Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

Όμορφες εμπειρίες από τοκετό με καισαρική!


Recommended Posts

@Mamacita Alina θα σου πω πως εκνευριζομαι που λες οτι καποιοι λενε ολα αυτα για την κ.τ.Δεν εκνευριζομαι με σενα αλλα μαλλον εχεις μιλησει με λαθος ατομα η διαβασεις χαζομαρες.Μη ξαναδιαβασεις!!!!Προς Θεου αν λεμε σε μια εγκυουλα οτι ειναι κακο πχ να κανεις κ.τ.Εκτος και αν ειμαστε ο ιδιος ο Θεος και ξερουμε τι θα της συμβει.

Μακαρι να μη χρειαστει καισαρικη πιο πολυ γιατι το εχουμε συνδεσει με κτι αρνητικο,οπως ειπαν παραπανο και τα κοριτσια ηταν αναγκαια.Βεβαια μην αγχωνεσαι γιατι και εγω που εκανα το μωρο και εγω ημασταν μια χαρα.Θελω να πω η καισαρικη δεν ισουτα με κατι αρνητικο και οπιιος στο ξαναπει αυτο δεν αξιζει μα του δωσεις καμια σημασια.Συγγνωμη αν ημουν λογο εντονη αλλα αυτα θα ελεγα σε εναν δικο μου ανθρωπο(και θα εβιζα τους υπολοιπους!!!).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Agki* είπε:

@Mamacita Alina θα σου πω πως εκνευριζομαι που λες οτι καποιοι λενε ολα αυτα για την κ.τ.Δεν εκνευριζομαι με σενα αλλα μαλλον εχεις μιλησει με λαθος ατομα η διαβασεις χαζομαρες.Μη ξαναδιαβασεις!!!!Προς Θεου αν λεμε σε μια εγκυουλα οτι ειναι κακο πχ να κανεις κ.τ.Εκτος και αν ειμαστε ο ιδιος ο Θεος και ξερουμε τι θα της συμβει.

Μακαρι να μη χρειαστει καισαρικη πιο πολυ γιατι το εχουμε συνδεσει με κτι αρνητικο,οπως ειπαν παραπανο και τα κοριτσια ηταν αναγκαια.Βεβαια μην αγχωνεσαι γιατι και εγω που εκανα το μωρο και εγω ημασταν μια χαρα.Θελω να πω η καισαρικη δεν ισουτα με κατι αρνητικο και οπιιος στο ξαναπει αυτο δεν αξιζει μα του δωσεις καμια σημασια.Συγγνωμη αν ημουν λογο εντονη αλλα αυτα θα ελεγα σε εναν δικο μου ανθρωπο(και θα εβιζα τους υπολοιπους!!!).

έχεις φβ? Αν έχεις μπες σε 2-3 μαμαδογκρούπ και "απόλαυσε"... αν πεί κάποια για καισαρική και ζητάει εμπειρίες οι μισές θα της πουν ότι ο λόγος που θα κάνει καισαρική δεν είναι λόγος καισαρικής και αμφισβητούν τον γιατρό της... το ίδιο άμα πει ότι δεν έχει γάλα, το ίδιο άμα ρωτήσει ποιά κρέμα εμπορίου είναι καλή κλπ... πέφτουν η μία να φάνε την άλλη!!! Αυτ΄ς είναι και ο λόγος που έφτιαξα αυτό το θέμα!!! Να διαβάσουμε και όμορφες εμπειρίες καισαρικής αλλά να μας διαβάσουν και κοπέλες που έχουν πέσει σε τέτοια συζήτηση μαμαδογκρούπ να νιώσουν καλύτερα και να ρωτήσουν άνετα όοοτι θέλουν χωρίς φόβο λογοκρισίας...

Εγώ καισαρική θα κάνω 100% και δε νιώθω καθόλου άσχημα γι αυτό!! Το αναλύω τόσο στα κείμενα μου που αν τυχόν και μας διαβάζει κάποια κοπέλα που έχει νιώσει έστω και λίγο άσχημα να δυναμώσει και να σκεφτεί ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος γι αυτό!! ;) Οπότε δε χρειάζεται η αυστηροτητα με εμένα αν και δεν τη παρεξήγησα... Εγω το μόνο που θέλω είναι να μαζευτούμε πολλά κορίτσια να πούμε τα καλά της καισαρικής και να αποδείξουμε σε όσες κοπέλες εχουν  αγχωθεί ότι δεν είναι κάτι τρομακτικό, ούτε λιγότερο γέννα απ τον φ.τ....
Φαντασου έψαξα σε όλο το φόρουμ και βρήκα να λένε εμπειριες για φ.τ σε πολα θέματα, ή εμπειριες για φτ μετα απο καισαρική... εμπειρίες για καισαρική όμως δεν βρήκα σχεδόν πουθενα!!

1 hour ago, palmoira είπε:

Καλησπέρα σας κοριτσια! Πιστεύω ότι η κάθε μαμα έχει δικαίωμα να επιλέξει με ποιον τρόπο θα γεννήσει και πως θα ταΐσει το παιδί της. Δεν καταλαβαινω γιατί θα πρέπει να είναι κατακριτέο το να θέλει μια γυναίκα να γεννήσει με καισαρικη ή να θέλει να δώσει ξένο γάλα στο παιδί της. Για εμένα η καισαρικη ήταν μονόδρομος λόγω μονοκερης μήτρας οπότε δεν σκέφτηκα ποτέ τον τρόπο που θα γεννήσω,ήταν δεδομένος. Επισης έχω την ατυχία να έχω κάνει δυο καισαρικές και να έχω μόνο ένα παιδάκι γιατί την πρώτη φορά υπήρξε ενδομητριος θάνατος. Η πρώτη φορά καισαρικη ήταν για εμένα πολύ πολύ δύσκολη. Δεν ξέρω πως άντεξα πραγματικά, δεν ήταν οι πόνοι στο σώμα ήταν η ψυχολογία. Η δεύτερη φορά όμως ήταν η ωραιότερη εμπειρία που έχω ζήσει μέχρι τώρα στη ζωή μου. Η επισκληριδιος παιχνιδάκι, δεν καταλαβαίνεις τίποτε απολύτως. Όταν ήρθε ο γιατρός μου και ξεκίνησε το χειρουργείο, λέγαμε ανέκδοτα,γελάγαμε μέχρι τη στιγμή που μου λέει, είσαι έτοιμη, έρχεται το μωρό και τσουπ με μια κίνηση τη βγάζει! Ε αυτή η στιγμή ακόμη και σήμερα όποτε τη θυμάμαι μου φέρνει δάκρυα στα μάτια! Μετά τα γνωστά ξέρετε, την πήρα αγκαλιά και την πήγαν στους παιδιάτρους. Ότι έχει πόνους η καισαρικη μετά, έχει. Τι να λέμε τώρα, χειρουργείο είναι όμως είναι τόση η δύναμη που μας δίνει το κίνητρο της φροντίδας του μωρου που δεν θα σε εμποδίσει σε τίποτε. Εγώ σε λιγότερο από 24 ώρες έβγαλα επισκληριδιο και καθετήρα γιατί ήθελα να πάω να δω τη μικρή στη μονάδα. Μας παρουσίασε ένα θεματάκι το πρώτο βράδυ και την κατέβασαν στη μονάδα. Με την τομή επίσης δεν είχα κανενα πρόβλημα, μόλις μου έβαλε την αδιάβροχη Γάζα ο γιατρός έκανα και μπάνιο κανονικά. Στο σπίτι συνέχισα με κάποια παυσίπονα αλλά πλέον δεν πονούσα ιδιαίτερα. Με βοήθησε παρα πολύ ο κορσές της καισαρικης, κρατούσε σφιχτή την κοιλιά μου και με βοηθούσε στο να σηκώνομαι πιο εύκολα. Λιγη προσοχή χρειάζεται με τις πλαγιές κινήσεις κατά τα αλλά δεν θα έχεις κανενα πρόβλημα απολύτως. 

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου αλλά θαυμάζω παράλληλα και τη δύναμη της ψυχης σου και μπράβο σου!!! ένας απ τους χειρότερους μου φόβους ο ενδομητριος και ο αιφνίδιος μετα τη γέννα :(
Η εμπειρία της καισαρικής σου (της 2ης) σούπερ!!
Χαίρομαι που μαζευόμαστε σιγά σιγά κορίτσια!!


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mamacita Alina καλημερα!Δεν ηθελα με τιποτα μαζι σου να φανω αυστηρη.Απλως επηρεαστηκα και εβγαλα θυμο προς ολους οσους μας επηρεαζουν αρνητικα πανω σε αυτο το θεμα.Εσυ εισαι η εγκυουλα και η μανουλα με το καλο του μωρου σου και ειμαι σιγουρη πως θα κανεις το καλυτερο για ναφερεις το μωρο σου στον κοσμο.Με το καλο σου ευχομαι και πιστευω πως η καισαρικη θα αου φανει τιποτα μπροστα στην πρωτη γεννα αφου θα πας προετοιμασμενη!

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2019 at 3:42 ΜΜ, Mamacita Alina είπε:

Γειά σας συμφορουμίτσες μου. Τι κάνετε; Είμαι η Αλίνα μανούλα μιας ζιζανιούλας 2 ετών και περιμένω τη δεύτερη πριγκίπισσα!!

Είπα να ανοίξω αυτό το θεματακι μιας που θα πάω για καισαρική λόγο υγείας και όπου και αν έχω ψάξει βλέπω την καισαρική να αναφέρεται σαν κάτι κακό να το πω; Σαν τρομακτική εμπειρία; Ακόμη και καλή εμπειρία να έχει κάποια και την πει αμέσως ορμάνε και της λένε ότι σαν τον φυσιολογικο δεν έχει και άλλα τέτοια. Σαφώς και ο φυσιολογικός είναι όπως το λέει η λέξη η φύση μας!!! Αλλά μερικές κοπέλες όπως εγώ θα πάμε με καισαρική για λόγους υγείας και το να εμφανίζεται σε φορουμς και μαμαδογκουπ σαν τη χειρότερη επιλογή της γέννας μόνο κακό μας κάνει ψυχολογικα.

Είπα λοιπόν να συλλεχθούν εδώ όμορφες εμπειρίες από καισαρικες αλλά και τιπς για γρήγορη ανάρρωση, ερωτήσεις από εμάς τις πρωταρες στις ήδη καισαρικοτοκούλες κλπ....

Εν έτη 2019 ούτως ή άλλως σημασία δεν έχει πως θα έρθει ένα παιδί, σημασία έχει να είναι γεροί μαμά και μωρό! 

Θα περιμένω λοιπόν με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!! Φιλιά πολλά σε όλες!!

με το καλο το μωρακι σου !! και να σου ζησει η ζουζουνα σου!!

τρεις καισαρικες εχω κανει, σε 3 διαφορετικα νοσοκομεια , και 3 διαφορετικοι γιατροι,

και οι τρεις εμπειριες διαφορετικες ,

στο πρωτο πονεσα την ωρα που εβγαινε

στο δευτερο στην επισκληριδιο ,( απλα πηγα στον αλλον κοσμο)

και στο τριτο την ωρα που με ραβανε , ή τελος παντων οτι κανανε μετα την εξοδο του μωρου .

στα δυο τελευταια , ειχα καταπληκτικη αναρρωση , ειδικα στο τριτο που εγινε και δεκα χρονια μετα , δεν το περιμενα με τιποτα , 4η μερα και επλενα τοιχους στο σπιτι.

μετα την καισαρικη οταν με βαλανε στο δωματιο,  δεν ξαναπηρα παυσιπονο, σηκωθηκα αμεσως μολις μου εβγαλαν τον καθετηρα (  το δυσκολο μερος ηταν οτι ηδη ειχα κολλησει γριππη  I1N1  και ειχα απιστευτο βηχα, εκει  τα ειδα ολα , αφορητοι πονοι καθε φορα που εβηχα) 

μια φορα το ειχα συζητησει με τον γιατρο τον τελευταιο, επειδη περασαν πολλα χρονια απο το δευτερο , αν μπορουσα να δοκιμασω με φ.τ. και ειπε οχι. δεν το εψαξα περισσοτερο

γιατι δεν εχω και τετοια κολληματα .δεν με απασχολουσε ιδιαιτερα πως θα γεννηθει , αρκει να ειμαστε ολοι καλα !!!

το μονο παραπονακι ηταν οτι ηθελα μια φορα να ζησω , πως ειναι να σε πιανουν οι πονοι, να σπανε τα νερα ?κτλ γενικα να καταλαβαινεις οτι τωρα ηρθε η ωρα της γεννας . και τελικα ο Θεος δεν με αφησε ετσι  !!! και τα νερα μου σπασανε και πονους γεννας ενιωσα !:wub:

για τις σελιδες που αναφερατε με φορουμ και φβ .απα πα μακριαααα ειδικα για θηλασμο και γενικοτερα τη διατροφη του μωρου , τετοια ψυχωση που εχουν μερικες δεν μπορω να την καταλαβω !!!!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

@Mamacita Alina καλημερα!Δεν ηθελα με τιποτα μαζι σου να φανω αυστηρη.Απλως επηρεαστηκα και εβγαλα θυμο προς ολους οσους μας επηρεαζουν αρνητικα πανω σε αυτο το θεμα.Εσυ εισαι η εγκυουλα και η μανουλα με το καλο του μωρου σου και ειμαι σιγουρη πως θα κανεις το καλυτερο για ναφερεις το μωρο σου στον κοσμο.Με το καλο σου ευχομαι και πιστευω πως η καισαρικη θα αου φανει τιποτα μπροστα στην πρωτη γεννα αφου θα πας προετοιμασμενη!

 

καλά έκανες μην αγχώνεσαι δε παρεξήγησα καθόλου ίσα που το χαίρομαι γιατί κι εγώ βγάζω θυμό πλέον με όλα αυτά που έχω γράψει πιο πάνω όταν τα συναντώ και βλέπω ότι δεν είμαι μόνη που τσατίζομαι οπότε κατααλαβαίνεις πόσο πραγματικά χαίρομαι χαχαχα

Just now, gmnth03 είπε:

με το καλο το μωρακι σου !! και να σου ζησει η ζουζουνα σου!!

τρεις καισαρικες εχω κανει, σε 3 διαφορετικα νοσοκομεια , και 3 διαφορετικοι γιατροι,

και οι τρεις εμπειριες διαφορετικες ,

στο πρωτο πονεσα την ωρα που εβγαινε

στο δευτερο στην επισκληριδιο ,( απλα πηγα στον αλλον κοσμο)

και στο τριτο την ωρα που με ραβανε , ή τελος παντων οτι κανανε μετα την εξοδο του μωρου .

στα δυο τελευταια , ειχα καταπληκτικη αναρρωση , ειδικα στο τριτο που εγινε και δεκα χρονια μετα , δεν το περιμενα με τιποτα , 4η μερα και επλενα τοιχους στο σπιτι.

μετα την καισαρικη οταν με βαλανε στο δωματιο,  δεν ξαναπηρα παυσιπονο, σηκωθηκα αμεσως μολις μου εβγαλαν τον καθετηρα (  το δυσκολο μερος ηταν οτι ηδη ειχα κολλησει γριππη  I1N1  και ειχα απιστευτο βηχα, εκει  τα ειδα ολα , αφορητοι πονοι καθε φορα που εβηχα) 

μια φορα το ειχα συζητησει με τον γιατρο τον τελευταιο, επειδη περασαν πολλα χρονια απο το δευτερο , αν μπορουσα να δοκιμασω με φ.τ. και ειπε οχι. δεν το εψαξα περισσοτερο

γιατι δεν εχω και τετοια κολληματα .δεν με απασχολουσε ιδιαιτερα πως θα γεννηθει , αρκει να ειμαστε ολοι καλα !!!

το μονο παραπονακι ηταν οτι ηθελα μια φορα να ζησω , πως ειναι να σε πιανουν οι πονοι, να σπανε τα νερα ?κτλ γενικα να καταλαβαινεις οτι τωρα ηρθε η ωρα της γεννας . και τελικα ο Θεος δεν με αφησε ετσι  !!! και τα νερα μου σπασανε και πονους γεννας ενιωσα !:wub:

για τις σελιδες που αναφερατε με φορουμ και φβ .απα πα μακριαααα ειδικα για θηλασμο και γενικοτερα τη διατροφη του μωρου , τετοια ψυχωση που εχουν μερικες δεν μπορω να την καταλαβω !!!!

αααχ τέλειιια βρεεε κι εγώ που πήγα φτ δεν τα ένιωσα αυτά μη νομίζεις χαχαχαχ είχε βολευτεί η κιουρία και πήγα με πρόκληση ούτε νερά σπάσανε ούτε τρέχααααα άντρα να προλάβουμε δεν είπα χαχαχα.
Καλέ πως και στη δεύτερη προέκυψε θέμα με την επισκληρίδιο; σε πόνεσε η τοποθέτηση; ή σου έριξε τη πίεση που έχω ακούσει;
Έχεις δει και εσύ μαμαδογκρούπ ε; μιλάμε δεν υπάρχει όλο αυτό... αφού σκέφτομαι να διαγραφώ απ όλα να ηρεμίσω...
Να χαίρεσαι τα παιδάκια σουυυ!!!!


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mamacita Alina είπε:

καλά έκανες μην αγχώνεσαι δε παρεξήγησα καθόλου ίσα που το χαίρομαι γιατί κι εγώ βγάζω θυμό πλέον με όλα αυτά που έχω γράψει πιο πάνω όταν τα συναντώ και βλέπω ότι δεν είμαι μόνη που τσατίζομαι οπότε κατααλαβαίνεις πόσο πραγματικά χαίρομαι χαχαχα

αααχ τέλειιια βρεεε κι εγώ που πήγα φτ δεν τα ένιωσα αυτά μη νομίζεις χαχαχαχ είχε βολευτεί η κιουρία και πήγα με πρόκληση ούτε νερά σπάσανε ούτε τρέχααααα άντρα να προλάβουμε δεν είπα χαχαχα.
Καλέ πως και στη δεύτερη προέκυψε θέμα με την επισκληρίδιο; σε πόνεσε η τοποθέτηση; ή σου έριξε τη πίεση που έχω ακούσει;
Έχεις δει και εσύ μαμαδογκρούπ ε; μιλάμε δεν υπάρχει όλο αυτό... αφού σκέφτομαι να διαγραφώ απ όλα να ηρεμίσω...
Να χαίρεσαι τα παιδάκια σουυυ!!!!

Μου θυμισες τωρα για την πιεση.Οντως και μενα κατα τη διαρκει του χειρουργειου μου επεσε η πιεση.Θυμαμαι να αρχιζω να χανομαι και να ακουβ την αναισθησιολογο να λεει στη γιατρο οτι επεσε πολυ η πιεση.Ε δεν προλαβνε να το πει και κατι μου εδωσαν και τσουπ..επανηλθε.Ειναι ολα τοσο υποελεγχο που καλυτερα να σου συμβει με 10 γιατρους απο πανω παρα μετα.Εμενα η γαιτρος μου δεν την εκανε μονη της την καισαρικη αλλα με τη συνεργασια ενος καθηγητη.Ετσι γινεται κοριτσια?Αυτο παντα μου εκανε εντυπωση.

Just now, gmnth03 είπε:

με το καλο το μωρακι σου !! και να σου ζησει η ζουζουνα σου!!

τρεις καισαρικες εχω κανει, σε 3 διαφορετικα νοσοκομεια , και 3 διαφορετικοι γιατροι,

και οι τρεις εμπειριες διαφορετικες ,

στο πρωτο πονεσα την ωρα που εβγαινε

στο δευτερο στην επισκληριδιο ,( απλα πηγα στον αλλον κοσμο)

και στο τριτο την ωρα που με ραβανε , ή τελος παντων οτι κανανε μετα την εξοδο του μωρου .

στα δυο τελευταια , ειχα καταπληκτικη αναρρωση , ειδικα στο τριτο που εγινε και δεκα χρονια μετα , δεν το περιμενα με τιποτα , 4η μερα και επλενα τοιχους στο σπιτι.

μετα την καισαρικη οταν με βαλανε στο δωματιο,  δεν ξαναπηρα παυσιπονο, σηκωθηκα αμεσως μολις μου εβγαλαν τον καθετηρα (  το δυσκολο μερος ηταν οτι ηδη ειχα κολλησει γριππη  I1N1  και ειχα απιστευτο βηχα, εκει  τα ειδα ολα , αφορητοι πονοι καθε φορα που εβηχα) 

μια φορα το ειχα συζητησει με τον γιατρο τον τελευταιο, επειδη περασαν πολλα χρονια απο το δευτερο , αν μπορουσα να δοκιμασω με φ.τ. και ειπε οχι. δεν το εψαξα περισσοτερο

γιατι δεν εχω και τετοια κολληματα .δεν με απασχολουσε ιδιαιτερα πως θα γεννηθει , αρκει να ειμαστε ολοι καλα !!!

το μονο παραπονακι ηταν οτι ηθελα μια φορα να ζησω , πως ειναι να σε πιανουν οι πονοι, να σπανε τα νερα ?κτλ γενικα να καταλαβαινεις οτι τωρα ηρθε η ωρα της γεννας . και τελικα ο Θεος δεν με αφησε ετσι  !!! και τα νερα μου σπασανε και πονους γεννας ενιωσα !:wub:

για τις σελιδες που αναφερατε με φορουμ και φβ .απα πα μακριαααα ειδικα για θηλασμο και γενικοτερα τη διατροφη του μωρου , τετοια ψυχωση που εχουν μερικες δεν μπορω να την καταλαβω !!!!

Να σου ζησουν και τα 3 σου παιδια..Ηρωας μανουλα εισαι.Ενα εχουμε και τρεχουμε..χαχαχ.Να στε ολοι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Μου θυμισες τωρα για την πιεση.Οντως και μενα κατα τη διαρκει του χειρουργειου μου επεσε η πιεση.Θυμαμαι να αρχιζω να χανομαι και να ακουβ την αναισθησιολογο να λεει στη γιατρο οτι επεσε πολυ η πιεση.Ε δεν προλαβνε να το πει και κατι μου εδωσαν και τσουπ..επανηλθε.Ειναι ολα τοσο υποελεγχο που καλυτερα να σου συμβει με 10 γιατρους απο πανω παρα μετα.Εμενα η γαιτρος μου δεν την εκανε μονη της την καισαρικη αλλα με τη συνεργασια ενος καθηγητη.Ετσι γινεται κοριτσια?Αυτο παντα μου εκανε εντυπωση.

Να σου ζησουν και τα 3 σου παιδια..Ηρωας μανουλα εισαι.Ενα εχουμε και τρεχουμε..χαχαχ.Να στε ολοι καλα!

 ευχαριστουμε ,!! επισης ! με το καλο τα επομενα να ρθουνε :-) μπααα τα αγορια μου ειναι ηρωες , που βοηθανε οσο μπορουνε :rolleyes: οσο περισσοτερα εχεις τοσο το καλυτερο τελικα 

 

Just now, Mamacita Alina είπε:

καλά έκανες μην αγχώνεσαι δε παρεξήγησα καθόλου ίσα που το χαίρομαι γιατί κι εγώ βγάζω θυμό πλέον με όλα αυτά που έχω γράψει πιο πάνω όταν τα συναντώ και βλέπω ότι δεν είμαι μόνη που τσατίζομαι οπότε κατααλαβαίνεις πόσο πραγματικά χαίρομαι χαχαχα

αααχ τέλειιια βρεεε κι εγώ που πήγα φτ δεν τα ένιωσα αυτά μη νομίζεις χαχαχαχ είχε βολευτεί η κιουρία και πήγα με πρόκληση ούτε νερά σπάσανε ούτε τρέχααααα άντρα να προλάβουμε δεν είπα χαχαχα.
Καλέ πως και στη δεύτερη προέκυψε θέμα με την επισκληρίδιο; σε πόνεσε η τοποθέτηση; ή σου έριξε τη πίεση που έχω ακούσει;
Έχεις δει και εσύ μαμαδογκρούπ ε; μιλάμε δεν υπάρχει όλο αυτό... αφού σκέφτομαι να διαγραφώ απ όλα να ηρεμίσω...
Να χαίρεσαι τα παιδάκια σουυυ!!!!

η τοποθετηση, το πρωτο τρυπημα ,  δεν μπορουσε να βρει με τιποτα το σημειο ,  που επρεπε να τρυπησει

και στη τριτη φορα που το ειπα στο γιατρο , μου εφερε την καλυτερη του νοσοκομειου , πηγα πολυ καλυτερα  αλλα δυσκολευτηκε και εκεινη παρααα πολυ να με τρυπησει , δηλαδη να βρει το σημειο  , αφου του ειπα για ολικη ναρκωση ( σιγα μη μου εκανε :))

στη πρωτη παντως δεν το καταλαβα, τι να πω?!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Μου θυμισες τωρα για την πιεση.Οντως και μενα κατα τη διαρκει του χειρουργειου μου επεσε η πιεση.Θυμαμαι να αρχιζω να χανομαι και να ακουβ την αναισθησιολογο να λεει στη γιατρο οτι επεσε πολυ η πιεση.Ε δεν προλαβνε να το πει και κατι μου εδωσαν και τσουπ..επανηλθε.Ειναι ολα τοσο υποελεγχο που καλυτερα να σου συμβει με 10 γιατρους απο πανω παρα μετα.Εμενα η γαιτρος μου δεν την εκανε μονη της την καισαρικη αλλα με τη συνεργασια ενος καθηγητη.Ετσι γινεται κοριτσια?Αυτο παντα μου εκανε εντυπωση.

Να σου ζησουν και τα 3 σου παιδια..Ηρωας μανουλα εισαι.Ενα εχουμε και τρεχουμε..χαχαχ.Να στε ολοι καλα!

Λογικά η γιατρός σου ήταν ειδικευόμενη και ο καθηγητής ο υπεύθυνος της οπότε κάτι τέτοιο έγινε. Το συναντάω σε πολλές περιπτώσεις φίλων μου που έχουν ειδικευόμενο. Ακόμη και στον φ.τ μπαίνει ο υπεύθυνος τους μέσα απλά να επιβλέπει όχι ότι θα συμβεί κάτι αλλά είναι υπ'ευθυνη του ο ειδικευμένος οπότε θέλουν να ξέρουν ότι όλα είναι οκ

Just now, gmnth03 είπε:

 ευχαριστουμε ,!! επισης ! με το καλο τα επομενα να ρθουνε :-) μπααα τα αγορια μου ειναι ηρωες , που βοηθανε οσο μπορουνε :rolleyes: οσο περισσοτερα εχεις τοσο το καλυτερο τελικα 

 

η τοποθετηση, το πρωτο τρυπημα ,  δεν μπορουσε να βρει με τιποτα το σημειο ,  που επρεπε να τρυπησει

και στη τριτη φορα που το ειπα στο γιατρο , μου εφερε την καλυτερη του νοσοκομειου , πηγα πολυ καλυτερα  αλλα δυσκολευτηκε και εκεινη παρααα πολυ να με τρυπησει , δηλαδη να βρει το σημειο  , αφου του ειπα για ολικη ναρκωση ( σιγα μη μου εκανε :))

στη πρωτη παντως δεν το καταλαβα, τι να πω?!! 

Αουτς μωρέ... έχω ακούσει ότι συμβαίνει αν υπάρχει σχολιωση αυτό αλλά όχι απ' το πουθενά... Πφφ κι έχω θεματακι με τις ενέσεις χαχαχαχα


0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamacita Alina είπε:

Λογικά η γιατρός σου ήταν ειδικευόμενη και ο καθηγητής ο υπεύθυνος της οπότε κάτι τέτοιο έγινε. Το συναντάω σε πολλές περιπτώσεις φίλων μου που έχουν ειδικευόμενο. Ακόμη και στον φ.τ μπαίνει ο υπεύθυνος τους μέσα απλά να επιβλέπει όχι ότι θα συμβεί κάτι αλλά είναι υπ'ευθυνη του ο ειδικευμένος οπότε θέλουν να ξέρουν ότι όλα είναι οκ

Αουτς μωρέ... έχω ακούσει ότι συμβαίνει αν υπάρχει σχολιωση αυτό αλλά όχι απ' το πουθενά... Πφφ κι έχω θεματακι με τις ενέσεις χαχαχαχα

Ρωτησα αν εχω κ μου ειπαν οχι. Κατι αλλο μου ανεφεραν, αλλα δεν το θυμαμαι. Μετα που πονεσα στο ραψιμο, ηταν γιατι δεν μου εβαλαν πολυ φαρμακο, κ μεχρι να βγαλουν το μωρο τελειωσε η επιδραση της ναρκωσης. Εκανα αντιπηκτικες, κ οταν κανεις ενεσεις πρεπει να τις διακοψεις καποιες μερες πριν, επειδη ομως μου εσπασαν τα νερα, δεν πηγΑ προγραμματισμενα, ειχα κανει ενεση γι αυτο προφανως δε θελανε κ μεγαλη δοση.  (δικη μου υποθεση) Στα δυο πρωτα δεν καταλαβα ραψιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν βέβαια σε όλα τα σεμινάρια τοκετού που γίνονται , να αναφέρουν πιο αναλυτικά την καισαρική κ να ενθαρρύνουν της μελλουσες μανούλες πως να το αντιμετωπίσουν στην περίπτωση που προκύψει θέμα υγείας, κ όχι να μιλάνε μόνο για φτ κ τπτ άλλο... κάπως έτσι εγώ δεν ήμουν προετοιμασμένη μιας κ στο πρώτο μου παιδάκι είχα παρακολουθήσει σεμινάρια κ μιλούσαν μόνο για φτ.. τπτ άλλο.. Θα έπρεπε να λένε κάποια πράγματα κ για την καισαρική κ να δίνουν δύναμη κ σε εμάς που γενναμε ετσι.. Όχι να γίνεται όλο αυτό που λέτε στ fb.. Που ευτυχώς δεν έχω διότι αν είχα, θα είχα μιλήσει άσχημα σε πολλές... Η ελλειπή ενημέρωση για την καισαρική αγχώνει της κοπέλες που πάνε απρογραμμάτιστα.. κ στην ουσία δεν είναι τπτ το φοβερό.. ίσα ίσα.. πλέον την προτείμω... αποψη μου!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, February17 είπε:

Θα μπορούσαν βέβαια σε όλα τα σεμινάρια τοκετού που γίνονται , να αναφέρουν πιο αναλυτικά την καισαρική κ να ενθαρρύνουν της μελλουσες μανούλες πως να το αντιμετωπίσουν στην περίπτωση που προκύψει θέμα υγείας, κ όχι να μιλάνε μόνο για φτ κ τπτ άλλο... κάπως έτσι εγώ δεν ήμουν προετοιμασμένη μιας κ στο πρώτο μου παιδάκι είχα παρακολουθήσει σεμινάρια κ μιλούσαν μόνο για φτ.. τπτ άλλο.. Θα έπρεπε να λένε κάποια πράγματα κ για την καισαρική κ να δίνουν δύναμη κ σε εμάς που γενναμε ετσι.. Όχι να γίνεται όλο αυτό που λέτε στ fb.. Που ευτυχώς δεν έχω διότι αν είχα, θα είχα μιλήσει άσχημα σε πολλές... Η ελλειπή ενημέρωση για την καισαρική αγχώνει της κοπέλες που πάνε απρογραμμάτιστα.. κ στην ουσία δεν είναι τπτ το φοβερό.. ίσα ίσα.. πλέον την προτείμω... αποψη μου!!

Συμφωνω σε ολα!Καλα τα λες!Τα μωρακια μας να ναι καλα και εμεις.Αλωστε δεν ειναι ανταγωνισμος.Μια ζωη φερνουμε στο  κοσμο,δε χρειαζεται ακομα και για αυτο να μας κατακρινουν και να μας υποδεικνυουν τον τροπο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα βρε κοριτσια!! 

Συμφωνω με ολα οσα λετε!! Δυστυχως και εγω πριν γεννησω διαβαζα διαφορα για την καισαρικη ομως ενω πηγαινα φυσιολογικα γτ δν υπήρχε καποιο θεμα ειχα στο μυαλό μου οτι μπορει να γινει το οτιδηποτε και να παω και για καισαρικη λες και το ξερα! Ημουν οκ με αυτο ομως το μονο που ηθελα ειναι να ερθει το παιδακι μου στον κοσμο υγιείς! Μπηκα και εγω με πρόκληση στις 38 εβδομάδες και ειχα μια μερα στην ταλαιπωρια ! Ο γιατρος μου βραχος δν μου συζητουσε καν για καισαρικη μεχρι που  μου ειπε να συνεχισουμε την αλλη μερα γτ δν εκανα διαστολη και το μωρο δεν κατεβενε! Πως να κατεβει που εκτος απο λωροδεμενο στον λαιμο ηταν και λωροδεμενο στο μπουτι του? Μετα απο 17 ωρες λοιπον δν αντεχα αλλο και την αλλη μερα δεν μπορουσα να παω και εννοειτε εκανα καισαρικη με επισκληριδιο! Και ηταν οτι πιο ομορφο εχω ζησει ! Σηκωθηκα και εγω την αλλη μερα ημουν μια χαρα και φρόντιζα το παιδακι μου! Και αυτο το σημαδι της καισαρικης που βλεπω καθε μερα ειναι οτι καλυτερο και οτι πιο ομορφο βλέπω πανω στο σωμα μου!!! Το μονο που εχει σημασία ειναι να ναι υγιεις το μωρο και η μανα!! Τιποτα αλλο κοριτσια!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sol_10 είπε:

Καλησπέρα βρε κοριτσια!! 

Συμφωνω με ολα οσα λετε!! Δυστυχως και εγω πριν γεννησω διαβαζα διαφορα για την καισαρικη ομως ενω πηγαινα φυσιολογικα γτ δν υπήρχε καποιο θεμα ειχα στο μυαλό μου οτι μπορει να γινει το οτιδηποτε και να παω και για καισαρικη λες και το ξερα! Ημουν οκ με αυτο ομως το μονο που ηθελα ειναι να ερθει το παιδακι μου στον κοσμο υγιείς! Μπηκα και εγω με πρόκληση στις 38 εβδομάδες και ειχα μια μερα στην ταλαιπωρια ! Ο γιατρος μου βραχος δν μου συζητουσε καν για καισαρικη μεχρι που  μου ειπε να συνεχισουμε την αλλη μερα γτ δν εκανα διαστολη και το μωρο δεν κατεβενε! Πως να κατεβει που εκτος απο λωροδεμενο στον λαιμο ηταν και λωροδεμενο στο μπουτι του? Μετα απο 17 ωρες λοιπον δν αντεχα αλλο και την αλλη μερα δεν μπορουσα να παω και εννοειτε εκανα καισαρικη με επισκληριδιο! Και ηταν οτι πιο ομορφο εχω ζησει ! Σηκωθηκα και εγω την αλλη μερα ημουν μια χαρα και φρόντιζα το παιδακι μου! Και αυτο το σημαδι της καισαρικης που βλεπω καθε μερα ειναι οτι καλυτερο και οτι πιο ομορφο βλέπω πανω στο σωμα μου!!! Το μονο που εχει σημασία ειναι να ναι υγιεις το μωρο και η μανα!! Τιποτα αλλο κοριτσια!!

Εισαι πολυ γλυκια μανουλα!Να σου ζησει το παιδακι σου!Και εγω ετσι σκεφτομα.Ενα τατουαζ εχω,την τομη μου και την αγαπω πολυ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Agki* είπε:

Εισαι πολυ γλυκια μανουλα!Να σου ζησει το παιδακι σου!Και εγω ετσι σκεφτομα.Ενα τατουαζ εχω,την τομη μου και την αγαπω πολυ!

Σ ευχαριστω πολυ!!Να μας ζησουν τα παιδακια μας !! Να ναι παντα καλα !! 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, February17 είπε:

Θα μπορούσαν βέβαια σε όλα τα σεμινάρια τοκετού που γίνονται , να αναφέρουν πιο αναλυτικά την καισαρική κ να ενθαρρύνουν της μελλουσες μανούλες πως να το αντιμετωπίσουν στην περίπτωση που προκύψει θέμα υγείας, κ όχι να μιλάνε μόνο για φτ κ τπτ άλλο... κάπως έτσι εγώ δεν ήμουν προετοιμασμένη μιας κ στο πρώτο μου παιδάκι είχα παρακολουθήσει σεμινάρια κ μιλούσαν μόνο για φτ.. τπτ άλλο.. Θα έπρεπε να λένε κάποια πράγματα κ για την καισαρική κ να δίνουν δύναμη κ σε εμάς που γενναμε ετσι.. Όχι να γίνεται όλο αυτό που λέτε στ fb.. Που ευτυχώς δεν έχω διότι αν είχα, θα είχα μιλήσει άσχημα σε πολλές... Η ελλειπή ενημέρωση για την καισαρική αγχώνει της κοπέλες που πάνε απρογραμμάτιστα.. κ στην ουσία δεν είναι τπτ το φοβερό.. ίσα ίσα.. πλέον την προτείμω... αποψη μου!!

Ααααχ αυτό αυτό και πάλι αυτό.... το λέω συνέχεια και με έχουν περασει για σπαστική. Η μονομερής ενημέρωσή για τον φ.τ φανατίσει πολύ τις μαμάδες ενώ αν γινόταν αυτό που λες θα είχαν όλες τις οπτικες και δε θα κατέκριναν. Όπως και για το θηλασμό όπως και για τη στέρεα τροφή όπως με όλα.... γίνεται διαρκώς μονομερής ενημέρωσή ακόμη και από επαγγελματίες υγείας... Όχι παιδιά υπάρχουν και άλλοι δρόμοι.... δεν είναι μονό ένας και οι υπόλοιποι κακά μονοπατια.... αχ ποσο χαίρομαιπου σας βρήκα και συσχετίζονται οι απόψεις μας ειλικρινά. Νόμιζα ότι κι εδώ θα πέσουν να με φάνε.... χαχαχα

  • Μου αρέσει 5

0dftp2.png rVxgp2.pnghHSMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...