Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Μανουλες Ιανουαρίου 2020!!!


Recommended Posts

Just now, Ele@n είπε:

Ερώτηση προς τις εμπειρίες μανούλες. Μου είπαν ότι κακώς σκέφτομαι για κούνια από την αρχή γιατί πέφτει μεγάλη στα μικρακια και δεν μπορούν να κοιμηθούν. Μου είπαν να πάρω λίκνο για την αρχή ή να βάλω πάντα για να μικρύνω τον χώρο της κούνιας και να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια το μωρό. Ισχύει;;;;

Τι να σου πω. Τα βραδια στο παρκοκρεβατο την ειχα και κοιμοταν απο τον πρωτο μηνα τα βραδια σερι. Κριμα ειναι να δωσεις τοσα λεφτα για λικνο που θα κρατησεις μονο για 4 με 5 μηνες. Αν ομως το σκεφτεσαι και εχεις καλαθουνα χρησιμοποιησε αυτην. Εγω πιστευω πως δεν ισχυει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ele@n είπε:

Το παρκοκρεβατο έχει ίδιες διαστάσεις με την κούνια;;; Όντως είναι 

1.20×0.60. Η δικια μου μεχρι 2 ετων κοιμηθηκε μεσα. Πηρα αυτο με τον οροφο απο τα jumbo. Το μετακινουσα σαλονι υπνοδοματιο και το μετεφερα και στις διακοπες αφοβα. Εμενα με βολεψε γιατι ουτε παντα χρειαστηκα για να μην χτυπαει. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Ele@n  δώσε σημασία στο καρεκλάκι αμαξιού τα υπόλοιπα δεν είναι όλα απαραίτητα εγώ δεν είχα πάρκο αλλά αν στο πάρουν δώρο είναι μια καλή λύση αλλιώς κούνια εξαρχής 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ele@n είπε:

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σας!!! Μας πώς πνιγεσαι σε μια κουταλιά νερό όταν δεν ξέρεις!!!φοβερό....

Κορίτσι αν έχεις γνωστούς να σου κάνουν δώρα ζήτα ελεύθερα εγώ δεν είχα κανέναν να μας πάρει τπτ και για αυτό είμαι αρκετά φειδωλή :(

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Κορίτσι αν έχεις γνωστούς να σου κάνουν δώρα ζήτα ελεύθερα εγώ δεν είχα κανέναν να μας πάρει τπτ και για αυτό είμαι αρκετά φειδωλή :(

Μόνο απο τους δικούς μου και τους θείους μου θα έχει ο μικρός δωράκια! Και αυτά καλά είναι... Αλλά επειδή το σπίτι δεν έχει αποθηκευτικούς χώρους τα σκέφτομαι όλα ώστε να μην πάνε χαμένα λεφτά σε πράγματα του θεαθηναι που θα βγουν off σύντομα! Απο γνωστούς δεν μου έχει  πει κάποιος να μου δανείσει δικά του πχ αυτό  το αυγο με το οποίο βγαίνει από το μαιευτήριο, ζήτημα αν θα βγούμε δέκα φορές στην καρδιά του χειμώνα και λένε ότι θα είναι και βαρύς... Στο λαιμό μου κάθεται αυτό...

Με  αυτή τη σκέψη έχω συμβιβαστεί με τον αποστειρωτη που είναι κουμουτσα αλλά σου γλιτώνει πολύ χρόνο! Αλλά για τα υπόλοιπα θέλω να κάνουν απόσβεση βρε παιδί μου... Σεντονακια πήρα κατευθείαν για μόνο κρεβάτι και πετσέτες πήρα μια με κουκουλιτσα ίσα ίσα για τον πρώτο καιρό, αλλά τις υπόλοιπες τις πήρα κανονικές σαν τις δικές μας!

 

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Μόνο απο τους δικούς μου και τους θείους μου θα έχει ο μικρός δωράκια! Και αυτά καλά είναι... Αλλά επειδή το σπίτι δεν έχει αποθηκευτικούς χώρους τα σκέφτομαι όλα ώστε να μην πάνε χαμένα λεφτά σε πράγματα του θεαθηναι που θα βγουν off σύντομα! Απο γνωστούς δεν μου έχει  πει κάποιος να μου δανείσει δικά του πχ αυτό  το αυγο με το οποίο βγαίνει από το μαιευτήριο, ζήτημα αν θα βγούμε δέκα φορές στην καρδιά του χειμώνα και λένε ότι θα είναι και βαρύς... Στο λαιμό μου κάθεται αυτό...

Με  αυτή τη σκέψη έχω συμβιβαστεί με τον αποστειρωτη που είναι κουμουτσα αλλά σου γλιτώνει πολύ χρόνο! Αλλά για τα υπόλοιπα θέλω να κάνουν απόσβεση βρε παιδί μου... Σεντονακια πήρα κατευθείαν για μόνο κρεβάτι και πετσέτες πήρα μια με κουκουλιτσα ίσα ίσα για τον πρώτο καιρό, αλλά τις υπόλοιπες τις πήρα κανονικές σαν τις δικές μας!

 

Πάρε καθίσμα που είναι από νεογέννητο έως 18 κιλά έχει τα joie να δεις είναι πολύ καλά 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Σωστα παρε ενα πολυ καλο καθισμα απο 0 εως 18 κιλα. Εγω το αυγο το ειχα απο το καροτσι αλλα το πολυχρησιμοποιησα στην πρωτη που γεννηθηκε Σεπτέμβρη. Σε αυτο απλα θα το εχω για να αργησω να παρω μεγαλυτερο στην πρώτη. 

Κριμα που δεν εχεις βοηθεια. Να ησουν κοντα μου θα σου εδινα πολλα. 

Κοριτσι ή αγορι περιμενεις?

Επισης εγω πηρα μεταχειρισνενο απο φβ αποστειρωτη με 10 ευρω και επειδη πηγαινοερχομαι στους γονεις μου τον αφησα εκει, γιατι εχω και τον ατμομαγειρα που μπορω να χρησιμοποιώ ως αποστειρωτη. 

Ριξε μια ματια και εκει. 

Με τον χωρο σε καταλαβαινω απόλυτα. Παντου αποθηκευτικους χωρους εκανα. Ειτε τραπεζι, ειτε καναπε, ειτε κρεβατια

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες!!!Να ρωτήσω για τα καθισματακια αμαξιού,ισχύει ότι κάθε πέντε χρόνια πρέπει να τα αλλάζουμε??Μου το είπε η κουνιαδα μου ότι χαλάνε λέει τα πλαστικά και μου φάνηκε λίγο παράξενο...Ειναι το πρωτο μου μωρο και έχω πολλά καθισματακια απ'τις αδερφές μου γι'αυτό ρωτάω,Μήπως πρέπει να παρ ω καινούργια??  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, First_love είπε:

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες!!!Να ρωτήσω για τα καθισματακια αμαξιού,ισχύει ότι κάθε πέντε χρόνια πρέπει να τα αλλάζουμε??Μου το είπε η κουνιαδα μου ότι χαλάνε λέει τα πλαστικά και μου φάνηκε λίγο παράξενο...Ειναι το πρωτο μου μωρο και έχω πολλά καθισματακια απ'τις αδερφές μου γι'αυτό ρωτάω,Μήπως πρέπει να παρ ω καινούργια??  

δεν χαλανε καθε πεντε χρονια γιατι καποια ειναι για αρκετα κιλα πχ μεχει 36. αλλα γενικα χρησιμοποιημενα για πολλα χρονια απο πολλα παιδια δεν ειναι καλο να παρεις γιατι υπαρζουν φθορες σπασιματα ζωνες κτλ φθαρμενες κτλ που δεν φαινονται. κ γενικα επειδη ειναι θεμα ασφαλειας καλο ειναι να χρησιμοποιησεις κατι καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, First_love είπε:

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες!!!Να ρωτήσω για τα καθισματακια αμαξιού,ισχύει ότι κάθε πέντε χρόνια πρέπει να τα αλλάζουμε??Μου το είπε η κουνιαδα μου ότι χαλάνε λέει τα πλαστικά και μου φάνηκε λίγο παράξενο...Ειναι το πρωτο μου μωρο και έχω πολλά καθισματακια απ'τις αδερφές μου γι'αυτό ρωτάω,Μήπως πρέπει να παρ ω καινούργια??  

Βασικα χρησιμοποιημενα δεν συνίσταται να χρησιμοποιεις. Μπορει να αλληθευει αυτο που λεει, αλλα λογικο μου ακούγεται κιολας γιατι κανονικα υπαρχουν 3 κατηγοριες που συνιστώνται. Το 0-1, το 2 και το 3, δηλαδη 0 εως 18 κιλα, 18 εως 24 κιλα και 24 εως 32 κιλα. Αλλα βγηκαν καινουριες κατηγοριες τις οποιες μονο αν δεις πως εχουν περασει με ασφαλεια τα κρας τεστ σου προτεινουν και να τα αγορασεις, οχι τα καταστηματα γιατι δεν εφτασε η ελλαδα ακομα το επιπεδο να αποσυρει τα μη συνιστομενα.

Αμα θελεις μπες στην ομαδα φβ παιδικη και οδικη ασφαλεια. Εκει τα γραφουν και δημοσιεύουν αναλυτικά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, First_love είπε:

Καλημέρα μέλλουσες μανούλες!!!Να ρωτήσω για τα καθισματακια αμαξιού,ισχύει ότι κάθε πέντε χρόνια πρέπει να τα αλλάζουμε??Μου το είπε η κουνιαδα μου ότι χαλάνε λέει τα πλαστικά και μου φάνηκε λίγο παράξενο...Ειναι το πρωτο μου μωρο και έχω πολλά καθισματακια απ'τις αδερφές μου γι'αυτό ρωτάω,Μήπως πρέπει να παρ ω καινούργια??  

Κάθισμα αμαξιού δεν παίρνουμε μεταχειρισμένο που έχει κάτσει άλλο παιδί είναι σαν να μην κάθεται πουθενά το παιδί εκτός αν μιλάμε για μεταχειρισμένο που όμως δεν χρησιμοποιήθηκε είναι όπως και τα παπούτσια που θέλουμε το 1ο παπούτσι του μωρού μας να είναι ανατομικό μιας και θέλουμε να περπατάει σταθερά σου προτείνω να επενδύσεις σε κάθισμα αυτοκινήτου και όλα τα άλλα πάρε τα από τις αδερφές σου 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, boukitsa123 είπε:

Πάρε καθίσμα που είναι από νεογέννητο έως 18 κιλά έχει τα joie να δεις είναι πολύ καλά 

:grin: Ένα τέτοιο έχω βάλει στο μάτι, αλλά το καθυστερω για να κοιτάξω πιο αναλυτικά την ασφάλεια του!!! Νόμιζα ότι το μηδέν είναι για μόστρα γιατί και καλά δεν είναι μεγάλη η ανακλιση!!! Το ξέρω ότι σας έχω τρελάνει με τις απορίες αλλά αν μιμηθω τι έχουν κάνει γνωστοί θα πρπει να βγω εγω από το σπίτι για να χωρέσουν τα μωρουδιακα. 

 

πρίν από 47 λεπτά , Αγαπουλινι είπε:

Σωστα παρε ενα πολυ καλο καθισμα απο 0 εως 18 κιλα. Εγω το αυγο το ειχα απο το καροτσι αλλα το πολυχρησιμοποιησα στην πρωτη που γεννηθηκε Σεπτέμβρη. Σε αυτο απλα θα το εχω για να αργησω να παρω μεγαλυτερο στην πρώτη. 

Κριμα που δεν εχεις βοηθεια. Να ησουν κοντα μου θα σου εδινα πολλα. 

Κοριτσι ή αγορι περιμενεις?

Επισης εγω πηρα μεταχειρισνενο απο φβ αποστειρωτη με 10 ευρω και επειδη πηγαινοερχομαι στους γονεις μου τον αφησα εκει, γιατι εχω και τον ατμομαγειρα που μπορω να χρησιμοποιώ ως αποστειρωτη. 

Ριξε μια ματια και εκει. 

Με τον χωρο σε καταλαβαινω απόλυτα. Παντου αποθηκευτικους χωρους εκανα. Ειτε τραπεζι, ειτε καναπε, ειτε κρεβατια

Αγοράκι περιμένω η χαζομαμα!! Πιο πολύ με πείραξε η στάση της αδερφής του άντρα μου που από δύο παιδιά και το μικρότερο αγόρι δεν της έχει μείνει λέει τίποτα απο τα μωρουδιακα! Και γνωρίζοντας τι χρήμα  μας έφυγε αυτό το  χρόνο με επεμβάσεις, εξωσωματικές  προεμφυτευτικους, εισιτήρια, φάρμακα κλπ..Δεν πειράζει ομως,  επιλογές είναι αυτές, ευτυχώς να τις ξέρω από την αρχή...! Εμείς θα τη βρούμε τη λύση και θα είμαστε υπέροχοι!!!:wub:

Ρουχαλακια κοριτσια έχει οικονομικά το orchestra βγάζοντας την κάρτα μέλους! Μου έχουν πει ότι έχουν στενή γραμμή, οπότε πας άνετα ένα νούμερο μεγαλύτερο! Και μπορείς να την βγάλεις και ηλεκτρονικά! Δεν έχω δοκιμάσει να τα πλύνω ακόμα για να δω συμπεριφορά, αλλά μετά πήγα και μια βόλτα από τα h&m και μπροστά στις προσφορές μου φάνηκαν ακριβά!

Ποια είναι η σελίδα στο φβ; Δεν την ξέρω...

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...