Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 ώρες πρίν, Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Μακάρι να έχουμε ευχάριστα νέα από τον προεμφυτευρικο κ δεν αφήνω τίποτα στην τύχη! Με μια εξέταση αίματος γίνονται όλες οι εξετάσεις για θρομβοφιλια? Τα αποτελέσματα αργούν να βγουν? 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλημέρα Καλησπέρα Καληνύχτα.... :-D έρχομαι εδώ να τα πω σε εσάς μιας και βρισκόμαστε πανω κάτω στην ίδια φάση μπας κ ηρεμήσω. Σήμερα είναι από τις πολύ κακιές μου ημέρες, Χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο ( εντάξει τις τελευταίες μέρες νιώθω κουρασμένη ). Αλλά είναι από αυτές τις μέρες που δεν μπορώ να ακούω την παραμικρή γκρίνια - μουρμούρα η αυτό το εκνευριστικο μουγκρητό που πιάνει ώρες ώρες τον μικρο. Δεν δείχνει να πονάει απλά είναι από τις μέρες που με θέλει απικο. Δίπλα του συνεχώς. Ούτε να μαγειρεψω δεν με άφησε. Τα έβαλα και με τον άντρα μου που δεν μου φταίει ο καημένος... Τι μου συμβαίνει? Λέτε να περνάω άλμα :P ?  Χαχαχχα να πω και την βλακεία μου...

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Blue-entry είπε:

Καλημέρα Καλησπέρα Καληνύχτα.... :-D έρχομαι εδώ να τα πω σε εσάς μιας και βρισκόμαστε πανω κάτω στην ίδια φάση μπας κ ηρεμήσω. Σήμερα είναι από τις πολύ κακιές μου ημέρες, Χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο ( εντάξει τις τελευταίες μέρες νιώθω κουρασμένη ). Αλλά είναι από αυτές τις μέρες που δεν μπορώ να ακούω την παραμικρή γκρίνια - μουρμούρα η αυτό το εκνευριστικο μουγκρητό που πιάνει ώρες ώρες τον μικρο. Δεν δείχνει να πονάει απλά είναι από τις μέρες που με θέλει απικο. Δίπλα του συνεχώς. Ούτε να μαγειρεψω δεν με άφησε. Τα έβαλα και με τον άντρα μου που δεν μου φταίει ο καημένος... Τι μου συμβαίνει? Λέτε να περνάω άλμα :P ?  Χαχαχχα να πω και την βλακεία μου...

φυσιολογικό κ απόλυτο  αυτο που νιωθεις... ανθρωποι είμαστε οχι ρομποτ....θα φυγει μονο τ....κανε κατι για σενα αμα μπορέσεις κ δωσε το παιδι  στον αντρα σ εστωσ εστω κ για μια ωρα..κλαο θα σ κανει 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Καλημέρα Καλησπέρα Καληνύχτα.... :-D έρχομαι εδώ να τα πω σε εσάς μιας και βρισκόμαστε πανω κάτω στην ίδια φάση μπας κ ηρεμήσω. Σήμερα είναι από τις πολύ κακιές μου ημέρες, Χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο ( εντάξει τις τελευταίες μέρες νιώθω κουρασμένη ). Αλλά είναι από αυτές τις μέρες που δεν μπορώ να ακούω την παραμικρή γκρίνια - μουρμούρα η αυτό το εκνευριστικο μουγκρητό που πιάνει ώρες ώρες τον μικρο. Δεν δείχνει να πονάει απλά είναι από τις μέρες που με θέλει απικο. Δίπλα του συνεχώς. Ούτε να μαγειρεψω δεν με άφησε. Τα έβαλα και με τον άντρα μου που δεν μου φταίει ο καημένος... Τι μου συμβαίνει? Λέτε να περνάω άλμα :P ?  Χαχαχχα να πω και την βλακεία μου...

Ολες ετσι ειμαστε γλυκια μου. Εμενα χθες η μεγαλη απο το πρωι γκρινια και κλαμα. Ο μικρος μυξες και γκρινια. Ο συζυγος νευρα αφου δεν μπορουσε να πιει καφε με την ησυχια του, εγω η ερμη πτωμα  απο τη δουλεια ολη την εβδομαδα αγρυπη μετα τις 20 φορες που ξυπνησε το βραδυ ο μικρος αλουστη απεριποιητη με το βυζι απ εξω συνεχεια  και το σπιτι κωλος. Παντου ψιχουλα πλαστελινες παιχνιδια κραγιον και μανο για τα νυχια στο χαλι στους τοιχους στους καναπεδες στο πατωμα. Ολη η μερα ετσι κυλισε ανυποφοροι και οι τρεις τους και περισσοτερο ο αντρας μου που δεν μπορει να τα απασχολησει λιγο να κανω μια δουλεια με την ησυχια μου πχ κλαιει ο μικρος και τον κραταει μπροστα μου απλα ουτε να τον ηρεμησει δεν προσπαθει και αυτος κλαιει παραπανω. Δεν εχω παραπονο δουλειες κανει πολλες και παιζει με τα μωρα αλλα πρεπει να ειμαι κι εγω εκει μονος του με τιποτα.Υπαρχουν φορες που παω τουαλετα και με τα δυο. Για μπανιο δεν το συζητω εχω και τη βοηθο μου τριβει την πλατη. Μονη δεν κανω ποτε τιποτα αστο. Κανω υπομονη γιατι ξερω οτι δεν γινεται αλλιως. Ειπα δε θα τρελαθω κιολας. Οποτε δεν αντεχω τα ακουει ο συζυγος και φυσικα δεν ειναι καημενοι δεν τραβανε τιποτε σε σχεση με εμας. Δε με παρεξηγει ευτυχως γιατι ειμαστε πολλα χρονια μαζι. Τον νευριαζω σιγουρα αλλα μετα απο λιγο το ξεχναει. Αγωνιστικους χαιρετισμους. 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
  • Λυπημένη/-ος 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Just now, Blue-entry είπε:

Καλημέρα Καλησπέρα Καληνύχτα.... :-D έρχομαι εδώ να τα πω σε εσάς μιας και βρισκόμαστε πανω κάτω στην ίδια φάση μπας κ ηρεμήσω. Σήμερα είναι από τις πολύ κακιές μου ημέρες, Χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο ( εντάξει τις τελευταίες μέρες νιώθω κουρασμένη ). Αλλά είναι από αυτές τις μέρες που δεν μπορώ να ακούω την παραμικρή γκρίνια - μουρμούρα η αυτό το εκνευριστικο μουγκρητό που πιάνει ώρες ώρες τον μικρο. Δεν δείχνει να πονάει απλά είναι από τις μέρες που με θέλει απικο. Δίπλα του συνεχώς. Ούτε να μαγειρεψω δεν με άφησε. Τα έβαλα και με τον άντρα μου που δεν μου φταίει ο καημένος... Τι μου συμβαίνει? Λέτε να περνάω άλμα :P ?  Χαχαχχα να πω και την βλακεία μου...

Κορίτσι πάρε ανάσα βαθιά μην σε πιέζεις. Αν νιώθεις πνίξιμο βγες μπαλκόνι και κάνε ένα τσιγάρο. Κάπου είχα διαβάσει το εξαιρετικό ''Caregivers need care too.'' στο αφιερώνω. Μεγάλη αγκαλιά από μένα κι ας μην γνωριζόμαστε. Αν δεν σου ηρεμεί με τπτ πάρε τον μπαλκόνι κι αυτόν στο καρότσι. 

Just now, katerina04 είπε:

Ολες ετσι ειμαστε γλυκια μου. Εμενα χθες η μεγαλη απο το πρωι γκρινια και κλαμα. Ο μικρος μυξες και γκρινια. Ο συζυγος νευρα αφου δεν μπορουσε να πιει καφε με την ησυχια του, εγω η ερμη πτωμα  απο τη δουλεια ολη την εβδομαδα αγρυπη μετα τις 20 φορες που ξυπνησε το βραδυ ο μικρος αλουστη απεριποιητη με το βυζι απ εξω συνεχεια  και το σπιτι κωλος. Παντου ψιχουλα πλαστελινες παιχνιδια κραγιον και μανο για τα νυχια στο χαλι στους τοιχους στους καναπεδες στο πατωμα. Ολη η μερα ετσι κυλισε ανυποφοροι και οι τρεις τους και περισσοτερο ο αντρας μου που δεν μπορει να τα απασχολησει λιγο να κανω μια δουλεια με την ησυχια μου πχ κλαιει ο μικρος και τον κραταει μπροστα μου απλα ουτε να τον ηρεμησει δεν προσπαθει και αυτος κλαιει παραπανω. Δεν εχω παραπονο δουλειες κανει πολλες και παιζει με τα μωρα αλλα πρεπει να ειμαι κι εγω εκει μονος του με τιποτα.Υπαρχουν φορες που παω τουαλετα και με τα δυο. Για μπανιο δεν το συζητω εχω και τη βοηθο μου τριβει την πλατη. Μονη δεν κανω ποτε τιποτα αστο. Κανω υπομονη γιατι ξερω οτι δεν γινεται αλλιως. Ειπα δε θα τρελαθω κιολας. Οποτε δεν αντεχω τα ακουει ο συζυγος και φυσικα δεν ειναι καημενοι δεν τραβανε τιποτε σε σχεση με εμας. Δε με παρεξηγει ευτυχως γιατι ειμαστε πολλα χρονια μαζι. Τον νευριαζω σιγουρα αλλα μετα απο λιγο το ξεχναει. Αγωνιστικους χαιρετισμους. 

 

Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι η καθημερινότητα μιας μαμάς και αν είναι εργαζομένη ακόμα πιο πίεση χρόνου. Συμπάσχω 1000% εγώ μπάνιο κάνω συνήθως αργά το βράδυ πλέον με την ησυχία μου. 

@katerina04 και μιας και μεγαλώνω και γιο που αύριο μεθαύριο θα είναι άντρας και μπαμπάς ίσως σκέφτομαι τι δεν θέλω να γίνει εξαιτίας μου... Κάπου κάπου δεν πειράζει να πιέζονται και οι σύζυγοι... 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Κορίτσι πάρε ανάσα βαθιά μην σε πιέζεις. Αν νιώθεις πνίξιμο βγες μπαλκόνι και κάνε ένα τσιγάρο. Κάπου είχα διαβάσει το εξαιρετικό ''Caregivers need care too.'' στο αφιερώνω. Μεγάλη αγκαλιά από μένα κι ας μην γνωριζόμαστε. Αν δεν σου ηρεμεί με τπτ πάρε τον μπαλκόνι κι αυτόν στο καρότσι. 

Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι η καθημερινότητα μιας μαμάς και αν είναι εργαζομένη ακόμα πιο πίεση χρόνου. Συμπάσχω 1000% εγώ μπάνιο κάνω συνήθως αργά το βράδυ πλέον με την ησυχία μου. 

@katerina04 και μιας και μεγαλώνω και γιο που αύριο μεθαύριο θα είναι άντρας και μπαμπάς ίσως σκέφτομαι τι δεν θέλω να γίνει εξαιτίας μου... Κάπου κάπου δεν πειράζει να πιέζονται και οι σύζυγοι... 

Έτσι ακριβώς πρέπει να πιέζονται και απο μικροί για να μάθουν να σέβονται και να καταλαβαίνουν τις γυναίκες. Και επειδή έχουμε παιδιά και απο τα δυο φύλα νομίζω ότι πρέπει να τους διδάξουμε τις ίδιες αξίες και πιστεύω. 

  • Μου αρέσει 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Rafaelatarzan είπε:

φυσιολογικό κ απόλυτο  αυτο που νιωθεις... ανθρωποι είμαστε οχι ρομποτ....θα φυγει μονο τ....κανε κατι για σενα αμα μπορέσεις κ δωσε το παιδι  στον αντρα σ εστωσ εστω κ για μια ωρα..κλαο θα σ κανει 

:wub: σήμερα μου αρκούσε να κάτσω λίγο μόνη στο δωμάτιο κάνοντας το τίποτα! :P

πρίν από 42 λεπτά , katerina04 είπε:

Ολες ετσι ειμαστε γλυκια μου. Εμενα χθες η μεγαλη απο το πρωι γκρινια και κλαμα. Ο μικρος μυξες και γκρινια. Ο συζυγος νευρα αφου δεν μπορουσε να πιει καφε με την ησυχια του, εγω η ερμη πτωμα  απο τη δουλεια ολη την εβδομαδα αγρυπη μετα τις 20 φορες που ξυπνησε το βραδυ ο μικρος αλουστη απεριποιητη με το βυζι απ εξω συνεχεια  και το σπιτι κωλος. Παντου ψιχουλα πλαστελινες παιχνιδια κραγιον και μανο για τα νυχια στο χαλι στους τοιχους στους καναπεδες στο πατωμα. Ολη η μερα ετσι κυλισε ανυποφοροι και οι τρεις τους και περισσοτερο ο αντρας μου που δεν μπορει να τα απασχολησει λιγο να κανω μια δουλεια με την ησυχια μου πχ κλαιει ο μικρος και τον κραταει μπροστα μου απλα ουτε να τον ηρεμησει δεν προσπαθει και αυτος κλαιει παραπανω. Δεν εχω παραπονο δουλειες κανει πολλες και παιζει με τα μωρα αλλα πρεπει να ειμαι κι εγω εκει μονος του με τιποτα.Υπαρχουν φορες που παω τουαλετα και με τα δυο. Για μπανιο δεν το συζητω εχω και τη βοηθο μου τριβει την πλατη. Μονη δεν κανω ποτε τιποτα αστο. Κανω υπομονη γιατι ξερω οτι δεν γινεται αλλιως. Ειπα δε θα τρελαθω κιολας. Οποτε δεν αντεχω τα ακουει ο συζυγος και φυσικα δεν ειναι καημενοι δεν τραβανε τιποτε σε σχεση με εμας. Δε με παρεξηγει ευτυχως γιατι ειμαστε πολλα χρονια μαζι. Τον νευριαζω σιγουρα αλλα μετα απο λιγο το ξεχναει. Αγωνιστικους χαιρετισμους. 

 

Χαχαχαχαχα....με έκανες και γέλασα! Περιγράφεις μια κατάσταση τρελή κ χαοτική αλλά απόλυτα αληθινή. Ωστόσο αυτό το αλουστη με το βυζί απέξω να το πεις σε κάποια που δεν έχει ακόμη παιδιά θα σε πει υπερβολική!!!! 

πρίν από 15 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Κορίτσι πάρε ανάσα βαθιά μην σε πιέζεις. Αν νιώθεις πνίξιμο βγες μπαλκόνι και κάνε ένα τσιγάρο. Κάπου είχα διαβάσει το εξαιρετικό ''Caregivers need care too.'' στο αφιερώνω. Μεγάλη αγκαλιά από μένα κι ας μην γνωριζόμαστε. Αν δεν σου ηρεμεί με τπτ πάρε τον μπαλκόνι κι αυτόν στο καρότσι. 

Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι η καθημερινότητα μιας μαμάς και αν είναι εργαζομένη ακόμα πιο πίεση χρόνου. Συμπάσχω 1000% εγώ μπάνιο κάνω συνήθως αργά το βράδυ πλέον με την ησυχία μου. 

@katerina04 και μιας και μεγαλώνω και γιο που αύριο μεθαύριο θα είναι άντρας και μπαμπάς ίσως σκέφτομαι τι δεν θέλω να γίνει εξαιτίας μου... Κάπου κάπου δεν πειράζει να πιέζονται και οι σύζυγοι... 

Ήμουν σίγουρη ότι θα με καταλαβαίνατε!!! Ευχαριστώ πολύ Για την συμπαράσταση! Πολυ σωστή η σκέψη σου και η φιλοσοφία σου σαν μαμά σχετικά με τον τρόπο που μεγαλώνεις τον γιο σου! Πότε δεν είναι πολύ νωρίς για να αρχίσουν να μαθαίνουν, εστω κ αν αυτό σημαίνει ότι πρέπει να μάθει από κούνια,  δεν το είχα σκεφτεί! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Καλημέρα Καλησπέρα Καληνύχτα.... :-D έρχομαι εδώ να τα πω σε εσάς μιας και βρισκόμαστε πανω κάτω στην ίδια φάση μπας κ ηρεμήσω. Σήμερα είναι από τις πολύ κακιές μου ημέρες, Χωρίς κάποιον συγκεκριμένο λόγο ( εντάξει τις τελευταίες μέρες νιώθω κουρασμένη ). Αλλά είναι από αυτές τις μέρες που δεν μπορώ να ακούω την παραμικρή γκρίνια - μουρμούρα η αυτό το εκνευριστικο μουγκρητό που πιάνει ώρες ώρες τον μικρο. Δεν δείχνει να πονάει απλά είναι από τις μέρες που με θέλει απικο. Δίπλα του συνεχώς. Ούτε να μαγειρεψω δεν με άφησε. Τα έβαλα και με τον άντρα μου που δεν μου φταίει ο καημένος... Τι μου συμβαίνει? Λέτε να περνάω άλμα :P ?  Χαχαχχα να πω και την βλακεία μου...

Εμ λογικό δεν είναι; Κάπου θα κλαταρουμε κι εμείς. Να σου πω την αλήθεια κάτι τέτοιες μέρες τα παρατάω όλα, μαγείρεμα, σιδέρωμα, πλύσιμο, σκούπισμα. Ασχολούμαι μόνο με ο,τι χρειάζεται ο μικρός και νάνι νωρίς. Επίσης, τα απογεύματα που δεν την παλεύει, όταν δεν δουλεύω πάμε βόλτα με τα πόδια κάνα τρίωρο. Έτσι ήταν από μωρό. Ήθελε με μονίμως αγκαλιά και πάνω κάτω. Τώρα είμαι ευχαριστημένη αν κάτσει μισή ώρα κάτω με τα παιχνίδια του.

Να ρωτήσω: τα έχετε κάτω να παίζουν ή σε πάρκο; Τονβεχω κάτω και αν χρειαστώ να πάω τουαλέτα ή τον βάζω στην κούνια με παιχνίδια ή τον βάζω στο κάθισμα του φαγητού με παιχνίδια. Σκέφτηκα να πάρω το κλασικό με το μεγάλο δίχτυ αλλά δεν ξέρω αν το δεχτεί να τον περιορίζω όταν μπουσουλαει.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Εμ λογικό δεν είναι; Κάπου θα κλαταρουμε κι εμείς. Να σου πω την αλήθεια κάτι τέτοιες μέρες τα παρατάω όλα, μαγείρεμα, σιδέρωμα, πλύσιμο, σκούπισμα. Ασχολούμαι μόνο με ο,τι χρειάζεται ο μικρός και νάνι νωρίς. Επίσης, τα απογεύματα που δεν την παλεύει, όταν δεν δουλεύω πάμε βόλτα με τα πόδια κάνα τρίωρο. Έτσι ήταν από μωρό. Ήθελε με μονίμως αγκαλιά και πάνω κάτω. Τώρα είμαι ευχαριστημένη αν κάτσει μισή ώρα κάτω με τα παιχνίδια του.

Να ρωτήσω: τα έχετε κάτω να παίζουν ή σε πάρκο; Τονβεχω κάτω και αν χρειαστώ να πάω τουαλέτα ή τον βάζω στην κούνια με παιχνίδια ή τον βάζω στο κάθισμα του φαγητού με παιχνίδια. Σκέφτηκα να πάρω το κλασικό με το μεγάλο δίχτυ αλλά δεν ξέρω αν το δεχτεί να τον περιορίζω όταν μπουσουλαει.

Εξαρτάται στο παιδί... Μια φίλη μου μου έλεγε ότι άφηνε την μικρή της στο πάρκο και ξεχνούσε ότι υπάρχει. Μπορούσε να κάνει γενική όλο το σπίτι. Εγώ να σου πω, θεωρώ τζάμπα το πήρα, τζάμπα είναι και αυτό στη μέση και στο τέλος που θα το αποθηκεύσω και αυτό? Δεν κάθεται εκεί... κάθεται κάνα τέταρτο θα πρέπει να έχει τρελή όρεξη για να κάτσει μισάωρο. Υπάρχουν μέρες που δεν τον βάζω καν. Βλέπω ότι πιο πολύ ευχαριστιεται το πάτωμα. Έχω βάλει ένα χαλί, αραδιασα κ όλα τα παιχνίδια κ μια χαρά. Τώρα που άρχισε να μπουσουλαει και με το θέμα της τουαλέτας δεν ξέρω τι θα τον κάνω... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Εμ λογικό δεν είναι; Κάπου θα κλαταρουμε κι εμείς. Να σου πω την αλήθεια κάτι τέτοιες μέρες τα παρατάω όλα, μαγείρεμα, σιδέρωμα, πλύσιμο, σκούπισμα. Ασχολούμαι μόνο με ο,τι χρειάζεται ο μικρός και νάνι νωρίς. Επίσης, τα απογεύματα που δεν την παλεύει, όταν δεν δουλεύω πάμε βόλτα με τα πόδια κάνα τρίωρο. Έτσι ήταν από μωρό. Ήθελε με μονίμως αγκαλιά και πάνω κάτω. Τώρα είμαι ευχαριστημένη αν κάτσει μισή ώρα κάτω με τα παιχνίδια του.

Να ρωτήσω: τα έχετε κάτω να παίζουν ή σε πάρκο; Τονβεχω κάτω και αν χρειαστώ να πάω τουαλέτα ή τον βάζω στην κούνια με παιχνίδια ή τον βάζω στο κάθισμα του φαγητού με παιχνίδια. Σκέφτηκα να πάρω το κλασικό με το μεγάλο δίχτυ αλλά δεν ξέρω αν το δεχτεί να τον περιορίζω όταν μπουσουλαει.

Καλημέρα, 

Έχουμε κι εμείς πάρκο, αλλά πλέον το χρησιμοποιούμε μόνο όταν θέλω να πάω στο μπάνιο ή να πλύνω τα πιάτα, βέβαια και τότε οδυρεται ο μικρος. Τώρα που μπουσουλαει και σηκώνεται όταν προσπαθώ να τον περιορίσω γίνεται χαμός, προτιμάει να έχει ελευθερία χωρου. Οπότε, επειδή νομίζω κι ο δικός σου είναι ζωηρούλης (αν θυμάμαι καλά πηδαει πάνω κατω και κλωτσάει συνέχεια?) σκέψου το πριν κάνεις αυτή την αγορα... (εμάς μας το έκαναν δώρο όταν ήταν 4 μηνών, αλλιώς σε αυτή τη φάση ούτε που θα το σκεφτόμουν να πάρω) 

Just now, My baby boy είπε:

Καλημέρα, 

Έχουμε κι εμείς πάρκο, αλλά πλέον το χρησιμοποιούμε μόνο όταν θέλω να πάω στο μπάνιο ή να πλύνω τα πιάτα, βέβαια και τότε οδυρεται ο μικρος. Τώρα που μπουσουλαει και σηκώνεται όταν προσπαθώ να τον περιορίσω γίνεται χαμός, προτιμάει να έχει ελευθερία χωρου. Οπότε, επειδή νομίζω κι ο δικός σου είναι ζωηρούλης (αν θυμάμαι καλά πηδαει πάνω κατω και κλωτσάει συνέχεια?) σκέψου το πριν κάνεις αυτή την αγορα... (εμάς μας το έκαναν δώρο όταν ήταν 4 μηνών, αλλιώς σε αυτή τη φάση ούτε που θα το σκεφτόμουν να πάρω) 

Επίσης, αν τελικά κάνεις την αγορά, σκέψου το ενδεχόμενο να πάρεις με μικρό δίχτυ, γιατί, αν κρινω από τον δικό μου, προσπαθούν να βάλουν δαχτυλα-χερια-ποδια-ή ο, τι μπορούν στις τρύπες... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, My baby boy είπε:

Καλημέρα, 

Έχουμε κι εμείς πάρκο, αλλά πλέον το χρησιμοποιούμε μόνο όταν θέλω να πάω στο μπάνιο ή να πλύνω τα πιάτα, βέβαια και τότε οδυρεται ο μικρος. Τώρα που μπουσουλαει και σηκώνεται όταν προσπαθώ να τον περιορίσω γίνεται χαμός, προτιμάει να έχει ελευθερία χωρου. Οπότε, επειδή νομίζω κι ο δικός σου είναι ζωηρούλης (αν θυμάμαι καλά πηδαει πάνω κατω και κλωτσάει συνέχεια?) σκέψου το πριν κάνεις αυτή την αγορα... (εμάς μας το έκαναν δώρο όταν ήταν 4 μηνών, αλλιώς σε αυτή τη φάση ούτε που θα το σκεφτόμουν να πάρω) 

Επίσης, αν τελικά κάνεις την αγορά, σκέψου το ενδεχόμενο να πάρεις με μικρό δίχτυ, γιατί, αν κρινω από τον δικό μου, προσπαθούν να βάλουν δαχτυλα-χερια-ποδια-ή ο, τι μπορούν στις τρύπες... 

Ναι, είναι λίγο ταζμάνια ο γλυκούλης! Το ίδιο, βασικά το χρειάζομαι όταν είμαι μόνη για να πεταχτώ στο μπάνιο...με μικρό δίχτυ έχουμε παρκοκρέββατο, αλλά το χρησιμοποιούμε σαν κρεββατάκι στη μαμά μου. Μάλλον τότε πως κλίνω στο να τον μάθω να διαχειρίζεται το πάτωμα σωστά. Είναι κρίμα να το πάρω και μετά να μην κάθεται. Προς το παρόν όταν θέλω να ντυθώ ή να τον περιορίσω κάπου τον βάζω με μερικά παιχνίδια στην κούνια του ίσα ίσα για 10 λεπτά να ετοιμαστώ γρήγορα...μετά το καταλαβαίνει και γκρινιάζει. Θα το παλέψω έτσι. Τώρα αν δω ότι το πράγμα ζορίζει θα το ξανασκεφτώ.

Σήμερα έφαγε και πρώτη μέρα γιαούρτι. Η αήδια από το ξινό ζωγραφισμένη στο πρόσωπό του. Και είχε μέσα και αλεσμένο πεπόνι για να γλυκίσει, αλλά δεν...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 5/10/2020 at 2:18 ΠΜ, Ele@n είπε:

Εμ λογικό δεν είναι; Κάπου θα κλαταρουμε κι εμείς. Να σου πω την αλήθεια κάτι τέτοιες μέρες τα παρατάω όλα, μαγείρεμα, σιδέρωμα, πλύσιμο, σκούπισμα. Ασχολούμαι μόνο με ο,τι χρειάζεται ο μικρός και νάνι νωρίς. Επίσης, τα απογεύματα που δεν την παλεύει, όταν δεν δουλεύω πάμε βόλτα με τα πόδια κάνα τρίωρο. Έτσι ήταν από μωρό. Ήθελε με μονίμως αγκαλιά και πάνω κάτω. Τώρα είμαι ευχαριστημένη αν κάτσει μισή ώρα κάτω με τα παιχνίδια του.

Να ρωτήσω: τα έχετε κάτω να παίζουν ή σε πάρκο; Τονβεχω κάτω και αν χρειαστώ να πάω τουαλέτα ή τον βάζω στην κούνια με παιχνίδια ή τον βάζω στο κάθισμα του φαγητού με παιχνίδια. Σκέφτηκα να πάρω το κλασικό με το μεγάλο δίχτυ αλλά δεν ξέρω αν το δεχτεί να τον περιορίζω όταν μπουσουλαει.

Η μπέμπα μας κάθεται στο πάρκο αρκετή ώρα. Κάθομαι κάνω τις δουλειές μου και έχω την ησυχία μου ότι είναι κάπου ασφαλές. Σκούπα , σφουγγάρισμα ξεσκονισμα τα πάντα και κάθεται η μικρούλα μου ήσυχη με τα παιχνίδια της. Ευτυχώς γιατί αλλά παιδιά δεν τό θέλουν καθόλου . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Η μπέμπα μας κάθεται στο πάρκο αρκετή ώρα. Κάθομαι κάνω τις δουλειές μου και έχω την ησυχία μου ότι είναι κάπου ασφαλές. Σκούπα , σφουγγάρισμα ξεσκονισμα τα πάντα και κάθεται η μικρούλα μου ήσυχη με τα παιχνίδια της. Ευτυχώς γιατί αλλά παιδιά δεν τό θέλουν καθόλου . 

Αυτό βρε παιδί μου... κάποια το θέλουν κάποια όχι. Όπως το ρηλαξ. Ενώ άλλα κάθονται με τις ώρες ο δικός μου έκατσε ελάχιστα και πάντα με παρέα δίπλα. Στον έκτο πήγε πατάρι. Μίλησα με μια φίλη μου και μου είπε αν χρειαστώ τελικά θα μου δάνεισει το δικό της, αφού τώρα δεν το χρειάζεται.... ευτυχώς γλίτωσα τη σπαζοκεφαλια.;)

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς πήγαμε εχθές παιδίατρο εχει φτασει ο μικρος τα 76 εκατοστά  αλλά βάρος έβαλε μόνο 100γρ η παιδίατρος βέβαια δεν ανησυχεί γιατί επειδή μπουσουλαει και σηκωνεται συνέχεια πάει και βρεφικό που παίζουν όλη μέρα θεωρεί ότι τα καίει.Το μόνο που μας ειπε ειναι να αυξήσουμε το βραδινό γαλα σε  ml. Εσάς τι κανουν τα μικρά σας;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2020 at 2:18 ΠΜ, Ele@n είπε:

Εμ λογικό δεν είναι; Κάπου θα κλαταρουμε κι εμείς. Να σου πω την αλήθεια κάτι τέτοιες μέρες τα παρατάω όλα, μαγείρεμα, σιδέρωμα, πλύσιμο, σκούπισμα. Ασχολούμαι μόνο με ο,τι χρειάζεται ο μικρός και νάνι νωρίς. Επίσης, τα απογεύματα που δεν την παλεύει, όταν δεν δουλεύω πάμε βόλτα με τα πόδια κάνα τρίωρο. Έτσι ήταν από μωρό. Ήθελε με μονίμως αγκαλιά και πάνω κάτω. Τώρα είμαι ευχαριστημένη αν κάτσει μισή ώρα κάτω με τα παιχνίδια του.

Να ρωτήσω: τα έχετε κάτω να παίζουν ή σε πάρκο; Τονβεχω κάτω και αν χρειαστώ να πάω τουαλέτα ή τον βάζω στην κούνια με παιχνίδια ή τον βάζω στο κάθισμα του φαγητού με παιχνίδια. Σκέφτηκα να πάρω το κλασικό με το μεγάλο δίχτυ αλλά δεν ξέρω αν το δεχτεί να τον περιορίζω όταν μπουσουλαει.

Και εγώ στην κούνια ή στο κάθισμα φαγητού αλλά έχω κ το κλασικο με το μεγαλο διχτυ..

Τρελενεται εκει μέσα και καθεται με τις ωρες.. Μεχρι και 2ωρο το πιο πολύ.. παιζει με παιχνιδια (της έχω μόνιμα), στεκεται ορθια κ κοιταει.. το διχτυ την βοηθαει να πιάνεται κ επισης επειδη οι τρυπες ειναι μεγάλες με βλεπει κ δεν αχγωνεται.. η πεθερα μου που εχει παρκοκρεβατο με το ψιλό δίχτυ σαν σίτα δεν το θελει καθολου επειδη δεν βλεπει κ δεν μπορει να πιανεται.. Εγω το εχω ευχαριστηθει πάντως.. την βαζω παιζει κ εγω πινω τον καφε μου, μαγειρευω με κοιταει, σιδερωνω με κοιταει, καθαρίζω ή κάθομαι με τον σύζυγο στον καναπέ κτλ. 

Έχει ανακαλύψει όλους τους τρόπους να κάθεται (γονατα, ενα μπρος ενα πισω, πλαι, στο ένα γόνατο), σηκώνεται κ με το ένα χερι σκυβει κ προσπαθει να πιασει καποιο παιχνιδι, ακουμπαει με πλατυ κ σκύβει μπροστα χωρις να κρατιέται, κανει βήματα απο τη μια μεριά στην απέναντη (στο φάρδος) τεντώνοντας το ένα χέρι όσο πιο κοντά μπορει κ το αφήνει λίγο πριν φτάσει, πέφτει κ σκουντουφλάει στα παιχνίδια της κ χαίρεται μονη της.. κάνουμε μυτούλες μεσα απο το δίχτυ, βλέπουμε tv τραγούδια κ χορευουμε κ.α. πολλά :-o

Το πιο ωραιο πράγμα που μου έδωσαν:-D γιατι μου έχει λύσει τα χέρια για πολλές περιπτώσεις κ το παιδί το χαίρεται..

Βέβαια είναι στο παιδί ο ανηψιός μου με τίποτα δεν το ήθελε... Επίσης η δικιά μου δεν θέλει να μπουσουλαει, μόνο αν το κρίνει απαραίτητο :grin:προτιμάει να πιάνεται κ να στεκεται όρθια κ να τα κάνει όλα περιμετρικά... και τέλος να πώ πως αυτό αντε να το κάνει κανα μήνα ακόμη το πολύ γιατί μόλις αρχίσει το περπάτημα για τα καλά δεν νομίζω να ξαναμπεί :-D 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...