Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Κορίτσια με ανεπάρκεια / περίδεση τραχήλου???


Recommended Posts

Σήμερα έκανα περίδεση τραχήλου 18 εβδομάδα με τραχήλο 1.7mm.καποια κοπέλα που το έχει κάνει να μου δώσει λίγο θάρρος? Η κάποια που τώρα είναι με ανεπάρκεια τραχήλου κ αυστηρή ξάπλα σαν κ εμένα? Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσι μου! κι εγώ με ιστορικό ανεπάρκειας τραχήλου.. δεν έκανα μεν περιδεση γτ ήμουν οριακά, αλλά έμεινα σε αυστηρή κατακλιση για 5 μήνες σχεδόν..εσυ έχεις σίγουρα περισσότερη ασφάλεια με τη περιδεση.  και όσο για τη ξάπλα,  θέλω να σου πω να κάνεις υπομονή. ξέρω πόσο δυσξ8λο είναι,  καλοκαίρι κ να είσαι κλεισμένη μέσα..εγώ άκουγα μουσικούλα,  διαβαζα πολλαααα βιβλία,  έβλεπα σειρές στο νετφλιξ..εχεις φιλες κοντα να ερθουν για παρεα;

προσπαθούσα να σκέφτομαι θετικά. έβαζα μικρούς μικρούς στόχους κ πέρασε ο καιρός.  σου εύχομαι ολ8ψυχα καλή δύναμη κ όλα να σου πάνε καλά!! κ εννοείται μπορείς να μου στείλεις για ψυχολογική υποστήριξη!!  


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, bella32 είπε:

καλησπέρα κορίτσι μου! κι εγώ με ιστορικό ανεπάρκειας τραχήλου.. δεν έκανα μεν περιδεση γτ ήμουν οριακά, αλλά έμεινα σε αυστηρή κατακλιση για 5 μήνες σχεδόν..εσυ έχεις σίγουρα περισσότερη ασφάλεια με τη περιδεση.  και όσο για τη ξάπλα,  θέλω να σου πω να κάνεις υπομονή. ξέρω πόσο δυσξ8λο είναι,  καλοκαίρι κ να είσαι κλεισμένη μέσα..εγώ άκουγα μουσικούλα,  διαβαζα πολλαααα βιβλία,  έβλεπα σειρές στο νετφλιξ..εχεις φιλες κοντα να ερθουν για παρεα;

προσπαθούσα να σκέφτομαι θετικά. έβαζα μικρούς μικρούς στόχους κ πέρασε ο καιρός.  σου εύχομαι ολ8ψυχα καλή δύναμη κ όλα να σου πάνε καλά!! κ εννοείται μπορείς να μου στείλεις για ψυχολογική υποστήριξη!!  

Άστα είναι δύσκολη η κατάκλιση.ειναι και καλοκαίρι όλοι λείπουν..κ ο άντρας μου θα έρθει σε ένα μήνα..τώρα είμαι στην μαμά μου κ όσο να ναι είναι λίγο δύσκολα..δεν παραπονιεμαι αρκη να πάνε όλα καλά.. εσύ τι μήκος τραχήλου είχες?

Link to comment
Share on other sites

σε νιώθω κοπέλα μου... τα πέρασα πέρισυ το καλοκαίρι..εγώ ήμουν άτυχη κ είχα και διαβήτη κύησης ( ίσως λόγω της κατακλισης) και να θέλω να φάω ένα παγωτακι κ να μη μπορώ.. αααχ 

έφτασα μέχρι 22χιλιοστά. σκεφτόμασταν μήπως βάζαμε πεσσο αλλά τελικά με προγεστερόνη και ξάπλα έφτασα 38+6 που μπήκα τελικά να γεννήσω με πρόκληση γτ δεν άνοιγε ο τράχηλος!!!!! σου κάνει καλλιέργειες κολπικου;


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα περιδεση στην 14 εβδομάδα. Είδαμε ότι ο τράχηλος είχε ανοίξει χοάνη και έκανα κατευθείαν την περιδεση. Ήμουν ξάπλα με προγεστερόνη σε όλη την εγκυμοσύνη και γέννησα 37+1 για άλλο λόγο. Ενώ μου κόψανε το ραμμα μια εβδομάδα πιο πριν δεν άνοιγε ο τράχηλος και προχωρήσαμε σε πρόκληση. Είσαι πολύ ασφαλής με το ραμμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μετά από τρεις βδομάδες από την περίδεση ο τράχηλος μου από 17 mm πήγε 2.5mm .η ξάπλα συνεχίζεται αλλά τουλάχιστον πάω καλά!σε 10 μέρες θα πάω για υπέρηχο πάλι... αλλά το σίγουρο είναι ότι νιώθω καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε έχω κάνει περιδεση....Αλλά είμαι ξάπλα λόγω τραχήλου εδώ και δύο εβδομάδες...Τώρα είμαι 29 εβδομαδων σε διδυμη κυηση.......ταβανοθεραπεια λοιπόν και ελπίζουμε ότι όλα θα πάνε καλά ...

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα πεσσο στην 26η με τραχηλο 1.1 και τελικα γεννησα 39+2 . δυσκολα ειναι ημουν ξαπλα απο 24η εως 35η  με glopir utrogestan μαγνησιο .δες ταινιες διαβαζε βιβλια ωστε να ξεχνιεσαι. μπες και κανε ονλαιν σεμιναρια τοκετου θηλασμου κλπ. κανε ερευνα αγορας γαι το μωρακι σου ωστε οταν ερθει η στιγμη ν α ξερεις τι θα παρεις και απο που. πες αν θες παρεα να ερχονται γτ μερικοι νομιζουν θα ενοχλησουν και δισταζουν να το προτεινουν. υπομονη και βαζε μικρους στοχους καθε φορα. βδομαδα βδομαδα και θα περασει γρηγορα καιρος πιστεψε με


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 18/8/2019 at 2:12 ΠΜ, Dimutrul είπε:

Μετά από τρεις βδομάδες από την περίδεση ο τράχηλος μου από 17 mm πήγε 2.5mm .η ξάπλα συνεχίζεται αλλά τουλάχιστον πάω καλά!σε 10 μέρες θα πάω για υπέρηχο πάλι... αλλά το σίγουρο είναι ότι νιώθω καλά!!

Καλησπερα πώς πας με την περιδεση?εγω μπηκα την προηγουμενγ Παρασκευή προληπτικα λογω προηγουμενης απωλειας.Ειμαι ξαπλα.Απο φαρμακα τι παιρνεις?κανεις.συχνα καλλιεργειες κολπικου?

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2019 at 5:35 ΜΜ, Eleni 86 είπε:

Καλησπερα πώς πας με την περιδεση?εγω μπηκα την προηγουμενγ Παρασκευή προληπτικα λογω προηγουμενης απωλειας.Ειμαι ξαπλα.Απο φαρμακα τι παιρνεις?μερ α κολπικου?

σημερα εκλεισα τις τριαντα δυο εβδομαδες..ολα καλα πηγαν δηλαδη με απολυτη ξαπλα τους 2,5 μηνες μετα την περιδεση. απο φαρμακα ακομη περνω 200μγ utrogestan δυο φορες την μερα μαγνησιο και σιδηρο.

κανω καλλιεργιες μια φορα τον μηνα και ολο απο κατι εχω οχι απο τα επικινδυνα μου ειπε ο γιατρος. πηρα και δυο φορες αντιβιωση. εχει ενα μηνα που ο γιατρος μου επετρεψε να σηκονομαι και να πηγαινω καμοια βολτιτσα.απλα τωρα το προβλημα μου ειναι οτι εχω παθει φοβερη ισχιαλγια απο την εγκυμοσυνη και απο την ξαπλα και πραγματικα υποφερω,δεν μπορω να παω πουθενα στην τουαλετα παω με το ζορι. μετραω τις μερες και μου φαινετε αιωνας..

ξεχασα να σου πω οτι ο τραχηλος τελευταια φορα ηταν 40μμ κ απο τοτε ο γιατρος δεν τον ξαναμετρησε.. ολα καλα θα πανε μη στεναχωριεσε απλα θελει πολυυυυ υπομονη αυτη η ξαπλα αλλα νομιζω οτι θα τα ξεχασουμε στο τελος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Dimutrul είπε:

σημερα εκλεισα τις τριαντα δυο εβδομαδες..ολα καλα πηγαν δηλαδη με απολυτη ξαπλα τους 2,5 μηνες μετα την περιδεση. απο φαρμακα ακομη περνω 200μγ utrogestan δυο φορες την μερα μαγνησιο και σιδηρο.

κανω καλλιεργιες μια φορα τον μηνα και ολο απο κατι εχω οχι απο τα επικινδυνα μου ειπε ο γιατρος. πηρα και δυο φορες αντιβιωση. εχει ενα μηνα που ο γιατρος μου επετρεψε να σηκονομαι και να πηγαινω καμοια βολτιτσα.απλα τωρα το προβλημα μου ειναι οτι εχω παθει φοβερη ισχιαλγια απο την εγκυμοσυνη και απο την ξαπλα και πραγματικα υποφερω,δεν μπορω να παω πουθενα στην τουαλετα παω με το ζορι. μετραω τις μερες και μου φαινετε αιωνας..

ξεχασα να σου πω οτι ο τραχηλος τελευταια φορα ηταν 40μμ κ απο τοτε ο γιατρος δεν τον ξαναμετρησε.. ολα καλα θα πανε μη στεναχωριεσε απλα θελει πολυυυυ υπομονη αυτη η ξαπλα αλλα νομιζω οτι θα τα ξεχασουμε στο τελος...

Αν εισαι απο Θεσσαλονικη μπορεος να μου πεις ποιος σ εκανε την περοδεση?επισης εκανες καλλιεργεια πριν την περιδεση?εμενα δεν μ εκανε για αυτο ανησυχω πολυ αν κ μ εδωσε αντιβιωση.Την αντιβιωση γιανποσες μερες την επαιρνες?Σ ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Αν εισαι απο Θεσσαλονικη μπορεος να μου πεις ποιος σ εκανε την περοδεση?επισης εκανες καλλιεργεια πριν την περιδεση?εμενα δεν μ εκανε για αυτο ανησυχω πολυ αν κ μ εδωσε αντιβιωση.Την αντιβιωση γιανποσες μερες την επαιρνες?Σ ευχαριστω!!!

 

11 ώρες πρίν, Eleni 86 είπε:

Αν εισαι απο Θεσσαλονικη μπορεος να μου πεις ποιος σ εκανε την περοδεση?επισης εκανες καλλιεργεια πριν την περιδεση?εμενα δεν μ εκανε για αυτο ανησυχω πολυ αν κ μ εδωσε αντιβιωση.Την αντιβιωση γιανποσες μερες την επαιρνες?Σ ευχαριστω!!!

Όταν είδε ο γιατρός τον τράχηλο μου 1.7μμ μου έκανε καλλιέργεια για να δει αν η ανεπάρκεια προέρχεται από κάποιο μικρόβιο.κατευθειαν μου έδωσε αντιβιωση πριν πάρω θα αποτελέσματα .μόλις βγήκαν αρνητικά τα αποτελέσματα μπήκα για περίδεση.και μετά την επέμβαση ξαναπήραν άλλη αντιβίωση. Ο γιατρός μου μου την έκανε ο Βάγκνερ στο γεννεσις σε συνεργασία με εναν αλλο γιατρό τον Τοσουνίδης.ο γιατρός μου μετά από λίγο ξεκίνησε χημειοθεραπεία και τώρα με βλέπει μόνο ο Τοσουνίδης. Κάθε μήνα περίπου μου κάνει καλλιέργεια κ κάθε δύο βδομάδες υπερήχους. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι σε όλη του την σταδιοδρομία δεν έπαθε ποτέ κάμοια μόλυνση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimutrul είπε:

 

Όταν είδε ο γιατρός τον τράχηλο μου 1.7μμ μου έκανε καλλιέργεια για να δει αν η ανεπάρκεια προέρχεται από κάποιο μικρόβιο.κατευθειαν μου έδωσε αντιβιωση πριν πάρω θα αποτελέσματα .μόλις βγήκαν αρνητικά τα αποτελέσματα μπήκα για περίδεση.και μετά την επέμβαση ξαναπήραν άλλη αντιβίωση. Ο γιατρός μου μου την έκανε ο Βάγκνερ στο γεννεσις σε συνεργασία με εναν αλλο γιατρό τον Τοσουνίδης.ο γιατρός μου μετά από λίγο ξεκίνησε χημειοθεραπεία και τώρα με βλέπει μόνο ο Τοσουνίδης. Κάθε μήνα περίπου μου κάνει καλλιέργεια κ κάθε δύο βδομάδες υπερήχους. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι σε όλη του την σταδιοδρομία δεν έπαθε ποτέ κάμοια μόλυνση. 

Κορίτσι μου @Eleni 86σε παρακολούθω καιρό άκουσε με 1 εχεις άγχος και είναι κατανοητό ετσι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ψαχνεις απαντήσεις μέσω φόρουμ εδώ μέσα η καθεμία θα σου πει την δικια της εμπειρία και την γνώμη της άκουσε και την δικιά μου ο γιατρός σου είναι ανευθυνος μέχρι αηδιας εγώ απο τα λιγα που ξέρω είναι οτι σε περίδεση χρειάζεται απαρετιτως κάθε μήνα καλλιέργεια τώρα αλλη θα σου πει δεν χρειαζεται εσύ βλέπω οτι εχεις αβεβαιότητα ε λοιπόν άλλαξε γιατρό και πήγαινε σε άλλον να κανεις καλλιέργεια να ηρεμήσεις τι χαλας το συκώτι σου με το να ψαχνεις αν έκανε η Οχι σωστά ο γιατρός Οχι δνε έκανε σωστά για μένα με ιστορικό βεβυβαρυμενο πρέπει να γίνονται όλα εγώ Εχω πολύ κακό ιστορικό πίσω κου και σε αυτή την εγκυμοσύνη μου μόνο την κλανια μου που δεν ελεγχαμε όλα τα υπόλοιπα τα έλεγχαμε

  • Μου αρέσει 1

xfHlp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Dimutrul είπε:

 

Όταν είδε ο γιατρός τον τράχηλο μου 1.7μμ μου έκανε καλλιέργεια για να δει αν η ανεπάρκεια προέρχεται από κάποιο μικρόβιο.κατευθειαν μου έδωσε αντιβιωση πριν πάρω θα αποτελέσματα .μόλις βγήκαν αρνητικά τα αποτελέσματα μπήκα για περίδεση.και μετά την επέμβαση ξαναπήραν άλλη αντιβίωση. Ο γιατρός μου μου την έκανε ο Βάγκνερ στο γεννεσις σε συνεργασία με εναν αλλο γιατρό τον Τοσουνίδης.ο γιατρός μου μετά από λίγο ξεκίνησε χημειοθεραπεία και τώρα με βλέπει μόνο ο Τοσουνίδης. Κάθε μήνα περίπου μου κάνει καλλιέργεια κ κάθε δύο βδομάδες υπερήχους. Ο γιατρός μου μου είχε πει ότι σε όλη του την σταδιοδρομία δεν έπαθε ποτέ κάμοια μόλυνση. 

Τον ξερω τον Τοσουνιδη Ισαακ λεγεται τον ειχε και μια φιλη.Με.ενδιαφερει να ειναξ λιγο ομιλητικος γιατι ο δικος μ παρα ειναι σοβαρος κ.εγω ειμαι αρκετα αγχωμενη

πρίν από 54 λεπτά , Penny... είπε:

Κορίτσι μου @Eleni 86σε παρακολούθω καιρό άκουσε με 1 εχεις άγχος και είναι κατανοητό ετσι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ψαχνεις απαντήσεις μέσω φόρουμ εδώ μέσα η καθεμία θα σου πει την δικια της εμπειρία και την γνώμη της άκουσε και την δικιά μου ο γιατρός σου είναι ανευθυνος μέχρι αηδιας εγώ απο τα λιγα που ξέρω είναι οτι σε περίδεση χρειάζεται απαρετιτως κάθε μήνα καλλιέργεια τώρα αλλη θα σου πει δεν χρειαζεται εσύ βλέπω οτι εχεις αβεβαιότητα ε λοιπόν άλλαξε γιατρό και πήγαινε σε άλλον να κανεις καλλιέργεια να ηρεμήσεις τι χαλας το συκώτι σου με το να ψαχνεις αν έκανε η Οχι σωστά ο γιατρός Οχι δνε έκανε σωστά για μένα με ιστορικό βεβυβαρυμενο πρέπει να γίνονται όλα εγώ Εχω πολύ κακό ιστορικό πίσω κου και σε αυτή την εγκυμοσύνη μου μόνο την κλανια μου που δεν ελεγχαμε όλα τα υπόλοιπα τα έλεγχαμε

Θα ηθελα απλα να ακουσω γνωμες.Εχω.προγραμματισει ραντεβου κ με αλλο γιατρο.Δεν ψαχνω απο εδω λυσεις απλα.εμπειριες

Link to comment
Share on other sites

@Eleni 86 Γειά σου! Είμαι κι εγώ με προληπτική περιδεση τραχήλου απ την 16η εβδομάδα (αρχές Ιουλίου). Την περίδεση την έκανα γιατί στο πρώτο μου παιδάκι είχα ανεπάρκεια τραχήλου, τράχηλο κάτω απο 2.5 απ τον 5ο μήνα, νοσηλεύτηκα 2 φορές για να πάρω ενδοφλέβια αγωγή και τελικά κατάφερα να φτάσω ακριβώς 36 εβδομάδες για να γεννήσω. Σε εξετάσεις που ακολούθησαν ο γιατρός μου βρήκε οτι ο τράχηλος μου είναι κοντός κατασκευαστικά. 

Πριν κάνω περίδεση λοιπόν για το 2ο παιδάκι μου, έκανα κολπική καλλιέργεια και δεν είχα τπτ. Μετά την περίδεση πήρα αντιβίωση χάπια για καμιά βδομάδα και κολπική για 15 μέρες. Κάνω καλλιέργεια κάθε μήνα. Μόνο στην πρώτη είχα ένα ψιλομικρόβιο κ πήρα αντιβίωση για μια βδομάδα. Απο τότε είμαι καθαρή. Σε λιγότερο απο μήνα μπαίνω στο μήνα μου. Έχω τράχηλο κοντά στο 4.0 και είμαι σε ξεκούραση απ την αρχή αλλά ειδικά τώρα που το μωρό άρχισε να βαραίνει.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...