Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Angot είπε:

      τρέχα γύρευε! @linaa ο άντρας μου και κάθε ο αντρασ κάθε κοπέλας που είναι ναυτικός (πλέον γραφείου) το γνωρίζει  πως μέχρι  πριν μερικά χρόνια που ήταν η αλληλεγγύη επέδιδαν φορολογία 45% στο κράτος και πλέον 35% άρα γιατί να μην τα πάρουν; επισης εγώ πριν παντρευτώ δούλευα 12 χρόνια και πλήρωνα τον φόρο μ όπως όλος ο υπόλοιπος κόσμος, γιατί να μην τα πάρω; ναι μεν δόξα το θεό δεν είναι ότι περιμενω αυτά τα χρήματα για να ζήσω αλλά δεν θεωρώ σωστο ενώ αποδίδεις φόρο να μην έχεις ισα δικαιώματα λόγω του μισθού! και άσε τον μισθό στην άκρη , τα 12 χρόνια που εγώ πλήρωνα τον φόρο μ τι τα διαγράφουμε; χωριά ότι εχω ψυχολογικά, νιώθω ανασφάλεια άμα δεν παίρνω τον μισθό μ 🤣 δεν ξέρω ίσως το βλέπω εγώ λάθος….  

      Τα επιδόματα βρε angot δεν τα δίνουν σε αυτούς που πληρώνουν φόρους . Τα επιδόματα τα δίνουν σε αυτούς που έχουν ανάγκη . Άμα ήταν έτσι Κ ο Βαρδινογιάννης είναι επιχειρηματίας 30 χρόνια Κ πληρώνει εργαζόμενους Κ φόρους κτλ δικαιουτε επίδομα γέννας η γυναίκα του... Δηλαδή μια καθαρίστρια που δουλεύει 15 χρόνια θα πάρει τα ίδια λεφτά με εσένα Κ εμένα  σαν επίδομα επειδή γέννησε . .  

      Μην μπερδεύεις τα εργασιακά δικαιώματα με τα επιδόματα. Την άδεια κ τον μισθό απτήν δουλειά σου όσο δεν δουλεύεις θα τα πάρεις. 

      Το τι κρατάνε στους ναυτικούς άσε το ξέρω από πρώτο χέρι. Αλλά αυτό δεν έχει σχέση με την περιουσία του καθένα Κ το τι έχει να πληρώσει.

Εγκυμοσύνη! Κιλά και αλλαγές στο σώμα!


Recommended Posts

Just now, Angela123 είπε:

Όλοι λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι η καλυτερη περίοδος στη ζωή μιας γυναίκας αλλα sorry προσωπικά έχω υπάρξει και καλύτερα (και ας είχα τέλεια εγκυμοσύνη -ούτε μια αναγούλα η ζαλάδα -και δούλευα μέχρι τελους)

Εχω καταληξει στο εξης:Όλα αυτά είναι λογια πασπαλισμένα με μπολική χρυσόσκονη για να ωραιοποιεις μια κατάσταση χωρίς γκρίνια και να υπομένεις αδιαμαρτύρητα ο,τι αυτή συνεπαγεται αλλιως θα σε πουνε και αχαριστη για αυτο το δωρο.Η εγκυμοσύνη είναι μια φυσική διαδικασία που αλλάζει την γυναίκα σωματικά και ψυχικά .Δε μπορώ να καταλάβω ομως πως είναι δυνατόν η κοινωνια  με όλη αυτήν την τεράστια και χωρίς επιστροφή αλλαγή να καταπιέζει τα συναισθηματα της γυναικας και να της δημιουργεί ενοχές αν δεν συμμορφώνεται με τις κοινωνικές επιταγες

Κι εγώ δεν έχω ζαλάδες και εμετούς. Το μόνο πρόβλημα που έχω τώρα είναι κάτι συσπάσεις. Αλλά η κάθε γυναίκα έχει τον δικό της χαρακτήρα και είναι διαφορετική. Κι εγώ δεν είμαι στα καλύτερά μου κι ας είμαι χαρούμενη πολύ που θα κάνω παιδάκι. Αλλά η κοινωνία δυστυχώς πάντα έκρινε, κρίνει και θα κρίνει...

Just now, Nikoleta 81 είπε:

Κι εγώ δοξάζω τον Θεό που έμεινα έγκυος ενώ πχ βλέπω την κουμπάρα μου που προσπαθεί και δεν μπορεί. Τελικά θα κάνει εξωσωματική!!! Και το αποτέλεσμα αμφίβολο όπως καταλαβαίνεις. Το μόνο που εύχομαι είναι να γεννήσω μόλις μπω στον ένατο και να μη φάω όλο τον μήνα γιατί θα τις κόψω. 

Πες τα ρε φίλη!!!! Παιδιά να σας πω κάτι; Εγώ όταν λέω ότι δεν βλέπω τίποτα ωραίο σε αυτή την φάση ζωής πέρα από την αναμονή του ερχομού του παιδιού μου με κοιτούν καλά καλά. Δηλαδή τι ακριβώς είναι τόσο υπέροχο που θα έπρεπε να θέλω να κρατήσει για πάντα; Με ρωτάει κανείς εμέα πως είναι η ψυχολογία μου; Με ρωτάει πως νιώθω κάθε μέρα που ξημερώνει; Τι σκαμπανεβάσματα έχω στην ψυχή μου και τι αγώνα δίνω για να κρατάω μέσα μου τις ισορροπίες; Και έξω μου μη σου πω όχι μόνο μέσα μου. Γιατί μη ξεχνάμε ότι έχουμε κι έναν άντρα που όσο υποστηρικτικός κι αν είναι σίγουρα δεν μπορεί να καταλάβει 100%. Το μόνο ευχάριστο κομμάτι είναι ο ερχομός του παιδιού. 

Ναι κι εγώ ξέρω περιπτώσεις που δεν μπορούν ή που έχουν ατυχίες. Κι εγώ πέρσι που έμεινα πάλι έγκυος η κύηση ήταν εξωμήτρια.

Κι εγώ ειδικά στην αρχή ήμουν χάλια, έκλαιγα χωρίς λόγο. Και γενικά έχω νεύρα, ενώ λένε ότι η εγκυμοσύνη σε κάνει πιο γλυκιά. Και οι άντρες όντως δεν μπορούν να σε καταλάβουν 100%. Κι εγώ μόνο αυτό σκέφτομαι. Τον ερχομό του παιδιού.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nikoleta 81 είπε:

Κι εγώ δοξάζω τον Θεό που έμεινα έγκυος ενώ πχ βλέπω την κουμπάρα μου που προσπαθεί και δεν μπορεί. Τελικά θα κάνει εξωσωματική!!! Και το αποτέλεσμα αμφίβολο όπως καταλαβαίνεις. Το μόνο που εύχομαι είναι να γεννήσω μόλις μπω στον ένατο και να μη φάω όλο τον μήνα γιατί θα τις κόψω. 

Πες τα ρε φίλη!!!! Παιδιά να σας πω κάτι; Εγώ όταν λέω ότι δεν βλέπω τίποτα ωραίο σε αυτή την φάση ζωής πέρα από την αναμονή του ερχομού του παιδιού μου με κοιτούν καλά καλά. Δηλαδή τι ακριβώς είναι τόσο υπέροχο που θα έπρεπε να θέλω να κρατήσει για πάντα; Με ρωτάει κανείς εμέα πως είναι η ψυχολογία μου; Με ρωτάει πως νιώθω κάθε μέρα που ξημερώνει; Τι σκαμπανεβάσματα έχω στην ψυχή μου και τι αγώνα δίνω για να κρατάω μέσα μου τις ισορροπίες; Και έξω μου μη σου πω όχι μόνο μέσα μου. Γιατί μη ξεχνάμε ότι έχουμε κι έναν άντρα που όσο υποστηρικτικός κι αν είναι σίγουρα δεν μπορεί να καταλάβει 100%. Το μόνο ευχάριστο κομμάτι είναι ο ερχομός του παιδιού. 

Εντάξει βρε κορίτσια, ας μην είμαστε τόσο αυστηρές!

Δείτε το λίγο θετικα: στην εγκυμοσύνη δεν μας "προσέχουν" εστω λίγο παραπάνω? Εκτός από τον ερχομό μιας ψυχούλας που αξίζει όσο τίποτα, εσείς μόνο υποφερατε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, FRAULA είπε:

Εντάξει βρε κορίτσια, ας μην είμαστε τόσο αυστηρές!

Δείτε το λίγο θετικα: στην εγκυμοσύνη δεν μας "προσέχουν" εστω λίγο παραπάνω? Εκτός από τον ερχομό μιας ψυχούλας που αξίζει όσο τίποτα, εσείς μόνο υποφερατε?

Όχι σε αυτό δεν έχω παράπονο. Με προσέχουν παααααρα πολύ. Αλλά δεν μπορώ να μην κάνω τίποτα όλη μέρα. Βαριέμαι και πιάνομαι να είμαι όλη μέρα ξαπλωμένη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikoleta... είπε:

Κι εγώ δεν έχω ζαλάδες και εμετούς. Το μόνο πρόβλημα που έχω τώρα είναι κάτι συσπάσεις. Αλλά η κάθε γυναίκα έχει τον δικό της χαρακτήρα και είναι διαφορετική. Κι εγώ δεν είμαι στα καλύτερά μου κι ας είμαι χαρούμενη πολύ που θα κάνω παιδάκι. Αλλά η κοινωνία δυστυχώς πάντα έκρινε, κρίνει και θα κρίνει...

Ναι κι εγώ ξέρω περιπτώσεις που δεν μπορούν ή που έχουν ατυχίες. Κι εγώ πέρσι που έμεινα πάλι έγκυος η κύηση ήταν εξωμήτρια.

Κι εγώ ειδικά στην αρχή ήμουν χάλια, έκλαιγα χωρίς λόγο. Και γενικά έχω νεύρα, ενώ λένε ότι η εγκυμοσύνη σε κάνει πιο γλυκιά. Και οι άντρες όντως δεν μπορούν να σε καταλάβουν 100%. Κι εγώ μόνο αυτό σκέφτομαι. Τον ερχομό του παιδιού.

Θα κάνουμε λίγο υπομονή και όλα θα πάνε καλά! Νεύρα μας δημιουργεί όλη η κατάσταση γιατί εγκυμοσύνη δεν είναι μόνο χαρά είναι και άγχος και αλλαγές και πολλά άλλα. 

Ήταν ξεκάθαρο νομίζω ότι ο ερχομός του παιδιού είναι ότι πιο όμορφο έχουμε να περιμένουμε. Όμως, ακόμα κι εγώ που είχα και έχω μια πανεύκολη εγκυμοσύνη, ομολογώ κορίτσια μου ότι ζω σε ένα καθημερινό άγχος. Θα πάνε όλα καλά; Θα είναι υγιές το παιδί; Πως να μην πάρω κιλά; Μήπως έχω γίνει χάλια; Πολλά πάνω και κάτω ! Αλλά θα τα ξεχάσουμε όλα στο τέλος είναι το μόνο σίγουρο.    

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nikoleta 81 είπε:

Θα κάνουμε λίγο υπομονή και όλα θα πάνε καλά! Νεύρα μας δημιουργεί όλη η κατάσταση γιατί εγκυμοσύνη δεν είναι μόνο χαρά είναι και άγχος και αλλαγές και πολλά άλλα. 

Ήταν ξεκάθαρο νομίζω ότι ο ερχομός του παιδιού είναι ότι πιο όμορφο έχουμε να περιμένουμε. Όμως, ακόμα κι εγώ που είχα και έχω μια πανεύκολη εγκυμοσύνη, ομολογώ κορίτσια μου ότι ζω σε ένα καθημερινό άγχος. Θα πάνε όλα καλά; Θα είναι υγιές το παιδί; Πως να μην πάρω κιλά; Μήπως έχω γίνει χάλια; Πολλά πάνω και κάτω ! Αλλά θα τα ξεχάσουμε όλα στο τέλος είναι το μόνο σίγουρο.    

Ναι θα κάνουμε υπομονή. Καλά άσε αυτό το άγχος. Ίδιες σκέψεις κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κορίτσια!

και εγώ με συνεχές άγχος ζω ειδικά αυτές τις μέρες πριν την αυχενική..... σας καταλαβαίνω απόλυτα! Σήμερα νομίζω κιόλας πως δεν νιώθω κανένα σύμπτωμα όπως πονοκεφαλο/ ανακατωσούρες όπως ένιωθα μέχρι χθες κ σκέφτομαι να πάω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο να κάνω υπέρηχο για να μου φύγει το άγχος........  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, FRAULA είπε:

καλημέρα κορίτσια!

και εγώ με συνεχές άγχος ζω ειδικά αυτές τις μέρες πριν την αυχενική..... σας καταλαβαίνω απόλυτα! Σήμερα νομίζω κιόλας πως δεν νιώθω κανένα σύμπτωμα όπως πονοκεφαλο/ ανακατωσούρες όπως ένιωθα μέχρι χθες κ σκέφτομαι να πάω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο να κάνω υπέρηχο για να μου φύγει το άγχος........  

Καλησπέρα!

Μια καλή αυχενική σου εύχομαι! Κι εγώ είχα άγχος, όπως και για την Β' επιπέδου. Και γενικά σε κάθε υπέρηχο. Βέβαια από τότε που άρχισε να κλωτσάει είμαι λίγο πιο χαλαρή.

Οι ανακατωσούρες απ' ότι ξέρω υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν γιατί η χοριακή σταματάει λίγο πριν το 2ο τρίμηνο να ανεβαίνει έτσι απότομα. Και αρχίζουν πάλι στο 3ο τρίμηνο. Αλλά ξέρω και κοπέλα που από την αρχή μέχρι τη μέρα που πήγε να γεννήσει έκανε εμετούς. 

Οπότε μην αγχώνεσαι. Δε νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Να σκεφτόμαστε θετικά και όλα θα πάνε καλά!

 

7 ώρες πρίν, FRAULA είπε:

καλημέρα κορίτσια!

και εγώ με συνεχές άγχος ζω ειδικά αυτές τις μέρες πριν την αυχενική..... σας καταλαβαίνω απόλυτα! Σήμερα νομίζω κιόλας πως δεν νιώθω κανένα σύμπτωμα όπως πονοκεφαλο/ ανακατωσούρες όπως ένιωθα μέχρι χθες κ σκέφτομαι να πάω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο να κάνω υπέρηχο για να μου φύγει το άγχος........  

Όλα θα πάνε καλά! Κι εγώ όταν έκανα αυχενική είχα άγχος. Αλλά και σε κάθε επόμενη εξέταση το ίδιο άγχος έχω.  

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...