Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

On 31/1/2021 at 8:49 ΜΜ, Agapakiii είπε:

Γειαααα σας κορίτσια πως είστε εσείς κ τα παιδάκια σας ;;; 
Για ρούχα που έγραψε μια κοπέλα βρήκα πολύ καλές τιμές στα Ζάρα αλλά στο outlet ! Κολαν με 3 και 4 ευρώ κ μπλούζες το ίδιο.. ήθελα πρόχειρα ρούχα για μέσα στο σπίτι γιατί όλα την έχουν κοντύνει.. κ τώρα πήρα 18-24 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ..

σε κατάστημα δεν κατάφερα ν πάω γιατί γίνεται χαμός από ουρές κ δεν μπαίνω στον κόπο! 

Σε αλλά νέα ξεκινήσαμε δοκιμάζουμε από όλα , της έχω δώσει ξηρούς καρπούς σε μορφή βουτύρου , φάγαμε φασολάδα και φακές και γενικά σταματήσαμε τα νερόβραστα ! Φυσικά χωρίς αλάτι ! Βέβαια ακόμα τρώμε αλεσμενα γιατί δε θέλει κομμάτια κ είπε ο παιδίατρος να μην την πιέσω κ θα δούμε ποτε θα είναι έτοιμη.. επίσης συνεχίζουμε το γάλα 3 κ όχι φρέσκο μέχρι τους 16 μήνες .. λίγο περίεργο αυτό μου φάνηκε .. δίνει κάποια άλλη κοπέλα το 3 αντί για φρέσκο ; Βέβαια σε κάποιες κρεμες που της κάνω για απογευματινό έχω χρησιμοποιήσει φρέσκο γάλα !

Κι εμάς μας είπε όχι ακόμα στο φρέσκο γάλα. Μου πρότεινε ένα που είναι ήδη αραιωμένη σκόνη. Δεν ρώτησα από ποιο μήνα και μετά θα πίνει φρέσκο όμως. Βούτυρο καρπών του δίνω και εγώ. του αρέσει. επιτέλους βάλαμε όλο το αυγό στη διατροφή μπας και φάμε και καμία ομελέτα. Όσπρια επίσης, αλλά δεν έχω προλάβει να δώσω...ερώτηση μήπως θυμηθήκατε να την κάνετε εσείς; όταν λέμε ξεκινάει όσπρια εννοούμε πάλι με 3ήμερη εισαγωγή όπως σε όλα; 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Ele@n είπε:

Κι εμάς μας είπε όχι ακόμα στο φρέσκο γάλα. Μου πρότεινε ένα που είναι ήδη αραιωμένη σκόνη. Δεν ρώτησα από ποιο μήνα και μετά θα πίνει φρέσκο όμως. Βούτυρο καρπών του δίνω και εγώ. του αρέσει. επιτέλους βάλαμε όλο το αυγό στη διατροφή μπας και φάμε και καμία ομελέτα. Όσπρια επίσης, αλλά δεν έχω προλάβει να δώσω...οερώτηση μήπως θυμηθήκατε να την κάνετε εσείς; όταν λέμε ξεκινάει όσπρια εννοούμε πάλι με 3ήμερη εισαγωγή όπως σε όλα; 

Η αλήθεια είναι πως δε μου ανέφερε κάτι τέτοιο κ δεν ρώτησα αλλά εγώ δεν ακολούθησα .. μου είπε απλά μπορεί να ακολουθεί το προγραμμα μας στο φαΐ.. οποτε θεωρώ πως δεν εννοεί με 3ημερες εισαγωγές !  
επισης τώρα με το αβγό έχει πολύ ωραίες συνταγές να κάνετε εγώ επειδή δεν προτιμάει το μελατο της το κάνω στο αντικολλητικό σαν παν κέικ είτε με φρούτα είτε με αβοκάντο είτε και αλμυρό.. και πάλι καλά το τρώει ευχάριστα..Να σε ρωτήσω τώρα που αλλάξατε γάλα πίνει ίδια ποσότητα ; Εμένα πίνει λίγο λιγότερο αλλά το απέδωσα στο ότι το 3 γάλα έχει περισσότερες θερμίδες και είναι πιο εμπλουτισμένο οποτε ίσως χορταίνει πιο εύκολα!!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Agapakiii είπε:

Η αλήθεια είναι πως δε μου ανέφερε κάτι τέτοιο κ δεν ρώτησα αλλά εγώ δεν ακολούθησα .. μου είπε απλά μπορεί να ακολουθεί το προγραμμα μας στο φαΐ.. οποτε θεωρώ πως δεν εννοεί με 3ημερες εισαγωγές !  
επισης τώρα με το αβγό έχει πολύ ωραίες συνταγές να κάνετε εγώ επειδή δεν προτιμάει το μελατο της το κάνω στο αντικολλητικό σαν παν κέικ είτε με φρούτα είτε με αβοκάντο είτε και αλμυρό.. και πάλι καλά το τρώει ευχάριστα..Να σε ρωτήσω τώρα που αλλάξατε γάλα πίνει ίδια ποσότητα ; Εμένα πίνει λίγο λιγότερο αλλά το απέδωσα στο ότι το 3 γάλα έχει περισσότερες θερμίδες και είναι πιο εμπλουτισμένο οποτε ίσως χορταίνει πιο εύκολα!!

Α ωραία!!! Γιατί είναι τόσα που θέλω να δοκιμάζει που αν κάναμε και 3 ημέρα θα πιάναμε μισό χρόνο. Πώς το κάνεις το αυγό σαν παν κέικ; Εννοείς ομελέτα; Σήμερα έφτιαξα ομελέτα αλλά αντί κάπου διάβασα αντί για ελαιόλαδο να βάλω βούτυρο γάλακτος... παιδιά αυτό βρωμααααει. Με το γάλα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Μας έπεσαν πολλές οι αλλαγές και θα το πάω σιγά σιγά. Βασικά μου το είπε να αρχίσει να το δοκιμάζει σε άσχετες ώρες για να κόψει τον θηλασμό. Αν και δεν μπορώ να μετρήσω πόσο τρώει, νομίζω ότι εδώ και καιρό τρώει στο βραδινό λιγότερο.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Agapakiii είπε:

Η αλήθεια είναι πως δε μου ανέφερε κάτι τέτοιο κ δεν ρώτησα αλλά εγώ δεν ακολούθησα .. μου είπε απλά μπορεί να ακολουθεί το προγραμμα μας στο φαΐ.. οποτε θεωρώ πως δεν εννοεί με 3ημερες εισαγωγές !  
επισης τώρα με το αβγό έχει πολύ ωραίες συνταγές να κάνετε εγώ επειδή δεν προτιμάει το μελατο της το κάνω στο αντικολλητικό σαν παν κέικ είτε με φρούτα είτε με αβοκάντο είτε και αλμυρό.. και πάλι καλά το τρώει ευχάριστα..Να σε ρωτήσω τώρα που αλλάξατε γάλα πίνει ίδια ποσότητα ; Εμένα πίνει λίγο λιγότερο αλλά το απέδωσα στο ότι το 3 γάλα έχει περισσότερες θερμίδες και είναι πιο εμπλουτισμένο οποτε ίσως χορταίνει πιο εύκολα!!

Το σκέφτηκα αυτό με το αυγό αλλά δεν ξέρω αν θα το φάει. Επίσης σκέφτηκα να το κάνω αυγοφετα γιατί τρώει ψωμί και να της το δίνω έτσι. Τι συνταγή για τηγανιτές λες ; Έχεις κάποια εύκολη εσύ που έχεις κάνει; 

Εμάς μας είπε φρέσκο γάλα να ξεκινήσει. Πήρα το κατσικίσιο Όλυμπος το πίνει καπως αλλά θα δοκιμάσω και το Advance της Δέλτα. Εσείς που έχετε και μεγαλύτερα παιδιά τι συνιθισαν εύκολα ή άργησαν να συνιθισουν τη μετάβαση από σκόνη σε φρέσκο γάλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Giota1983 @Ele@n 

Το τύπου παν κέικ που λέω το κάνω έτσι

χτυπαω το αβγό μόνο του k προσθέτω ότι θέλω μέσα ( κάποιες φορές αβοκάντο , κάποιες σκέτη μπανάνα για να γίνει μπανανοτηγανητα , άλλες φορές λίγο γιαούρτι κ τυράκι.. τελευταία έβαλα σπανάκι κ γλυκοπατάτα πολύ νόστιμο ) αν χρειαστεί προσθέτω με το μάτι αλεύρι αλλά σπάνια.. κ ελάχιστο.. κ βάζω μικρή ποσότητα στο αντικολλητικό μέχρι να ψηθεί κ από τις δυο μεριές ! Γίνεται πολύ εύκολα , χωρίς πολλά πολλά και βγαίνει μαλακό ώστε να μπορούν να το φάνε !!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Για το επίδομα τέκνων πρέπει να κάνουμε κάθε χρόνο νέα αίτηση; Έκανα πρώτη φορά το Δεκέμβριο και μου ήρθε εφάπαξ το ποσό για το 2020 . Για το νέο έτος χρειάζεται νέα αίτηση

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Giota1983 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Για το επίδομα τέκνων πρέπει να κάνουμε κάθε χρόνο νέα αίτηση; Έκανα πρώτη φορά το Δεκέμβριο και μου ήρθε εφάπαξ το ποσό για το 2020 . Για το νέο έτος χρειάζεται νέα αίτηση

Καλησπέρα κορίτσι ναι δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα οι αιτήσεις για το 2021 είμαστε στην αναμονή...


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι ναι δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα οι αιτήσεις για το 2021 είμαστε στην αναμονή...

Άρα κάθε χρόνο χρειάζεται; Πού μπαίνουμε και βλέπουμε πότε ανοίγουν οι αιτήσεις;

Σε άλλα νέα: Ξεκινάμε να προετοιμάζουμε τον αποθηλασμό και μου πρότεινε το Almiron grow up. Το έχει δοκιμάσει κάποια; Γράφει ρόφημα γάλακτος. Αν κατάλαβα καλά είναι σκόνη έτοιμη διαλυμένη...μα, είναι γάλα τώρα αυτό; Επίσης, μου είπε τέλος τα αλεσμένα. Και από τότε ο μικρός τρώει μερικές μπουκιές μεσημεριανό και σταματά...το πρωινό ούτως ή άλλως το έτρωγε μπουκίτσες εδώ και μήνες οπότε δεν μας πείραξε, ούτε το φρούτο... λέτε να το συνηθίσει γρήγορα και να τρώει ξανά; Επίσης, απογευματινό μας έκοψε κρέμες και αντ αυτού πάλι μεσημεριανό φαγητό....Στα κιλά μου είπε ότι πήρε λίγα (από 9600 πήγε 10000) αλλά δεν την ανησυχεί γιατί πήρε μπόλικο ύψος. Οι δικές σας μετρήσεις μοιάζουν;


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Ele@n είπε:

Άρα κάθε χρόνο χρειάζεται; Πού μπαίνουμε και βλέπουμε πότε ανοίγουν οι αιτήσεις;

Σε άλλα νέα: Ξεκινάμε να προετοιμάζουμε τον αποθηλασμό και μου πρότεινε το Almiron grow up. Το έχει δοκιμάσει κάποια; Γράφει ρόφημα γάλακτος. Αν κατάλαβα καλά είναι σκόνη έτοιμη διαλυμένη...μα, είναι γάλα τώρα αυτό; Επίσης, μου είπε τέλος τα αλεσμένα. Και από τότε ο μικρός τρώει μερικές μπουκιές μεσημεριανό και σταματά...το πρωινό ούτως ή άλλως το έτρωγε μπουκίτσες εδώ και μήνες οπότε δεν μας πείραξε, ούτε το φρούτο... λέτε να το συνηθίσει γρήγορα και να τρώει ξανά; Επίσης, απογευματινό μας έκοψε κρέμες και αντ αυτού πάλι μεσημεριανό φαγητό....Στα κιλά μου είπε ότι πήρε λίγα (από 9600 πήγε 10000) αλλά δεν την ανησυχεί γιατί πήρε μπόλικο ύψος. Οι δικές σας μετρήσεις μοιάζουν;

Καλησπέρα κορίτσι μπαίνεις στην σελίδα του ΟΓΑ για τα επιδόματα είναι το Α21. Εγώ της τα πατάω με το πηρούνι όχι εντελώς κομμάτια γιατί δεν τρώει ικανοποιητική ποσότητα μόνη της. Για το γάλα αντί σκόνης μπορείς να δίνεις κατσικίσιο παιδικό όλυμπος (εγώ αυτό τους δίνω) έχει από 12 μηνών. Φυσικά παίρνεις πρώτα το ΟΚ της παιδιάτρου σου. 

Όσο για απογευματινό-βραδινό εγώ τους δίνω κάτι ελαφρύ αυτές τις ώρες άλλες οικογένειες όμως προσφέρουν 2η μερίδα από το μεσημεριανό (κατ'εμέ το θεωρώ πλεονασμό αλλά όπως έχει μάθει καθένας).

  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι ναι δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα οι αιτήσεις για το 2021 είμαστε στην αναμονή...

Ευχαριστω δεν το γνώριζα . Από ότι ενημερώθηκα οι αιτήσεις θα υποβάλλονται από Μάρτιο. Μέχρι να ξεκινήσει β υποβολή αιτήσεων το επίδομα μπαίνει ή όταν γίνει η αίτηση και μετά 

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μπαίνεις στην σελίδα του ΟΓΑ για τα επιδόματα είναι το Α21. Εγώ της τα πατάω με το πηρούνι όχι εντελώς κομμάτια γιατί δεν τρώει ικανοποιητική ποσότητα μόνη της. Για το γάλα αντί σκόνης μπορείς να δίνεις κατσικίσιο παιδικό όλυμπος (εγώ αυτό τους δίνω) έχει από 12 μηνών. Φυσικά παίρνεις πρώτα το ΟΚ της παιδιάτρου σου. 

Όσο για απογευματινό-βραδινό εγώ τους δίνω κάτι ελαφρύ αυτές τις ώρες άλλες οικογένειες όμως προσφέρουν 2η μερίδα από το μεσημεριανό (κατ'εμέ το θεωρώ πλεονασμό αλλά όπως έχει μάθει καθένας).

Και σε εμάς φρέσκο είπε να ξεκινήσει μιας και έκανε εξετάσεις και είδε ότι δεν έχει κάποια ευαισθησία. Δοκίμασα το Όλυμπος αλλά δεν της άρεσε πολύ. Τώρα πήρα το advance και ελπίζω να της αρέσει πιο πολύ. Θα τής κάνω αύριο το πρωί για να μην της κάτσει βαρύ το βράδυ. 

Και εγώ όσα μπορώ να τα πατήσω με το πιρούνι το κάνω . Αν και κάποια φαγητά ξεκίνησε να μην τα τρώει, όπως χορτοσουπα και σπανακόρυζο. Η δεύτερη μερίδα μεσημεριανού και εγώ δεν την θεωρώ απαραίτητη καθώς πρέπει να τους δίνουμε ποικιλία και όχι το ίδιο φαι συνεχόμενα. 

Επεξεργάστηκαν by Giota1983
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα , έχετε κάνει στα μικρά σας το MMR ? Εμείς το κάναμε προ 9 ημερών και έχει από την Παρασκευή αρχικά ελαφρά καταρροή και δέκατα αλλά δεν έχει σταματήσει ... σημερα Ξύπνησε με 38,5 και έκανε και διάρροια .. και έχω φρικάρει !!! Ο γιατρός ήταν σχετικά χαλαρός αλλά ανησυχώ ! Φυσικά γκρινιάζει κι δεν ξέρει τι θέλει αλλά αυτό είναι το λιγότερο ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Katespn είπε:

Κορίτσια καλησπέρα , έχετε κάνει στα μικρά σας το MMR ? Εμείς το κάναμε προ 9 ημερών και έχει από την Παρασκευή αρχικά ελαφρά καταρροή και δέκατα αλλά δεν έχει σταματήσει ... σημερα Ξύπνησε με 38,5 και έκανε και διάρροια .. και έχω φρικάρει !!! Ο γιατρός ήταν σχετικά χαλαρός αλλά ανησυχώ ! Φυσικά γκρινιάζει κι δεν ξέρει τι θέλει αλλά αυτό είναι το λιγότερο ! 

Γεια σου κορίτσι και νέα μανούλα. Είναι από τα ''ζόρικα'' εμβόλια μιας και αφορά 3 ιούς. Κάνει γκρίνια στα περισσότερα παιδάκια. Για τα άλλα συμπτώματα αν δεις ότι επιμένουν ρώτησε ξανά την/τον παιδίατρο σας. Δεν είμαι ειδικός θα της το κάνω κι εγώ τώρα εντός των ημερών της μικρότερης μου αλλά θυμάμαι και τα άλλα 2 μου παιδάκια είχαν πολλή γκρίνια με αυτό το εμβόλιο. Είχα περάσει κανένα 3ημερο φουλ αγκαλιά και πέρα δώθε. Κουράγιο μανούλα. Και περαστικά στο παιδάκι σου. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

Γεια σου κορίτσι και νέα μανούλα. Είναι από τα ''ζόρικα'' εμβόλια μιας και αφορά 3 ιούς. Κάνει γκρίνια στα περισσότερα παιδάκια. Για τα άλλα συμπτώματα αν δεις ότι επιμένουν ρώτησε ξανά την/τον παιδίατρο σας. Δεν είμαι ειδικός θα της το κάνω κι εγώ τώρα εντός των ημερών της μικρότερης μου αλλά θυμάμαι και τα άλλα 2 μου παιδάκια είχαν πολλή γκρίνια με αυτό το εμβόλιο. Είχα περάσει κανένα 3ημερο φουλ αγκαλιά και πέρα δώθε. Κουράγιο μανούλα. Και περαστικά στο παιδάκι σου. 

Το μόνο ενθαρρυντικό είναι ότι τρώει και δεν έκανε πυρετό σήμερα ... αλλά διάρροια φουλ ... ο γιατρός είπε παρακολούθηση προς το παρον και διατροφή για διάρροια, σαν να αρρώστησε είναι αρκετά σοβαρές οι παρενέργειες θα έλεγα ! Boukitsa123 εύχομαι να το περάσετε χωρίς παρενέργειες! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Katespn πως είναι το παιδί;; είναι καλύτερα καθόλου;; 

Σειρούλες που χαθήκατε;;; Σας έχουν πάρει τα μυαλά τα νηπιάκια (μας) πλέον;;;; :wub:


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...