Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εγκυμοσύνη! Κιλά και αλλαγές στο σώμα!


Recommended Posts

Εγώ πήρα δέκα κιλά σύνολο, από το μαιευτήριο βγήκα με -7 και στις 40 ημέρες ήμουν στα κιλά που ήμουν όταν έμεινα έγκυος.

Δεν είναι για όλες τις γυναίκες το ίδιο εύκολο να επανέλθουν, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η ηλικία (άλλο να γεννάς στα 22-25  και άλλο στα 35), εξαρτάται από την διατροφή, από το πόσο γυμνασμένο είναι το σώμα γενικότερα αλλά και από το τι δέρμα έχεις. Εγώ δεν πήρα κιλά πολλά, τα έχασα γρήγορα, έκανα και κάνω γυμναστική και πάλι το σώμα μου δεν έγινε ποτέ όπως ήταν, δεν με πειράζει ομως πλέον, νιώθω καλά!!

 


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

10 ώρες πρίν, Nikoleta 81 είπε:

Δεν έχεις άδικο όμως ξέρεις τι γίνεται; Δεν μπορούμε να παραβλέψουμε το γεγονός ότι πέρα από μέλλουσες μανούλες είμαστε και γυναίκες. Και δυστυχώς ρε συ όλοι το πρώτο πράγμα που μας ρωτάνε είναι αν παχύναμε κλπ. Εγω χαίρομαι αν πράγματι δε σε απασχολεί, δε θα μπορούσα να πω δυστυχώς το ίδιο και για τον εαυτό μου.

14 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

αααα ίσα ίσα..αυτό είναι που σου λέω.. ότι ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης μου με απασχολούσε πάρα πολύ κ σε σημείο που να μου χαλάει τελείως τη διάθεση!! γιατί το έβλεπα συγκριτικά και με άλλα καρίτσια!! Όλες μας όμως ξεχνάμε ένα πολύ βασικό παράγοντα! ότι ο οργανισμός μας είναι μοναδικός και αντιδρά σίγουρα διαφορετικά σε σχέση με των υπόλοιπων!! για να σου δώσω να καταλάβεις εγώ πριν την εγκυμοσύνη γυμναζόμουν!! κ είχα έντονη και συχνή άσκηση!! είχα πολύ περιορισμένο τον υδατάνθρακα στα γεύματα μου και γενικά πρόσεχα πάρα πολύ!! με την εγκυμοσύνη σταματάω μαχαίρι την άσκηση και την δουλειά μου (λόγω της φύσης της δουλειάς μου) και εντάσσω στο διαιτολόγιο μου τροφές που πριν τις είχα πολύ περιορισμένες!! κι όπως μου είχε πει και η διαιτολόγος μου, κι έγκυος να μην έμενες, αν έκανες όλες αυτές τις αλλαγές, κόψιμο δουλειάς, άσκησης και αλλαγή διαιτολογίου τόσο απότομα, είχες στο τσεπάκι σου 3-4 κιλά!! άρα μου λέει μην σε αγχώνει!! κι όταν έβλεπα κοπέλες να λένε ότι το πρώτο 4μηνο είχαν πάρει 3 κιλά, έλεγα εγώ μα γιατί εγώ τόσα πολλά!! είχα πάρει 6-7! κ αλήθεια χωρίς τρελές παρασπονδίες..!! έβλεπα λοιπόν ότι όλο αυτό μου χαλούσε πάρα πολύ την διάθεση. Μέχρι που είπα, επ φτάνει!! Βλέπω, ξέρω ότι προσέχω γενικά..δεν κάνω ακραία πράγματα οπότε γιατί να στεναχωριέμαι;;; θα κάνω αυτό που πρέπει να κάνω και όπου πάει! φαντάσου ότι κάθε μήνα πήγαινα στη διαιτολόγο μου με το άγχος ότι θα με κατσαδιάσει κι αυτή πάντα μου έλεγε ότι τα πηγαίνω περίφημα! ήμουν πολύ αυστηρή με τον εαυτό μου! τώρα έκλεισα τον 7ο και έχω πάρει συνολικά γύρω στα 9 με 9,5 κιλά..!! ξέρω ότι για τον δικό μου οργανισμό είναι όσο πρέπει.. ούτε πολλά ούτε λίγα!! απλά είπα ότι δεν πρέπει να το κάνω άλλο αυτό στον εαυτό μου! για αυτό και το πρώτο μου μήνυμα!! κορίτσια απολαύστε το χωρίς ακραία πράγματα εννοείται! γιατί πάνω από όλα είναι η υγεία μας και των μωρών μας! κ μετά την γέννα καλά να είμαστε να παλέψουμε πάλι για να επανέλθουμε εκεί που ήμασταν!!

Link to comment
Share on other sites

Πήρα 15 κιλά συνολικά και ομολογώ ότι δεν πρόσεχα καθόλου.Χωρις υπερβολές έτρωγα καθημερινά σοκολάτες σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης και πολύ φαγητό.

Οταν ήρθε η ώρα για την καμπύλη αγχώθηκα μήπως έχω ζάχαρο λόγω της σοκολάτας αλλά ευτυχώς όλα ήταν φυσιολογικά.Με το που μαθαίνω τα αποτελέσματα ξέφυγα τελείως και έτρωγα καθημερινά 2 μεγάλες σοκολάτες μέχρι που γεννησα.Το καλό όμως είναι ότι πότε η μαία δε με αγχωσε για τα κιλά και παντα εγω ήμουν αυτή που ανέβαινε στη ζυγαριά με δική μου πρωτοβουλία.Αν δεν ήθελα να ανέβω δε θα με προέτρεπε πότε να ανέβω.Εχασα τα 10 μέσα στον πρώτο μήνα και τα υπόλοιπα 5 πολύ πολύ αργά γιατί δεν ήθελα να σταματήσω το φαγητό.Σημερα ζυγιζω 63 κιλά καθώς είμαι σε δίαιτα (στόχος μου είναι τα 60)και έχω να δω τον εαυτό μου τόσο ελαφρύ εδώ και 4 χρόνια τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο γιατρός μου έχει συστήσει να πάρω max 10 κιλά συνολικά στην εγκυμοσύνη για να με πάει με φυσιολογικό, επειδή το ήθελα πολύ κιόλας, πράγμα που το πετύχαμε την πρώτη φορά. Γι' αυτό το λόγο μου είχε κοψει τελείως τη ζάχαρη κ αυτή τη φορά είναι ακόμα πιο αυστηρός επειδή είμαι κ 2 χρόνια μεγαλύτερη.. Θεωρώ πως οι συστάσεις των γιατρών για όσο το δυνατόν λιγότερα κιλά κ αποφυγή γλυκών / ζάχαρης είναι ακριβώς για να αποφευχθούν επιπλοκές κατά τον τοκετό κ φυσικά για να μην αναπτυχθεί διαβήτης κύησης ειδικά σε μεγαλύτερης ηλικίας μαμάδες όπως η περίπτωσή μου. Angela123 σε θυμάμαι από τις μανούλες Οκτωβρίου 2017, εσύ πως γέννησες τελικά με +15 κιλά;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, FRAULA είπε:

Πάντως ο γιατρός μου έχει συστήσει να πάρω max 10 κιλά συνολικά στην εγκυμοσύνη για να με πάει με φυσιολογικό, επειδή το ήθελα πολύ κιόλας, πράγμα που το πετύχαμε την πρώτη φορά. Γι' αυτό το λόγο μου είχε κοψει τελείως τη ζάχαρη κ αυτή τη φορά είναι ακόμα πιο αυστηρός επειδή είμαι κ 2 χρόνια μεγαλύτερη.. Θεωρώ πως οι συστάσεις των γιατρών για όσο το δυνατόν λιγότερα κιλά κ αποφυγή γλυκών / ζάχαρης είναι ακριβώς για να αποφευχθούν επιπλοκές κατά τον τοκετό κ φυσικά για να μην αναπτυχθεί διαβήτης κύησης ειδικά σε μεγαλύτερης ηλικίας μαμάδες όπως η περίπτωσή μου. Angela123 σε θυμάμαι από τις μανούλες Οκτωβρίου 2017, εσύ πως γέννησες τελικά με +15 κιλά;

Ναι εχεις δίκιο για όλες αυτές τις συστάσεις αλλά στο εξωτερικό που γεννησα εγώ δε τους ενδιαφέρουν τα κιλά.(πράγμα περίεργο για τα ελληνικα δεδομενα).Τελικα γεννησα με φυσιολογικο τοκετο σε νερο πολυ γρηγορα και ευκολα.Ο τοκετός έχει να κάνει με την ανατομία της γυναικας(στενή η φαρδιά λεκάνη η οποία δεν αλλάζει με τα κιλα)καθώς και με τη θέση του εμβρυου

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, gogouli_ είπε:

Εγω κορίτσια ουσιαστικά έχω πάρει σχεδόν 1. Γιατί στο πρώτο τρίμηνο έχασα δυο, είχα λίγο ανακατοσούρες και δεν είχα πολύ όρεξη για φαγητό. Δε θέλω να πάρω πολλά γιατί δεν ήμουν ποτέ και αδύνατη αλλά  γενικότερα δε στερούμαι τίποτα. Είναι μια περίοδος που πρέπει να την απολαύσουμε χωρίς άγχος και καταπιέσεις (εννοείται εκτός αν υπάρχει ιατρικό πρόβλημα που χρήζει προσοχής και ειδικής διατροφής). Εύχομαι σε όλες μια υπέροχη εγκυμοσύνη, και στις ήδη μανούλες να σας ζήσουν τα παιδάκια σας! 

Αυτό που είπες είναι το πιο σωστό. Το θέμα είναι με τι βάρος ξεκινάει κανείς μια εγκυμοσύνη. Όλα να πάνε καλά εύχομαι, να είμαστε αισιόδοξες για;τί βλέπω ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα γύρω μας και τα ζευγάρια δυσκολεύονται πολύ να κάνουν παιδί, οπότε θεωρώ ότι είμαστε πολύ τυχερές! 

πρίν από 32 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ πήρα δέκα κιλά σύνολο, από το μαιευτήριο βγήκα με -7 και στις 40 ημέρες ήμουν στα κιλά που ήμουν όταν έμεινα έγκυος.

Δεν είναι για όλες τις γυναίκες το ίδιο εύκολο να επανέλθουν, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η ηλικία (άλλο να γεννάς στα 22-25  και άλλο στα 35), εξαρτάται από την διατροφή, από το πόσο γυμνασμένο είναι το σώμα γενικότερα αλλά και από το τι δέρμα έχεις. Εγώ δεν πήρα κιλά πολλά, τα έχασα γρήγορα, έκανα και κάνω γυμναστική και πάλι το σώμα μου δεν έγινε ποτέ όπως ήταν, δεν με πειράζει όμως πλέον, νιώθω καλά!!

 

Το σημαντικό για μένα είναι να μην αφηνόμαστε και να μη θεωρούμε ότι είναι μονόδρομος από δω και πέρα να είμαστε με παραπανίσια κιλά ή ατημέλητες επειδή γίναμε μανούλες. Τώρα το αν θα είμαστε όπως πριν ή όχι αυτό θέλει χρόνο πιστεύω.   

Just now, Γλυκερια123 είπε:

@Nikoleta 81 το ζαχαρο μου ηταν μια χαρα γι αυτο κιολας τρωω οτι τρωω:P

Είσαι η καλύτερη του χωριού φίλη μου!

πρίν από 19 λεπτά , Newmum19 είπε:

αααα ίσα ίσα..αυτό είναι που σου λέω.. ότι ειδικά στην αρχή της εγκυμοσύνης μου με απασχολούσε πάρα πολύ κ σε σημείο που να μου χαλάει τελείως τη διάθεση!! γιατί το έβλεπα συγκριτικά και με άλλα καρίτσια!! Όλες μας όμως ξεχνάμε ένα πολύ βασικό παράγοντα! ότι ο οργανισμός μας είναι μοναδικός και αντιδρά σίγουρα διαφορετικά σε σχέση με των υπόλοιπων!! για να σου δώσω να καταλάβεις εγώ πριν την εγκυμοσύνη γυμναζόμουν!! κ είχα έντονη και συχνή άσκηση!! είχα πολύ περιορισμένο τον υδατάνθρακα στα γεύματα μου και γενικά πρόσεχα πάρα πολύ!! με την εγκυμοσύνη σταματάω μαχαίρι την άσκηση και την δουλειά μου (λόγω της φύσης της δουλειάς μου) και εντάσσω στο διαιτολόγιο μου τροφές που πριν τις είχα πολύ περιορισμένες!! κι όπως μου είχε πει και η διαιτολόγος μου, κι έγκυος να μην έμενες, αν έκανες όλες αυτές τις αλλαγές, κόψιμο δουλειάς, άσκησης και αλλαγή διαιτολογίου τόσο απότομα, είχες στο τσεπάκι σου 3-4 κιλά!! άρα μου λέει μην σε αγχώνει!! κι όταν έβλεπα κοπέλες να λένε ότι το πρώτο 4μηνο είχαν πάρει 3 κιλά, έλεγα εγώ μα γιατί εγώ τόσα πολλά!! είχα πάρει 6-7! κ αλήθεια χωρίς τρελές παρασπονδίες..!! έβλεπα λοιπόν ότι όλο αυτό μου χαλούσε πάρα πολύ την διάθεση. Μέχρι που είπα, επ φτάνει!! Βλέπω, ξέρω ότι προσέχω γενικά..δεν κάνω ακραία πράγματα οπότε γιατί να στεναχωριέμαι;;; θα κάνω αυτό που πρέπει να κάνω και όπου πάει! φαντάσου ότι κάθε μήνα πήγαινα στη διαιτολόγο μου με το άγχος ότι θα με κατσαδιάσει κι αυτή πάντα μου έλεγε ότι τα πηγαίνω περίφημα! ήμουν πολύ αυστηρή με τον εαυτό μου! τώρα έκλεισα τον 7ο και έχω πάρει συνολικά γύρω στα 9 με 9,5 κιλά..!! ξέρω ότι για τον δικό μου οργανισμό είναι όσο πρέπει.. ούτε πολλά ούτε λίγα!! απλά είπα ότι δεν πρέπει να το κάνω άλλο αυτό στον εαυτό μου! για αυτό και το πρώτο μου μήνυμα!! κορίτσια απολαύστε το χωρίς ακραία πράγματα εννοείται! γιατί πάνω από όλα είναι η υγεία μας και των μωρών μας! κ μετά την γέννα καλά να είμαστε να παλέψουμε πάλι για να επανέλθουμε εκεί που ήμασταν!!

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Ο κάθε οργανισμός είναι τελείως διαφορετικός και ας κάνουμε η κάθε μια ότι καλύτερο για τον εαυτό της. Μετά θα είμαστε όπως πριν!!!!!!

14 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Γεια σου! Εγώ είμαι 21+3 και ξεκίνησα 51,5 κιλά και τώρα είμαι 58,5 με 59. Δηλαδή έβαλα περίπου 7,5 κιλά. Εγώ έχω θέμα με την μέση μου και αν βάλω πολλά κιλά φοβάμαι ότι θα πονάω πολύ. Μόνο κοιλιά έχω μεγάλη. Και ενώ δεν το βλέπω έχω πρηστεί γιατί η βέρα μου δε μου μπαίνει πλέον.

Τρώω το ίδιο με πριν. Δεν ξέρω πώς έβαλα τόσα κιλά.

Μάλλον είναι θέμα ορμονικό! Και καθαρά θέμα οργανισμού! Βλέπω ότι η κάθε μια μας είναι μια τελείως μοναδική περίπτωση. Ας τελειώσουν όλα με το καλό και θα επανέλθουμε όπως ήμασταν! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Nikoleta 81 είπε:

Μάλλον είναι θέμα ορμονικό! Και καθαρά θέμα οργανισμού! Βλέπω ότι η κάθε μια μας είναι μια τελείως μοναδική περίπτωση. Ας τελειώσουν όλα με το καλό και θα επανέλθουμε όπως ήμασταν! 

Ίσως φταίει που είμαι και αρκετές ώρες ξαπλωμένη, επειδή έχω συσπάσεις.

Εγώ πάντως δε θα σου πω ψέματα, εννοείται πάνω απ' όλα θέλω να είναι καλά το μωράκι, αλλά θέλω να είμαι κι εγώ καλά και περιποιημένη. Γιατί έτσι νιώθω και εγώ καλύτερα. Ανεβαίνω ψυχολογικά. Είναι ανάλογα με τον χαρακτήρα της κάθε γυναίκας.  Άλλες δεν τις πειράζει. Δε με πειράζει που έβαλα τόσα κιλά, θα προσπαθήσω λίγο να προσέξω από εδώ και πέρα και να τα χάσω όλα αν τα καταφέρω μετά.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Πήρα 15 κιλά συνολικά και ομολογώ ότι δεν πρόσεχα καθόλου.Χωρις υπερβολές έτρωγα καθημερινά σοκολάτες σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης και πολύ φαγητό.

Οταν ήρθε η ώρα για την καμπύλη αγχώθηκα μήπως έχω ζάχαρο λόγω της σοκολάτας αλλά ευτυχώς όλα ήταν φυσιολογικά.Με το που μαθαίνω τα αποτελέσματα ξέφυγα τελείως και έτρωγα καθημερινά 2 μεγάλες σοκολάτες μέχρι που γεννησα.Το καλό όμως είναι ότι πότε η μαία δε με αγχωσε για τα κιλά και παντα εγω ήμουν αυτή που ανέβαινε στη ζυγαριά με δική μου πρωτοβουλία.Αν δεν ήθελα να ανέβω δε θα με προέτρεπε πότε να ανέβω.Εχασα τα 10 μέσα στον πρώτο μήνα και τα υπόλοιπα 5 πολύ πολύ αργά γιατί δεν ήθελα να σταματήσω το φαγητό.Σημερα ζυγιζω 63 κιλά καθώς είμαι σε δίαιτα (στόχος μου είναι τα 60)και έχω να δω τον εαυτό μου τόσο ελαφρύ εδώ και 4 χρόνια τουλάχιστον!

Θεωρώ ότι είσαι από τις τυχερές! Οι περισσότερες πρέπει να προσέξουμε πολύ αν δεν θέλουμε να δούμε κάτι πλήρως παραμορφωμένο στον καθρέφτη

2 ώρες πρίν, FRAULA είπε:

Πάντως ο γιατρός μου έχει συστήσει να πάρω max 10 κιλά συνολικά στην εγκυμοσύνη για να με πάει με φυσιολογικό, επειδή το ήθελα πολύ κιόλας, πράγμα που το πετύχαμε την πρώτη φορά. Γι' αυτό το λόγο μου είχε κοψει τελείως τη ζάχαρη κ αυτή τη φορά είναι ακόμα πιο αυστηρός επειδή είμαι κ 2 χρόνια μεγαλύτερη.. Θεωρώ πως οι συστάσεις των γιατρών για όσο το δυνατόν λιγότερα κιλά κ αποφυγή γλυκών / ζάχαρης είναι ακριβώς για να αποφευχθούν επιπλοκές κατά τον τοκετό κ φυσικά για να μην αναπτυχθεί διαβήτης κύησης ειδικά σε μεγαλύτερης ηλικίας μαμάδες όπως η περίπτωσή μου. Angela123 σε θυμάμαι από τις μανούλες Οκτωβρίου 2017, εσύ πως γέννησες τελικά με +15 κιλά;

Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να πάρουμε κιλά πρώτα απο ολα γιατί δε υπάρχει κανένας λόγος. Το μωρο θα πάρει το βάρος που χρειάζεται και με μια πιο ισορροπημένη διατροφή

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, FRAULA είπε:

Πάντως ο γιατρός μου έχει συστήσει να πάρω max 10 κιλά συνολικά στην εγκυμοσύνη για να με πάει με φυσιολογικό, επειδή το ήθελα πολύ κιόλας, πράγμα που το πετύχαμε την πρώτη φορά. Γι' αυτό το λόγο μου είχε κοψει τελείως τη ζάχαρη κ αυτή τη φορά είναι ακόμα πιο αυστηρός επειδή είμαι κ 2 χρόνια μεγαλύτερη.. Θεωρώ πως οι συστάσεις των γιατρών για όσο το δυνατόν λιγότερα κιλά κ αποφυγή γλυκών / ζάχαρης είναι ακριβώς για να αποφευχθούν επιπλοκές κατά τον τοκετό κ φυσικά για να μην αναπτυχθεί διαβήτης κύησης ειδικά σε μεγαλύτερης ηλικίας μαμάδες όπως η περίπτωσή μου. Angela123 σε θυμάμαι από τις μανούλες Οκτωβρίου 2017, εσύ πως γέννησες τελικά με +15 κιλά;

Πολύ σωστό αυτο που λες!γτ το λίπος μπορεί να εμποδίσει τον φυσιολογικό τοκετό αν κ είμαι υπέρ της Καισαρικης  δν το λέω αρνητικά!Όπως τα κιλά μπορεί να επηρεάσουν κ τον πλακούντα!βασικά τα Πολλά κιλά!Κ γω κοριτσια είμαι υπέρ μόνο για λόγους υγείας Όχι Πολλά κιλά!μετρο θέλει ούτως ή άλλως στα πάντα στη ζωή!εύχομαι σε όλες με το καλό τα μπεμπουλια σας!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nikoleta... είπε:

Ίσως φταίει που είμαι και αρκετές ώρες ξαπλωμένη, επειδή έχω συσπάσεις.

Εγώ πάντως δε θα σου πω ψέματα, εννοείται πάνω απ' όλα θέλω να είναι καλά το μωράκι, αλλά θέλω να είμαι κι εγώ καλά και περιποιημένη. Γιατί έτσι νιώθω και εγώ καλύτερα. Ανεβαίνω ψυχολογικά. Είναι ανάλογα με τον χαρακτήρα της κάθε γυναίκας.  Άλλες δεν τις πειράζει. Δε με πειράζει που έβαλα τόσα κιλά, θα προσπαθήσω λίγο να προσέξω από εδώ και πέρα και να τα χάσω όλα αν τα καταφέρω μετά.

Θα σου πω ψέματα αν σου πω ότι κι εμένα δεν με απασχολεί το να είμαι όμορφη και περιποιημένη σε αυτή τη φάση. Να σκεφτόμαστε θετικά και όλα θα γίνουν! Ποτε γεννάς;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta 81 είπε:

Θα σου πω ψέματα αν σου πω ότι κι εμένα δεν με απασχολεί το να είμαι όμορφη και περιποιημένη σε αυτή τη φάση. Να σκεφτόμαστε θετικά και όλα θα γίνουν! Ποτε γεννάς;

Κι εγώ το ίδιο. Έχω ΠΗΤ στις 19 Οκτωβρίου. Σήμερα είμαι 21εβδ + 4ημ. Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλάμε για κιλά το έχω απορία πως γίνεται όλες μα όλες οι διάσημες λίγες μέρες μετά τον τοκετό να είναι αδύνατες σαν να μη γέννησαν πότε και να μην έχουν καμία ραγαδα;τρικ των φωτογράφων η πραγματικότητα;

Εγώ παρόλο που έχασα και τα 15 κιλά και ακόμα παραπάνω έχω πολλές ραγάδες στην κοιλιά η οποία έχει χαλαρώσει και πολύ. Αυτές πως έχουν τέρμα πλάκα κοιλιά ρε κοπέλες;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ από μένα.ξεκίνησα 57 κιλα κ γέννησα 85 . Όταν εκλςισα τον 7 μηνα είχα πάει 6-7 κιλα .μεσα σε 2 μηνες έβαλα 21 κιλα !!! Είχα πολλούς εμετους κ από τον 8 ο κατάλαβα ότι με μπισκοτα,κρουασαν κ σοκολατες δεν ξερνουσα τοσο .όποτε έτρωγε μόνο τέτοια.. Βγήκα από το μαιευτήριο -15 κιλα αλλά με τον θηλασμό άνοιξε η όρεξη μου Μόνο για γλυκά (ανέκαθεν έτρωγα πολλά άλλα δεν παχαινα!!) μετά από 8 μήνες Που γέννησα είμαι 68 κιλα ( εχω κόψει καπως 1 μήνα τα γλυκά ). Βέβαια θηλάζω ακόμα.. Έχω κοιλια, μπουτιακ κυτταρίτιδα..

Θα σύμβουλευα τις μέλλουσες μανούλες να προσεχουν καπως γτ Όσα περισσότερα παρεις ,τόσο πιο βαριά θα αισθάνεσαι ,θα ποναει η μέση,πλάτη κτλ. 

@FRAULA νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικος ο γιατρός σου.εγώ πήρα 28 κιλά κ γέννησα σε 4 ώρες φυσιολογικά το πρώτο μου χωρίς επισκληρ. Εκτός αν αναφέρατε σε γεματουλες κόπελες που δεν πρεπει να ξεφυγουν. Βεβαια Όσα περισσ. Παρεις,χειρότερα είναι για το σωμα.

 


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Κι εγώ το ίδιο. Έχω ΠΗΤ στις 19 Οκτωβρίου. Σήμερα είμαι 21εβδ + 4ημ. Εσύ;

Εγω τον Αύγουστο μπαίνω στον μήνα μου! Τελική ημερομηνία 28/08. Να σου πω την αλήθεια μακάρι να γεννήσω μόλις μπω στον μήνα μου να μη παρω όλο τον ένατο! Που θα γεννήσεις;

4 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Μιας που μιλάμε για κιλά το έχω απορία πως γίνεται όλες μα όλες οι διάσημες λίγες μέρες μετά τον τοκετό να είναι αδύνατες σαν να μη γέννησαν πότε και να μην έχουν καμία ραγαδα;τρικ των φωτογράφων η πραγματικότητα;

Εγώ παρόλο που έχασα και τα 15 κιλά και ακόμα παραπάνω έχω πολλές ραγάδες στην κοιλιά η οποία έχει χαλαρώσει και πολύ. Αυτές πως έχουν τέρμα πλάκα κοιλιά ρε κοπέλες;

 

Γεια σου φίλη μου! Όλες έχουν ατέλειες και ραγάδες και παραπάνω κιλακια αλλά οι ρετουσαρισμένες φωτογραφίες δεν τα δείχνουν αυτά. Και το χειρότερο είναι ότι μας κάνουν και αισθανόμαστε κομπλεξικά ή ότι κάνουμε εμείς κάτι λάθος. Στην κοιλίτσα δεν έβαζες κάτι για τις ραγαδουλες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...