Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Ενδομητριωση και λαπαροσκόπηση!


Recommended Posts


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, η αλήθεια είναι ότι εγώ κοπέλα μου δεν μπορώ να σε διαφωτισω γιατι είμαι κ εγώ στην ίδια κατάσταση . Απλά θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν επιτρέπεται σε πιο γιατρό πας και σ είπε ότι είναι υποχρεωτική η λαπαροσκοπιση; Είναι σε μεγάλο βαθμό η ενδομητριωση σου;

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2019 at 10:08 ΜΜ, Stroumfita05 είπε:

Με έχει λούσει κρύος ιδρώτας από την στιγμή που το έμαθα .....δεν μπορώ να ησυχάσω....φοβάμαι όσο δεν πάει αλλο δώστε μου το φώτα σας plz!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! 

Εγω εκανα περυσι λαπαροσκ για να αφαιρεσω ινομυωμα και βρηκαν οτι ειχα και ενδομητριωση.Μετα τη λαπαροσκ ο γιατρος μιυ ειπε να κανω ενεσεις για τεχνιτη εμμηνοπαυση.Σταματαει η περιοδος δηλ.Ηθελε να κανω 3 .Μετα τη τελευταια ενεση σου ρχεται ξανα περιοδος περιπου στις 60-90μερες.Εγω εκανα μια!!!Αρνηθηκα να κανω τις αλλες.Σε μενα τουλαχιστον ειχαν τρομερες παρενεργειες και δε δεχτηκα να κανω αλλη.Εχεις ενδομητριωση σε ωοθηκη ,σαλπιγγα κτλ ?λογικα για να γινε διαγνωση ενδομητριωσης μεσω υπερηχου πρεπει να χεις καποια κυστη ενδομητριωσης.Αλλιως δε φαινεται .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όχι όχι μου είπε πως πιθανόν έχω και έτσι θα πάμε χειρουργείο.με την ca125 που ήταν στα 17..προφανώς θα ξεκινήσει διαγνωστικά και άμα έχω θα την αφαιρέσει....εμένα απλά με φοβίζει η διαδικασία της εγχείρησης- νάρκωση σ...κάθε μέρα σκέφτομαι την στιγμή που μπαίνω στο χειρουργείο.στον κ ψαθά πήγα στην Αθήνα ! Άκουσα πολύ καλά λόγια και ήρθα από Θεσσαλονίκη μόνο για αυτόν ! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stroumfita05 είπε:

Όχι όχι μου είπε πως πιθανόν έχω και έτσι θα πάμε χειρουργείο.με την ca125 που ήταν στα 17..προφανώς θα ξεκινήσει διαγνωστικά και άμα έχω θα την αφαιρέσει....εμένα απλά με φοβίζει η διαδικασία της εγχείρησης- νάρκωση σ...κάθε μέρα σκέφτομαι την στιγμή που μπαίνω στο χειρουργείο.στον κ ψαθά πήγα στην Αθήνα ! Άκουσα πολύ καλά λόγια και ήρθα από Θεσσαλονίκη μόνο για αυτόν ! 

Εχω κανει δυο φορές λαπαροσκόπηση για ενδομητριωση, μην το φοβάσαι καθόλου ειναι ενα χειρουργείο ρουτίνας για τους γυναικολόγους. Ολα καλα θα πανε!

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 24/6/2019 at 11:04 ΜΜ, Stroumfita05 είπε:

Όχι όχι μου είπε πως πιθανόν έχω και έτσι θα πάμε χειρουργείο.με την ca125 που ήταν στα 17..προφανώς θα ξεκινήσει διαγνωστικά και άμα έχω θα την αφαιρέσει....εμένα απλά με φοβίζει η διαδικασία της εγχείρησης- νάρκωση σ...κάθε μέρα σκέφτομαι την στιγμή που μπαίνω στο χειρουργείο.στον κ ψαθά πήγα στην Αθήνα ! Άκουσα πολύ καλά λόγια και ήρθα από Θεσσαλονίκη μόνο για αυτόν ! 

Η λαπαροσκοπηση σαν επεμβαση δεν ειναι κατι.Δε θα πρεπε να ανησυχει η διαδικασια.Το μετα ειναι το δυσκολο σε περιπτωση που θα χρειαστει να κανεις ενεσεις .

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2019 at 11:08 ΜΜ, Stroumfita05 είπε:

Με έχει λούσει κρύος ιδρώτας από την στιγμή που το έμαθα .....δεν μπορώ να ησυχάσω....φοβάμαι όσο δεν πάει αλλο δώστε μου το φώτα σας plz!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων ! 

Έκανα λαπαροσκοπικά αφαίρεση ινομυώματος γιατί είχε φτάσει τα 4,5 - 5 εκατοστά και παρεμπιπτόντως μου καθάρισαν και εστίες ενδομητρίωσης που δεν ήξερα ότι είχα πριν δύο χρόνια τέτοιο καιρό. Εγώ έχω φοβία με αίματα και βελόνες, μου έδωσαν ένα ή μισό ηρεμιστικό κι αυτό γιατί είχε ανασφάλεια η αναισθησιολόγος, σε άλλες επεμβάσεις δεν είχα πάρει τίποτα. Μια χαρά πήγαν όλα, την ίδια μέρα έκανα βόλτες. Οι τομές είναι μικρούτσικες,το πιο ενοχλητικό ήταν που πρήστηκε η κοιλιά μου για λίγες μέρες κ λίγες αντιπηκτικές ενεσούλες που έκανα υποδόρια μόνη μου. Έβαζα κάτι αυτοκόλλητες γάζες μόνη μου λίγες μέρες.

Από τότε δεν έχω πονέσει ξανά στην περίοδο !!! θαύμα !!! και στην ίδια επέμβαση είδαν κάτι περίεργο στη μήτρα, έκαναν και υστεροσκόπηση και βρήκαν μεμβράνη που δεν φαινόταν στους υπέρηχους και πήραν δείγμα ιστού για βιοψία. Ευτυχώς που με έκοψε και την έκανα την επέμβαση, αλλιώς δεν θα έμενα έγκυος ποτέ, αλλά εγώ χρειαζόμουν να βγάλω το ινομύωμα κ να κάνω υστεροσκόπηση !!! Για μένα η υστεροσκόπηση είναι πολύ σημαντική για ανατομικές ανωμαλίες, για μικρόβια... αλλά είναι θέμα γιατρού. Όλα θα πάνε καλά, αν δουλεύεις χτύπα και μια αναρρωτική πόσο χρειάζεσαι και ξεκουράσου. Καλή επιτυχία να έχεις, που θα έχεις !!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/6/2019 at 12:04 ΠΜ, Stroumfita05 είπε:

Όχι όχι μου είπε πως πιθανόν έχω και έτσι θα πάμε χειρουργείο.με την ca125 που ήταν στα 17..προφανώς θα ξεκινήσει διαγνωστικά και άμα έχω θα την αφαιρέσει....εμένα απλά με φοβίζει η διαδικασία της εγχείρησης- νάρκωση σ...κάθε μέρα σκέφτομαι την στιγμή που μπαίνω στο χειρουργείο.στον κ ψαθά πήγα στην Αθήνα ! Άκουσα πολύ καλά λόγια και ήρθα από Θεσσαλονίκη μόνο για αυτόν ! 

Δηλαδη σε βαζει χειρουργειο με μοναδικη ενδειξη την τιμη της ca125 η οποια μαλιστα ειναι και χαμηλη???Ποσα χρηματα κοστιζει?

  • Μου αρέσει 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

1600 μόνο με χειρουργείο μπορείς να δεις την ενδομητριωση έτσι κ αλλιώς .... θα μπορούσε να μου πει κατευθείαν για εξωσωματική που ειδικεύεται αλλά θεωρεί πως είναι αυτό 

On 25/6/2019 at 1:47 ΠΜ, Καντι είπε:

Εχω κανει δυο φορές λαπαροσκόπηση για ενδομητριωση, μην το φοβάσαι καθόλου ειναι ενα χειρουργείο ρουτίνας για τους γυναικολόγους. Ολα καλα θα πανε!

Μπορείς να μου πεις περισσότερα για αυτό ; Για την νάρκωση , πως νιώθεις μετά , και ότι αλλο θεωρείς ότι μπορεί βα με ανακουφίσει 

8 ώρες πρίν, masra είπε:

Έκανα λαπαροσκοπικά αφαίρεση ινομυώματος γιατί είχε φτάσει τα 4,5 - 5 εκατοστά και παρεμπιπτόντως μου καθάρισαν και εστίες ενδομητρίωσης που δεν ήξερα ότι είχα πριν δύο χρόνια τέτοιο καιρό. Εγώ έχω φοβία με αίματα και βελόνες, μου έδωσαν ένα ή μισό ηρεμιστικό κι αυτό γιατί είχε ανασφάλεια η αναισθησιολόγος, σε άλλες επεμβάσεις δεν είχα πάρει τίποτα. Μια χαρά πήγαν όλα, την ίδια μέρα έκανα βόλτες. Οι τομές είναι μικρούτσικες,το πιο ενοχλητικό ήταν που πρήστηκε η κοιλιά μου για λίγες μέρες κ λίγες αντιπηκτικές ενεσούλες που έκανα υποδόρια μόνη μου. Έβαζα κάτι αυτοκόλλητες γάζες μόνη μου λίγες μέρες.

Από τότε δεν έχω πονέσει ξανά στην περίοδο !!! θαύμα !!! και στην ίδια επέμβαση είδαν κάτι περίεργο στη μήτρα, έκαναν και υστεροσκόπηση και βρήκαν μεμβράνη που δεν φαινόταν στους υπέρηχους και πήραν δείγμα ιστού για βιοψία. Ευτυχώς που με έκοψε και την έκανα την επέμβαση, αλλιώς δεν θα έμενα έγκυος ποτέ, αλλά εγώ χρειαζόμουν να βγάλω το ινομύωμα κ να κάνω υστεροσκόπηση !!! Για μένα η υστεροσκόπηση είναι πολύ σημαντική για ανατομικές ανωμαλίες, για μικρόβια... αλλά είναι θέμα γιατρού. Όλα θα πάνε καλά, αν δουλεύεις χτύπα και μια αναρρωτική πόσο χρειάζεσαι και ξεκουράσου. Καλή επιτυχία να έχεις, που θα έχεις !!!

Αυτό με τον πόνο είναι πολύ καλό !!! Έμεινες μέσα καμένα βράδυ ; Εμένα μ είπε Ότο θα φύγω την ίδια μέρα !!! Θα ζητήσω μου φαίνεται κ εγώ καμία κούτα ηρεμιστικά γιατί δεν με βλεπω καλά .... όταν θα με πάρουν μόνη μου μέσα θα κλαίω ανελιποΣ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stroumfita05 είπε:

1600 μόνο με χειρουργείο μπορείς να δεις την ενδομητριωση έτσι κ αλλιώς .... θα μπορούσε να μου πει κατευθείαν για εξωσωματική που ειδικεύεται αλλά θεωρεί πως είναι αυτό 

Μπορείς να μου πεις περισσότερα για αυτό ; Για την νάρκωση , πως νιώθεις μετά , και ότι αλλο θεωρείς ότι μπορεί βα με ανακουφίσει 

Την πρώτη φορα ήμουν 26 χρόνων και φοβόμουν και εγω πολυ. Σου κανουν κλισμα που ειναι λιγο άβολο. Κοιμάσαι ξυπνάς και δεν εχεις καταλάβει ουσιαστικα τιποτα απο το χειρουργείο. Υπάρχουν 3 πολυ μικρές τόμουλες που μετα απο λιγο καιρό τις βλέπεις με δυσκολία. Μετεγχειρητικά πονάς στους κοιλιακούς οταν πας να σηκωθείς και να ξαπλωσεις. Σε μια εβδομαδα εχεις ξεχάσει εντελώς το χειρουργείο.

 Ειναι λογικό το άγχος σου απλα να βρεις γιατρο που να τον εμπιστεύεσαι!

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 25/6/2019 at 12:04 ΠΜ, Stroumfita05 είπε:

Όχι όχι μου είπε πως πιθανόν έχω και έτσι θα πάμε χειρουργείο.με την ca125 που ήταν στα 17..προφανώς θα ξεκινήσει διαγνωστικά και άμα έχω θα την αφαιρέσει....εμένα απλά με φοβίζει η διαδικασία της εγχείρησης- νάρκωση σ...κάθε μέρα σκέφτομαι την στιγμή που μπαίνω στο χειρουργείο.στον κ ψαθά πήγα στην Αθήνα ! Άκουσα πολύ καλά λόγια και ήρθα από Θεσσαλονίκη μόνο για αυτόν ! 

Εγώ θα σου πω τη δική μου εμπειρία όταν ζήτησα τη γνώμη του γιατρού σου, που συγκεκριμένα μετά από 6 αποτυχημένες εμβρυομεταφορες είπα να πάρω κι άλλη γνώμη εξωσωματικου. Μου είπε ότι δεν με αναλαμβάνει εάν δεν κάνω λαπαροσκόπηση και ότι σίγουρα αυτό είναι το θέμα μου, αφού έχω ca125 υψηλή (16 ήταν εμένα). Όμως επειδή είχα ήδη γιατρό εξωσωματικο έκανα μαζί του το χειρουργείο τον Δεκέμβριο και ήταν απειροελάχιστη η ενδιμητριωση σε σημείο να πει ο γιατρός ότι δεν είναι αυτός ο λόγος των αποτυχιών. Για μένα πάρε και άλλη γνώμη. Όπως και να τ κάνεις είναι ένα χειρουργείο. Εγώ επειδή είμαι αδύνατη άργησε να φύγει ο αέρας από την κοιλιά που σου βάζουν με αποτέλεσμα κάθε φορά που αναπνεγα να ακούγεται ένας συριγμός. Με έβαλαν να κάνω ακτινογραφία θώρακος όπου όλα καλά. Οπότε μετά τις 10 μέρες του χειρουργείου συνήλθα εντελώς. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Όπως και να έχει πρέπει να το κάνω από ότι έχω καταλάβει για να αποκλείσω και αυτό !!! Θα σας πω νέα μόλις τελείωςω μ όλα αυτά 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Stroumfita05 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ! Όπως και να έχει πρέπει να το κάνω από ότι έχω καταλάβει για να αποκλείσω και αυτό !!! Θα σας πω νέα μόλις τελείωςω μ όλα αυτά 

Απλά θα ήθελα να σου πω να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη γιατρού...Εγώ που έχω κάνει χειρουργειο κ εξωσωματικες στον συγκεκριμενο γιατρο ειμαι πολυ απογοητευμενη...οχι οτι δεν εχει βοηθησει καποια άλλη κοπελα μην το γενικευω πολυ. Εμένα ειναι μονιμα στο 22 και δεν τιθεται θεμα ενδομητριωσης παρολαυτα να ξερεις οτι μετα θα σου κανει κ τεχνητη εμμηνοπαυση αν δεν στο εχει πει ηδη. Κανε το χειρουργειο αν το εχεις κανονισει απλα μετα πηγαινε παρε μια δευτερη γνωμη οπωσδηποτε!φιλικα παντα...


xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λες ε; Και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα!αλλα δεν πιστεύεις πως έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να γίνει για να το αποκλείσω κι αυτό;;;; Ναι μου είπε για την εμμηνόπαυση ...οι άλλοι γιατροί μου λένε να πάω κατευθείαν για εξωσωματική 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stroumfita05 είπε:

Λες ε; Και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα!αλλα δεν πιστεύεις πως έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να γίνει για να το αποκλείσω κι αυτό;;;; Ναι μου είπε για την εμμηνόπαυση ...οι άλλοι γιατροί μου λένε να πάω κατευθείαν για εξωσωματική 

Υπάρχει και κάποιος άλλος παράγοντας;;;


xuBjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...