Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

Δικαιώματα σε εκμετάλλευση εξ αδιαιρέτου ακινήτου


Recommended Posts

Γεια σας,

Είναι κάτι που με απασχολεί, δε ξέρω αν είμαι στη σωστή ενότητα. Αν δεν είμαι ας διαγραφεί.

Έχω στο όνομά μου εξ αδιαιρέτου ακίνητο με τις δύο αδελφές μου, σε ίσα μερίδια. Ξέρετε αν έχω διακαίωμα στην επιλογή τρόπου εκμετάλλευσης ή πώληση του ακινήτου επειδή έχω την μειοψηφία? Αν οι δύο αποφασίσουν να κάνουν δωρεάν παραχώρηση σε κάποιον, μπορώ να αρνηθώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικα ναι, αν δ συμφωνησεις κ εσυ δ γινεται. Για οτιδηποτε γινει πρεπει να συμφωνειτε κ οι 3,απο τα λιγα που ξερω επειδη η αδερφη μου αγορασαν σπιτι κ επρεπε να ειναι συμφωνοι κ οι 9κληρονομοι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Manoulitsa75 είπε:

Γεια σας,

Είναι κάτι που με απασχολεί, δε ξέρω αν είμαι στη σωστή ενότητα. Αν δεν είμαι ας διαγραφεί.

Έχω στο όνομά μου εξ αδιαιρέτου ακίνητο με τις δύο αδελφές μου, σε ίσα μερίδια. Ξέρετε αν έχω διακαίωμα στην επιλογή τρόπου εκμετάλλευσης ή πώληση του ακινήτου επειδή έχω την μειοψηφία? Αν οι δύο αποφασίσουν να κάνουν δωρεάν παραχώρηση σε κάποιον, μπορώ να αρνηθώ?

Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι κάθε μια σας έχει επί του ακινήτου ποσοστό 1/3 πλήρους κυριότητας. Για να υπάρξει ενοικίαση, πώληση η δωρεά της πλήρους κυριότητας (δηλ ποσοστού 100/100) θα πρέπει να συμφωνήσετε και να υπογράψετε και οι τρεις. Εάν δεν συμφωνεισ με τους συνιδιοκτήτες δεν είσαι υποχρεωμένη εάν μεταβιβαστούν τα 2/3 να μεταβιβάσεις και εσυ το δικό σου 1/3. Στις περιπτώσεις έξ αδιαιρέτου ακινήτων είναι λίγο δύσκολο να συμφωνούν όλοι οι ιδιοκτήτες για την εκμετάλλευση ακινήτου. Εγώ αν αγόραζα ακίνητο δεν θα έπαιρνα ποτέ ποσοστό και να ξέρω ότι το υπόλοιπο ανήκει σε άλλον. Δεν έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο πώλησης και να μοιράστηκε τα χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, OMG1976 είπε:

Από αυτά που γράφεις καταλαβαίνω ότι κάθε μια σας έχει επί του ακινήτου ποσοστό 1/3 πλήρους κυριότητας. Για να υπάρξει ενοικίαση, πώληση η δωρεά της πλήρους κυριότητας (δηλ ποσοστού 100/100) θα πρέπει να συμφωνήσετε και να υπογράψετε και οι τρεις. Εάν δεν συμφωνεισ με τους συνιδιοκτήτες δεν είσαι υποχρεωμένη εάν μεταβιβαστούν τα 2/3 να μεταβιβάσεις και εσυ το δικό σου 1/3. Στις περιπτώσεις έξ αδιαιρέτου ακινήτων είναι λίγο δύσκολο να συμφωνούν όλοι οι ιδιοκτήτες για την εκμετάλλευση ακινήτου. Εγώ αν αγόραζα ακίνητο δεν θα έπαιρνα ποτέ ποσοστό και να ξέρω ότι το υπόλοιπο ανήκει σε άλλον. Δεν έχετε σκεφτεί το ενδεχόμενο πώλησης και να μοιράστηκε τα χρήματα;

Ναι, ε? Περίεργο γιατί εγώ άλλα διάβασα στο ίντερνετ και μπερδέυτηκα. Όχι να πουληθεί δεν παίζει προς το παρόν, απλά να ξέρω τα δικαιώματά μου ήθελα. Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...