Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Εγκυμοσύνη! Κιλά και αλλαγές στο σώμα!


Recommended Posts

καλημέρα σε όλες!

γνώμη μου;  1. καμμία από αυτές δεν θηλάζει ούτε μπαίνει σε διαδικασία να το σκεφθεί καν! 2. έχουν 5 personal trainers η κάθεμία κ λιώνουν στη γυμναστική γιατί αυτό που έχει σημασία για αυτές είναι η εικόνα τους καθώς είναι δημόσια πρόσωπα, οπότε καλά κάνουν. 3.όσο για τις ραγάδες, εγώ από τον 2ο μήνα έβαζα ειδικές κρέμες για τις ραγάδες κ αμυγδαλέλαιο οπότε ούτε κ εγώ έχω ραγάδες που να θυμίζουν την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Όσο για το photoshop, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, άρα αν τα συνδυάσεις όλ' αυτά μαζί, να πως βγαίνουν οι αψεγάδιαστες εικόνες.....!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Nikoleta 81 είπε:

Εγω τον Αύγουστο μπαίνω στον μήνα μου! Τελική ημερομηνία 28/08. Να σου πω την αλήθεια μακάρι να γεννήσω μόλις μπω στον μήνα μου να μη παρω όλο τον ένατο! Που θα γεννήσεις;

Γεια σου φίλη μου! Όλες έχουν ατέλειες και ραγάδες και παραπάνω κιλακια αλλά οι ρετουσαρισμένες φωτογραφίες δεν τα δείχνουν αυτά. Και το χειρότερο είναι ότι μας κάνουν και αισθανόμαστε κομπλεξικά ή ότι κάνουμε εμείς κάτι λάθος. Στην κοιλίτσα δεν έβαζες κάτι για τις ραγαδουλες;

Πρωί βράδυ έβαζα ειδική κρεμα αλλά όπως αποδείχθηκε δεν έκανε καμία δουλειά. Παίζει ρόλο μάλλον και το δέρμα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Angela123 είπε:

Μιας που μιλάμε για κιλά το έχω απορία πως γίνεται όλες μα όλες οι διάσημες λίγες μέρες μετά τον τοκετό να είναι αδύνατες σαν να μη γέννησαν πότε και να μην έχουν καμία ραγαδα;τρικ των φωτογράφων η πραγματικότητα;

Εγώ παρόλο που έχασα και τα 15 κιλά και ακόμα παραπάνω έχω πολλές ραγάδες στην κοιλιά η οποία έχει χαλαρώσει και πολύ. Αυτές πως έχουν τέρμα πλάκα κοιλιά ρε κοπέλες;

 

Μη βλέπεις αυτό που μας δείχνουν στις φωτογραφίες και στην τηλεόραση. Επειδή κυκλοφορώ πολύ Γλυφάδα (μένω κοντά) πάρα πολλές φορές έχω πετύχει έξω διάσημες γυναίκες κυρίως που λες είναι σίγουρα αυτή; Δεν τις αναγνωρίζεις τις πιο πολλές.

1 ώρα πρίν, Nikoleta 81 είπε:

Εγω τον Αύγουστο μπαίνω στον μήνα μου! Τελική ημερομηνία 28/08. Να σου πω την αλήθεια μακάρι να γεννήσω μόλις μπω στον μήνα μου να μη παρω όλο τον ένατο! Που θα γεννήσεις;

Κι εγώ κανονικά είχα ΠΗΤ 26 Οκτωβρίου, αλλά το μωρό είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερο, οπότε πήγε η ΠΗΤ 19 Οκτωβρίου. Καλύτερα έτσι. Κοντεύεις εσύ. Εγώ έχω ακόμα... 

Στο ΡΕΑ (Αθήνα) θα γεννήσω. Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Nikoleta 81 είπε:

 

Το σημαντικό για μένα είναι να μην αφηνόμαστε και να μη θεωρούμε ότι είναι μονόδρομος από δω και πέρα να είμαστε με παραπανίσια κιλά ή ατημέλητες επειδή γίναμε μανούλες. Τώρα το αν θα είμαστε όπως πριν ή όχι αυτό θέλει χρόνο πιστεύω. 

Αυτό είναι θέμα χαρακτήρα και τρόπου ζωής γενικότερα, δεν έχει να κάνει με την μητρότητα. Μία γυναίκα που έχει μάθει να κάνει γυμναστική και να τρώει συγκρατημένα και γενικότερα έχει μάθει να φροντίζει τον εαυτό της, δύσκολα θα αφεθεί μετά την γέννα. Εγώ πάντα έκανα γυμναστική και πρόσεχα το βάρος μου, σε κιλά είμαι λιγότερα από οτι πριν μείνω έγκυος όμως το σώμα μου έχει αλλάξει οριστικά, δεν επανήλθε στο πριν, ίσως οφείλεται στην ηλικία μου (γέννησα στα 35) δεν ξέρω. Απλά το αναφέρω γιατί πολλές κοπέλες μπορεί να πιστεύουν πως κάνουν κάτι λάθος και δεν επανέρχονται, ή μπορεί να νιώθουν πως μόνο το δικό τους σώμα άλλαξε οριστικά, γενικά να μην νιώθουν άσχημα, στην τελική αυτό το σώμα φιλοξένησε 9 μήνες τα παιδιά μας, αυτό το σώμα τα δημιούργησε.


 
Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό είναι θέμα χαρακτήρα και τρόπου ζωής γενικότερα, δεν έχει να κάνει με την μητρότητα. Μία γυναίκα που έχει μάθει να κάνει γυμναστική και να τρώει συγκρατημένα και γενικότερα έχει μάθει να φροντίζει τον εαυτό της, δύσκολα θα αφεθεί μετά την γέννα. Εγώ πάντα έκανα γυμναστική και πρόσεχα το βάρος μου, σε κιλά είμαι λιγότερα από οτι πριν μείνω έγκυος όμως το σώμα μου έχει αλλάξει οριστικά, δεν επανήλθε στο πριν, ίσως οφείλεται στην ηλικία μου (γέννησα στα 35) δεν ξέρω. Απλά το αναφέρω γιατί πολλές κοπέλες μπορεί να πιστεύουν πως κάνουν κάτι λάθος και δεν επανέρχονται, ή μπορεί να νιώθουν πως μόνο το δικό τους σώμα άλλαξε οριστικά, γενικά να μην νιώθουν άσχημα, στην τελική αυτό το σώμα φιλοξένησε 9 μήνες τα παιδιά μας, αυτό το σώμα τα δημιούργησε.

Θές να μας πείς τι είδους αλλαγές έχεις παρατηρήσει; Πχ. Χαλάρωση κλπ

1 ώρα πρίν, FRAULA είπε:

καλημέρα σε όλες!

γνώμη μου;  1. καμμία από αυτές δεν θηλάζει ούτε μπαίνει σε διαδικασία να το σκεφθεί καν! 2. έχουν 5 personal trainers η κάθεμία κ λιώνουν στη γυμναστική γιατί αυτό που έχει σημασία για αυτές είναι η εικόνα τους καθώς είναι δημόσια πρόσωπα, οπότε καλά κάνουν. 3.όσο για τις ραγάδες, εγώ από τον 2ο μήνα έβαζα ειδικές κρέμες για τις ραγάδες κ αμυγδαλέλαιο οπότε ούτε κ εγώ έχω ραγάδες που να θυμίζουν την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Όσο για το photoshop, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, άρα αν τα συνδυάσεις όλ' αυτά μαζί, να πως βγαίνουν οι αψεγάδιαστες εικόνες.....!

 

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό είναι θέμα χαρακτήρα και τρόπου ζωής γενικότερα, δεν έχει να κάνει με την μητρότητα. Μία γυναίκα που έχει μάθει να κάνει γυμναστική και να τρώει συγκρατημένα και γενικότερα έχει μάθει να φροντίζει τον εαυτό της, δύσκολα θα αφεθεί μετά την γέννα. Εγώ πάντα έκανα γυμναστική και πρόσεχα το βάρος μου, σε κιλά είμαι λιγότερα από οτι πριν μείνω έγκυος όμως το σώμα μου έχει αλλάξει οριστικά, δεν επανήλθε στο πριν, ίσως οφείλεται στην ηλικία μου (γέννησα στα 35) δεν ξέρω. Απλά το αναφέρω γιατί πολλές κοπέλες μπορεί να πιστεύουν πως κάνουν κάτι λάθος και δεν επανέρχονται, ή μπορεί να νιώθουν πως μόνο το δικό τους σώμα άλλαξε οριστικά, γενικά να μην νιώθουν άσχημα, στην τελική αυτό το σώμα φιλοξένησε 9 μήνες τα παιδιά μας, αυτό το σώμα τα δημιούργησε.

 

1 ώρα πρίν, FRAULA είπε:

καλημέρα σε όλες!

γνώμη μου;  1. καμμία από αυτές δεν θηλάζει ούτε μπαίνει σε διαδικασία να το σκεφθεί καν! 2. έχουν 5 personal trainers η κάθεμία κ λιώνουν στη γυμναστική γιατί αυτό που έχει σημασία για αυτές είναι η εικόνα τους καθώς είναι δημόσια πρόσωπα, οπότε καλά κάνουν. 3.όσο για τις ραγάδες, εγώ από τον 2ο μήνα έβαζα ειδικές κρέμες για τις ραγάδες κ αμυγδαλέλαιο οπότε ούτε κ εγώ έχω ραγάδες που να θυμίζουν την πρώτη μου εγκυμοσύνη. Όσο για το photoshop, αυτό είναι το μόνο σίγουρο, άρα αν τα συνδυάσεις όλ' αυτά μαζί, να πως βγαίνουν οι αψεγάδιαστες εικόνες.....!

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι σε αυτό το τρυπάκι μπαίνει ένα ολόκληρο σύστημα, πχ φωτογράφοι, περιοδικά κλπ για να πουλήσουν ένα ψεύτικο αποτέλεσμα που το βλέπουμε μετά εμείς που δεν έχουμε ουτε γυμναστές ούτε ανθρώπους από πάνω μας να μας φροντίζουν και νιώθουμε πως κάτι δεν κάνουμε καλά και ίσως και να τα βάζουμε υποσυνείδητα με τον εαυτό μας. Άσε που εκτός από μας βλέπουν αυτές τις ψεύτικες φωτογραφίες και οι γύρω μας και όπως καταλαβαίνετε ο πήχης ανεβαίνει πάρα πολύ. Φυσικά, αυτό μας δημιουργεί ένα ατελείωτο στρές!!!!

Just now, Angela123 είπε:

Πρωί βράδυ έβαζα ειδική κρεμα αλλά όπως αποδείχθηκε δεν έκανε καμία δουλειά. Παίζει ρόλο μάλλον και το δέρμα

Η ποιότητα του δέρματος παίζει ρόλο, πόσο ελαστικό είναι δηλαδή κλπ. Υστερα παίζει κάποιο ρόλο και η ενυδάτωση, αν κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης έπινες πολύ νερό. Οι κρέμες δεν κάνουν μεγάλη δουλειά, εγώ χρησιμοποιώ καρυδέλαιο κάθε μέρα και απλά ελπίζω στην καλή μου τύχη όπως καταλαβαίνεις. Πόσος καιρός είναι που έχεις γεννήσει τώρα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Angela123 είπε:

Πρωί βράδυ έβαζα ειδική κρεμα αλλά όπως αποδείχθηκε δεν έκανε καμία δουλειά. Παίζει ρόλο μάλλον και το δέρμα

Συμφωνω απολυτα, ουτε και εγω εβαζα , ραγαδες δεν εκανα στις εγκυμοσυνες στη κοιλια .

πριν ομως τα παιδια,  γυρω στα 18 ειχα βγαλει στο στηθος και στο πλαι στη μεση λιγες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Μη βλέπεις αυτό που μας δείχνουν στις φωτογραφίες και στην τηλεόραση. Επειδή κυκλοφορώ πολύ Γλυφάδα (μένω κοντά) πάρα πολλές φορές έχω πετύχει έξω διάσημες γυναίκες κυρίως που λες είναι σίγουρα αυτή; Δεν τις αναγνωρίζεις τις πιο πολλές.

Κι εγώ κανονικά είχα ΠΗΤ 26 Οκτωβρίου, αλλά το μωρό είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερο, οπότε πήγε η ΠΗΤ 19 Οκτωβρίου. Καλύτερα έτσι. Κοντεύεις εσύ. Εγώ έχω ακόμα... 

Στο ΡΕΑ (Αθήνα) θα γεννήσω. Εσύ;

 

Just now, Nikoleta 81 είπε:

Θές να μας πείς τι είδους αλλαγές έχεις παρατηρήσει; Πχ. Χαλάρωση κλπ

 

 

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι σε αυτό το τρυπάκι μπαίνει ένα ολόκληρο σύστημα, πχ φωτογράφοι, περιοδικά κλπ για να πουλήσουν ένα ψεύτικο αποτέλεσμα που το βλέπουμε μετά εμείς που δεν έχουμε ουτε γυμναστές ούτε ανθρώπους από πάνω μας να μας φροντίζουν και νιώθουμε πως κάτι δεν κάνουμε καλά και ίσως και να τα βάζουμε υποσυνείδητα με τον εαυτό μας. Άσε που εκτός από μας βλέπουν αυτές τις ψεύτικες φωτογραφίες και οι γύρω μας και όπως καταλαβαίνετε ο πήχης ανεβαίνει πάρα πολύ. Φυσικά, αυτό μας δημιουργεί ένα ατελείωτο στρές!!!!

Η ποιότητα του δέρματος παίζει ρόλο, πόσο ελαστικό είναι δηλαδή κλπ. Υστερα παίζει κάποιο ρόλο και η ενυδάτωση, αν κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης έπινες πολύ νερό. Οι κρέμες δεν κάνουν μεγάλη δουλειά, εγώ χρησιμοποιώ καρυδέλαιο κάθε μέρα και απλά ελπίζω στην καλή μου τύχη όπως καταλαβαίνεις. Πόσος καιρός είναι που έχεις γεννήσει τώρα;

 

Just now, Nikoleta... είπε:

Μη βλέπεις αυτό που μας δείχνουν στις φωτογραφίες και στην τηλεόραση. Επειδή κυκλοφορώ πολύ Γλυφάδα (μένω κοντά) πάρα πολλές φορές έχω πετύχει έξω διάσημες γυναίκες κυρίως που λες είναι σίγουρα αυτή; Δεν τις αναγνωρίζεις τις πιο πολλές.

Κι εγώ κανονικά είχα ΠΗΤ 26 Οκτωβρίου, αλλά το μωρό είναι 1 βδομάδα μεγαλύτερο, οπότε πήγε η ΠΗΤ 19 Οκτωβρίου. Καλύτερα έτσι. Κοντεύεις εσύ. Εγώ έχω ακόμα... 

Στο ΡΕΑ (Αθήνα) θα γεννήσω. Εσύ;

Τι ματαιοδοξία είναι αυτή ρε παιδιά! Και τι ναρκισισμός! Κι ύστερα όταν κοιτούν τον εαυτό τους στον καθρέφτη, που φυσικά δεν έχει καμία σχέση με τις φωτογραφίες δεν τις πιάνει κατάθλιψη; Εγώ θα γεννήσω στο Ιασώ Κοντεύω ναι αλλά το πιστεύεις ότι ακόμα κι αυτό το διάστημα που απομένει μου φαίνεται μακρυα; Μακάρι με ένα μαγικό ραβδί να γεννούσα αύριο το πρωι!

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2019 at 9:39 ΜΜ, Kpp83 είπε:

18 πήρα σύνολο και κλαίω με μαύρο δάκρυ... Τα 6 έφυγαν με τη γέννα και άλλα δύο με το θηλασμό... Έχω πολύ δρόμο μπροστά μου...

Κ εγώ 18 κιλά πήρα στην εγκυμοσυνη.. Όταν γεννησα επειδή ήταν με καισαρική έχασα μόνο 4 κιλά.. Τώρα μετά από 20 μέρες έχω χάσει σύνολο 11 κιλά.. Μην αγχώνεστε για τα κιλά... Εμένα το πρόβλημα μου είναι οι ραγαδες στην κοιλιά κ πως θα την βάλω πάλι μέσα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta 81 είπε:

Θές να μας πείς τι είδους αλλαγές έχεις παρατηρήσει; Πχ. Χαλάρωση κλπ

 

 

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι σε αυτό το τρυπάκι μπαίνει ένα ολόκληρο σύστημα, πχ φωτογράφοι, περιοδικά κλπ για να πουλήσουν ένα ψεύτικο αποτέλεσμα που το βλέπουμε μετά εμείς που δεν έχουμε ουτε γυμναστές ούτε ανθρώπους από πάνω μας να μας φροντίζουν και νιώθουμε πως κάτι δεν κάνουμε καλά και ίσως και να τα βάζουμε υποσυνείδητα με τον εαυτό μας. Άσε που εκτός από μας βλέπουν αυτές τις ψεύτικες φωτογραφίες και οι γύρω μας και όπως καταλαβαίνετε ο πήχης ανεβαίνει πάρα πολύ. Φυσικά, αυτό μας δημιουργεί ένα ατελείωτο στρές!!!!

Η ποιότητα του δέρματος παίζει ρόλο, πόσο ελαστικό είναι δηλαδή κλπ. Υστερα παίζει κάποιο ρόλο και η ενυδάτωση, αν κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης έπινες πολύ νερό. Οι κρέμες δεν κάνουν μεγάλη δουλειά, εγώ χρησιμοποιώ καρυδέλαιο κάθε μέρα και απλά ελπίζω στην καλή μου τύχη όπως καταλαβαίνεις. Πόσος καιρός είναι που έχεις γεννήσει τώρα;

Πέρασαν 20 μήνες.Στο εύχομαι να μην κάνεις καμία ραγάδα!

Just now, Dimitr@17 είπε:

Κ εγώ 18 κιλά πήρα στην εγκυμοσυνη.. Όταν γεννησα επειδή ήταν με καισαρική έχασα μόνο 4 κιλά.. Τώρα μετά από 20 μέρες έχω χάσει σύνολο 11 κιλά.. Μην αγχώνεστε για τα κιλά... Εμένα το πρόβλημα μου είναι οι ραγαδες στην κοιλιά κ πως θα την βάλω πάλι μέσα.. 

Η μαμά μου μου έλεγε να βάλω μια σφιχτή τύπου ζώνη στην κοιλιά για να τη μαζέψει.Δε ξέρω αν θα είχε αποτέλεσμα γιατί τελικά δεν την χρησιμοποίησα πότε.Η άλλη λύση φυσικά είναι η γυμναστική.Για τις ραγάδες δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε τίποτα πια.Δε πειράζει όμως...Έχουμε τα ζουζουνακια μας να μας γεμίζουν τη ζωή μας και αυτό είναι το πιο σημαντικό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta 81 είπε:

Θές να μας πείς τι είδους αλλαγές έχεις παρατηρήσει; Πχ. Χαλάρωση κλπ

Χαλάρωση όχι δεν είχα ιδιαίτερη καθώς η κοιλιά μου ήταν ήδη γυμνασμένη, μία πολυ μικρή στο κάτω μέρος αλλά και πάλι όχι κάτι ιδιαίτερο.

Έχει ανοίξει η περιφέρεια μου, η λεκάνη μου, ενώ πριν δεν είχα καθόλου καμπύλες τώρα έχω, δεν μπορώ να το εξηγήσω αυτό. Σε κιλά είμαι λιγότερα απο πριν και γυμναστική κάνω εντατική από τις 40 ημέρες που γέννησα (έχουν περάσει σχεδόν 4 χρόνια από τότε).

Ξαναλέω πως δεν με ενοχλεί η αλλαγή, καθόλου, ίσα ίσα το σώμα μου έγινε πιο γυναικείο, απλά το αναφέρω γιατί φαντάζομαι πως δεν είμαι η μόνη που το έχει πάθει, να καταλαβαίνουν οι μητέρες πως δεν είναι όλα όπως τα βλέπουμε στην tv.


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Nikoleta 81 είπε:

Εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι ότι σε αυτό το τρυπάκι μπαίνει ένα ολόκληρο σύστημα, πχ φωτογράφοι, περιοδικά κλπ για να πουλήσουν ένα ψεύτικο αποτέλεσμα που το βλέπουμε μετά εμείς που δεν έχουμε ουτε γυμναστές ούτε ανθρώπους από πάνω μας να μας φροντίζουν και νιώθουμε πως κάτι δεν κάνουμε καλά και ίσως και να τα βάζουμε υποσυνείδητα με τον εαυτό μας. Άσε που εκτός από μας βλέπουν αυτές τις ψεύτικες φωτογραφίες και οι γύρω μας και όπως καταλαβαίνετε ο πήχης ανεβαίνει πάρα πολύ. Φυσικά, αυτό μας δημιουργεί ένα ατελείωτο στρές!!!!

 

Nikoleta 81 ναι, έχεις χίλια δίκια, αλλά σκέψου ότι είναι ολόκληρη βιομηχανία από την οποία τρέφονται πολλές οικογένειες οπότε εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta 81 είπε:

 

 

Τι ματαιοδοξία είναι αυτή ρε παιδιά! Και τι ναρκισισμός! Κι ύστερα όταν κοιτούν τον εαυτό τους στον καθρέφτη, που φυσικά δεν έχει καμία σχέση με τις φωτογραφίες δεν τις πιάνει κατάθλιψη; Εγώ θα γεννήσω στο Ιασώ Κοντεύω ναι αλλά το πιστεύεις ότι ακόμα κι αυτό το διάστημα που απομένει μου φαίνεται μακρυα; Μακάρι με ένα μαγικό ραβδί να γεννούσα αύριο το πρωι!

Χαχαχα εγώ θα πάθαινα. όλες οι γυναίκες άμα βαφτούν και ντυθούν καλά έχουν αλλαγή. Δε θα έχουν οι διάσημες με τόση γυμναστική και τόσους ανθρώπους που τις φτιάχνουν; Και αν οι γύρω μας τα πιστεύουν είναι χαζοί ή δεν έχουν δει από κοντά τι γίνεται. Οι άντρες δε νομίζω ότι τα πιστεύουν όλ' αυτά. Εκτός κι αν είναι 15 χρονών. Και πολλοί από αυτούς έχουν δικό τους φωτογράφο.

Κι εγώ ενώ λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι τέλεια περίοδος, δεν είδα κάτι τέτοιο και θέλω να περάσει γρήγορα ο καιρός. Εγώ έχω 4 μήνες ακόμα.... Αλλά από την άλλη δεν είμαι και αχάριστη, γιατί άλλες γυναίκες προσπαθούν χρόνια και δεν μπορούν να κάνουν παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angela123 είπε:

Πέρασαν 20 μήνες.Στο εύχομαι να μην κάνεις καμία ραγάδα!

Η μαμά μου μου έλεγε να βάλω μια σφιχτή τύπου ζώνη στην κοιλιά για να τη μαζέψει.Δε ξέρω αν θα είχε αποτέλεσμα γιατί τελικά δεν την χρησιμοποίησα πότε.Η άλλη λύση φυσικά είναι η γυμναστική.Για τις ραγάδες δε νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε τίποτα πια.Δε πειράζει όμως...Έχουμε τα ζουζουνακια μας να μας γεμίζουν τη ζωή μας και αυτό είναι το πιο σημαντικό!

Κορίτσια δυστυχώς οι ραγάδες άπαξ και δημιουργηθούν δεν νομίζω ότι διορθώνονται δυστυχώς! Εγά έχω από εποχή λυκείου λέμε τάρα στο στήθος και δεν διορθώθηκε ποτέ! Με αυτές θα πεθάνω. Όσο για την κοιλιά, είναι πρήξιμο ή χαλάρωση;

 

Just now, FRAULA είπε:

Nikoleta 81 ναι, έχεις χίλια δίκια, αλλά σκέψου ότι είναι ολόκληρη βιομηχανία από την οποία τρέφονται πολλές οικογένειες οπότε εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί.

Για αυτό εγώ έχω κόψει την πολύ τηλεόραση! χαχαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Χαχαχα εγώ θα πάθαινα. όλες οι γυναίκες άμα βαφτούν και ντυθούν καλά έχουν αλλαγή. Δε θα έχουν οι διάσημες με τόση γυμναστική και τόσους ανθρώπους που τις φτιάχνουν;

Κι εγώ ενώ λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι τέλεια περίοδος, δεν είδα κάτι τέτοιο και θέλω να περάσει γρήγορα ο καιρός. Εγώ έχω 4 μήνες ακόμα.... Αλλά από την άλλη δεν είμαι και αχάριστη, γιατί άλλες γυναίκες προσπαθούν χρόνια και δεν μπορούν να κάνουν παιδάκι.

Όλοι λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι η καλυτερη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας αλλα sorry προσωπικά έχω υπάρξει και καλύτερα (και ας είχα τέλεια εγκυμοσύνη -ούτε μια αναγούλα η ζαλάδα -και δούλευα μέχρι τελους)

Εχω καταληξει στο εξης:Όλα αυτά είναι λογια πασπαλισμένα με μπολική χρυσόσκονη για να ωραιοποιεις μια κατάσταση χωρίς γκρίνια και να υπομένεις αδιαμαρτύρητα ο,τι αυτή συνεπαγεται αλλιως θα σε πουνε και αχαριστη για αυτο το δωρο.Η εγκυμοσύνη είναι μια φυσική διαδικασία που αλλάζει την γυναίκα σωματικά και ψυχικά .Δε μπορώ να καταλάβω ομως πως είναι δυνατόν η κοινωνια  με όλη αυτήν την τεράστια και χωρίς επιστροφή αλλαγή να καταπιέζει τα συναισθηματα της γυναικας και να της δημιουργεί ενοχές αν δεν συμμορφώνεται με τις κοινωνικές επιταγες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta... είπε:

Χαχαχα εγώ θα πάθαινα. όλες οι γυναίκες άμα βαφτούν και ντυθούν καλά έχουν αλλαγή. Δε θα έχουν οι διάσημες με τόση γυμναστική και τόσους ανθρώπους που τις φτιάχνουν;

Κι εγώ ενώ λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι τέλεια περίοδος, δεν είδα κάτι τέτοιο και θέλω να περάσει γρήγορα ο καιρός. Εγώ έχω 4 μήνες ακόμα.... Αλλά από την άλλη δεν είμαι και αχάριστη, γιατί άλλες γυναίκες προσπαθούν χρόνια και δεν μπορούν να κάνουν παιδάκι.

Κι εγώ δοξάζω τον Θεό που έμεινα έγκυος ενώ πχ βλέπω την κουμπάρα μου που προσπαθεί και δεν μπορεί. Τελικά θα κάνει εξωσωματική!!! Και το αποτέλεσμα αμφίβολο όπως καταλαβαίνεις. Το μόνο που εύχομαι είναι να γεννήσω μόλις μπω στον ένατο και να μη φάω όλο τον μήνα γιατί θα τις κόψω. 

Just now, Angela123 είπε:

Όλοι λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι η καλυτερη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας αλλα sorry προσωπικά έχω υπάρξει και καλύτερα (και ας είχα τέλεια εγκυμοσύνη -ούτε μια αναγούλα η ζαλάδα -και δούλευα μέχρι τελους)

Εχω καταληξει στο εξης:Όλα αυτά είναι λογια πασπαλισμένα με μπολική χρυσόσκονη για να ωραιοποιεις μια κατάσταση χωρίς γκρίνια και να υπομένεις αδιαμαρτύρητα ο,τι αυτή συνεπαγεται αλλιως θα σε πουνε και αχαριστη για αυτο το δωρο.Η εγκυμοσύνη είναι μια φυσική διαδικασία που αλλάζει την γυναίκα σωματικά και ψυχικά .Δε μπορώ να καταλάβω ομως πως είναι δυνατόν η κοινωνια  με όλη αυτήν την τεράστια και χωρίς επιστροφή αλλαγή να καταπιέζει τα συναισθηματα της γυναικας και να της δημιουργεί ενοχές αν δεν συμμορφώνεται με τις κοινωνικές επιταγες

Πες τα ρε φίλη!!!! Παιδιά να σας πω κάτι; Εγώ όταν λέω ότι δεν βλέπω τίποτα ωραίο σε αυτή την φάση ζωής πέρα από την αναμονή του ερχομού του παιδιού μου με κοιτούν καλά καλά. Δηλαδή τι ακριβώς είναι τόσο υπέροχο που θα έπρεπε να θέλω να κρατήσει για πάντα; Με ρωτάει κανείς εμέα πως είναι η ψυχολογία μου; Με ρωτάει πως νιώθω κάθε μέρα που ξημερώνει; Τι σκαμπανεβάσματα έχω στην ψυχή μου και τι αγώνα δίνω για να κρατάω μέσα μου τις ισορροπίες; Και έξω μου μη σου πω όχι μόνο μέσα μου. Γιατί μη ξεχνάμε ότι έχουμε κι έναν άντρα που όσο υποστηρικτικός κι αν είναι σίγουρα δεν μπορεί να καταλάβει 100%. Το μόνο ευχάριστο κομμάτι είναι ο ερχομός του παιδιού. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...