Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια εμείς που κάναμε υπέρηχο ισχιων ο ορθοπεδικός μας απαγόρευσε και τις στράτες και τις περπατουρες. Κάνουν και κακό στα ισχια και πιο πολύ καθυστερούν ένα παιδί να περπατήσει ανεξάρτητο. Επισης μου είχε πει ότι στα μωρά που είναι ισχιακα σε όλη την εγκυμοσύνη όπως ο μπέμπης ή στο μεγαλύτερο μέρος της επιτρέπονται μόνο μάρσιποι που κάθεται σαν βατραχακι με τα πόδια ανοιχτά . 

Εμάς έσκασε και το δεύτερο δοντάκι μας σήμερα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 8/8/2020 at 11:28 ΜΜ, Blue-entry είπε:

Δεν ξέρω κορίτσια ρωτήστε αυτό με την στράτα τον γιατρό σας γιατί εμείς όταν είχαμε πάει στην ορθοπεδικό για τον υπερηχο στα ισχια μας είπε συγκεκριμένα ότι η στράτα απαγορεύεται δια ροπάλου. Και δεν είναι καλό για τα ισχία του μωρού καθώς επισης δεν σημαίνει ότι έτσι θα μάθουν να περπατάνε νωρίτερα και είναι η αιτία για πολλά ατυχήματα. Εκτος και αν μπερδεψαμε την στράτα με την περπατουρα....

 

6 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εμείς που κάναμε υπέρηχο ισχιων ο ορθοπεδικός μας απαγόρευσε και τις στράτες και τις περπατουρες. Κάνουν και κακό στα ισχια και πιο πολύ καθυστερούν ένα παιδί να περπατήσει ανεξάρτητο. Επισης μου είχε πει ότι στα μωρά που είναι ισχιακα σε όλη την εγκυμοσύνη όπως ο μπέμπης ή στο μεγαλύτερο μέρος της επιτρέπονται μόνο μάρσιποι που κάθεται σαν βατραχακι με τα πόδια ανοιχτά . 

Εμάς έσκασε και το δεύτερο δοντάκι μας σήμερα

Και στα 2 ανίψια μου η παιδίατρος δεν απαγόρεψε την στράτα . Η στράτα ειναι πιο εύκολη για το μωρό γιατι δεν επιβαρύνει την μεση επειδή το παιδί εχει ηδη αρχισει να κανει βηματάκια μόνο του. Εχει χερούλια και το σπρώχνει μονο του το παιδί .  Δεν ισχύει οτι δεν μπορεί να περπατήσει μόνο του καθως και τα 2 ανίψια μου περπατηδαν περίπου στιν χρόνο πανω.

Αυτό που λες για ισχιακα μωρα  κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το κατάλαβα. Εννοείς πως προσέξατε πως ειχε πρόβλημα στα ισχία  κατα τον υπέρηχο? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Είμαστε διακοπές!!! Ο μικρός απολαμβάνει παρεα, αγκαλιές, βόλτες και παιχνίδι. Του αρέσει πολύ. Ανακαλύπτει και τη φωνή του και όλη μέρα τσιριζει και φωνάζει. Μαθαμε και το "α". Το πρόγραμμα ευτυχώς δεν το άλλαξε, αλλά με το φαγητό μου τα χαλάει. Φρουτοκρεμα άρχισε να τη βαριέται και πρέπει να βρω άλλους συνδυασμούς γιατί κάθε φορά έχει παρόμοια γεύση. Το μεσημεριανό τρώει το μισό με το ζόρι με μοσχάρι. Μετά αναγουλιαζει, σφραγίζει στόμα και τέλος. Και εννοείται για τον ύπνο έχει συνδυάσει το ζιζι και μόνο έτσι χαλαρώνει... Δεν θέλω να γυρίσω πίσω. Με περιμένει ψάξιμο σπιτιού και μετακόμιση.:(

  • Μου αρέσει 5

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Giota1983 είπε:

 

Και στα 2 ανίψια μου η παιδίατρος δεν απαγόρεψε την στράτα . Η στράτα ειναι πιο εύκολη για το μωρό γιατι δεν επιβαρύνει την μεση επειδή το παιδί εχει ηδη αρχισει να κανει βηματάκια μόνο του. Εχει χερούλια και το σπρώχνει μονο του το παιδί .  Δεν ισχύει οτι δεν μπορεί να περπατήσει μόνο του καθως και τα 2 ανίψια μου περπατηδαν περίπου στιν χρόνο πανω.

Αυτό που λες για ισχιακα μωρα  κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το κατάλαβα. Εννοείς πως προσέξατε πως ειχε πρόβλημα στα ισχία  κατα τον υπέρηχο? 

Και στην περίπτωση την δική μου και στην περίπτωση της @Stelloudia μας το είπε ορθοπεδικός και όχι παιδίατρος. Θεωρώ ότι ο παιδίατρος είναι ο αντίστοιχος παθολόγος των ενηλίκων. Έχουν ευρύτερες γνώσεις. Οπότε μετά για πιο συγκεκριμένα θέματα υπάρχει ο ειδικός γιατρός. Οπότε αφού τα ισχία είναι από την ειδικότητα του ορθοπεδικού , θα ακούσω τον ορθοπεδικό μας, όχι ότι το παιδί θα πάθει ζημιά ή ότι δεν θα μάθει να περπατάει απλά το έχω έτσι στο μυαλό μου. Ότι ο καθένας στο είδος του. Αρα, αν κατάλαβα σωστά λέμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικη λέξη? Περπατουρα ξέρω αυτήν που σπρώχνει το παιδί με τα χέρια του. Στράτα ξέρω αυτή που ουσιαστικά καθίζεις μέσα το παιδί και σπρώχνει τα ποδαράκια του. 

 

@Ele@nαχχχχχ τυχερηηη!!!! Που είστε διακοπές??? Είχαμε πάει κ εμεις αλλά το πρόγραμμα να σου πω την αλήθεια δεν το τηρήσαμε κ πολύ. Σχετικά με τις στέρεες μην απογοητεύεσαι... Και μένα τα φρούτα τα τρώει πάντα το μεσημεριανό μια μέρα θα μου φάει μια μέρα ούτε που θα το αγγίξει. Έτσι το πηγαίνει...το άλλο που κάνει είναι στις πρώτες κουταλιές ανοίγει το στόμα κανονικά για να φάει και μετά έχει κλειστό το στόμα και ρουφάει το φαγητό από το κουταλάκι.... Καινούριο πάλι αυτό... 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Και στην περίπτωση την δική μου και στην περίπτωση της @Stelloudia μας το είπε ορθοπεδικός και όχι παιδίατρος. Θεωρώ ότι ο παιδίατρος είναι ο αντίστοιχος παθολόγος των ενηλίκων. Έχουν ευρύτερες γνώσεις. Οπότε μετά για πιο συγκεκριμένα θέματα υπάρχει ο ειδικός γιατρός. Οπότε αφού τα ισχία είναι από την ειδικότητα του ορθοπεδικού , θα ακούσω τον ορθοπεδικό μας, όχι ότι το παιδί θα πάθει ζημιά ή ότι δεν θα μάθει να περπατάει απλά το έχω έτσι στο μυαλό μου. Ότι ο καθένας στο είδος του. Αρα, αν κατάλαβα σωστά λέμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικη λέξη? Περπατουρα ξέρω αυτήν που σπρώχνει το παιδί με τα χέρια του. Στράτα ξέρω αυτή που ουσιαστικά καθίζεις μέσα το παιδί και σπρώχνει τα ποδαράκια του. 

 

@Ele@nαχχχχχ τυχερηηη!!!! Που είστε διακοπές??? Είχαμε πάει κ εμεις αλλά το πρόγραμμα να σου πω την αλήθεια δεν το τηρήσαμε κ πολύ. Σχετικά με τις στέρεες μην απογοητεύεσαι... Και μένα τα φρούτα τα τρώει πάντα το μεσημεριανό μια μέρα θα μου φάει μια μέρα ούτε που θα το αγγίξει. Έτσι το πηγαίνει...το άλλο που κάνει είναι στις πρώτες κουταλιές ανοίγει το στόμα κανονικά για να φάει και μετά έχει κλειστό το στόμα και ρουφάει το φαγητό από το κουταλάκι.... Καινούριο πάλι αυτό... 

Περπατούρα είναι παιχνίδι με τέσσερις Ρόδες που το σπρώχνει. Στράτα αυτό με το καθισματακι που το βάζεις μέσα. Δεν παρακολούθησα τη συζήτηση και δεν έχω ρωτήσει γιατρό, αλλά νομίζω και τα δύο δεν είναι ο,τι καλύτερο. Το πρώτο θέλει δύναμη στη μέση και το δεύτερο βολεύεται το μικρό με το να σέρνει πόδια και βαριέται τα βήματα. Αλλά δεν είμαι και ειδικός...

Μέχρι την επόμενη επίσκεψη στον γιατρό που θα δούμε βάρος δεν αγχώνομαι. Συμπληρώνω πιο μετά με γάλα οπότε δεν πεινάει. το μέρα δεν το έχω σκεφτεί ακομα...Είμαστε στο εξοχικό των δικών μου, στο Ρέθυμνο. Πάμε για μπάνιο, βόλτα σε ανοικτό χώρο αυτά... είναι υπέροχα, έχει κόσμο αν και Έχει αρχίσει πάλι και αγριευει ο ιός... Το δικό μας καινούργιο είναι ο ήχος που κάνουμε και εμείς με τη γλώσσα στον ουρανίσκο τραβοντας την πίσω.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

 

Και στα 2 ανίψια μου η παιδίατρος δεν απαγόρεψε την στράτα . Η στράτα ειναι πιο εύκολη για το μωρό γιατι δεν επιβαρύνει την μεση επειδή το παιδί εχει ηδη αρχισει να κανει βηματάκια μόνο του. Εχει χερούλια και το σπρώχνει μονο του το παιδί .  Δεν ισχύει οτι δεν μπορεί να περπατήσει μόνο του καθως και τα 2 ανίψια μου περπατηδαν περίπου στιν χρόνο πανω.

Αυτό που λες για ισχιακα μωρα  κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης δεν το κατάλαβα. Εννοείς πως προσέξατε πως ειχε πρόβλημα στα ισχία  κατα τον υπέρηχο? 

Σε όλη την εγκυμοσύνη ήταν με τα πόδια κάτω δηλαδή σε ισχιακη θέση κια αυτο μπορεί να δημιουργήσει ανωριμότητα στα ισχια κια πρέπει αφού γεννηθεί στο μήνα επάνω να κάνεις υπέρηχο και ανάλογα τα αποτελέσματα πορεύεσαι. Εμας είχε μια ελαφριά ατροφία στο ενα ισχιο που μέχρι το τρίμηνο που ξανακαναμε υπέρηχο και είχε φτιάξει.

Αυτό που λέω για τις περπατουρες μου το είπε ο ορθοπεδικός διότι είχαμε προβλημα με τα ισχια και όχι ο παιδίατρος που μας παρακολουθεί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Περπατούρα είναι παιχνίδι με τέσσερις Ρόδες που το σπρώχνει. Στράτα αυτό με το καθισματακι που το βάζεις μέσα. Δεν παρακολούθησα τη συζήτηση και δεν έχω ρωτήσει γιατρό, αλλά νομίζω και τα δύο δεν είναι ο,τι καλύτερο. Το πρώτο θέλει δύναμη στη μέση και το δεύτερο βολεύεται το μικρό με το να σέρνει πόδια και βαριέται τα βήματα. Αλλά δεν είμαι και ειδικός...

Μέχρι την επόμενη επίσκεψη στον γιατρό που θα δούμε βάρος δεν αγχώνομαι. Συμπληρώνω πιο μετά με γάλα οπότε δεν πεινάει. το μέρα δεν το έχω σκεφτεί ακομα...Είμαστε στο εξοχικό των δικών μου, στο Ρέθυμνο. Πάμε για μπάνιο, βόλτα σε ανοικτό χώρο αυτά... είναι υπέροχα, έχει κόσμο αν και Έχει αρχίσει πάλι και αγριευει ο ιός... Το δικό μας καινούργιο είναι ο ήχος που κάνουμε και εμείς με τη γλώσσα στον ουρανίσκο τραβοντας την πίσω.

Μπρααααβοοο να περάσετε τέλεια!!!θα είναι οι καλύτερες διακοπές σας! Για δώσε καμία ιδέα για παραλία εκεί με φυσικη σκιά....  

Link to comment
Share on other sites

E@Blue-entry εγω αντίστροφα τα ξερω. Περπατούρα αυτο που τη βάζεις και κάθεται και στράτα αυτό που το σέρνει. Ίσως τα λέμε διαφορετικά ανά περιοχές.  Δεν εχουμε συμβουλευτεί ορθοπεδικό για τέτοιο θεμα μιας και η παιδίατρος μας ειπε πως δεν χρειάζεται καποια περαιτέρω εξέταση.  @Ele@n  σε ζηλεύω . Δεν μπορούμε να παμε διακοπές λογω οικονομικών αλλα ελπίζουμε τον επομενο χρόνο να πάμε. 

@Stelloudia δεν το γνωριζα αυτο. Καο εγώ ανάποδα γεννήθηκα αλλα δεν ανέπτυξα κάποιο πρόβλημα . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

E@Blue-entry εγω αντίστροφα τα ξερω. Περπατούρα αυτο που τη βάζεις και κάθεται και στράτα αυτό που το σέρνει. Ίσως τα λέμε διαφορετικά ανά περιοχές.  Δεν εχουμε συμβουλευτεί ορθοπεδικό για τέτοιο θεμα μιας και η παιδίατρος μας ειπε πως δεν χρειάζεται καποια περαιτέρω εξέταση.  @Ele@n  σε ζηλεύω . Δεν μπορούμε να παμε διακοπές λογω οικονομικών αλλα ελπίζουμε τον επομενο χρόνο να πάμε. 

@Stelloudia δεν το γνωριζα αυτο. Καο εγώ ανάποδα γεννήθηκα αλλα δεν ανέπτυξα κάποιο πρόβλημα . 

Καλημέρα!!! Καλά κι εμείς λόγω νησιού ποτέ δεν φεύγουμε καλοκαίρι. Να ναι καλά οι παππούδες που έφτιαξαν το εξοχικό. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! Καλα να περνατε οσες ειστε διακοπες, να κανετε βουτιες και για εμας τις υπολοιπες. 7 μηνων το κοριτσι μου σημερα. Απιστευτο μου φαινεται. Εμεις δοντι δεν εχουμε βγαλει ακομα και με το φαγητο μας ακομα δεν τα παμε πολυ καλα. Τα βραδια ξυπναει ανα 2ωρο εδω και 1 μηνα, αν δεν της δωσω στηθος δεν σταματαει το κλαμα. Να ρωτησω για οσες δινετε, το αυγο ποση ωρα το βραζετε; το ασπραδι δεν το τρωει γτ οσο και να το πατησω με το πηρουνι παλι κομματακια μενουν. Επισης, ποια γιαουρτια δινετε; λεω να τις τα αρχισω.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, χτες το απόγευμα, 6 μηνών ακριβώς, σκάσανε τα πρώτα μας δοντάκια! Ενθουσιάστηκααααα!! Μεγαλώνει το μωρό μου :wub:

Επειδή όμως δεν κάθεται ακόμα μόνο του, εξακολουθώ να το ταΐζω ημιξαπλωτό. Εσείς πώς ταΐζετε τα μπεμπάκια σας; Δε θέλω να το βάλω σε καρέκλα για να μη βλάψω τη σπονδυλική του στήλη, αλλά ούτε αυτό που κάνω το θεωρώ πολύ σωστό. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, χτες το απόγευμα, 6 μηνών ακριβώς, σκάσανε τα πρώτα μας δοντάκια! Ενθουσιάστηκααααα!! Μεγαλώνει το μωρό μου :wub:

Επειδή όμως δεν κάθεται ακόμα μόνο του, εξακολουθώ να το ταΐζω ημιξαπλωτό. Εσείς πώς ταΐζετε τα μπεμπάκια σας; Δε θέλω να το βάλω σε καρέκλα για να μη βλάψω τη σπονδυλική του στήλη, αλλά ούτε αυτό που κάνω το θεωρώ πολύ σωστό. 

Πλάκα κάνεις;; Και τα δύο μαζί;;; Ουαου..άντε με το καλό!!!

Τον βάζω στο καρεκλακι του αλλά όχι στην οριζόντια θέση. Τώρα στις διακοπές έχω ένα που κρέμεται στο τραπέζι και τον βάζω αλλά δεν μπορεί για πολλή ώρα. Ίσα δέκα λεπτά για να φάει. Εγώ τον αφήνω και στον κάναπε στη γωνία να κάθεται λίγο...ισορροπεί λίγο λίγο

  • Μου αρέσει 3

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n said:

Πλάκα κάνεις;; Και τα δύο μαζί;;; Ουαου..άντε με το καλό!!!

Τον βάζω στο καρεκλακι του αλλά όχι στην οριζόντια θέση. Τώρα στις διακοπές έχω ένα που κρέμεται στο τραπέζι και τον βάζω αλλά δεν μπορεί για πολλή ώρα. Ίσα δέκα λεπτά για να φάει. Εγώ τον αφήνω και στον κάναπε στη γωνία να κάθεται λίγο...ισορροπεί λίγο λίγο

Ναι, τα δυο κάτω δοντάκια, άσε συγκινήθηκα χτες :lol:Επειδή το πρωί του βάζω τζέλ στα ούλα για να μην ξύνεται, δεν υπήρχαν  ακόμα, οπότε αργά το απόγευμα ένιωσα κάτι να κόβει το χέρι μου, άνοιξα το στόμα του και αποκαλύφθηκαν 2 δοντάκια, μόλις που προεξέχουν τώρα. 

Το καρεκλάκι έχει ανάκληση;;; Δεν έχουμε πάρει ακόμα οπότε δεν το ήξερα, θα περάσω απο κάποιο κατάστημα να τα δω.. αλλά και πάλι φοβάμαι να πάρω από τώρα για να μην κάνω καμιά ζημιά στην πλάτη του. Τον βάζω στον καναπέ και πέφτει στο πλάι εμένα...

Καλά να περάσετε στις διακοπές σας! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ναι, τα δυο κάτω δοντάκια, άσε συγκινήθηκα χτες :lol:Επειδή το πρωί του βάζω τζέλ στα ούλα για να μην ξύνεται, δεν υπήρχαν  ακόμα, οπότε αργά το απόγευμα ένιωσα κάτι να κόβει το χέρι μου, άνοιξα το στόμα του και αποκαλύφθηκαν 2 δοντάκια, μόλις που προεξέχουν τώρα. 

Το καρεκλάκι έχει ανάκληση;;; Δεν έχουμε πάρει ακόμα οπότε δεν το ήξερα, θα περάσω απο κάποιο κατάστημα να τα δω.. αλλά και πάλι φοβάμαι να πάρω από τώρα για να μην κάνω καμιά ζημιά στην πλάτη του. Τον βάζω στον καναπέ και πέφτει στο πλάι εμένα...

Καλά να περάσετε στις διακοπές σας! 

Ώωω ευχαριστούμε. Αυτό που έχουμε σπίτι ναι έχει ανακλιση. Αλλά θυμάμαι ότι εσύ γυρίζεις Κύπρο τώρα οπότε δεν συμφέρει να το κουβαλάς. Κι εγώ στον καναπέ τον στερεωνω με μαξιλάρια. Ρώτα και τον γιατρό σου. Κάθε παιδί έχει άλλη ανάπτυξη. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το καρότσι με κλίση...θα το κάνει λίγο άχρηστο αλλά δεν πειράζει. εκεί τον βάζω το απόγευμα που τρώει την κρέμα στη θάλασσα...άντε μετά να τον μαζέψω σε διαμέρισμα...

  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n said:

Ώωω ευχαριστούμε. Αυτό που έχουμε σπίτι ναι έχει ανακλιση. Αλλά θυμάμαι ότι εσύ γυρίζεις Κύπρο τώρα οπότε δεν συμφέρει να το κουβαλάς. Κι εγώ στον καναπέ τον στερεωνω με μαξιλάρια. Ρώτα και τον γιατρό σου. Κάθε παιδί έχει άλλη ανάπτυξη. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις το καρότσι με κλίση...θα το κάνει λίγο άχρηστο αλλά δεν πειράζει. εκεί τον βάζω το απόγευμα που τρώει την κρέμα στη θάλασσα...άντε μετά να τον μαζέψω σε διαμέρισμα...

Ναι, είμαι Κύπρο στους γονείς μου τώρα. Άσε το μωρό με το ζόρι κάθεται στο καρότσι για βόλτα, τρώει αποκλειστικά στο κρεβάτι μου :lol: Μπράβο πάντως που πάτε θάλασσα, εγώ είμαι στα 100 μέτρα από την παραλία και δεν πήρα το μωρό ούτε για 1 μπανάκι. Εχει τόσο λεπτό δέρμα και τόσο ασπρούλικο που φοβάμαι ότι και με αντηλιακό, ακόμα και στη σκιά θα καεί. Δεν πειράζει, του χρόνου εμείς :P

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...