Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Επισκόπηση του κόλπου κ του τραχήλου κατά την πρώτη επίσκεψη της κύησης


Recommended Posts

Γεια σας! Χρειάζομαι επειγόντως την άποψης σας μανουλες..είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου ακριβώς 5 εβδομαδων κ σήμερα πήγα για επίσκεψη σε δημόσιο νοσοκομείο..Πριν τον κολπικό υπέρηχο ο γιατρός μου τοποθετησε ένα πλαστικό διαστολέα με ρύγχος κ από ότι κατάλαβα μου έκανε επισκόπηση του κόλπου κ του τραχήλου..πόνεσα αρκετά..και ανησυχώ πολύ μήπως προκληθεί πρόβλημα στο έμβρυο. Έχω κ κάτι μικροενοχλήσεις στον κόλπο μου μετά από αυτο. Στο πρώτο μου παιδάκι δεν μου είχε συμβεί κάτι τέτοιο. Επιτρέπεται;; Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;; ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, dimkol είπε:

Γεια σας! Χρειάζομαι επειγόντως την άποψης σας μανουλες..είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου ακριβώς 5 εβδομαδων κ σήμερα πήγα για επίσκεψη σε δημόσιο νοσοκομείο..Πριν τον κολπικό υπέρηχο ο γιατρός μου τοποθετησε ένα πλαστικό διαστολέα με ρύγχος κ από ότι κατάλαβα μου έκανε επισκόπηση του κόλπου κ του τραχήλου..πόνεσα αρκετά..και ανησυχώ πολύ μήπως προκληθεί πρόβλημα στο έμβρυο. Έχω κ κάτι μικροενοχλήσεις στον κόλπο μου μετά από αυτο. Στο πρώτο μου παιδάκι δεν μου είχε συμβεί κάτι τέτοιο. Επιτρέπεται;; Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;; ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!

Γιατι έπρεπε να σου βαλει τέτοιο πραγμα και να σου κανει επισκοπηση του τραχήλου;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου, μέχρι και τεστ παπ κάνουν στην εγκυμοσύνη... Τώρα γιατί έκανε κάτι χωρίς να σε ρωτήσει και να σε ενημερώσει προηγουμενος είναι άλλο θέμα. Εσύ δεν τον ρώτησες; 

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αιφνιδιαστικα τόσο πολύ που το μόνο που ήθελα ηταν να σηκωθω να φύγω..όπως κι έκανα..να μην ανησυχώ δηλαδή καθολου;;

Just now, ΦαιηΚατς είπε:

Μην αγχώνεσαι κοριτσάκι μου, μέχρι και τεστ παπ κάνουν στην εγκυμοσύνη... Τώρα γιατί έκανε κάτι χωρίς να σε ρωτήσει και να σε ενημερώσει προηγουμενος είναι άλλο θέμα. Εσύ δεν τον ρώτησες; 

 

Just now, Giotitsa είπε:

Γιατι έπρεπε να σου βαλει τέτοιο πραγμα και να σου κανει επισκοπηση του τραχήλου;

Έλα ντε δεν ξέρω! Δεν το έχετε εσείς ξανακουσει ε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimkol είπε:

Αιφνιδιαστικα τόσο πολύ που το μόνο που ήθελα ηταν να σηκωθω να φύγω..όπως κι έκανα..να μην ανησυχώ δηλαδή καθολου;;

 

Έλα ντε δεν ξέρω! Δεν το έχετε εσείς ξανακουσει ε;

Κοίτα εγω εχω βαλει δυο φορες κολποδιαστολεα ως τωρα δεν εχω πάθει κατι και ειμαι έγκυος αλλα αλήθεια εγω πρώτη φορα ακουω γιατί να κανει κατι τέτοιο ;


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, dimkol είπε:

Αιφνιδιαστικα τόσο πολύ που το μόνο που ήθελα ηταν να σηκωθω να φύγω..όπως κι έκανα..να μην ανησυχώ δηλαδή καθολου;;

 

Έλα ντε δεν ξέρω! Δεν το έχετε εσείς ξανακουσει ε;

Έπρεπε να ρωτήσεις βρε! Μήπως σου πήρε λήψη για παπ; όχι, δεν παθαινει κάτι το νινακι σου κορίτσι μου! Δεν επηρεάζεται μην ανησυχείς! Με το καλό εύχομαι! 


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , dimkol είπε:

Αιφνιδιαστικα τόσο πολύ που το μόνο που ήθελα ηταν να σηκωθω να φύγω..όπως κι έκανα..να μην ανησυχώ δηλαδή καθολου;;

 

Έλα ντε δεν ξέρω! Δεν το έχετε εσείς ξανακουσει ε;

Μήπως σου έκανε καλλιέργεια κολπικου; εμένα πάντα με κολποδιαστολεα μου έπαιρναν δείγμα,  μεχρι και 34 εβδομάδα, μη πω και παραπάνω κ με κοντό τράχηλο παρακαλώ.να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου κορίτσι μου κ ότι σε προβληματίζει να μη διστάζεις κ να το λες! Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι κοπέλα μου!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, bella32 είπε:

Μήπως σου έκανε καλλιέργεια κολπικου; εμένα πάντα με κολποδιαστολεα μου έπαιρναν δείγμα,  μεχρι και 34 εβδομάδα, μη πω και παραπάνω κ με κοντό τράχηλο παρακαλώ.να εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου κορίτσι μου κ ότι σε προβληματίζει να μη διστάζεις κ να το λες! Καλή εγκυμοσύνη σου εύχομαι κοπέλα μου!

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..έχει αρχίσει να μου περνά λίγο το άγχος..σήμερα του τηλεφώνησα και μου είπε ότι απλά είδε τον τράχηλο, δεν έκανε τίποτα αλλά...τον ρώτησε γιατί;; Κ μου είπε γιατί είναι αρχή της εγκυμοσύνης και έτσι έπρεπε να κάνει..

Στο πρώτο μου παιδάκι δεν μου είχε συμβεί κάτι τέτοιο και γι'αυτό ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2019 at 6:13 ΜΜ, dimkol είπε:

Γεια σας! Χρειάζομαι επειγόντως την άποψης σας μανουλες..είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου ακριβώς 5 εβδομαδων κ σήμερα πήγα για επίσκεψη σε δημόσιο νοσοκομείο..Πριν τον κολπικό υπέρηχο ο γιατρός μου τοποθετησε ένα πλαστικό διαστολέα με ρύγχος κ από ότι κατάλαβα μου έκανε επισκόπηση του κόλπου κ του τραχήλου..πόνεσα αρκετά..και ανησυχώ πολύ μήπως προκληθεί πρόβλημα στο έμβρυο. Έχω κ κάτι μικροενοχλήσεις στον κόλπο μου μετά από αυτο. Στο πρώτο μου παιδάκι δεν μου είχε συμβεί κάτι τέτοιο. Επιτρέπεται;; Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;; ΕΙΜΑΙ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!

Μην ανησυχείς τίποτα δεν μπορεί να συμβεί .Κ εμένα  μου έβαζε ο γιατρός μου κολποδιαστολεα  κ  ανησυχούσα πάρα πολύ μια φορά είχα κ αίμα μετά κ του είπα ότι δεν θέλω να ξαναβαλει.Μου εξήγησε ότι δεν μπορεί να γίνει τίποτα κακό μαυτο κ το επιβεβαίωσε κ ένας άλλος γιατρός οπότε ηρέμησα κ μετά δεν είχα θέμα.Ολα καλά λοιπόν μην ανησυχείς καθόλου.Καλη συνέχεια σου εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...