Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

ισως μια μονιμη κουβερτούλα  οταν παιρνεις αγκαλια αρο βαλε βγαλε να ρην ρίχνεις  απο πανω του πλατουλα κ κεφαλι μεχει να βγεις.....ευκολο μ φαίνεται 

Λες ε; Το σκέφτηκα αλλά σκέφτηκα επίσης ότι μέσα στο αυτοκίνητο δεν κάνει ζέστη μόλις μπεις. Δεν θα κρυώνει; Γιατί από ευκολια, λύνει τα χέρια το κουβερτακι.

19 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

@katerina04 ευτυχώς που το ρίχνεις στην τρελή και γελάς! εδώ δυσκολεύομαι με το ένα...που να είχα κ δεύτερο κ τρίτο! 

Κορίτσια, σχετικά με τα τσισακια... Έχετε παρατηρήσει εσείς μείωση? Καμία φορά αλλάζω πέντε  με έξι πανες άλλες φορές τεσσερις αλλά και πάλι δεν μου φαίνονται τόσο γεμάτες όσο ήταν πιο μωράκι. 

Έχει μειώσει τα τσισακια. Μόνο αν πιει πολύ νερό μαζεμένο βάραινει μετά η πάνα.

1 hour ago, Giota1983 είπε:

Πέθανα στο γέλιο με την περιγραφή σου. Όχι καφέ ουίσκι θες μετά για να συνέλθεις :D. Δεν έχω εμπειρία ακόμα σε τέτοια πράγματα αλλά.ελπιζω η καημένη να μην είναι τόσο ταραξίας η μπέμπα μας.  Να σου πω την αλήθεια και εγώ θα γελαγα μέρα και ας με λέγανε και τρελή, όχι πως δεν είμαι απλά δεν το λέω :-P χαρά στο κουράγιο σου. 

Εγώ έχω ετοιμάσει σχεδόν τα πάντα για την βάπτιση της κούκλας μας και χωρίς άγχος. Μόνο ο σταυρός έμεινε , μαρτυρικά , στεφανάκι και καπελάκι. Τελικά η βάπτιση είναι πολύ πιο εύκολη υπόθεση από ότι ο γάμος. Μέσα σε 2 εβδομάδες τα ετοιμάσαμε όλα . Ευτυχώς θυμήθηκα πως δεν είχα ετοιμάσει μπομπονιέρες για τα παιδιά που θα έρθουν και πήρα κάτι υπέροχες μολυβοθήκες από τα Jumbo  και μέσα στο θέμα της βάπτισης . Θα βάλω και μερικά ζαχαρωτά και γλυκάκια μέσα και έτοιμη η μπομπονιέρα. 

Ρώτησα ξανά αλλά δεν μου είπατε . Τη λαμπάδα ποιος την κρατάει ? Ένα ανηψακι μου ή ένα από τα παιδια της νονάς του παιδιού?

Απαγορεύεται στο κάθισμα αυτοκινήτου να κάθεται με το μπουφάν! Μπορείς να του το βάζεις όταν βγαίνει και όταν κάθεται στο κάθισμα να το βγάζεις και να τον σκεπάζεις με αυτό. Αλλιώς μπορείς να έχεις μια κουβέρτα και να τον σκεπάζεις όταν κάθεται στο κάθισμα. Είναι επικίνδυνο και μπορεί να προκληθεί ατύχημα με το μπουφάν γιατί όσο ασφαλές και αν είναι το κάθισμα σε απότομο φρενάρισμα η ζώνη γλιστράει και το παιδί βγαίνει εκτός καθίσματος . Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τους ενήλικες. Γιατί δεν έχει θέμα τι σε βολεύει αλλά τι είναι ασφαλές . 

Συγγνώμη αν σε τρόμαξα αλλά αυτό είναι το σωστό . Το έχω δει και σε κρας τεστ οδήγησης. 

Δεν με τρόμαξες. Το έχω διαβάσει για το μπουφάν για αυτό ρωτάω. Εγώ να σου πω την αλήθεια το φοράω όταν οδηγώ. Αλλά ψάχνω και μια βολική λύση για να μην κρυώνει το ερμο χειμωνιάτικα έξω. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ele@n είπε:

Λες ε; Το σκέφτηκα αλλά σκέφτηκα επίσης ότι μέσα στο αυτοκίνητο δεν κάνει ζέστη μόλις μπεις. Δεν θα κρυώνει; Γιατί από ευκολια, λύνει τα χέρια το κουβερτακι.

Έχει μειώσει τα τσισακια. Μόνο αν πιει πολύ νερό μαζεμένο βάραινει μετά η πάνα.

Δεν με τρόμαξες. Το έχω διαβάσει για το μπουφάν για αυτό ρωτάω. Εγώ να σου πω την αλήθεια το φοράω όταν οδηγώ. Αλλά ψάχνω και μια βολική λύση για να μην κρυώνει το ερμο χειμωνιάτικα έξω. 

κουβέρτα πάνω  τ τοτε.....ισως αυτο....μια χοντρή 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, katerina04 είπε:

Αυτά τα κορίτσια είναι άτιμα πονηρες και τσαουσες από μικρες ελπίζω η δικιά σου να είναι λίγο πιο ήρεμη. Μπράβο που τα ετοιμάσατε όλα γρήγορα. Με το καλό εύχομαι. Τη λαμπάδα την κρατάει οποίος θέλεις γίνεται και δύο παιδάκια μαζί.

Ευχαριστώ. Δεν το γνωρίζω και πίστευα πως την κρατάει το παιδί της νονάς. Μάλλον θα την κρατήσει η ανιψιά μου αλλά είναι 5 χρόνων και ανησυχώ μήπως δεν μπορεί γιατί όσο να πεις είναι βαριά

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Ευχαριστώ. Δεν το γνωρίζω και πίστευα πως την κρατάει το παιδί της νονάς. Μάλλον θα την κρατήσει η ανιψιά μου αλλά είναι 5 χρόνων και ανησυχώ μήπως δεν μπορεί γιατί όσο να πεις είναι βαριά

Εμένα ήταν σε στυλοβάτη η λαμπάδα μπροστά στο ιερό όλη τη διάρκεια με τα ανηψάκια μου από δίπλα κ Όταν χρειάστηκε για την περιφορά γύρω από την κολυμπήθρα την έβγαλε ο καντηλαναύτης κ την έδωσε στο ένα παιδάκι κ το άλλο συνόδευε από δίπλα, μετά την περιφορά την ξαναέβαλε ο καντηλαναύτης στον στυλοβάτη.. Βολικό ήταν αυτό γιατί δεν κουράστηκαν καθόλου.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Ευχαριστώ. Δεν το γνωρίζω και πίστευα πως την κρατάει το παιδί της νονάς. Μάλλον θα την κρατήσει η ανιψιά μου αλλά είναι 5 χρόνων και ανησυχώ μήπως δεν μπορεί γιατί όσο να πεις είναι βαριά

με το καλό η βάφτιση. Όποιος να είναι την κρατά.


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 12/10/2020 at 1:24 ΜΜ, boukitsa123 είπε:

Μπράβο η μπουμπούκα σου μωρέ μπράβο της!!!!

Καλή εβδομάδα κορίτσια!!!!!!!! Την Κυριακή ο γιος μου σβήνει τα 4α κεράκια του δυστυχώς λόγου του ιού δεν θα έρθει η τάξη του αλλά θα είμαστε λίγα άτομα 3-4 παιδάκια. Μιλάμε έχω ξεκινήσει από σήμερα το κλάμα της συγκίνησης :wub:  Όταν μου τον πάρουν φαντάρο άλλο κλάμα από εκεί :mrgreen: Θα γίνω γραφική αλλά ρε κορίτσια ζουλήχτε τα τώρα που κάθονται :wub: 

Καλημέρα κορίτσι μου έστω και καθυστερημένα να σου ζήσει. Γίνεται πανικός  τις τελευταίες δυο βδομάδες στη δουλειά και με τα παιδιά δεν έχω προλάβει να πάρω ανασα η καψερη. Εγώ τι να πω που ο.μεγάλος είναι σχεδόν 14 και το φανταριλικι δεν είναι πολύ μακριά και αγχώνομαι γιατί είναι ευαίσθητο παιδί και λίγο παραξενος στο θέμα του φαγητού...Από τώρα βλέπω μπροστά την εικονα να φεύγει φαντάρος και εγώ να κλαίω και να τον κρατάω να μη φύγει για τον μικρό έχω χρόνο ακόμα να φανταστώ...χαχα τι να κάνω που τους έχω αδυναμία... Γενικά ένα άγχος για όταν μεγαλώσουν και δε θα περναει από το χερι.μου να τα προστατέψω το έχω. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα μεγαλώσουμε σωστά και θα πάρουν το δρόμο τους.

On 16/10/2020 at 1:54 ΜΜ, katerina04 είπε:

Ele@n για σενα που σου αρεσουν οι περιγραφες μου. Λοιπον ξεκιναω. 6:30 ξυπναει η κοντεσσα και φυσικα ξυπναει και εμας. Αρχιζει τη γκρινια για το φαγητο. Δεν το θελω πατημενο το τοστ οχι ετσι κομμενο εχει κασερι βγαλτο γιατι φευγει το ψωμι απο τη θεση του θελω μια σοκολατα. Εγω ψυχραιμια απλα υπακουω. Κανω ενα τοστ η ερμη και ενα καφε. Ριχνει ο μικρος το τοστ μου στον καναπε μεχρι να το μαζεψω ριχνει ολο τον καφε στον καναπε και στο χαλι. Και πανω του καηκε ο καημενος κλαμα. Η αλλη χαρα μεχρι να φερω βιτεξ ριχνει το νερο της στην καρεκλα και στο αλλο χαλι. Εγω κυρια παλι ψυχραιμια. Τα μαζευω ολα. Την ετοιμαζω για το σχολειο αυτη την μπλουζα δεν τη θελω οχι αυτο με τσιμπαει. Ο μικρος απο πισω μας παντου να πεταει τα παντα. Με τα πολλα την ντυνω κουκλα την εκανα απορω πως με αφησε να τη χτενισω. Τα κατεβαζω κατω ενα λεπτο πριν ερθει το σχολικο πεφτει κατω φαρδια πλατια και κανει τα ρουχα και τα παπουτσια  κωλο. Λασπες απο πανω μεχρι κατω εβρεχε χθες. Τολμησε να μου πει τα γονατακια μου αλλα με ειδε που μου γυρισε το ματι και ειπε ενταξει δεν ποναει και τοσο. Τη βαζω στο σχολικο ετσι και λεω στην κυρια να την αλλαξει. Και μολις φευγει με πιανουν κατι γελια ο κοσμος στο δρομο με κοιτουσε σου λεει τρελη σιγουρα. Γελιο υστερικο και απο τα δακρυα δεν εβλεπα μπροστα μου. Ο μικρος με κοιτουσε με απορια. Με πηρε ο αντρας μου τηλεφωνο και δεν μπορουσε ο ανθρωπος να καταλαβει τι του ελεγα απο το γελιο. Και ακομη ειναι 11 το πρωι. Τι αλλο με περιμενει σημερα δεν ξερω. Η καλη μερα απο το πρωι φαινεται. Καλημερα κοριτσια μου. Φιλια στα ζουζουνια σας.

Σε καταλαβαίνω το θέμα με τοτα ντύσιμο κάθε πρωί το αντιμετωπίζει η ερμη η κουνιαδα μου με τρεις κόρες φαντάσου τι γίνεται. Αφού είχα πάει ενα πρωί και θα πήγαιναν σε πάρτυ οι μεγάλες θα τις πήγαινε ο μμπαμπάς τους κι εμεις με τα μωρά σπίτι και καφεδάκι. Έρχεται η μεσαία (είναι και βαφτιστηρα μου) νονα θα μου κάνεις γαλλική κοτσίδα; να σου κάνω της λέω όχι τελικά θέλω ψαροκοκκαλο να σου κάνω της λέω στο τέλος βρηκε ένα βιντεάκι με μια κοτσίδα ολλανδικη που κατέληγε σε κότσο με μικρά κοτσιδακια μια ώρα της έφτιαχνα τα μαλλιά. Και μου έλεγε η κουνιαδα μου μη το κάνεις θα το μετανιώσεις.... τυφλα να έχουν οι κομμωτές της το έφτιαξα μου βγήκε η πίστη βέβαια. Ντύνεται όλα καλά και μου λέει άλλαξα γνώμη θα τα αφήσω ελεύθερα να ανεμίζουν. Απανωτά εγκεφαλικά

@Ele@n έχω έχω πάρει ένα μινι παπλωματακι και θα χρησιμοποιώ αυτό. 

@Giota1983 με το καλό η βάφτιση! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου έστω και καθυστερημένα να σου ζήσει. Γίνεται πανικός  τις τελευταίες δυο βδομάδες στη δουλειά και με τα παιδιά δεν έχω προλάβει να πάρω ανασα η καψερη. Εγώ τι να πω που ο.μεγάλος είναι σχεδόν 14 και το φανταριλικι δεν είναι πολύ μακριά και αγχώνομαι γιατί είναι ευαίσθητο παιδί και λίγο παραξενος στο θέμα του φαγητού...Από τώρα βλέπω μπροστά την εικονα να φεύγει φαντάρος και εγώ να κλαίω και να τον κρατάω να μη φύγει για τον μικρό έχω χρόνο ακόμα να φανταστώ...χαχα τι να κάνω που τους έχω αδυναμία... Γενικά ένα άγχος για όταν μεγαλώσουν και δε θα περναει από το χερι.μου να τα προστατέψω το έχω. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα μεγαλώσουμε σωστά και θα πάρουν το δρόμο τους.

Σε καταλαβαίνω το θέμα με τοτα ντύσιμο κάθε πρωί το αντιμετωπίζει η ερμη η κουνιαδα μου με τρεις κόρες φαντάσου τι γίνεται. Αφού είχα πάει ενα πρωί και θα πήγαιναν σε πάρτυ οι μεγάλες θα τις πήγαινε ο μμπαμπάς τους κι εμεις με τα μωρά σπίτι και καφεδάκι. Έρχεται η μεσαία (είναι και βαφτιστηρα μου) νονα θα μου κάνεις γαλλική κοτσίδα; να σου κάνω της λέω όχι τελικά θέλω ψαροκοκκαλο να σου κάνω της λέω στο τέλος βρηκε ένα βιντεάκι με μια κοτσίδα ολλανδικη που κατέληγε σε κότσο με μικρά κοτσιδακια μια ώρα της έφτιαχνα τα μαλλιά. Και μου έλεγε η κουνιαδα μου μη το κάνεις θα το μετανιώσεις.... τυφλα να έχουν οι κομμωτές της το έφτιαξα μου βγήκε η πίστη βέβαια. Ντύνεται όλα καλά και μου λέει άλλαξα γνώμη θα τα αφήσω ελεύθερα να ανεμίζουν. Απανωτά εγκεφαλικά

@Ele@n έχω έχω πάρει ένα μινι παπλωματακι και θα χρησιμοποιώ αυτό. 

@Giota1983 με το καλό η βάφτιση! 

Παπλωματακι κανονικό εννοείς ε; Άρα δεν θα του φοράς μπουφάν. Θα τον κουκουλωνεις μέχρι το αυτοκίνητο και πάλι με αυτό μέχρι να μπει σπίτι. Σωστά καταλαβα;

Τσιμπησαμε και ένα μίνι κρύωμα έτσι για το καλό! Τρέχουν τα δάκρυα τρέχουν και οι μύξες...όλα μαζί...μια ομορφιά!!!

@boukitsa123 να το χαίρεσαι το αγόρι σου!!! Γέρος και τυχερός στη ζωή του!!!:wub:

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Να σας εκφράσω λιγάκι όχι μία ανησυχία αλλά απορία που έχω. Τις προάλλες σε μια συζήτηση με τον πατριό του άντρα μου αναφέρθηκε  αν πρέπει να μαλώνουμε ή όχι τα παιδιά κάτω των 3 ετών. Είπα πως πρέπει να τα μαλώνουμε όχι να τους φωνάζουμε γιατί ακόμα και μωρά καταλαβαίνουν τα πάντα.  Έχει μια εγγονή από τον γιό του και τώρα είναι 1.5 ετών. Είπα πως δεν ισχύει και πως δεν πειράζει να τα μαλώσεις αλλιώς σε καβαλάει και δεν μπορείς να τα κάνεις να σε ακούσουν μετά.  Για να σας πω παράδειγμα. Ο γιος του και η νύφη του δεν την μαλώνουν και έχουν καταλήξει να ανεβαίνει στο τραπέζι για να φάει να έχουν μαζέψει τις καρέκλες τραπεζαρίας για να μην ανεβαίνει πάνω και γενικά της κάνουν όλα τα χατίρια . Του λέω δεν κάνει και πως πρέπει να μαλώνουμε τα παιδιά σε φάση που πρέπει να μάθουν τι είναι σωστό και τι λάθος. Όχι με φωνές αλλά με συζήτηση εννοείται.  Αλλά επειδή η νύφη του είναι δασκάλα λέει αυτή ξέρει τόσα βιβλία έχει διαβάσει . Εν τω μεταξύ έχω τελειώσει βρεφοκομεία και γνωρίζω από αυτά και πως δεν είναι σωστό να μην μαλώνεις- συμμορφωνεις το παιδί . Δε συνέχισα τη συζήτηση γιατί δεν συμφωνούσαμε. Εσείς τι λέτε , τι πιστεύετε πως πρέπει να κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Να σας εκφράσω λιγάκι όχι μία ανησυχία αλλά απορία που έχω. Τις προάλλες σε μια συζήτηση με τον πατριό του άντρα μου αναφέρθηκε  αν πρέπει να μαλώνουμε ή όχι τα παιδιά κάτω των 3 ετών. Είπα πως πρέπει να τα μαλώνουμε όχι να τους φωνάζουμε γιατί ακόμα και μωρά καταλαβαίνουν τα πάντα.  Έχει μια εγγονή από τον γιό του και τώρα είναι 1.5 ετών. Είπα πως δεν ισχύει και πως δεν πειράζει να τα μαλώσεις αλλιώς σε καβαλάει και δεν μπορείς να τα κάνεις να σε ακούσουν μετά.  Για να σας πω παράδειγμα. Ο γιος του και η νύφη του δεν την μαλώνουν και έχουν καταλήξει να ανεβαίνει στο τραπέζι για να φάει να έχουν μαζέψει τις καρέκλες τραπεζαρίας για να μην ανεβαίνει πάνω και γενικά της κάνουν όλα τα χατίρια . Του λέω δεν κάνει και πως πρέπει να μαλώνουμε τα παιδιά σε φάση που πρέπει να μάθουν τι είναι σωστό και τι λάθος. Όχι με φωνές αλλά με συζήτηση εννοείται.  Αλλά επειδή η νύφη του είναι δασκάλα λέει αυτή ξέρει τόσα βιβλία έχει διαβάσει . Εν τω μεταξύ έχω τελειώσει βρεφοκομεία και γνωρίζω από αυτά και πως δεν είναι σωστό να μην μαλώνεις- συμμορφωνεις το παιδί . Δε συνέχισα τη συζήτηση γιατί δεν συμφωνούσαμε. Εσείς τι λέτε , τι πιστεύετε πως πρέπει να κάνουμε.

Όρια εννοείται χρειάζονται. Του εξηγείς κι ας μην καταλαβαίνει. Απλά είναι δύσκολο πριν τον χρόνο. 

Κόριτσια ο πυρετός στην ηλικία μας ποιος είναι; Ο μικρός είχε 37.7


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Όρια εννοείται χρειάζονται. Του εξηγείς κι ας μην καταλαβαίνει. Απλά είναι δύσκολο πριν τον χρόνο. 

Κόριτσια ο πυρετός στην ηλικία μας ποιος είναι; Ο μικρός είχε 37.7

Αυτό λέω και εγώ όρια να βάζεις. Δε λέμε για φωνές. 

Στα μωρά πάνω από 37,5 είναι δέκατα . Αν δεν βγάζει δόντια μπορεί να κρύωσε. Παρακολουθήστε την θερμοκρασία και αν συνεχίσει πάτε τον παιδίατρο να σου πει τι να κάνεις

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου έστω και καθυστερημένα να σου ζήσει. Γίνεται πανικός  τις τελευταίες δυο βδομάδες στη δουλειά και με τα παιδιά δεν έχω προλάβει να πάρω ανασα η καψερη. Εγώ τι να πω που ο.μεγάλος είναι σχεδόν 14 και το φανταριλικι δεν είναι πολύ μακριά και αγχώνομαι γιατί είναι ευαίσθητο παιδί και λίγο παραξενος στο θέμα του φαγητού...Από τώρα βλέπω μπροστά την εικονα να φεύγει φαντάρος και εγώ να κλαίω και να τον κρατάω να μη φύγει για τον μικρό έχω χρόνο ακόμα να φανταστώ...χαχα τι να κάνω που τους έχω αδυναμία... Γενικά ένα άγχος για όταν μεγαλώσουν και δε θα περναει από το χερι.μου να τα προστατέψω το έχω. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα μεγαλώσουμε σωστά και θα πάρουν το δρόμο τους.

Σε καταλαβαίνω το θέμα με τοτα ντύσιμο κάθε πρωί το αντιμετωπίζει η ερμη η κουνιαδα μου με τρεις κόρες φαντάσου τι γίνεται. Αφού είχα πάει ενα πρωί και θα πήγαιναν σε πάρτυ οι μεγάλες θα τις πήγαινε ο μμπαμπάς τους κι εμεις με τα μωρά σπίτι και καφεδάκι. Έρχεται η μεσαία (είναι και βαφτιστηρα μου) νονα θα μου κάνεις γαλλική κοτσίδα; να σου κάνω της λέω όχι τελικά θέλω ψαροκοκκαλο να σου κάνω της λέω στο τέλος βρηκε ένα βιντεάκι με μια κοτσίδα ολλανδικη που κατέληγε σε κότσο με μικρά κοτσιδακια μια ώρα της έφτιαχνα τα μαλλιά. Και μου έλεγε η κουνιαδα μου μη το κάνεις θα το μετανιώσεις.... τυφλα να έχουν οι κομμωτές της το έφτιαξα μου βγήκε η πίστη βέβαια. Ντύνεται όλα καλά και μου λέει άλλαξα γνώμη θα τα αφήσω ελεύθερα να ανεμίζουν. Απανωτά εγκεφαλικά

@Ele@n έχω έχω πάρει ένα μινι παπλωματακι και θα χρησιμοποιώ αυτό. 

@Giota1983 με το καλό η βάφτιση! 

Αχ φαντάζομαι τι περνάει η κουνιάδα σου με τρεις κόρες μέχρι να ετοιμαστουν. Και όσο μεγαλώνουν χειρότερα. Ποσα ρούχα και παπούτσια και χαμός χαχα

21 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Ευχαριστώ. Δεν το γνωρίζω και πίστευα πως την κρατάει το παιδί της νονάς. Μάλλον θα την κρατήσει η ανιψιά μου αλλά είναι 5 χρόνων και ανησυχώ μήπως δεν μπορεί γιατί όσο να πεις είναι βαριά

Μπορεί να τη βοηθήσει και κάποιος μεγάλος.


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Παπλωματακι κανονικό εννοείς ε; Άρα δεν θα του φοράς μπουφάν. Θα τον κουκουλωνεις μέχρι το αυτοκίνητο και πάλι με αυτό μέχρι να μπει σπίτι. Σωστά καταλαβα;

Τσιμπησαμε και ένα μίνι κρύωμα έτσι για το καλό! Τρέχουν τα δάκρυα τρέχουν και οι μύξες...όλα μαζί...μια ομορφιά!!!

@boukitsa123 να το χαίρεσαι το αγόρι σου!!! Γέρος και τυχερός στη ζωή του!!!:wub:

Παπλωματακι είναι αλλά πιο μικρό από αυτό που χρησιμοποιούμε στην κούνια το έχω βολευτεί πολύ. Του έχω πάρει και μπουφάν βέβαια αλλά αλλά έντυσε γδυσε βαριέται κι αυτός. 

18 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Να σας εκφράσω λιγάκι όχι μία ανησυχία αλλά απορία που έχω. Τις προάλλες σε μια συζήτηση με τον πατριό του άντρα μου αναφέρθηκε  αν πρέπει να μαλώνουμε ή όχι τα παιδιά κάτω των 3 ετών. Είπα πως πρέπει να τα μαλώνουμε όχι να τους φωνάζουμε γιατί ακόμα και μωρά καταλαβαίνουν τα πάντα.  Έχει μια εγγονή από τον γιό του και τώρα είναι 1.5 ετών. Είπα πως δεν ισχύει και πως δεν πειράζει να τα μαλώσεις αλλιώς σε καβαλάει και δεν μπορείς να τα κάνεις να σε ακούσουν μετά.  Για να σας πω παράδειγμα. Ο γιος του και η νύφη του δεν την μαλώνουν και έχουν καταλήξει να ανεβαίνει στο τραπέζι για να φάει να έχουν μαζέψει τις καρέκλες τραπεζαρίας για να μην ανεβαίνει πάνω και γενικά της κάνουν όλα τα χατίρια . Του λέω δεν κάνει και πως πρέπει να μαλώνουμε τα παιδιά σε φάση που πρέπει να μάθουν τι είναι σωστό και τι λάθος. Όχι με φωνές αλλά με συζήτηση εννοείται.  Αλλά επειδή η νύφη του είναι δασκάλα λέει αυτή ξέρει τόσα βιβλία έχει διαβάσει . Εν τω μεταξύ έχω τελειώσει βρεφοκομεία και γνωρίζω από αυτά και πως δεν είναι σωστό να μην μαλώνεις- συμμορφωνεις το παιδί . Δε συνέχισα τη συζήτηση γιατί δεν συμφωνούσαμε. Εσείς τι λέτε , τι πιστεύετε πως πρέπει να κάνουμε.

Κορίτσι εγώ πιστεύω πολύ στα όρια και μπορείς να κανεις παρατήρηση στο παιδί χωρίς φωνές. Έχω κι εγώ στο περιβάλλον τετοιου τύπου γονεις ασε το παιδι να εκφραστεί ( όταν εκφράστηκε το παιδί σε ξένο Σπίτι και εσπασε την τηλεόραση και πλήρωσαν τη νέα δε τους έκατσε καλά). Ο μεγάλος με όρια μεγάλωσε και είναι ένα παιδί που συμπεριφέρεται άψογα. Το ίδιο και οι ανιψιες μου ξέρουν τι πρέπει και τι όχι.  

10 ώρες πρίν, katerina04 είπε:

Αχ φαντάζομαι τι περνάει η κουνιάδα σου με τρεις κόρες μέχρι να ετοιμαστουν. Και όσο μεγαλώνουν χειρότερα. Ποσα ρούχα και παπούτσια και χαμός χαχα

Μπορεί να τη βοηθήσει και κάποιος μεγάλος.

Άσε δε χωράει παιδί μου και θέλει η καθεμιά να ντυθεί μια ώρα το πρωί άσε που αλλάζουν και τρεις τέσσερις φορές αν δε τους αρέσει κατι. Τα αγόρια είναι πιο εύκολα ενα παπούτσι μια φόρμουλα τζελ στα μαλλάκια και έτοιμος για το σχολείο

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Όρια εννοείται χρειάζονται. Του εξηγείς κι ας μην καταλαβαίνει. Απλά είναι δύσκολο πριν τον χρόνο. 

Κόριτσια ο πυρετός στην ηλικία μας ποιος είναι; Ο μικρός είχε 37.7

Ο γιατρός μας, μου είχε πει από 38 κ πάνω θεωρείται πυρετός. 

22 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλημέρα σε όλη την παρέα. Να σας εκφράσω λιγάκι όχι μία ανησυχία αλλά απορία που έχω. Τις προάλλες σε μια συζήτηση με τον πατριό του άντρα μου αναφέρθηκε  αν πρέπει να μαλώνουμε ή όχι τα παιδιά κάτω των 3 ετών. Είπα πως πρέπει να τα μαλώνουμε όχι να τους φωνάζουμε γιατί ακόμα και μωρά καταλαβαίνουν τα πάντα.  Έχει μια εγγονή από τον γιό του και τώρα είναι 1.5 ετών. Είπα πως δεν ισχύει και πως δεν πειράζει να τα μαλώσεις αλλιώς σε καβαλάει και δεν μπορείς να τα κάνεις να σε ακούσουν μετά.  Για να σας πω παράδειγμα. Ο γιος του και η νύφη του δεν την μαλώνουν και έχουν καταλήξει να ανεβαίνει στο τραπέζι για να φάει να έχουν μαζέψει τις καρέκλες τραπεζαρίας για να μην ανεβαίνει πάνω και γενικά της κάνουν όλα τα χατίρια . Του λέω δεν κάνει και πως πρέπει να μαλώνουμε τα παιδιά σε φάση που πρέπει να μάθουν τι είναι σωστό και τι λάθος. Όχι με φωνές αλλά με συζήτηση εννοείται.  Αλλά επειδή η νύφη του είναι δασκάλα λέει αυτή ξέρει τόσα βιβλία έχει διαβάσει . Εν τω μεταξύ έχω τελειώσει βρεφοκομεία και γνωρίζω από αυτά και πως δεν είναι σωστό να μην μαλώνεις- συμμορφωνεις το παιδί . Δε συνέχισα τη συζήτηση γιατί δεν συμφωνούσαμε. Εσείς τι λέτε , τι πιστεύετε πως πρέπει να κάνουμε.

Ανοίγεις ένα τεράστιο θέμα, που πολύ προσφάτως έτυχε να έχουμε ως θέμα συζήτησης με την παρέα μας και ειλικρινά κόντεψα να καραφλιασω με τις απόψεις τους. Είμαι υπέρ των ορίων όπως κ της τιμωρίας ως συνέπεια. Όταν λέω τιμωρία με την έννοια της συνέπειας δίνω ένα τυχαίο παράδειγμα  ότι Αφού λερώσες τον τοίχο με σοκολάτες θα τον καθαρίσεις. Χωρίς υστεριες η χτύπημα.  Φυσικά δεν θα περιμένω το παιδί να μου κάνει τον τοίχο πεντακάθαρο όπως πριν αλλά θα κάνει την προσπάθεια να το καθαρίσει και θα καταλάβει ότι η πράξη του είχε συνέπεια. Το παιδι δεν θα πω ότι πρέπει να φοβάται τον γονιό του αλλά πρέπει σίγουρα να τον σέβεται. Εμάς ο μπαμπας μου ποτε μα ποτέ δεν θυμάμαι να μας χτύπησε η να μας φώναξε αλλά δεν χρειάστηκε και ποτέ να πει κάτι δεύτερη φορά. Τώρα που έκανα παιδί τον ρωτάω πολλές φορές τι σκεφτόταν και πως το κατάφερε αυτό να μην τον φοβόμαστε αλλά να υπάρχει σεβασμός και να μην χρειαστεί ποτέ να μας κάνει δεύτερη φορά την ίδια παρατήρηση. Προσωπικά στην καθημερινοτητα μου με το παιδί όταν νευριασω μαζί του θα φωνάξω, όταν λυπηθώ θα κλάψω, όταν χαρώ θα χαμογελάσω, όταν επιτυχει θα το επιβραβευσω, όταν κάνει ζαβολιά θα κάνω παρατήρηση και όταν κάνει κάτι που δεν είναι σωστό θα υποστεί τις συνέπειες της πράξης του. Το σπίτι μας τα προετοιμάζει και για την κοινωνία έξω. Είσαι καλός μαθητής? Επιβραβευεσαι με καλούς βαθμούς. Βγαίνεις πρώτος σε ένα άθλημα παίρνεις μετάλλιο. Είσαι κακός στην δουλειά σου απολυεσαι. Σε γενικές γραμμές αυτή είναι η άποψη μου. Όταν έρθει εκείνη η στιγμή γιατί τώρα είναι ακόμη πολύ μικρός ελπίζω να τα πραξω και να έχουν αποτέλεσμα.

Για την ιστορία, οι γονείς που συζητούσαμε στην παρέα η κατά τ'αλλα φίλοι μας διαφωνούσαν κάθετα με εμένα κ τον άντρα μου. Είναι της άποψης όχι μαλωμα, όχι φωνές, όχι τιμωρίες να μην περιορίζεται το παιδί και κάτι τέτοια κουλά κατά την δική μου πάντα γνώμη. Η όλη συζήτηση ξεκίνησε από μια μαμά στο διπλανό τραπέζι που ενώ μέχρι εκείνη την ώρα ήταν πολύ υπομονετική με το μικρό κ από πίσω του όλη την ώρα κάποια στιγμή φώναξε στο παιδί της και το τραβηξε από το χέρι για να κάτσει δίπλα της στην καρέκλα, αφού το πρόλαβε στο παρατσακ να μην βγει στον δρόμο που ήταν κεντρικός. Κ είπε  λοιπόν μια κοπέλα από την παρέα μας έτσι μου έρχεται να φωνάξω την αστυνομία για σύσταση. Καλέ τι έχασα που ήταν τόσο κακό ώστε να φωνάξεις την αστυνομία? Συν της άλλης, πετάχτηκε και η εγκυμονούσα στο πρώτο της παιδί φίλη μας και είπε ε ναι ρε παιδιά καλά το λέει. Την ήθελε την σύσταση της τώρα, στο σπίτι μπορεί να το χτυπαει. Αν δεν έχεις υπομονή μην κάνεις παιδί. Όταν η απάντηση μας ήταν μην λες μεγάλες κουβέντες θα έρθει με το καλό το μωράκι σου κ θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα έχεις στο μυαλό σου μας απάντησε τι λες καλέ....ξέρεις τι μου κάνει κάθε μέρα το σκυλί? Πότε δεν χάνω την υπομονή μου...

Αυτό λοιπόν που κάποιοι μου δίνουν ως παράδειγμα την ανατροφή του σκυλιού τους αλήθεια με ξεπερνάει. 

Συγγνώμη για το κατεβατο αλλά όσο τα σκέφτομαι μου γυρίζουν τα μάτια φρουτάκια. 

  • Χαχα 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Blue-entry είπε:

Ο γιατρός μας, μου είχε πει από 38 κ πάνω θεωρείται πυρετός. 

Ανοίγεις ένα τεράστιο θέμα, που πολύ προσφάτως έτυχε να έχουμε ως θέμα συζήτησης με την παρέα μας και ειλικρινά κόντεψα να καραφλιασω με τις απόψεις τους. Είμαι υπέρ των ορίων όπως κ της τιμωρίας ως συνέπεια. Όταν λέω τιμωρία με την έννοια της συνέπειας δίνω ένα τυχαίο παράδειγμα  ότι Αφού λερώσες τον τοίχο με σοκολάτες θα τον καθαρίσεις. Χωρίς υστεριες η χτύπημα.  Φυσικά δεν θα περιμένω το παιδί να μου κάνει τον τοίχο πεντακάθαρο όπως πριν αλλά θα κάνει την προσπάθεια να το καθαρίσει και θα καταλάβει ότι η πράξη του είχε συνέπεια. Το παιδι δεν θα πω ότι πρέπει να φοβάται τον γονιό του αλλά πρέπει σίγουρα να τον σέβεται. Εμάς ο μπαμπας μου ποτε μα ποτέ δεν θυμάμαι να μας χτύπησε η να μας φώναξε αλλά δεν χρειάστηκε και ποτέ να πει κάτι δεύτερη φορά. Τώρα που έκανα παιδί τον ρωτάω πολλές φορές τι σκεφτόταν και πως το κατάφερε αυτό να μην τον φοβόμαστε αλλά να υπάρχει σεβασμός και να μην χρειαστεί ποτέ να μας κάνει δεύτερη φορά την ίδια παρατήρηση. Προσωπικά στην καθημερινοτητα μου με το παιδί όταν νευριασω μαζί του θα φωνάξω, όταν λυπηθώ θα κλάψω, όταν χαρώ θα χαμογελάσω, όταν επιτυχει θα το επιβραβευσω, όταν κάνει ζαβολιά θα κάνω παρατήρηση και όταν κάνει κάτι που δεν είναι σωστό θα υποστεί τις συνέπειες της πράξης του. Το σπίτι μας τα προετοιμάζει και για την κοινωνία έξω. Είσαι καλός μαθητής? Επιβραβευεσαι με καλούς βαθμούς. Βγαίνεις πρώτος σε ένα άθλημα παίρνεις μετάλλιο. Είσαι κακός στην δουλειά σου απολυεσαι. Σε γενικές γραμμές αυτή είναι η άποψη μου. Όταν έρθει εκείνη η στιγμή γιατί τώρα είναι ακόμη πολύ μικρός ελπίζω να τα πραξω και να έχουν αποτέλεσμα.

Για την ιστορία, οι γονείς που συζητούσαμε στην παρέα η κατά τ'αλλα φίλοι μας διαφωνούσαν κάθετα με εμένα κ τον άντρα μου. Είναι της άποψης όχι μαλωμα, όχι φωνές, όχι τιμωρίες να μην περιορίζεται το παιδί και κάτι τέτοια κουλά κατά την δική μου πάντα γνώμη. Η όλη συζήτηση ξεκίνησε από μια μαμά στο διπλανό τραπέζι που ενώ μέχρι εκείνη την ώρα ήταν πολύ υπομονετική με το μικρό κ από πίσω του όλη την ώρα κάποια στιγμή φώναξε στο παιδί της και το τραβηξε από το χέρι για να κάτσει δίπλα της στην καρέκλα, αφού το πρόλαβε στο παρατσακ να μην βγει στον δρόμο που ήταν κεντρικός. Κ είπε  λοιπόν μια κοπέλα από την παρέα μας έτσι μου έρχεται να φωνάξω την αστυνομία για σύσταση. Καλέ τι έχασα που ήταν τόσο κακό ώστε να φωνάξεις την αστυνομία? Συν της άλλης, πετάχτηκε και η εγκυμονούσα στο πρώτο της παιδί φίλη μας και είπε ε ναι ρε παιδιά καλά το λέει. Την ήθελε την σύσταση της τώρα, στο σπίτι μπορεί να το χτυπαει. Αν δεν έχεις υπομονή μην κάνεις παιδί. Όταν η απάντηση μας ήταν μην λες μεγάλες κουβέντες θα έρθει με το καλό το μωράκι σου κ θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως τα έχεις στο μυαλό σου μας απάντησε τι λες καλέ....ξέρεις τι μου κάνει κάθε μέρα το σκυλί? Πότε δεν χάνω την υπομονή μου...

Αυτό λοιπόν που κάποιοι μου δίνουν ως παράδειγμα την ανατροφή του σκυλιού τους αλήθεια με ξεπερνάει. 

Συγγνώμη για το κατεβατο αλλά όσο τα σκέφτομαι μου γυρίζουν τα μάτια φρουτάκια. 

Πράγματικα δεν μπορώ να καταλάβω με τι λογική ξεκινούν τέτοιου είδους διαπαιδαγώγηση. Η συγκεκριμένη που έδωσα παράδειγμα είναι έγκυος στο δεύτερο παιδί της. Πως θα μάθει το παιδί της όταν δεν το έχει μαλώσει ποτέ πως το νέο αδελφακι δεν θα πρέπει να το πειράζει  . Όσο για το παράδειγμα που έδωσες για τη μάνα αυτή που μάλωσε το παιδί είχα ένα παρόμοιο παράδειγμα. Είχαμε πάει διακοπές τ καλοκαίρι στο Βόλο. Εκεί που ειμασταν για φαι σε μια ταβέρνα   βλέπω  ένα παιδάκι να πετάγεται και να πηγαίνει προς το λιμάνι . Πετάχτηκε ο πατέρας το πρόλαβε πριν πέσει μέσα και τι λέει ένα γκαρσονι. Ελα μωρε δεν είναι τόσο βαθιά.  Εδώ εγώ τρόμαξα που δεν ήταν δικό μου παιδί φανταστείτε οι γονείς του. Κάτι τέτοιες κοτσανες πως τις λένε

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το να μην κακοκαρδίζουμε το παιδί ανήκει στις "νέες παιδαγωγικές" μεθόδους. Συμφωνώ απόλυτα με όσα διαβάζω. Μέσα στην οικογένεια το παιδί θα μάθει κανόνες κοινωνικότητας. Ούτε στο σχολείο, ούτε στη γειτονιά, ούτε αργότερα στη δουλειά δεν μπορεί να κάνει ό,τι θέλει ή να εκφράζεται με όποιον τρόπο θέλει. Υπάρχουν όρια. Και τα πρώτα όρια πρέπει να μπουν στην οικογένεια για να μπορεί να προσαρμοστεί αργότερα στα όρια κάθε νέας ομάδας. Προφανώς όσοι είναι αντίθετοι έχουν μπερδέψει τα όρια με το ξύλο άλλων εποχών. Τα παιδιά πιστεύω ακόμα και τώρα που δεν καταλαβαίνουν έννοιες, όταν τους λες "όχι" και εξηγείς, καταλαβαίνουν. 

  • Μου αρέσει 2

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...