Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

HPV λοίμωξη - εξωσωματική -λήψη κορτιζόνης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας...ανοίγω το θέμα αυτό για τις κοπέλες που αντιμετωπίζουν ή πρόσφατα αντιμετώπισαν προβλήματα υγείας λόγω HPV λοίμωξης και τώρα λόγω εξωσωματικής ή εγκυμοσύνης με όποιο τρόπο προέκυψε αναγκάζονται να πιουν φάρμακο κορτιζόνη. Τα ερωτήματα που θέτω είναι τα εξής:

- Έχετε κάνει loop ή έχετε απλά παθολογικό τεστ; ('Eχω κάνει loop τραχήλου το Σεπτέμβρη του 18, αλλά η λοίμωξη είναι ενεργή, με ταλαιπωρεί ακόμη με συμπτώματα και εντοπίζεται στο aprima mrna test, πράγμα κακό...Χθες έκανα πρωκτοσκόπηση, και ενώ δεν είχα από εκεί επαφές, είδε ο γιατρός λευκάζουσα περιοχή και θα μου πάρει βιοψίες..):-(

- Πόση κορτιζόνη παίρνετε και γιατί; (παίρνω prezolone 10mg εφάπαξ, γιατί σε ανοσολογικές εξετάσεις βρέθηκαν οριακά αυξημένα ANA 1/160, μικρή δυσανεξία στην γλουτένη και κύστη ενδομητρίωσης στην ωοθήκη και ηλικία στα 42. Για όλους αυτούς τους λόγους, που εγώ αμφιβάλλω για τη βαρύτητά τους, θα διευκολυνθεί η εμφύτευση του εμβρύου λόγω της κορτιζόνης, είπε η γιατρός.

- Για πόσο καιρό; (Παίρνω για 20 ημέρες πριν την εμβρυομεταφορά, και με θετική χοριακή συνεχίζω ως την όγδοη εβδομάδα αν προκύψει και έπειτα σταδιακή μείωση..

- Νιώσατε ή διαπιστώσατε επιδείνωση της HPV λοίμωξης λόγω κορτιζόνης; (Την παίρνω τρεις μέρες και υποφέρω από ενοχλήσεις σε τράχηλο και πρωκτό..Έχω αποκλείσει μικρόβια και μήκυτες καθώς και διαταραγμένο ph με κατάλληλες εξετάσεις. Και το aptima έδειξε φουλ ενεργή λοίμωξη ...Η βιβλιογραφία αναφέρει ότι η κορτιζόνη φουντώνει πολύ αυτόν τον ιο, γιατί ρίχνει το ανοσοποιητικό..

- Σκεφτήκατε να την κόψετε; (Το σκέφτομαι, γιατί υποφέρω, φοβάμαι, έχω πάθει κατάθλιψη, καθώς λόγω της λοίμωξης δε χαίρομαι την εξωσωματική μου και κινδυνεύω από την κορτιζόνη..Γυναικολόγος και αιματολόγος δεν ανησυχούν για τις επιπτώσεις της κορτιζόνης στον τράχηλο και πρωκτό..Την επόμενη εβδομάδα θα πάω σε λοιμωξιολόγο..Μέχρι τη Δευτέρα μεθαύριο θα τη μειώσω στα 5mg σταδιακά..)

- Υπάρχει κοπέλα που τα πήγε καλά με όλα αυτά να μου πει;  Eυχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς καλή κύηση...δεν ξέρω να σου απαντήσω για τη λοίμωξη θα σου πω όμως ότι κορτιζόνη παίρνουμε πάρα πολλές στην κύηση...εγώ έπαιρνα ως την 8 βδομάδα λόγω δύο αυτοάνοσων 2 πρεζολον μαζί κάθε πρωί...από καρδιάς καλή λευτερια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Island,  σε ευχαριστώ που μου απάντησες..! Δεν είμαι έγκυος..Είμαι στα 42 και τώρα κάνω πρωτόκολλο προετοιμασίας για εμβρυομεταφορά σε τεχνητό κύκλο..Σε ευχαριστώ για την ευχή σου..Και εσύ το καλύτερο..

Απευθύνομαι σε γυναίκες που χρειάστηκε να πάρουν κορτιζόνη κατά την εγκυμοσύνη τους ενώ πρόσφατα είχαν θεραπεύσει δυσπλασία στον τράχηλο ή παρακολουθούσαν παράλληλα με την εγκυμοσύνη κάποια δυσπλασία στον τράχηλο.. Χειροτέρεψε η δυσπλασία με την κορτιζόνη;

Εγώ δεν έχω αυτοάνοσα, απλά η Λε...ού η γνωστή αιματολόγος μου βρήκε τα ΑΝΑ αυξημένα (1/160), μια αιμοσφαιρίνη αυξημένη σε έδαφος αλλεργίας και δυσανεξία στη γλουτένη αλλά όχι κοιλιοκάκη. Μου έγραψε για αυτά 2 prezolon των 5mg κάθε πρωί με το επιχείρημα ότι σε μεγάλες γυναίκες βοηθάει στην εμφύτευση..και να τα πιω ως την όγδοη εβδομάδα..

Διαβάζοντας όμως για τη κορτιζόνη, αυτή αναζοπυρώνει μια παλιά HPV λοίμωξη ή επιδεινώνει μια υπάρχουσα οδηγώντας ξανά σε δυσπλασία..τραχήλου. Υπήρχαν ή υπάρχου κοπέλες που με τέτοιο ιστορικό πήραν κορτιζόνη και τι συνέβη έπειτα;  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα...θα είμαι κι εγώ εφ όρου ζωής "φίλη" με την κορτιζόνη και με ανοσοκατασταλτικά...διότι έχω σκλήρυνση. Προσπαθώ να καταπολεμήσω τον hpv έχοντας κάνει το gardasil(μετά που προσβλήθηκ) κ παίρνοντας αντιοξειδωτικά- βιταμίνες (hupavir), προβιοτικά (intimeo) και ενδοκολπικά gel (deflagyn, papilocare). Έχω cin 1 ακόμη - ήπιες αλλοιώσεις. Είναι μάλλον μονόδρομος η εξέλιξη σε cin 3 κ καρκίνο. Σκέφτομαι και την κρυοσυντήρηση ωαρίων. Είμαι 39.  Ώρες ώρες σκέφτομαι ότι μήπως τα παίρνω άδικα όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...