Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλησπέρα σε ολες! 'Οποια θελει μπορει να μου στειλει προσωπικό μηνυμα για γιατρους που ασχολουντε αρκετα με εξωσωματικές με δότριες (εχουν μικρες αναμονες και "καλες" επιλογές σε δότριες). Ψαχνουμε και στην Ισπανια εδω και 1.5 μήνα αλλα χωρί αποτέλεσμα προς το παρόν και θέλουμε να εχουμε και αλλες εναλλακτικές. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! 

Θα αφήνετε το παιδί στους παππούδες για 6 μηνες;


Recommended Posts

Γεια σας.Θα μπω κατ' ευθείαν στο ψητό καθώς είμαι πολύ στρεσαρισμενη με το μέλλον της οικογένειας μου.Μενουμε στο εξωτερικό και έχουμε έναν γιο 21 μηνών.Τα οικονομικά μας πάνε κατά διαόλου καθώς το κόστος ζωής είναι πανάκριβο.

Εγω δουλεύω μόνο 28 ώρες την εβδομάδα και ο άντρας μου μόλις άνοιξε δική του επιχείρηση που όπως είναι λογικό καθώς ειναι κάτι πολυ καινούριο δε βγάζει τίποτα.Με τον δικό μου μικρό μισθό πρεπει να καλυψουμε τα παντα και δε φτανουν με τιποτα.

Επισης δεν έχουμε καμία βοήθεια με το παιδί και δεν έχουμε κάποιο άτομο να το κρατήσει για να πάμε στις δουλειές μας.Σκεφτηκαμε να αφήσουμε αυτό το σπίτι που νοικιάζουμε και να βρούμε ένα δωμάτιο μόνο για μένα και τον άντρα μου,να μαζέψουμε λεφτά,να βάλω φουλ υπερωρίες και να περιορίσουμε όσο το δυνατόν τα έξοδα μας και να στείλουμε το παιδί για 6 μήνες η περισσότερο στην Ελλάδα με τους παππούδες μέχρι να ορθοποδήσουμε.

Με πονάει η σκεψη να αφησω το παιδι μου τοσο καιρο αλλα οι παιδικοί σταθμοι ειναι ιδιωτικοι και θελω 1000 ευρώ το μήνα για να το στείλω.Τα χρήματα είναι τόσα πολλά που δεν μπορώ να ανταπεξελθω σε όλα αυτά με τίποτα. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;Θα αφήνατε το παιδί για να μαζέψετε λεφτα;

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Angela123 είπε:

Γεια σας.Θα μπω κατ' ευθείαν στο ψητό καθώς είμαι πολύ στρεσαρισμενη με το μέλλον της οικογένειας μου.Μενουμε στο εξωτερικό και έχουμε έναν γιο 21 μηνών.Τα οικονομικά μας πάνε κατά διαόλου καθώς το κόστος ζωής είναι πανάκριβο.

Εγω δουλεύω μόνο 28 ώρες την εβδομάδα και ο άντρας μου μόλις άνοιξε δική του επιχείρηση που όπως είναι λογικό καθώς ειναι κάτι πολυ καινούριο δε βγάζει τίποτα.Με τον δικό μου μικρό μισθό πρεπει να καλυψουμε τα παντα και δε φτανουν με τιποτα.

Επισης δεν έχουμε καμία βοήθεια με το παιδί και δεν έχουμε κάποιο άτομο να το κρατήσει για να πάμε στις δουλειές μας.Σκεφτηκαμε να αφήσουμε αυτό το σπίτι που νοικιάζουμε και να βρούμε ένα δωμάτιο μόνο για μένα και τον άντρα μου,να μαζέψουμε λεφτά,να βάλω φουλ υπερωρίες και να περιορίσουμε όσο το δυνατόν τα έξοδα μας και να στείλουμε το παιδί για 6 μήνες η περισσότερο στην Ελλάδα με τους παππούδες μέχρι να ορθοποδήσουμε.

Με πονάει η σκεψη να αφησω το παιδι μου τοσο καιρο αλλα οι παιδικοί σταθμοι ειναι ιδιωτικοι και θελω 1000 ευρώ το μήνα για να το στείλω.Τα χρήματα είναι τόσα πολλά που δεν μπορώ να ανταπεξελθω σε όλα αυτά με τίποτα. Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;Θα αφήνατε το παιδί για να μαζέψετε λεφτα;

δυσκολο αλλα αν πραγματικα δεν.υπαρχει αλλη λυση τι θα κανεις.. απτο να μεινεις χωρις τα απαραιτητα μπορεις να το κανεις ετσι. δες το σαν διακοπες για το παιδι στους παππουδες. αν δεν υπηρχε πραγματικα αλλη λυση κ κινδυνευαμε να πεινασουμε ναι θα το αφηνα για ενα εξαμηνο. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πωπω κορίτσι μου τι έχετε πάθει;!; πολύ δύσκολη κατάσταση είναι αυτη.... η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι δεν θα τον άφηνα με τίποτα! 6 μήνες είναι τρομακτικά μεγάλο διάστημα για εμένα κ φαντάσου πως θα "χτυπήσει" το ίδιο κ περισσότερο άσχημα κ στον μικρό σου! δεν θέλεις να γυρίσεις να τον πάρεις 6 μήνες μετά  και να αποκαλεί την μητέρα σου μαμά..... (έχει συμβεί σε φίλη μου γι' αυτό το αναφέρω). Εγώ στη θέση σου κ επειδή πιστεύω ότι σε ένα πρόβλημα οι λύσεις είναι άπειρες κ όχι 1-2, θα προσπαθούσα να βρω μία εξτρά εργασία από το σπίτι για εξτρά εισόδημα κ θα στήριζα τον σύζυγό μου όσο μπορούσα περισσότερο ειδικά αν σας αρέσει η ζωή εκεί! αν πάλι παλεύετε να επιβιώσετε, μήπως θα ήταν πιο σώφρον να επιστρέφατε στην ελλάδα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου κ μονο στη σκεψη να αφηνα το παιδι μου 6 μηνες σφτιχτηκε η καρδια μου. Αλλα επειδη εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται, το τι περνατε και πως το βιωνετε το ξερεις μονο εσυ. Αν θεωρεις οτι αυτη ειναι η μοναδικη εσχατη λυση, τοτε δεν μπορουμε να πουμε καντο η οχι. Ειναι κ σε ευαισθητη ηλικια, δεν ξερω πως θα το παρει το ιδιο το παιδι. Δεν εχω ερθει ποτε στη θεση σου, οποτε οτι και να πω θα ναι θεωρητικο και εκ του ασφαλους. Γιατι εγω σκεφτομαι και αν παρει ολο αυτο πανω απο 6 μηνες?? Ισως πιο ευκολα θα σκεφτομουν να γυρισω ελλαδα εγω με το παιδι και σε συνεννοηση με τον αντρα μου να εμενε αυτος πισω μηπως καταφερει με την δικη του επιχειριση να θεσει καποιες βασεις. Και να πηγαιναμε να τον βλεπαμε με την πρωτη ευκαιρια. Οχι οτι ειναι ευχαριστο, αλλα τουλαχιστον να μην βιωνε το παιδι τοσο αποτομη αλλαγη. Ολα αυτα κ παλι τα σκεφτομαι εκ του ασφαλους οπως προειπα. Να κανεις αυτο που αισθανεσαι οτι θα λειτουργησει καλυτερα για ολους σας.

  • Μου αρέσει 2

0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα να γυρίσω στην Ελλάδα αλλά δεν έχουμε δικό μας σπιτι και επιπλέον σε 1 χρόνο παίρνω αγγλική υπηκοότητα και τελειώνω με το πτυχίο μου εδώ.τα χέρια μου είναι δεμένα.μπρος γκρεμός και πίσω Ρέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι δεν θα το άφηνα ποτέ και σε κανέναν μόνο νεκρή έχω αποφασίσει εναλλακτικό κηδεμόνα του 

Το παιδί θα περάσει φοβερό στρες και ίσως να είναι τραυματικό για εκείνο ζει 21 μήνες με εσάς για φροντιστές του και ξαφνικά θα βρεθεί με άλλους φροντιστές σε άλλο περιβάλλον με άλλες συνθήκες στην Αγγλία τα Πανεπιστήμια έχουν δίδακτρα γτ δεν κάνεις παύση των σπουδών σου και τα λεφτά που δίνεις εκεί να τα έχεις για να ζείτε; Μπορείς επίσης να μείνεις και σε εστία εφόσον σπουδάζεις. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Όχι δεν θα το άφηνα ποτέ και σε κανέναν μόνο νεκρή έχω αποφασίσει εναλλακτικό κηδεμόνα του 

Το παιδί θα περάσει φοβερό στρες και ίσως να είναι τραυματικό για εκείνο ζει 21 μήνες με εσάς για φροντιστές του και ξαφνικά θα βρεθεί με άλλους φροντιστές σε άλλο περιβάλλον με άλλες συνθήκες στην Αγγλία τα Πανεπιστήμια έχουν δίδακτρα γτ δεν κάνεις παύση των σπουδών σου και τα λεφτά που δίνεις εκεί να τα έχεις για να ζείτε; Μπορείς επίσης να μείνεις και σε εστία εφόσον σπουδάζεις. 

Κάνω πτυχίο μέσω της δουλειάς και έτσι δε πληρώνω τίποτα.Το επιδοτεί η Ευρωπαϊκή ενωση

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angela123 είπε:

Κάνω πτυχίο μέσω της δουλειάς και έτσι δε πληρώνω τίποτα.Το επιδοτεί η Ευρωπαϊκή ενωση

Κάνεις erasmus+; και πάλι ψάξε για εστία ή βρείτε δωμάτιο και ας μένει μαζί το μωρό τα παιδιά δεν θέλουν βίλλες και σούπερ γουάου πράγματα τους γονείς τους θέλουν να είναι μαζί ακόμα και σε 1*1 


Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Κάνεις erasmus+; και πάλι ψάξε για εστία ή βρείτε δωμάτιο και ας μένει μαζί το μωρό τα παιδιά δεν θέλουν βίλλες και σούπερ γουάου πράγματα τους γονείς τους θέλουν να είναι μαζί ακόμα και σε 1*1 

Δε μπορω να μεινω σε εστια γιατι δεν θεωρουμαι φοιτητρια.κανω nvq.Καταλαβαινω πως τα παιδιά χρειάζονται τους γονείς τους αλλά χρειάζονται και ένα αρμονικό περιβάλλον.Το να βάλω το παιδί να μείνει σε ένα δωμάτιο και το σπίτι να το μοιραζόμαστε με άσχετους μου φαίνεται πια τρελό και επικίνδυνο για μια οικογένεια με μικρό παιδί.Επισης δεν έχω που να τον αφήσω όταν πηγαίνω στη δουλειά.Πως να συνεχίσω τη δουλειά αν δεν έχω κάποιον να τον κρατησει;Λεφτά για παιδικό η για κοπέλα όπως προείπα δεν έχουμε.Εδω δε φτάνουν για να συντηρήσουμε το σπίτι με λογαρισμους και νοικια

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Angela123 είπε:

Δε μπορω να μεινω σε εστια γιατι δεν θεωρουμαι φοιτητρια.κανω nvq.Καταλαβαινω πως τα παιδιά χρειάζονται τους γονείς τους αλλά χρειάζονται και ένα αρμονικό περιβάλλον.Το να βάλω το παιδί να μείνει σε ένα δωμάτιο και το σπίτι να το μοιραζόμαστε με άσχετους μου φαίνεται πια τρελό και επικίνδυνο για μια οικογένεια με μικρό παιδί.Επισης δεν έχω που να τον αφήσω όταν πηγαίνω στη δουλειά.Πως να συνεχίσω τη δουλειά αν δεν έχω κάποιον να τον κρατησει;Λεφτά για παιδικό η για κοπέλα όπως προείπα δεν έχουμε.Εδω δε φτάνουν για να συντηρήσουμε το σπίτι με λογαρισμους και νοικια

Γύρνα Ελλάδα και μείνε στην μάνα σου δηλαδή μας έγραψες για να σου πούμε στειλτον; Συγνώμη αλλά εγώ κοιτάω την ψυχολογία του παιδιού σε μια τόσο τρυφερή ηλικία επίσης εννοούσα δωμάτιο όχι σε σπίτι με άλλους αλλά με ξεχωριστή είσοδο δεν παίζει να μην έχουν δημόσιους παιδικούς στη Γαλλία έχουν δημόσιες νταντάδες πχ πάντως το παιδί μην το αφήσεις σκέφτεσαι μέσα στον πανικό σου τώρα αν πάλι είσαι αποφασισμένη δεν έχω να πω κάτι άλλο :(

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, Angela123 είπε:

Δε μπορω να μεινω σε εστια γιατι δεν θεωρουμαι φοιτητρια.κανω nvq.Καταλαβαινω πως τα παιδιά χρειάζονται τους γονείς τους αλλά χρειάζονται και ένα αρμονικό περιβάλλον.Το να βάλω το παιδί να μείνει σε ένα δωμάτιο και το σπίτι να το μοιραζόμαστε με άσχετους μου φαίνεται πια τρελό και επικίνδυνο για μια οικογένεια με μικρό παιδί.Επισης δεν έχω που να τον αφήσω όταν πηγαίνω στη δουλειά.Πως να συνεχίσω τη δουλειά αν δεν έχω κάποιον να τον κρατησει;Λεφτά για παιδικό η για κοπέλα όπως προείπα δεν έχουμε.Εδω δε φτάνουν για να συντηρήσουμε το σπίτι με λογαρισμους και νοικια

Καλησπερα κοριτσι μου.Τραβας μεγαλο ζορι ειναι η αληθεια και μακαρι να μην βρεθω ποτε στη θεση σου.Πολυ δυσκολο να αφησεις το παιδι για τοσο καιρο οχι μονο σε αλλα ατομα αλλα και αλλη χωρα,κλιμα και νοοτροπια.Ειναι μικρος και δεν θα το θυμαται αλλα σε αυτη την ηλικια σχηματιζεται η προσωπικοτητα τους και η ψυχολογια τους και σιγουρα δεν θα μπορεσει να καταλαβει γιατι δεν θα ζει μαζι σου πια.Και συνηθως αυτες οι καταστασεις παρατεινονται,δηλ.λες για 6 μηνες αλλα πιθανον να γινει παραπανω.Προσπαθησε οσο μπορεις να βρεις μια λυση να μην αποχωριστεις το μωρο. Αν δεν μπορεσεις τι να σου πω δεν ξερω...Πολυ δυσκολο..Ευχομαι να βρεις κατι

  • Μου αρέσει 1

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολη κατασταση κοπελα μου,εγω θα σου προτεινω μια αλλη λυση χωρις να ξερω αν ειναι εφικτη βεβαια. Να ερθει η γιαγια για λιγους μηνες εκει που ειστε να κραταει το μικρο, να εξοικιωθει κι εκεινος μαζι της και αν τα πανε καλα και νιωθεις ησυχη να τον φερεις Ελλαδα για ακομα λιγο (2 μηνες πχ)..

Αλλιως θα ειναι μεγαλο σοκ για αυτον. Δεν ξερω αν εχει αρχισει να μιλαει κιολας, σε λιγους μηνες θα εχει εξελιχθει κ ο λογος του θα μιλατε στο τηλ,βιντεοκληση κλπ ισως θα ειναι πιο ευκολο.

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολη συναισθήματικα η απόφαση σου και το καταλαβαίνω!!! Ειδικα αν είναι το πρώτο!!! Αλλα όποιος είναι έξω από το χορό πολλά τραγούδια ξέρει!!! Εγώ μεγάλωσα σε άλλη εποχη, είμαι ήδη κοντά στα 40!!! Θα σου πω λοιπόν την προσωπική μου εμπειρία! Όταν ήμουν σχεδόν ενός η μαμά μου μπήκε αναπληρωτρια! Σαφώς αν ήθελε να καθορίσει το μέλλον του παιδιού της και το δικό της δεν έπρεπε να αφήσει τη δουλειά που προέκυψε!!! Ο μπαμπάς επίσης δούλευε!!! Μέναμε σε πόλη μακρυά από συγγενείς και με μικρό μισθό που δεν μπορούσε να καλύψει όλα τα πάγια εξοδα!!! Άσε που δεν ξέρω καν αν εκείνη την εποχή υπήρχαν βρεφονηπιακοί για να με στείλουν!!! Τέλος πάντων.... Με πήγε στους παπουδες, όπου έμεινα σχεδόν ενα χρόνο, μέχρι να τελειώσει η σχολική χρονιά και λίγο από την αρχή της επόμενης!!! Με εξαίρεση Χριστούγεννα και Πάσχα που ήμασταν μαζί, ε δεν ήταν και εύκολο τον υπόλοιπο καιρό να με βλέπει!!! Και δεν υπήρχε ούτε η τεχνολογία για να με δει.... Με τους παππούδες περπάτησα,μίλησα, έκοψα τις πάνες και άλλα χαριτωμένα!!! Κανένα πρόβλημα δεν μου δημιουργήθηκε!!! Μια χαρά φυσιολογική είμαι!!!! Ούτε που θυμάμαι τίποτα,ούτε άγχος αποχωρισμού ειχα!!!! Μια χαρά χαρούμενο μωρό ήμουν!!!

Αν ζοριστεις είναι λυση, εφόσον βέβαια έχουν τις αντοχές να βοηθήσουν!!! Και υπάρχουν και τα τσάρτερ! Με ελάχιστα χρήματα μπορείς ένα σκ το μήνα να έρχεσαι!!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την @Dwra2020.. Μια άλλη λύση είναι αν είναι εφικτό είτε να δανειζοσασταν λεφτά από συγγενείς μέχρι να ορθοποδησετε κ να τους τα δίνετε λίγα λίγα η αλλιώς να έπαιρναν κάποιο μικρό δάνειο πχ οι γονείς σου κ να το ξεπληρωνετε εσείς.. Κ εγώ ούτε να φανταστώ δεν θέλω να αποχωριστώ το παιδί μου κ για την ψυχολογία την δικιά μου κ για την δική του.. Βέβαια εσείς είστε οι γονείς εσείς αποφασίζετε.. Καλό κουράγιο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...