Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Επιδοτήσεις άλλες γενικά δεν δικαιουσε Κ εντάξει για να λέμε Κ του στραβου το δίκιο δεν τις χρειάζεσε αν ήταν να περνούν Κ όλοι επιδοτήσεις τι να πουν Κ αυτοί που δεν έχουν . 

      πρίν από 1 λεπτό , Angot είπε:

      άρα το κύησης και το λοχείας δέν έχει  εισόδημα καλα διάβασα! μωρέ το ξέρω ότι είναι όλα χ2 απλώς ειμαι λίγο ζουρλή , και μόλις είδα το 2,4 και τα νερα επαθα σοκ! μη μου δίνεις  σημασία κορίτσι μ , να πάνε ολα καλα σ εύχομαι και να μείνουν τα πιτσάκια ‘σπίτι'τους όσο περισσότερο μπορούν ! 

      και στα πληρώνει ο οαεδ;  εχω χιλιομπερδευτει 

      Ναι τους μήνες που δεν δουλεύεις σε πληρώνει ο ΟΑΕΔ . Ο εργοδότης τι να πληρώσει αφού δεν του κάνεις δουλειά.  Απλά δεν σου δίνει όλο τον μισθό που επερνες σου δίνει κάποιο ποσό 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Καλή χρονιά με υγεία πρωτίστως και αγάπη! Ίσως κάποια μωράκια της παρέας μας να έχουν χρονισει ήδη, κάποια άλλα είναι πιο μετά, οπως και να χει να τα χαιρόμαστε τα μωρά μας. Να είναι γερά, τυχερά και ευτυχισμένα! Διαβάζω τα νέα σας και μου φαίνεται πως περνάτε σούπερ! @Agapakiii χαίρομαι που είσαι αισιόδοξη και ήρεμη. Δεν είμαι της μεταφυσικής ούτε του τσι κουνγκ :D αλλά μόλις διάβασα το μήνυμα σου ένιωσα και εγώ ακριβώς αυτό που είπες. Ηρεμία. ( Για άλλους λόγους εγώ-πιο απλούς αλλά δεν έχει σημασία ) :lol:

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κοριτσάρες τώρα με τις εκπτώσεις εκτός από όρκεστρα που αλλού κοιτάτε;; 

Εγω ηδη αρχισα τα ψωνια. Για τα παιδια εννοειται. Ζara, h&m και benetton προς το τελος που τα βαζει 50%. 


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

On 6/1/2021 at 11:58 ΠΜ, Blue-entry είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Καλή χρονιά με υγεία πρωτίστως και αγάπη! Ίσως κάποια μωράκια της παρέας μας να έχουν χρονισει ήδη, κάποια άλλα είναι πιο μετά, οπως και να χει να τα χαιρόμαστε τα μωρά μας. Να είναι γερά, τυχερά και ευτυχισμένα! Διαβάζω τα νέα σας και μου φαίνεται πως περνάτε σούπερ! @Agapakiii χαίρομαι που είσαι αισιόδοξη και ήρεμη. Δεν είμαι της μεταφυσικής ούτε του τσι κουνγκ :D αλλά μόλις διάβασα το μήνυμα σου ένιωσα και εγώ ακριβώς αυτό που είπες. Ηρεμία. ( Για άλλους λόγους εγώ-πιο απλούς αλλά δεν έχει σημασία ) :lol:

 

Χαχαχα πολύ γέλασα μόλις διάβασα αυτό που έγραψες !!! Η αλήθεια είναι ότι γενικά είμαι αισιόδοξη και δύσκολα με αγχώνει κάτι η με παίρνει από κάτω! Βέβαια το πιο σημαντικό είναι πως έχω ήδη ένα νινακι το οποίο πλέον όλη μέρα κρέμεται από πάνω μου σαν πιθηκακι ( :lol:) οποτε αυτό με ηρεμεί αρκετά.. σίγουρα άμα μου τύχαινε την πρώτη φορά δε θα ήμουν στην ίδια ψυχολογία ! Οποτε βλέπω το θετικό του πράγματος , ότι δλδ μου έτυχε σε δεύτερη εγκυμοσύνη και ευελπιστώ σε καλά νέα το Σάββατο που θα με δει ο γιατρός μου καθώς πλέον καθάρισα !! Κορίτσια μου να τα χαιρόμαστε τα ζουζούνια μας ποτε πέρασε ένας χρόνος μου φαίνεται απίστευτο!!! Εμείς το άλλο Σάββατο θα σβήσουμε το κεράκι μας και ανυπομονώ.. τέτοια ανυπομονησία ούτε για τον γάμο μου δεν είχα :P

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες τι κανετε εσεις και τα μωρακια σας; Εμας στις 20 του μηνος εχει η μπεμπα μας τα πρωτα της γενεθλια . Της παρηγγειλα ηδη δωρακι , ενα λαγουδακι που μιλαει - τραγουδαει. Παρα την καραντινα θα γιορτασουμε τα γενεθλια της μονο με τους δικους μας και τους νονους της. Η μπεμπα εχει γινει πλεον αυτοκολλητη , φευγω απο το οπτικο της πεδιο και κλαιει αλλα με ψευτικο κλαμα ακομα και αν ειναι ο μπαμπακας της διπλα:lol: Εχει αρχισει να μη θελει καποια φαγητα ή να τα τρωει λιγακι δυσκολα .  ειναι και τα δικα σας αυτοκολητα ή μονο η δικιά μου ;

Για τα γενεθλια της εχω βρει τουρτα σνουφελ που τρελενεται αλλά είναι πολύ χρωματιστη και μαλλον θα κάνω μερικές μετατροπές

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Giota1983 είπε:

Καλησπερα μανουλες τι κανετε εσεις και τα μωρακια σας; Εμας στις 20 του μηνος εχει η μπεμπα μας τα πρωτα της γενεθλια . Της παρηγγειλα ηδη δωρακι , ενα λαγουδακι που μιλαει - τραγουδαει. Παρα την καραντινα θα γιορτασουμε τα γενεθλια της μονο με τους δικους μας και τους νονους της. Η μπεμπα εχει γινει πλεον αυτοκολλητη , φευγω απο το οπτικο της πεδιο και κλαιει αλλα με ψευτικο κλαμα ακομα και αν ειναι ο μπαμπακας της διπλα:lol: Εχει αρχισει να μη θελει καποια φαγητα ή να τα τρωει λιγακι δυσκολα .  ειναι και τα δικα σας αυτοκολητα ή μονο η δικιά μου ;

Για τα γενεθλια της εχω βρει τουρτα σνουφελ που τρελενεται αλλά είναι πολύ χρωματιστη και μαλλον θα κάνω μερικές μετατροπές

Καλησπέρα Γιώτα! Κ εμείς μια από τα ίδια στις 16 θα σβήσουμε τούρτα με τους πολύ κοντινούς κ κρατώντας αποστάσεις !!! Εμείς ακόμα ψάχνουμε δωράκι , δεν μπορούμε να σκεφτούμε κάτι! Κ σε εμένα το κάνει πολλές φορές κ αυτό που λες με τον μπαμπά το κάνει και η δικια μας! Πριν κανέναν μήνα το έκανε πιο έντονα δηλαδή την άφηνα με τον μπαμπά της να κάνω ένα ντουζ κ πλανταζε! Τώρα πολλές φορές παίζουν μαζί κ αυτή έρχεται κ σκαρφαλώνει πάνω μου για να την πάρω αγκαλιά!! Νομίζω επειδή δουλεύει πολλές ώρες κ είμαστε μόνες αρκετά μέσα στην ημέρα έχει συνηθίσει με εμένα κ είμαστε κ εμείς αυτοκόλλητες !:rolleyes: είναι κ το άγχος του αποχωρισμού που περνάνε αλλά ακόμα δεν το έχουμε έντονα αυτό..

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Giota1983 είπε:

Καλησπερα μανουλες τι κανετε εσεις και τα μωρακια σας; Εμας στις 20 του μηνος εχει η μπεμπα μας τα πρωτα της γενεθλια . Της παρηγγειλα ηδη δωρακι , ενα λαγουδακι που μιλαει - τραγουδαει. Παρα την καραντινα θα γιορτασουμε τα γενεθλια της μονο με τους δικους μας και τους νονους της. Η μπεμπα εχει γινει πλεον αυτοκολλητη , φευγω απο το οπτικο της πεδιο και κλαιει αλλα με ψευτικο κλαμα ακομα και αν ειναι ο μπαμπακας της διπλα:lol: Εχει αρχισει να μη θελει καποια φαγητα ή να τα τρωει λιγακι δυσκολα .  ειναι και τα δικα σας αυτοκολητα ή μονο η δικιά μου ;

Για τα γενεθλια της εχω βρει τουρτα σνουφελ που τρελενεται αλλά είναι πολύ χρωματιστη και μαλλον θα κάνω μερικές μετατροπές

Με το καλό η ζουζουνίτσα!!!Όχι απλά αυτοκόλλητοι....ουρά μου τον φωνάζω...πιάνεται από το μπατζάκι μου και τραβάει...πιστεύω ότι αν περπατήσω εκείνη τη στιγμή θα σέρνεται με το μπατζάκι στο πάτωμα :D. Με το φαγητό πλέον δεν ανησυχώ. Είναι μία έτσι και μία αλλιώς. Μία θα φάει καλά, μία όχι...δεν τον πιέζω...δεν θέλω να συνδέσει το φαγητό με κάτι καταναγκαστικό...

5 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλησπέρα Γιώτα! Κ εμείς μια από τα ίδια στις 16 θα σβήσουμε τούρτα με τους πολύ κοντινούς κ κρατώντας αποστάσεις !!! Εμείς ακόμα ψάχνουμε δωράκι , δεν μπορούμε να σκεφτούμε κάτι! Κ σε εμένα το κάνει πολλές φορές κ αυτό που λες με τον μπαμπά το κάνει και η δικια μας! Πριν κανέναν μήνα το έκανε πιο έντονα δηλαδή την άφηνα με τον μπαμπά της να κάνω ένα ντουζ κ πλανταζε! Τώρα πολλές φορές παίζουν μαζί κ αυτή έρχεται κ σκαρφαλώνει πάνω μου για να την πάρω αγκαλιά!! Νομίζω επειδή δουλεύει πολλές ώρες κ είμαστε μόνες αρκετά μέσα στην ημέρα έχει συνηθίσει με εμένα κ είμαστε κ εμείς αυτοκόλλητες !:rolleyes: είναι κ το άγχος του αποχωρισμού που περνάνε αλλά ακόμα δεν το έχουμε έντονα αυτό..

Για τα Χριστούγεννα του πήραμε περπάτούρα αυτοκινητάκι...που το σπρώχνεις εσύ...ξετρελάθηκε...όλη μέρα τον έχω πάνω και τον σέρνω στα δωμάτια...:grin:


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, έχουν αλλάξει πρόγραμμα ύπνου τα μικρά σας; Εκεί που ξυπνούσε έτρωγε ξνακοιμόταν, τώρα μετά το φαί παλεύουμε μία ώρα να ξανανυστάξει να κοιμηθεί. Και ΄κάποιες μέρες ξυπνάει περισσότερες από μία φορές που συνηθίζει; Είναι καμιά ομοιοπαθούσα;;;

  • Λυπημένη/-ος 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Βρε κορίτσια, έχουν αλλάξει πρόγραμμα ύπνου τα μικρά σας; Εκεί που ξυπνούσε έτρωγε ξνακοιμόταν, τώρα μετά το φαί παλεύουμε μία ώρα να ξανανυστάξει να κοιμηθεί. Και ΄κάποιες μέρες ξυπνάει περισσότερες από μία φορές που συνηθίζει; Είναι καμιά ομοιοπαθούσα;;;

Φαντάζομαι εννοείς ότι έχετε βραδινές αφυπνίσεις και μετά το φαι εννοείς το γάλα? Αν σε παρηγορεί,  εγώ προσωπικά ΒΑ ΣΑ ΝΙ ΖΟ ΜΑΙ! πέρασε ένας χρόνος και δεν έχω κοιμηθεί σερί πάνω από δύο ώρες! Ξυπνάει συνεχώς και θέλει στήθος. Κοιμοταν αμέσως... Τώρα γύρω στις 3 που θα ξυπνήσει πάει 4 και, για να κοιμηθεί. Επίσης, 6 η ώρα το πρωί έχει ξυπνήσει τέλος. Είτε ξαπλώσουμε αγκαλιά με το στήθος έξω είτε τον κουνάω πάνω κάτω το ίδιο που μου κάνει. Θέλει να σηκωθεί! 

 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Βρε κορίτσια, έχουν αλλάξει πρόγραμμα ύπνου τα μικρά σας; Εκεί που ξυπνούσε έτρωγε ξνακοιμόταν, τώρα μετά το φαί παλεύουμε μία ώρα να ξανανυστάξει να κοιμηθεί. Και ΄κάποιες μέρες ξυπνάει περισσότερες από μία φορές που συνηθίζει; Είναι καμιά ομοιοπαθούσα;;;

Καλησπερα. και η μπεμπα μας τελευταια εχει αλλαξει το προγραμα της. απο εκέι που κοιμοταν το πρωι μετα το πρωινο γαλα τωρα κοιμάται ελάχιστα εως καθολου το πρωι. Μεσημερι ευτυχως κομα κοιμαται αλλα το βραδυ εχει αλλαξει πολυ η  ωρα υπνου. συνηθως κοιμοταν 9-10 η ωρα . Τωρα κοιμαται κατα τις 11 και 12 - 12:30 το αργοτερο. Σημερα ενω εφαγε στις 10γαλα , νυσταζε πολυ αλλα οσες φορες την βαλαμε για υπνο ξυπνουσε και ηθελε να παιξει. Η μπαταρια της τελικα τελειωσε στις 12 :lol: Μεγαλωνουν και αλλαζουν συνηθειες .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εντάξει, τουλάχιστον παρηγορήθηκα ότι δεν είμαι μόνη...Ναι, @Blue-entry σωστά "μάντεψες", εννοούσα τις νυχτερινές αφυπνίσεις μετά το γάλα... Μεσα στην ημέρα έχει μειώσει κατά πολύ τους ύπνους...το πολύ μία ώρα το πρωί και μία ώρα το μεσημέρι....βραδινός ύπνος κατά τις 10...Σήμερα, τον έπιασα στα πράσα λίγο πριν ξεξυπνήσει, τον τάισα κοιμισμένο και τη γλίτωσα...τη δεύτερη φορά όμως επειδή κουτουλούσα τον πήρα στο κρεββάτι μας... Έχω συνειδητοποιήσει ότι συνεχόμενος ύπνος θα αργήσει και για τους δύο μας, αλλά είναι σκότωμα αυτό που στα άγρια μεσάνυχτα θέλει να παίξει...:cry: Να συνδέεται με άλμα;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες. Σήμερα είχαμε μια διαφωνία με τον άντρα μου για το θέμα του φαγητού . Η μπέμπα μας το μεσημέρι όταν ξεκινάμε να την ταιζουμε γκρινιάζει και δεν ανοίγει το στόμα εύκολα . Μετά από μερικές κουταλιές το ανοίγει μόνη της και τρώει μια χαρά. Δεν τη ζοριζω στο ποσό να φάει ή να το φάει όλο αλλά την ζόριζω στο ξεκίνημα γιατί αλλιώς δεν θα φάει. Σήμερα επειδή γκρινιάζε λόγω συνδυασμού πεινας - νυστας μου λέει μην την ζοριζεις δεν θέλει να φάει δε πεινάει θα την ταίσεις όταν πεινάσει. Δεν διαφωνώ απόλυτα σε αυτό, δεν την ζόριζω αν δω ότι δε θέλει, όμως αν τον αφήσω να την ταισει δεν θέλει να την ζοριζει και αν δει ότι δεν ανοίγει το στόμα της στις πρώτες μπουκιες θα της δώσει κατι άλλο. Εγώ δεν το κάνω αυτό. Προσπαθώ για κανένα δεκάλεπτο να δω αν θέλει να φάει αλλιώς την αφήνω και προσπαθώ αργότερα. Του λέω πρέπει να φάει έστω και το μισό  αλλιώς όταν πεινάσει μετά πολύ δεν θα τρώει εύκολα από τη γκρίνια. Πιστεύει ότι αν την ταιζω με το ζόρι έστω και στην αρχή πως την ταλαιπωρ και το στεναχωρω . Μου λέει αν δε θέλει αυτό το φαι κάνε κάτι άλλο να φάει. Λέω δε γίνεται πρέπει να μάθει να τρώει τα φαγητά ή τουλάχιστον να προσπαθήσω να την μάθω να τα τρώει και να της αρέσουν.

Σας ζαλισα με το σιδηροδρομο που έγραψα αλλά είχα την απορία αν και εσείς έχετε τέτοιες διαφωνίες. Επέμενε πολύ σε αυτό και με νευρίασε λιγάκι αλλά το κάνει μερικές φορές και μετά σταματάει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 said:

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες. Σήμερα είχαμε μια διαφωνία με τον άντρα μου για το θέμα του φαγητού . Η μπέμπα μας το μεσημέρι όταν ξεκινάμε να την ταιζουμε γκρινιάζει και δεν ανοίγει το στόμα εύκολα . Μετά από μερικές κουταλιές το ανοίγει μόνη της και τρώει μια χαρά. Δεν τη ζοριζω στο ποσό να φάει ή να το φάει όλο αλλά την ζόριζω στο ξεκίνημα γιατί αλλιώς δεν θα φάει. Σήμερα επειδή γκρινιάζε λόγω συνδυασμού πεινας - νυστας μου λέει μην την ζοριζεις δεν θέλει να φάει δε πεινάει θα την ταίσεις όταν πεινάσει. Δεν διαφωνώ απόλυτα σε αυτό, δεν την ζόριζω αν δω ότι δε θέλει, όμως αν τον αφήσω να την ταισει δεν θέλει να την ζοριζει και αν δει ότι δεν ανοίγει το στόμα της στις πρώτες μπουκιες θα της δώσει κατι άλλο. Εγώ δεν το κάνω αυτό. Προσπαθώ για κανένα δεκάλεπτο να δω αν θέλει να φάει αλλιώς την αφήνω και προσπαθώ αργότερα. Του λέω πρέπει να φάει έστω και το μισό  αλλιώς όταν πεινάσει μετά πολύ δεν θα τρώει εύκολα από τη γκρίνια. Πιστεύει ότι αν την ταιζω με το ζόρι έστω και στην αρχή πως την ταλαιπωρ και το στεναχωρω . Μου λέει αν δε θέλει αυτό το φαι κάνε κάτι άλλο να φάει. Λέω δε γίνεται πρέπει να μάθει να τρώει τα φαγητά ή τουλάχιστον να προσπαθήσω να την μάθω να τα τρώει και να της αρέσουν.

Σας ζαλισα με το σιδηροδρομο που έγραψα αλλά είχα την απορία αν και εσείς έχετε τέτοιες διαφωνίες. Επέμενε πολύ σε αυτό και με νευρίασε λιγάκι αλλά το κάνει μερικές φορές και μετά σταματάει. 

Δεν τρώει από τα δικά σας ; Θα σε συμβούλευα να χαλαρώσεις λιγάκι , αν δεν φάει , δνε πειράζει, δεν πεινάει εκείνη την ώρα ή κάτι άλλο της συμβαίνει. Δεν είναι όλα τα παιδάκια φουσκιτσες, η δική μου το ίδιο δεν τρώει εύκολα... Σφραγίδα το στόμα κ αν επιμείνω νευριάζει κιόλας χαχαχα... Πως είναι κάτι καρτούν που βγάζουν καπνούς και κοκκινίζουν κάπως έτσι... Πιο πολύ εμείς έχουμε θέμα οι μαμάδες για το αν θα φάνε, ξεπέρασε το όπως προσπαθώ κ εγώ.. αν την βλέπεις ότι γελάει, παίζει και είναι μια χαρά κατά τα άλλα... Δεν γίνεται να κάνεις κάτι άλλο, εσύ προσπαθείς.. είναι δική της επιλογή αν θέλει να φάει...


 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Giota1983 είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανουλες. Σήμερα είχαμε μια διαφωνία με τον άντρα μου για το θέμα του φαγητού . Η μπέμπα μας το μεσημέρι όταν ξεκινάμε να την ταιζουμε γκρινιάζει και δεν ανοίγει το στόμα εύκολα . Μετά από μερικές κουταλιές το ανοίγει μόνη της και τρώει μια χαρά. Δεν τη ζοριζω στο ποσό να φάει ή να το φάει όλο αλλά την ζόριζω στο ξεκίνημα γιατί αλλιώς δεν θα φάει. Σήμερα επειδή γκρινιάζε λόγω συνδυασμού πεινας - νυστας μου λέει μην την ζοριζεις δεν θέλει να φάει δε πεινάει θα την ταίσεις όταν πεινάσει. Δεν διαφωνώ απόλυτα σε αυτό, δεν την ζόριζω αν δω ότι δε θέλει, όμως αν τον αφήσω να την ταισει δεν θέλει να την ζοριζει και αν δει ότι δεν ανοίγει το στόμα της στις πρώτες μπουκιες θα της δώσει κατι άλλο. Εγώ δεν το κάνω αυτό. Προσπαθώ για κανένα δεκάλεπτο να δω αν θέλει να φάει αλλιώς την αφήνω και προσπαθώ αργότερα. Του λέω πρέπει να φάει έστω και το μισό  αλλιώς όταν πεινάσει μετά πολύ δεν θα τρώει εύκολα από τη γκρίνια. Πιστεύει ότι αν την ταιζω με το ζόρι έστω και στην αρχή πως την ταλαιπωρ και το στεναχωρω . Μου λέει αν δε θέλει αυτό το φαι κάνε κάτι άλλο να φάει. Λέω δε γίνεται πρέπει να μάθει να τρώει τα φαγητά ή τουλάχιστον να προσπαθήσω να την μάθω να τα τρώει και να της αρέσουν.

Σας ζαλισα με το σιδηροδρομο που έγραψα αλλά είχα την απορία αν και εσείς έχετε τέτοιες διαφωνίες. Επέμενε πολύ σε αυτό και με νευρίασε λιγάκι αλλά το κάνει μερικές φορές και μετά σταματάει. 

Καλησπέρα !! Εγώ θα σύμφωνησω μαζί σου.. φυσικά κ δεν θα τα ταΐζουμε με το ζόρι γιατί πιθανό να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που πρέπει όπως πχ αποστροφή στο φαγητό η ακόμα κ εμετούς. Αλλά είναι στην ηλικία που θέλει κυνήγι και υπομονή από τους γονείς. Πιστεύω αυτό που κανεις εσυ είναι οκ.. δλδ να την προσπαθείς για λίγο κ άμα τελικά δεν ανοίγει το στόμα κ δίνει σήμα πως δεν θέλει να την αφήνεις.. όσο για τα φαγητά συμφωνώ είναι σε ηλικία που θα πρέπει να ξέρουν όλες τις γεύσεις να τις μάθουν κ επίσης να μην καταλάβουν πως άμα δεν φάνε αυτό που τους προσφέρεται θα χορτάσουν με κάτι άλλο εναλλακτικά που ίσως τους αρέσει πιο πολύ. Φυσικά ξανά λέω όχι με το ζόρι αλλά έστω στην αρχή προσπάθεια η ακόμα και μετά από ώρα Που ίσως είναι πιο πεινασμένα ,  το ίδιο φαγητό όμως .. φυσικά άνθρωποι είναι θα έχουν προτιμήσεις σίγουρα αλλά θεωρώ είναι πολύ μικροί ώστε να «επιλέγουν» τι θα φάνε.. κ εμένα η μικρή μου πολλές  φορές  στην αρχή σφραγίζει το στόμα αλλά είναι μέχρι να φάει την πρώτη μπουκιά.. κατά τη διάρκεια του φαγητού άμα το σφραγίσει κ δω πως δεν ανοίγει εννοείται σταματάω κ είτε προσφέρω αργότερα είτε κ καθόλου..  πάντως είναι αρκετά μεγάλα ώστε να ξέρουν ποτε πεινάνε κ ποτε χόρτασαν οποτε μην αγχώνεσαι το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα μείνουν πεινασμένα !


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ntepaki22 είπε:

Δεν τρώει από τα δικά σας ; Θα σε συμβούλευα να χαλαρώσεις λιγάκι , αν δεν φάει , δνε πειράζει, δεν πεινάει εκείνη την ώρα ή κάτι άλλο της συμβαίνει. Δεν είναι όλα τα παιδάκια φουσκιτσες, η δική μου το ίδιο δεν τρώει εύκολα... Σφραγίδα το στόμα κ αν επιμείνω νευριάζει κιόλας χαχαχα... Πως είναι κάτι καρτούν που βγάζουν καπνούς και κοκκινίζουν κάπως έτσι... Πιο πολύ εμείς έχουμε θέμα οι μαμάδες για το αν θα φάνε, ξεπέρασε το όπως προσπαθώ κ εγώ.. αν την βλέπεις ότι γελάει, παίζει και είναι μια χαρά κατά τα άλλα... Δεν γίνεται να κάνεις κάτι άλλο, εσύ προσπαθείς.. είναι δική της επιλογή αν θέλει να φάει...

Από όλα τα φαγητά τρώει , λαδερα , κρέας , ψάρι. Χαλαρή είμαι μια χαρα. Μα είπα περιμένω λίγο να δω αν θα φάει και αν δεν θέλει εκείνη τη στιγμή της δίνω λίγο αργότερα. Δεν είναι ότι δεν πεινούσε, όταν της έδινα ψωμί το ήθελε το φαι δεν ήθελε αν και άνοιγε το στόμα. Γενικά τρώει εύκολα όταν της αρέσει κάτι , απλά τελευταία αλλάζουν οι γεύσεις και προτιμήσεις της και από εκει που έτρωγε ένα φαι άνετα δυσκολεύομαι να της τω δώσω τωρα. Δεν με ενοχλεί αν δεν φάει μια φορά το φαι της, απλά θα κάτσω να προσπαθήσω για λίγο και μετά δεν της δίνω. Είμαι χαλαρή στο θέμα φαγητό αρκεί να φάει κάτι να μη μείνει νηστική. 

πρίν από 22 λεπτά , Agapakiii είπε:

Καλησπέρα !! Εγώ θα σύμφωνησω μαζί σου.. φυσικά κ δεν θα τα ταΐζουμε με το ζόρι γιατί πιθανό να έχουμε αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που πρέπει όπως πχ αποστροφή στο φαγητό η ακόμα κ εμετούς. Αλλά είναι στην ηλικία που θέλει κυνήγι και υπομονή από τους γονείς. Πιστεύω αυτό που κανεις εσυ είναι οκ.. δλδ να την προσπαθείς για λίγο κ άμα τελικά δεν ανοίγει το στόμα κ δίνει σήμα πως δεν θέλει να την αφήνεις.. όσο για τα φαγητά συμφωνώ είναι σε ηλικία που θα πρέπει να ξέρουν όλες τις γεύσεις να τις μάθουν κ επίσης να μην καταλάβουν πως άμα δεν φάνε αυτό που τους προσφέρεται θα χορτάσουν με κάτι άλλο εναλλακτικά που ίσως τους αρέσει πιο πολύ. Φυσικά ξανά λέω όχι με το ζόρι αλλά έστω στην αρχή προσπάθεια η ακόμα και μετά από ώρα Που ίσως είναι πιο πεινασμένα ,  το ίδιο φαγητό όμως .. φυσικά άνθρωποι είναι θα έχουν προτιμήσεις σίγουρα αλλά θεωρώ είναι πολύ μικροί ώστε να «επιλέγουν» τι θα φάνε.. κ εμένα η μικρή μου πολλές  φορές  στην αρχή σφραγίζει το στόμα αλλά είναι μέχρι να φάει την πρώτη μπουκιά.. κατά τη διάρκεια του φαγητού άμα το σφραγίσει κ δω πως δεν ανοίγει εννοείται σταματάω κ είτε προσφέρω αργότερα είτε κ καθόλου..  πάντως είναι αρκετά μεγάλα ώστε να ξέρουν ποτε πεινάνε κ ποτε χόρτασαν οποτε μην αγχώνεσαι το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα μείνουν πεινασμένα !

Και η δική μου έτσι είναι . μέχρι να βάλω τις πρώτες μπουκιες  γυρνά αριστερά δεξιά το κεφάλι και δεν θέλει. Μετά όλα οκ και το τρώει σχεδόν όλο. Προσπαθώ να της δώσω νέες τροφές με όποιο μπορώ αλλά κάποια φαγητά απλά δεν της αρέσουν.  Δεν θα την βάλω με το ζόρι να φάει κάτι που δεν της αρέσει τι μου φταίει. 

Τώρα για απόγευμα έφαγε 2 πιάτα μακαρόνια . Με τις ορέξεις της είναι ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...