Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

@Blue-entry τα ιδια βιντεο εχουμε δει, παπαπαπαπα αηδιες! Μακρια απο το y tube. Ολα θα γινουν στην ωρα τους. Και εγω τα pampers splashers χρησιμοποιω και ενα καπελο. Πηγαινουνε απογευματινες ωρες και δεν εχει ηλιο.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ele@n είπε:

Έχετε αρχίσει να χρησιμοποιειτε το μεγαλύτερο καθισματακι αυτοκινήτου ή είστε ακόμα με το αυγό; Έχει αρχίσει και σφηνώνει το μωρό...

Χαχαχαχαχα σας φαντάζομαι...και μένα βρίσκουν τα ποδαράκια του στο κάθισμα, πρέπει να τα έχει λυγισμένα. Δεν έχω βάλει ακόμη το άλλο κάθισμα γιατί ναι μεν κάθεται σχετικά καλά χωρίς υποστήριξη αλλά το βλέπω πολύ "κάθετο" και "ίσιο" για την πλατουλα του ...ξέρω γω... 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Χαχαχαχαχα σας φαντάζομαι...και μένα βρίσκουν τα ποδαράκια του στο κάθισμα, πρέπει να τα έχει λυγισμένα. Δεν έχω βάλει ακόμη το άλλο κάθισμα γιατί ναι μεν κάθεται σχετικά καλά χωρίς υποστήριξη αλλά το βλέπω πολύ "κάθετο" και "ίσιο" για την πλατουλα του ...ξέρω γω... 

Να ήταν μόνο τα ποδαράκια καλά θα ήταν. Σφηνώνει ο σούμο σου λέω... πρέπει να ανοίξω να δω οδηγίες. Υποτίθεται ότι αυτά έχουν και επίπεδα κλίσης.

  • Χαχα 3

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Έχετε αρχίσει να χρησιμοποιειτε το μεγαλύτερο καθισματακι αυτοκινήτου ή είστε ακόμα με το αυγό; Έχει αρχίσει και σφηνώνει το μωρό...

Κ εμείς κάπως έτσι ήμασταν ! Σφηνώνει κ την έβγαζα με δυσκολία :lol: πήραμε πρόσφατα ένα κάθισμα inglesina πολύ ευχαριστημένοι είμαστε προς το παρόν κ η Μπέμπα κάθεται σαν πριγκίπισσα νομίζω της αρέσει πολύ κ αυτής :P

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Να ήταν μόνο τα ποδαράκια καλά θα ήταν. Σφηνώνει ο σούμο σου λέω... πρέπει να ανοίξω να δω οδηγίες. Υποτίθεται ότι αυτά έχουν και επίπεδα κλίσης.

Εεεεμμμμμ αφού είστε χοντρουλικα!!! Ποιος σας φταίει???

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Blue-entry είπε:

Εεεεμμμμμ αφού είστε χοντρουλικα!!! Ποιος σας φταίει???

χαχαχαχα... θα το πάρουμε σε ύψος!!!! η μαμά φταίει που μας μπουκώνει γάλατα, κρέμες, φρούτα...:D 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

χαχαχαχα... θα το πάρουμε σε ύψος!!!! η μαμά φταίει που μας μπουκώνει γάλατα, κρέμες, φρούτα...:D 

 

Καλά κάνει η μαμά....οι διπλες στα μπουτακια είναι ότι πιο λαχταριστο! 

 

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Ξεκίνησατε τα δημητριακά; Εγώ σήμερα θα δώσω σουπίτσα με πλιγούρι μέσα. 

Καλησπέρα...όχι εμείς δεν ξεκινήσαμε ακόμη... Παλευουμε ακόμη με την μοσχαροσουπα μπας κ την δεχτεί.... Αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν του αρέσει η απλά δεν είναι έτοιμος... Όταν λέμε σούπα....την αφήνουμε ζουμερη ή γίνεται τύπου βελουτε? Για πες μας την συνταγή σου με το πλιγούρι να την δοκιμάσουμε κ εμείς.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Καλά κάνει η μαμά....οι διπλες στα μπουτακια είναι ότι πιο λαχταριστο! 

 

Καλησπέρα...όχι εμείς δεν ξεκινήσαμε ακόμη... Παλευουμε ακόμη με την μοσχαροσουπα μπας κ την δεχτεί.... Αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν του αρέσει η απλά δεν είναι έτοιμος... Όταν λέμε σούπα....την αφήνουμε ζουμερη ή γίνεται τύπου βελουτε? Για πες μας την συνταγή σου με το πλιγούρι να την δοκιμάσουμε κ εμείς.... 

Καλησπερα και να σας ζήσουν.. Πετάγομαι κι εγώ. Εχω ένα παιδακι 16 μηνών.. Θα σου πω ιστορία, όταν ξεκινήσαμε να τρώμε τα έτρωγε όλα, μα τα έκανα λίγο νεροβραστα, δλδ νεροβραστα, σουπα σουπα.. Σε λίγες μέρες άρχισε να μου τα φτυνει στη μουρη.. Και αμέσως κατάλαβα ότι τα θελε βελουτέ.. Ε τελικά ήταν του βελουτέ.. Χαχα και τυπου πουρε μη σου πω.. Καλη επιτυχία στα μαγειρέματα.. Ο δικός μας από εννιά μηνών έκοψε τα αλλεσμενα, και τα ήθελε μπουκιές.. Και τώρα τρώει ότι τρώμε με πιρουνι μόνος του. Θα σου δείξει το παιδι σημάδια.. 

On 24/7/2020 at 2:57 ΠΜ, Marthakat είπε:

Καλησπέρα κορίτσια, εχω καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω..

Εμένα η μικρή 5,5 μηνών τωρα ήδη καθεται καλά, ψιλομπουσουλαει κ οταν κουραζεται παει με το κεφαλακι σαν σκουληκάκι:) Την εχω μεσα στην ημερα στο πατωμα σε παζλ που ειναι σαν στρωματακι με τα παιχνίδια της κ την έχει βοηθήσει πολύ στο να κανει πράγματα μόνη της.. Το ευχαριστιέται :)

Παίζει πολύ με τα χερια της (κουλουρακια,πεταλουδες).. Της αρεσει να τα παρατηρει οταν θελει να κοιμηθει.. Γυρναει στο πλαι τα εεπεργαζεται κ κοιμάται.. αν είναι τα δικά μου ακόμη καλύτερα... :)

Κοιμάται μονη της στο δωματιο της απο 2 μηνών.. Τρελένεται να κοιμάται μπρούμητα (απο 1,5 μηνων ετσι βολευεται) ή γυρναει στο πλαι.. Γενικα αλωνιζει.. Αλλου τη βαζω αλλου τη βρίσκω.. Κοιμαται σερι όλη νυχτα με το που 40ισε..Ξυπναμε στις 7.30 τρωμε κ την παιρνω αγκαλιτσα στο κρεβατι μου κ καμια ωριτσα ακομη κοιμομαστε.. :) 

Μας εχει κακομάθει :-D

Ξεκινησαμε ριζαλευρο κ φρουτα.. Με το ριζαλευρο τρελενετσι με τα φρουτα καθολου.. κλαιει τα φτυνει οτι συνδιασμο κ να κανω ειτε μαζι με ριζαλευρο τιποτα αυτη.. Πιστευω θα συνηθισει κ θα τρωμε παραπονο απο 5 κουταλιτσες..Δεν τη ζοριζω.. Η παιδιατρος μου ειπε να της κανω το καρπουζακι χυμο κ να της το δινω στο μπιμπερό να δροσίζεται.. θα το δοκιμασω το ΣΚ και θα σας πω..

Η πεθερά μου όταν της την πάω όλο μου λεει οτι το μωρο ζεστενεται κ διψαει κ να της δινω νερο γιατι λεει οτι δεν ξεδιψαει με το γαλα μονο κτλ. Εγω δεν την αφήνω φυσικά γιατι δεν ξερω κατι τετοιο κ ουτε η παιδίατρος δεν μου εχει πει κατι ακομη; Μου λεει διαβασε αυτή οτι απο 4 μηνων μπορουν να πιουν κ οτι κακως δεν της δινω κτλ. Εσεις δινεται νερακι; Θα παω σε 10 μερες στην παιδιατρο κ θα ρωτήσω αλλά είπα να ρωτήσω κ εσάς μήπως τους δίνεται κ εγώ εχω αργίσει..

Εμεις δίναμε νεράκι αμέσως μόλις ξεκίνησε να τρώει κρέμα ρυζαλευρο. Πέντε μηνών.. Ρωτα τον παιδιατρο σου όμως.. Πετάχτηκα κι εγώ χαχα να σου ζησειιι

On 24/7/2020 at 3:52 ΜΜ, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να ρωτήσω μαγιουδάκι από που τους πήρατε; Τζάμπο δεν έχει για κάτω του έτους και είμαι σε αναζήτηση. (Εγώ ένα τρελοκομείο με 3 παιδιά δεν περιγράφω άλλο :wub: )

Hm καταπληκτικά σχέδια.. Να σου ζησειιι

  • Μου αρέσει 3

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Blue-entry είπε:

Καλά κάνει η μαμά....οι διπλες στα μπουτακια είναι ότι πιο λαχταριστο! 

 

Καλησπέρα...όχι εμείς δεν ξεκινήσαμε ακόμη... Παλευουμε ακόμη με την μοσχαροσουπα μπας κ την δεχτεί.... Αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν του αρέσει η απλά δεν είναι έτοιμος... Όταν λέμε σούπα....την αφήνουμε ζουμερη ή γίνεται τύπου βελουτε? Για πες μας την συνταγή σου με το πλιγούρι να την δοκιμάσουμε κ εμείς.... 

Καλησπέρα πετάγομαι κ εγώ για να σου πω πως την κάνω εγώ κ της αρέσει πολύ! Βράζω τα λαχανικά στο ζωμό του κρέατος ( πολύ λίγο ζουμακι) μετά τα αλέθω όλα μαζί με το ζουμακι αυτό Αν χρειαστεί προσθέτω κ λίγο νεράκι κ γίνεται βελουτε! Στο τέλος προσθέτω 1 κουτάλια της σούπας περίπου λάδι κ λίγο λεμονακι ( και στο μοσχάρι το κάνω αυτό κ στο κοτόπουλο ) και γίνεται μουρλιαααα!! Άνετα το τρώω κ εγώ! Σκέψου μια μέρα περίσσεψε κ το έφαγε η μαμά μου ( προσθέτοντας λίγο αλατακι αυτή φυσικά Χαχαχαχα) :lol:

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Blue-entry said:

Καλησπέρα...όχι εμείς δεν ξεκινήσαμε ακόμη... Παλευουμε ακόμη με την μοσχαροσουπα μπας κ την δεχτεί.... Αναρωτιέμαι μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν του αρέσει η απλά δεν είναι έτοιμος... Όταν λέμε σούπα....την αφήνουμε ζουμερη ή γίνεται τύπου βελουτε? Για πες μας την συνταγή σου με το πλιγούρι να την δοκιμάσουμε κ εμείς.... 

Βράζω κρεμμυδάκι με λίγο καρότο και όταν είναι κατα το ήμισυ έτοιμο, προσθέτω πατάτα και βράζουν όλα μαζί. Όταν μαλακώσει λίγο και η πατάτα, προσθέτω και το πλιγούρι. Βράζουν όλα μαζί και στο τέλος βάζω μαιντανό και άνιθο και όταν μαγειρευτούν και αυτά, προσθέτω λίγο ελαιόλαδο. Αφού τα αλέσω, αραιώνω τη σουπίτσα με λίγο γάλα/φόρμουλα και ταίζω το μωρό. Βελουτέ είναι πάντα οι σούπες που φτιάχνω.

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ninamc είπε:

Καλησπερα και να σας ζήσουν.. Πετάγομαι κι εγώ. Εχω ένα παιδακι 16 μηνών.. Θα σου πω ιστορία, όταν ξεκινήσαμε να τρώμε τα έτρωγε όλα, μα τα έκανα λίγο νεροβραστα, δλδ νεροβραστα, σουπα σουπα.. Σε λίγες μέρες άρχισε να μου τα φτυνει στη μουρη.. Και αμέσως κατάλαβα ότι τα θελε βελουτέ.. Ε τελικά ήταν του βελουτέ.. Χαχα και τυπου πουρε μη σου πω.. Καλη επιτυχία στα μαγειρέματα.. Ο δικός μας από εννιά μηνών έκοψε τα αλλεσμενα, και τα ήθελε μπουκιές.. Και τώρα τρώει ότι τρώμε με πιρουνι μόνος του. Θα σου δείξει το παιδι σημάδια.. 

Εμεις δίναμε νεράκι αμέσως μόλις ξεκίνησε να τρώει κρέμα ρυζαλευρο. Πέντε μηνών.. Ρωτα τον παιδιατρο σου όμως.. Πετάχτηκα κι εγώ χαχα να σου ζησειιι

Hm καταπληκτικά σχέδια.. Να σου ζησειιι

Να πεταγεσαι πιο συχνά!!!! Μας βοηθάς!!!! 

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Βράζω κρεμμυδάκι με λίγο καρότο και όταν είναι κατα το ήμισυ έτοιμο, προσθέτω πατάτα και βράζουν όλα μαζί. Όταν μαλακώσει λίγο και η πατάτα, προσθέτω και το πλιγούρι. Βράζουν όλα μαζί και στο τέλος βάζω μαιντανό και άνιθο και όταν μαγειρευτούν και αυτά, προσθέτω λίγο ελαιόλαδο. Αφού τα αλέσω, αραιώνω τη σουπίτσα με λίγο γάλα/φόρμουλα και ταίζω το μωρό. Βελουτέ είναι πάντα οι σούπες που φτιάχνω.

 

 

Just now, Agapakiii είπε:

Καλησπέρα πετάγομαι κ εγώ για να σου πω πως την κάνω εγώ κ της αρέσει πολύ! Βράζω τα λαχανικά στο ζωμό του κρέατος ( πολύ λίγο ζουμακι) μετά τα αλέθω όλα μαζί με το ζουμακι αυτό Αν χρειαστεί προσθέτω κ λίγο νεράκι κ γίνεται βελουτε! Στο τέλος προσθέτω 1 κουτάλια της σούπας περίπου λάδι κ λίγο λεμονακι ( και στο μοσχάρι το κάνω αυτό κ στο κοτόπουλο ) και γίνεται μουρλιαααα!! Άνετα το τρώω κ εγώ! Σκέψου μια μέρα περίσσεψε κ το έφαγε η μαμά μου ( προσθέτοντας λίγο αλατακι αυτή φυσικά Χαχαχαχα) :lol:

Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!!!! Άντε να δούμε αν θα τον καταφέρουμε να φάει παραπάνω από δύο κουταλιές μοσχαροσουπα.... Πάντως είναι τόσο γλυκούλης όταν αηδιάζει! Καλαααα και εγώ πάντα τρώω ότι περισσεύει είτε είναι από την σούπα είτε από τα φρούτα! Χαχαχχα δεν τους χαρίζω! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Να πεταγεσαι πιο συχνά!!!! Μας βοηθάς!!!! 

 

Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!!!! Άντε να δούμε αν θα τον καταφέρουμε να φάει παραπάνω από δύο κουταλιές μοσχαροσουπα.... Πάντως είναι τόσο γλυκούλης όταν αηδιάζει! Καλαααα και εγώ πάντα τρώω ότι περισσεύει είτε είναι από την σούπα είτε από τα φρούτα! Χαχαχχα δεν τους χαρίζω! 

Να σαι καλά... Και εγώ έβαζα λίγο παραπανω πατατα και καροτο παντα , για να βγαίνει πιο πηχτη στο αλεσμενο.. Επίσης ότι πςρισσευε από το αλεσμενο το έβαζα σε σακουλα στην καταψυξη και μετά το προσθετα στα δικά μας φαγητά, σαν κυβο... Μιλάμε για νοστιμιά, οχι αστεια χαχαχ

Να πανε ολα καλα ευχομαι

  • Μου αρέσει 2

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Ευχαριστώ βρε κορίτσια!!!!! Άντε να δούμε αν θα τον καταφέρουμε να φάει παραπάνω από δύο κουταλιές μοσχαροσουπα.... Πάντως είναι τόσο γλυκούλης όταν αηδιάζει! Καλαααα και εγώ πάντα τρώω ότι περισσεύει είτε είναι από την σούπα είτε από τα φρούτα! Χαχαχχα δεν τους χαρίζω! 

Ευτυχώς προνόησα και την πρώτη μέρα των φρούτων επειδή ήθελα να δω αντιδράσεις φρόντισα και βιντεοσκόπησα το τάισμα. Έχω καταγεγραμμένη όλη την αήδια στη φάτσα του την ώρα που δοκιμάζει την κρέμα. ευτυχώς ήταν 3 κουταλάκια και τελείωσε το μαρτύριό του νωρίς. Πολύ γέλιο... Δεν ξέρω πώς είναι το φαγητό, αλλά κι εγώ φίλη μου την φρουτόκρεμα την τιμώ δεόντως. Το ρυζάλευρο δεν μου άρεσε. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...