Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, boukitsa123 είπε:

@Katespn πως είναι το παιδί;; είναι καλύτερα καθόλου;; 

Σειρούλες που χαθήκατε;;; Σας έχουν πάρει τα μυαλά τα νηπιάκια (μας) πλέον;;;; :wub:

@boukitsa123 καλημέρα ! Ευτυχώς συνήλθε από χθες ούτε πυρετό ούτε διάρροια και τρώμε κανονικά ! Τον απολαμβάνω όσο μπορώ γιατί αρχές Μαρτίου ξεκινάω δουλειά και θα λείπω μέχρι τις 4 το απόγευμα , ευτυχώς με την κοπέλα που βρήκαμε τα πάει καλά ! Θα ανοίξει και ο καιρός θα βγαίνει κι έξω πιο πολύ ελπίζω να προσαρμοστούμε εύκολα ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Katespn είπε:

@boukitsa123 καλημέρα ! Ευτυχώς συνήλθε από χθες ούτε πυρετό ούτε διάρροια και τρώμε κανονικά ! Τον απολαμβάνω όσο μπορώ γιατί αρχές Μαρτίου ξεκινάω δουλειά και θα λείπω μέχρι τις 4 το απόγευμα , ευτυχώς με την κοπέλα που βρήκαμε τα πάει καλά ! Θα ανοίξει και ο καιρός θα βγαίνει κι έξω πιο πολύ ελπίζω να προσαρμοστούμε εύκολα ! 

Μια χαρά σου κάθεται το ωράριο γτ μετά στο σχολείο θα σε βολέψει αν τον γράψεις και ολοήμερο χαίρομαι που έγινε περδίκι ο μικρός σου. Καλή επάνοδο στην εργασία σου σου εύχομαι.

Θα προσαρμοστείτε σύντομα στους νέους σας ρυθμούς. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Τι κάνετε; Εμείς, 13 μηνών πλέον, προσπαθούμε να αποθηλασουμε. Έχουμε αφήσει τον πρωινό, τον βραδινό και όλους τους μεταμεσονυκτιους. Λέω να σταματήσω τον πρωινό τώρα και η παιδίατρος είπε να του δίνω ξένο γάλα ( μέχρι να γίνει 18 μηνών,μετά φρεσκο) όποιο θέλω. Δεν ξέρω ποιο να πάρω! Εσάς έχουν κάποια γευστική προτίμηση τα μωρά σας σε κάποιο γάλα; Κατά τ'αλλα, ακόμη παλεύουμε να κόψουμε τα αλεσμένα,ενώ από φρούτα τα έχει βαρεθεί μπανάνα πορτοκάλι αχλάδι και δεν ξέρω τι να δώσω. Ακτινίδιο δεν του αρέσει..πείτε καμιά ιδέα!


q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμάς κορίτσια !! Χαίρομαι που διαβάζω τα νέα σας ! Περαστικά στο ζουζουνακι που ήταν αδιάθετο ! Εμείς χθες κάναμε εμβόλιο και μας είπε ότι ίσως αν κάνει πυρετο θα κάνει σε 7-10 μέρες! Ελπίζω να μην της κάνει όμως τίποτα ! 
εγω για απόγευμα της δίνω κάποιες φορές κρεμα που φτιάχνω με βρώμη κ μπανάνα κ μέλι άλλες φορές γιαούρτι με μέλι .. επισησ  αλλεσ Ιδέες Πιτουλα που έχω φτιάξει μόνη η κάποια Παρασκευή με αβγό ( ομελέτα /μπανανοτηγανητα / μαφιν κτλ )έχω δοκιμάσει και τοστακι αλλά επειδή τρώμε αλεσμενα λίγο δυσκολεύεται !  Κ εμείς τρώμε αλεσμενα όταν της δίνω κομμάτια μαλακα δεν κάνει μασητικη κίνηση κ απλά τα καταπίνει! Ο γιατρός λέει δεν μας πειράζει απλά δεν είναι έτοιμη ακόμα κ να της δώσω χρόνο (13 μηνών είμαστε ). Όμως λέει πως την θελουμε την μασητικη κίνηση γιατί βοηθάει στην ομιλία .. από λεξούλες βέβαια λέει αρκετές κ κάνει κ πολλά ζώα κ γενικά όλη μέρα μονολογεί κ λέει τα δικά της, οποτε δεν ξέρω να αγχωθώ η όχι; Γενικά ο γιατρός δε με αγχώνει κ λέει πως κάθε παιδάκι έχει τον χρόνο του .. θα φανεί τι να πω! 

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Ntina Ntinaki γεια σου κορίτσι γάλα ο δικός μου παιδίατρος είπε να της δίνω της 3η ηλικίας όποιο θέλω ή όποιο με βολέυει οικονομικά (για φρέσκο ήταν κάθετος άκομα). Παίρνω από σούπερ μάρκετ το νουλάκ (έχει και στο ψυγείο όχι μόνο το εβαπορέ). Στον ανιψιό μου η συνυφάδα μου έδινε το sanilac 3 και μια χαρά της το έπινε. 

@Agapakiii Να μην αγχωθείς εμένα τα τρώει πατητά όλα ή ακόμα και μπουκίτσες μικρές αλλά δεν είναι τόσο μπροστά στην ομιλία οπότε όλα παίζουν ανάλογα το παιδάκι.

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μανουλες το γάλα το πρωινό το δίνετε με μπιμπερό στα παιδάκια σας ή σε ποτηράκι;; Επίσης για πρωί πόσα μλ σας πίνουν στο περίπου;; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

@Ntina Ntinaki γεια σου κορίτσι γάλα ο δικός μου παιδίατρος είπε να της δίνω της 3η ηλικίας όποιο θέλω ή όποιο με βολέυει οικονομικά (για φρέσκο ήταν κάθετος άκομα). Παίρνω από σούπερ μάρκετ το νουλάκ (έχει και στο ψυγείο όχι μόνο το εβαπορέ). Στον ανιψιό μου η συνυφάδα μου έδινε το sanilac 3 και μια χαρά της το έπινε. 

@Agapakiii Να μην αγχωθείς εμένα τα τρώει πατητά όλα ή ακόμα και μπουκίτσες μικρές αλλά δεν είναι τόσο μπροστά στην ομιλία οπότε όλα παίζουν ανάλογα το παιδάκι.

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο!! Το κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό και έχεις τους χρόνους του ! Οποτε το ξεχνάω προς το παρόν !!

5 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Καλημέρα μανουλες το γάλα το πρωινό το δίνετε με μπιμπερό στα παιδάκια σας ή σε ποτηράκι;; Επίσης για πρωί πόσα μλ σας πίνουν στο περίπου;; 

Καλησπέρα μπουκιτσα !! Εγώ της το δίνω με μπιμπερό και το πρωί και το βράδυ! Δεν έχω σκεφτεί ακόμα το ποτηράκι η αλήθεια είναι.. αλλά το πρωί επειδή της το δίνω στον ύπνο της με βολεύει να πω την αλήθεια το μπιμπερό.. πίνει το πρωί 240μλ.. εμείς πίνουμε σκόνη βρεφικό τον αριθμό 3! Μας είπε σκόνη μέχρι τους 16 μήνες οποτε συνεχίσαμε με το 3ρι!

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Ναι έχεις απόλυτο δίκιο!! Το κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό και έχεις τους χρόνους του ! Οποτε το ξεχνάω προς το παρόν !!

Καλησπέρα μπουκιτσα !! Εγώ της το δίνω με μπιμπερό και το πρωί και το βράδυ! Δεν έχω σκεφτεί ακόμα το ποτηράκι η αλήθεια είναι.. αλλά το πρωί επειδή της το δίνω στον ύπνο της με βολεύει να πω την αλήθεια το μπιμπερό.. πίνει το πρωί 240μλ.. εμείς πίνουμε σκόνη βρεφικό τον αριθμό 3! Μας είπε σκόνη μέχρι τους 16 μήνες οποτε συνεχίσαμε με το 3ρι!

Τέλεια και το βράδυ άλλα τόσα σου πίνει; Ποιο 3 της δίνεις αν επιτρέπεται επίσης της έχεις κάνει το bexero;;;


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

Τέλεια και το βράδυ άλλα τόσα σου πίνει; Ποιο 3 της δίνεις αν επιτρέπεται επίσης της έχεις κάνει το bexero;;;

Το βράδυ πίνει 270 αλλά όχι πάντα! Κάποιες φορές λιγότερο! Από τότε που ξεκινήσαμε το νούμερο 3 μείωσε ποσότητα αλλά ο γιατρός λέει δεν έχει να κάνει το γάλα απλά καλύπτει τις ανάγκες από το φαΐ ! Το rontamil πίνουμε δεν ξέρω άμα το γνωρίζεις !! Κ εγώ δεν το είχα ακουστα αλλά εκεί καταλήξαμε όταν κόψαμε τον θηλασμό μετά από πολλεεεες δοκιμές !  Το bexero είναι της μηνιγγίτιδας ;; Είδα στο βιβλιάριο κάναμε την πρώτη δόση μόλις χρονισε αλλά μπερδευτηκα αυτό το εμβόλιο δεν είναι που δεν χορηγείται η μήπως πάλι μπερδεύομαι ;;;

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , Agapakiii είπε:

Το βράδυ πίνει 270 αλλά όχι πάντα! Κάποιες φορές λιγότερο! Από τότε που ξεκινήσαμε το νούμερο 3 μείωσε ποσότητα αλλά ο γιατρός λέει δεν έχει να κάνει το γάλα απλά καλύπτει τις ανάγκες από το φαΐ ! Το rontamil πίνουμε δεν ξέρω άμα το γνωρίζεις !! Κ εγώ δεν το είχα ακουστα αλλά εκεί καταλήξαμε όταν κόψαμε τον θηλασμό μετά από πολλεεεες δοκιμές !  Το bexero είναι της μηνιγγίτιδας ;; Είδα στο βιβλιάριο κάναμε την πρώτη δόση μόλις χρονισε αλλά μπερδευτηκα αυτό το εμβόλιο δεν είναι που δεν χορηγείται η μήπως πάλι μπερδεύομαι ;;;

Ναι ακριβώς είναι αυτό που έχει 100€ τώρα ετοιμάζομαι να της το κάνω και εγώ.


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Κόρες από που έχετε πάρει ζεστούς υπνόσακους για τα παιδάκια σας καίγομαι να αγοράσω έναν πιο ζεστό. Και έχετε πάρει αυτόν που είναι σαν σάκος ή που είναι σαν στολή ας το πω έτσι;; Δώστε τα φώτα σας :shock:


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

@Agapakiii @boukitsa123 @Ntina Ntinaki Κορίτσια καλημέρα ! Βλέπω όλες τις ίδιες απορίες έχουμε ! 13 μισή μηνών ο δικός μου τα τρώει πατημένα τα φαγητά ´η μπουκιτσες ! Τα φρούτα ακόμη αλεσμένα κι όσο τα τρώει θα του τα δίνω ! Το απόγευμα όμως μανταρίνι ή μπανάνα σε κομματάκια ! Λέω να πάω με τον δικό του ρυθμό και ανάλογα με το ποσά δοντάκια έχει ! Μέχρι στιγμής 6 ! Από φρούτα τα γνωστά μήλο μπανάνα αχλάδι πορτοκαλί μανταρίνι , έχω ακούσει και για μάνγκο αλλά δεν έχω δοκιμάσει προς το παρόν γιατί δεν βρίσκεις εύκολα . Με το γάλα κι εμείς σκόνη 210 ml πλέον , έπινε 240 αλλά νομίζω ήταν πολύ γιατί στο φαγητό τρώει αρκετή ποσότητα . Σκέφτομαι να πάρω το κυπελλάκι 360 για εξάσκηση , νεράκι πίνουμε με καλάμακι από 6 μηνών . Το έχει καμία σας ; Λέτε θα βοηθήσει ; 

Just now, boukitsa123 είπε:

Κόρες από που έχετε πάρει ζεστούς υπνόσακους για τα παιδάκια σας καίγομαι να αγοράσω έναν πιο ζεστό. Και έχετε πάρει αυτόν που είναι σαν σάκος ή που είναι σαν στολή ας το πω έτσι;; Δώστε τα φώτα σας :shock:

@boukitsa123 πήραν τον γνωστό gro ... αμάνικο με ποδαράκια και είναι μια χαρά για αυτές τις μέρες 2,5 tog , νομίζω όμως ότι είναι για κανέναν μήνα ακόμη το πολύ μετά θα είναι αρκετά ζεστός ! Αλλάξαμε δωμάτιο και επειδή είναι πιο κρύο είπα να τον δοκιμασω άσε που είναι μόνιμα ξεσκέπαστος ! Λες και παθαίνει ηλεκτροσόκ κάνει με την κουβέρτα !

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katespn είπε:

@Agapakiii @boukitsa123 @Ntina Ntinaki Κορίτσια καλημέρα ! Βλέπω όλες τις ίδιες απορίες έχουμε ! 13 μισή μηνών ο δικός μου τα τρώει πατημένα τα φαγητά ´η μπουκιτσες ! Τα φρούτα ακόμη αλεσμένα κι όσο τα τρώει θα του τα δίνω ! Το απόγευμα όμως μανταρίνι ή μπανάνα σε κομματάκια ! Λέω να πάω με τον δικό του ρυθμό και ανάλογα με το ποσά δοντάκια έχει ! Μέχρι στιγμής 6 ! Από φρούτα τα γνωστά μήλο μπανάνα αχλάδι πορτοκαλί μανταρίνι , έχω ακούσει και για μάνγκο αλλά δεν έχω δοκιμάσει προς το παρόν γιατί δεν βρίσκεις εύκολα . Με το γάλα κι εμείς σκόνη 210 ml πλέον , έπινε 240 αλλά νομίζω ήταν πολύ γιατί στο φαγητό τρώει αρκετή ποσότητα . Σκέφτομαι να πάρω το κυπελλάκι 360 για εξάσκηση , νεράκι πίνουμε με καλάμακι από 6 μηνών . Το έχει καμία σας ; Λέτε θα βοηθήσει ; 

@boukitsa123 πήραν τον γνωστό gro ... αμάνικο με ποδαράκια και είναι μια χαρά για αυτές τις μέρες 2,5 tog , νομίζω όμως ότι είναι για κανέναν μήνα ακόμη το πολύ μετά θα είναι αρκετά ζεστός ! Αλλάξαμε δωμάτιο και επειδή είναι πιο κρύο είπα να τον δοκιμασω άσε που είναι μόνιμα ξεσκέπαστος ! Λες και παθαίνει ηλεκτροσόκ κάνει με την κουβέρτα !

Που είναι σαν στολή εννοείς όχι με την σακουλίτσα από κάτω καλά κατάλαβα;;; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Που είναι σαν στολή εννοείς όχι με την σακουλίτσα από κάτω καλά κατάλαβα;;; 

Κ εγώ της gro έχω πολύ ευχαριστημένη είμαι απλά δεν έχω με τα ποδαράκια αλλά είναι σαν σακουλιτσα από κάτω! Ο επόμενος που θα πάρω όμως θα είναι με ποδαράκια για να είναι πιο εύκολος άμα περπατήσει η μικρή με το καλό!

  • Ευχαριστώ 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...