Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου καλή εβδομάδα όσες είστε του κλάδου ξέρετε πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα των αιτήσεων που είχαν γίνει τον Φλεβάρη; 

Τον Αύγουστο είπαν.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Christy32 είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ας πεταχτω και εγω. Με τη φρουτοκρεμα κανω οτι μου κατεβει, ετσι εχω καταλαβει. Βαζω μεχρι 4 αλλα τις περισσοτερες φορες βαζω 3, αλλα μισα αλλα ολοκληρα. Με το πορτοκαλι εχει ξετρελαθει. Οσον αφορα την κρεμα δινω της νουνου τη βανιλια εναλλαξ με τη φαριν λακτε, τρωει και 15 κουταλιες. Χορτοσουπα και κρεατοσουπα δεν τρωει. Οσες παραλαγες και αν εχω κανει. Και δεν ξερω τι αλλο να κανω. Επισης, δεν λεει να αφησει το βυζι. Αυτα απο εμας.

Κορίτσι εσένα σε θυμάμαι από την ομάδα με τον τράχηλο δεν ξέρω άμα με θυμάσαι ( η αν κάνω Λάθος:oops:) !!

ο κάθε γιατρός με τα δικά του εμένα μου είπε φαριν λακτε κ μπισκοτοκρεμα όταν κλείσει τον 8ο! Πάλι καλά το μεσημεριανό κ τα φρούτα τα συμπαθεί με το απογευματινό δεν τα πάμε πολύ καλά εμείς αλλά δε με πολύ απασχολεί! Είτε της δίνω πάλι φρουτάκια είτε γαλατάκι! 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Κορίτσι εσένα σε θυμάμαι από την ομάδα με τον τράχηλο δεν ξέρω άμα με θυμάσαι ( η αν κάνω Λάθος:oops:) !!

ο κάθε γιατρός με τα δικά του εμένα μου είπε φαριν λακτε κ μπισκοτοκρεμα όταν κλείσει τον 8ο! Πάλι καλά το μεσημεριανό κ τα φρούτα τα συμπαθεί με το απογευματινό δεν τα πάμε πολύ καλά εμείς αλλά δε με πολύ απασχολεί! Είτε της δίνω πάλι φρουτάκια είτε γαλατάκι! 

Το κρέας ποτέ μπαίνει; Σας έχει πει;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Το κρέας ποτέ μπαίνει; Σας έχει πει;

Εμείς ξεκινήσαμε 5,5 φρούτα μετά από μοα εβδομάδα μας έβαλε απογευματινό ρυζαλευρο και πριν 1μιση εβδομάδα ( έκλεισε τον 6ο) κ μας ξεκίνησε κρέας μαζί με λαχανικά! 2 μέρες δίνω μοσχάρι 2 μέρες κοτόπουλο! Κ πάει λέγοντας ! 


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Εμείς ξεκινήσαμε 5,5 φρούτα μετά από μοα εβδομάδα μας έβαλε μεσημεριανό και πριν 1μιση εβδομάδα ( έκλεισε τον 6ο) κ μας ξεκίνησε κρέας μαζί με λαχανικά! 2 μέρες δίνω μοσχάρι 2 μέρες κοτόπουλο! Κ πάει λέγοντας ! 

Έχεις δει ιδιαίτερη προτίμηση; 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ele@n είπε:

Έχεις δει ιδιαίτερη προτίμηση; 

Το κοτόπουλο της αρέσει πολύ το αδειάζει το πιάτο! Το μοσχάρι της το κάνω με γλυκοπατάτα κ το τρώει κ αυτό! Συνήθως αφήνει 5-10 κουταλιτσες ! Νομίζω προτιμάει το κοτόπουλο προς το παρόν! Ελπίζω να μην το βαρεθεί εύκολα μόνο!!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2020 at 2:57 ΠΜ, Marthakat είπε:

Κοιμάται μονη της στο δωματιο της απο 2 μηνών.. Τρελένεται να κοιμάται μπρούμητα (απο 1,5 μηνων ετσι βολευεται) ή γυρναει στο πλαι.. Γενικα αλωνιζει.. Αλλου τη βαζω αλλου τη βρίσκω.. Κοιμαται σερι όλη νυχτα με το που 40ισε..Ξυπναμε στις 7.30 τρωμε κ την παιρνω αγκαλιτσα στο κρεβατι μου κ καμια ωριτσα ακομη κοιμομαστε.. :) 

Μας εχει κακομάθει :-D

Ξεκινησαμε ριζαλευρο κ φρουτα.. Με το ριζαλευρο τρελενετσι με τα φρουτα καθολου.. κλαιει τα φτυνει οτι συνδιασμο κ να κανω ειτε μαζι με ριζαλευρο τιποτα αυτη.. Πιστευω θα συνηθισει κ θα τρωμε παραπονο απο 5 κουταλιτσες..Δεν τη ζοριζω.. Η παιδιατρος μου ειπε να της κανω το καρπουζακι χυμο κ να της το δινω στο μπιμπερό να δροσίζεται.. θα το δοκιμασω το ΣΚ και θα σας πω..

 

Και η δικιά μας τα ίδια κανει στον ύπνο.  Τη βαζω στη μια πλευρά του κρεβατιού και μεχρι να ξημερώσει εχει κανει το γύρο του κρεβατιού και έχει αλλάξει πόσες στάσεις. Στη φρουτόκρεμα αρχικά δεν την έτρωγε αλλά με τον καιρό την συνήθισε. Βαζω πεπόνι, μήλο, μπανάνα, αχλάδι , ακτινίδιο και οτι εχω διαθέσιμο εκτος απο φράουλες και σύκα που μου είπε η γιατρός. Καρπούζι δεν εχω βαλει ακόμα αλλα θα αρχισω να βαζω λιγακι να γινεται και πιο ζουμερο. 

On 25/7/2020 at 5:30 ΜΜ, Ele@n είπε:

Έχετε αρχίσει να χρησιμοποιειτε το μεγαλύτερο καθισματακι αυτοκινήτου ή είστε ακόμα με το αυγό; Έχει αρχίσει και σφηνώνει το μωρό...

Οχι ακομα αλλα σκεφτόμαστε να πάρουμε το 0-36 κιλα. Αυτο που έχουμε είναι της bebe comfort 0-9kg . Η τα κιλα να φτάσει ξερω ή το ύψος. Τώρα ειναι 70 εκατοστά σχεδόν αλλά πρέπει να ρωτήσω απο εκεί που το πήραμε ποιο είναι το όριο ύψους.  Εχει αρχισει να μη χωραει καλα και πρεπει να ψάξουμε . 

Ξεκινησαμε να της δίνουμε φαρίν λακτέ, χορτόσουπες και χτες της εδωσα τραχανα κολοκυθενιο και της αρεσε πολύ. Η παιδίατρος ειπε να της δινω και ζυμαρικά σιγα σιγα. Θα της κανω φιδε να δούμε πως θα πάει αν και την βλεπω φαγανη την κούκλα μου. Ποτε σας ειπε να δωσετε και κρέας εσας. Ακομη δεν ξεκινησαμε να της δίνουμε

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπε να δώσουμε κρέας, κοτόπουλο τρώμε εδώ και 2 εβδομάδες περίπου και μου είπε να δώσω και μοσχάρι σε μερικές μέρες. Την άλλη εβδομάδα σκέφτομαι να δώσω. Είμαστε 5,5 μηνών. 

 

Link to comment
Share on other sites

@Agapakiii,  κοριτσι μου καλα θυμασαι. Εγω ειμαι με το προβλημα στον τραχηλο. Οντως ο καθε παιδιατρος λεει τα δικα του, αυτο δεν με απασχολει. Ηθελα μονο να μου τρωει το κρεας (λογω σιδηρου, αναιμιας) αλλα θα το φαει που θα παει. Η φαριν λακτε η αληθεια ειναι οτι της πεφτει βαρια και της βαζω τη μιση δοση και παλι δεν την τρωει ολη. Μου ανεφερε και το γιαουρτακι αλλα για αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Και η δικιά μας τα ίδια κανει στον ύπνο.  Τη βαζω στη μια πλευρά του κρεβατιού και μεχρι να ξημερώσει εχει κανει το γύρο του κρεβατιού και έχει αλλάξει πόσες στάσεις. Στη φρουτόκρεμα αρχικά δεν την έτρωγε αλλά με τον καιρό την συνήθισε. Βαζω πεπόνι, μήλο, μπανάνα, αχλάδι , ακτινίδιο και οτι εχω διαθέσιμο εκτος απο φράουλες και σύκα που μου είπε η γιατρός. Καρπούζι δεν εχω βαλει ακόμα αλλα θα αρχισω να βαζω λιγακι να γινεται και πιο ζουμερο. 

Οχι ακομα αλλα σκεφτόμαστε να πάρουμε το 0-36 κιλα. Αυτο που έχουμε είναι της bebe comfort 0-9kg . Η τα κιλα να φτάσει ξερω ή το ύψος. Τώρα ειναι 70 εκατοστά σχεδόν αλλά πρέπει να ρωτήσω απο εκεί που το πήραμε ποιο είναι το όριο ύψους.  Εχει αρχισει να μη χωραει καλα και πρεπει να ψάξουμε . 

Ξεκινησαμε να της δίνουμε φαρίν λακτέ, χορτόσουπες και χτες της εδωσα τραχανα κολοκυθενιο και της αρεσε πολύ. Η παιδίατρος ειπε να της δινω και ζυμαρικά σιγα σιγα. Θα της κανω φιδε να δούμε πως θα πάει αν και την βλεπω φαγανη την κούκλα μου. Ποτε σας ειπε να δωσετε και κρέας εσας. Ακομη δεν ξεκινησαμε να της δίνουμε

Σύκο εμάς μας άφησε και ευτυχώς έχουμε δικά μας. Αλλά τα άτιμα θέλουν πολλή προσοχή στο καθάρισμα...ακτινίδιο ε; ωραία ιδέα, αρκεί να είναι γλυκό.

Άρα μάλλον όλες είμαστε ακόμα με αυγό...θα τη ρωτήσω την άλλη εβδομάδα και θα σας πω...

τι είναι ο τραχανάς ο κολοκυθένιος; επίσης τη γλυκοπατάτα που τη βρίσκετε; δεν έχει τύχει να βρω σε σούπερ... μεσημεριανό δεν έχουμε ακόμα...μάλλον από εβδομάδα και αυτό... 

να σας ρωτήσω για τα τρίωρα στα γεύματα; ξυπνάει πρωί πίνει γάλα. 10-11 φρούτο. τι ώρα δίνετε μεσημεριανό; κατά τις 2; θα έχουμε θέμα...2 πάμε για μεσημεριανό ύπνο...πώς τα ρυθμίσατε;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ele@n είπε:

Σύκο εμάς μας άφησε και ευτυχώς έχουμε δικά μας. Αλλά τα άτιμα θέλουν πολλή προσοχή στο καθάρισμα...ακτινίδιο ε; ωραία ιδέα, αρκεί να είναι γλυκό.

Άρα μάλλον όλες είμαστε ακόμα με αυγό...θα τη ρωτήσω την άλλη εβδομάδα και θα σας πω...

τι είναι ο τραχανάς ο κολοκυθένιος; επίσης τη γλυκοπατάτα που τη βρίσκετε; δεν έχει τύχει να βρω σε σούπερ... μεσημεριανό δεν έχουμε ακόμα...μάλλον από εβδομάδα και αυτό... 

να σας ρωτήσω για τα τρίωρα στα γεύματα; ξυπνάει πρωί πίνει γάλα. 10-11 φρούτο. τι ώρα δίνετε μεσημεριανό; κατά τις 2; θα έχουμε θέμα...2 πάμε για μεσημεριανό ύπνο...πώς τα ρυθμίσατε;

Γλυκοπατάτα εγώ βρήκα στον μασουτη ( είμαι βόρεια Ελλάδα !!) όσο για το προγραμμα ·

7:30 η ώρα πίνει κοιμισμένη γάλα

ξυπναει 10:30-11 οποτε κατά τις 11·30-12·00 τρώει τα φρούτα της! Ανάλογα.. μετά κατά τις 12·30-13:00 πάλι κοιμάται.. οποτε όταν ξυπνάει τρώει το μεσημεριανό της δλδ στις 14:30-15:00 περίπου! Κατά τις 16:30-17:00 ίσως πάρει κανέναν υπνάκο ακόμα οποτε μετά στις 18:00 τρώει απογευματινό. Να μη στα πολυλογώ πριν το βραδινό της γάλα πάλι κοιμάται (κατά τις 19:30-20:00) θα φάει κατά τις 21:00 γάλα κ άμα πεινάσει λίγο ακόμα γάλα πριν κοιμηθεί για τα Καλά!

κοιμαται κατά τη διάρκεια της ημέρας αρκετές φορές αλλά έχει βολέψει προς το παρόν με τις ώρες! Διαφορετικά μπορείς να τραβήξεις τα φρούτα πιο νωρίς ώστε να τρώει μεσημεριανό κ να κοιμάται μετά 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Γλυκοπατάτα εγώ βρήκα στον μασουτη ( είμαι βόρεια Ελλάδα !!) όσο για το προγραμμα ·

7:30 η ώρα πίνει κοιμισμένη γάλα

ξυπναει 10:30-11 οποτε κατά τις 11·30-12·00 τρώει τα φρούτα της! Ανάλογα.. μετά κατά τις 12·30-13:00 πάλι κοιμάται.. οποτε όταν ξυπνάει τρώει το μεσημεριανό της δλδ στις 14:30-15:00 περίπου! Κατά τις 16:30-17:00 ίσως πάρει κανέναν υπνάκο ακόμα οποτε μετά στις 18:00 τρώει απογευματινό. Να μη στα πολυλογώ πριν το βραδινό της γάλα πάλι κοιμάται (κατά τις 19:30-20:00) θα φάει κατά τις 21:00 γάλα κ άμα πεινάσει λίγο ακόμα γάλα πριν κοιμηθεί για τα Καλά!

κοιμαται κατά τη διάρκεια της ημέρας αρκετές φορές αλλά έχει βολέψει προς το παρόν με τις ώρες! Διαφορετικά μπορείς να τραβήξεις τα φρούτα πιο νωρίς ώστε να τρώει μεσημεριανό κ να κοιμάται μετά 

Ξυπνάει 10,30;;;;; μου τη δανείζεις να μάθει το κόλπο και στον δικό μου;;;;; πλιιιιιζζζζ

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Και ο δικός μου μπέμπης είναι φαγανος και με μπόλικες διπλές στα μπουτακια,τα οποία βέβαια δεν αφήνω σε ησυχία.

Ξεκίνησε 4,5 μηνών τα στερεα και τώρα που σε λίγο κλείνει τους 6 μήνες τρώει μοσχάρι, κοτόπουλο, λαχανικά, φρούτα, ρυζάλευρο και από χθες γιαούρτι. Απορια: τι ποσότητες τρώνε τα μωράκια σας; 

Επίσης, παρακαλώ η μπεμπα σου #Agapakiii να κάνει ιδιαίτερα μάθησης ύπνου και στον δικό μου, ο οποίος σε αυτό τον τομέα δεν το έχει καθόλου... 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ολο θελω να ρωτησω και ολο το ξεχναω. Τι μερος απο το μοσχαρι παιρνετε για τα μικρακια σας; επισης το κοτοπουλο βιολογικο; μπουτι η στηθος; το ποντικι εχει αυτο το ζελε μεσα και δεν μου αρεσει, πηρα σπαλα αλλα δεν ξερω αν εκανα καλα. Βιολογικο στηθος κοτοπουλο πρεπει να κανω ταμα για να βρω, της εχω βαλει και μπουτι. Μηπως κανω βλακειες γι αυτο δεν τρωει το παιδι;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Christy32 είπε:

Κοριτσια ολο θελω να ρωτησω και ολο το ξεχναω. Τι μερος απο το μοσχαρι παιρνετε για τα μικρακια σας; επισης το κοτοπουλο βιολογικο; μπουτι η στηθος; το ποντικι εχει αυτο το ζελε μεσα και δεν μου αρεσει, πηρα σπαλα αλλα δεν ξερω αν εκανα καλα. Βιολογικο στηθος κοτοπουλο πρεπει να κανω ταμα για να βρω, της εχω βαλει και μπουτι. Μηπως κανω βλακειες γι αυτο δεν τρωει το παιδι;

Εγώ πήρα σπάλα κ από κοτόπουλο πήρα φιλέτο στήθος αλλά θα πάρω φιλέτο μπούτι την επόμενη γιατί νομίζω είναι καλύτερο για μωρό!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...