Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 8 minutes ago, Angot said:

      εδώ εγώ εχω πάρει  master στην ονείρωξη ! αλλά τελευταία  επειδή ξυπνούσα για να μην κάνει συσπάσεις η μητρα πλεον πάει σε fast forward χαχαχαχα να προλάβει να γίνει δουλίτσα. 😂 δεν επηρεάζει καπου μ είπε ο γιατρός , δεν μπορείς να κανείς και κάτι άλλωστε! εγώ τώρα που ειμαι έγκυος επαθα ονείρωξη ενώ ονειρευόμουν μια πίτσα με πέπερονι

      ΜΠΟΡΟΥΝ 🥳

      Ποσό γέλασα … χαχαχαχαχαχχαχαχαχα…. Είσαι εγώ … κ εγώ ξυπνάω κ το σταματάω χαχαχαχχα φαντάσου να είμαι κ έγκυος τι έχει να γίνει χαχαχαχα

Κορίτσια με ανεπάρκεια / περίδεση τραχήλου???


Recommended Posts

16 ώρες πρίν, An.thi είπε:

@Eleni 86 Γειά σου! Είμαι κι εγώ με προληπτική περιδεση τραχήλου απ την 16η εβδομάδα (αρχές Ιουλίου). Την περίδεση την έκανα γιατί στο πρώτο μου παιδάκι είχα ανεπάρκεια τραχήλου, τράχηλο κάτω απο 2.5 απ τον 5ο μήνα, νοσηλεύτηκα 2 φορές για να πάρω ενδοφλέβια αγωγή και τελικά κατάφερα να φτάσω ακριβώς 36 εβδομάδες για να γεννήσω. Σε εξετάσεις που ακολούθησαν ο γιατρός μου βρήκε οτι ο τράχηλος μου είναι κοντός κατασκευαστικά. 

Πριν κάνω περίδεση λοιπόν για το 2ο παιδάκι μου, έκανα κολπική καλλιέργεια και δεν είχα τπτ. Μετά την περίδεση πήρα αντιβίωση χάπια για καμιά βδομάδα και κολπική για 15 μέρες. Κάνω καλλιέργεια κάθε μήνα. Μόνο στην πρώτη είχα ένα ψιλομικρόβιο κ πήρα αντιβίωση για μια βδομάδα. Απο τότε είμαι καθαρή. Σε λιγότερο απο μήνα μπαίνω στο μήνα μου. Έχω τράχηλο κοντά στο 4.0 και είμαι σε ξεκούραση απ την αρχή αλλά ειδικά τώρα που το μωρό άρχισε να βαραίνει.

 

Τι ελπιδοφορο μηνυμα.Εγω οπως προειπα ανησυχω επειδη δεν ενανα καλλιεργεια πριν και φοβαιμαι μήπως κλεισαμε κανεναν μικροβιο εκει.Γενικα κινεισαι?πώς περασε ο καιρος φοβοσουν?εγω ειμαι απο το κρεβατι στον καναπε κ αυτη η κλεισουρα με εχει τρελανει?τι αλλο προσεχες?απο υγιεινη κλπ?σου ευχομαι καλη λευτερια!Εγω ζω Θεσσαλονικη εσυ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 45 λεπτά , Eleni 86 είπε:

Τι ελπιδοφορο μηνυμα.Εγω οπως προειπα ανησυχω επειδη δεν ενανα καλλιεργεια πριν και φοβαιμαι μήπως κλεισαμε κανεναν μικροβιο εκει.Γενικα κινεισαι?πώς περασε ο καιρος φοβοσουν?εγω ειμαι απο το κρεβατι στον καναπε κ αυτη η κλεισουρα με εχει τρελανει?τι αλλο προσεχες?απο υγιεινη κλπ?σου ευχομαι καλη λευτερια!Εγω ζω Θεσσαλονικη εσυ?

Για αυτό με την καλλιέργεια δυστυχώς δεν γνωρίζω. Ίσως κάποιος γιατρός..μια δευτερη γνώμη. Τις πρώτες δυο έβδομάδες μετά την περίδεση ήμουν σπίτι, όχι ξάπλα. Δεν έκανα δουλειές, μόνο κανένα εύκολο φαγητό αλλά εχω το γιό μου που τώρα θα γίνει τριών και μέχρι το μεσημέρι ήμασταν οι δυό μας. Μετά κυκλοφορούσα κανονικά. Σε λογικά πλαίσια. Βόλτες με το αυτοκίνητο, μικρές αποστάσεις με τα πόδια. Πριν 3 βδομάδες το μωρό άρχισε να πατάει που έγινε 1.5 κιλό και απο τότε περιορίστηκα. Και πάλι θα βγούμε για κανένα καφέ όλοι μαζί μια φορά την εβδομάδα. Στο σπίτι μόνο μαγειρευω. Τα υπόλοιπα ο άντρας μου. Αλλά και πάλι ετοιμάζω το πρωί το μικρό για το σχολείο. Δεν είμαι ξάπλα σε καμία περίπτωση. Απο υγιεινή δεν πρόσεχα κάτι ιδιαίτερο. Ήμουν όπως και πριν μείνω έγκυος. Μένω Αλεξανδρούπολη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, An.thi είπε:

Για αυτό με την καλλιέργεια δυστυχώς δεν γνωρίζω. Ίσως κάποιος γιατρός..μια δευτερη γνώμη. Τις πρώτες δυο έβδομάδες μετά την περίδεση ήμουν σπίτι, όχι ξάπλα. Δεν έκανα δουλειές, μόνο κανένα εύκολο φαγητό αλλά εχω το γιό μου που τώρα θα γίνει τριών και μέχρι το μεσημέρι ήμασταν οι δυό μας. Μετά κυκλοφορούσα κανονικά. Σε λογικά πλαίσια. Βόλτες με το αυτοκίνητο, μικρές αποστάσεις με τα πόδια. Πριν 3 βδομάδες το μωρό άρχισε να πατάει που έγινε 1.5 κιλό και απο τότε περιορίστηκα. Και πάλι θα βγούμε για κανένα καφέ όλοι μαζί μια φορά την εβδομάδα. Στο σπίτι μόνο μαγειρευω. Τα υπόλοιπα ο άντρας μου. Αλλά και πάλι ετοιμάζω το πρωί το μικρό για το σχολείο. Δεν είμαι ξάπλα σε καμία περίπτωση. Απο υγιεινή δεν πρόσεχα κάτι ιδιαίτερο. Ήμουν όπως και πριν μείνω έγκυος. Μένω Αλεξανδρούπολη.

Κανατε καλλιεργειες κολπικου γενικα ή crp;Θελω να πω πώς ελεγχετε για τυχον μικροβια?επαιρνες ανα διαστγματα αντιβιωση?εγω ειμαι ξαπλα κ απο οσο καταλαβα ετσι θα παει.Μεγαλο ζορι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eleni 86 είπε:

Κανατε καλλιεργειες κολπικου γενικα ή crp;Θελω να πω πώς ελεγχετε για τυχον μικροβια?επαιρνες ανα διαστγματα αντιβιωση?εγω ειμαι ξαπλα κ απο οσο καταλαβα ετσι θα παει.Μεγαλο ζορι!

Καλλιεργειες κολπικού. Πήρα σντιβίωση ακριβώς μετά την περίδεση και μια φορά ακόμα που είχα μικρόβιο. Δεν χρειάστηκε να ξαναπάρω. Εγώ έκανα περίδεση προγραμματισμένα κ προληπτικά. Στο πρώτο μου ήμουν ξάπλα απ την 29η εβδομάδα ως το τέλος και μπαινόβγαινα κ στο νοσοκομείο. Δύσκολο είναι αλλά προσπάθησε να χαλαρώσεις.. Ασχολήσου με κάτι, διάβασε, δες ταινίες. Δες το σαν ευκαιρία για ξεκούραση γιατί μετά δεν θα προλαβαίνεις! Εγώ θυμάμαι οτι έπαιζα μέχρι και διαδικτυακό τάβλι..κάψιμο τελείως! Όμως το άγχος και η στεναχώρια δεν βοηθάνε σε αυτές τις καταστάσεις!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...