Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

On 14/6/2021 at 11:20 ΜΜ, Marthakat είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε, ειμαι πολύ ενθουσιασμένη.. Σημερα γιναμε 16 μηνων.. Σας είχα πει ότι ξεκινήσαμε σαν παιχνίδι το γιο γιο κτλ. Με τα λίγα κ τα πολλά κ χωρίς πίεση καταφέραμε να μη λερώνουμε την πάνα μας καθόλου μέσα στη ημέρα, κ να λέμε τσααα για τσισα και Α Α Α για κακά. Έχει 2 μέρες που της φοράω βρακάκι μέσα στην ημέρα κ τη βόλτα κ τα παμε περιφημα.  Φοράμε μόνο την πάνα στον ύπνο (Αυτό λογικα θα μεινει καιρο)..

Επίσης τα καταφέραμε κ στον ύπνο γιατί δεν άντεχα άλλο αγκαλιά .. :-o Είχε αρχίσει κανα 2 μηνο να μου ζητάει να τη βάζω στο κρεβάτι να νανουριστει κ όχι στην αγκαλιά. (Λεω τι καλα ) Αλλα μετα λιγο πριν την παρει ο υπνος ζητουσε αγκαλια, κούνημα κ κοιμόταν.. Τώρα έχει 2 εβδομάδες που μπαίνει στο κρεβάτι της παίζει με τα αρκουδάκια της κ κοιμάται  μόνη της. :-o

Κ όταν κουραστεί από το παιχνίδι μου ζητάει μόνη της "μπάν" κ πηγαινει μόνη της στη τουαλέτα για μπάνιο κ ύπνο :-o 

Τέλος να σας πω ότι ανακάλυψα τους baby carioca μαρκαδόρους με τα καπάκια αρκουδάκια που όπου κ να λερώσει καθαρίζει πανεύκολα με νερό κ μωρομάντηλα. Βγάινει κ από τα ρουχα κ από τον καναπέ. Της πήρα κ μπλοκ ζωγραφικής κ κάθεται κ ζωγραφίζει..  Είναι η μονη δραστηριότητα που κάθεται πολύ ώρα κ χωρίς να με θέλει κ κοντά της.. Ένα θα σας πω, σήμερα ζωγραφιζε 1 ώρα συνεχομενα.. Όσες δεν έχετε πάρει κάτι αντίστοιχο σας το προτείνω :-D

Μπράβο που τα κατάφερες . Η δικιά μας πιστεύω είναι νωρίς για να την βάλω . Δεν λέει κακά, τσισα ούτε δείχνει τον ποπό της για να πει τι έκανε. Δεν είναι κακο που την ξεκίνησες από νωρίς ειδικά αν κάθεται κιόλας έστω και νασαν παιχνίδι στο γιο γιο. Για τους μαρκαδόρους που λες από που τους πήρες γιατί δεν έχω βρει κάτι τέτοιο και είναι συνεχώς με ένα μαρκαδόρο στο στόμα. Μήπως μπορείς να μας πεις την μάρκα. Είναι βέβαια  σαματατζου η δεσποινίς και αν την πιάσει τα πετάει ολα κάτω.  

On 16/6/2021 at 8:31 ΠΜ, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Τι κάνετε; Εμείς κλείσαμε το πρώτο μας τριήμερο και αντί να χαίρομαι σκέφτομαι πώς θα πάω με το παιδί που τρώει μόνο αλεσμένα ακόμα.. για πείτε κανα τιπ.. συμπάσχει καμία ή τρώτε όλες κομμάτια πια; 

Όταν λες αλεσμένα εννοείς το κρέας βραστό ή όλα τα φαγητά . Πόσο είναι γιατί η μικρή μας είναι 17 μηνών και εκτός από φαριν λακτε, μοσχαράκι και φρούτα όλα τα άλλα τα τρώει σε κομματάκια. Τρελενεται για ντομάτα και φρούτα να τις δίνουμε να δαγκώνει ή τα δαγκώνει μόνη της με έλεγχο πάντα. Πρέπει να μάθει με όποιον τρόπο μπορείς γιατί λογικά έχει βγάλει και δοντακια. Μετά όταν μεγαλώσει θα δυσκολευτεί . Ίσως έστω για αυτές τις λίγες μέρες να της δώσεις από αυτά τα έτοιμα βαζακια αν δεν προλαβαίνεις να μαγειρέψεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 6/16/2021 at 10:13 AM, Agapakiii said:

Εγωωωω!! Αλέθουμε ακόμα το κρέας ! Που θα πάτε σε ξενοδοχείο η σε δωμάτιο ; Μπορείς ότι του έχεις για φαΐ να ζητάς να στο αλέσουν.. δεν είναι  κ κάτι πολύ δύσκολο! Εσυ σκέφτεσαι αυτό η τι ακριβώς θα τρώει; Εγώ πχ σκέφτομαι άμα πάμε να της δίνω κιμά που είναι πιο εύκολο κ μετά οτιδήποτε άλλο κρέας να ζητάω να το αλέσουν!

Εμείς αλέθουμε τα πάντα, δεν τρώει τίποτα σε κομμάτι, αρνείται να δοκιμάσει το οτιδήποτε. Σε ξενοδοχείο θα είμαστε. Θα πάρω το ραβδομπλέντερ μαζί μου, αλλά για πόσο ακόμα άραγε θα είμαστε έτσι;; Φοβάμαι να απομακρυνθώ από το σπίτι για πολλή ώρα μπας και χρειαστεί να γυρίσουμε να φάει το παιδί. Ούτε κιμά, ούτε τίποτα. Μόνο αλεσμένα :(

On 6/19/2021 at 3:25 PM, Giota1983 said:

Όταν λες αλεσμένα εννοείς το κρέας βραστό ή όλα τα φαγητά . Πόσο είναι γιατί η μικρή μας είναι 17 μηνών και εκτός από φαριν λακτε, μοσχαράκι και φρούτα όλα τα άλλα τα τρώει σε κομματάκια. Τρελενεται για ντομάτα και φρούτα να τις δίνουμε να δαγκώνει ή τα δαγκώνει μόνη της με έλεγχο πάντα. Πρέπει να μάθει με όποιον τρόπο μπορείς γιατί λογικά έχει βγάλει και δοντακια. Μετά όταν μεγαλώσει θα δυσκολευτεί . Ίσως έστω για αυτές τις λίγες μέρες να της δώσεις από αυτά τα έτοιμα βαζακια αν δεν προλαβαίνεις να μαγειρέψεις. 

Τρώγαμε και κομμάτια παλιά, από 6 μηνών. Μετά όταν γύρισα από διακοπές σπίτι το προηγούμενο φθινόπωρο και είδε ο άντρας μου ότι το παιδί τρώει κομμάτια, τρόμαξε και με πίεσε να το ταίζω μόνο αλεσμένα. Έκτοτε δεν ξαναφαγε κομμάτι. 16 δόντια έχουμε τώρα. Να μαγειρέψω δεν γίνεται εκεί γιατί δεν έχει κουζίνα. Αλλά το εστιατόριο είναι ανοιχτό για πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό. Ελπίζω να υπάρχει κάτι υγιεινό κάθε φορά να ζητάω να μου το αλέθουν.  Αλλιώς ναι, βαζάκια μάλλον...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Εμείς αλέθουμε τα πάντα, δεν τρώει τίποτα σε κομμάτι, αρνείται να δοκιμάσει το οτιδήποτε. Σε ξενοδοχείο θα είμαστε. Θα πάρω το ραβδομπλέντερ μαζί μου, αλλά για πόσο ακόμα άραγε θα είμαστε έτσι;; Φοβάμαι να απομακρυνθώ από το σπίτι για πολλή ώρα μπας και χρειαστεί να γυρίσουμε να φάει το παιδί. Ούτε κιμά, ούτε τίποτα. Μόνο αλεσμένα :(

Τρώγαμε και κομμάτια παλιά, από 6 μηνών. Μετά όταν γύρισα από διακοπές σπίτι το προηγούμενο φθινόπωρο και είδε ο άντρας μου ότι το παιδί τρώει κομμάτια, τρόμαξε και με πίεσε να το ταίζω μόνο αλεσμένα. Έκτοτε δεν ξαναφαγε κομμάτι. 16 δόντια έχουμε τώρα. Να μαγειρέψω δεν γίνεται εκεί γιατί δεν έχει κουζίνα. Αλλά το εστιατόριο είναι ανοιχτό για πρωινό-μεσημεριανό-βραδινό. Ελπίζω να υπάρχει κάτι υγιεινό κάθε φορά να ζητάω να μου το αλέθουν.  Αλλιώς ναι, βαζάκια μάλλον...

ποσο ειναι η μικρη σου; 17 μηνων; πρεπει οπωσδηποτε να αρχισεις να της δινεις κομματια. ειναι ηδη πολυ μεγαλη κ οσο περναει ο καιρος θα ειναι ακομα πιο δυσκολο και περιπλοκο. εντωμεταξυ 16 δοντια;;; ουαου.. πολλα μου ακουγονται...κριμα παντως που ειχατε ξεκινησει απο τοσο μικρο με κομματια και το σταματησες εξαιτιας της φοβιας του αντρα σου...οπως και να εχει ομως τωρα πρεπει να το ξαναρχισεις εντατικα.προφανως και θα ξεβολευτει στην αρχη και θα δυσκολευτει,μπορει καποιο καιρο να μην τρωει καθολου η να τρωει ελαχιστα, αλλα σταδιακα θα το βρει...μην το αφηνεις αλλο,γιατι ειναι σαν να κρατας πισω και την αναπτυξη του, ψυχικα και κινητικα. εγκεφαλικα ενα βρεφος απο 8μηνων ειναι ετοιμο για κομματια..ειναι κριμα να το κραταμε εμεις πισω. εγω θα σου προτεινα με αφορμη τις διακοπες να το αρχισεις. θα της λες οτι εκει δεν εχετε μπλεντερ και πρεπει να δοκιμασει το φαγακι πατημενο η κομματια μονη της...αλλιως δεν υπαρχει αλλος τροπος να γεμισει η κοιλιτσα και να μην πειναει..και μετα οταν γυρισετε εδω συνεχισε το ετσι.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

16 μηνών αγοράκι έχω. Δεν τρώει, αηδιάζει, σήμερα πειραματίστηκα και έδωσα χοντροαλεσμένο κοτόπουλο με λαχανικά και πήγαινε συνέχεια να κάνει εμετό. Δεν ξέρω πώς θα κάνουμε τη μετάβαση.. ούτε τη μπανάνα που είναι γλυκιά και μαλακή τρώει, γυρίζει απο την άλλη το κεφάλι, νευριάζει, κλαίει και καταλήγω εν τέλει να αλέθω για να φάει...

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2021 at 3:25 ΜΜ, Giota1983 είπε:

Μπράβο που τα κατάφερες . Η δικιά μας πιστεύω είναι νωρίς για να την βάλω . Δεν λέει κακά, τσισα ούτε δείχνει τον ποπό της για να πει τι έκανε. Δεν είναι κακο που την ξεκίνησες από νωρίς ειδικά αν κάθεται κιόλας έστω και νασαν παιχνίδι στο γιο γιο. Για τους μαρκαδόρους που λες από που τους πήρες γιατί δεν έχω βρει κάτι τέτοιο και είναι συνεχώς με ένα μαρκαδόρο στο στόμα. Μήπως μπορείς να μας πεις την μάρκα. Είναι βέβαια  σαματατζου η δεσποινίς και αν την πιάσει τα πετάει ολα κάτω.  

Όταν λες αλεσμένα εννοείς το κρέας βραστό ή όλα τα φαγητά . Πόσο είναι γιατί η μικρή μας είναι 17 μηνών και εκτός από φαριν λακτε, μοσχαράκι και φρούτα όλα τα άλλα τα τρώει σε κομματάκια. Τρελενεται για ντομάτα και φρούτα να τις δίνουμε να δαγκώνει ή τα δαγκώνει μόνη της με έλεγχο πάντα. Πρέπει να μάθει με όποιον τρόπο μπορείς γιατί λογικά έχει βγάλει και δοντακια. Μετά όταν μεγαλώσει θα δυσκολευτεί . Ίσως έστω για αυτές τις λίγες μέρες να της δώσεις από αυτά τα έτοιμα βαζακια αν δεν προλαβαίνεις να μαγειρέψεις. 

Γράψε στο Google "Carioca Baby Teddy Markers 1+ age" έχει κ στα public.. βγαίνει με 6 ή 12 χρώματα. Εγώ της έχω με 6 χρώματα για αρχή :) Με βόλεψαν γιατί καθαρίζουν πανεύκολα..

Ναι, εμένα άρχισε να μου δείχνει για τσισα.. κ τώρα παρατηρώ ότι κρατιέται κιόλας.. σήμερα ήμασταν έξω από της 5.30 Κ είχε πάει 8 τη Ρωτούσα για τσισα κ έλεγε όχι, τη φορούσα κ πάνα βρακάκι βέβαια μήπως της έφευγαν στο παιχνίδι αλλά τίποτα. Γυρίσαμε σπίτι, εβγαλε παπουτσια, πήγε στο γιογιο μου λέει τσισα κ τα έκανε Εκεί :) τι να πω κ εγώ :shock:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

16 μηνών αγοράκι έχω. Δεν τρώει, αηδιάζει, σήμερα πειραματίστηκα και έδωσα χοντροαλεσμένο κοτόπουλο με λαχανικά και πήγαινε συνέχεια να κάνει εμετό. Δεν ξέρω πώς θα κάνουμε τη μετάβαση.. ούτε τη μπανάνα που είναι γλυκιά και μαλακή τρώει, γυρίζει απο την άλλη το κεφάλι, νευριάζει, κλαίει και καταλήγω εν τέλει να αλέθω για να φάει...

προφανως και στην αρχη θα ειναι δυσκολο, αλλα θα μαθει σταδιακα. δεν πρεπει πλεον κι εσυ να τα αλεθεις και να δινεις αυτην την επιλογη γιατι ποτε δεν θα αναγκαστει να μαθει. ειναι σαν να μην τρωει πχ κοτοπουλο κ καθε φορα που το δινεις κι αρνειται, να το παιρνεις και να δινεις μοσχαρι. προφανως και δεν θα φαει ποτε κοτοπουλο ετσι γιατι ξερει οτι παντα υπαρχει η εναλλακτικη. δεν τρωει τιποτα κομματι; ουτε ψωμι; απο οσα εχω διαβασει και απο δυο σεμιναρια που εχω παρακολουθησει, σε τετοια ηλικια ειναι προτιμοτερο να εισαγεις κομματακια να πιανει το ιδιο κι οχι χοντροαλεσμενα που να το ταιζεις εσυ με κουταλι, γιατι οντως μπορει να πνιγεται πιο ευκολα ετσι. ειναι πολυ μεγαλος και σιγουρα κινητικα μπορει μονος, ο εγκεφαλος δινει το σημα στο χερι να φτασει στο στομα απο 6 με 8 μηνων. απο την αλλη φυσικα κ χρειαζεται εξασκηση στη λεπτη κινητικοτητα, εφοσον μεχρι τωρα δεν το κανει μονος και με τον καιρο θα δεις διαφορα κι εξελιξη. βαζε του μικρες μικρες μπουκιτσες μπροστα του και δες το σαν παιχνιδι. κατσε μαζι να φας ακριβως το ιδιο να αλληλοταιστειτε κλπ. υπομονη κι επιμονη. μονο ετσι θα γινει η μεταβαση. αλλιως οσο και παει κ θα δυσκολευει. πετα το μπλεντερ,οσο η ιδια υποκυπτεις και αλεθεις, δεν προκειται να αλλαξει τιποτα. ειναι πλεον μεγαλος κι εχει απολυτη επιγνωση των συνθηκων. καλη επιτυχια. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/6/2021 at 10:19 ΜΜ, Anna-Vangelis είπε:

16 μηνών αγοράκι έχω. Δεν τρώει, αηδιάζει, σήμερα πειραματίστηκα και έδωσα χοντροαλεσμένο κοτόπουλο με λαχανικά και πήγαινε συνέχεια να κάνει εμετό. Δεν ξέρω πώς θα κάνουμε τη μετάβαση.. ούτε τη μπανάνα που είναι γλυκιά και μαλακή τρώει, γυρίζει απο την άλλη το κεφάλι, νευριάζει, κλαίει και καταλήγω εν τέλει να αλέθω για να φάει...

Γεια σου Άννα! Ο γέγονε, γέγονε. Κάνατε ένα βήμα πίσω αλλά δεν πειράζει. Ξεκίνα τώρα να το αλλάζεις. Έχω ξανακουσει παιδάκι σε αυτή την ηλικία που έτρωγε αλεσμένα. Δεν είναι ο μοναδικός ο δικός σου. Απλά μην τον βολεύεις σε αυτή την κατάσταση γιατί θα δυσκολευτεί. Ξεκίνα με κάτι που του αρέσει ψωμί, σπιτικο κέικ, σπιτικά μπισκότα, ρύζι, κάποιο φρούτο και δοκίμαζε. Κι εμένα δεν μπορεί ακόμα να διαχειριστεί κομμάτι το κρέας και το ψιλοκόβω. Και όσο φάει...μετά από λίγο θα του ξαναδώσω και πάλι όσο φάει. Δεν του αρέσει η υφή. Το μπισκότο όμως ή το παξιμάδι, ναι το παξιμάδι, μια χαρά το τρώει και το ροκανίζει. Οπότε ξεκινά κι εσύ...


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια και ευχαριστώ! Γυρίσαμε από τις μινι-διακοπές. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να φάμε κομμάτια. Έδινα στο προσωπικό το φαγητό και μας το άλεθαν. Αλλά θα αρχίσω σταδιακά τη μετάβαση σε κομμάτια γιατί είναι παλούκι αυτό το μπλέντερ. 

Από την άλλη έχω να πω ότι περάσαμε όμορφα, δεν έβγαινε από την πισίνα το μικρό μου ψαράκι :lol: Για το μωρό ήταν οι πρώτες διακοπές σε ξενοδοχείο. Κουραστήκαμε πολύ με τον άντρα μου η αλήθεια είναι, αλλά το παιδί πέρασε πολύ ωραία και αυτό έχει σημασία. Την άλλη εβδομάδα πάω στους γονείς μου στο νησί και τότε ελπίζω να χαλαρώσω κι εγώ πραγματικά. 

Εσείς τί θα κάνετε το καλοκαίρι; Θα πάτε κάπου; 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, κορίτσια και ευχαριστώ! Γυρίσαμε από τις μινι-διακοπές. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να φάμε κομμάτια. Έδινα στο προσωπικό το φαγητό και μας το άλεθαν. Αλλά θα αρχίσω σταδιακά τη μετάβαση σε κομμάτια γιατί είναι παλούκι αυτό το μπλέντερ. 

Από την άλλη έχω να πω ότι περάσαμε όμορφα, δεν έβγαινε από την πισίνα το μικρό μου ψαράκι :lol: Για το μωρό ήταν οι πρώτες διακοπές σε ξενοδοχείο. Κουραστήκαμε πολύ με τον άντρα μου η αλήθεια είναι, αλλά το παιδί πέρασε πολύ ωραία και αυτό έχει σημασία. Την άλλη εβδομάδα πάω στους γονείς μου στο νησί και τότε ελπίζω να χαλαρώσω κι εγώ πραγματικά. 

Εσείς τί θα κάνετε το καλοκαίρι; Θα πάτε κάπου; 

 

Γεια σου κορίτσι το φαγάκι να του το πατάς(αν θυμάμαι καλά έχεις γιο) και δίνε για εξάσκηση φρυγανιά ή παξιμάδι που είναι σκληρά. :)


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2021 at 7:06 AM, Pagotoula said:

προφανως και στην αρχη θα ειναι δυσκολο, αλλα θα μαθει σταδιακα. δεν πρεπει πλεον κι εσυ να τα αλεθεις και να δινεις αυτην την επιλογη γιατι ποτε δεν θα αναγκαστει να μαθει. ειναι σαν να μην τρωει πχ κοτοπουλο κ καθε φορα που το δινεις κι αρνειται, να το παιρνεις και να δινεις μοσχαρι. προφανως και δεν θα φαει ποτε κοτοπουλο ετσι γιατι ξερει οτι παντα υπαρχει η εναλλακτικη. δεν τρωει τιποτα κομματι; ουτε ψωμι; απο οσα εχω διαβασει και απο δυο σεμιναρια που εχω παρακολουθησει, σε τετοια ηλικια ειναι προτιμοτερο να εισαγεις κομματακια να πιανει το ιδιο κι οχι χοντροαλεσμενα που να το ταιζεις εσυ με κουταλι, γιατι οντως μπορει να πνιγεται πιο ευκολα ετσι. ειναι πολυ μεγαλος και σιγουρα κινητικα μπορει μονος, ο εγκεφαλος δινει το σημα στο χερι να φτασει στο στομα απο 6 με 8 μηνων. απο την αλλη φυσικα κ χρειαζεται εξασκηση στη λεπτη κινητικοτητα, εφοσον μεχρι τωρα δεν το κανει μονος και με τον καιρο θα δεις διαφορα κι εξελιξη. βαζε του μικρες μικρες μπουκιτσες μπροστα του και δες το σαν παιχνιδι. κατσε μαζι να φας ακριβως το ιδιο να αλληλοταιστειτε κλπ. υπομονη κι επιμονη. μονο ετσι θα γινει η μεταβαση. αλλιως οσο και παει κ θα δυσκολευει. πετα το μπλεντερ,οσο η ιδια υποκυπτεις και αλεθεις, δεν προκειται να αλλαξει τιποτα. ειναι πλεον μεγαλος κι εχει απολυτη επιγνωση των συνθηκων. καλη επιτυχια. 

Το ίδιο κ η κόρη μου, επειδή είχε αλλεργική πρωκτοκολιτιδα κ μέχρι να συνηθίσει το μοσχάρι ο οργανισμός της περάσαμε τους 9 μήνες , για να παίρνει σίδηρο το μωρό γτ την θηλάζω της έδινα αλεσμένα μέχρι κ 12 μηνών... Με τα μπισκότα Μιράντα κατάλαβα πως μπορεί κ μασάει χωρίς να πνίγεται αλλά δεν μπορούσα να της τα δώσω πριν τους δώδεκα μήνες λόγω της αλλεργίας... Κέικ είχε φάει από 11 μηνών, αλλά με το μπισκότο εξασκηθηκε συν ότι έλιωνε κ δεν φοβόμουν μην πνίγει..  χοντροκομμένα αλεσμένα δεν τα ήθελε καν... Κατευθείαν σε κομμάτια έγινε η μετάβαση κ πλέον μέσα σε δύο μήνες τρώει από όλα κανονικά... Η μετάβαση πήρε έναν μήνα... 


 
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα καλοκαιρινά μωρά!!!! :D

Βοηθήστε λίγο με το ΕΣΠΑ και εμάς τους άσχετους! Είναι και για καλοκαιρινούς μήνες?  Εμείς θέλουμε να στέλνουμε το παιδί πιο πολύ τους μήνες Σεπτέμβριο-Νοεμβριο και Απριλιο-Σεπτεμβριο....Τώρα πάμε σε ιδιωτικό και είναι βαρια η 350αρα.... Επίσης, το ΕΣΠΑ είναι και για ιδιωτικούς και για δημοσίους Σταθμούς?  Δεν το έχω ψάξει καθόλου αλλά από λίγο που ακούω από άλλες μαμάδες είναι μπερδεψοδουλεια με τα voucher να πηγαίνουν από τις 05:00 το πρωί στους σταθμούς να πιάνουν σειρά για να βρουν θέση και αν βρουν στο τέλος... 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Blue-entry είπε:

Καλημέρα καλοκαιρινά μωρά!!!! :D

Βοηθήστε λίγο με το ΕΣΠΑ και εμάς τους άσχετους! Είναι και για καλοκαιρινούς μήνες?  Εμείς θέλουμε να στέλνουμε το παιδί πιο πολύ τους μήνες Σεπτέμβριο-Νοεμβριο και Απριλιο-Σεπτεμβριο....Τώρα πάμε σε ιδιωτικό και είναι βαρια η 350αρα.... Επίσης, το ΕΣΠΑ είναι και για ιδιωτικούς και για δημοσίους Σταθμούς?  Δεν το έχω ψάξει καθόλου αλλά από λίγο που ακούω από άλλες μαμάδες είναι μπερδεψοδουλεια με τα voucher να πηγαίνουν από τις 05:00 το πρωί στους σταθμούς να πιάνουν σειρά για να βρουν θέση και αν βρουν στο τέλος... 

 

Καλησπέρα και καλό μήνα!!! Ναι θέλει κυνήγι γιατί οι θέσεις είναι συγκεκριμένες. Σε δημόσιο παιδικό σε παίρνουν και με εσπα γτ οι δωρεάν θέσεις είναι με βάση τα εισοδήματα. Απλά κάποιοι ιδιωτικοί παιδικοί σου ζητάνε προκαταβολή για να καπαρώσεις την θέση. 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

Καλησπέρα και καλό μήνα!!! Ναι θέλει κυνήγι γιατί οι θέσεις είναι συγκεκριμένες. Σε δημόσιο παιδικό σε παίρνουν και με εσπα γτ οι δωρεάν θέσεις είναι με βάση τα εισοδήματα. Απλά κάποιοι ιδιωτικοί παιδικοί σου ζητάνε προκαταβολή για να καπαρώσεις την θέση. 

Μόνο προκαταβολή η δίνεις και κάποιο ποσό τον μήνα? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...