Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

4 hours ago, katerina04 said:

Συγχαρητήρια κοπέλα μου με το καλό. Ειναι δύσκολα με δύο μωρά το ομολογώ αλλά θα μεγαλώσουν μαζί και θα ξεμπερδευεις μετά. Υπομονή και όλα να σου πάνε καλά. Άντε και με ένα κοριτσάκι τώρα να δεις πως είναι και το άλλο φύλο. 

Τόσο καιρό έλεγα κάθε φορά που διάβαζα ανάρτηση σου "πως τα βγάζει περα με δυο μωρά και δουλειά".αχ που να ήξερα!!! 

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 15/12/2020 at 7:00 ΜΜ, Ntina Ntinaki είπε:

Εγώ έφτιαξα μια μηλόπιτα και την βάφτισα περπατοπιτα! Γερά να 'ναι να περπατήσουν όλον τον κόσμο! Αχ πείτε ιδέες για τα πρώτα τους γενέθλια! Αν και μόνοι μας θα τα πέρασουμε,θα ήθελα να έχουμε ένα θέμα! Ίσως κάτι με ζωάκια σκεφτόμουν..

Ακόμα δεν έχει κάνει πρώτα βήματα . Κάνει βηματακια όταν την κρατάω αλλά όχι μόνη της. Πάντα υποστηριζόμενη να κρατιέται στον καναπέ και πάει παράλληλα .. μια φορά προσπάθησε να κάνει αλλά φοβήθηκε μάλλον και δε ξαναδοκιμασε. 

Τούρτα θα κάνω λαγουδάκι ή μια απλή στρογγυλή με λαγουδάκι πάνω γιατί λατρεύει τον Σνουφελ. Έχετε κάνει ποτέ μόνοι σας τούρτα με σχέδια γιατί σκέφτομαι να την κάνω μόνη μου. 

On 17/12/2020 at 11:38 ΜΜ, Mommy2be είπε:

Καλησπερα σε όλες!! Επίσημα και εγώ πάλι έγκυος, μόλις πηρα τα αποτελέσματα της χοριακής και ο μικρός μου χρονιζει τον επόμενο μήνα... Είμαι λίγο πελαγωμενη, αν κ προσπαθω να σκεφτώ θετικα, ουτως η αλλως ουτε τώρα κοιμόμαστε οπότε..

Με το καλό ! Καλύτερα τώρα που είναι μικρό το μωράκι σου παρά αργότερα που θα έχει μεγαλώσει και θα ζηλεύει. Λογικό είναι να αγχώνεσαι αλλά όλα καλά θα πάνε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια. Καλά Χριστούγεννα με αγάπη ευτυχία και υγεία πάνω απ'όλα. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια . Με αγάπη και υγεία σε όλη την οικογένεια σας. 

Ψάχνω δωράκι για τη μπέμπα μας που γίνεται 1 τον άλλο μήνα . Δεν ξέρω τι να της πάρω πείτε καμιά ιδέα. Λέω να το παραγγείλω από τώρα μιας και γίνεται χαμός με τις μεταφορικές

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Χρόνια πολλά κορίτσια!!! Υγεία και πολλά χαρούμενα παιδικά χαμόγελα!!!!

@Giota1983 ένα κουκλοθέατρο... 

Το σκέφτηκα και αυτό αλλά θα παίζει; Δεν είναι λίγο μικρή για να καταλάβει πως να παίξει. Σκέφτηκα μήπως να πάρω ξύλινα τουβλάκια 

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά κορίτσια με υγεία κ αγάπη για τις οικογένειες σας !! Να είστε καλά κ να χαίρεστε τα ζουζουνακια σας ! Πολύ ωραία ιδέα το κουκλοθέατρο θα δω μήπως βρω κανένα ωραίο για την μικρή μου που έχουμε γενέθλια κ εμείς!

αλλιως καλή ιδέα είναι τουβλάκια μαλακα , κανένα lego duplo που είναι για μικρούλια , κύβος δραστηριοτήτων κτλ

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Agapakiii είπε:

Χρόνια πολλά κορίτσια με υγεία κ αγάπη για τις οικογένειες σας !! Να είστε καλά κ να χαίρεστε τα ζουζουνακια σας ! Πολύ ωραία ιδέα το κουκλοθέατρο θα δω μήπως βρω κανένα ωραίο για την μικρή μου που έχουμε γενέθλια κ εμείς!

αλλιως καλή ιδέα είναι τουβλάκια μαλακα , κανένα lego duplo που είναι για μικρούλια , κύβος δραστηριοτήτων κτλ

Η αδερφή μου της παρήγγειλε από τώρα βιβλίο εκπαίδευτικο τύπου Μοντεσσόρι. Από την άλλη σκέφτομαι και κανένα ποδηλατάκι τρίκυκλο , κουζίνα μικρή , γιατί παίζει πάρα πολύ με τα τάπερ της κουζίνας. Αλογάκια έχουμε 2 , τραπέζι δραστηριοτήτων έχουμε, στράτα που σπρώχνει έχει. Για αυτό δυσκολεύομαι . Έχω πολλά από την αδερφή μου και βλέπω παιχνίδια και λέω αυτό το έχω και δε βρίσκω τπτ. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Giota1983 είπε:

Η αδερφή μου της παρήγγειλε από τώρα βιβλίο εκπαίδευτικο τύπου Μοντεσσόρι. Από την άλλη σκέφτομαι και κανένα ποδηλατάκι τρίκυκλο , κουζίνα μικρή , γιατί παίζει πάρα πολύ με τα τάπερ της κουζίνας. Αλογάκια έχουμε 2 , τραπέζι δραστηριοτήτων έχουμε, στράτα που σπρώχνει έχει. Για αυτό δυσκολεύομαι . Έχω πολλά από την αδερφή μου και βλέπω παιχνίδια και λέω αυτό το έχω και δε βρίσκω τπτ. 

Με το τραπέζι δραστηριοτήτων ασχολείται; Το σκέφτεται η μαμά μου για Πρωτοχρονιά αλλά μου φαίνεται ότι θα ασχοληθεί δέκα λεπτά και μέτα θα πιάνει τόπο όπως η στράτα που σπρώχνει. Εμείς του πήραμε περπατουρα ποδήλατο. Και το τρίκυκλο είναι ωραίο αλλά θα ισορροπεί;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρόνια πολλά κορίτσια με Υγεία.. Εμένα η μικρή είναι μέσα στην τρέλα 10,5 μηνών τρέχει πάνω κάτω κ δεν την προλαβαίνω, σκαρφαλώνει κιόλας και είναι μόνιμα μια ουρά από πίσω μου :-D Τρώει κομματάκια όλα της τα φαγητά πλέον κ μάλιστα σε μερικά θυμώνει να την ταΐσω οπότε τα βάζω μπροστά της στο καρεκλάκι φαγητού κ τα τρώει μόνη της με το χέρι :-D Γενικα τρωει πολύ το καλο μου.. Έχουμε 6 δοντάκια πλέον κ πάμε για τα επόμενα.. 

Με τον σύζυγο λέμε κ εμείς για 2ο σιγά σιγά κ έχουμε ξεκινήσει την προσπάθεια εδώ κ ένα 3μηνο κ βλέπουμε πότε με το καλο θα έρθει.. :-D Γιατι κ για την μικρή 1 χρόνο προσπαθούσαμε λογο του Χασιμότο που έχω εγώ κ με επηρεάζει σε προλακτινη κτλ. 

1 ώρα πρίν, Ele@n είπε:

Με το τραπέζι δραστηριοτήτων ασχολείται; Το σκέφτεται η μαμά μου για Πρωτοχρονιά αλλά μου φαίνεται ότι θα ασχοληθεί δέκα λεπτά και μέτα θα πιάνει τόπο όπως η στράτα που σπρώχνει. Εμείς του πήραμε περπατουρα ποδήλατο. Και το τρίκυκλο είναι ωραίο αλλά θα ισορροπεί;

Το τραπεζι δραστηριοτητων εμενα το παιζει.. Μου το δανεισε η αδερφη μου.. Εμενα η μικρη Ροκάρει με την ΑΒ :-D το βαζει συνέχεια κ κουνάει κεφάλι κ χέρι μαζί στο ρυθμό :-D έχει πολύ πλάκα..  Δεν ασχολειτε ολη μερα αλλα το εχω σε ένα σημείο εκεί που έχει τα παιχνίδια της στο πάτωμα κ όλο θα πάει κ θα ασχοληθεί για λίγο μετά θα κάνει κάτι άλλο κ θα ξαναπάει να πατήσει κουμπιά κτλ. Το χαίρεται πάντως :-P

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Με το τραπέζι δραστηριοτήτων ασχολείται; Το σκέφτεται η μαμά μου για Πρωτοχρονιά αλλά μου φαίνεται ότι θα ασχοληθεί δέκα λεπτά και μέτα θα πιάνει τόπο όπως η στράτα που σπρώχνει. Εμείς του πήραμε περπατουρα ποδήλατο. Και το τρίκυκλο είναι ωραίο αλλά θα ισορροπεί;

Το έχω δανεικό από την αδερφή μου . Της Φίσερ Πράις είναι και ασχολείται αρκετά . Ίσως όχι κάθε μέρα αλλά.το έχω εκεί στην άκρη με τα παιχνίδια της και παίζει όποτε θέλει. Στο τρίκυκλο θέλει να στέκεται το παιδί όρθιο , να στηρίζει τη μέση του. Πιστεύω πως θα καθετε γιατί γενικά της αρέσουν οι βόλτες. Ε και μέχρι να έρθει ο καιρός να το χρησιμοποιήσει θα είναι 18 μηνών περίπου. 

Περπατούρα ποδήλατο ποιο λες, αυτό που είναι σαν ποδήλατο ή αυτό που τη βάζεις πάνω και κάθεται χοροπηδά και παίζει;  Γιατί απαγορεύεται από παιδίατρο να βάζεις μωρό να κάθεται σε περπατούρα του δεύτερου είδους. 

3 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Χρόνια πολλά κορίτσια με Υγεία.. Εμένα η μικρή είναι μέσα στην τρέλα 10,5 μηνών τρέχει πάνω κάτω κ δεν την προλαβαίνω, σκαρφαλώνει κιόλας και είναι μόνιμα μια ουρά από πίσω μου :-D Τρώει κομματάκια όλα της τα φαγητά πλέον κ μάλιστα σε μερικά θυμώνει να την ταΐσω οπότε τα βάζω μπροστά της στο καρεκλάκι φαγητού κ τα τρώει μόνη της με το χέρι :-D Γενικα τρωει πολύ το καλο μου.. Έχουμε 6 δοντάκια πλέον κ πάμε για τα επόμενα.. 

Με τον σύζυγο λέμε κ εμείς για 2ο σιγά σιγά κ έχουμε ξεκινήσει την προσπάθεια εδώ κ ένα 3μηνο κ βλέπουμε πότε με το καλο θα έρθει.. :-D Γιατι κ για την μικρή 1 χρόνο προσπαθούσαμε λογο του Χασιμότο που έχω εγώ κ με επηρεάζει σε προλακτινη κτλ. 

Αχ και εγώ τα ίδια περνάω . Τι είναι τι δεν είναι ο άντρας μου εδώ σαν να μην υπάρχει όταν εγώ φεύγω από το οπτικό της πεδίο . Κλάμα.και με παίρνει από πίσω μπουσουλωντας. Βρε τι όταν μαγειρεύω , τι όταν πάω τουαλέταεχρι και στο δίπλα.δωματιο να πάω τα ίδια.. τι να κάνουμε αφού όλα τη μαμά τους ψάχνουν. 

Σε ζηλευω που πάτε για 2ο και μπράβο σου για την προσπάθεια που κάνετε. Εγώ εχω απαγορευτικό από τον  γιατρό μου για 2ο . Για καλό το λέει βέβαια γιατί είμαι επιληπτικη και έπαθα σοβαρή κρίση κατά την εγκυμοσύνη. Θέλω βέβαια 2ο αλλα όχι ακόμα. Όταν θελήσω πράγματικα να κάνω 2ο παιδί θα ρωτήσω τον γιατρό μου και θα το συζητήσω και με τον άντρα μου. Οι δικοί μου από την άλλη λένε 37 είσαι αν το 2ο παιδί το κάνεις στα 40 είναι πιο επικίνδυνο για γενετικές ασθενείες . Καλά λένε από τη μια αλλά δε ξέρω ακόμα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Το έχω δανεικό από την αδερφή μου . Της Φίσερ Πράις είναι και ασχολείται αρκετά . Ίσως όχι κάθε μέρα αλλά.το έχω εκεί στην άκρη με τα παιχνίδια της και παίζει όποτε θέλει. Στο τρίκυκλο θέλει να στέκεται το παιδί όρθιο , να στηρίζει τη μέση του. Πιστεύω πως θα καθετε γιατί γενικά της αρέσουν οι βόλτες. Ε και μέχρι να έρθει ο καιρός να το χρησιμοποιήσει θα είναι 18 μηνών περίπου. 

Περπατούρα ποδήλατο ποιο λες, αυτό που είναι σαν ποδήλατο ή αυτό που τη βάζεις πάνω και κάθεται χοροπηδά και παίζει;  Γιατί απαγορεύεται από παιδίατρο να βάζεις μωρό να κάθεται σε περπατούρα του δεύτερου είδους. 

Αχ και εγώ τα ίδια περνάω . Τι είναι τι δεν είναι ο άντρας μου εδώ σαν να μην υπάρχει όταν εγώ φεύγω από το οπτικό της πεδίο . Κλάμα.και με παίρνει από πίσω μπουσουλωντας. Βρε τι όταν μαγειρεύω , τι όταν πάω τουαλέταεχρι και στο δίπλα.δωματιο να πάω τα ίδια.. τι να κάνουμε αφού όλα τη μαμά τους ψάχνουν. 

Σε ζηλευω που πάτε για 2ο και μπράβο σου για την προσπάθεια που κάνετε. Εγώ εχω απαγορευτικό από τον  γιατρό μου για 2ο . Για καλό το λέει βέβαια γιατί είμαι επιληπτικη και έπαθα σοβαρή κρίση κατά την εγκυμοσύνη. Θέλω βέβαια 2ο αλλα όχι ακόμα. Όταν θελήσω πράγματικα να κάνω 2ο παιδί θα ρωτήσω τον γιατρό μου και θα το συζητήσω και με τον άντρα μου. Οι δικοί μου από την άλλη λένε 37 είσαι αν το 2ο παιδί το κάνεις στα 40 είναι πιο επικίνδυνο για γενετικές ασθενείες . Καλά λένε από τη μια αλλά δε ξέρω ακόμα. 

Είναι το ποδήλατο που το οδηγείς εσύ. Υπάρχει και σε πιο απλή βερσιόν για το σπίτι μέσα τύπου σαν αυτοκινητάκι που πάλι το μωρό κάθεται και το σπρώχνεις εσύ. Μέχρι το καλοκαίρι σίγουρα θα κάθεται σε τρίκυκλο κανονικά. Σήμερα είδα και ένα άλλο...τρίκυκλο με κάθισμα....

 

18 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Χρόνια πολλά κορίτσια με Υγεία.. Εμένα η μικρή είναι μέσα στην τρέλα 10,5 μηνών τρέχει πάνω κάτω κ δεν την προλαβαίνω, σκαρφαλώνει κιόλας και είναι μόνιμα μια ουρά από πίσω μου :-D Τρώει κομματάκια όλα της τα φαγητά πλέον κ μάλιστα σε μερικά θυμώνει να την ταΐσω οπότε τα βάζω μπροστά της στο καρεκλάκι φαγητού κ τα τρώει μόνη της με το χέρι :-D Γενικα τρωει πολύ το καλο μου.. Έχουμε 6 δοντάκια πλέον κ πάμε για τα επόμενα.. 

Με τον σύζυγο λέμε κ εμείς για 2ο σιγά σιγά κ έχουμε ξεκινήσει την προσπάθεια εδώ κ ένα 3μηνο κ βλέπουμε πότε με το καλο θα έρθει.. :-D Γιατι κ για την μικρή 1 χρόνο προσπαθούσαμε λογο του Χασιμότο που έχω εγώ κ με επηρεάζει σε προλακτινη κτλ. 

Το τραπεζι δραστηριοτητων εμενα το παιζει.. Μου το δανεισε η αδερφη μου.. Εμενα η μικρη Ροκάρει με την ΑΒ :-D το βαζει συνέχεια κ κουνάει κεφάλι κ χέρι μαζί στο ρυθμό :-D έχει πολύ πλάκα..  Δεν ασχολειτε ολη μερα αλλα το εχω σε ένα σημείο εκεί που έχει τα παιχνίδια της στο πάτωμα κ όλο θα πάει κ θα ασχοληθεί για λίγο μετά θα κάνει κάτι άλλο κ θα ξαναπάει να πατήσει κουμπιά κτλ. Το χαίρεται πάντως :-P

Μπράβο η σουσουραδα!!!! Πολύ μπροστα....με το χάσιμο το ελέγχεις κάθε μήνα προλακτίνη; Έχω κι εγώ....


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Είναι το ποδήλατο που το οδηγείς εσύ. Υπάρχει και σε πιο απλή βερσιόν για το σπίτι μέσα τύπου σαν αυτοκινητάκι που πάλι το μωρό κάθεται και το σπρώχνεις εσύ. Μέχρι το καλοκαίρι σίγουρα θα κάθεται σε τρίκυκλο κανονικά. Σήμερα είδα και ένα άλλο...τρίκυκλο με κάθισμα....

 

Μπράβο η σουσουραδα!!!! Πολύ μπροστα....με το χάσιμο το ελέγχεις κάθε μήνα προλακτίνη; Έχω κι εγώ....

Όχι στο 3μηνο.. έκανα θεραπεία πριν την εγκυμοσύνη ρυθμιστικε..Κ όσο την παρακολουθώ προς το παρόν είναι οκ.. (παιρνω βεβαια β12, β6 κ μαγνήσιο  καθημερινα) Αλλά η περίοδος μου Όχι γενικά έχω περίοδο απο μικρη ανά 40-55 και ας παίρνω χάπια θυρεοειδή κτλ. είναι δύσκολο να υπολογίζω ωορρηξία.. περιμενα μήπως στρώσει μετά τη γέννα αλλά τίποτα ακόμη... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marthakat είπε:

Όχι στο 3μηνο.. έκανα θεραπεία πριν την εγκυμοσύνη ρυθμιστικε..Κ όσο την παρακολουθώ προς το παρόν είναι οκ.. (παιρνω βεβαια β12, β6 κ μαγνήσιο  καθημερινα) Αλλά η περίοδος μου Όχι γενικά έχω περίοδο απο μικρη ανά 40-55 και ας παίρνω χάπια θυρεοειδή κτλ. είναι δύσκολο να υπολογίζω ωορρηξία.. περιμενα μήπως στρώσει μετά τη γέννα αλλά τίποτα ακόμη... 

Ναι ε; Εμένα ο ενδοκρινολόγος δεν την έλεγχε στην καθιερωμένη εξέταση. Ούτε τις υπόλοιπες βιταμίνες που αναφέρεις. Τι σου έχουν πει για αυτές; Έτσι όπως μου το περιγράφεις κάνεις αργά ωορρηξία, δηλαδή από 26- 41 μέρα. Έχεις μεγάλη παραγωγική φάση. 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...