Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες και Χρονια Πολλα! Σημερα μετα το μεσημερι η μικρη μου εχει κατακοκκινα μαγουλα, κατακκοκινα! Πυρετο δεν ειχε. Ανησυχω λιγακι. Εχει συμβει σε καμια σας ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Christy32 είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες και Χρονια Πολλα! Σημερα μετα το μεσημερι η μικρη μου εχει κατακοκκινα μαγουλα, κατακκοκινα! Πυρετο δεν ειχε. Ανησυχω λιγακι. Εχει συμβει σε καμια σας ;

Μας συμβαίνει όταν ζεσταίνεται με το παιχνίδι ή όταν ξυπνάει και έχει ζεσταθεί πολύ.

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Christy32 είπε:

Ξυπνησε καλα το πρωι, το πατακολουθω και βλεπουμε. Η γιατρος ειπε οτι πιθανοτητα οφειλεται στα δοντια.. 

Να σου πω τώρα που το λες προχθές το απόγευμα είχε η μικρή μου κατακόκκινα μαγουλακια ! Την έπιανα την ξανά έπιανα μήπως ήταν ζέστη αλλά ήταν δροσερή ! Και δεν ζεσταινόταν ! Την κάναμε και μπανάκι κ τα μάγουλα συνέχιζαν! Χθες εντόπισα 2 καινουρια δοντάκια να έχουν σκάσει κ επιασα τις μυτουλες ! Οποτε για να το είπε και η παιδίατρος μάλλον όντως αυτό θα είναι!!

  • Μου αρέσει 2

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2021 at 9:03 ΜΜ, boukitsa123 είπε:

@Giota1983 κορίτσι τελικά την βαφτίσατε την μικρούλα σας ή δεν σας αφήσανε;

Ολα πήγαν καλά και μας αφησαν . Σε εμας ολα ηταν ανοιχτα , εκτος απο εστιαση , οποτε δεν ειχαμε προβλημα. Ευθαλια την βγαλαμε και την φωναζουμε Θαλεια

 

Στα νεα μας τωρα . Η μικρη εχει βγαλει 2 δοντια και τωρα βγαζει και αλλα 2 . Κανει βηματακια αλλα ακομα δεν εχει αμπιστοσυνη να περπατησει αν και την ενθαρυνουμε. Δε βαζει γλωσσα μεσα και μας τρελαινει με τα ναζια της και τις χαριτωμενιες της . Τα μικρα σας εχουν περπατησει , κανουν βηματακια;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Giota1983 είπε:

Ολα πήγαν καλά και μας αφησαν . Σε εμας ολα ηταν ανοιχτα , εκτος απο εστιαση , οποτε δεν ειχαμε προβλημα. Ευθαλια την βγαλαμε και την φωναζουμε Θαλεια

 

Στα νεα μας τωρα . Η μικρη εχει βγαλει 2 δοντια και τωρα βγαζει και αλλα 2 . Κανει βηματακια αλλα ακομα δεν εχει αμπιστοσυνη να περπατησει αν και την ενθαρυνουμε. Δε βαζει γλωσσα μεσα και μας τρελαινει με τα ναζια της και τις χαριτωμενιες της . Τα μικρα σας εχουν περπατησει , κανουν βηματακια;

Πολύ ωραίο όνομα καλοφωτιστη & ευλογημένη να είναι η μικρούλα σας !!! Η μικρούλα μας έκανε δειλά δειλά 2-3 βηματάκια εδώ κ 3 εβδομάδες αλλά αραιά κ που κ φυσικά μετά κατευθείαν κάτω.. άρχισε να κάνει περισσότερα πριν μια εβδομάδα ! Από τότε μέρα με τη μέρα κάνει κ περισσότερα κ παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες μόνη της.. αφήνει χεράκια κ πάει από τη μια μεριά του σπιτιού στην άλλη.. αλλά κ πάλι λιγό λίγο δεν περπατάει κ όλη μέρα ! Θα δεις που θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη κ η μικρή μου φοβόταν αρχικά κ ξαφνικά μόνη της ξεκίνησε κ μάλιστα τώρα οποτε τα καταφέρνει γελάει μόνη της και χειροκροταει τον εαυτό της από την χαρά της!

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2021 at 12:50 ΠΜ, Christy32 είπε:

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες και Χρονια Πολλα! Σημερα μετα το μεσημερι η μικρη μου εχει κατακοκκινα μαγουλα, κατακκοκινα! Πυρετο δεν ειχε. Ανησυχω λιγακι. Εχει συμβει σε καμια σας ;

Ακριβώς τα ίδια και ο δικός μου!!!!!! Έλεγα να περιμένω να δω πως θα πάει και μετά να ενημερώσω την παιδίατρο. Τον πιάνω, είναι δροσερός ευτυχώς! Ελπίζω να είναι αυτό που σου είπαν και τα κορίτσια πιο κάτω, από τα δοντακια! Όπως τον βλέπω, ετοιμαζονται 4!!

  • Μου αρέσει 2

q7O9p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, όσες περάσατε τον χρόνο να ρωτήσω τι γάλα δίνεται στα παιδάκια σας? Εμένα γάλα πίνει πλέον μόνο πριν τον ύπνο κ αν σηκωθεί πάλι τη νύχτα. Η Παιδίατρος μου είπε επειδή η δικιά μου τρώει ασταμάτητα κ τα πάντα κ τρώει σε κομμάτια να της κάνω πλήρη διατροφή εκτός από μέλι. Κ για γάλα να της δίνω κανονικό πλήρες πχ φάρμα Κουκάκι, Όλυμπος, Γεωργικής Σχολής (μικρές φαρμες) Της ξεκίνησα Κουκάκι το πίνει αλλά όταν με βλέπει που το ετοιμάζω καταλαβαίνει ότι είναι άλλο κ δεν το θέλει οπότε κοιματε λίγο κ μετά το πίνει. Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω πώς να το ζεστάνω ώστε να μη ξυπνάει πολύ. Με τη σκόνη έβραζα νερό το εβαζα σε θερμό κ τα είχα διπλα της το βράδυ τσακ τσακ τα έκανα Όλα κ ούτε καταλαβαινε. Τώρα ξυπνάει κ πρέπει να πηγαίνω στον κάτω όροφο στη κουζίνα να το ζεστάνω κ η καημένη ξυπνάει για τα καλά. Πφφ εσείς Τι κάνετε? Φαντάζομαι όπως κ οι περισσότερες μανούλες πάτε στη κουζίνα αλλά λέω μήπως καμία άλλη ιδεα :-o

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Marthakat είπε:

Καλημέρα κορίτσια, όσες περάσατε τον χρόνο να ρωτήσω τι γάλα δίνεται στα παιδάκια σας? Εμένα γάλα πίνει πλέον μόνο πριν τον ύπνο κ αν σηκωθεί πάλι τη νύχτα. Η Παιδίατρος μου είπε επειδή η δικιά μου τρώει ασταμάτητα κ τα πάντα κ τρώει σε κομμάτια να της κάνω πλήρη διατροφή εκτός από μέλι. Κ για γάλα να της δίνω κανονικό πλήρες πχ φάρμα Κουκάκι, Όλυμπος, Γεωργικής Σχολής (μικρές φαρμες) Της ξεκίνησα Κουκάκι το πίνει αλλά όταν με βλέπει που το ετοιμάζω καταλαβαίνει ότι είναι άλλο κ δεν το θέλει οπότε κοιματε λίγο κ μετά το πίνει. Το θέμα μου είναι ότι δεν ξέρω πώς να το ζεστάνω ώστε να μη ξυπνάει πολύ. Με τη σκόνη έβραζα νερό το εβαζα σε θερμό κ τα είχα διπλα της το βράδυ τσακ τσακ τα έκανα Όλα κ ούτε καταλαβαινε. Τώρα ξυπνάει κ πρέπει να πηγαίνω στον κάτω όροφο στη κουζίνα να το ζεστάνω κ η καημένη ξυπνάει για τα καλά. Πφφ εσείς Τι κάνετε? Φαντάζομαι όπως κ οι περισσότερες μανούλες πάτε στη κουζίνα αλλά λέω μήπως καμία άλλη ιδεα :-o

Εγω του ξεκινησα δελτα μικρες οικογενειακες φαρμες αγελαδινο αλλα πινει μονο λιγο το μεσημερι στις γιαγιαδες και οχι καθε μερα. Οταν τον εχω εγω θηλαζει. Το βραδυ ειναι ζορι αυτο που λες αλλα δεν νομιζω να υπαρχει αλλος τροπος. Ευτυχως δεν εδωσα μπουκαλι βραδυ ουτε στη μεγαλη και γλιτωσα  να ξυπναει εντελως. 2 χρονων της εκοψα το θηλασμο αλλα γαλα δεν πινει ποτε

  • Μου αρέσει 2

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμάς...είμαστε καλά, τρέχουμε και δεν προλαβαίνουμε. Δεν περπατάμε ακόμα, αλλά πάμε γύρω γύρω από το τραπεζάκι του σαλονιού με τα χέρια στην ανάταση μόνοι μας...πιο μακρινές διαδρομές μας φοβίζουν ακόμα....δόντια έχουμε τα 4 μπροστινά και 3 τραπεζίτες...τα ενδιάμεσα δεν βγήκαν ακόμα....με το φαγητό παιδευόμαστε λίγο αλλά πού α πάει θα το βρούμε. Πόσο περίπου μεσημεριανό τρώνε τα μικρά σας; Νομίζω ότι τώρα που δεν αλέθω ότι είναι μικρότερη η ποσότητα που τρώει...το παιδικό το μπωλάκι πάντως χωρίς να είναι και γεμισμένο μέχρι πάνω δεν το καταφέρνει όλο...τρώει το υπόλοιπο το απόγευμα. Μέλι γιατί σας είπε όχι; Έχει να κάνει με τον παιδίατρο; Γιατί μας είπε να τρώει τα πάντα και εννοείται του έχω δώσει. Όχι ότι ξετρελάθηκε...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ele@n είπε:

Καλησπέρα και από εμάς...είμαστε καλά, τρέχουμε και δεν προλαβαίνουμε. Δεν περπατάμε ακόμα, αλλά πάμε γύρω γύρω από το τραπεζάκι του σαλονιού με τα χέρια στην ανάταση μόνοι μας...πιο μακρινές διαδρομές μας φοβίζουν ακόμα....δόντια έχουμε τα 4 μπροστινά και 3 τραπεζίτες...τα ενδιάμεσα δεν βγήκαν ακόμα....με το φαγητό παιδευόμαστε λίγο αλλά πού α πάει θα το βρούμε. Πόσο περίπου μεσημεριανό τρώνε τα μικρά σας; Νομίζω ότι τώρα που δεν αλέθω ότι είναι μικρότερη η ποσότητα που τρώει...το παιδικό το μπωλάκι πάντως χωρίς να είναι και γεμισμένο μέχρι πάνω δεν το καταφέρνει όλο...τρώει το υπόλοιπο το απόγευμα. Μέλι γιατί σας είπε όχι; Έχει να κάνει με τον παιδίατρο; Γιατί μας είπε να τρώει τα πάντα και εννοείται του έχω δώσει. Όχι ότι ξετρελάθηκε...

Μέλι μου είπε 18 μηνων οπότε θα ακολουθήσω ότι λέει. Γενικά τρώμε τα πάντα από 6 7 μηνών..τα αγαπημένα της είναι οι φακές, ο αρακάς κ το μπρόκολο :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα η μικρη μου εβγαλε 2 δοντια, αρα σιγουρα αυτο ευθυνοταν για τα κοκκινα μαγουλα. Ουτε εγω της εδωσα μπιμπερο βραδυ, αποθηλασα πριν 2 μηνες περιπου. Εμενα πινει γαλα πρωι βραδυ αλλα σκονη. Δεν τρωμε ακομα μελι αλλα γενικοτερα καλα τα οαμε με το φαγητο. Μεγαλες αφαγιες εχουμε οταν βγαζουμε δοντια, αχ αυτα τα δοντια! Αλεθω το κρεας γιατι το κανει τσιχλα και το φτυνει διαφορετικα. Επισης, δεν εχει περπατησει ακομα!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από εμάς !! Εγώ της δίνω ακόμα σκόνη ( έτσι μου είπε ο παιδίατρος ) κ η αλήθεια είναι πως επειδή κ εμένα κάτω είναι η κουζίνα το σκέφτομαι αρκετά αυτό  που θα πρέπει να το ζεσταίνω εκείνη την ώρα.. γάλα πίνει πριν τον ύπνο και της δίνω κ το πρωί στον ύπνο της αλλά καμία φορά προλαβαίνει κ ξυπνάει οποτε αυτό θα είναι ζόρι! 
επισης η μικρή έχει γίνει ένα μικρό ταρζανακι σκαρφαλώνει ΠΑΝΤΟΥ κορίτσια, ΠΑΝΤΟΥ!!! Περπατάει , τρέχει πέφτει ξανά σηκώνεται , γενικά πολλή ενέργεια !!! Για το φαγητό κ εγώ αλέθω το κρέας τα υπόλοιπα προσπαθούμε να τα φάμε πατημένα κ φυσικά μείωσε ποσότητα ! Το καλό είναι πως από κιλά είναι οκ κ παίρνει κ δεν χάνει! Δοντάκια έχουμε 4 πάνω 3 κάτω κ είναι έτοιμα κ τα πίσω να σκάσουν είναι φουσκωμένα ! Αρκετό ζόρι όλη μέρα με την παλάμη ολόκληρη στο στόμα της είναι!!!

Ενα άλλο νέο είναι πως ξεκινάμε σχολείο σε έναν μήνα κ ανυπομονώ για να διοχετεύει λίγο την ενέργεια της κ να ξεφύγει από την ρουτίνα...

  • Μου αρέσει 3

LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...