Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ρίξω πολύ άσχετη ερώτηση,απλά επειδή είμαστε σε απόγνωση,δε χάνω κάτι να ρωτήσω... Γνωρίζει καμία μήπως κάποιο σπίτι για ενοικίαση στην Ελευσίνα;


q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ntina Ntinaki είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ρίξω πολύ άσχετη ερώτηση,απλά επειδή είμαστε σε απόγνωση,δε χάνω κάτι να ρωτήσω... Γνωρίζει καμία μήπως κάποιο σπίτι για ενοικίαση στην Ελευσίνα;

Ωχ κι εσείς μετακομιση; Κι εμείς... Δεν μπορώ ούτε την ιδέα της.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και καλη Κυριακή!! Απο παραλειψη μου την τελευταια φορα στην παιδιατρο δεν ρωτησα καποια πραγματα.. Ο Παναγιώτης μου ειναι 7μιση μηνων(βαφτίστηκαμε τον 15αυγουστο!!τα καταφεραμε!!) και μεχρι στιγμης εχουμε φαει μονο κοτοπουλο και μοσχαρι και απο λαχανικα πατατα, καροτο, κολοκυθι, σελινο, κρεμμυδι, αρακα, φασολακια και πιπεριές .. Μπορω να αρχισω να δοκιμαζω αλλα κρεατα και λαχανικα φυλλωδη οπως σπανάκι ή βλητα πχ;; Τι οδηγιες εχετε εσείς;; 


askg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, MariaGS είπε:

Κοριτσια καλημερα και καλη Κυριακή!! Απο παραλειψη μου την τελευταια φορα στην παιδιατρο δεν ρωτησα καποια πραγματα.. Ο Παναγιώτης μου ειναι 7μιση μηνων(βαφτίστηκαμε τον 15αυγουστο!!τα καταφεραμε!!) και μεχρι στιγμης εχουμε φαει μονο κοτοπουλο και μοσχαρι και απο λαχανικα πατατα, καροτο, κολοκυθι, σελινο, κρεμμυδι, αρακα, φασολακια και πιπεριές .. Μπορω να αρχισω να δοκιμαζω αλλα κρεατα και λαχανικα φυλλωδη οπως σπανάκι ή βλητα πχ;; Τι οδηγιες εχετε εσείς;; 

Καλησπέρα, να σου ζήσει! Ότι καλύτερο εύχομαι 

εγώ από λαχανικά του έχω δώσει διαφορ αγλυκοπατατα,αγκινάρες,χόρτα, σπανάκι,ντομάτα, κ.α. Στο μόνο λαχανικό που μου είπε να περιμένω είναι στη μελιτζάνα τα άλλα τα προσθέτω σιγα σιγα. Επίσης από κρεατακι μου είπε να μείνω στο κοτόπουλο και το μοσχάρι. Εμείς είμαστε 8 μηνών

Καλό θα ήταν βέβαια να συμβουλευτείς τον παιδίατρο σου καθώς ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Καλησπέρα, να σου ζήσει! Ότι καλύτερο εύχομαι 

εγώ από λαχανικά του έχω δώσει διαφορ αγλυκοπατατα,αγκινάρες,χόρτα, σπανάκι,ντομάτα, κ.α. Στο μόνο λαχανικό που μου είπε να περιμένω είναι στη μελιτζάνα τα άλλα τα προσθέτω σιγα σιγα. Επίσης από κρεατακι μου είπε να μείνω στο κοτόπουλο και το μοσχάρι. Εμείς είμαστε 8 μηνών

Καλό θα ήταν βέβαια να συμβουλευτείς τον παιδίατρο σου καθώς ο κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρόγραμμα

Εννοειται οτι θα την συμβουλευτω.. Δεν κανω κατι μονη μου χωρις να την εχω ρωτησει.. Επειδη ακουω ομως τροφες οπως πχ ντοματα που μας εχει πει να την καθυστερησουμε ηθελα να την ρωτησω γιατι υπάρχουν τοσες αποκλισεις.. Για να μην μου ανεφερε καινουρια πραγματα σε λαχανικα προφανως θελει να μείνουμε στα ιδια.. Μας κανει ομως εισαγωγη σε ταχινι που αλλοι παιδιατροι το αφηνουν για το ετος.. Εχω μπερδευτει με τοσες διαφορετικες γνωμες 


askg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 27/8/2020 at 4:31 ΜΜ, Ele@n είπε:

Τώρα που θα γυρίσουμε θα δοκιμάσουμε και εμείς την κούνια. Κι εγώ την ίδια απορία έχω...Δεν έχω πάρει ακόμα αλλά έχω βρει και ως εναλλακτική έχω βρει κάτι πανάκια που δένουν πάνω στα κάγκελα για να μην χτυπάει. Ο δικός μου βέβαια μέχρι στιγμής δεν κάνει πολλές και περίεργες κινήσεις στον ύπνο του, μόνο πλευρό αλλάζει. Αλλά κάνει σαν Ταρζάν μέχρι να αποκοιμηθεί. 

 

On 27/8/2020 at 4:40 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Τι είδους πανάκια και από που τα πήρες; Εγώ είχα πάρει πάντα, απλά δεν τη χρησιμοποίησα ακόμα, φοβάμαι αρκετά όμως από τη μια μην πνιγεί από το μαξιλάρι και από την άλλη μην τραυματιστεί από το κάγκελο γιατί δυστυχώς κοιμάται ανήσυχα και με το παραμικρό ξυπνάει και κάνει σαν σβούρα μέχρι να ξανακοιμηθεί.

 

On 27/8/2020 at 5:17 ΜΜ, Stelloudia είπε:

Ούτε εγώ θεωρώ ότι έχουν γα διαδικτυακά να ζηλέψουν κάτι Αλλά έχοντας ένα έφηβο παιδι πολλές φορές και όταν έκανε τα μαθήματα με τις καθηγήτριες του σχολείου τον είχα πιάσει να ασχολείται κατω από το τραπέζι με το κινητό ή να βάζει στο mute την καθηγήτρια. Για να λειτουργήσει ένα τετοιο σύστημα πρέπει από τις αρχές που ξεκινανε την εκπαίδευση θα πρεπει τα παιδιά να εκπαιδεύονται. 

Καλά είμαστε εσυ; πως τα περνάτε;Πιο επικίνδυνη ειναι η πάντα διότι μπορεί να κολλήσει το μωρό το προσωπάκι του ενώ κοιμάται και να πάθει ασφυξία.

 

On 27/8/2020 at 11:03 ΜΜ, My baby boy είπε:

Καλησπέρα. Ο δικός μου κοιμάται εδώ και περίπου δύο εβδομάδες στην κούνια μετά από μια τούμπα που έφαγε στο λίκνο  Έχω βάλει περιμετρικά πάντες για να μην χτυπήσει στα κάγκελα και για να μην πετάξει κανένα πόδι απ'έξω, πλην όμως διαπίστωσα με τις μέρες που περνούσαν ότι ουσιαστικά δεν μας βοηθάνε και τόσο γιατί αφ'ενος το μωρό στον ύπνο δεν κάνει πολλά πράγματα, όταν όμως είναι ξύπνιο στην καλύτερη είναι στα γόνατα και χτυπάει το κεφάλι σε σημείο ψηλότερο από την πάντα... Αφ' ετέρου είναι τόσο ζωηρό που δεν τις αφήνει σε ησυχία, τις κατεβάζει, τις τραβάει και γενικά γίνεται ένας χαμουλης! (Τον έχουμε βάλει στο χαμηλότερο σημείο της Κούνιας γιατί προσπαθούσε να σηκωθεί, στήριζε την κοιλιά του στο κάγκελο και προσπαθούσε να πηδηξει απ'έξω... δράμα!) 

 

On 28/8/2020 at 10:16 ΜΜ, marillia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!τα πήρα αυτα τα προστατευτικά κ για να φτάσουν σε όλα τα κάγκελα έδωσα 50ε κ δν με βόλεψαν καθόλου!!Γτ όπως τουμπάρει κ πέφτει με το κεφάλι αυτά γλιστράνε παρολο που έχει κούμπωμα χρατσ χρατσ!!σκέφτηκα να δοκιμάσω να τα δέσω με κορδέλα αλλά θέλει πατεντα κ αν πετύχει!!εγω θα πάρω κ δεύτερη πάντα γτ είναι ζωηρούλης ο δικός μου χτυπάει παντού σε όλη την κουνιά αφου λέω θα πετάξει!!

Eπίσης το έπαθα αυτό με τα προστατευτικά κάγκελου!!βγήκε το πόδι έξω ένα βράδυ ευτυχώς το κατάλαβα!!θα σου πρότεινα που το πήρα κ γω πάντα κουπαστής έχει 18ε κ βολεύει απίστευτα για να μην χτυπάει σε αυτό το σημείο!!κ γω το κατέβασα το στρώμα κάνει πανικό!!

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγω είχα πάρει την πάντα της aerosleep που είναι από διαπνεον υλικό. Είναι πολυ κοντή ομως και την εβαλα στην  πλευρα οπου συνηθ ς ειναο το κεφάλι και προσθεσα και μια άλλη απλή για την υπόλοιπη κούνια που είναι αρκετά ψηλή κιολας. Πάντως έχω ακούσει ότι από τη στιγμή που το μωρό μπορεί να γυρίσει από μπρούμυτα ανάσκελα, δεν υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα ασφυξίας.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! Εγω είχα πάρει την πάντα της aerosleep που είναι από διαπνεον υλικό. Είναι πολυ κοντή ομως και την εβαλα στην  πλευρα οπου συνηθ ς ειναο το κεφάλι και προσθεσα και μια άλλη απλή για την υπόλοιπη κούνια που είναι αρκετά ψηλή κιολας. Πάντως έχω ακούσει ότι από τη στιγμή που το μωρό μπορεί να γυρίσει από μπρούμυτα ανάσκελα, δεν υπάρχει τόσο μεγάλο θέμα ασφυξίας.

Ωπ!! Για πες μου εντυπώσεις γιατί δεν την έχω βάλει ακόμα και μου φαίνεται σκληρή.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Εννοειται οτι θα την συμβουλευτω.. Δεν κανω κατι μονη μου χωρις να την εχω ρωτησει.. Επειδη ακουω ομως τροφες οπως πχ ντοματα που μας εχει πει να την καθυστερησουμε ηθελα να την ρωτησω γιατι υπάρχουν τοσες αποκλισεις.. Για να μην μου ανεφερε καινουρια πραγματα σε λαχανικα προφανως θελει να μείνουμε στα ιδια.. Μας κανει ομως εισαγωγη σε ταχινι που αλλοι παιδιατροι το αφηνουν για το ετος.. Εχω μπερδευτει με τοσες διαφορετικες γνωμες 

Η αλήθεια είναι ο κάθε παιδίατρος τα δικά του λέει. Εμενα το ταχινι μετά το χρόνο μου είπε. Ντομάτα έβαλα από πολύ νωρίς, το μόνο που μου έδωσε οδηγία είναι να βγάζω τα σπόρια

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Ωπ!! Για πες μου εντυπώσεις γιατί δεν την έχω βάλει ακόμα και μου φαίνεται σκληρή.

Μου αρέσει πάρα Πολυ, το ύφασμα οντως αναπνέει, είναι κατάλληλη και για πιο μικρά μωρά που δεν μπορούν να γυρίσουν!! Θα την ήθελα πιο μεγάλη ομως,πιάνει μικρό μέρος της κούνιας

Κορίτσια, εσείς που έχετε ξεκινήσει στέρεες και θηλάζετε, έχετε μειώσει θηλασμους; Ξεκίνησε καμία με πορτοκάλι; Πόσα ml ήταν το γεύμα στον 6ο μηνα; Ξεκινήσατε με μεσημεριανό ή δεκατιανο;;

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2020 at 4:26 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

Καλησπέρα, τι κάνετε; 

Όσες έχετε βάλει ήδη το μωρό στην κούνια, έχετε και την πάντα ή όχι; Γιατί υποτίθεται ότι προορίζεται για μετά το έτος, αλλά δεν είναι επικίνδυνο να χτυπήσει το μωρό στα κάγκελα της κούνιας;  Εμείς επιστρέφουμε σε λίγο σπίτι και δε θα χωράμε πια στο λίκνο και σκέφτομαι πως να τακτοποιήσω ιδανικά την κούνια. 

Εγω τη μικρή την έχω απο σχεδον 2 μηνων στο κρεβάτι της με πάντες, πρώτα στο ψηλότερο σημείο κ σταδιακά κατέβαζα το στρώμα πιο κάτω.. πλέον είμαστε στο τελείως χαμηλό.. Το παιδί πιό μωρό δεν κουνιόταν δεξιά αριστερά έμενε όπως την έβαζα (εμενα κοιμαται μπρούμητα)..  Όσο άρχισε να αλλωνίζει κ να στριφογυρνάει δεν κόλησε ποτέ το προσωπάκι της εκει αλλά κούρνιαζε σε εμβρυακή στάση για να στηρίζεται.. Οταν ξεκίνησε τις πρώτες προσπάθειες για μποσούλημα, στεκόταν στα γόνατα κ πήγαινε μπροστά πίσω (οπως τα σκυλάκια με τα μαξιλάρια) κ χτυπουσε το κεφάλι της στα κάγκελα ή στην μπροστινή κ πισώ τάβλα οπότε οι πάντες με βοήθησαν.. Δεν ανησυχούχα τόσο για το κεφαλάκι της, γιατί είναι πολυ ανθεκτικά μεχρι το έτος, όσο για τα δοντάκια της.. Πλέον σχεδόν 7μηνών επειδή εμένα ήδη σηκώνεται όταν πιάνει κάτι κ στέκεται, τις έχει για να στηρίζεται κ να με ψαχνει.. Σκέφτομαι να δοκιμάσω να τις περάσω ζικ ζακ αναμεσα απο τα κάγκελα μεσα εξω ώστε κ πόδι να μη βγάζει, κ δεν θα εχει μεγάλη επιφάνεια για να χτυπάει αλλά όυτε κ να πιάνεται..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κορίτσια! Σχετικά με τη διατροφή η παιδίατρος που έχω τώρα μου είπε ότι μπορεί να τρώει τα πάντα το παιδί εκτός από ζάχαρη, αλάτι, μέλι και μπαχαρικά. Και να δίνω πλέον ό,τι μαγειρεύουμε σπίτι και για εμάς τους ενήλικες απλά να αφαιρώ την ποσότητα για το μωρό πριν αλατοπιπερώσουμε . Μου ακούγεται λογικό οπότε περίπου αυτό κάνω. Τρώμε σχεδόν όλα τα λαχανικά πλέον, από κρέας κοτόπουλο και μοσχάρι και όλα τα φρούτα εποχής. Βασικό για εμένα είναι να παίρνει ύψος το μωρό (και βάρος εννοείται, αλλά όχι μόνο βάρος το οποίο τόνιζε αποκλειστικά η προηγούμενη παιδίατρος γιατί βάρος παίρνει πολύ εύκολα και από 'κακές΄ τροφές κάποιος). 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Μου αρέσει πάρα Πολυ, το ύφασμα οντως αναπνέει, είναι κατάλληλη και για πιο μικρά μωρά που δεν μπορούν να γυρίσουν!! Θα την ήθελα πιο μεγάλη ομως,πιάνει μικρό μέρος της κούνιας

Κορίτσια, εσείς που έχετε ξεκινήσει στέρεες και θηλάζετε, έχετε μειώσει θηλασμους; Ξεκίνησε καμία με πορτοκάλι; Πόσα ml ήταν το γεύμα στον 6ο μηνα; Ξεκινήσατε με μεσημεριανό ή δεκατιανο;;

Τις ξεκινήσαμε με αρκετή επιτυχία. Υπάρχουν βέβαια και μέρες που μου κλείνει το στόμα. Οι θηλασμός που έχουμε άφησει είναι μόνο πρωί και βράδυ.εχει τύχει βέβαια να δώσω και λίγο το μεσημέρι αν δεν έχει φάει καλά.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Μου αρέσει πάρα Πολυ, το ύφασμα οντως αναπνέει, είναι κατάλληλη και για πιο μικρά μωρά που δεν μπορούν να γυρίσουν!! Θα την ήθελα πιο μεγάλη ομως,πιάνει μικρό μέρος της κούνιας

Κορίτσια, εσείς που έχετε ξεκινήσει στέρεες και θηλάζετε, έχετε μειώσει θηλασμους; Ξεκίνησε καμία με πορτοκάλι; Πόσα ml ήταν το γεύμα στον 6ο μηνα; Ξεκινήσατε με μεσημεριανό ή δεκατιανο;;

Εμεις μειωσαμε 2 θηλασμους την μερα!το ενδιαμεσο απο φρουτοκρεμα το απογευμα !!ξεκινησαμε με φρουτοκρεμα στις 10 το πρωι περιπου!!μας ειπε να τρωεει οσο θελει κ μεχρι 150 μλ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/8/2020 at 3:16 ΜΜ, MariaGS είπε:

Κοριτσια καλημερα και καλη Κυριακή!! Απο παραλειψη μου την τελευταια φορα στην παιδιατρο δεν ρωτησα καποια πραγματα.. Ο Παναγιώτης μου ειναι 7μιση μηνων(βαφτίστηκαμε τον 15αυγουστο!!τα καταφεραμε!!) και μεχρι στιγμης εχουμε φαει μονο κοτοπουλο και μοσχαρι και απο λαχανικα πατατα, καροτο, κολοκυθι, σελινο, κρεμμυδι, αρακα, φασολακια και πιπεριές .. Μπορω να αρχισω να δοκιμαζω αλλα κρεατα και λαχανικα φυλλωδη οπως σπανάκι ή βλητα πχ;; Τι οδηγιες εχετε εσείς;; 

Καλημέρα. Νας σας ζήσει το όνομα σας γέρος και τυχερός ο μπουμπούκος. Ο μικρός είναι 7 μηνών. Εμένα μου είπε όλα τα κρέατα εκτός από χοιρινό δηλαδή αρνί κατσίκι κουνέλι εγώ έχω δώσει αρνί μοσχάρι και κοτόπουλο. Από φρούτα και λαχανικά τα πάντα εκτός από φράουλες. Και ζυμαρικά αστρακι πεπονακι κριθαράκι ρύζι τα παντα. Το απόγευμα δίνω και τραχανά 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Γυρίσαμε από τον γιατρό. Όλα οκ. Φτάσαμε τα 9 κιλά. Μου είπε ότι είναι υπερευχαριστημενη. Νόμιζα ότι θα ήταν πιο πολλά άλλα οκ.

Αλλάζουμε και διατροφή. Προσθέτουμε κρέατα εκτός χοιρινό και αρνί. Λαχανικα τα πάντα. Αλλάζουμε το απογευματινο σε δημητριακά και σε ένα μήνα μου είπε να δώσω το πρωί αυγό και το απόγευμα γιαούρτι.

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...