Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, boukitsa123 είπε:

Που είναι σαν στολή εννοείς όχι με την σακουλίτσα από κάτω καλά κατάλαβα;;; 

Ναι σαν στολή χωριστά τα ποδαράκια αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να τον βάλει επειδή περπατάει πλέον . Στα πόδια έχει θήκες σαν Καλτσακια ! Για ύψος πάνω από 80 cm προτείνουν τον 18-36 μηνών ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Με το 360 πινει νερο αλλα λιγη ποσοτητα μετα αρχιζει το παιχνιδι και γινεται μουσκεμα.. 13 μηνων και αποθηλάσαμε πριν 20 μερες, πινουμε το νουνου 3, το πολυ 210 ml. Το κρεας το κανει τσιχλα γι αυτο της το αλεθω. Κυριως, πατημενα με το κουταλι τα τρωει εκτος απο τα φρουτα, οσο τα τρωει αλεσμενα θα της τα δινω ετσι. Το κοτοπουλο δεν το τρωει καθολου. Με προβληματιζει οτι δεν περπαταει ακομα, ουτε πιανεται να σηκωθει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Christy32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Με το 360 πινει νερο αλλα λιγη ποσοτητα μετα αρχιζει το παιχνιδι και γινεται μουσκεμα.. 13 μηνων και αποθηλάσαμε πριν 20 μερες, πινουμε το νουνου 3, το πολυ 210 ml. Το κρεας το κανει τσιχλα γι αυτο της το αλεθω. Κυριως, πατημενα με το κουταλι τα τρωει εκτος απο τα φρουτα, οσο τα τρωει αλεσμενα θα της τα δινω ετσι. Το κοτοπουλο δεν το τρωει καθολου. Με προβληματιζει οτι δεν περπαταει ακομα, ουτε πιανεται να σηκωθει. 

Το κρέας κι εγώ το αλέθω γιατί το φοβάμαι , το κοτόπουλο και το ψάρι τα τρίβω κάπως και έτσι τα τρώει πιο εύκολα . Μούσκεμα γίνεται και με το καλαμάκι γιατί παίζει μετά και το φτύνει να δει που πάει :-D! Humana 3 από γάλα και είμαι σε αναζήτησή σιγά σιγά γι φρέσκο . Να μην σε προβληματίζει συνήθως έχει να κάνει με την κατασκευή του κάθε παιδιού χωρίς να είναι ειδικός ...´η να είναι λίγο τεμπελα :)

Από ύπνο πως τα πάτε μέσα στην ημέρα; Ο δικός μου ξυπνάει από τις 7:30 ή και 7 κάποιες φορές και σπανιότερα 8 και μετά τον πιάνει τρελή νύστα στις 10:30 με 11 , θα κοιμηθεί περίπου 1 με μιάμιση ώρα και τέλος ! Απόγευμα πια δεν τον βάζω γιατί το βράδυ θα έχουμε πανηγύρια ! Κοιμάται μετά ξερός από τις 9 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φρέσκο θλω να της δίνω και εγώ αλλά η γιατρός μου είπε μετά τους 18 μήνες. Ξυπνάει 7.30 σπανιότερα 8.00 . Νυσταζει κατα τις 11.30 και κοιμάται αλλα μόνο μισή ώρα το πολύ 40 λεπτα και θα κοιμηθει το μεσημέρι κατα τις 4 για μία ωρίτσα μια μισή στο τσακίρ κέφι. Κοιμάται κατά τις 9 με 9.30. Πάμα κάτω ίδια ωράρια έχουμε. Τις 4 τελευταίες μερες δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί και υποψιάζομαι οτι θα δω και άλλο δόντι. Αληθεια, το απόγευμα τι τους δίνεται ; ψαχνω για ιδέες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christy32 είπε:

Φρέσκο θλω να της δίνω και εγώ αλλά η γιατρός μου είπε μετά τους 18 μήνες. Ξυπνάει 7.30 σπανιότερα 8.00 . Νυσταζει κατα τις 11.30 και κοιμάται αλλα μόνο μισή ώρα το πολύ 40 λεπτα και θα κοιμηθει το μεσημέρι κατα τις 4 για μία ωρίτσα μια μισή στο τσακίρ κέφι. Κοιμάται κατά τις 9 με 9.30. Πάμα κάτω ίδια ωράρια έχουμε. Τις 4 τελευταίες μερες δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί και υποψιάζομαι οτι θα δω και άλλο δόντι. Αληθεια, το απόγευμα τι τους δίνεται ; ψαχνω για ιδέες.

Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά πριν περπατήσει ο δικός μου για διαστημα

περιπου τριών εβδομάδα δεν ήθελε με τίποτα να κοιμηθεί , είχα αγανακτήσει ! Ίσως να περνάει άλμα ! Το απόγευμα πραγματικά δεν έχω μεγάλη ποικιλία , γιαούρτι κατσικίσιο με λίγο φρούτο όπως μπανάνα ή αχλάδι ή μανταρίνι σε κομματάκια , λίγο ψωμάκι με τυράκι , κάνω κρέμα βρώμης με μπανάνα ή μήλο , συνήθως αυτά ! Έχω κόψει κρέμες δημητριακών κλπ ! Είμαστε στα ανώτερα σε βάρος ( ευτυχώς και σε ύψος :rolleyes:) και είμαι φειδωλή !:-D βρήκα κάτι τραγανά Μουσλι της hipp αλλά είναι από το 15ο μήνα , θα τα δοκιμασω! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katespn είπε:

Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά πριν περπατήσει ο δικός μου για διαστημα

περιπου τριών εβδομάδα δεν ήθελε με τίποτα να κοιμηθεί , είχα αγανακτήσει ! Ίσως να περνάει άλμα ! Το απόγευμα πραγματικά δεν έχω μεγάλη ποικιλία , γιαούρτι κατσικίσιο με λίγο φρούτο όπως μπανάνα ή αχλάδι ή μανταρίνι σε κομματάκια , λίγο ψωμάκι με τυράκι , κάνω κρέμα βρώμης με μπανάνα ή μήλο , συνήθως αυτά ! Έχω κόψει κρέμες δημητριακών κλπ ! Είμαστε στα ανώτερα σε βάρος ( ευτυχώς και σε ύψος :rolleyes:) και είμαι φειδωλή !:-D βρήκα κάτι τραγανά Μουσλι της hipp αλλά είναι από το 15ο μήνα , θα τα δοκιμασω! 

Άμα δεν γίνομαι αδιάκριτη μπορείς να μου πεις το βάρος κ το ύψος σας ; Γιατί πήγαμε κ εμείς στον γιατρό την Παρασκευή και μέσα σε 3 εβδομάδες εβαλε αρκετά θεωρώ κ κάπως ταρακουνήθηκα αλλά από την άλλη λίγο την λυπάμαι να την αφήσω να πεινάει.. ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα φυσικά μου είπε είναι σούπερ αλλά επειδή κ εμείς είμαστε στα κόκκινα λίγο το σκέφτομαι το όλο θέμα!!

Just now, Christy32 είπε:

Φρέσκο θλω να της δίνω και εγώ αλλά η γιατρός μου είπε μετά τους 18 μήνες. Ξυπνάει 7.30 σπανιότερα 8.00 . Νυσταζει κατα τις 11.30 και κοιμάται αλλα μόνο μισή ώρα το πολύ 40 λεπτα και θα κοιμηθει το μεσημέρι κατα τις 4 για μία ωρίτσα μια μισή στο τσακίρ κέφι. Κοιμάται κατά τις 9 με 9.30. Πάμα κάτω ίδια ωράρια έχουμε. Τις 4 τελευταίες μερες δυσκολεύεται πολύ να κοιμηθεί και υποψιάζομαι οτι θα δω και άλλο δόντι. Αληθεια, το απόγευμα τι τους δίνεται ; ψαχνω για ιδέες.

Να μην στεναχωριέσαι το κάθε παιδάκι έχει τους χρόνους του!! Ακόμα είναι μικρά δεν είναι απαραίτητο στους12 μήνες να περπατήσουν! Επίσης ίσως το δικό σου παιδάκι να τα κάνει όλα μαζί να σηκωθεί και σε λίγο χρονικό διάστημα να νιώσει έτοιμο να περπατήσει κιόλας !!  Μπορείς να το συζητήσεις και με τον παιδίατρο σας για να καθυσηχαστεις!

απογευμα της δίνω είτε γιαούρτι με μέλι και κανέλα είτε κρεμα που φτιάχνω με βρώμη.. καλή επιλογή είναι και μπανανοτηγανητες που είναι μαλακες και μπορούν να τις φανε! Η κάποια ομελέτα ..

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Άμα δεν γίνομαι αδιάκριτη μπορείς να μου πεις το βάρος κ το ύψος σας ; Γιατί πήγαμε κ εμείς στον γιατρό την Παρασκευή και μέσα σε 3 εβδομάδες εβαλε αρκετά θεωρώ κ κάπως ταρακουνήθηκα αλλά από την άλλη λίγο την λυπάμαι να την αφήσω να πεινάει.. ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα φυσικά μου είπε είναι σούπερ αλλά επειδή κ εμείς είμαστε στα κόκκινα λίγο το σκέφτομαι το όλο θέμα!!

Εγώ να σου πω αλλά είναι αγόρι ο δικός μας ... 83 cm και 12,3 kg , κι εμένα ο γιατρός μου είπε όλα καλά αρκεί να μην είναι θερμίδες που παίρνει από επεξεργασμένα τρόφιμα ... στα φρέσκα τον έχω πασά ! :-D κι εγώ δεν το κρύβω προβληματίστηκα αλλά είναι μικρούλια ακόμα μωρε και από το να παρακαλάω για να φάει καλύτερα έτσι ! Φαγητό και φρούτα μου είπε όσο θέλει ας είναι και πολύ ! 

Πάντως αν το ύψος συμβαδίζει με το βάρος νομίζω είναι οκ ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katespn είπε:

Εγώ να σου πω αλλά είναι αγόρι ο δικός μας ... 83 cm και 12,3 kg , κι εμένα ο γιατρός μου είπε όλα καλά αρκεί να μην είναι θερμίδες που παίρνει από επεξεργασμένα τρόφιμα ... στα φρέσκα τον έχω πασά ! :-D κι εγώ δεν το κρύβω προβληματίστηκα αλλά είναι μικρούλια ακόμα μωρε και από το να παρακαλάω για να φάει καλύτερα έτσι ! Φαγητό και φρούτα μου είπε όσο θέλει ας είναι και πολύ ! 

 

Η μικρή μου είναι 11.200 κ 79cm.. κ εγώ της δίνω μόνο ότι φτιάχνω αλλά πολλές φορές περνάει από το μυαλό μου μήπως είναι πολύ η ποσότητα που τρώει.. από την άλλη βέβαια όταν δεν θέλει κλείνει το στόμα κ σταματάει δεν είναι ότι πάντα θα το φάει όλο!! Από την άλλη σκέφτομαι πως ίσως άμα περπατήσει μόνη της τότε δε θα βάζει τόσο πολύ! Βέβαια όλη μέρα σβούρα είναι και περπατάει με βοήθεια η με τη στράτα που την σπρώχνει..

θα δω πως θα πάει από δω κ στο εξής κ θα ρωτήσω κ τον γιατρό όταν ξανά πάμε! 
Ίσως να πρέπει να το χαρώ όσο διαρκέσει γιατί άμα μοιάσει σε εμένα σε λίγα χρόνια θα τρώει με το σταγονόμετρο :razz:

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Agapakiii είπε:

Η μικρή μου είναι 11.200 κ 79cm.. κ εγώ της δίνω μόνο ότι φτιάχνω αλλά πολλές φορές περνάει από το μυαλό μου μήπως είναι πολύ η ποσότητα που τρώει.. από την άλλη βέβαια όταν δεν θέλει κλείνει το στόμα κ σταματάει δεν είναι ότι πάντα θα το φάει όλο!! Από την άλλη σκέφτομαι πως ίσως άμα περπατήσει μόνη της τότε δε θα βάζει τόσο πολύ! Βέβαια όλη μέρα σβούρα είναι και περπατάει με βοήθεια η με τη στράτα που την σπρώχνει..

θα δω πως θα πάει από δω κ στο εξής κ θα ρωτήσω κ τον γιατρό όταν ξανά πάμε! 
Ίσως να πρέπει να το χαρώ όσο διαρκέσει γιατί άμα μοιάσει σε εμένα σε λίγα χρόνια θα τρώει με το σταγονόμετρο :razz:

Πρέπει να χαρείς νομίζω !!! Μια χαρά είναι η μικρούλα ! Από άλλες μαμάδες ακούω ότι αργότερα στους 18 μήνες και μετά πολλά παιδάκια κόβουν την ποσότητα ! Αν περπατήσει κανονικά θα δεις μεγάλη αλλαγή ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katespn είπε:

Πρέπει να χαρείς νομίζω !!! Μια χαρά είναι η μικρούλα ! Από άλλες μαμάδες ακούω ότι αργότερα στους 18 μήνες και μετά πολλά παιδάκια κόβουν την ποσότητα ! Αν περπατήσει κανονικά θα δεις μεγάλη αλλαγή ! 

Ναι επίσης πιστεύω αν ξεκινήσει και τρώει κανονικά κομμάτια κ όχι αλεσμενα θα μειώσει λογικά ποσότητα !! Ας είναι  γερά τα παιδάκια μας και μακάρι μόνο αυτά να μας απασχολούν ❤️

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Katespn είπε:

Από εμβόλια βλέπω μας έχει βάλει αρχές του  Μήνα το reisvac , το έχετε κάνει ; 12 μισή μηνών είναι παρεπιπτόντως ο μικρός και οχι 13 μισή που έγραψα πιο πάνω ! 

Αυτό είναι για την μηνιγγίτιδα αλλά το δωρεάν νομίζω ο κάθε παιδίατρος έχει το δικό του πρόγραμμα στα εμβόλια το MMR το έχετε κάνει ή όχι ακόμα;; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

 
 
7 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Αυτό είναι για την μηνιγγίτιδα αλλά το δωρεάν νομίζω ο κάθε παιδίατρος έχει το δικό του πρόγραμμα στα εμβόλια το MMR το έχετε κάνει ή όχι ακόμα;; 

Ναι το κάναμε είναι αυτό που είχαμε τον πυρετό και την διάρροια , στους 12 μήνες ακριβώς μας το έκανε ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...