Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Maroxmarox said:

      Coq πόσο έπαιρνες; Τα άλλα τα παίρνω 

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Το coq10 πόσο καιρό τα έπαιρνες ;είδες διάφορα ότι σου έκαναν δουλειά πχ στις γονιμοποιήσεις; Παίρνω fertilfix ναι είναι ακριβές αλλά λόγο χασιμοτο δε κάνει να παίρνω ιώδιο μου είπε η ενδοκρινολογος...αλλά διαβάζω ότι το coq10 βοηθάει στα ωάρια και θέλω σα συμπληρωματικό για τα ωάρια .gluco παίρνω έχω αντίσταση στην ινσουλιινη

      Εγώ έπαιρνα τρία χάπια coq10 των 200 άρα 600 ημερησίως … μου τα εοχε συστήσει η εξωσωματικός .. τα έπαιρνα πολύ καιρό ακόμα κ την περίοδο των ενέσεων μέχρι την ωοληψια .. μετά την ωοληψια τα σταμάτησα .

      8 hours ago, Nima21 said:

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

      Εμένα έβλεπε 8 καταφέραμε να φτάσουμε στα 13 και πήραμε τελικά 14 αλλά τα 10 προχώρησαν τώρα ποσά θα μείνουν δεν ξέρω θα μάθω  σύντομα ..σου εύχομαι πολύ καλή  επιτυχία ! 

      18 minutes ago, Nima21 said:

      Πήρα και τον γιατρό και του ειπα πως νιωθω και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικά όλα, φουσκωμα,βαρος κλπ και να τρωω πολυ πρωτεΐνη.. μου απέκλεισε κ εκεινος την υπερδιεγερση. Ευτυχώς αύριο θα μάθω τη μέρα της ωοληψίας!

      Εύχομαι και σε σένα να επανέλθει ο οργανισμός σου στα φυσιολογικά του πολυ πολυ συντομα και με το καλο να κανεις την εμβρυομεταφορα σου!! Στελνω αγωνιστικούς χαιρετισμούς για την καταπολέμηση του άγχους!!! Αχχ🙆😝

      Μην σκέφτεσαι την υπερδιέγερση … εγώ να δεις πως ήμουν … μια κοιλιά τριών μηνών … άστο … στο κέντρο στην αναμονή της ωοληψιας όλες ήταν οκ εγώ σαν μπόγος … μετά συνήλθα λίγο αλλά κ πάλι έχω πρήξιμο …. Όλα καλα Θα πάνε . Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός αλλά παρτο χαλαρά …0

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Ούτε και εγώ παίρνω σίδηρο γιατί ο αιματοκρίτης μου ηταν 37. Την αλλη βδομάδα που θα κάνω ξανά αναλύσεις θα δείξει αν κατέβηκε. 

@MariaGS εγώ παίρνω ασβεστιο κ μαγνήσιο εδώ και 1 μήνα περίπου. Επίσης βιταμίνη d γιατί έχω χαμηλή (μόλις 24!). Και την πολυβιταμίνη κ το φολλικό εννοείται. 

Καμπυλη ζαχαρου εκανα στην 14 βδομάδα λόγω των εξωσωματικών κ βγήκε ψηλη η 3η μέτρηση κ κάνω διατροφή όπως κ καθημερινές μετρησεις με το μηχανάκι. Την πρωινή μέτρηση (νηστείας) την θέλουν όπως μου ειπε ο ενδοκρινολόγος μεταξύ 60 με 90. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 48 λεπτά , MariaGS είπε:

Πρόβλημα με τον αιματοκρίτη ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να έχω..με το ζάχαρο αγχώνομαι.. Σε όσες εξετάσεις έχω κάνει είναι 92 το ζάχαρο νηστείας που μου φαίνεται πολύ.. Καμπύλη έχω στις 25 του μήνα.. Εσείς τι ζάχαρο έχετε;; Επίσης ασβέστιο ή μαγνήσιο σας έχει δώσει;;Μέχρι στιγμής παίρνω μόνο μια πολύ βιταμίνη που έχει λίγο από όλα εκτός από ασβέστιο. 

Ζαχαρο στο 72 ειναι αρα δεν αγχωνομαι και καμπύλη δεν θα κανω γιατι δεν θελω. Παιρνω μαγνησιο αλλα για τις συσπασεις. Ασβεστιο δεν παιρνω ουτε εξετασεις εκανα και μου φαινεται περιεργο.

Αληθεια με τα ούλα πως τα πατε? Ματωνουν κσι σε σας?

@TheMiracle ουαου τελειος αιματοκριτης

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, TheMiracle είπε:

Ούτε και εγώ παίρνω σίδηρο γιατί ο αιματοκρίτης μου ηταν 37. Την αλλη βδομάδα που θα κάνω ξανά αναλύσεις θα δείξει αν κατέβηκε. 

@MariaGS εγώ παίρνω ασβεστιο κ μαγνήσιο εδώ και 1 μήνα περίπου. Επίσης βιταμίνη d γιατί έχω χαμηλή (μόλις 24!). Και την πολυβιταμίνη κ το φολλικό εννοείται. 

Καμπυλη ζαχαρου εκανα στην 14 βδομάδα λόγω των εξωσωματικών κ βγήκε ψηλη η 3η μέτρηση κ κάνω διατροφή όπως κ καθημερινές μετρησεις με το μηχανάκι. Την πρωινή μέτρηση (νηστείας) την θέλουν όπως μου ειπε ο ενδοκρινολόγος μεταξύ 60 με 90. 

Εμενα δεν έδειξε να τον απασχολεί το 92..Το ανέφερε ως φυσιολογικό.. Σε 10 μέρες θα δείξει η καμπύλη... 

πρίν από 33 λεπτά , Αγαπουλινι είπε:

Ζαχαρο στο 72 ειναι αρα δεν αγχωνομαι και καμπύλη δεν θα κανω γιατι δεν θελω. Παιρνω μαγνησιο αλλα για τις συσπασεις. Ασβεστιο δεν παιρνω ουτε εξετασεις εκανα και μου φαινεται περιεργο.

Αληθεια με τα ούλα πως τα πατε? Ματωνουν κσι σε σας?

@TheMiracle ουαου τελειος αιματοκριτης

Ααα μια χαρά το 72!!Κατι μου λέει ότι δεν θα γλιτωσω τη διαιτουλα...Για να δούμε.. Μέχρι στιγμής δεν ματωνουν τα ούλα μου...


askg.png

Link to comment
Share on other sites

@Αγαπουλινι και εγώ έχω θέμα με τα ουλα μου αλλά δεν ματωνουν προς το παρον. Από το πρωτο τριμηνο με πονάνε όμως μέσα μέσα και ειδικά στα σημεία που εχω τους φρονημίτες μου. Πήγα φυσικά στην οδοντιατρο στο τελος του 1ου τριμηνου για καθαρισμο κ μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο κ απλά εαν ποναω πολύ να μου δωσει ενα ειδικο στοματικο διαλυμα (αλλά δεν το χρειαστηκα προς το παρον). 

@MariaGS ναι η καμπύλη θα δειξει αλλά μην ανησυχεις κ το 92 μεσα στα ορια ειναι :) εγω θα ξανακάνω στις 24 βδομάδες να δουμε πώς πάει το ζαχαρο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Αγαπουλινι εμένα ματώνει η μύτη βγάζω μύξα με αίμα δηλαδή αλλά εντάξει μωρέ δεν έχω θέμα συνήθεια είναι καμπύλη μπορούμε και να μην κάνουμε δηλαδή αν έχουμε χαμηλό νηστείας; Τελευταία μέτρηση είχα 80.

Ρε κορίτσια εγώ με τα παιδιά ξεχνάω ότι είμαι έγκυος μόνο όταν κλωτσάει το θυμάμαι και αυτό ξαπλωμένη άρα μόνο το βράδυ. 

Το βράδυ κοιμάστε; Εγώ ακόμα ξυπνάω για κατουρημα τουλάχιστον 3-4 φορές 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, boukitsa123 είπε:

@Αγαπουλινι εμένα ματώνει η μύτη βγάζω μύξα με αίμα δηλαδή αλλά εντάξει μωρέ δεν έχω θέμα συνήθεια είναι καμπύλη μπορούμε και να μην κάνουμε δηλαδή αν έχουμε χαμηλό νηστείας; Τελευταία μέτρηση είχα 80.

Ρε κορίτσια εγώ με τα παιδιά ξεχνάω ότι είμαι έγκυος μόνο όταν κλωτσάει το θυμάμαι και αυτό ξαπλωμένη άρα μόνο το βράδυ. 

Το βράδυ κοιμάστε; Εγώ ακόμα ξυπνάω για κατουρημα τουλάχιστον 3-4 φορές 

Οι γιατροί μου ειπαν οτι ειναι από τις βασικές εξετάσεις για διάγνωση του διαβήτη κύησης που εαν υπάρχει πρέπει να παρακολουθείται στενά. Λογικά θα σου τη γραψει ο γιατρος σου μεταξύ 24-28 εβδομάδας. Εγώ έχω πάντα χαμηλό ζάχαρο νηστείας. Δηλαδή στην καμπύλη βγήκε 70 και στις μετρησεις μου καθημερινα ειμαι μεταξύ 70-80. Το ίδιο και η 2η μέτρηση της καμπύλης ειναι μέσα στα όρια, αλλά η 3η ξεφυγε! Οποιαδήποτε από τις 3 μετρησεις καμπυλης ξεφευγει πρεπει να προσεχεις διατροφή για να μην εξελιχθει σε διαβήτη κύησης. Εμένα μου ειπαν εαν ειχα 2 ή και τις 3 μετρησεις εκτος ορίων τότε θα μιλούσαμε για διαβήτη κύησης κ ίσως για ινσουλίνη αλλά προς το παρόν ειμαστε στην προδιάθεση κ το ελέγχουμε με τη διατροφή :)

Και εγώ ξυπνάω πλέον 3-4 φορές! Και 5 καποιες αλλες. Για τουαλέτα αλλά και επειδη γενικά με πιανει ενα αγχος κ δεν μπορω να κοιμηθώ. Πιο ευκολα με πιανει ο υπνος στον καναπέ όταν βλεπω τηλεόραση!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Ζαχαρο στο 72 ειναι αρα δεν αγχωνομαι και καμπύλη δεν θα κανω γιατι δεν θελω. Παιρνω μαγνησιο αλλα για τις συσπασεις. Ασβεστιο δεν παιρνω ουτε εξετασεις εκανα και μου φαινεται περιεργο.

Αληθεια με τα ούλα πως τα πατε? Ματωνουν κσι σε σας?

@TheMiracle ουαου τελειος αιματοκριτης

Εγώ κορίτσι δεν παίρνω ούτε μαγνήσιο ούτε ασβέστιο.. για ασβέστιο ρώτησα και μου είπε δεν χρειάζεται αρκεί να πονώ γάλα πολύ κ να καταναλώνω γαλακτοκομικά.. μόνο σίδηρο και φυλλικό παίρνω από την αρχή ούτως η άλλως.. 

οσο για τα ούλα ματώνουν ναι σε κάθε βούρτσισμα σίγουρα.. θέλω να κάνω καθαρισμό μήπως βοηθηθούν αλλά φοβάμαι κ λίγο έτσι ευαίσθητα που είναι! :?


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

@Αγαπουλινι εμένα ματώνει η μύτη βγάζω μύξα με αίμα δηλαδή αλλά εντάξει μωρέ δεν έχω θέμα συνήθεια είναι καμπύλη μπορούμε και να μην κάνουμε δηλαδή αν έχουμε χαμηλό νηστείας; Τελευταία μέτρηση είχα 80.

Ρε κορίτσια εγώ με τα παιδιά ξεχνάω ότι είμαι έγκυος μόνο όταν κλωτσάει το θυμάμαι και αυτό ξαπλωμένη άρα μόνο το βράδυ. 

Το βράδυ κοιμάστε; Εγώ ακόμα ξυπνάω για κατουρημα τουλάχιστον 3-4 φορές 

Ευτυχώς ξυπνάω μονο μια φορά και γενικά μπορώ να πω ότι κοιμάμαι καλά. Αλλά φυσικά κι εγώ ξεχνάω ότι είμαι έγκυος όπως και όλοι οι υπόλοιποι γύρω μου. Καλά λένε στην πρώτη εγκυμοσύνη σε έχουν βασίλισσα και στη δεύτερη δε σου δίνουν σημασία. Πέρα από την πλάκα οι δουλειές πρέπει να γίνουν και τα παιδιά θέλουν να τρέχεις συνέχεια από πίσω τους. Καλό κουράγιο αγάπη εσύ που έχεις και δύο.

  • Μου αρέσει 1

Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, boukitsa123 είπε:

@Αγαπουλινι εμένα ματώνει η μύτη βγάζω μύξα με αίμα δηλαδή αλλά εντάξει μωρέ δεν έχω θέμα συνήθεια είναι καμπύλη μπορούμε και να μην κάνουμε δηλαδή αν έχουμε χαμηλό νηστείας; Τελευταία μέτρηση είχα 80.

Ρε κορίτσια εγώ με τα παιδιά ξεχνάω ότι είμαι έγκυος μόνο όταν κλωτσάει το θυμάμαι και αυτό ξαπλωμένη άρα μόνο το βράδυ. 

Το βράδυ κοιμάστε; Εγώ ακόμα ξυπνάω για κατουρημα τουλάχιστον 3-4 φορές 

Δεν ξερω αν μπορει να αποφευχθει αλλα εγω δεν μπορω 3 ωρες να κατσω στο μικροβιολογικο και να την κανω. Ειναι η μόνη εξεταση που αρνουμε να κανω. Ακούγεται χαζο αλλα δεν θελω

Ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Δεν ξερω αν μπορει να αποφευχθει αλλα εγω δεν μπορω 3 ωρες να κατσω στο μικροβιολογικο και να την κανω. Ειναι η μόνη εξεταση που αρνουμε να κανω. Ακούγεται χαζο αλλα δεν θελω

Ουτε στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα.

 Σπαστική εξέταση όντως και δεν σε αφήνουν να κουνηθείς κιολας αλλά πως αλλιώς ανιχνεύεται το ζάχαρο εγκυμοσύνης; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όντως είναι κουραστική εξέταση κ φανταστείτε εγώ θα την κάνω 2η φορά! Την 1η πήγα εφοδιασμένη με βιβλίο για να διαβάζω κ ευτυχώς είχε κ μία πολυθρόνα εκεί στο χημείο και βολευτηκα κάπως..για λίγα λεπτά με έπαιρνε κ ο ύπνος :-P

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μιλησα με τον οδοντιατρο μου και μου ειπε ειναι απολυτα φυσιολογικο να ματωνουν και να πονανε τα ουλα. Για την μυτη δεν ξερω αλλα φανταζομαι αλλαλουμ ειναι το σωμα μας τώρα με τις ορμόνες. 

Επισης κοριτσια εφαγα σημερα 10 ακτινιδια, ευχομαι να βρω με αυτα την λυση χαχαχαχαχαχαχα.

Ηταν και πολυ γλυκα και νοστιμα οπου δεν ξεκολλουσα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Αν οι εξετάσεις αίματος που κάνουμε ως τώρα δείχνουν φυσιολογικό σάκχαρο (γύρω στο 85) υπάρχει περίπτωση η καμπύλη να δείξει τάση για διαβήτη κύησης;;

Περιμένω κι εγώ ένα αγοράκι περίπου στις 19/1!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Αν οι εξετάσεις αίματος που κάνουμε ως τώρα δείχνουν φυσιολογικό σάκχαρο (γύρω στο 85) υπάρχει περίπτωση η καμπύλη να δείξει τάση για διαβήτη κύησης;;

Περιμένω κι εγώ ένα αγοράκι περίπου στις 19/1!

Δυστυχώς ναι.. Φίλη μου με μέτρηση ακριβώς 84 νηστείας της έδειξε τάση.. Εγώ έχω 92 στις μετρήσεις νηστείας.. Σε 10 μέρες που θα κάνω καμπύλη θα δω.. 


askg.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Αν οι εξετάσεις αίματος που κάνουμε ως τώρα δείχνουν φυσιολογικό σάκχαρο (γύρω στο 85) υπάρχει περίπτωση η καμπύλη να δείξει τάση για διαβήτη κύησης;;

Περιμένω κι εγώ ένα αγοράκι περίπου στις 19/1!

Ναι δυστυχώς κορίτσι μου υπάρχει. Σε μένα όλες οι αναλύσεις αίματος έδειχαν πάντοτε κάπου στο 70 θυμάμαι (και εκανα πάααρα πολλές λόγω εξωσωματικών)

 Στην καμπύλη έδειξε προδιάθεση για διαβήτη κύησης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...