Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Εγκυμοσύνη! Κιλά και αλλαγές στο σώμα!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nikoleta 81 είπε:

Και τώρα τα δύσκολα! Πόσα κιλά έχετε πάρει μέχρι τώρα στην εγκυμοσύνη σας και τι αλλαγές έχετε παρατηρήσει στο σώμα σας; Επηρεάζει αυτό την ψυχολογία σας;:confused:

2 κιλά Εχω πάρει εγώ αγάπη είμαι 23+1 εβδομάδων εσύ ποσά εχεις πάρει ποσο εβδομάδων είσαι; δεν μου επηρεάζει την ψυχολογία και περισσότερα να ειχα δεν θα με ενοιαζε


xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Giotitsa είπε:

2 κιλά Εχω πάρει εγώ αγάπη είμαι 23+1 εβδομάδων εσύ ποσά εχεις πάρει ποσο εβδομάδων είσαι; δεν μου επηρεάζει την ψυχολογία και περισσότερα να ειχα δεν θα με ενοιαζε

Κι εγώ δεν έχω πάρει κιλά, βασικά είμαι μια κοιλιά και τίποτα άλλο! Είμαι στις 29 εβδομάδες και έχω πάρει 6. Σε μία εβδομάδα μπαίνω στον όγδοο οπότε είναι πολύ καλά θεωρώ. Όμως σίγουρα πιστεύω ότι θα επηρέαζε την ψυχολογία μου αν είχα πάρει πολλά κιλά! Και γενικά προσπαθώ να μη πάρω!   

Link to comment
Share on other sites

20 + . απο 5.5 μηνων και μετα τα πηρα , ξεκινησα απο 49 κιλα και εφτασα 70 + . μετα απο τρια χρονια και ακομα να τα χασω,

μου εχουν μεινει 5-6 . αλλα βρε κοριτσια, μεχρι να καταφερω να χασω ενα , ερχεται ο επομενος κυκλος και το ξαναπαιρνω, και φτου απ την αρχη . εννοειται στα ρουχα μου δεν μπαινω, και εχουν περασει σχεδον 3.5 χρονια:(:unsure::blink:

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια! να σας πω την γνώμη μου; γιατί ΚΑΙ στην περίοδο της εγκυμοσύνης πρέπει να μας απασχολούν τα κιλά; γιατί να αγχωνόμαστε και τότε γι αυτό το θέμα; γιατί να μην χαλαρώνουμε ποτέ και να μην απολαμβάνουμε το σώμα μας όπως είναι; και πάνω από όλα γιατί να μπαίνουμε στη διαδικασία σύγκρισης; εγώ πήρα τόσα, εσύ τόσα, αυτή τόσα, ενώ η κάθε μια μας έχει διαφορετικό οργανισμό, διαφορετική εγκυμοσύνη και σίγουρα δεν ξεκινάμε όλες με τα ίδια κιλά! Δεν λέω να μην προσέχουμε και να δημιουργήσουμε άλλα προβλήματα, το λέω απλά γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης μου ειδικά κι εμένα με είχε επηρεάσει πολύ άσχημα που έβλεπα τον εαυτό μου να αλλάζει! Γιατί όμως; είναι κάτι τόσο όμορφο αυτό που μας συμβαίνει κι αν ο οποιοσδήποτε βρεθεί να πει κάτι απλά αφήστε τον να ζει με την χολή του! Εμένα με ενδιαφέρει να είμαι εγώ και το μωράκι μου καλά! και μετά την γέννα αν θέλουμε όλα γίνονται! το παλεύεις να επανέλθεις ξανά! μην μπαίνετε στο τρυπάκι αυτό και μην επηρεάζεστε!! να έχουμε όλες μας τέλεια εγκυμοσύνη βρε κορίτσια και με το καλό να κρατήσουμε τα μπεμπάκια μας! εγώ αύριο κλείνω τον 7ο μήνα! δεν με νοιάζει αν τα κιλά που έχω πάρει σε κάποιους φαίνονται πολλά ή λίγα! με νοιάζει να πάνε όλα καλά :) και πάνω από όλα κορίτσια μου; καλή ψυχολογία!! μην αφήνετε κανέναν να σας την χαλάει και για κανέναν λόγο! αυτή η περίοδος είναι για εμάς και μόνο! ας την απολαύσουμε!! 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , Nikoleta 81 είπε:

Και τώρα τα δύσκολα! Πόσα κιλά έχετε πάρει μέχρι τώρα στην εγκυμοσύνη σας και τι αλλαγές έχετε παρατηρήσει στο σώμα σας; Επηρεάζει αυτό την ψυχολογία σας;:confused:

Πηρα 18 στην εγκυμοσυνη μου ξεκινησα 42 κ γεννησα 60 βγαινοντας απο το μαιευτηριο μ ειχαν μεινει 6 τα οποια κ εχασα τις πρωτες 20μερες κ εχασα κ 2δικα μ κ εφτασα 40 το παλεψα να τα βαλω αυτα τα 2κ ειμαι παλι 42....βεβαια υπαρχει μια χαλαρωτητα στην κοιλιτσα αλλα ξεκινησα γυμναστικη στο σπιτι κ κρεμα αναπλαστικη κ βλεπω ηδη διαφορα!!! Κ εγω 18κιλα ημουν μια κοιλια απο πισω δεν με εκανες εγκυο με την καμια!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 κιλα την 34η εβδομαδα!! Δε νομιζω να ξεφυγω πολυ..λιγο εμεινε... ξεκινησα με παραπανω κιλα οποτε δε μ επαιρνε οχι ομως οτι εκανα διατροφη η τιποτα ..ισα ισα οτι υπαρχει σε γλυκο το χω δοκιμασει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης:razz::razz::-P


url=https://lilypie.com]wfMmp3.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kpp83 είπε:

18 πήρα σύνολο και κλαίω με μαύρο δάκρυ... Τα 6 έφυγαν με τη γέννα και άλλα δύο με το θηλασμό... Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου...

Έτρωγες ή απλά ήταν ορμονικό; Δεν ξέρω πια τι να πιστέψω με την κατάσταση της εγκυμοσύνης ρε κορίτσια. Κάθε περίπτωση είναι τελείως ξεχωριστή.

1 hour ago, gmnth03 είπε:

20 + . απο 5.5 μηνων και μετα τα πηρα , ξεκινησα απο 49 κιλα και εφτασα 70 + . μετα απο τρια χρονια και ακομα να τα χασω,

μου εχουν μεινει 5-6 . αλλα βρε κοριτσια, μεχρι να καταφερω να χασω ενα , ερχεται ο επομενος κυκλος και το ξαναπαιρνω, και φτου απ την αρχη . εννοειται στα ρουχα μου δεν μπαινω, και εχουν περασει σχεδον 3.5 χρονια:(:unsure::blink:

Άνοιξε τοσο πολύ η όρεξη σου με την εγκυμοσύνη; Τι πιστεύεις ότι φταίει;

1 hour ago, Newmum19 είπε:

Βρε κορίτσια! να σας πω την γνώμη μου; γιατί ΚΑΙ στην περίοδο της εγκυμοσύνης πρέπει να μας απασχολούν τα κιλά; γιατί να αγχωνόμαστε και τότε γι αυτό το θέμα; γιατί να μην χαλαρώνουμε ποτέ και να μην απολαμβάνουμε το σώμα μας όπως είναι; και πάνω από όλα γιατί να μπαίνουμε στη διαδικασία σύγκρισης; εγώ πήρα τόσα, εσύ τόσα, αυτή τόσα, ενώ η κάθε μια μας έχει διαφορετικό οργανισμό, διαφορετική εγκυμοσύνη και σίγουρα δεν ξεκινάμε όλες με τα ίδια κιλά! Δεν λέω να μην προσέχουμε και να δημιουργήσουμε άλλα προβλήματα, το λέω απλά γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης μου ειδικά κι εμένα με είχε επηρεάσει πολύ άσχημα που έβλεπα τον εαυτό μου να αλλάζει! Γιατί όμως; είναι κάτι τόσο όμορφο αυτό που μας συμβαίνει κι αν ο οποιοσδήποτε βρεθεί να πει κάτι απλά αφήστε τον να ζει με την χολή του! Εμένα με ενδιαφέρει να είμαι εγώ και το μωράκι μου καλά! και μετά την γέννα αν θέλουμε όλα γίνονται! το παλεύεις να επανέλθεις ξανά! μην μπαίνετε στο τρυπάκι αυτό και μην επηρεάζεστε!! να έχουμε όλες μας τέλεια εγκυμοσύνη βρε κορίτσια και με το καλό να κρατήσουμε τα μπεμπάκια μας! εγώ αύριο κλείνω τον 7ο μήνα! δεν με νοιάζει αν τα κιλά που έχω πάρει σε κάποιους φαίνονται πολλά ή λίγα! με νοιάζει να πάνε όλα καλά :) και πάνω από όλα κορίτσια μου; καλή ψυχολογία!! μην αφήνετε κανέναν να σας την χαλάει και για κανέναν λόγο! αυτή η περίοδος είναι για εμάς και μόνο! ας την απολαύσουμε!! 

Δεν έχεις άδικο όμως ξέρεις τι γίνεται; Δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι πέρα από μέλλουσες μανούλες είμαστε και γυναίκες. Και δυστυχώς ρε συ όλοι το πρώτο πράγμα που μας ρωτάνε είναι αν παχύναμε κλπ. Εγω χαίρομαι αν πράγματι δε σε απασχολεί, δε θα μπορούσα να πω δυστυχώς το ίδιο και για τον εαυτό μου.

πρίν από 20 λεπτά , ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Πηρα 18 στην εγκυμοσυνη μου ξεκινησα 42 κ γεννησα 60 βγαινοντας απο το μαιευτηριο μ ειχαν μεινει 6 τα οποια κ εχασα τις πρωτες 20μερες κ εχασα κ 2δικα μ κ εφτασα 40 το παλεψα να τα βαλω αυτα τα 2κ ειμαι παλι 42....βεβαια υπαρχει μια χαλαρωτητα στην κοιλιτσα αλλα ξεκινησα γυμναστικη στο σπιτι κ κρεμα αναπλαστικη κ βλεπω ηδη διαφορα!!! Κ εγω 18κιλα ημουν μια κοιλια απο πισω δεν με εκανες εγκυο με την καμια!!

Είδες τελικά είναι καθαρά θέμα οργανισμού και σωματοτυπου

Just now, Γλυκερια123 είπε:

8 κιλα την 34η εβδομαδα!! Δε νομιζω να ξεφυγω πολυ..λιγο εμεινε... ξεκινησα με παραπανω κιλα οποτε δε μ επαιρνε οχι ομως οτι εκανα διατροφη η τιποτα ..ισα ισα οτι υπαρχει σε γλυκο το χω δοκιμασει κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης:razz::razz::-P

Η καμπύλη ζαχάρου όμως βγήκε καλή;

Link to comment
Share on other sites

Εγω κορίτσια ουσιαστικά έχω πάρει σχεδόν 1. Γιατί στο πρώτο τρίμηνο έχασα δυο, είχα λίγο ανακατοσούρες και δεν είχα πολύ όρεξη για φαγητό. Δε θέλω να πάρω πολλά γιατί δεν ήμουν ποτέ και αδύνατη αλλά  γενικότερα δε στερούμαι τίποτα. Είναι μια περίοδος που πρέπει να την απολαύσουμε χωρίς άγχος και καταπιέσεις (εννοείται εκτός αν υπάρχει ιατρικό πρόβλημα που χρήζει προσοχής και ειδικής διατροφής). Εύχομαι σε όλες μια υπέροχη εγκυμοσύνη, και στις ήδη μανούλες να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! 


EGLbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Nikoleta 81 είπε:

Και τώρα τα δύσκολα! Πόσα κιλά έχετε πάρει μέχρι τώρα στην εγκυμοσύνη σας και τι αλλαγές έχετε παρατηρήσει στο σώμα σας; Επηρεάζει αυτό την ψυχολογία σας;:confused:

Γεια σου! Εγώ είμαι 21+3 και ξεκίνησα 51,5 κιλά και τώρα είμαι 58,5 με 59. Δηλαδή έβαλα περίπου 7,5 κιλά. Εγώ έχω θέμα με την μέση μου και αν βάλω πολλά κιλά φοβάμαι ότι θα πονάω πολύ. Μόνο κοιλιά έχω μεγάλη. Και ενώ δεν το βλέπω έχω πρηστεί γιατί η βέρα μου δε μου μπαίνει πλέον.

Τρώω το ίδιο με πριν. Δεν ξέρω πώς έβαλα τόσα κιλά.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1ο τρίμηνο έχασα 3 κιλά Γτ ήμουν χάλια. Το κακό έγινε στο 2ο αφού ήμουν μια χαρά μέχρι που στη β επιπέδου μου απαγορευσε ο γιατρός την κίνηση. Δεν έμεινα στο κρεβάτι αλλά πέρα από 100μ. ήταν απαγορευτικά και φυσικά ΚΑΘΌΛΟΥ γυμναστική. Εκεί έγινε η ζημιά. Έφαγα φυσικά αλλά όχι τόσο που να δικαιολογεί τόσο πολύ βάρος....


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια .... Να σας πω και εγώ ...εγώ όταν έμεινα έγκυος μόλις είχα χάσει 12 κιλά και το σώμα μου από την γυμναστική που έκανα είχε σφυξει τόσο πολύ που δεν φαινομουν για 70 αλλά για 50 κιλά ...πράγμα το οποίο το κατάφερα πρώτη φορά στην ζωή μου ... 

Από την αρχή της εγκυμοσύνης άγχος και πολύ πείνα όταν λέμε πείνα πείνα ..να θέλω να φάω αλλά να κρατιεμαι όχι κάτι υγιεινό όχι φρούτο όχι να πιω νερό να σπάσει η πείνα ... Ξυπνάω ένα πρωί και λέω αεί στο Διαλο τώρα θα σκεφτώ τα κιλά ... Και από τότε τρώω και το έχω ευχαριστηθεί τόσο πολύ ...βέβαια φιανεται κιόλας είμαι 36 εβδομάδων έχω πάρει 14 κιλά ...αλλά δεν με.νοιαζει γιατί χάρηκα την εγκυμοσύνη μου ... 

Εφόσον γεννήσω τότε θα μπω στην διαδικασία να τα χάσω το οποίο το κάνω για τον εαυτό μου ...

Σου σώμα.μου δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα απλά βλέπεις μια.κοιλια ... Από ραγαδες θέλω να πιστεύω πως δεν έκανα γιατί έβαζα από το πρώτο μήνα αμυγδαλελαιο 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

 

10 ώρες πρίν, Newmum19 είπε:

Βρε κορίτσια! να σας πω την γνώμη μου; γιατί ΚΑΙ στην περίοδο της εγκυμοσύνης πρέπει να μας απασχολούν τα κιλά; γιατί να αγχωνόμαστε και τότε γι αυτό το θέμα; γιατί να μην χαλαρώνουμε ποτέ και να μην απολαμβάνουμε το σώμα μας όπως είναι; και πάνω από όλα γιατί να μπαίνουμε στη διαδικασία σύγκρισης; εγώ πήρα τόσα, εσύ τόσα, αυτή τόσα, ενώ η κάθε μια μας έχει διαφορετικό οργανισμό, διαφορετική εγκυμοσύνη και σίγουρα δεν ξεκινάμε όλες με τα ίδια κιλά! Δεν λέω να μην προσέχουμε και να δημιουργήσουμε άλλα προβλήματα, το λέω απλά γιατί στην αρχή της εγκυμοσύνης μου ειδικά κι εμένα με είχε επηρεάσει πολύ άσχημα που έβλεπα τον εαυτό μου να αλλάζει! Γιατί όμως; είναι κάτι τόσο όμορφο αυτό που μας συμβαίνει κι αν ο οποιοσδήποτε βρεθεί να πει κάτι απλά αφήστε τον να ζει με την χολή του! Εμένα με ενδιαφέρει να είμαι εγώ και το μωράκι μου καλά! και μετά την γέννα αν θέλουμε όλα γίνονται! το παλεύεις να επανέλθεις ξανά! μην μπαίνετε στο τρυπάκι αυτό και μην επηρεάζεστε!! να έχουμε όλες μας τέλεια εγκυμοσύνη βρε κορίτσια και με το καλό να κρατήσουμε τα μπεμπάκια μας! εγώ αύριο κλείνω τον 7ο μήνα! δεν με νοιάζει αν τα κιλά που έχω πάρει σε κάποιους φαίνονται πολλά ή λίγα! με νοιάζει να πάνε όλα καλά :) και πάνω από όλα κορίτσια μου; καλή ψυχολογία!! μην αφήνετε κανέναν να σας την χαλάει και για κανέναν λόγο! αυτή η περίοδος είναι για εμάς και μόνο! ας την απολαύσουμε!! 

και εγω ετσι ενιωθα οταν ημουν εγκυος, και στα τρια παιδια, ποτε δεν ενιωσα αν πηρα λιγα ή πολλα, δεν μπηκα ποτε στη διαδικασια της στερησης να μη φαω γιατι πηρα ηδη πολλα κιλα, δεν το σκεφτηκα καν οσο ημουν εγκυος, με ενοιαζε μονο τα παιδια να ειναι υγιη  και να ειμαι και εγω καλα να μπορεσω να τα μεγαλωσω. μετα ομως δεν σου κρυβω οτι μου ηταν αδιανοητο να μεινω με αυτα τα κιλα . οπως νιωθει κανεις καλα ,

στο πρωτο πηρα καμια δεκαρια , μεσα στο χρονο μου εφυγαν ,

στο δευτερο παλι 20 + , και τα εχασα σε λιγοτερο απο 6μηνο ( θηλασα μεχρι 6.5 με συμπληρωμα )

τωρα στη μικρη που με ρωτησε η  Νικολετα 81 , θηλασα μεχρι το σεπτεμβριο (2.5 ετων) ειχα μεγαλη κατακρατηση , καμια φορα λενε με τον θηλασμο θα τα χασεις, ενω τα εχασα στο δευτερο , τωρα δεν μπορεσα με τιποτα , ισως εφταιγε το φαγητο, η ηλικια μου, η ελλειψη γυμναστικης, γιατι και οι δυο δουλειες ειναι καθιστικες , ανοιξε το στομαχι μου, τσιμπολογαω, περισσοτερο αγχος ( γιατι τα αγορια ειναι μεγαλα )  ολα μαζι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες!!

Ας πω κ εγώ την ιστορία μου: στην πρώτη εγκυμοσύνη μου πήρα συνολικά 9 με 10 κιλά, επειδή είμαι ψιλή η κοιλιά άρχισε να φαίνεται από τον 7ο μήνα κ μετά. Με το που βγήκα από το μαιευτήριο μου είχαν μείνει 3 αλλά με το θηλασμό 6μήνες, όχι μόνο δεν τα έχασα, πήρα και άλλα 3 επειδή η όρεξή μου ήταν ανεξέλεγκτη!! Κατάφερα να τα χάσω εκτός από 1 πριν τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου στην οποία είμαι τώρα (στον 3ο μήνα αισίως). Το θέμα είναι ότι έχει ανοίξει η λεκάνη μου κ οριακά μπαίνω στα παλιά μου ρούχα (ίσως θα έπρεπε να ξεκινήσω γυμναστική αλλά με τον μικρό 20 μηνών κ καμμία βοήθεια, δεν έχω χρόνο κ πολλές επιλογές για κάτι τέτοιο!). Σε αυτή την εγκυμοσύνη πάντως, μέχρι στιγμής είμαι -1 επειδή υποφέρω από ανακατωσούρες κ  αν πάει όπως η πρώτη εγκυμοσύνη δεν θα πάρω περισσότερα από 10 κιλά συνολικά. Για το μόνο που προβληματίζομαι είναι η ζέστη κ οι καύσωνες το καλοκαίρι που με κάνουν κ πρήζομαι.. κορίτσια μου προσωπικά δεν με νοιάζουν καθόλου τα κιλά, αρκεί τα νινάκια που θα έρθουν να είναι καλά κ υγιή, στο κάτω κάτω κ όποιος λέει κακιούλες για τα κιλά μας, δεν του τα κλέψαμε, δικά μας είναι κ θα συμφωνήσω απόλυτα με την προλαλήσασα Newmum19 ! καλές τελειόμηνες εγκυμοσύνες σε όλες μας λοιπόν1 τα φιλιά μου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...