Ξένη

Πότε μπορώ να μεινω έγκυος μετά από καισαρική?

Recommended Posts

Πριν 3 μήνες γέννησα με καισαρική λόγω ενδομητρίου θανάτου στην 36η εβδομάδα, μόνο με μια επόμενη εγκυμοσυνη πιστεύω θα το ξεπεράσω και θελω να μεινω ξανα εγκυος και φοβαμαι μην συμβεί κατι ξανα....

• Λυπημένη/-ος 1

Just now, Ξένη είπε:

Πριν 3 μήνες γέννησα με καισαρική λόγω ενδομητρίου θανάτου στην 36η εβδομάδα, μόνο με μια επόμενη εγκυμοσυνη πιστεύω θα το ξεπεράσω και θελω να μεινω ξανα εγκυος και φοβαμαι μην συμβεί κατι ξανα....

Λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια σου

Θα ερθει ενα μωρο στην αγκαλια σου κ καπως θα μαλακωσει ο πονος

Σε εχει δει ο γιατρος σου μετα την καισαρικη; 

Οι αποψεις πανω σε αυτο ειναι πολλες, εξαρταται απο τον γιατρο αλλα κ την καισαρικη, την αναρρωση σου

Συνηθως λενε 6-12μηνες μετα

Μια αγκαλια απο μενα, κ ευχομαι συντομα να μεινεις εγκυος κ να γεμισει το σπιτι σας μωρουδιακα κλαματα

z05y1ebwohf5jra3.png

schmi7jqwi3udfpn.png

Διαφημίσεις

Σε Ευχαριστώ πολυ, ο γιατρος με ειδε 40 μέρες μετά τη γέννα,  μου είπε ότι η μήτρα έχει επανέλθει και μετά τους 6 μήνες μπορώ να μεινω ξανα έγκυος,  απλά θα έπρεπε να κάνω εξετάσεις πρώτα για να δούμε τι το προκάλεσε όλο αυτό,  οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα και εγώ έχω απογοητευτεί γιατί αν είχα κάτι θα ήξερα τι είναι για την επόμενη εγκυμοσυνη,  τώρα απλά μου είπαν ότι ήταν να γίνει....

Κοριτσάκι μου γλυκό λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Από την άλλη χαίρομαι που δεν το βάζεις κάτω και θέλεις γρήγορα να ξαναμεινεις έγκυος. Εγω έμεινα έγκυος 7 μήνες μετά την δεύτερη καισαρική μου και η γιατρός μου μου είπε ότι μετά τους 6 μήνες είμαστε εντάξει... Ελπίζω να τα καταφέρεις αμέσως και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα υγιές μωράκι σύντομα! Σε φιλώ! 

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου.. Ξέρω ακριβώς πως νιώθεις.. Εζησα ακριβώς την ίδια απώλεια (ενδομήτριο θάνατο στις 34 εβδομάδες) στο πρώτο μου παιδάκι πριν 5 ολόκληρα χρόνια. Ποτέ δεν βρέθηκε αιτία, όλες οι εξετάσεις ήταν καθαρές. Εγώ προσωπικά έμεινα έγκυος 8 μήνες μετά την απώλεια, γέννησα ένα υγιέστατο αγοράκι και πριν 8 μήνες γέννησα και τον αδερφό του! Το μόνο που θα σου πώ είναι να δώσεις χρόνο στον εαυτό σου.. Όταν πάρεις την έγκριση απο το γιατρό σου ξεκίνα προσπάθειες για καινούρια εγκυμοσύνη, χωρίς όμως να το έχεις αυτοσκοπό.  Σύντομα θα έχεις μωρακι στην αγκαλιά σου και πίστεψέ με, θα χαμογελάσεις ξανά με την καρδιά σου!! Για ότι θέλεις να μοιράζεσαι μαζί μας είμαστε εδω!

Διαφημίσεις

Just now, Ξένη είπε:

Σε Ευχαριστώ πολυ, ο γιατρος με ειδε 40 μέρες μετά τη γέννα,  μου είπε ότι η μήτρα έχει επανέλθει και μετά τους 6 μήνες μπορώ να μεινω ξανα έγκυος,  απλά θα έπρεπε να κάνω εξετάσεις πρώτα για να δούμε τι το προκάλεσε όλο αυτό,  οι εξετάσεις δεν έδειξαν τίποτα και εγώ έχω απογοητευτεί γιατί αν είχα κάτι θα ήξερα τι είναι για την επόμενη εγκυμοσυνη,  τώρα απλά μου είπαν ότι ήταν να γίνει....

εξεταση θρομβοφιλιας εχεις κανει; ;;; ποσο μα ποσο λυπαμαι κουραγιο και μπραβο σου που θες να ξαναπροσπαθησεις αμεσως μπραβο με συγκινεις τοσο 

g7mup2.png

Κορίτσια σας ευχαριστώ για το κουράγιο....θυμάμαι είχα βγει από το Νοσοκομείο και έψαχνα στο ίντερνετ διάφορα και έτσι μπήκα στη σελίδα και διάβαζα ιστορίες από άλλες κοπέλες που έχουν πάθει το ίδιο με μένα, πέρασε καιρός από τότε και είπα σήμερα να κάνω εγγραφή και να γράψω και εγώ τη δική μου ιστορία,  ποτέ δεν πίστευα ότι θα το πάθω Αλλά πάντα το είχα στο μυαλό μου γιατί είχα ζήσει την ιστορία της μητέρας μου που έχασε το μωρο στην 39η εβδομάδα, ήμουν 13 ετών  τότε Αλλά τα θυμόμουν όλα όσα είχαν γίνει...και να που μου συνέβη και εμένα.... από εξετάσεις έχω κάνει τα πάντα,  ορμονολογικες,  ανοσογολικες, θρομβοφιλιας,  πίστευα πως θα είχα θρομβοφιλια γιατί η παθολογοανατομος βρήκε θρομβους στον πλακούντα  αλλά δεν έχω...στην αρχή σκεφτόμουν ότι δεν μπορώ να ζήσω άλλο γιατί όλη μου τη ζωή ήθελα να γίνω μάνα και τελικά αυτό που ήθελα τόσο πολύ δεν το κατάφερα. Μετα τα έβαζα με τον Θεό γιατί μου το πήρε και σε άλλες κοπέλες που τα πετάνε σε κάδους και από τα μπαλκόνια πάει και τα δίνει,  μετά σκεφτόμουν ότι όταν ξαναμεινω εγκυος πάλι θα θέλω την βοήθεια του για να γεννήσω ένα υγιέστατο μωρό οπότε μην τα βάζεις μαζί του, για κάποιο λόγο έγινε ότι έγινε,  τώρα απλά θέλω να αλλάξω γιατρό λόγω ψυχολογίας πλέον και εμπιστοσύνης και να μου πει ποτέ μπορούμε να κάνουμε προσπάθειες....συγγνώμη αν σας κούρασα!!!

• Λυπημένη/-ος 1

Just now, Ξένη είπε:

Εφοσον εχεις ενα πλανο κανε λιγο ακομη υπομονη κ σε 3μηνες ξεκινηστε προσπαθειες

Καταλαβαινω οτι απο την μια δ εχεις καποιον λογο κ δ ξερεις απο τι να προφυλαχτεις, απο την αλλη ηταν ενα πολυ ασχημο ατυχο γεγονος κ ευχομαι να μην ξανασυμβει

Αλλαξε γιατρο, κ με βαση το ιστορικο σου θα σου πει ποτε μπορεις να μεινεις, η τι αλλο μπορεις να ψαξεις. Για παραδειγμα να δεις για θρομβοφιλια κ αφου μεινεις εγκυος, γτ υπαρχει κ η επικτητη. Καρυοτοπος στο μωρο εγινε; εχετε αποτελεσματα; μοριακο καρυοτυπο εσυ κ ο συζηγος; οτιδηποτε σε αιματολογικα, μεσογειακη η κυστικη ινωση; καμπυλη ζαχαρου ειχες κανει; ηταν ολα καλα; 

z05y1ebwohf5jra3.png

schmi7jqwi3udfpn.png

Δεν ξέρω αν έγινε αυτή η εξέταση στο μωρό,  φαντάζομαι πως ναι, δεν μας έδωσαν τα αποτελέσματα της νεκροψίας, μας είπαν την επόμενη φορά που θα πάμε με όλα τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα μας τα δώσουν,  έκανα τις μισές εξετάσεις για την θρομβοφιλια και κάποιες πρέπει να τις κάνω τέλος Ιουνίου,  έπρεπε να είχαν περάσει κάποιοι μήνες από τη γέννα γι αυτό,  καμπύλη σακχάρου είχα κάνει στην 28η εβδομάδα ήταν φυσιολογικές  οι τιμές,  θα κάνω όμως μες στο μήνα με 150ml γλυκόζης γιατί υπάρχει και ο αδιαγνωστος διαβήτης,  μήπως έχω...Εγώ και ο σύζυγός μου δεν έχουμε κάνει εξέταση για καρυοτυπο και δεν ξέρω τι είναι,  Κυστική ινωση όταν ήμουν έγκυος είχα ρωτήσει για να την έκανα Αλλά μου είπε ο γιατρός ότι δεν χρειάζεται γιατί είμαστε και οι δύο υγιεστατοι και δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε...το μωρό πέθανε γιατί είχε γίνει ο ομφάλιος λώρος σαν καλώδιο τηλεφώνου και είχε και τρεις κόμπους,  μας είπαν ότι είναι σπάνιο αυτό που είδαν και ότι δεν φαίνεται από καμία εξέταση,  1.5 βδομάδα πριν είχα κάνει την ντοπλερ και έλεγα στο γιατρό συνέχεια ότι το μωρό δεν το καταλαβαίνω όπως παλιά,  οι κινήσεις του έχουν μειωθεί,  το καταλάβαινα 1 φορά στις 2 μέρες, ώσπου πήγα μια μέρα Και μου είπε ότι έχει πεθάνει και παραλίγο και εγώ μαζί του γιατί ήταν πάνω από βδομάδα πεθαμένο μέσα μου, στην νεκροψία που έγινε ούτε πόσες μέρες είχε πεθάνει δεν μας είπαν,  είπαν πάνω από 4, ούτε αυτό δεν έμαθα,  δεν ήθελε να μπει σε λεπτομέρειες η παθολογοανατομος,  ήθελα να διαβάσω την νεκροψία και  δεν μου την έδωσε, μου είπε την επόμενη φορά και ότι δεν θα μου κάνει καλό αν την διαβάσω,  έτσι και αλλιώς είναι χάλια δεν αλλάζει κάτι,  όλες οι φίλες μου γέννησαν μες στη χρονιά,  είχαμε μείνει μαζί έγκυες,  μόνο εγώ δεν έχω το μωρό και θέλω όσο πιο γρήγορα γίνεται να προχωρήσω,  έτσι μου έρχεται να μην κάνω καμία άλλη εξέταση γιατί δεν υπάρχει λόγος,  δεν έχω κάτι το ξέρω Και απλά να μεινω εγκυος και ότι είναι να γίνει ας γίνει,  πλέον δεν φοβάμαι για τίποτα,  ούτε αν πάθω κάτι ούτε τίποτα, μόνο ένα μωρό να κάνω και να ειναι καλά και ας μην κάνω άλλο ποτέ,  μόνο ένα θέλω και να ειναι αγόρι να αναπληρώσει το μισό κενό μου....

• Λυπημένη/-ος 3

Εφοσον αυτο σου λενε κ οι γιατροι, μαλλον εισασταν πολυ ατυχοι, δ μπορεις να προβλεψεις τις περιτυλιξεις του ομφαλιου λωρου

Λιγο υπομονη κ σε 3μηνες θα μπορεις να ξαναμεινεις, κ ευχομαι ολα να πανε τελεια κ να εισαι μια ευτυχισμενη μανουλα. Θα εχετε ενα αγγελακι να σας προσεχει

• Μου αρέσει 1

z05y1ebwohf5jra3.png

schmi7jqwi3udfpn.png

Διαφημίσεις

On 5/6/2019 at 5:42 ΜΜ, Ξένη είπε:

Δεν ξέρω αν έγινε αυτή η εξέταση στο μωρό,  φαντάζομαι πως ναι, δεν μας έδωσαν τα αποτελέσματα της νεκροψίας, μας είπαν την επόμενη φορά που θα πάμε με όλα τα αποτελέσματα των εξετάσεων θα μας τα δώσουν,  έκανα τις μισές εξετάσεις για την θρομβοφιλια και κάποιες πρέπει να τις κάνω τέλος Ιουνίου,  έπρεπε να είχαν περάσει κάποιοι μήνες από τη γέννα γι αυτό,  καμπύλη σακχάρου είχα κάνει στην 28η εβδομάδα ήταν φυσιολογικές  οι τιμές,  θα κάνω όμως μες στο μήνα με 150ml γλυκόζης γιατί υπάρχει και ο αδιαγνωστος διαβήτης,  μήπως έχω...Εγώ και ο σύζυγός μου δεν έχουμε κάνει εξέταση για καρυοτυπο και δεν ξέρω τι είναι,  Κυστική ινωση όταν ήμουν έγκυος είχα ρωτήσει για να την έκανα Αλλά μου είπε ο γιατρός ότι δεν χρειάζεται γιατί είμαστε και οι δύο υγιεστατοι και δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε...το μωρό πέθανε γιατί είχε γίνει ο ομφάλιος λώρος σαν καλώδιο τηλεφώνου και είχε και τρεις κόμπους,  μας είπαν ότι είναι σπάνιο αυτό που είδαν και ότι δεν φαίνεται από καμία εξέταση,  1.5 βδομάδα πριν είχα κάνει την ντοπλερ και έλεγα στο γιατρό συνέχεια ότι το μωρό δεν το καταλαβαίνω όπως παλιά,  οι κινήσεις του έχουν μειωθεί,  το καταλάβαινα 1 φορά στις 2 μέρες, ώσπου πήγα μια μέρα Και μου είπε ότι έχει πεθάνει και παραλίγο και εγώ μαζί του γιατί ήταν πάνω από βδομάδα πεθαμένο μέσα μου, στην νεκροψία που έγινε ούτε πόσες μέρες είχε πεθάνει δεν μας είπαν,  είπαν πάνω από 4, ούτε αυτό δεν έμαθα,  δεν ήθελε να μπει σε λεπτομέρειες η παθολογοανατομος,  ήθελα να διαβάσω την νεκροψία και  δεν μου την έδωσε, μου είπε την επόμενη φορά και ότι δεν θα μου κάνει καλό αν την διαβάσω,  έτσι και αλλιώς είναι χάλια δεν αλλάζει κάτι,  όλες οι φίλες μου γέννησαν μες στη χρονιά,  είχαμε μείνει μαζί έγκυες,  μόνο εγώ δεν έχω το μωρό και θέλω όσο πιο γρήγορα γίνεται να προχωρήσω,  έτσι μου έρχεται να μην κάνω καμία άλλη εξέταση γιατί δεν υπάρχει λόγος,  δεν έχω κάτι το ξέρω Και απλά να μεινω εγκυος και ότι είναι να γίνει ας γίνει,  πλέον δεν φοβάμαι για τίποτα,  ούτε αν πάθω κάτι ούτε τίποτα, μόνο ένα μωρό να κάνω και να ειναι καλά και ας μην κάνω άλλο ποτέ,  μόνο ένα θέλω και να ειναι αγόρι να αναπληρώσει το μισό κενό μου....

Πολύ λυπάμαι γι'αυτό που πέρασες.Πολυ σκληρό.Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου να μείνεις σύντομα έγκυος κ να έχεις το μωράκι σου αγκαλια.Μια αγκαλιά από μενα

• Μου αρέσει 1

Γέννησα και εγώ με καισαρική λόγω ενδομητρίου θανάτου στις 40 εβδομάδες. Ο δικός μου γιατρός μου είπε να περιμένω τουλάχιστον 9-12 μήνες. Πέρασα περιόδους που ένιωθα ότι δεν άντεχα να περιμένω τόσο και αναθεμάτιζα τον γιατρό που μου έλεγε να περιμένω. Φοβόμουν όμως να πάρω οποιοδήποτε ρίσκο σε επόμενη εγκυμοσύνη όσο και αν με έτρωγε.

Και να σου πω κάτι; Το είχα ανάγκη αυτό το διάστημα για να συνέλθω και σωματικά και κυρίως ψυχικά. Το πένθος είναι μια κατάσταση πολύ δύσκολη να τη διαχειριστεί κανείς, πόσο μάλλον όταν μια μητέρα πενθεί το παιδί της. Πάρε τον χρόνο σου. Μπορεί τώρα να νιώθεις ότι σε πιέζει ο χρόνος αλλά αν το δεις λογικά δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά αν περιμένεις μερικούς μήνες.

Να ξέρεις ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν βρίσκεται η αιτία του θανάτου και να είσαι προετοιμασμένη να μην πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς. Θα ζητήσεις να πάρεις στα χέρια σου την ιατροδικαστική έκθεση, ακόμα και αν δεν την διαβάσεις. 

Πάρε γνώμες από γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και κάνε όσες εξετάσεις σου αναφέρουν. Ακόμα και αν δεν υπάρχει απάντηση για τον θάνατο του μωρού σου, σε επόμενη εγκυμοσύνη θα σε βοηθήσει ψυχολογικά να ξέρεις ότι έχεις κάνει ότι περνάει από το χέρι σου. 

Μην ρισκάρεις να μείνεις έγκυος πολύ νωρίς. Αν πάει οτιδήποτε στραβά, όσο άσχετο και να είναι, θα νιώθεις τύψεις και θα σε πάει ακόμα πιο πίσω.

Ξέρω από πρώτο χέρι ότι ο πόνος που νιώθει ένας γονιός που χάνει το παιδί του δεν περιγράφεται. Χρειάζεται χρόνος και πολύ δουλειά για να μάθεις να ζεις με αυτόν. Μακάρι να μπορούσα να σου πω ότι κάποτε περνάει. Αν δεν το έχεις ήδη κάνει σου προτείνω να μιλήσεις με ψυχολόγο. Και αν τα πας καλά με τα αγγλικά ( γιατί ελληνικά δυστυχώς δεν υπάρχουν) έχω να σου προτείνω μερικά εξαιρετικά βιβλία που προσωπικά με βοήθησαν πολύ. 

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη. Είναι πολύ άδικο και μακάρι να γινόταν να μην χαθεί κανένα άλλο μωράκι. 

On 17/6/2019 at 11:45 ΠΜ, Synef είπε:

Γέννησα και εγώ με καισαρική λόγω ενδομητρίου θανάτου στις 40 εβδομάδες. Ο δικός μου γιατρός μου είπε να περιμένω τουλάχιστον 9-12 μήνες. Πέρασα περιόδους που ένιωθα ότι δεν άντεχα να περιμένω τόσο και αναθεμάτιζα τον γιατρό που μου έλεγε να περιμένω. Φοβόμουν όμως να πάρω οποιοδήποτε ρίσκο σε επόμενη εγκυμοσύνη όσο και αν με έτρωγε.

Και να σου πω κάτι; Το είχα ανάγκη αυτό το διάστημα για να συνέλθω και σωματικά και κυρίως ψυχικά. Το πένθος είναι μια κατάσταση πολύ δύσκολη να τη διαχειριστεί κανείς, πόσο μάλλον όταν μια μητέρα πενθεί το παιδί της. Πάρε τον χρόνο σου. Μπορεί τώρα να νιώθεις ότι σε πιέζει ο χρόνος αλλά αν το δεις λογικά δεν θα κάνει μεγάλη διαφορά αν περιμένεις μερικούς μήνες.

Να ξέρεις ότι στις περισσότερες περιπτώσεις δεν βρίσκεται η αιτία του θανάτου και να είσαι προετοιμασμένη να μην πάρεις τις απαντήσεις που ζητάς. Θα ζητήσεις να πάρεις στα χέρια σου την ιατροδικαστική έκθεση, ακόμα και αν δεν την διαβάσεις. 

Πάρε γνώμες από γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και κάνε όσες εξετάσεις σου αναφέρουν. Ακόμα και αν δεν υπάρχει απάντηση για τον θάνατο του μωρού σου, σε επόμενη εγκυμοσύνη θα σε βοηθήσει ψυχολογικά να ξέρεις ότι έχεις κάνει ότι περνάει από το χέρι σου. 

Μην ρισκάρεις να μείνεις έγκυος πολύ νωρίς. Αν πάει οτιδήποτε στραβά, όσο άσχετο και να είναι, θα νιώθεις τύψεις και θα σε πάει ακόμα πιο πίσω.

Ξέρω από πρώτο χέρι ότι ο πόνος που νιώθει ένας γονιός που χάνει το παιδί του δεν περιγράφεται. Χρειάζεται χρόνος και πολύ δουλειά για να μάθεις να ζεις με αυτόν. Μακάρι να μπορούσα να σου πω ότι κάποτε περνάει. Αν δεν το έχεις ήδη κάνει σου προτείνω να μιλήσεις με ψυχολόγο. Και αν τα πας καλά με τα αγγλικά ( γιατί ελληνικά δυστυχώς δεν υπάρχουν) έχω να σου προτείνω μερικά εξαιρετικά βιβλία που προσωπικά με βοήθησαν πολύ. 

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη. Είναι πολύ άδικο και μακάρι να γινόταν να μην χαθεί κανένα άλλο μωράκι. 

Έκανες άλλο παιδάκι? Έχω διαβάσει πολλές ιστορίες γυναικών που πάνω στο 6μηνο έμειναν έγκυες και πήγαν όλα μια χαρά. Πήγαν σε άλλον γιατρό και μου μέτρησε την εσωτερική τομή και μου είπε ότι είναι μια χαρά και ότι μπορώ και τώρα να μεινω έγκυος...δεν μπορώ να περιμένω,  θέλω όσο πιο γρήγορα γίνεται να κάνουμε παιδάκι..γενικά έχω θετική σκέψη και πιστεύω ότι την επόμενη φορά θα πάνε όλα καλά.  Με πιάνει ένα ψυχοπλακωμα όταν σκέφτομαι τι έχουμε τραβήξει αυτή τη χρονιά Αλλά προσπαθώ να κάνω πράγματα για να ξεχνιέμαι..

Έχουν περάσει 11 μήνες από όταν έχασα το κοριτσάκι μου και μόλις αυτόν τον μήνα αποφασίσαμε ότι είμαστε έτοιμοι να ξαναπροσπαθήσουμε. Προσωπικά ήθελα να είμαι σίγουρη ότι έχω ψάξει τα πάντα ( έχω πάρει πολλές γνώμες από πολλούς γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων) και να νιώθω ότι μπορώ να αντέξω ψυχολογικά μια νέα εγκυμοσύνη.

Και εγώ είμαι θετική και πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά στην επόμενη εγκυμοσύνη. Εφόσον δεν υπάρχει κάτι παθολογικό και ήταν καθαρά θέμα κακής τύχης. Στην Ελλάδα κάθε 200 γεννήσεις, ένα μωρό γεννιέται νεκρό. Έτυχε να είναι το δικό μου και το δικό σου. 

Ακόμα και τώρα να μείνεις έγκυος οι πιθανότητες είναι μαζί σου. Αν οι γιατροί σου δίνουν το οκ και είναι και ο άντρας σου έτοιμος, προχωρήστε!

Απλά σου προτείνω να έχετε κλείσει όλα τα κεφάλαια πριν το κάνετε, να μην υπάρχει κάτι που σε τρώει. Γιατροί, εξετάσεις, ιατροδικαστική, γραφειοκρατία, ταφή ή οτιδήποτε άλλο εκκρεμεί. Το καινούριο μωράκι θα σε έχει ανάγκη να είσαι ήρεμη και υγιής.

Θα δεις ότι αργά ή γρήγορα θα γεμίσει η αγκαλιά σου.

• Μου αρέσει 1

3 ώρες πρίν, Synef είπε:

Έχουν περάσει 11 μήνες από όταν έχασα το κοριτσάκι μου και μόλις αυτόν τον μήνα αποφασίσαμε ότι είμαστε έτοιμοι να ξαναπροσπαθήσουμε. Προσωπικά ήθελα να είμαι σίγουρη ότι έχω ψάξει τα πάντα ( έχω πάρει πολλές γνώμες από πολλούς γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων) και να νιώθω ότι μπορώ να αντέξω ψυχολογικά μια νέα εγκυμοσύνη.

Και εγώ είμαι θετική και πιστεύω ότι θα πάνε όλα καλά στην επόμενη εγκυμοσύνη. Εφόσον δεν υπάρχει κάτι παθολογικό και ήταν καθαρά θέμα κακής τύχης. Στην Ελλάδα κάθε 200 γεννήσεις, ένα μωρό γεννιέται νεκρό. Έτυχε να είναι το δικό μου και το δικό σου. 

Ακόμα και τώρα να μείνεις έγκυος οι πιθανότητες είναι μαζί σου. Αν οι γιατροί σου δίνουν το οκ και είναι και ο άντρας σου έτοιμος, προχωρήστε!

Απλά σου προτείνω να έχετε κλείσει όλα τα κεφάλαια πριν το κάνετε, να μην υπάρχει κάτι που σε τρώει. Γιατροί, εξετάσεις, ιατροδικαστική, γραφειοκρατία, ταφή ή οτιδήποτε άλλο εκκρεμεί. Το καινούριο μωράκι θα σε έχει ανάγκη να είσαι ήρεμη και υγιής.

Θα δεις ότι αργά ή γρήγορα θα γεμίσει η αγκαλιά σου.

Σου εύχομαι να μείνεις γρήγορα εγκυος και να πιάσεις στα χέρια σου το μωράκι σου,  σε καταλαβαίνω απόλυτα...μακάρι να μην ζήσει καμία άλλη μάνα αυτό που ζήσαμε εμείς και τόσες άλλες κοπέλες, ποτέ δεν θα ξεχάσουμε τα παιδιά μας..

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα