Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Ελίνα82 είπε:

Κι εγω ξαπλωμενη ειμαι λογω περιδεσης...

να σας ρωτησω, το εμβολιο γριπης θα το κανετε πριν γεννησετε; Εμενα ο γιατρος μου ειπε να το κανω αλλα ειμαι λιγο σκεπτικη επειδη εχω ακουσει και αντιθετες γνωμες...:roll:

 

Εγω φοβάμαι να το κάνω έχω ακούσει για θανάτους εμβρύων 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλως σας βρηκα παλι με πυρετο, υποτροπιασα με την ιγμοριτιδα και παλι ξανα μανα αγωγη με πιο δυνατή αντιβιωση. Ουτε το εμβολιο προλαβα που εγω πρεπει να το κανω. Προσεξτε, προσεξτε, προσεξτε!!!!!

Κακως δεν φορουσα μασκα οταν ειδα την μικρη μου με απλο βηχα. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγαπουλινι είπε:

Κοριτσια καλως σας βρηκα παλι με πυρετο, υποτροπιασα με την ιγμοριτιδα και παλι ξανα μανα αγωγη με πιο δυνατή αντιβιωση. Ουτε το εμβολιο προλαβα που εγω πρεπει να το κανω. Προσεξτε, προσεξτε, προσεξτε!!!!!

Κακως δεν φορουσα μασκα οταν ειδα την μικρη μου με απλο βηχα. 

Περαστικά!!!

Just now, Ελίνα82 είπε:

Κι εγω ξαπλωμενη ειμαι λογω περιδεσης...

να σας ρωτησω, το εμβολιο γριπης θα το κανετε πριν γεννησετε; Εμενα ο γιατρος μου ειπε να το κανω αλλα ειμαι λιγο σκεπτικη επειδη εχω ακουσει και αντιθετες γνωμες...:roll:

 

Περαστικούλια θα περάσουν όλα και μόλις εχουμε τα μπεμπακια μας τιποτα δε θα μας νοιάζει. Περνάει η ώρα ή βαριέσαι όπως κι εγώ;

Εγώ δε θα το κάνω φοβάμαι έχω ακούσει πολλά και δε θέλω και ο γιατρός δε μου εχει πει κάτι. Πάντως και η κουνιαδα μου ήταν έγκυος περσι το χειμώνα δεν της είπε να το κάνει ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον απο τον Αυγουστο ξαπλωμενη. Περναει ο καιρος.. ειναι μερες που βαριεμαι και δεν κανω τιποτα κι αλλες που διαβαζω ή βλεπω καμια σειρα.. συνηθιζεται και η ξαπλα κι οταν σηκωνομαι ψιλοποναω κι ανυπομονω να παω να ξανα ξαπλωσω. Καλη μας δυναμη, ...για ποιο λογο εχεις ξαπλωσει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ελίνα82 είπε:

Ειμαι σχεδον απο τον Αυγουστο ξαπλωμενη. Περναει ο καιρος.. ειναι μερες που βαριεμαι και δεν κανω τιποτα κι αλλες που διαβαζω ή βλεπω καμια σειρα.. συνηθιζεται και η ξαπλα κι οταν σηκωνομαι ψιλοποναω κι ανυπομονω να παω να ξανα ξαπλωσω. Καλη μας δυναμη, ...για ποιο λογο εχεις ξαπλωσει;

Έχω δυνατές κράμπες στη κοιλιά που ήταν συσπάσεις τελικά και παιρνω ultrogestan και μαγνήσιο για να σταματήσουν. Ασε ευτυχώς έχω τον άντρα μου και με στηρίζει. 

Κατα τα άλλα ψυχολογικά πως είστε; Εγώ σήμερα εκλαιγα με λυγμούς γιατί μας είχαν τελειώσει τα αβοκάντο....ο.άντρας μου τα έχει κάψει

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stelloudia είπε:

Έχω δυνατές κράμπες στη κοιλιά που ήταν συσπάσεις τελικά και παιρνω ultrogestan και μαγνήσιο για να σταματήσουν. Ασε ευτυχώς έχω τον άντρα μου και με στηρίζει. 

Κατα τα άλλα ψυχολογικά πως είστε; Εγώ σήμερα εκλαιγα με λυγμούς γιατί μας είχαν τελειώσει τα αβοκάντο....ο.άντρας μου τα έχει κάψει

Δεν πειράζει ρε συ δεν μας παντρεύτηκαν μόνο για ζουζουνίσματα. 

Καλέ τα υπόλοιπα κορίτσια που είστε πως πάτε; Γράψτε μας τα νέας σας 

Κορίτσια εγώ αν έχω γεμάτη κύστη μου φεύγουν πάνω μου αν τύχει να τα κρατήσω δηλαδή 

Α να μην ξεχάσω όταν με το καλό έρθει η ώρα να γεννήσουμε να πάρετε σερβιέτες από το σούπερ αυτά τα βρακάκια για την ακράτεια γιατί το αίμα τις πρώτες μέρες είναι αρκετά πηκτό και πολύ 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Εγώ καλά είμαι και ανυπομονώ να επιστρέψω σπίτι μου κοντά στην οικογένεια μου. Ήμουν λίγο ανήσυχη γιατί επισκέφτηκα μια γιατρό εδώ που είμαι, η οποία μου λέει οτι το μωρό είναι χαμηλού βάρους (είμαι στην 24η βδομάδα και είναι λίγο πανω απο 600γρ), αλλά είναι καλά τουλάχιστον! Δεν τροφοδοτείται πλήρως απο μια αρτηρια και ετσι θα αυξησω την δόση του σαλοσπιρ για να το βοηθήσουμε και οτι έχω αμνιακο υγρό κάτω του φυσιολογικου. Ο γιατρος μου συμφώνησε για την αύξηση της δόσης, αλλα ήταν καθησυχαστικός γενικά. Και η καμπύλη μια χαρά βγήκε! Κατα τα άλλα λίγα πονάκια στην πλάτη και στη μέση και που κ που νιώθω τσούξιμο στις θηλές και έχω τρομερη ξηροδερμία... 

 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Εγώ πήρα.μια.ζώνη εγκυμοσύνης που στηρίζει τη μέση και την κοιλιά και με έχει βοηθήσει πολύ και στη πρωινή δουλειά που είμαι σε γραφείο 6 ώρες καθιστή και το απόγευμα στα μαθήματα.

Θέλω να πάρω και εγώ αυτή τη ζώνη.. Έχει αρχίσει και η κοιλιά μου και ξεφεύγει απότομα.. 

  • Μου αρέσει 1

askg.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Stelloudia είπε:

Έχω δυνατές κράμπες στη κοιλιά που ήταν συσπάσεις τελικά και παιρνω ultrogestan και μαγνήσιο για να σταματήσουν. Ασε ευτυχώς έχω τον άντρα μου και με στηρίζει. 

Κατα τα άλλα ψυχολογικά πως είστε; Εγώ σήμερα εκλαιγα με λυγμούς γιατί μας είχαν τελειώσει τα αβοκάντο....ο.άντρας μου τα έχει κάψει

Καλημερα, κι εγω με utrogestan ειμαι 3/μερα. Τα βαζω κολπικα και φοβαμαι μην κανω καμια ζημια... γιατι εκτος απο την ξαπλα, εχουμε και τους φοβους μας να αντιμετωπισουμε.. 

θα εισαι μεχρι τελους ξαπλωμενη;

εγω ναι, οσο παει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, MariaGS είπε:

Θέλω να πάρω και εγώ αυτή τη ζώνη.. Έχει αρχίσει και η κοιλιά μου και ξεφεύγει απότομα.. 

Εμένα με βοηθάει πολύ. Εγώ την πήρα από τα Λητώ στηρίζει ωραία την κοιλίτσα

1 hour ago, Ελίνα82 είπε:

Καλημερα, κι εγω με utrogestan ειμαι 3/μερα. Τα βαζω κολπικα και φοβαμαι μην κανω καμια ζημια... γιατι εκτος απο την ξαπλα, εχουμε και τους φοβους μας να αντιμετωπισουμε.. 

θα εισαι μεχρι τελους ξαπλωμενη;

εγω ναι, οσο παει..

Σήμερα θα με δει ο γιατρός πάλι αλλά όχι δε θα είμαι μέχρι τέλους γιατί με το εξτρα μαγνήσιο έχουν μειωθεί λιγο οι συσπάσεις. Θα δείξει βέβαια και τι θα μου πει ο γιατρος

Κι εγώ έχω συνέχεια άγχος μη κάνω κάτι και κάνω κακό στο μωρό άσε που ακόμα κάνω εμετούς και νιωθω ότι το ζοριζω το καημενουλι μου και νιώθω τυψεις και έχω άγχος για το βάρος του αλλά ευτυχώς παιρνει κανονικά.

14 ώρες πρίν, charma91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά! Εγώ καλά είμαι και ανυπομονώ να επιστρέψω σπίτι μου κοντά στην οικογένεια μου. Ήμουν λίγο ανήσυχη γιατί επισκέφτηκα μια γιατρό εδώ που είμαι, η οποία μου λέει οτι το μωρό είναι χαμηλού βάρους (είμαι στην 24η βδομάδα και είναι λίγο πανω απο 600γρ), αλλά είναι καλά τουλάχιστον! Δεν τροφοδοτείται πλήρως απο μια αρτηρια και ετσι θα αυξησω την δόση του σαλοσπιρ για να το βοηθήσουμε και οτι έχω αμνιακο υγρό κάτω του φυσιολογικου. Ο γιατρος μου συμφώνησε για την αύξηση της δόσης, αλλα ήταν καθησυχαστικός γενικά. Και η καμπύλη μια χαρά βγήκε! Κατα τα άλλα λίγα πονάκια στην πλάτη και στη μέση και που κ που νιώθω τσούξιμο στις θηλές και έχω τρομερη ξηροδερμία... 

 

Αφού ο γιατρος σου σε καθησυχασε κάτι θα ξέρει το θέμα είναι να τον εμπιστεύεσα.Εμένα πονάει πολύ το στήθος μου και έχει μεγαλώσει πάρα πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα νέα μου ο τράχηλος είναι οκ το μωρό είναι εντάξει αλλά στις εξετάσεις αίματος που μου έγραψε μου βρήκε αντισώματα κυταρομεγαλοϊού ενώ στις προηγούμενες δεν είχα που σημαίνει ότι το πέρασα κάποια στιγμη το προηγουμενο διάστημα χωρίς συμπτώματα καθώς κρυωμένη δεν ήμουν καθόλου έτσι τη Δευτέρα θα κάνω εξετάσεις στο Παστέρ και αν βγει κι εκεί θετικό πρέπει να πάω σε ειδικό γιατρό ιολογο που ειδικεύεται σε αυτό και μάλλον να κάνω αμνιοπαρακεντηση για να δούμε αν το έχει κολλήσει το μωρό.:sad:Επισης μου ξαναεγραψε και τις εξετάσεις να πάω και σε άλλο εργαστήριο να τις κάνω μηπως είναι λάθος του εργαστηρίου. Μακάρι κορίτσια να είναι κάνα λάθος σίγουρα δεν το πέρασα το πρώτο τρίμηνο αλλά από τοτε μεχρι τωρα κάπου ενδιάμεσα. Μου είπε ο γιατρός ότι όσο πιο αργά το περάσεις στην εγκυμοσύνη τόσο μειώνεται ο κινδυνος για το μωρό αλλά δε παύει να είναι επικίνδυνο. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2019 at 10:37 ΜΜ, boukitsa123 είπε:

Δεν πειράζει ρε συ δεν μας παντρεύτηκαν μόνο για ζουζουνίσματα. 

Καλέ τα υπόλοιπα κορίτσια που είστε πως πάτε; Γράψτε μας τα νέας σας 

Κορίτσια εγώ αν έχω γεμάτη κύστη μου φεύγουν πάνω μου αν τύχει να τα κρατήσω δηλαδή 

Α να μην ξεχάσω όταν με το καλό έρθει η ώρα να γεννήσουμε να πάρετε σερβιέτες από το σούπερ αυτά τα βρακάκια για την ακράτεια γιατί το αίμα τις πρώτες μέρες είναι αρκετά πηκτό και πολύ 

Τα νεα μου ειναι πολυ καλα για το μωρο. Ολα φυσιολογικα δοξα το Θεο.

Για μενα ετσι κι ετσι. Οι συσπασεις σταματησαν και ειναι καλο. Υποτροπιασε η ιγγμοριτηρα και παιρνω αναγκαστηκα αντιβιωση. Ειλικρινα περασα πολλα αλλα την ιγμοριτιδα δεν την ευχομαι ουτε στον εχθρο μου.

Οι εξετασεις αιματος εδειξαν πολυ καλα αποτελεσματα, με την τουαλετα θεμα δεν εχω, ουτε την κυστη μου παταει. 

Εχω πιεση στις μητριαιες αρτηρίες οπως ειχα και στο πρωτο, αρα παρακολουθηση και προσοχη. 

Το μωρο με κλοτσαει οταν χαλαρωνω

Απο καισαρικη που βγηκα χρειάστηκα τις απλες σερβιετες εγω αλλα καλο ειναι απο ολα να εχουμε. Εχεις δικιο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Τα νεα μου ειναι πολυ καλα για το μωρο. Ολα φυσιολογικα δοξα το Θεο.

Για μενα ετσι κι ετσι. Οι συσπασεις σταματησαν και ειναι καλο. Υποτροπιασε η ιγγμοριτηρα και παιρνω αναγκαστηκα αντιβιωση. Ειλικρινα περασα πολλα αλλα την ιγμοριτιδα δεν την ευχομαι ουτε στον εχθρο μου.

Οι εξετασεις αιματος εδειξαν πολυ καλα αποτελεσματα, με την τουαλετα θεμα δεν εχω, ουτε την κυστη μου παταει. 

Εχω πιεση στις μητριαιες αρτηρίες οπως ειχα και στο πρωτο, αρα παρακολουθηση και προσοχη. 

Το μωρο με κλοτσαει οταν χαλαρωνω

Απο καισαρικη που βγηκα χρειάστηκα τις απλες σερβιετες εγω αλλα καλο ειναι απο ολα να εχουμε. Εχεις δικιο

Εγω έχω βήχα και φλεματα εδώ και 10 μέρες λέω σήμερα να πάω σε ΩΡΛ

@Stelloudia δεν πιστεύω να έχει κάτι το μωρό σου αυτό από συχνή επαφή με παιδιά δεν κολλάει; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Εγω έχω βήχα και φλεματα εδώ και 10 μέρες λέω σήμερα να πάω σε ΩΡΛ

@Stelloudia δεν πιστεύω να έχει κάτι το μωρό σου αυτό από συχνή επαφή με παιδιά δεν κολλάει; 

Ο γιατρός είναι αισιόδοξος γιατί το πέρασα μεταξύ 15-24 εβδομάδας αλλά το Παστέρ θα μας πει και πότε ακριβώς απλά έχω αγχωθεί γιατί μπορεί να μην εχει περασει στο αμνιακό και να μην έχει κόλλησει το μωρό ή να το έχει και να μην πάθει κάτι αλλά υπάρχει και ένα μικρο μεν ποσοστό πιθανότητας αν το έχει κολλήσει να του δημιουργήσει προβλήματα νοητικά,ανάπτυξης ή ακοής μεγαλώνοντας. Ο γιατρός μου ειπε ξεκάθαρα ότι δε φταίω εγώ και ότι δεν.είναι κάτι που πέρναγε απο το χέρι.μου και ότι κάποιες φορές καποια πράγματα είναι και λίγο θέμα τύχης στην εγκυμοσύνη. Αλλά νιώθω τύψεις νιώθω ότι κάτι δεν μπορώ να προστατεψω το μωρο μου.Σορρυ για το κατεβατό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...