Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κορίτσια το επίδομα γεννάς τα 2400 πάνε με εισοδηματικά κριτήρια; πχ εγώ κάνω χωριστή δήλωση από τον άντρα μ! εχω χαμηλό εισόδημα! εκείνος αντίθετα έχει πχ πάνω από 100000 ! το δικαιούμαι; πήρα το 1555 μου είπαν είναι ανεξάρτητο εισοδήματος αλλά νομίζω κάνουν λάθος γιατί εγώ διαβάζω αλλά στο ίντερνετ και ότι είναι μέχρι οικογενειακό εισόδημα 40000! με μπέρδεψαν 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Κοριτσια με εισαγανε στο νοσοκομείο λογο ελαφριάς αιμορραγίας. Το παιδι ολα καλα, ο τράχηλος μια χαρα και το ιδιο και ο πλακουντας. Προληπτικά με κρατανε αλλα δεν γνωρίζουν την αιτια. Υπομονη και θα δειξει εννοειται 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Κοριτσια με εισαγανε στο νοσοκομείο λογο ελαφριάς αιμορραγίας. Το παιδι ολα καλα, ο τράχηλος μια χαρα και το ιδιο και ο πλακουντας. Προληπτικά με κρατανε αλλα δεν γνωρίζουν την αιτια. Υπομονη και θα δειξει εννοειται 

Ωχ βρε κορίτσι τι λαχτάρα είναι αυτή τώρα να γυρίσεις σπίτι σου εύχομαι έχεις και άλλο παιδάκι θυμάμαι σωστά; Να μας λες τα νέα σου 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το νερό που θα ζεσταίνουμε για το γάλα πρέπει να είναι εμφιαλωμένο ή βρύσης; Επίσης θα πάρετε θερμαντήρα; Εγώ έχω βραστήρα και έλεγα να μην πάρω και θερμαντήρα αλλά σκέφτομαι ότι θα πρέπει να το βάζω κάτω από την βρύση να κρυώσει 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Κορίτσια το νερό που θα ζεσταίνουμε για το γάλα πρέπει να είναι εμφιαλωμένο ή βρύσης; Επίσης θα πάρετε θερμαντήρα; Εγώ έχω βραστήρα και έλεγα να μην πάρω και θερμαντήρα αλλά σκέφτομαι ότι θα πρέπει να το βάζω κάτω από την βρύση να κρυώσει 

το νερο θα ειναι βρυσης αλλα βρασμενο . ο βραστηρας δεν επιτρεπετε γιατι πιανει αλατα κ δεν πλενετε το εσωτερικο του. μπρικη κανονικα κ το νερο να βραζει 2 τρια λεπτα για να αποστειρωνετε απο οπου κ να ειναι. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Αγαπουλινι είπε:

Κοριτσια με εισαγανε στο νοσοκομείο λογο ελαφριάς αιμορραγίας. Το παιδι ολα καλα, ο τράχηλος μια χαρα και το ιδιο και ο πλακουντας. Προληπτικά με κρατανε αλλα δεν γνωρίζουν την αιτια. Υπομονη και θα δειξει εννοειται 

Αχ ναι βρε αγάπη μου υπομονή και θα περάσει κι αυτό. Πολυ στεναχωρηθηκα Τουλάχιστον είναι καλά τα μωράκι και όλα τα υπόλοιπα. Περαστικά σου εύχομαι.Να πας γρήγορα στο σπιτάκι σου.


Great Teachers Inspire

Great Teachers Motivate

Great Teachers Change the World

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

το νερο θα ειναι βρυσης αλλα βρασμενο . ο βραστηρας δεν επιτρεπετε γιατι πιανει αλατα κ δεν πλενετε το εσωτερικο του. μπρικη κανονικα κ το νερο να βραζει 2 τρια λεπτα για να αποστειρωνετε απο οπου κ να ειναι. 

Μπρίκι μέσα στην μαύρη νύχτα που θα τσιριζει; Να πάρω θερμαντήρα καλύτερα; 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα με βγαλανε. Πιεστηκα στην τουαλετα και σπασαν αγγεία στον τράχηλο. Αυτο ηταν ολο. Ε που να ηξερα. Δοξα το Θεό ειμαι καλα και το μωρο μια χαρα και ευχομαι μεχρι τον Ιανουάριο υπομονη να κανει η μπουμπουκα.

Με το νερο που λες εγω βρύσης χρησιμοποιουσα στο σπιτι αλλα στο νοσοκομειο εμφιαλομενο.

Ο θερμαντηρας δεν με βολεψε αλλα αυτο σχετικο ειναι. Πιο γρηγορα ζεσταινοταν το μπουκαλι μεσα σε βραστο νερο.

Μια φιλη μου πηρε αυτο το ηλεκτρικο μπρίκι και λεει οτι βολευει πιο πολυ. Δεν το δοκιμασα αλλα θα δειξει. 

Επισης διαβασα οτι πρεπει το γαλα να αποστηρωνεται με βραστο νερο πανω απο 70 βαθμους. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , boukitsa123 είπε:

Κορίτσια το νερό που θα ζεσταίνουμε για το γάλα πρέπει να είναι εμφιαλωμένο ή βρύσης; Επίσης θα πάρετε θερμαντήρα; Εγώ έχω βραστήρα και έλεγα να μην πάρω και θερμαντήρα αλλά σκέφτομαι ότι θα πρέπει να το βάζω κάτω από την βρύση να κρυώσει 

Σε εμάς δεν πίνεται της βρύσης οπότε ούτως ή άλλως πάμε με εμφιαλωμένο. Τον βραδυνές τον απεκλεισα γιατί, αν και βολεύει πολυυυυυυ, σταματάει μόλις ξεκινήσει ο βρασμός οπότε δεν κάνει και αποστείρωση. Μια λύση είναι να τον βάλετε κάτω από τον απορροφητήρα με ανοιχτό καπάκι για να συνεχίσει να βραζει! Αλλά και η καθαριότητα του δεν με ικανοποιεί! Σκέψου ότι αυτός που έχουμε και δεν τον χρησιμοποιώ συχνά μαζεύει άλατα! Εγώ σκέφτηκα να γράψω νερό σε μια κατσαρόλα και μετά να το κρατώ ζεστό με θερμός! 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@Ele@n κορίτσι πως θα ξέρω τους βαθμούς του νερού; 

Κοίτα, μόλις ξεκινήσει ο βρασμός ανεβαίνει η θερμοκρασία! Οπότε αν το αφήσεις 10-15 λεπτά από τη στιγμή που θα ξεκινήσει νομίζω ότι θα είμαστε εντάξει! Το αφήνεις μετά στην κατσαρόλα να κάτσουν κάτω τα άλατα και το περνάς σε θερμός!

Όντως έτσι όπως το περιγράψω είναι πιο βολικά ο βραστηρας, αλλά δεν ξέρω πόσο υγιεινός ειναι!


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Ele@n είπε:

Κοίτα, μόλις ξεκινήσει ο βρασμός ανεβαίνει η θερμοκρασία! Οπότε αν το αφήσεις 10-15 λεπτά από τη στιγμή που θα ξεκινήσει νομίζω ότι θα είμαστε εντάξει! Το αφήνεις μετά στην κατσαρόλα να κάτσουν κάτω τα άλατα και το περνάς σε θερμός!

Και πόση ώρα κρατάει ζεστό στο θερμός; Στο θερμαντήρα δεν γίνεται αμέσως; Βασικά το βράδυ που θα σπαραζει με αγχώνει η αναμονή όχι την ημέρα 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Ο θερμαντήρας νομίζω ότι είναι για να κρατά ζεστό το γάλα! Αλλά δεν νομίζω ότι βολεύει να το έχεις το ζεστό νερό όλο το βράδυ στο θερμαντήρα μέχρι να ξυπνήσει! Εγώ πέρυσι που έπινα τσάι το χειμώνα έβραζα νερο, στο βραστηρα για εμένα, και το έβαζα σε θερμός! Έμενε καυτό μέχρι και έξι με οχτώ ώρες! Και φαντάσου ότι ήταν και του τζάμπο! Άρα αν παρω έναν καλύτερο πχ από τα βικο δεν θα κρατάει; Από ότι καταλαβαίνω τα μωράκια μέχρι που σταματάει η αποστείρωση πίνουν κοντά στο λιτο γάλα την ημέρα σταδιακά μεγαλώνοντας! Άρα αν βράζω δύο φορές τη μέρα δεν θα ειμαι καλυμμένη; Βλεπεις πώς τα φαντάζομαι η πρωτάρα ε;

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οντως πολυ λογικα το σκεφτεσαι και ειναι νομιζω απο τις καλυτερες ιδεες. Εχω απο τα τζαμπο και οντως κραταει 5 με 6 ωρες. Εχω και γυαλινο του βικο το φουξ και το πρασινο τα οποια δεμ υπερβαλω τον καφε που επαιρνα στην δουλεια μου κρατουσε μεχρι το βραδυ στην ιδια θερμοκρασια απο το πρωι και οχι βραστο. Λοιπόν νομιζω θα νας λυσεις τα χερια αν δεν θηλασουμε γιατι ο βραστηρας τρελη φασαρια κανει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!Εμενα ολες μου οι φιλες χρησιμοποιουσαν βραστηρα.Ο θερμαντηρας ειναι για να ζεσταινει το μητρικο που εχει αποθηκευτει στο ψυγειο ή στην καταψυξη.Δν νομιζω να ενδυκνειται για βρασιμο.Επισης λενε οτι δν πρεπει να ειναι καυτο το νερο οταν χρησιμοποιουμε γαλα σε σκονη γιατι καταστρεφει τα πολυτιμα συστατικα.Καλυτερα η καθεμια να ρωτησει την μαια ή την παιδιατρο της.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι ψάχνω να βρω ιδέες ώστε και να ,γίνει η δουλειά που θέλουμε και να μην γεμίσουμε με πολλά τζιμπραγκαλα που σε πέντε μήνες δεν θα ξέρω πού να τα βάλω καθώς το σπιτι μας δεν είναι πολύ μεγάλο για να απλωνομαστε!!! Θερμαντήρα δεν θα πάρω! Αν χρειαστεί θα το ζεστάνω μέσα σε μεγάλο μπρίκι!

Τώρα ψάχνω ιδέες για να γλιτώσω τη συρταριερα! Γιατί όπως έλεγε η μπουκιτσα όταν μεγαλώσουν τα ρούχα τους δεν θα χωράνε και θα θες ντουλάπα! Σκέφτομαι να παΡαγγειλλω σε μαραγκό να μου φτιάξει τρία μεγάλα συρτάρια να τα βάλω μέσα στην ντουλάπα και κάτω από τις κρεμαστρες! Να στριμωξω τα ρουχαλακια μου εκεί και να αφήσω το ένα φύλο με τα συρτάρια του μπέμπη! Εκεί θα χωράει άνετα η προίκα του τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια και ελπιζω μετά να βρούμε μεγαλύτερο σπίτι!

Για αλλαξιερα πάλι φοβάμαι το κρεββάτι, μην το κατουράει ως αγοράκι! Αλλά έχω δει κάτι ξύλινες κατασκευές που προσαρμόζονται πάνω στην κουνια! 

Το άλλο που πιάνει τόπο και δεν το θέλω είναι ο στεγνωτηρας μπιμπερο! Δεν κάνει να τα αφήνω μέσα στον αποστειρωτη;;;;;

Just now, Irene1987 είπε:

Γεια σας κοριτσια!Εμενα ολες μου οι φιλες χρησιμοποιουσαν βραστηρα.Ο θερμαντηρας ειναι για να ζεσταινει το μητρικο που εχει αποθηκευτει στο ψυγειο ή στην καταψυξη.Δν νομιζω να ενδυκνειται για βρασιμο.Επισης λενε οτι δν πρεπει να ειναι καυτο το νερο οταν χρησιμοποιουμε γαλα σε σκονη γιατι καταστρεφει τα πολυτιμα συστατικα.Καλυτερα η καθεμια να ρωτησει την μαια ή την παιδιατρο της.

Στατιστικά οι περισσότεροι παιδίατροι επιτρέπουν τον βραστηρα και για την ευκολία μας!  Και όλες οι φίλες μου τον χρησιμοποιούσαν! Αλλά απο όταν άρχισα να τα ψάχνω για μένα κάτι με χαλάει. Μπορει ο δικός μου βραστηρα να μην είναι καλός και να μην μου κάθεται καλά ως ιδέα! Αλλα και στην κατσαρόλα αν το αφήσεις μετά να σταματήσει δεκα  λεπτά  σκεπασμένο ο  βρασμός βγαίνει το ίδιο καυτό με του βραστηρα. Και το κρυώνεις στη βρύση αν θες! 


tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...