Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ele@n said:

Τα ζυμαρικά τα αλέθουμε κανονικά; Πώς το κάνετε εσείς;

Ζυμαρικά έδωσα μόνο μια φορά και ήταν σε κρεατόσπουπα. Τα άλεσα και γενικά στην παρούσα φάση, όλα τα αλέθω. 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πόσο γάλα δίνετε; Δίνω μετά από κάθε γεύμα, όχι μόνο πρωι-βράδυ όπως συμβουλεύει η παιδίατρος γιατί δυστυχώς δε συμπληρώνει την ποσότητα που υποτίθεται ότι πρέπει να πίνει στην ηλικία του. Δοκίμασα να δώσω εναλλακτικά και ένα γεύμα γιαούρτι, αλλά δεν το δέχτηκε και δε θέλω να το ζορίσω οπότε συνεχίζω πάλι με γάλα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ζυμαρικά έδωσα μόνο μια φορά και ήταν σε κρεατόσπουπα. Τα άλεσα και γενικά στην παρούσα φάση, όλα τα αλέθω. 

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πόσο γάλα δίνετε; Δίνω μετά από κάθε γεύμα, όχι μόνο πρωι-βράδυ όπως συμβουλεύει η παιδίατρος γιατί δυστυχώς δε συμπληρώνει την ποσότητα που υποτίθεται ότι πρέπει να πίνει στην ηλικία του. Δοκίμασα να δώσω εναλλακτικά και ένα γεύμα γιαούρτι, αλλά δεν το δέχτηκε και δε θέλω να το ζορίσω οπότε συνεχίζω πάλι με γάλα.

Καλημέρα !! Κ εγώ τα ζυμαρικά τα έβαλα στη κρεατοσουπα κ τα άλεσα κανονικά!! 
εγω της δίνω πρωί βράδυ κ ίσως ενδιάμεσα ακόμα ένα γεύμα άμα δω ότι πεινάει συνήθως ανάμεσα στο μεσημεριανό κ απογευματινό!

πινει 240 μλ το πρωί κ 240 το βράδυ! Το ενδιάμεσο θα είναι όμως άμα πιει περίπου 60 μλ όχι παραπάνω! Ποσο μηνών είστε κ ποσο σας έχει πει ο γιατρός σας ; Εγώ τον είχα ρωτήσει κ είπε από 150μλ κ πάνω όσο θέλει!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii said:

Καλημέρα !! Κ εγώ τα ζυμαρικά τα έβαλα στη κρεατοσουπα κ τα άλεσα κανονικά!! 
εγω της δίνω πρωί βράδυ κ ίσως ενδιάμεσα ακόμα ένα γεύμα άμα δω ότι πεινάει συνήθως ανάμεσα στο μεσημεριανό κ απογευματινό!

πινει 240 μλ το πρωί κ 240 το βράδυ! Το ενδιάμεσο θα είναι όμως άμα πιει περίπου 60 μλ όχι παραπάνω! Ποσο μηνών είστε κ ποσο σας έχει πει ο γιατρός σας ; Εγώ τον είχα ρωτήσει κ είπε από 150μλ κ πάνω όσο θέλει!

Το δικό μου μωρό πάνω από 120μλ τη φορά δεν μπορεί να πιεί. Μεθαύριο γίνεται 7 μηνών. Η παιδίατρος δε διευκρίνισε τα μλ, μου είπε μόνο πρωί και βράδυ και εγώ δε ρώτησα εκείνη τη στιγμή. Στη φόρμουλα πάνω γράφει ότι 6-12μηνών πρέπει να πίνουν 180μλ 3 φορές την ημέρα, οπότε για να καλύψουμε την ποσότητα αυτή, αναγκάζομαι να δίνω συχνότερα γάλα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Anna-Vangelis είπε:

Το δικό μου μωρό πάνω από 120μλ τη φορά δεν μπορεί να πιεί. Μεθαύριο γίνεται 7 μηνών. Η παιδίατρος δε διευκρίνισε τα μλ, μου είπε μόνο πρωί και βράδυ και εγώ δε ρώτησα εκείνη τη στιγμή. Στη φόρμουλα πάνω γράφει ότι 6-12μηνών πρέπει να πίνουν 180μλ 3 φορές την ημέρα, οπότε για να καλύψουμε την ποσότητα αυτή, αναγκάζομαι να δίνω συχνότερα γάλα. 

Ποιο γάλα πίνετε ; Μήπως του κάθεται βαρύ στο στομαχάκι; Ρωτάω γιατί κ η δίκη μου όταν σταματήσαμε τον θηλασμό είχε θέμα με διαφορα γάλατα κ δεν μπορούσε να πιει πολύ ποσότητα ! Καταλάβαμε ότι της ερχοταν βαρύ! Κάποιες φορές έβγαζε κιόλας !

αλλαξαμε γάλα και από τότε όλα καλά! Σκέψου πίναμε το frisolac που το πίνουν τα περισσότερα μωρά αλλά σε εμάς δεν έκατσε καλά!!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Agapakiii said:

Ποιο γάλα πίνετε ; Μήπως του κάθεται βαρύ στο στομαχάκι; Ρωτάω γιατί κ η δίκη μου όταν σταματήσαμε τον θηλασμό είχε θέμα με διαφορα γάλατα κ δεν μπορούσε να πιει πολύ ποσότητα ! Καταλάβαμε ότι της ερχοταν βαρύ! Κάποιες φορές έβγαζε κιόλας !

αλλαξαμε γάλα και από τότε όλα καλά! Σκέψου πίναμε το frisolac που το πίνουν τα περισσότερα μωρά αλλά σε εμάς δεν έκατσε καλά!!

Almiron πίνει, αρχικά το υποαλλεργικό, τώρα το κανονικό. Δεν ξέρω αν του κάθεται βαρύ γιατί από τότε που γεννήθηκε αυτό έπινε συμπληρωματικά (παράλληλα θήλαζα τους πρώτους 4 μήνες). 

Τώρα πριν λίγο έφτιαξα φρουτόκρεμα από 1 μήλο, 1 μικρό αχλάδι και 1 βανίλια. Τα άλεσα όλα μαζί, το έφαγε και καπάκι ήπιε 60μλ γάλα. Κάπως έτσι τρέφεται από τότε που μπήκαν οι στέρεες.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Almiron πίνει, αρχικά το υποαλλεργικό, τώρα το κανονικό. Δεν ξέρω αν του κάθεται βαρύ γιατί από τότε που γεννήθηκε αυτό έπινε συμπληρωματικά (παράλληλα θήλαζα τους πρώτους 4 μήνες). 

Τώρα πριν λίγο έφτιαξα φρουτόκρεμα από 1 μήλο, 1 μικρό αχλάδι και 1 βανίλια. Τα άλεσα όλα μαζί, το έφαγε και καπάκι ήπιε 60μλ γάλα. Κάπως έτσι τρέφεται από τότε που μπήκαν οι στέρεες.

Πάντως άμα το μωράκι είναι οκ στα κιλά του μην σε στεναχωρεί πάει να πει ότι όσο πίνει του αρκεί! ❤️

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλό χειμώνα κοριτσάρες πλησιάζουν τα πρώτα γενέθλια σιγά σιγά θα τους κάνετε παρτάκι τι λέτε;  H μπεμπούλα μου σήμερα έγινε 8 μηνών κιόλας :wub::wub::wub: Καλοφώτιστα τα μωράκια που βαφτίστηκαν :) 

Δεν θυμάμαι ποιο κορίτσι ρωτούσε για το γάλα εγώ γάλα δεν δίνω μετά τα γεύματα μόνο πρωί-βράδυ πλέον. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, boukitsa123 said:

Καλό χειμώνα κοριτσάρες πλησιάζουν τα πρώτα γενέθλια σιγά σιγά θα τους κάνετε παρτάκι τι λέτε;  H μπεμπούλα μου σήμερα έγινε 8 μηνών κιόλας :wub::wub::wub: Καλοφώτιστα τα μωράκια που βαφτίστηκαν :) 

Δεν θυμάμαι ποιο κορίτσι ρωτούσε για το γάλα εγώ γάλα δεν δίνω μετά τα γεύματα μόνο πρωί-βράδυ πλέον. 

ΑΑΑΑΑ πάρτυ εν μέσω κορωνοιού;;;; Πρόσεχε μη σε καρφώσει κανας γείτονας :P Να χαίρεσαι τη μπεμπούλα σου! :wub: Ακόμα μου φαίνεται απίστευτο το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός. Εμένα αύριο γίνεται 7 μηνών.

Όταν λες πρωι-βράδυ, πόσα μλ κάθε φορά; Εμένα δε συμπληρώνει την υποτιθέμενη ποσότητα για την ηλικία του για αυτό του το δίνω σπαστά.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

ΑΑΑΑΑ πάρτυ εν μέσω κορωνοιού;;;; Πρόσεχε μη σε καρφώσει κανας γείτονας :P Να χαίρεσαι τη μπεμπούλα σου! :wub: Ακόμα μου φαίνεται απίστευτο το πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός. Εμένα αύριο γίνεται 7 μηνών.

Όταν λες πρωι-βράδυ, πόσα μλ κάθε φορά; Εμένα δε συμπληρώνει την υποτιθέμενη ποσότητα για την ηλικία του για αυτό του το δίνω σπαστά.

210-240μλ πίνει δεν έχω ιδέα πόσο είναι η απαιτούμενη ποσότητα :roll: Πόσα κιλά σου είναι το μωράκι σου;

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Καλό χειμώνα κοριτσάρες πλησιάζουν τα πρώτα γενέθλια σιγά σιγά θα τους κάνετε παρτάκι τι λέτε;  H μπεμπούλα μου σήμερα έγινε 8 μηνών κιόλας :wub::wub::wub: Καλοφώτιστα τα μωράκια που βαφτίστηκαν :) 

Δεν θυμάμαι ποιο κορίτσι ρωτούσε για το γάλα εγώ γάλα δεν δίνω μετά τα γεύματα μόνο πρωί-βράδυ πλέον. 

Καλό χειμώνα!!! Εγώ θα κάνω πάρτι για το μωρό πρώτα γενέθλια είναι δε μπορώ να δεχτώ την ιδέα να μην κάνω. 

Εμείς σήμερα οκτώ μηνών και δύο εβδομάδων πιάστηκαμε από τον καναπέ σηκωθηκαμε και κάναμε τα πρώτα μας βήματα! Ακόμα κλαίω από την συγκίνηση.

 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Κορίτσια πείτε μου λίγο... Κάνατε το bexsero? Αν ναι, πως πήγε? Τα μωράκια σας είχαν παρενέργειες?

Αυτό με τα 100ευρώ; Δεν τους το έχω κάνει αλλά όπως όλα τα εμβόλια μπορεί να κάνει πυρετούλι κτλπ επικοινώνησες με τον παιδίατρο σας; 

Κορίτσια καλησπέρα θέλω να αγοράσω παιδικό χαλάκι εκτός από βιοκαρπέτ που αλλού να κοιτάξω :confused: Έχω δει του ικέα αλλά δεν μου φαίνονται πολύ παχιά και ζεστά. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, boukitsa123 said:

210-240μλ πίνει δεν έχω ιδέα πόσο είναι η απαιτούμενη ποσότητα :roll: Πόσα κιλά σου είναι το μωράκι σου;

Η απαιτούμενη είναι περίπου μισό λίτρο, λίγο παραπάνω. 7800 είναι τώρα. 

Just now, Blue-entry said:

Κορίτσια πείτε μου λίγο... Κάνατε το bexsero? Αν ναι, πως πήγε? Τα μωράκια σας είχαν παρενέργειες?

Εμένα μου το σύστησε η παιδίατρος, στον 9ο και μετά στον 11ο μήνα πρέπει να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Κορίτσια πείτε μου λίγο... Κάνατε το bexsero? Αν ναι, πως πήγε? Τα μωράκια σας είχαν παρενέργειες?

Καλησπέρα! Εμένα η παιδίατρος μου σύστησε να το κάνουμε γύρω στο χρόνο το συγκεκριμένο εμβόλιο. 

Από τις ανιψιες μου που το έχουν κάνει είχαν και οι τρεις παρενέργειες γκρίνια πυρετό αλλά βέβαια όλα τα εμβόλια μπορεί να έχουν παρενέργειες. Εμένα πχ ο μπεμπακος μετά από κάθε εμβόλιο είναι κατατονικος και κοιμάται συνέχεια. 

Just now, boukitsa123 είπε:

Αυτό με τα 100ευρώ; Δεν τους το έχω κάνει αλλά όπως όλα τα εμβόλια μπορεί να κάνει πυρετούλι κτλπ επικοινώνησες με τον παιδίατρο σας; 

Κορίτσια καλησπέρα θέλω να αγοράσω παιδικό χαλάκι εκτός από βιοκαρπέτ που αλλού να κοιτάξω :confused: Έχω δει του ικέα αλλά δεν μου φαίνονται πολύ παχιά και ζεστά. 

Καλησπέρα! Εγώ έχω πάρει χάλια από το leroy τυπου σαγκι είναι πολύ χοντρά και ζεστά και αν το κυνηγήσεις κάνουν πολύ καλές εκπτώσεις. Του μεγάλου το πήρα 50€ από 100€ πέρσυ. Βέβαια εγώ τα έχω πάρει μονόχρωμα δε ξέρω αν θες με παιδικό σχέδιο τι ποιότητα θα είναι τύπου μοκέτα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...