Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Προσπάθεια σύλληψης 3ο παιδί


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Εγώ αυτή τη στιγμή θηλάζω ένα μπέμπη 1 μηνών με τη διακεκομμένη συνουσία, οπότε όντως δεν είναι μέθοδος αντισύλληψης. βέβαια @Melody90 αν ήσουν λογικά θα το είχε δείξει το τεστ

Θα σας πω το πετυχημένο τώρα!!!!πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο...του είπα την ιστορία και μου λέει"το καλοκαίρι χαζεύουν οι ορμόνες και μπορεί να έχεις διάφορες αλλαγές στην περίοδο αν συνεχίσει μέχρι την Δευτέρα έλα να σε δω μπορεί να την κάνει τη δουλειά καμιά κυστουλα"οκ λέω έχω κ ένα ιστορικό με κύστες καλά ως εδώ..έλα που που δεν ησύχασα κ έκανα ένα ακόμα τεστ (τις ταινίες one step) και μου βγήκε μία πολύ πολύ αχνή γραμμή!!!!!!τώρα?????ξανά εγώ τηλέφωνο τον γιατρό και μου λέει"καλά έκανες κ έκανες τέστ δεν βγάζεις πολύ άκρη με αυτά όμως καμία φορά νομίζεις ότι κάτι βλέπεις κ δεν  είναι τίποτα κάνε αυριο με πρωινά ούρα κ την Δευτέρα πας για β χοριακή"

Άντε πείτε μου εσείς τώρα..εγώ πάντως μπερδεμένη είμαι... λέτε να είναι όλο αυτό αίμα εμφύτευσης ή κ αποκόλλησης?τι να πω... για αρχή θα σας πω αύριο το πρωί τι λέει το τεστ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Ματιλντα είπε:

Άρα μπορεί και να ειμαι έγκυος !το θέλα μου ειναι αν ειμαι και εγω εχω πάρει αντιβίωση?καπου διάβασα οτι πριν την 6 εβδομάδα ,επειδή δεν υπαρχει όργανογεννεση δεν υπαρχει πρόβλημα 

Εύχομαι να έχεις τα αποτελέσματα που θες. Δυστυχώς ή ευτυχώς είμαι παθουσα (και μάλιστα με το παραμικρό ξαναπαθαινω) της ουρολοιμωξης. Λογικά πρέπει να σού συνέστησαν ζιναντολ, ο γυναικολόγος μου μού είπε ότι ζιναντολ και αμοξιλ επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη. 

Just now, Melody90 είπε:

Θα σας πω το πετυχημένο τώρα!!!!πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο...του είπα την ιστορία και μου λέει"το καλοκαίρι χαζεύουν οι ορμόνες και μπορεί να έχεις διάφορες αλλαγές στην περίοδο αν συνεχίσει μέχρι την Δευτέρα έλα να σε δω μπορεί να την κάνει τη δουλειά καμιά κυστουλα"οκ λέω έχω κ ένα ιστορικό με κύστες καλά ως εδώ..έλα που που δεν ησύχασα κ έκανα ένα ακόμα τεστ (τις ταινίες one step) και μου βγήκε μία πολύ πολύ αχνή γραμμή!!!!!!τώρα?????ξανά εγώ τηλέφωνο τον γιατρό και μου λέει"καλά έκανες κ έκανες τέστ δεν βγάζεις πολύ άκρη με αυτά όμως καμία φορά νομίζεις ότι κάτι βλέπεις κ δεν  είναι τίποτα κάνε αυριο με πρωινά ούρα κ την Δευτέρα πας για β χοριακή"

Άντε πείτε μου εσείς τώρα..εγώ πάντως μπερδεμένη είμαι... λέτε να είναι όλο αυτό αίμα εμφύτευσης ή κ αποκόλλησης?τι να πω... για αρχή θα σας πω αύριο το πρωί τι λέει το τεστ.

Αχ μακάρι να είναι αυτό που πραγματικά θες. Καλά αποτελέσματα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Θα σας πω το πετυχημένο τώρα!!!!πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο...του είπα την ιστορία και μου λέει"το καλοκαίρι χαζεύουν οι ορμόνες και μπορεί να έχεις διάφορες αλλαγές στην περίοδο αν συνεχίσει μέχρι την Δευτέρα έλα να σε δω μπορεί να την κάνει τη δουλειά καμιά κυστουλα"οκ λέω έχω κ ένα ιστορικό με κύστες καλά ως εδώ..έλα που που δεν ησύχασα κ έκανα ένα ακόμα τεστ (τις ταινίες one step) και μου βγήκε μία πολύ πολύ αχνή γραμμή!!!!!!τώρα?????ξανά εγώ τηλέφωνο τον γιατρό και μου λέει"καλά έκανες κ έκανες τέστ δεν βγάζεις πολύ άκρη με αυτά όμως καμία φορά νομίζεις ότι κάτι βλέπεις κ δεν  είναι τίποτα κάνε αυριο με πρωινά ούρα κ την Δευτέρα πας για β χοριακή"

Άντε πείτε μου εσείς τώρα..εγώ πάντως μπερδεμένη είμαι... λέτε να είναι όλο αυτό αίμα εμφύτευσης ή κ αποκόλλησης?τι να πω... για αρχή θα σας πω αύριο το πρωί τι λέει το τεστ.

Θα περιμένουμε κοπέλα μου τα νέα σου, μακάρι να είσαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

@Melody90 δεν έμεινα ποτέ έγκυος όταν τελείωνε έξω μου 

Πώς μπορεί να επέλθει εγκυμοσύνη από προσπερματικά υγρά

Τα υγρά αυτά δεν περιέχουν σπερματοζωάρια. Αυτό σημαίνει ότι από μόνα τους δεν είναι εφικτό να προκαλέσουν εγκυμοσύνη στη γυναίκα. Ωστόσο, μπορεί να έχει μείνει λίγο σπέρμα στην ουρήθρα από μία προηγούμενη εκσπερμάτιση. Τότε αυτό μπορεί να έρθει σε επαφή με τα προσπερματικά υγρά. Αυτό το σπέρμα θα φτάσει στην άκρη του πέους κατά τη διάρκεια της διέγερσης. Τότε, ενδεχομένως, κάποια σπερματοζωάρια να μεταφερθούν μέσω των προσπερματικών υγρών στον κόλπο της γυναίκας.

Μόνο σε μια τέτοια περίπτωση είναι πιθανό να επέλθει εγκυμοσύνη από προσπερματικά υγρά. Μόλις το σπέρμα μέσα στα προσπερματικά υγρά εισέλθει στον κόλπο, μπορεί να γονιμοποιήσει το ωάριο. Αυτό θα συμβεί ακόμη και αν ο άντρας “τραβηχτεί” πριν την καθεαυτή εκσπερμάτιση. Εκτός και αν έχει χρησιμοποιήσει προφυλακτικό, οπότε και ο... κίνδυνος εξαλείφεται.

Μικρή η πιθανότητα, αλλά...

Γενικά, η πιθανότητα να μείνει μια γυναίκα έγκυος από προσπερματικά υγρά είναι πολύ μικρότερη από την πιθανότητα να μείνει έγκυος από το κανονικό σπέρμα, αλλά εξακολουθεί να είναι πιθανή.

Μια επιστημονική μελέτη του 2011 έδειξε ότι τα υγρά αυτά είναι πιθανό να περιέχουν και ενεργά/κινητικά σπερματοζωάρια. Επί συνόλου 27 αντρών που συμμετείχαν στην έρευνα, στους 11 εντοπίστηκαν σπερματοζωάρια μέσα στο προσπερματικό τους υγρό. Σε άλλους 10 υπήρχε μια “νορμάλ” αναλογία κινητικών σπερματοζωαρίων και στους υπόλοιπους δεν υπήρχε καθόλου σπέρμα στο προσπερματικό υγρό.

Συμπερασματικά, λοιπόν, όντως είναι εφικτό να επέλθει εγκυμοσύνη από προσπερματικά υγρά, αλλά αυτό είναι κάτι σπάνιο.

17 ώρες πρίν, boukitsa123 είπε:

@Melody90 δεν έμεινα ποτέ έγκυος όταν τελείωνε έξω μου 

bookitsa μου , ετσι εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι ( μαλλον ) :unsure:

τουλαχιστον ετσι ειπε ο γιατρος ,  γιατι χρησιμοποιουσαμε παντα προφυλαξη.

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , gmnth03 είπε:

Πώς μπορεί να επέλθει εγκυμοσύνη από προσπερματικά υγρά

Τα υγρά αυτά δεν περιέχουν σπερματοζωάρια. Αυτό σημαίνει ότι από μόνα τους δεν είναι εφικτό να προκαλέσουν εγκυμοσύνη στη γυναίκα. Ωστόσο, μπορεί να έχει μείνει λίγο σπέρμα στην ουρήθρα από μία προηγούμενη εκσπερμάτιση. Τότε αυτό μπορεί να έρθει σε επαφή με τα προσπερματικά υγρά. Αυτό το σπέρμα θα φτάσει στην άκρη του πέους κατά τη διάρκεια της διέγερσης. Τότε, ενδεχομένως, κάποια σπερματοζωάρια να μεταφερθούν μέσω των προσπερματικών υγρών στον κόλπο της γυναίκας.

Μόνο σε μια τέτοια περίπτωση είναι πιθανό να επέλθει εγκυμοσύνη από προσπερματικά υγρά. Μόλις το σπέρμα μέσα στα προσπερματικά υγρά εισέλθει στον κόλπο, μπορεί να γονιμοποιήσει το ωάριο. Αυτό θα συμβεί ακόμη και αν ο άντρας “τραβηχτεί” πριν την καθεαυτή εκσπερμάτιση. Εκτός και αν έχει χρησιμοποιήσει προφυλακτικό, οπότε και ο... κίνδυνος εξαλείφεται.

Μικρή η πιθανότητα, αλλά...

Γενικά, η πιθανότητα να μείνει μια γυναίκα έγκυος από προσπερματικά υγρά είναι πολύ μικρότερη από την πιθανότητα να μείνει έγκυος από το κανονικό σπέρμα, αλλά εξακολουθεί να είναι πιθανή.

Μια επιστημονική μελέτη του 2011 έδειξε ότι τα υγρά αυτά είναι πιθανό να περιέχουν και ενεργά/κινητικά σπερματοζωάρια. Επί συνόλου 27 αντρών που συμμετείχαν στην έρευνα, στους 11 εντοπίστηκαν σπερματοζωάρια μέσα στο προσπερματικό τους υγρό. Σε άλλους 10 υπήρχε μια “νορμάλ” αναλογία κινητικών σπερματοζωαρίων και στους υπόλοιπους δεν υπήρχε καθόλου σπέρμα στο προσπερματικό υγρό.

Συμπερασματικά, λοιπόν, όντως είναι εφικτό να επέλθει εγκυμοσύνη από προσπερματικά υγρά, αλλά αυτό είναι κάτι σπάνιο.

bookitsa μου , ετσι εμεινα εγκυος στο πρωτο μου παιδακι ( μαλλον ) :unsure:

τουλαχιστον ετσι ειπε ο γιατρος ,  γιατι χρησιμοποιουσαμε παντα προφυλαξη.

 

Σπέρμα να έχει μείνει από προηγούμενη επαφή την ίδια μέρα ή από άλλες μέρες; Πάντως αν ισχύει κάτι τέτοιο πρέπει να μιλάμε για πάρα πολύ γρήγορο σπερματοζωάριο

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Θα σας πω το πετυχημένο τώρα!!!!πήρα το γιατρό μου τηλέφωνο...του είπα την ιστορία και μου λέει"το καλοκαίρι χαζεύουν οι ορμόνες και μπορεί να έχεις διάφορες αλλαγές στην περίοδο αν συνεχίσει μέχρι την Δευτέρα έλα να σε δω μπορεί να την κάνει τη δουλειά καμιά κυστουλα"οκ λέω έχω κ ένα ιστορικό με κύστες καλά ως εδώ..έλα που που δεν ησύχασα κ έκανα ένα ακόμα τεστ (τις ταινίες one step) και μου βγήκε μία πολύ πολύ αχνή γραμμή!!!!!!τώρα?????ξανά εγώ τηλέφωνο τον γιατρό και μου λέει"καλά έκανες κ έκανες τέστ δεν βγάζεις πολύ άκρη με αυτά όμως καμία φορά νομίζεις ότι κάτι βλέπεις κ δεν  είναι τίποτα κάνε αυριο με πρωινά ούρα κ την Δευτέρα πας για β χοριακή"

Άντε πείτε μου εσείς τώρα..εγώ πάντως μπερδεμένη είμαι... λέτε να είναι όλο αυτό αίμα εμφύτευσης ή κ αποκόλλησης?τι να πω... για αρχή θα σας πω αύριο το πρωί τι λέει το τεστ.

Melody τι διαβαζω;;;; Μπράβο βρε κορίτσι μου!! Λογικά είσαι, αν σου βγήκε θετικό είσαι! Μπράβο κοριτσάρα μου! Θα μπω κι εγώ να δω νέα σου τη Δευτέρα!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Σπέρμα να έχει μείνει από προηγούμενη επαφή την ίδια μέρα ή από άλλες μέρες; Πάντως αν ισχύει κάτι τέτοιο πρέπει να μιλάμε για πάρα πολύ γρήγορο σπερματοζωάριο

 

Στη δικη μ περιπτωση μαλλον απο πριν. Γιατι δεν το καναμε ποτε μα ποτε ελευθερα,

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κορίτσια χθες ξανά έκανα ένα το πρωί πάλι ...μία σταθερή πολύ πολύ πολύ άχνη γραμμή σαν σκιά φαίνεται σήμερα πάλι τα ίδια το πρωί.αλλά ούτε σκουραίνει η γραμμή ,το αίμα σταμάτησε εντελώς θα έλεγα βέβαια χθες πήγα θάλασσα κ είδα μια καφετιά γραμμή  πάλι αλλά συνεχίζω και έχω ενόχληση χαμηλά στην κοιλιά ελαφριά πονάκια περιόδου... Τι σκατά συμβαίνει μου λέτε? Μπας και αυτές οι ταινίες είναι μούφα (one step test)10 τεστάκι 8.50 ευρώ:confused:...ξέρετε τι έχω πάθει εγώ τώρα ε? έχω διαβάσει τα πάντα στο internet για αυτά τα τεστ για άχνη γραμμή που λέγεται και γραμμή φάντασμα για τις γραμμές εξατμίσεις των ούρων που φαίνονται και εντέλει το τεστ δεν είναι θετικό τεστ. Εχω χαζέψει! Περιμένω πως και πως αύριο να πάω να κάνω τη β χοριακή και να ησυχάσω επιτέλους!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Melody90 είπε:

λοιπόν κορίτσια χθες ξανά έκανα ένα το πρωί πάλι ...μία σταθερή πολύ πολύ πολύ άχνη γραμμή σαν σκιά φαίνεται σήμερα πάλι τα ίδια το πρωί.αλλά ούτε σκουραίνει η γραμμή ,το αίμα σταμάτησε εντελώς θα έλεγα βέβαια χθες πήγα θάλασσα κ είδα μια καφετιά γραμμή  πάλι αλλά συνεχίζω και έχω ενόχληση χαμηλά στην κοιλιά ελαφριά πονάκια περιόδου... Τι σκατά συμβαίνει μου λέτε? Μπας και αυτές οι ταινίες είναι μούφα (one step test)10 τεστάκι 8.50 ευρώ:confused:...ξέρετε τι έχω πάθει εγώ τώρα ε? έχω διαβάσει τα πάντα στο internet για αυτά τα τεστ για άχνη γραμμή που λέγεται και γραμμή φάντασμα για τις γραμμές εξατμίσεις των ούρων που φαίνονται και εντέλει το τεστ δεν είναι θετικό τεστ. Εχω χαζέψει! Περιμένω πως και πως αύριο να πάω να κάνω τη β χοριακή και να ησυχάσω επιτέλους!

χα το εχω δει κ.εγω αχνη γραμμουλα κ.αρνητικο τεστ. ε μην ανχωνεσε αυριο θα κανεις την.χοριακη σου κ θα ξεκαθαρισει το τοπιο. μηπως επειδη κανεις μπανια.στην θαλασσα εχεις κανενα κρυωματακι γιαυτο κ.τα πονακια?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Melody90 είπε:

λοιπόν κορίτσια χθες ξανά έκανα ένα το πρωί πάλι ...μία σταθερή πολύ πολύ πολύ άχνη γραμμή σαν σκιά φαίνεται σήμερα πάλι τα ίδια το πρωί.αλλά ούτε σκουραίνει η γραμμή ,το αίμα σταμάτησε εντελώς θα έλεγα βέβαια χθες πήγα θάλασσα κ είδα μια καφετιά γραμμή  πάλι αλλά συνεχίζω και έχω ενόχληση χαμηλά στην κοιλιά ελαφριά πονάκια περιόδου... Τι σκατά συμβαίνει μου λέτε? Μπας και αυτές οι ταινίες είναι μούφα (one step test)10 τεστάκι 8.50 ευρώ:confused:...ξέρετε τι έχω πάθει εγώ τώρα ε? έχω διαβάσει τα πάντα στο internet για αυτά τα τεστ για άχνη γραμμή που λέγεται και γραμμή φάντασμα για τις γραμμές εξατμίσεις των ούρων που φαίνονται και εντέλει το τεστ δεν είναι θετικό τεστ. Εχω χαζέψει! Περιμένω πως και πως αύριο να πάω να κάνω τη β χοριακή και να ησυχάσω επιτέλους!

Το διαβαζεις στο πρωτο 5λεπτο-10λεπτο? Ποση ωρα λεει να περιμενεις, για να δεις το αποτελεσμα; αν το βλεπει μετα μιση μια ωρα, λογικα δεν θα ειναι εγκυρο

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, linaa είπε:

χα το εχω δει κ.εγω αχνη γραμμουλα κ.αρνητικο τεστ. ε μην ανχωνεσε αυριο θα κανεις την.χοριακη σου κ θα ξεκαθαρισει το τοπιο. μηπως επειδη κανεις μπανια.στην θαλασσα εχεις κανενα κρυωματακι γιαυτο κ.τα πονακια?

Άσε ενα μπάνιο έκανα η ευλογημένη και μου βγήκε ξινό!!!ο μικρός μου που είναι 13 μηνών ξεπατωθηκε στο κλάμα γιατί φοβάται τα κύματα..:unsure:ναι όντως μια μέρα έμεινε υπομονή

Just now, gmnth03 είπε:

Το διαβαζεις στο πρωτο 5λεπτο-10λεπτο? Ποση ωρα λεει να περιμενεις, για να δεις το αποτελεσμα; αν το βλεπει μετα μιση μια ωρα, λογικα δεν θα ειναι εγκυρο

όχι το πρόσεξα αυτό το συγκεκριμένο τεστ λέει να μη γίνει ανάγνωση μετά των 5 λεπτών

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Melody90 είπε:

Άσε ενα μπάνιο έκανα η ευλογημένη και μου βγήκε ξινό!!!ο μικρός μου που είναι 13 μηνών ξεπατωθηκε στο κλάμα γιατί φοβάται τα κύματα..:unsure:ναι όντως μια μέρα έμεινε υπομονή

όχι το πρόσεξα αυτό το συγκεκριμένο τεστ λέει να μη γίνει ανάγνωση μετά των 5 λεπτών

Αυτο που ειπες με τα ουρα, συμβαινει οταν περασει η ωρα. Μακαρι να μας πεις τα ευχαριστα αυριο!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, gmnth03 είπε:

Αυτο που ειπες με τα ουρα, συμβαινει οταν περασει η ωρα. Μακαρι να μας πεις τα ευχαριστα αυριο!!!! 

Ναι το διάβασα κ αυτό σε αυτό το άρθρο ότι αυτή η γραμμή βγαίνει λόγω των ούρων (όταν διαβάζεις πιο αργά το τεστ) γιατί ξεθυμάνουν.εγώ ότι έπρεπε να κάνω το έκανα τα τεστ τα έκανα σίγουρα σωστά από κει και πέρα Κοντός ψαλμός αλληλούια αύριο θα μάθουμε σίγουρα...εγώ κανονικά αμφιβάλλω για εγκυμοσύνη γιατί κάτι δε μου κολλάει για κάποιο λόγο (πες το κ προαίσθημα) πάντως θα σας πω αύριο σίγουρα!!!έχω κ δύσκολη μέρα αύριο γιατί πρέπει να πάω τον Τρυποκάρυδο στον παιδίατρο (έτσι λέω το γιο μου τον μικρό γιατι αν και 13 μηνών έχει βγάλει μόνο 2 δόντια πάνω μπροστά και ροκανίζει τα πάντα!!!) οπότε αργά το μεσημέρι θα σας πω!!!!!:grin:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν σας είπα τίποτα γιατί έχω 39 πυρετό και ψήνομαι! δεν μπορώ να κουνήσω τα πόδια μου ούτε τον Τρυποκάρυδο δε μπόρεσα να πάω στο γιατρό οπότε πάμε για Τετάρτη β χοριακή ...έχω μια άσχημη αμυγδαλίτιδα ξεκίνησα αντιβίωση... δεν παλεύεται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...