπανάνα κ να βάζω περισσότερο αχλαδι! Είπε αν συνεχιστεί το πρόβλημα να προσθέσω κ ακτινίδιο! Σε 1μιση εβδομάδα περίπου θα πάω κ θα βάλουμε κ τα φρούτα εποχής μου είχε πει!

Κοίτα, ο κάθε παιδίατρος έχει την δική του συμβουλευτική σχετικά με το ξεκίνημα των στέρεων. Εμένα μου είχε πει 20 μέρες να του δίνω μήλο αχλάδι μπανάνα. Μου φάνηκε κάπως υπερβολικός. Οπότε από μόνη μου του έδωσα σιγά σιγά πεπονακι. Την πρώτη μέρα ένα μικρό κομματάκι την δεύτερη λίγο μεγαλύτερο κ αφού βλέπω ότι του αρέσει κ δεν τον έχει πειράξει θα του δώσω λίγο περισσότερο την τρίτη μέρα. Μετά θα ξεκινήσω από μόνη μου άλλο φρούτο. Το πιο πιθανόν είναι βερίκοκο. Δεν σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο, δεν είμαι παιδίατρος απλά εγώ θέλω να εμπλουτίσω κάπως το διατροφολογιο του μικρού. Μπορεί να είναι ιδέα μου αλλά τον έβλεπα ότι την Πέμπτη μέρα πια με μήλο αχλάδι μπανάνα είχε χάσει το ενδιαφέρον του. Επίσης, για να με κάνω να αισθανθώ πιο σίγουρη ( γιατί είχα δεύτερες σκέψεις αν θα δώσω άλλο φρούτο χωρίς την συμβουλή του παιδιάτρου ) σκέφτηκα ότι , ο,τι θα μπορούσε να πάθει με το μήλο θα πάθαινε πχ κ με το πεπόνι. Αρκεί να του δίνω φρούτα εποχής και όσο μπορώ από τα δικά μας... 

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2020 at 3:36 ΠΜ, Agapakiii είπε:

Καλησπέρα !! Εμείς ξεκινήσαμε τη Δευτέρα μήλο μπανάνα αχλάδι έχω το μουλτι τηςIzzy με 3πλη λεπίδα κ τα λιώνει όλα τέλεια! Το συνιστώ ειδικά για αργότερα που θ πρέπει να αλέθουμε το μεσημεριανό τους που θα περιέχει κρέας κ υποθέτω θα διαλύεται πιο δύσκολα! Από Δευτέρα θα της ξεκινήσω κ απογευματινό! Κορίτσια τι ποσότητα σας τρώνε όσες δίνετε φρούτο περίπου ;

Εμένα μου έχει πει.η παιδίατρο να του φτιάχνω ποσότητα δύο φρούτων και την τρώει όλη βέβαια είναι φαγανο μωρό. Απογευματινό του δίνω τη φαριν λακτε της Νουνού 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφαγε και ακτινίδιο δεν την πείραξε ελπίζω να κάνει εύκολα κακά πια! Αύριο μπαίνει απογευματινό κ το ρυζαλευρο κ λίγο το φοβάμαι μη μου την στουμπώσει γιατί η καημένη έχει έτσι ξ αλλιώς ζόρι με τα κακακια της! Όσο για τα φρούτα είπε σιγά σιγά θα βάλουμε της εποχής κ ανυπομονώ γιατί νομίζω θα της αρέσουν πολύ! Γενικά από ποσότητα τα τρώει ξ αφήνει περίπου το 1/3! Νερό προσπαθώ να της δίνω αλλά δεν το πίνει πολύ! Λίγο λίγο !

επισης είπε αν θέλω να της δώσω φαγοπυρο η κεχρί αντί για ρυζαλευρο αλλά δε νομίζω να το επιχειρήσω ακόμα! 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Σήμερα έφαγε και ακτινίδιο δεν την πείραξε ελπίζω να κάνει εύκολα κακά πια! Αύριο μπαίνει απογευματινό κ το ρυζαλευρο κ λίγο το φοβάμαι μη μου την στουμπώσει γιατί η καημένη έχει έτσι ξ αλλιώς ζόρι με τα κακακια της! Όσο για τα φρούτα είπε σιγά σιγά θα βάλουμε της εποχής κ ανυπομονώ γιατί νομίζω θα της αρέσουν πολύ! Γενικά από ποσότητα τα τρώει ξ αφήνει περίπου το 1/3! Νερό προσπαθώ να της δίνω αλλά δεν το πίνει πολύ! Λίγο λίγο !

επισης είπε αν θέλω να της δώσω φαγοπυρο η κεχρί αντί για ρυζαλευρο αλλά δε νομίζω να το επιχειρήσω ακόμα! 

Κι εμένα τις πρώτες μέρες δε πολυεπινε το νερό αλλά όταν αρχισα να τον αφήνω να πίνει μόνος του άρχισε να πίνει ποσότητα, το νερό βοηθάει και στη δυσκοιλιότητα. Εγώ του πήρα για νεράκι το εκπαιδευτικο μπιμπερο της nuk το first choic έχει πολύ μαλακη πιπίλα και μικρή ροή και ετσι πίνει μόνος χωρις να πνίγεται

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...