Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, boukitsa123 είπε:

Δοντάκια πόσα σου έχει βγάλει;

Δύσκολο πολύ η επάνοδος στην εργασία θα προσαρμοστείτε και οι 2 με τον καιρό το πρώτο δεκαήμερο είναι το πιο δύσκολο.

Δοντάκια έχουμε μόνο τα μπροστά 2 κάτω και τα 4 πάνω!

πισω ακόμα τίποτα ! Λες άμα βγάλει τα πίσω να μασήσει ;

Just now, Ele@n είπε:

Καλέ τι μάσημα; Εμείς με 4 δόντια αμάσητα πάνε κάτω...απλά τα κόβω μικρά μικρά σκέψου σαν το μικρό νύχι και ό,τι μάσημα κάνει με τα ούλα...αλλά π.χ. το αγγούρι φεύγει σχεδόν αμάσητο...

πλατούλα;;;;; αν το κάνω εγώ αυτό έχει ξεξυπνήσει για τα καλά... γάλα τέτοια ώρα δίνω πολύ σπάνια...αν τα βρω πολύ σκούρα...

Και εμένα 6 δοντάκια έχει όλα μπροστά !! Μα την βλέπω που τα καταπίνει κ καμία φορά γουρλώνει τα μάτια ( μάλλον την ενοχλεί στο λαιμο ) κ με ανησυχεί τόσο πολύ ότι δεν κάνει μασητικη κίνηση γιατί άλλοι λένε μασάνε τα μωρά τους  και με τα ούλα ! Βέβαια ίσως και που γυρνάει την τροφή στο στόμα και κουνάει το σαγόνι της να θεωρείται μασητικη κίνηση τι να πω! Τρελό άγχος το έχω αυτό με το φαΐ της!! 
 

  • Χαχα 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Agapakiii είπε:

Δοντάκια έχουμε μόνο τα μπροστά 2 κάτω και τα 4 πάνω!

πισω ακόμα τίποτα ! Λες άμα βγάλει τα πίσω να μασήσει ;

Και εμένα 6 δοντάκια έχει όλα μπροστά !! Μα την βλέπω που τα καταπίνει κ καμία φορά γουρλώνει τα μάτια ( μάλλον την ενοχλεί στο λαιμο ) κ με ανησυχεί τόσο πολύ ότι δεν κάνει μασητικη κίνηση γιατί άλλοι λένε μασάνε τα μωρά τους  και με τα ούλα ! Βέβαια ίσως και που γυρνάει την τροφή στο στόμα και κουνάει το σαγόνι της να θεωρείται μασητικη κίνηση τι να πω! Τρελό άγχος το έχω αυτό με το φαΐ της!! 
 

Ο δικος μου παλι 13 μηνων φαφουτης. Δεν εχει ουτε ενα. Η μεγαλη μου ειχε απο 6 μηνων και μου φαινεται τοσο περιεργο.


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Καλό μήνα κορίτσια κ από εμάς !! @boukitsa123 να το χαίρεσαι το κοριτσάκι σου που μεγάλωσε κ γίνεται πρωτακι!!

@Katespn κ εγώ τον Μάιο θα ξεκινήσω δουλειά .. είμαι από τις «τυχερες» βέβαια γιατί δουλεύω σε παιδικό σταθμό κ θα την πάρω μαζί μου.. αλλά όλα είναι θέμα συνήθειας μην αφήνεις τον εαυτό σου να στεναχωριέται σκέψου ότι περάσατε μαζί αρκετά κ φυσικά θα περάσετε αλλα τόσα , μετά τη δουλειά θα σε περιμένει το μικρακι σου για παιχνίδι κ ζουζουνιες :rolleyes:

αχχχ βρε κορίτσια όσες δίνετε κομμάτια θέλω βοήθεια !!! Εγώ οποτε της δίνω κάτι μαλακό ( πχ πατατουλα πατημένη , ομελέτα , αστρακι κτλ) το δέχεται αλλά τηβ βλέπω πως το καταπίνει κατευθείαν! Το γυρίζει λίγο στο στόμα της κ μετά καταλαβαίνω πως απλά το καταπίνει ( όσο μεγάλο κομμάτι κ αν είναι)!

εσείς πως καταλαβαίνετε πως μασάνε το φαΐ τους ;; Η πως ξεκίνησαν να το μασάνε ; Από μόνα τους ; Προσπαθώ να της δείχνω αλλά δε δίνει ιδιαίτερη σημασία .. μάλλον δεν είναι έτοιμη αλλά εγώ αγχώνομαι που είναι 13 μηνών κ τρώει ακόμα αλεσμενα!!  

@Agapakiii Μιας και είσαι του επαγγέλματος θα σε εμπιστευτώ και θα κρατήσω τα καλά περιμένοντας τα καλύτερα ...ουφ ...:cry: ! Όσον αφορά το μάσημα συνέχισε να δίνεις μικρά μικρά κομματάκια από πατατουλα και μπανάνα ή άλλο βρασμένο λαχανικό , στην αρχή μπορεί όντως να καταπίνει αλλά βλέποντας κι έσενα να μασάς μες σε δυο τρεις μέρες θα δεις ότι θα μασήσει !!! Αν είναι  καλά βρασμένο και μικρό δεν θα πάθει κάτι , ίσως όντως να μην ειναι έτοιμη αλλά δεν το πολυπιστεύω ! Μάλλον τεμπελιάζει και βολεύεται :D! Εμείς δουλέψαμε πολύ την μπανάνα που γλιστράει άρχικα , την έδινα συνδυαστικά με το γιαούρτι το απόγευμα ! Και μην αγχώνεσαι για τπτ , το λέω για να το ακούω και εγώ :wink:

1 ώρα πρίν, Agapakiii είπε:

Δοντάκια έχουμε μόνο τα μπροστά 2 κάτω και τα 4 πάνω!

πισω ακόμα τίποτα ! Λες άμα βγάλει τα πίσω να μασήσει ;

Και εμένα 6 δοντάκια έχει όλα μπροστά !! Μα την βλέπω που τα καταπίνει κ καμία φορά γουρλώνει τα μάτια ( μάλλον την ενοχλεί στο λαιμο ) κ με ανησυχεί τόσο πολύ ότι δεν κάνει μασητικη κίνηση γιατί άλλοι λένε μασάνε τα μωρά τους  και με τα ούλα ! Βέβαια ίσως και που γυρνάει την τροφή στο στόμα και κουνάει το σαγόνι της να θεωρείται μασητικη κίνηση τι να πω! Τρελό άγχος το έχω αυτό με το φαΐ της!! 
 

Καλά εκεί που γουρλώνει τα μάτια εγώ από τα πανικό μου πιστεύω τα γουρλώνα πιο πολύ ! 6 δοντάκια μη εμείς έχουμε και δεν βλέπω σύντομα άλλο 

 

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Katespn είπε:

@Agapakiii Μιας και είσαι του επαγγέλματος θα σε εμπιστευτώ και θα κρατήσω τα καλά περιμένοντας τα καλύτερα ...ουφ ...:cry: ! Όσον αφορά το μάσημα συνέχισε να δίνεις μικρά μικρά κομματάκια από πατατουλα και μπανάνα ή άλλο βρασμένο λαχανικό , στην αρχή μπορεί όντως να καταπίνει αλλά βλέποντας κι έσενα να μασάς μες σε δυο τρεις μέρες θα δεις ότι θα μασήσει !!! Αν είναι  καλά βρασμένο και μικρό δεν θα πάθει κάτι , ίσως όντως να μην ειναι έτοιμη αλλά δεν το πολυπιστεύω ! Μάλλον τεμπελιάζει και βολεύεται :D! Εμείς δουλέψαμε πολύ την μπανάνα που γλιστράει άρχικα , την έδινα συνδυαστικά με το γιαούρτι το απόγευμα ! Και μην αγχώνεσαι για τπτ , το λέω για να το ακούω και εγώ :wink:

Καλά εκεί που γουρλώνει τα μάτια εγώ από τα πανικό μου πιστεύω τα γουρλώνα πιο πολύ ! 6 δοντάκια μη εμείς έχουμε και δεν βλέπω σύντομα άλλο 

 

 

Ναι έτσι κρατά τα καλά και τα θετικά και εγώ ήταν να επιστρέψω στην δουλειά τον Σεπτέμβριο και με έπιανε αυτός ο κόμπος που λες αλλά τώρα ανυπομονώ γιατί θεωρώ πως «ξεπετάχτηκε» από την μωρουδιακη ηλικία κ ήμουν μαζί της σε όλα αυτά.. κ επίσης σκέφτομαι πως θα της κάνει κ της ίδιας καλό λίγο να περνάμε χρόνο χωρια γιατί είναι αρκετά κολλημένη πάνω μου ( ουρίτσα μου την φωνάζω :D

αχχχ με τα κομματάκια της δίνω αλλά η κυρία δεν θέλει κ πολλά πολλά τρώει για λίγο κ μετά δεν τα θέλει! Τι κουλουρι της δίνω να το κρατήσει να το μασήσει να καταλάβει τι γίνεται, τι ψωμάκι τίποτα αυτή η μπουμπου!! Καλά ειδικά άμα αντιληφθώ πως έχει κόψει μεγάλο κομμάτι έχω βάλει το χέρι μου στο στόμα της σε κλάσματα δευτερολέπτου.. μάλλον παρά είμαι φοβητσιάρα κ δεν βοηθάει ! Ελπίζω να βγάλουμε τα πίσω δόντια κ να μασήσει έτσι! Αν κ δεν βλέπω να βγαίνουν σύντομα !

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Agapakiii κορίτσι κι εγώ περιμένω να ανοίξει το ΕΣΠΑ να την γράψω για του χρόνου σχολείο γτ στο σπίτι μαζί μου τα εξαντλεί όλα τα παιχνίδια... Εσύ πότε θα την αρχίσεις;;;  Πολύ ωραίο που θα την έχεις μαθήτρια σου πάντως. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

15 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

@Agapakiii κορίτσι κι εγώ περιμένω να ανοίξει το ΕΣΠΑ να την γράψω για του χρόνου σχολείο γτ στο σπίτι μαζί μου τα εξαντλεί όλα τα παιχνίδια... Εσύ πότε θα την αρχίσεις;;;  Πολύ ωραίο που θα την έχεις μαθήτρια σου πάντως. 

Θα ξεκινήσουμε τώρα τον Μάιο .. τώρα θα την έχω εγώ αλλά από Σεπτέμβριο θα πάρω μεγαλύτερο τμήμα οποτε δε θα είναι μαζί μου.. όμως πιστεύω θα της κάνει καλό αυτό το διάστημα γιατί θα προσαρμοστεί και η ίδια πιο εύκολα αλλά κακά τα ψέματα κ εγώ το ίδιο .. δε θα νιώθω δηλαδή πως την αφήνω.. μετά είναι θέμα συνήθειας..

βεβαια κορίτσια να σας πω και ένα άλλο θέμα.. δεν ξέρω άμα θυμάστε τον Δεκέμβρη είχα μια βιοχημική κύηση κ καθώς θα θέλαμε δεύτερο παιδάκι είχαμε πει να προσπαθήσουμε από τώρα τον Μάρτιο ( έπρεπε να αφήσω 2 κύκλους σύμφωνα με τον γιατρό μου)..

ομως τώρα λόγω δουλειάς θα το αφήσουμε γιατί άμα μείνω έγκυος δε θα επιστρέψω.. ήμουν σε δίλημμα από τη μια ήθελα πολύ κοντά να κάνουμε αδερφάκι στην μικρή μας αλλά από την άλλη ήθελα να γυρίσω κ στη δουλειά.. ειπα λοιπόν να επιστρέψω στη δουλειά κ αργότερα προς το τέλος του χρόνου να προσπαθήσουμε για μωρό ώστε να μπορώ να δουλεύω όλη την σχολική χρονια ( εφόσον όντως μείνω έγκυος )

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Agapakiii είπε:

Θα ξεκινήσουμε τώρα τον Μάιο .. τώρα θα την έχω εγώ αλλά από Σεπτέμβριο θα πάρω μεγαλύτερο τμήμα οποτε δε θα είναι μαζί μου.. όμως πιστεύω θα της κάνει καλό αυτό το διάστημα γιατί θα προσαρμοστεί και η ίδια πιο εύκολα αλλά κακά τα ψέματα κ εγώ το ίδιο .. δε θα νιώθω δηλαδή πως την αφήνω.. μετά είναι θέμα συνήθειας..

βεβαια κορίτσια να σας πω και ένα άλλο θέμα.. δεν ξέρω άμα θυμάστε τον Δεκέμβρη είχα μια βιοχημική κύηση κ καθώς θα θέλαμε δεύτερο παιδάκι είχαμε πει να προσπαθήσουμε από τώρα τον Μάρτιο ( έπρεπε να αφήσω 2 κύκλους σύμφωνα με τον γιατρό μου)..

ομως τώρα λόγω δουλειάς θα το αφήσουμε γιατί άμα μείνω έγκυος δε θα επιστρέψω.. ήμουν σε δίλημμα από τη μια ήθελα πολύ κοντά να κάνουμε αδερφάκι στην μικρή μας αλλά από την άλλη ήθελα να γυρίσω κ στη δουλειά.. ειπα λοιπόν να επιστρέψω στη δουλειά κ αργότερα προς το τέλος του χρόνου να προσπαθήσουμε για μωρό ώστε να μπορώ να δουλεύω όλη την σχολική χρονια ( εφόσον όντως μείνω έγκυος )

@Agapakiii me too κι εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι για δεύτερο ...προς το παρόν βρήκαμε κοπέλα νηπιαγωγό για τον μικρό αλλά από Σεπτέμβρη σκέφτομαι να τον στείλω βρεφονηπιακό . Θα είναι 19 μηνών πιστεύω θα είναι οκ ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Katespn είπε:

@Agapakiii me too κι εγώ προς τα εκεί προσανατολίζομαι για δεύτερο ...προς το παρόν βρήκαμε κοπέλα νηπιαγωγό για τον μικρό αλλά από Σεπτέμβρη σκέφτομαι να τον στείλω βρεφονηπιακό . Θα είναι 19 μηνών πιστεύω θα είναι οκ ! 

Ναι είμαι πολύ υπέρ να τον στείλεις ! Σίγουρα θα του αρέσει και του μικρούλη σου..  θα έχεις και εσυ το κεφάλι σου ήσυχο όσο είσαι στη δουλειά Ότι τον αφήνεις σε μέρος που περνάει καλά!( το ίδιο καλά φυσικά θα περνάει κ με την νηπιαγωγό στη φύλαξη αλλά όσο να ναι η αλληλεπίδραση με τα παιδάκια είναι αλλιώς ) 

 

  • Μου αρέσει 1

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα ! Σήμερα κάναμε το reisvac c ´η κάπως έτσι τέλος πάντων ... και όλα καλά ! Δεν είχαμε τπτ ! Ο γιατρός μας έκοψε την φρουτοκρεμα δεν υπάρχει πλέον λόγος λέει αφού τρώει κομματάκια και ας φάει μόνο ένα φρούτο ή δυο απο Μισό ! Για το γάλα μου είπε καλύτερα να δώσω πρώτα από αυτά τα εμπλουτισμένα που κυκλοφορούν στα ψυγεία και γύρω στους 18 μήνες να πάμε σε κανονικό φρέσκο ! Κάτι σαν Μεταβατική περίοδος ! Αυτά τα νέα μας ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.. Διαβάζω τα νέα σας. Εγώ θα σας πω τι πέρασα αυτές τις μέρες αλλά θα σας πω κ για το πώς τα πάει η μικρη μου σε θέματα ανάπτυξης. 

Αρχικά η μικρή μου είχε γενέθλια 14/2 Κ εγώ 16/2.. Με τους γονείς μου μένουμε πάνω κάτω σε μονοκατοικία οπότε όλη μέρα είμαστε μαζί.. Η μαμά μου στις 16/2 δεν ήταν πολύ καλά κ 17/2 σήκωσε πυρετό κάναμε τεστ κ ηταν θετική στον covid19. Μας δώσανε οι γιατροί μας αγωγή στο σπίτι με αντιβίωση κ κολχυκινη αλλά 3 μέρες ο πυρετός δεν έπεφτε κ τη κάναμε εισαγωγή στο ΑΧΕΠΑ κ είναι με οξυγόνο 10 μέρες τωρα πολύ άγχος κ στενοχώρια δεν ξέρουμε πότε θα βγει με το καλό, αυτό το διάστημα κ εμείς σε καραντίνα..

Ο άντρας μου κολλησε για 2η φορά (Είχε κ το Νοεμβριο Αλλά ασυμπτωματικος) αυτή τη φορά ήταν χειρότερα έκανε αγωγή 5 μέρες στο νοσοκομείο κ βγήκε. 

Εγώ με πονοκεφάλους, πόνους στα κόκαλα, λιγα 10ατα κ ενα μπουκωμα κουραστικό. Όχι συνάχι αλλά μια ξέρη μύτη ως το φάρυγγα που σε ζοριζει. Όσφρηση ακόμη δεν έχω.

Και σε όλο αυτό κολλησε κ η μικρή μου.. Εγώ μονη με τόση κόπωση που ειχα πραγματικά δεν ξέρω πώς τα κατάφερα να μείνω ψύχραιμη για το παιδί. 2 Μέρες είχε πολύ υπνηλία κοιμόταν πάρα πολλές ώρες, μετά είχε 2 μέρες 10ατα μου είπαν αν ξεπεράσει τα 38 κατευθείαν νοσοκομείο κ μετά 3 μέρες είχε κ αυτή αυτό το μπούκωμα.. Ταλαιπωρήθηκε πολύ, δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά μέσα στη νύχτα, τρόμαζε πολυ το γλυκούλη μου κ εκλαιγε στον υπνο της..

Ευτυχώς το ξεπεράσαμε κ είμαστε καλά μόνο η μαμά μου είναι ακόμη στο νοσοκομείο..

Όλο αυτό έγινε γιατί η μαμά μου πήγαινε εκεινη την εβδομάδα να πάρει το ανιψιό μου απο το νηπιαγωγείο γιατι η αδερφη μου γεννησε.. Τελικά αποδειχθηκε οτι καποιοι γονεις ήταν θετικοί (πριν κανουν τεστ) εστελναν τα παιδια τους με 10ατα στο σχολείο κ κόλλησαν κ αλλά παιδάκια κ οι δασκάλες κ τελικά έκλεισε το νηπιαγωγείο. Κόλλησε κ η αδέρφη μου αλλά το βρέφος ευτυχώς όχι.

Μανούλες που τα παιδάκια σας πάνε σχολείο μη τα στέλνετε με μιξούλες η πυρετο σχολειό ειναι δυσκολα τα πράγματα εκεί εξω κ επειδη στα παιδια τα συμπτωματα κατα 90% είναι σαν της γρίπης εύκολα σε ξεγελαει ..

Σας το λέω με αγάπη γιατί το έζησα 2 φορές..  Τη 1η μονο με τον άντρα μου οκ ήταν χαλαρά αλλά τώρα τα είδαμε όλα.. Είναι πολύ δύσκολο να μη ξες πως είναι ο άνθρωπος σου κ να περιμένεις κάθε μέρα στις 2μμ να χτυπήσει το τηλ. για ενημέρωση από γιατρούς. Η μαμά μου είναι 55 χρονών κ δεν είχε καμία άλλη πάθηση.. 

Τώρα όσον αφορά την ανάπτυξη της μικρής μου.. Εμεις εχουμε 9 δοντακια, με 360ο ποτηράκι πίνουμε από 7 μηνών. Πίνουμε κ σε ποτηράκι με καλαμάκι χυμό κ τσάι. Στην παιδίατρο για το 12μηνο ακόμη δεν προλάβαμε να πάμε με όλο αυτό οποτε για γαλα ακομη δεν ξερω τι θα κανω. Εμενα τρωει με κομματακια, κ στο χέρι γενικά της αρέσει να κρατάει το φαγητό της. Μπανάνα θέλει να τη κρατάει μόνη κ να τρώει. Της δίνω εκείνες τις μικρές μπανανουλες. Επισης κομματακια κρεας λαχανικα μακαρονια θελει μονη με το χερι της να τρωει.

Περπαταμε πλέον πολύ καλά, ανεβαίνουμε κ κατεβαίνουμε σε καναπέδες κ κρεβάτια. Επίσης ανεβαίνει σκαλιά κ εγώ είμαι σε μόνιμο πανικό :shock:

Έχει μανία με την καθαριότητα, πιάνει πετσέτες κ ξεσκονίζει όλο το σπίτι. Έχει μάθει το μπεμπιλινο της μόλις την αλλάζω να το παίρνει κ να το βάζει στα σκουπίδια :-o Το ξεκίνησε μόνη κ το συνεχίζω κ εγώ. Μόλις τελειώνουμε της λέω να το πάμε στα σκουπιδια κ το πηγαίνει. Έτσι ότι βρίσκει κάτω κ νομίζει ότι είναι βρωμιά το πηγαίνει σκουπίδια.

Επίσης όταν κάνει κακα ή τσισα πηγαίνει μου φέρνει μπεμπιλινο για να την αλλάξω.

Λέμε κ κάποια μισο λογάκια. :) Εκτός από μαμά, μπαμπά, γιαγιά, παππού, λέμε μαμ, μα (μάκια) μπάλα, καίει, μπάνα (μπανανα), νενε (νερο) πόμι (ψωμί), κάλι (μπουκάλι), κει (εκει), έλα, άντε.

  • Μου αρέσει 3
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Διαβάζω τα νέα σας. Εγώ θα σας πω τι πέρασα αυτές τις μέρες αλλά θα σας πω κ για το πώς τα πάει η μικρη μου σε θέματα ανάπτυξης. 

Αρχικά η μικρή μου είχε γενέθλια 14/2 Κ εγώ 16/2.. Με τους γονείς μου μένουμε πάνω κάτω σε μονοκατοικία οπότε όλη μέρα είμαστε μαζί.. Η μαμά μου στις 16/2 δεν ήταν πολύ καλά κ 17/2 σήκωσε πυρετό κάναμε τεστ κ ηταν θετική στον covid19. Μας δώσανε οι γιατροί μας αγωγή στο σπίτι με αντιβίωση κ κολχυκινη αλλά 3 μέρες ο πυρετός δεν έπεφτε κ τη κάναμε εισαγωγή στο ΑΧΕΠΑ κ είναι με οξυγόνο 10 μέρες τωρα πολύ άγχος κ στενοχώρια δεν ξέρουμε πότε θα βγει με το καλό, αυτό το διάστημα κ εμείς σε καραντίνα..

Ο άντρας μου κολλησε για 2η φορά (Είχε κ το Νοεμβριο Αλλά ασυμπτωματικος) αυτή τη φορά ήταν χειρότερα έκανε αγωγή 5 μέρες στο νοσοκομείο κ βγήκε. 

Εγώ με πονοκεφάλους, πόνους στα κόκαλα, λιγα 10ατα κ ενα μπουκωμα κουραστικό. Όχι συνάχι αλλά μια ξέρη μύτη ως το φάρυγγα που σε ζοριζει. Όσφρηση ακόμη δεν έχω.

Και σε όλο αυτό κολλησε κ η μικρή μου.. Εγώ μονη με τόση κόπωση που ειχα πραγματικά δεν ξέρω πώς τα κατάφερα να μείνω ψύχραιμη για το παιδί. 2 Μέρες είχε πολύ υπνηλία κοιμόταν πάρα πολλές ώρες, μετά είχε 2 μέρες 10ατα μου είπαν αν ξεπεράσει τα 38 κατευθείαν νοσοκομείο κ μετά 3 μέρες είχε κ αυτή αυτό το μπούκωμα.. Ταλαιπωρήθηκε πολύ, δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά μέσα στη νύχτα, τρόμαζε πολυ το γλυκούλη μου κ εκλαιγε στον υπνο της..

Ευτυχώς το ξεπεράσαμε κ είμαστε καλά μόνο η μαμά μου είναι ακόμη στο νοσοκομείο..

Όλο αυτό έγινε γιατί η μαμά μου πήγαινε εκεινη την εβδομάδα να πάρει το ανιψιό μου απο το νηπιαγωγείο γιατι η αδερφη μου γεννησε.. Τελικά αποδειχθηκε οτι καποιοι γονεις ήταν θετικοί (πριν κανουν τεστ) εστελναν τα παιδια τους με 10ατα στο σχολείο κ κόλλησαν κ αλλά παιδάκια κ οι δασκάλες κ τελικά έκλεισε το νηπιαγωγείο. Κόλλησε κ η αδέρφη μου αλλά το βρέφος ευτυχώς όχι.

Μανούλες που τα παιδάκια σας πάνε σχολείο μη τα στέλνετε με μιξούλες η πυρετο σχολειό ειναι δυσκολα τα πράγματα εκεί εξω κ επειδη στα παιδια τα συμπτωματα κατα 90% είναι σαν της γρίπης εύκολα σε ξεγελαει ..

Σας το λέω με αγάπη γιατί το έζησα 2 φορές..  Τη 1η μονο με τον άντρα μου οκ ήταν χαλαρά αλλά τώρα τα είδαμε όλα.. Είναι πολύ δύσκολο να μη ξες πως είναι ο άνθρωπος σου κ να περιμένεις κάθε μέρα στις 2μμ να χτυπήσει το τηλ. για ενημέρωση από γιατρούς. Η μαμά μου είναι 55 χρονών κ δεν είχε καμία άλλη πάθηση.. 

Τώρα όσον αφορά την ανάπτυξη της μικρής μου.. Εμεις εχουμε 9 δοντακια, με 360ο ποτηράκι πίνουμε από 7 μηνών. Πίνουμε κ σε ποτηράκι με καλαμάκι χυμό κ τσάι. Στην παιδίατρο για το 12μηνο ακόμη δεν προλάβαμε να πάμε με όλο αυτό οποτε για γαλα ακομη δεν ξερω τι θα κανω. Εμενα τρωει με κομματακια, κ στο χέρι γενικά της αρέσει να κρατάει το φαγητό της. Μπανάνα θέλει να τη κρατάει μόνη κ να τρώει. Της δίνω εκείνες τις μικρές μπανανουλες. Επισης κομματακια κρεας λαχανικα μακαρονια θελει μονη με το χερι της να τρωει.

Περπαταμε πλέον πολύ καλά, ανεβαίνουμε κ κατεβαίνουμε σε καναπέδες κ κρεβάτια. Επίσης ανεβαίνει σκαλιά κ εγώ είμαι σε μόνιμο πανικό :shock:

Έχει μανία με την καθαριότητα, πιάνει πετσέτες κ ξεσκονίζει όλο το σπίτι. Έχει μάθει το μπεμπιλινο της μόλις την αλλάζω να το παίρνει κ να το βάζει στα σκουπίδια :-o Το ξεκίνησε μόνη κ το συνεχίζω κ εγώ. Μόλις τελειώνουμε της λέω να το πάμε στα σκουπιδια κ το πηγαίνει. Έτσι ότι βρίσκει κάτω κ νομίζει ότι είναι βρωμιά το πηγαίνει σκουπίδια.

Επίσης όταν κάνει κακα ή τσισα πηγαίνει μου φέρνει μπεμπιλινο για να την αλλάξω.

Λέμε κ κάποια μισο λογάκια. :) Εκτός από μαμά, μπαμπά, γιαγιά, παππού, λέμε μαμ, μα (μάκια) μπάλα, καίει, μπάνα (μπανανα), νενε (νερο) πόμι (ψωμί), κάλι (μπουκάλι), κει (εκει), έλα, άντε.

@Marthakat κοριτσάκι καλημέρα !! Πωπω δύσκολη κατάσταση καταλαβαίνω ! Περαστικά σας και σύντομα θα είναι μια κακή ανάμνηση ! Αν νοσηλεύονται θα πάνε όλα καλά με την αγωγή που τους δίνουν , εγώ την μέρα που πήγε νοσοκομείο ο σύζυγος ηρέμησα γιατί δεν άντεχα να τον βλέπω άλλο έτσι και ευτυχώς από το πρώτο 24 ωρο είχαμε δει αισθητή βελτίωση ! Δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που δίνουν ένα αντιπυρετικό στα παιδιά τους κι τα στέλνουν σχολείο τραγικά πράγματα , τι να σχολιάσεις ! Να ασχολείσαι με την μικρή σου που τα πάει μια χαρά και θα περάσουν οι μέρες ! Εύχομαι γρήγορα όλοι μαζί ! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@Marthakat πω κορίτσι η μαμά σου παρά πολύ μικρή περαστικά εύχομαι και γρήγορα. Δεν έχουν κλειστά σχολεία εκεί σε σας;; 

Τώρα πλέον Ναι είναι κλειστά όλα  αλλά πριν 20 μέρες ήταν ακόμη ανοιχτά τα νηπιαγωγεία. Σε ευχαριστώ πολύ.. Ναι είναι μικρή μας έκανε με την αδερφή μου οταν ηταν 19 κ 22 χρονών..

1 ώρα πρίν, Katespn είπε:

@Marthakat κοριτσάκι καλημέρα !! Πωπω δύσκολη κατάσταση καταλαβαίνω ! Περαστικά σας και σύντομα θα είναι μια κακή ανάμνηση ! Αν νοσηλεύονται θα πάνε όλα καλά με την αγωγή που τους δίνουν , εγώ την μέρα που πήγε νοσοκομείο ο σύζυγος ηρέμησα γιατί δεν άντεχα να τον βλέπω άλλο έτσι και ευτυχώς από το πρώτο 24 ωρο είχαμε δει αισθητή βελτίωση ! Δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις που δίνουν ένα αντιπυρετικό στα παιδιά τους κι τα στέλνουν σχολείο τραγικά πράγματα , τι να σχολιάσεις ! Να ασχολείσαι με την μικρή σου που τα πάει μια χαρά και θα περάσουν οι μέρες ! Εύχομαι γρήγορα όλοι μαζί ! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.. Η αλήθεια είναι ότι δεν πρέπει κάνεις να φοβάται το νοσοκομείο.. Το ακούμε κ έχουμε στο νου μας εικόνες που μας δείχνουν στην TV. Αλλά καλύτερα εκεί όντως πάρα στο σπίτι.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2021 at 10:25 ΜΜ, katerina04 είπε:

Ο δικος μου παλι 13 μηνων φαφουτης. Δεν εχει ουτε ενα. Η μεγαλη μου ειχε απο 6 μηνων και μου φαινεται τοσο περιεργο.

Μίλησα με παιδοδοντίατρο, γιατί κι εμένα καθυστέρησε σε σχέση με την ηλικία του να βγάλει. Σκέψου ότι όλα τα παιδάκια βγάζουν πρώτα τα δύο κάτω ή πάνω, ο δικός μου είχε βγάλει ένα κάτω και ένα πάνω :D και μου είπε ότι δεν είναι πάντα καλό να βγαίνουν πολύ νωρίς τα δόντια γιατί σε κάποιες περιπτώσεις επηρεάζει την πάστα των δοντιών. Είχαμε συναντήσει ένα παιδάκι στην παιδική χαρά 10 μηνών που είχε 10 δόντια!!!!! Ο μπαμπάς του ήταν ο παιδοδοντίατρος...

16 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. Διαβάζω τα νέα σας. Εγώ θα σας πω τι πέρασα αυτές τις μέρες αλλά θα σας πω κ για το πώς τα πάει η μικρη μου σε θέματα ανάπτυξης. 

Αρχικά η μικρή μου είχε γενέθλια 14/2 Κ εγώ 16/2.. Με τους γονείς μου μένουμε πάνω κάτω σε μονοκατοικία οπότε όλη μέρα είμαστε μαζί.. Η μαμά μου στις 16/2 δεν ήταν πολύ καλά κ 17/2 σήκωσε πυρετό κάναμε τεστ κ ηταν θετική στον covid19. Μας δώσανε οι γιατροί μας αγωγή στο σπίτι με αντιβίωση κ κολχυκινη αλλά 3 μέρες ο πυρετός δεν έπεφτε κ τη κάναμε εισαγωγή στο ΑΧΕΠΑ κ είναι με οξυγόνο 10 μέρες τωρα πολύ άγχος κ στενοχώρια δεν ξέρουμε πότε θα βγει με το καλό, αυτό το διάστημα κ εμείς σε καραντίνα..

Ο άντρας μου κολλησε για 2η φορά (Είχε κ το Νοεμβριο Αλλά ασυμπτωματικος) αυτή τη φορά ήταν χειρότερα έκανε αγωγή 5 μέρες στο νοσοκομείο κ βγήκε. 

Εγώ με πονοκεφάλους, πόνους στα κόκαλα, λιγα 10ατα κ ενα μπουκωμα κουραστικό. Όχι συνάχι αλλά μια ξέρη μύτη ως το φάρυγγα που σε ζοριζει. Όσφρηση ακόμη δεν έχω.

Και σε όλο αυτό κολλησε κ η μικρή μου.. Εγώ μονη με τόση κόπωση που ειχα πραγματικά δεν ξέρω πώς τα κατάφερα να μείνω ψύχραιμη για το παιδί. 2 Μέρες είχε πολύ υπνηλία κοιμόταν πάρα πολλές ώρες, μετά είχε 2 μέρες 10ατα μου είπαν αν ξεπεράσει τα 38 κατευθείαν νοσοκομείο κ μετά 3 μέρες είχε κ αυτή αυτό το μπούκωμα.. Ταλαιπωρήθηκε πολύ, δεν μπορούσε να αναπνεύσει καλά μέσα στη νύχτα, τρόμαζε πολυ το γλυκούλη μου κ εκλαιγε στον υπνο της..

Ευτυχώς το ξεπεράσαμε κ είμαστε καλά μόνο η μαμά μου είναι ακόμη στο νοσοκομείο..

Όλο αυτό έγινε γιατί η μαμά μου πήγαινε εκεινη την εβδομάδα να πάρει το ανιψιό μου απο το νηπιαγωγείο γιατι η αδερφη μου γεννησε.. Τελικά αποδειχθηκε οτι καποιοι γονεις ήταν θετικοί (πριν κανουν τεστ) εστελναν τα παιδια τους με 10ατα στο σχολείο κ κόλλησαν κ αλλά παιδάκια κ οι δασκάλες κ τελικά έκλεισε το νηπιαγωγείο. Κόλλησε κ η αδέρφη μου αλλά το βρέφος ευτυχώς όχι.

Μανούλες που τα παιδάκια σας πάνε σχολείο μη τα στέλνετε με μιξούλες η πυρετο σχολειό ειναι δυσκολα τα πράγματα εκεί εξω κ επειδη στα παιδια τα συμπτωματα κατα 90% είναι σαν της γρίπης εύκολα σε ξεγελαει ..

Σας το λέω με αγάπη γιατί το έζησα 2 φορές..  Τη 1η μονο με τον άντρα μου οκ ήταν χαλαρά αλλά τώρα τα είδαμε όλα.. Είναι πολύ δύσκολο να μη ξες πως είναι ο άνθρωπος σου κ να περιμένεις κάθε μέρα στις 2μμ να χτυπήσει το τηλ. για ενημέρωση από γιατρούς. Η μαμά μου είναι 55 χρονών κ δεν είχε καμία άλλη πάθηση.. 

Τώρα όσον αφορά την ανάπτυξη της μικρής μου.. Εμεις εχουμε 9 δοντακια, με 360ο ποτηράκι πίνουμε από 7 μηνών. Πίνουμε κ σε ποτηράκι με καλαμάκι χυμό κ τσάι. Στην παιδίατρο για το 12μηνο ακόμη δεν προλάβαμε να πάμε με όλο αυτό οποτε για γαλα ακομη δεν ξερω τι θα κανω. Εμενα τρωει με κομματακια, κ στο χέρι γενικά της αρέσει να κρατάει το φαγητό της. Μπανάνα θέλει να τη κρατάει μόνη κ να τρώει. Της δίνω εκείνες τις μικρές μπανανουλες. Επισης κομματακια κρεας λαχανικα μακαρονια θελει μονη με το χερι της να τρωει.

Περπαταμε πλέον πολύ καλά, ανεβαίνουμε κ κατεβαίνουμε σε καναπέδες κ κρεβάτια. Επίσης ανεβαίνει σκαλιά κ εγώ είμαι σε μόνιμο πανικό :shock:

Έχει μανία με την καθαριότητα, πιάνει πετσέτες κ ξεσκονίζει όλο το σπίτι. Έχει μάθει το μπεμπιλινο της μόλις την αλλάζω να το παίρνει κ να το βάζει στα σκουπίδια :-o Το ξεκίνησε μόνη κ το συνεχίζω κ εγώ. Μόλις τελειώνουμε της λέω να το πάμε στα σκουπιδια κ το πηγαίνει. Έτσι ότι βρίσκει κάτω κ νομίζει ότι είναι βρωμιά το πηγαίνει σκουπίδια.

Επίσης όταν κάνει κακα ή τσισα πηγαίνει μου φέρνει μπεμπιλινο για να την αλλάξω.

Λέμε κ κάποια μισο λογάκια. :) Εκτός από μαμά, μπαμπά, γιαγιά, παππού, λέμε μαμ, μα (μάκια) μπάλα, καίει, μπάνα (μπανανα), νενε (νερο) πόμι (ψωμί), κάλι (μπουκάλι), κει (εκει), έλα, άντε.

Πω πω, κορίτσι περαστικά σε όλους σας και γρήγορα η μαμά σας σπίτι. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον αυτή η μετάλλαξη που κυκλοφορεί τώρα εκτός από πιο μεταδοτική, ταλαιπωρεί και περισσότερο τον κόσμο. Άντε να έρθει η ώρα να εμβολιαστούμε. Το κορίτσι σου τρομερό. Τι λεξιλόγιο είναι αυτό!Μπράβο του! Εμείς μόνο μπαμπά λέμε καθαρά. 

Για τον παιδικό είμαι και εγώ υπέρ κορίτσια! Το μόνο που σκέφτομαι είναι ακριβώς αυτό: ότι πολλά παιδάκια θα πηγαίνουν άρρωστα και θα κολλάμε και εμείς. Οπότε μαζί με τον βρεφικό θα πρέπει να βρω και μία κοπέλα stand by σε τέτοιες περιπτώσεις που θα πρέπει να μείνει σπίτι. Για τα ΕΣΠΑ κάπου διάβασα ότι έληξαν πέρυσι και δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρξει αντίστοιχη ρύθμιση φέτος...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...