Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , LeneL είπε:

      Τίποτα απολύτως.. όλα είναι με εισοδηματικά κριτήρια. Φαντάσου της γέννας, που είναι στα 40.000 έχει από τα πιο υψηλά κριτήρια, στα αλλά τα ποσά είναι ακόμα χαμηλότερα.

      Να πεις στον καπετάνιο ότι σου χρωστάει ένα ΠΟΛΥ καλό δώρο!

      κάτσε γιατί θα τρελαθώ δεν δικαιούμαστε ούτε το 2 μηνο κύησης και το 3μηνο λοχείας ; ούτε το 9μηνο μετά; εξαλλη θα γίνω , δεν μπορεί !αυτα είναι με τα ένσημα οχι με το εισόδημα 

Προβλήματα με συγγενείς με καθημερινή επαφή


mania90

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα, πρώτο μου post και θα ήθελα γνώμες εμπειρίες :)

έχουμε σχεδόν ένα χρόνο που μετακομίσαμε στο πατρικό του άντρα μου με ένα μωρό 1,5 χρονών και έκτοτε έχουμε μόνο προβλήματα. Να ενημερώσω πως μένουμε πάνω κάτω με την κουνιάδια μου και την πεθερά μου. Εκτός από το πρόβλημα πως δεν υπάρχουνε όρια πουθενά, έρχονται ότι ώρα θέλουνε χτυπάνε πόρτες μεσημέρι βράδυ, φωνάζουν στο σπίτι τους και μαλώνουν ώρες κοινής ησυχίας (π.χ. 3 το βράδυ) υπάρχει ακόμη ένα πρόβλημα που με προβληματίζει πολύ. Η πεθερά μου είναι άτομο με επιβεβαιωμένα ψυχολογικά/ψυχιατρικά προβλήματα από γιατρό και δεν επιτρέπεται να μείνει μόνη της με το μωρό (λόγω ενός γεγονότος που είχε συμβεί και εκεί το ανακαλύψανε ξανά – γιατί είχε θέματα και στο παρελθόν και εγώ δεν ήμουν ενήμερη για αυτά!!!). Για τον λόγο αυτό έρχεται κάθε μέρα η μαμά μου να το κρατήσει και εννοείται πως είναι και η πεθερά μαζί γιατί δεν θέλαμε να την αποκόψουμε εντελώς από το μωρό για να νιώθει καλύτερα και επειδή δεν γίνεται κιόλας αφού μένει στην ίδια οικοδομή. Το πρόβλημά μου είναι πως είναι πολύ καταπιεστικό άτομο, έχει μία δική της λογική για όλα τα θέματα, δεν μπορείς να επικοινωνήσεις λογικά μαζί της και φοβάμαι για το μωρό. Για την σωματική του ακεραιότητα είμαι σίγουρη καθώς είναι η μαμά μου εκεί αλλά για την ψυχολογική; Το πιέζει σε όλα.. στο φαγητό, με τι θα παίξει, που θα κάτσει… δεν αμφιβάλω ότι το αγαπάει το μωρό αλλά ο χαρακτήρας της δεν ενδείκνυται για να της εμπιστευτείς ένα μωρό. Το θέμα είναι πως έχει δημιουργηθεί μία εντύπωση πως δεν την θέλω εγώ στο σπίτι και προτιμώ την μητέρα μου και γενικά υπάρχει ένα κλίμα ψυχρό και προς εμένα και πολλές φορές εχθρικό και προς την μάνα μου που κρατάνε μαζί το μωρό.  Να μην αναφερθώ σε κουνιάδα που είναι άτομο που θέλει να καπελώνει τους πάντες καθώς μόνο αυτή τα ξέρει όλα, θέλει να φαίνεται πάντα μπροστά και πολλές φορές το νιώθω και ανταγωνιστικά απέναντι στο ίδιο μου το παιδί. Νιώθω κάθε φορά που έρχονται σπίτι (2 με 3 φόρες πλέον την ημέρα) πως με χτυπάει ηλεκτρικό ρεύμα... δεν τις αντέχω και νομίζω πως θα ξεσπάσω άσχημα κάποια στιγμή.. να σημειώσω πως ο σύζυγος είναι πολύ υποστηρικτικός και κατανοεί και αναγνωρίζει όλο αυτό το πρόβλημα, μιλάει και έχει μαλώσει κιόλας μαζί τους - κάτι που με στεναχωρεί επίσης καθώς δεν το φανταζόμουν έτσι..συγνώμη αν σας κούρασα. Πως αντιμετωπίζουμε ρε παιδιά τέτοιες καταστάσεις? ποτέ δεν είχα θέματα με κανέναν και πλέον νιώθω συνέχεια μέσα μου μια αρνητικότητα... :angry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι όλοι ξέρουν ότι η πεθερά έχει ψυχολογικά προβλήματα επιβεβαιωμένα από γιατρό  και έχει ήδη δημιουργηθεί πρόβλημα με το παιδί και έχουν τέτοια αντιμετώπιση απέναντι σου με ξεπερνάει αλήθεια...! Δηλαδή τι θέλουν να γίνει? Πόσο τραγικοί!! Αν υπάρχουν ψιχιατρικα θέματα δεν νομίζω πως μπορεί κάτι να αλλάξει, πόσο μάλλον να μιλήσουμε για "λογική" !Την παρακολουθει γιατρός? Παίρνει κάποια θεραπεία γι'αυτό? 

Πράγματικα μόνο αν ξαναμετακομισετε θα ηρεμήσετε οικογενειακώς!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με την @Owl-1 πωσ αν υπαρχουν θεματα ψυχιατρικα δεν μπορει να αλλαξει η κατασταση..η πεθερα σου εχει ενα θεμα κ αυτο δεν αλλαζει..θα πρεπει εσυ να μαθεισ να το διαχειριζεσαι κ να καταλαβεισ πωσ πολλεσ απο τισ αντιδρασεισ τησ οφειλονται σ αυτο..η σταση τησ κουνιαδασ σου με απασχολει.ξερει το προβλημα κ αντι να βοηθαει τα κανει κ χειροτερα..

Γνωριζψ πωσ ειναι να υπαρχουν θεμα4α ψυχολογικα στην οικογενεια..η μητερα μου εχει τετοιου ειδουσ θεματα..αλλα παιρνει αγωγη κ ειναι εντοσ οριων..με σκαμπανεβασματα βεβαια..το θεμα ειναι πωσ καταλαβαινει κ δεχεται κ την θεραπεια..αυτα τα ατομα θελουν κατανοηση κ βοηθεια..κ προσπαθουμε ολη η οικογενεια..αλλα δεν ειναι λιγεσ οι φορεσ που βγαινουμε εκτοσ εαυτου..γιατι κ εκ φυσεωσ ο χαρακτηρασ τησ μητερασ μου ηταν απο παντα αντιδραστικοσ..κ  τωρα με την παθηση( που εμφανιστηκε ευτυχωσ αργα  γυρω στα 45 ) μασ εχει γινει πιο επιθετικη καποιεσ φορεσ..στα λογια ομωσ..τα εγγονια δεν κινδυνευουν..

Γενικα με μαλωματα δεν θα βγαλει ακρη..δεν θελει μαλωμα..θελει συζητηση κ ισωσ αλλαγη στην αγωγη που παιρνει η πεθερα..κ συχνεσ επισκεψεισ στο γιατρο τησ

Η αληθεια ειναι πωσ ειναι δυσκολη η κατασταση..σαν νυφη που εισαι καταλαβαινω πωσ δεν μπορεισ να το αντεξεισ ολο αυτο..τα παιδιια τησ ομωσ θα θελουν να την εχουν απο κοντα..συζητα με τον αντρα σου για το πωσ θα χειριστεθτε το θεμα..μιληστε με τον γιατρο τησ..καθε αλλαγη στη συμπεριφορα θα πρεπει να σασ προβληματιζει..γενικα θελει επαγρυπνηση κ παρακολουθηση..

Link to comment
Share on other sites

Τώρα συγνώμη αλλά οκ εντάξει λες οτι η πεθερά έχει ψυχιατρικά προβλήματα και έστω την αφήνεις με ενα παιδι 1,5 χρονων ακόμη και αν είναι η μάνα σου μαζι τι λες ρε κοπελα μου καλά δεν ακούς τι γίνεται και που ξέρεις τι μπορεί να γίνει χτυπά ξύλο δεν βλέπεις τι γίνεται τριγύρω μας κάθε μέρα εδώ ακούς ο Πατέρας να σκοτώνει το ίδιο του παιδι λόγω ψυχιατρικών προβλημάτων  εγώ δεν θα πω αν παιρνει σωστα αγωγη και τέτοια εγώ δεν θα αφηνα το παιδι μου με ενα τέτοιο άτομο έστω και μαζί με άλλον εμπιστοσύνη ουτε στο πισινό μας που λέμε παρε το παιδάκι σου τον άνδρα σου και πγγαιντε άλλου να μείνετε

Επεξεργάστηκαν by Giotitsa

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, Giotitsa είπε:

Τώρα συγνώμη αλλά οκ εντάξει λες οτι η πεθερά έχει ψυχιατρικά προβλήματα και έστω την αφήνεις με ενα παιδι 1,5 χρονων ακόμη και αν είναι η μάνα σου μαζι τι λες ρε κοπελα μου καλά δεν ακούς τι γίνεται και που ξέρεις τι μπορεί να γίνει χτυπά ξύλο δεν βλέπεις τι γίνεται τριγύρω μας κάθε μέρα εδώ ακούς ο Πατέρας να σκοτώνει το ίδιο του παιδι λόγω ψυχιατρικών προβλημάτων  εγώ δεν θα πω αν παιρνει σωστα αγωγη και τέτοια εγώ δεν θα αφηνα το παιδι μου με ενα τέτοιο άτομο έστω και μαζί με άλλον εμπιστοσύνη ουτε στο πισινό μας που λέμε παρε το παιδάκι σου τον άνδρα σου και πγγαιντε άλλου να μείνετε

Εν μερει εχεισ δικιο...αλλα για σκεψου να ηταν η  δικη σου μανα η πατερασ???  Δεν γνωριζω τη φυση του προβληματοσ..αλλα αν ο γιατροσ λεει πωσ ειναι διαχειρισιμο το να περιθωριοποιουμε αυτα τα ατομα μεγενθυνουν το προβλημα..τουσ κανει κακο η απομονωση..αγαπη θελουν κ προσοχη....

Τωρα αν κινδυνευει η σωματικη ακεραιοτητα καποιου ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...εκει θελει φανταζομαι αλλη αντιμετωπιση..

 

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει να κάνει με την σωματική και ψυχική υγεία του παιδιού σου δεν διαπραγματεύεσαι τίποτα και ποτέ!!!Ποτέ!

Πάνω από όλα είναι το παιδί σου. Είναι δυνατόν να το σκέφτεσαι κιόλας για το τι θα κάνεις?

Προσωπικά θα μιλούσα ευθέως σε όλους. Θα έλεγα πως επειδή η πεθερά μου έχει θέματα σοβαρά υγείας, δεν θέλω να μένει με το παιδί και φυσικά δεν θέλω να επεμβαίνει σε ότι έχει να κάνει με το ίδιο. Λες πως δεν το χτυπάει γιατί η παρουσία της μαμάς σου δεν της το επιτρέπει, και η πίεση που του ασκεί σε πολλά θέματα το ίδιο κακό του κάνει! Μίλα ανοιχτά! Χωρίς φόβο, υπερασπίσου το παιδί σου τώρα που είναι νωρίς! Όταν συμμετέχει στο μεγάλωμα του παιδιού ένας ακατάλληλος άνθρωπος και ψυχικά ασταθής μπορεί να προκαλέσει μεγάλη ζημιά σε αυτό το πλάσμα, στον χαρακτήρα που τώρα διαμορφώνει, και κυρίως στην ψυχολογία του.

Αν εμείς οι γονείς δεν προστατεύσουμε τα παιδιά μας τότε ποιος θα το κάνει?

Δεν είναι μόνο η σωματική βία που μπορεί να ασκήσει ένας άνθρωπος στο παιδί και να του κάνει κακό. Υπάρχουν πολλές μορφές βίας που δεν αφήνουν εμφανή σημάδια προκειμένου να το καταλάβει ο γονέας, όμως δυστυχώς προκαλούν μεγάλο κακό .

 

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2019 at 2:47 ΠΜ, tzeni82 είπε:

Εν μερει εχεισ δικιο...αλλα για σκεψου να ηταν η  δικη σου μανα η πατερασ???  Δεν γνωριζω τη φυση του προβληματοσ..αλλα αν ο γιατροσ λεει πωσ ειναι διαχειρισιμο το να περιθωριοποιουμε αυτα τα ατομα μεγενθυνουν το προβλημα..τουσ κανει κακο η απομονωση..αγαπη θελουν κ προσοχη....

Τωρα αν κινδυνευει η σωματικη ακεραιοτητα καποιου ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...εκει θελει φανταζομαι αλλη αντιμετωπιση..

 

Μωρε δεν πα να ήτανε και ο πάπας τι λες κορίτσι μου δες τι γίνεται ας ητανε και η μάνα μου και ο πατέρας μου και που ξέρω εγώ αυτοι οι άνθρωποι τι θα κάνουν δεν έχουν συνηδειση τι κάνουν και αν θα κάνουν κακό Οχι με τιποτα προσωπική μου γνώμη

Επεξεργάστηκαν by Giotitsa

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ήμουν σαφής, συγνώμη αν σας μπέρδεψα... Δεν κινδυνεύει το παιδί άμεσα να το κάνει κακό... προς Θεού παιδιά... Μπορεί όμως να πάθει π.χ. μία κρίση πανικού και να μην μπορεί να διαχειριστεί το παιδί επειδή πρέπει να ξαπλώσει οπωσδήποτε.. Για τον λόγο αυτό πάντα πρέπει να είναι με κάποιο άτομο. Γενικά έχουμε πάρει τα μέτρα μας και έχει όσο λιγότερες επαφές γίνεται (γιατί έχει κι άλλα θέματα εκτός από κρίσεις πανικού) απλά δεν γίνεται να αποκοπεί τελείως γιατί μένουμε στην ίδια οικοδομή. οπότε αναγκαστικά κάποιες ώρες την μέρα είναι με το παιδί στον ίδιο χώρο.. τις έχουμε περιορίσει αρκετά αυτές τις ώρες αλλά δεν παύουν να υπάρχουν.. και από Σεπτέμβριο θα ξεκινήσει το παιδί παιδικό οπότε θα είναι εντελώς ελεγχόμενη η κατάσταση.. είναι δύσκολος άνθρωπος, πολύ δοτική βέβαια αλλά δεν μπορείς "λογικά" να μιλήσεις μαζί της...   @tzeni82 συμφωνώ μαζί σου.. όσες φορές είχαμε εντάσεις πάντα κάτι εμφανιζόταν.. ενώ με ηρεμία ήταν πολύ καλύτερη η κατάσταση.. σε ευχαριστώ για τις συμβουλές με βοηθάει πολύ το μήνυμα σου! Την παρακολουθεί γιατρός και παίρνει αγωγή...Ξέρω πως μόνο αν φύγουμε από εκεί θα λυθούν όλα τα προβλήματα μας... αλλά δεν γίνεται τουλάχιστον προς το παρόν να φύγουμε... Προσπαθώ κι εγώ να το αντιμετωπίσω όλο αυτό, έχω πολύ υποστήριξη από τον άντρα μου ευτυχώς απλά είναι πολλές φορές που βγαίνω εκτός εαυτού κι εγώ (και ο άντρας μου) ...  Δεν μου είναι εύκολο να το διαχειριστώ, νιώθω μία πίεση συνεχόμενη από την παρουσία τους... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mania90 είπε:

Μάλλον δεν ήμουν σαφής, συγνώμη αν σας μπέρδεψα... Δεν κινδυνεύει το παιδί άμεσα να το κάνει κακό... προς Θεού παιδιά... Μπορεί όμως να πάθει π.χ. μία κρίση πανικού και να μην μπορεί να διαχειριστεί το παιδί επειδή πρέπει να ξαπλώσει οπωσδήποτε.. Για τον λόγο αυτό πάντα πρέπει να είναι με κάποιο άτομο. Γενικά έχουμε πάρει τα μέτρα μας και έχει όσο λιγότερες επαφές γίνεται (γιατί έχει κι άλλα θέματα εκτός από κρίσεις πανικού) απλά δεν γίνεται να αποκοπεί τελείως γιατί μένουμε στην ίδια οικοδομή. οπότε αναγκαστικά κάποιες ώρες την μέρα είναι με το παιδί στον ίδιο χώρο.. τις έχουμε περιορίσει αρκετά αυτές τις ώρες αλλά δεν παύουν να υπάρχουν.. και από Σεπτέμβριο θα ξεκινήσει το παιδί παιδικό οπότε θα είναι εντελώς ελεγχόμενη η κατάσταση.. είναι δύσκολος άνθρωπος, πολύ δοτική βέβαια αλλά δεν μπορείς "λογικά" να μιλήσεις μαζί της...   @tzeni82 συμφωνώ μαζί σου.. όσες φορές είχαμε εντάσεις πάντα κάτι εμφανιζόταν.. ενώ με ηρεμία ήταν πολύ καλύτερη η κατάσταση.. σε ευχαριστώ για τις συμβουλές με βοηθάει πολύ το μήνυμα σου! Την παρακολουθεί γιατρός και παίρνει αγωγή...Ξέρω πως μόνο αν φύγουμε από εκεί θα λυθούν όλα τα προβλήματα μας... αλλά δεν γίνεται τουλάχιστον προς το παρόν να φύγουμε... Προσπαθώ κι εγώ να το αντιμετωπίσω όλο αυτό, έχω πολύ υποστήριξη από τον άντρα μου ευτυχώς απλά είναι πολλές φορές που βγαίνω εκτός εαυτού κι εγώ (και ο άντρας μου) ...  Δεν μου είναι εύκολο να το διαχειριστώ, νιώθω μία πίεση συνεχόμενη από την παρουσία τους... 

Το ξερω πωσ δεν εινΑι ευκολη η κατασταση..κ οσο κ να λεσ στον εαυτοσ σου πωσ φταει η κατασταση τησ πολλεσ φορεσ δεν μπορεισ να αποφυγεισ τισ εκρηξεισ..απλα προσπαθησε οσο μπορεισ...

Η δικη σου η θεση ειναι πολυ λεπτη..για οτι θεμα προκυπτει να βαζεισ τον αντρα σου να το αντινετωπιζει..γιατι οπωσ γραφεισ κ παραπανω εσενα σε βλεπει εχθρικα..κ θα γινεται πιο εντονο αυτο αν την πασ κοντρα..

Κ επειδη απο οσο φαινεται οι σχεσεισ σου με την κουνιαδα δεν ειναι κ οι καλυτερεσ..κανε ακριβωσ το ιδιο μαζι τησ..σ

Τα αδερφια θα τα βρουνε μεταξυ τουσ..πιο πολυ θα καταλαβει τον αδερφο τησ παρα εσενα που οπωσ λεσ σε βλεπει κ ανταγωνιστικα..

Γενικα κρατα ουδετερη σταση..κ ασε τον αντρα σου να βγαζει το φιδι απο την τρυπα..με εκεινον οσο κ να θυμωσουν ειναι αιμα τουσ κ σεν θα κρατησουν κακια..ενω μαζι σου μια φορα αν πικραθουν θα στο χρεωνουν για παντα...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...