Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΉ ΚΑΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ


STAI

Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι καινούργια στο φορουμ (ελπιζω να δημοσιεύσω σωστα διοτι δεν εχω εξοικείωση). Ειμαι 39 ετων.Στην εγκυμοσυνη μου προ 12 ετων (2007) ανακαλυψα οτι εχω χασιμοτο.το 2014 βρηκαν δυο οζους εκριναν οτι επρεπε να κανω παρακεντηση στον εναν.μου εκαναν σε λαθος οζο(τραγικο!) κ τοσα χρονια ειχα θηλωδες καρκινωμα κ δεν το γνωριζα.οι αιματολογικες για θυρεοειδή ηταν παντα καλες εκτος απο τα αντισωματα που ηταν ανεβασμενα.ποτε κανενας ενδοκρινολογος απο τους τοσους καθηγητες κ μη που πηγα δεν μου δωσε χαπι.

Όλα αυτα τα χρονια είχα περασει 3φορες αγχωδη διαταραχή με κρισεις πανικου κ επαιρνα αντικαταθληπτικη αγωγη κ εντος του χρονου ημουν οκ κ σταματουσα.

Περυσι τετοια εποχή παθαινω μετα απο χρονια μια κρισαρα πανικου κ το μαρτυριο ξεκιναει παλι.Η διαφορα αυτην την φορα ηταν οτι το στρες κ ο πανικος προερχοταν απο ενα καινουργιο συμπτωμα....κομπο στο λαιμο....που ευκοκα το απεδωσαν στην τρελλα μου κ ξαναρχισα αντικαταθληπτικα.περνουσα οι μηνες κ τπτ.απο μονη μου εκανα οτι εξεταση υπαρχει δεν μπορω να σας περιγραψω.με δικια μου παλι πρωτοβουλία κ εχοντας παει 4φορες στον ενδοκρινολογο κανω 2η βιοψια στον οζο που υποτιθεται ειχα ελεγξει κ βρισκουν θηλωδες καρκινωμα.Δεν μπορουσα καν να καταπιω.Αφαιρω θυρεοειδή τον Μαρτιο 2019 κ κανω ιωδιο τελη Μαιου 2019.Τωρα ειμαι στη φαση που απο υποθυρεοειδικη γινομαι υπερθυρεοειδικη δηλαδη επαιρνα t3 25 για 12 μερες και εδω και δεκα μερες t4 115.(65 κιλα υψος 1.73). Να σημειωσω οτι εγω σε καμμια φαση δεν ειχα ορεξη για φαγητο κ ολο εχανα κιλα ακομα κ οταν επρεπε να βαζω.

Το ερωτημα μου εχει να κανει με την συμπτωματολογια αν καποιος εχει αναλογη εμπειρια.Νιωθω απαισια στη γλωσσα στο λαιμο κ στο στομα.Ενα περιεργο πραγμα αλλοτε ως πιεση αλλοτε ως καψιμο αλλοτε ως ξηροτητα αλλοτε οτι θα μου γυρισει η γλώσσα, αλλοτε ως αισθημα κενου στο λαιμο κ κοψιμο ανασας κ καπου εκει ερχεται κ ο πανικος.δεν εχει ρυθμιστει ουτε η t4 tsh ακομα ουτε ομως κ το ψυχολογικο μου γινεται.εκανα μεχρι κ μαγνητικη εγκεφαλου για την παλιογλωσσα.Συνεπεια ολων των ανωτερω να ειμαι κλεισμενη στο σπιτι κ να φοβαμαι αφενος μεν να φαω κ αφετερου να παω οπουδηποτε.Ειναι προφανες οτι εχω επηρρεαστει ψυχολογικα κ το εχω γιγαντωσει.Ωστοσο τα συμπτώματα που μου ενεργοποιουν το φοβο τα εχει νιωσει κανεις με τετοιο ιστορικο σε θυρεοειδή???

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.Οποιαδηποτε απαντηση θα με ανακουφισει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και πολλα περαστικα! ευχομαι καλη και γρηγορη αναρρωση..!! καταρχην εχεις συζητησει ολα αυτα τα ενοχληματα, αρχικα με το γιατρο που σου εκανε την επεμβαση και κατα δευτερον με τον ψυχολογο ή ψυχιατρο σου (εφοσον απο οτι καταλαβα καποιος ειδικος σε παρακολουθει);

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι ταχεια αναρρωση. 
Θελω να σε καθησυχασω. 
Οι κρισεις πανικου ειναι συνηθεις οταν καποιος διαγνωσκεται με καρκινο πασης φυσης. 
Μεσα στην ατυχια σου εισαι τυχερη που επιτελους τον εντοπισες, τον αφαιρεσες, πηρες το ιωδιακι σου και τωρα απλα περιμενεις το χρονο να δειξει αν θα μεινει υπολειμμα ωστε να ξαναπαρεις αλλη μια δοσουλα ιωδιου ή αν η πρωτη δοση τον εκαψε τελειως που σημαινει οτι ξεμπερδεψες με τον καρκινο του θυροειδη. 
Η ΤSH σου θα ρυθμιστει αμεσα...οποτε ηρεμησε και συνεχιζε να ζεις την καθημερινοτητα σου αφηνοντας στο παρελθον ολα οσα περασες. 
ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!
Υπαρχει θεμα στο φορουμ  στο οποιο μπορεις να διαβασεις διαφορες περιπτωσεις   και να βρεις συνπασχοντες. 
Πολλοι απο αυτους ειναι πλεον υγιεστατοι και ζουν φυσιολογικη ζωη. 
Αν θες γραψε εδω

 


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...