Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Ποσο άλλαξε η εγκυμοσύνη την σχέση με τον άντρα σας;Πέρασε κρίση ή βελτιώθηκε;


Nikoleta 81

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Εδώ οι απόψεις είναι πολλές και διαφορετικές! Έχω ακούσει γυναίκες να λενε ότι η σχέση τους πέρασε μια μικρή κρίση με την εγκυμοσύνη είτε κατά την διάρκεια της λόγω έλλειψης σεξουαλικών επαφών ή έλλειψης ερωτικής επιθυμίας, είτε μετά τον τοκετό λόγω κούρασης, έλλειψης χρόνου ή υπερβολικής προσκόλλησης της μητέρας στο παιδί. Ποια είναι η εμπειρία σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πρώτοι μήνες είναι πάρα πάρα πάρα πολύ δύσκολοι και για τους δύο!!Η μητέρα έχει να αντιμετωπίσει την τεράστια αλλαγή των ορμονών, την τεράστια αλλαγή στο σώμα της (μπορεί να ακούγεται ασήμαντο αλλά δεν είναι καθόλου, είναι σημαντικό για μία γυναίκα να νιώθει ποθητή από τον σύντροφο της). Η κούραση, το ξενύχτι σε συνδυασμό με το άγχος δημιουργούν φοβερές εντάσεις καθώς η υπομονή φυσικά πλέον δεν είναι αστείρευτη. Εφόσον όμως η σχέση είναι ισορροπημένη, και υπάρχει καλή επικοινωνία μεταξύ των συντρόφων περάσει όλο αυτό. Θέλει όμως πολύ υπομονή....πολύ, και φυσικά εμείς οι γυναίκες δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δεν είμαστε μόνο μητέρες, αλλά είμαστε και γυναίκες. Να συζητάτε με τους συντρόφους σας για οτιδήποτε σας ενοχλεί και σας προβληματίζει, να μοιράζεστε μαζί τα άγχη και τις ανασφάλειες σας και να θυμάστε πως δεν είστε αντίπαλοι αλλά σύμμαχοι, δεν είναι αγώνας δρόμου που κάποιος πρέπει να βγει πρώτος, είστε μαζί σε αυτό, ο ένας δίπλα στον άλλο. Γενικά η προσωπική μου πείρα μου λέει πως η καλή επικοινωνία είναι το κλειδί.


 
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν το ζευγάρι έχει ουσιαστική επικοινωνία κ κατανοεί ο ένας τον άλλον δεν περνάει κρίση.. Στο πρώτο μου παιδάκι οι 2-3 μήνες ήταν δύσκολοι γιατί εγώ ήμουν μόνιμος μέσα στο άγχος κ στην γκρίνια κ συνήθως μιλούσα με νεύρα, οπότε υπήρχε μια μικρή απομάκρυνση άθελά μας αλλά με το που συζητήσαμε το πρόβλημα όλα λύθηκαν κ έγιναν καλύτερα. Τώρα στο δεύτερο παιδάκι μας (σε λίγο κλείνει μήνα) είμαστε μια χαρά στη μεταξύ μας σχέση γιατί είμαστε πιο συνειδητοποιημένοι κ ήμασταν προετοιμασμένοι..  Σεξ εννοείται ότι ακόμα δεν κάναμε, μετά τις σαράντα μέρες κ αν βρούμε χρόνο από τα μικρά!!!! Αλλά δεν παίζει ρόλο αυτό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
On ‎18‎/‎6‎/‎2019 at 1:34 ΠΜ, Maneluna είπε:

Κρίση αλλά το παλεύουμε! 

Που οφείλεται πιστεύεις η κρίση; Στην έλλειψη χρόνου ή στα δεδομένα που άλλαξαν;

On ‎18‎/‎6‎/‎2019 at 1:16 ΜΜ, kotsifikos είπε:

Οι πρώτοι μήνες είναι πάρα πάρα πάρα πολύ δύσκολοι και για τους δύο!!Η μητέρα έχει να αντιμετωπίσει την τεράστια αλλαγή των ορμονών, την τεράστια αλλαγή στο σώμα της (μπορεί να ακούγεται ασήμαντο αλλά δεν είναι καθόλου, είναι σημαντικό για μία γυναίκα να νιώθει ποθητή από τον σύντροφο της). Η κούραση, το ξενύχτι σε συνδυασμό με το άγχος δημιουργούν φοβερές εντάσεις καθώς η υπομονή φυσικά πλέον δεν είναι αστείρευτη. Εφόσον όμως η σχέση είναι ισορροπημένη, και υπάρχει καλή επικοινωνία μεταξύ των συντρόφων περάσει όλο αυτό. Θέλει όμως πολύ υπομονή....πολύ, και φυσικά εμείς οι γυναίκες δεν πρέπει να ξεχνάμε πως δεν είμαστε μόνο μητέρες, αλλά είμαστε και γυναίκες. Να συζητάτε με τους συντρόφους σας για οτιδήποτε σας ενοχλεί και σας προβληματίζει, να μοιράζεστε μαζί τα άγχη και τις ανασφάλειες σας και να θυμάστε πως δεν είστε αντίπαλοι αλλά σύμμαχοι, δεν είναι αγώνας δρόμου που κάποιος πρέπει να βγει πρώτος, είστε μαζί σε αυτό, ο ένας δίπλα στον άλλο. Γενικά η προσωπική μου πείρα μου λέει πως η καλή επικοινωνία είναι το κλειδί.

Έχεις δίκιο!!!! Και δεν υπάρχει τίποτα που να είναι ασήμαντο! Τι είδους αλλαγές είδες στο σώμα σου μετά την εγκυμοσύνη;

On ‎18‎/‎6‎/‎2019 at 1:37 ΜΜ, mama16 είπε:

Νομίζω ότι αν το ζευγάρι έχει ουσιαστική επικοινωνία κ κατανοεί ο ένας τον άλλον δεν περνάει κρίση.. Στο πρώτο μου παιδάκι οι 2-3 μήνες ήταν δύσκολοι γιατί εγώ ήμουν μόνιμος μέσα στο άγχος κ στην γκρίνια κ συνήθως μιλούσα με νεύρα, οπότε υπήρχε μια μικρή απομάκρυνση άθελά μας αλλά με το που συζητήσαμε το πρόβλημα όλα λύθηκαν κ έγιναν καλύτερα. Τώρα στο δεύτερο παιδάκι μας (σε λίγο κλείνει μήνα) είμαστε μια χαρά στη μεταξύ μας σχέση γιατί είμαστε πιο συνειδητοποιημένοι κ ήμασταν προετοιμασμένοι..  Σεξ εννοείται ότι ακόμα δεν κάναμε, μετά τις σαράντα μέρες κ αν βρούμε χρόνο από τα μικρά!!!! Αλλά δεν παίζει ρόλο αυτό...

Ποτε σου επέτρεψε ο γιατρός να κάνετε σεξ; Δεν επιτρέπουν μεχρι να σταματήσουν τα υγρά ή δεν έχει σχέση αυτο;

On ‎18‎/‎6‎/‎2019 at 3:45 ΜΜ, ZWH είπε:

Δεν περασαμε κριση παρα τις δυσκολιες κ τα ασχημα γεγονοτα. Αντιθετα δεθηκαμε περισσοτερο.

Νομιζ ότι τελικά έχει να κάνει καθαρά απο την σχέση του ζευγαριού πριν την εγκυμοσύνη. Αν σας βρει έτοιμους και ενωμένους δεν σας αγγίζει. Και κακα τα ψέματα πιστεύω ότι η ισορροπία ξεκινάει καθαρά απο την γυναίκα.

Link to comment
Share on other sites

On 3/7/2019 at 9:51 ΠΜ, Nikoleta 81 είπε:

 

Έχεις δίκιο!!!! Και δεν υπάρχει τίποτα που να είναι ασήμαντο! Τι είδους αλλαγές είδες στο σώμα σου μετά την εγκυμοσύνη;

Απέκτησα καμπύλες που δεν είχα ποτέ παρόλο που σε βαρος είμαι πιο κάτω από  ότι πριν την εγκυμοσύνη και εξακολουθώ να προσέχω την διατροφή μου και να κάνω γυμναστική. Όμως σε συνδυσμό με την γέννα θεωρώ πως η αλλαγή οφείλεται και στην ηλικία.


 
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On ‎5‎/‎7‎/‎2019 at 9:27 ΜΜ, Ασία είπε:

Κρίση δυστυχώς. το περίμενα βέβαια. είμαστε όμως πολύ αγαπημένοι κ το αντιμετωπίζουμε όσο μπορούμε

Τι σημαίνει κρίση; Απομακρυνση;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ προσωπικά πιστεύω ότι τα περισσότερα ζευγάρια για να μην πω όλα κατεβαίνουν ένα σκαλοπατακι στην σχέση τους μετά από μια εγκυμοσύνη...καταρχήν από προσωπική εμπειρία αλλάζουν οι ισορροπίες στην σχέση,οι ευθύνες,οι προτεραιότητες του ζευγαριού,ακόμα και η οικονομική κατασταση...Όλες πιστεύω περνάμε ένα σοκ τον πρώτο καιρό ,μέχρι να προσαρμοστούμε με το μωράκι μας ,να ξαναβρούμε τον εαυτό μας,τον ύπνο μας ,γενικά μέχρι να κατασταλαξουμε υπάρχει ένα θέμα...Και στην δική μου περίπτωση υπήρχε μια φάση πολύ δύσκολη ένιωθα ότι δεν με καταλαβαίνει, δεν μου δίνει σημασία και πολλά ακόμα δεν δεν δεν ...οταν όμως αντιληφθούμε ότι κάτι δεν πάει καλά, κάπου το χάνουμε δυστυχώς Εμείς είμαστε αυτές που πρέπει να παλέψουμε γι'αυτό...Αυτό τουλάχιστον έκανα εγώ, όταν κατάλαβα ότι αρχίζουμε λίγο να το χάνουμε κάπου το πάλεψα...είτε στο σεξ είτε στην συζήτηση..μεγαλοοοο κεφάλαιο αυτό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Νένα 27 είπε:

Κορίτσια εγώ προσωπικά πιστεύω ότι τα περισσότερα ζευγάρια για να μην πω όλα κατεβαίνουν ένα σκαλοπατακι στην σχέση τους μετά από μια εγκυμοσύνη...καταρχήν από προσωπική εμπειρία αλλάζουν οι ισορροπίες στην σχέση,οι ευθύνες,οι προτεραιότητες του ζευγαριού,ακόμα και η οικονομική κατασταση...Όλες πιστεύω περνάμε ένα σοκ τον πρώτο καιρό ,μέχρι να προσαρμοστούμε με το μωράκι μας ,να ξαναβρούμε τον εαυτό μας,τον ύπνο μας ,γενικά μέχρι να κατασταλαξουμε υπάρχει ένα θέμα...Και στην δική μου περίπτωση υπήρχε μια φάση πολύ δύσκολη ένιωθα ότι δεν με καταλαβαίνει, δεν μου δίνει σημασία και πολλά ακόμα δεν δεν δεν ...οταν όμως αντιληφθούμε ότι κάτι δεν πάει καλά, κάπου το χάνουμε δυστυχώς Εμείς είμαστε αυτές που πρέπει να παλέψουμε γι'αυτό...Αυτό τουλάχιστον έκανα εγώ, όταν κατάλαβα ότι αρχίζουμε λίγο να το χάνουμε κάπου το πάλεψα...είτε στο σεξ είτε στην συζήτηση..μεγαλοοοο κεφάλαιο αυτό!

Θα συμφωνήσω εν μέρει σε αυτά που λες... Εννοείται ότι με τον ερχομό του πρώτου παιδιού περνάμε ένα σοκ κ μέχρι να συνέλθουμε μια "κρίση" γιατί άλλαξε η ζωή μας από την μια μερα στην άλλη.. Εκεί που διαφωνώ είναι ότι εμείς πρέπει να κάνουμε προσπάθεια κ ότι κάπου το χάνουμε. Πιστεύω ότι αν το ζευγάρι ήταν καλά πριν το μωρό κ δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα κ πάνω απ' όλα συζητούσαν τα προβλήματα τους το να ξανά βρεις τις ισορροπίες είναι πολύ εύκολο.. αρκεί να συζητήσεις αυτά που σε απασχολούν η σε ενοχλούν, δεν πιστεύω ότι με το σεξ θα το καταφέρεις, μόνο με την συζήτηση κ μετά όλα τα άλλα. Στο δεύτερο παιδί απ' την άλλη νομίζω δεν έρχεται κρίση. Τουλάχιστον σε μένα. Έχω 2 μήνες που γέννησα κ πλην του σεξ μόνο που ακόμα δεν έχουμε καταφέρει να κάνουμε στα υπόλοιπα είμαστε οκ. Προσπαθούμε να το προγραμματίσουμε κ αυτό!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα περισσότερα αν όχι όλα, τα περισσότερα ζευγάρια αντιμετωπίζουν κρίση μετά την γέννα. Κι εμείς σ' αυτή τη φάση βρισκόμαστε αλλά το παλεύουμε. Για μια γυναίκα οι αλλαγές είναι τεράστιες μετά τον τοκετό. Οι ορμόνες, το σώμα, η απίστευτη κούραση, το άγχος και η παντελλής έλλειψη χρόνου είναι οι σημαντικότεροι λόγοι. Το χειρότερο για μένα είναι η μοναξιά που βιώνει μια νέα μανούλα και κανείς δεν σε έχει προειδοποιήσει γι' αυτό. Αυτό κανείς δεν το καταλαβαίνει, ούτε ο σύζυγος. Εκεί που είχα μάθει να είμαι έξω όλη μέρα, να κοιμάμαι τα απογεύματα, να κατεβαίνω για ψώνια στο κέντρο, τώρα από τότε που γέννησα είμαι κλεισμένη σε ένα σπίτι, χωρίς κανένα ενήλικο άτομο να μιλήσω και η διασκέδασή μου είναι να πάω μέχρι την παιδική χαρά ή το Σ/Μ της γειτονιάς μέχρι να βραδιάσει να γυρίσει ο άντρας μου σπίτι, να πω με κάποιον μια κουβέντα.   

Link to comment
Share on other sites

Κρισαρα!!! Αφού ωρες ωρες πιστευα πως θα χωρισουμε!!! Εν τέλει, 9 μηνες μετα, ειμαστε αρκετα καλύτερα (φτου φτου μην το ματιασω) και νομίζω πως με τν καιρό θα επανελθουμε...!! 

Σίγουρα πάντως ρνα μωρο αλλάζει κατα πολυ τις ισορροπίες!!! Προσωπικά, θαυμαζω πλέον τα ζευγάρια που αποκτουν παιδι μετα απο λιγους μηνες σχεση και δεν παιρνουν αμεσα διαζύγιο!!! Νομίζω ότι είναι συγχρονοι ηρωες και ηρωιδες!!! :P

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...