Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Στο Ιασώ. Εσύ;

Κ εγω Ιασώ! 

πρίν από 12 λεπτά , Pagotoula είπε:

Να ρωτήσω και όποια ξέρει για μπιμπερό.... Πόσα να έχουμε για αρχή (4 είναι καλά); Γυάλινα ή πλαστικά και των πόσο ml; Ποιες μάρκες θεωρούνται καλές;

Για μπιμπερό παίζει ρόλο σίγουρα αν θηλάσεις η όχι.. για τον πρώτο καιρό επειδή αποστειρωνεις παίρνεις γυάλινο! Εγω θα πάρω 2 μικρά για αρχή, κ οτι χρειαστώ συμπληρώνω... τωρα για μάρκες θα σε γελάσω αλλα νομίζω οι κλασικές είναι μια χαρά.. εγω επειδή θα δανειστώ αποστειρωτη που παίρνει μόνο συγκεκριμένη μάρκα εννοείται θα κινηθώ ανάλογα όποτε όσες σκέφτεστε είτε να δανειστείτε είτε να πάρετε αποστειρωτη να το εχετε υπόψιν! :) 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

8 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Καλησπερα!!Κάθε πότε την κανεις την εξέταση; Πόσο κοστίζει; Δε σε αφήνει ούτε να κάθεσαι πχ;

Την κάνω κάθε εβδομαδα, γιατί είχα πρόωρες συσπάσεις από την 18 εβδομαδα , ενώ έπαιρνα τοκολυτικα χαπια .εχω νοσηλευτεί 3 φορές με ενδοφλεβια τοκολυτικα και χαπια ταυτόχρονα. Σημερα είμαι στην 30 εβδομαδα. Προσπαθούμε να το παρατείνουμε όσο μπορούμε. 50€ πληρωνω μαζι με τον υπερηχο. Γιατί έχω κάνει και περιδεση και βλέπουμε και τον τραχηλο. Κάθομαι 1 ώρα το πολύ την ημερα. Και έχω κάποιους και με ρωτανε αν θα κάνω 2 , και δεν τους μιλαω. Ελεος δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Ζουζουνιαααα2 said:

Γεια σας κορίτσια μου... Από την εμπειρία μου στα μαιευτήρια που έχουν γεννήσει σχεδόν όλες στο περιβάλλον μου... θα σας πω ότι είναι σαν τις διακοπές γεμίζεις 2 βαλίτσες και τελικά είσαι με ενα μαγιό όλη μέρα..χαχαχα... έχω κάνει γκάλοπ για τα ιδιωτικά γιατί μπορεί να πάω και στο Ρέα αλλά και στο Ιασώ .... πετσέτες ζητάς όσες θέλεις αν λερωθουν ... είναι υποχρεωμένοι... Όπως και σεντόνια αν πάλι λερωθουν.... σερβιέτες λοχείας γιατί να πάρουμε έξτρα;;; Αφού δίνουν εκεί... Δεν μου έχουν κάνει ποτε παράπονο.... πείτε μου να είμαι προετοιμασμένη.... πάνες  δίνουν πακέτο φεύγοντας για διαφήμιση... Κάθε μαιευτήριο διαφορετική εταιρία ... Όπως και σαμπουάν αφρόλουτρο μεγάλες συσκευασίες... και μπιμπερό.... και γενικά σου δίνουν δώρα για διαφήμιση.... 

Μπουκάλια γυάλινα με πιπίλα σιλικόνης από ότι έχω καταλάβει είναι η καλύτερη επιλογή... Στην αρχή τα μωρά καταναλώνουν λίγα ml ...οπότε 2 μικρά πιστεύω καλά είναι και μετά πας στα μεγάλα που θα τα έχεις για πολλούς μήνες... 

Καλημερα! Παλι καλα που το πες για τις πετσετες δεν ειχε τυχει να ζητισω ποτε κ δν ηξερα ότι φερνουν εξτρα!

Για σερβιετες μεγαλου παχους εννοουσα για μετα το μαιευτηριο, για το σπιτι. Δεν ειχα τετοιες αλλα τις λεπτες κ λογω των ραμματων καποιες μερες με δυσκολευε οταν ημουν καθιστη. Περναει συντομα αυτο μεσα σε μια βδομαδα χοντρικα αλλα οσο συχνοτερα αλλαζεις κ κανεις ντους γενικα επανερχεσαι ευκολότερα! Ασε που θες να δωσεις ολη την προσοχη στο μωρακι κ να εχεις ανεση οσο γινεται! Εστω σε μενα βοηθισε κ γαυτο το ανεφερα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Iliana88, οι συσπάσεις που είχες είναι αυτό που λέμε "πέτρωμα" της κοιλιάς; Ένιωθες και πόνο; Τις τρεις τελευταίες μέρες πετρώνει έντονα η κοιλιά μου. Δεν έχω κάνει ακόμα nst.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έκανε εμετό στο τρίτο τρίμηνο... Από 20/12 μέχρι σήμερα έχω κάνει τρεις εμετούς... Έναν την εβδομάδα περίπου... Έχει τύχει σε καμία; 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pagotoula said:

Να ρωτήσω και όποια ξέρει για μπιμπερό.... Πόσα να έχουμε για αρχή (4 είναι καλά); Γυάλινα ή πλαστικά και των πόσο ml; Ποιες μάρκες θεωρούνται καλές;

Είχα ακριβώς την ίδια απορία και παρότι θέλω να θηλάσω, θα πάρω καλού-κακού 2 γυάλινα μπιμπερό των 270ml. Βρήκα χτες ποια θέλω αλλά περιμένω να τα πάρω στις εκπτώσεις (αν κάνουν σε αυτά). Είναι και για κολικούς λέει στη συσκευασία. Dr. Brown διάλεξα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα ..είμαι 30+5 τα έχω σχεδόν όλα έτοιμα..

Αν θέλετε να σας πω την λίστα για δημόσιο..

Για Ιασώ που είχα την πρώτη μου γέννα 

Νυχτικα/πυτζάμες προσβάσιμα για θηλασμού.. το νυχτικο βολεύει ειδικά για καισαρική  

Σουτιέν θηλασμού ,επιθέματα,κρέμα για τις θηλές,πετσετες,μωρομαντηλα,εσώρουχα,σερβιέτες με βόλεψαν οι μεγάλες always δεν είχα τραγική ροή,παντόφλες,σαγιονάρες για το μπάνιο,παντόφλες,Κ μην ξεχάσετε λαστιχάκι για τα μαλλιά Κ λιποσαν!τα χαρτιά που ζητάνε.

Για το μωρό τα ρούχα εξόδου και το αυγό κάθισμα. 

***μην φοράτε μακρυμανικαα μόνο κοντομάνικα η ζέστη είναι ανυπόφορη. 

Μπουκάλια πήρα 1 μεγάλο κ 1 μικρο πάντα γυάλινο της dr brows πήρα μόνο τόσα διότι θέλω να καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά ειδικά στην αρχή. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τις προτάσεις/ιδέες! Όντως έχει αφόρητη ζέστη μέσα στο δωμάτιο οπότε κι εγώ θα έλεγα ελαφριά ρουχαλάκια. Μπιμπερό γυάλινα και μικρά στην αρχή, μεγαλύτερα μετά. Εγώ έχω της nuk από την κόρη μου. 

Έκανα την καμπύλη σήμερα... αποτελέσματα την Δευτέρα!

  • Μου αρέσει 5

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Ευχαριστούμε για τις προτάσεις/ιδέες! Όντως έχει αφόρητη ζέστη μέσα στο δωμάτιο οπότε κι εγώ θα έλεγα ελαφριά ρουχαλάκια. Μπιμπερό γυάλινα και μικρά στην αρχή, μεγαλύτερα μετά. Εγώ έχω της nuk από την κόρη μου. 

Έκανα την καμπύλη σήμερα... αποτελέσματα την Δευτέρα!

Με το καλο! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ματίλντα20 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Iliana88, οι συσπάσεις που είχες είναι αυτό που λέμε "πέτρωμα" της κοιλιάς; Ένιωθες και πόνο; Τις τρεις τελευταίες μέρες πετρώνει έντονα η κοιλιά μου. Δεν έχω κάνει ακόμα nst.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έκανε εμετό στο τρίτο τρίμηνο... Από 20/12 μέχρι σήμερα έχω κάνει τρεις εμετούς... Έναν την εβδομάδα περίπου... Έχει τύχει σε καμία; 

Καλησπέρα! εγω ειμαι 29 και 3 και ακομα κανω εμετό! Βεβαια ειχα πολλους εμετους απο την αρχή,  σταματησαν μονο για 1 μηνα περιπου στον 5ο. Τωρα κανω μονο λιγο το βραδυ οταν φαω λίγο παραπάνω και το στομάχι μου δεν χωραει αλλο! Ειναι φυσιολογικο μου ειπε ο γιατρός,  το στομαχι εχει φτασει στο στήθος!

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, teta2 είπε:

Καλησπέρα! εγω ειμαι 29 και 3 και ακομα κανω εμετό! Βεβαια ειχα πολλους εμετους απο την αρχή,  σταματησαν μονο για 1 μηνα περιπου στον 5ο. Τωρα κανω μονο λιγο το βραδυ οταν φαω λίγο παραπάνω και το στομάχι μου δεν χωραει αλλο! Ειναι φυσιολογικο μου ειπε ο γιατρός,  το στομαχι εχει φτασει στο στήθος!

Γεια σου Τέτα! Είμαστε υπερβολικά κοντά! 29 και 5! Κι εγώ μέχρι τον τέταρτο έκανα συνέχεια εμετό. Τον 5ο και τον 6ο ήμουν μια χαρά και τώρα βλέπω με ξαναθυμήθηκαν...και οι καούρες είναι ανυπόφορες. Συνήθως κάνω το πρωί και επειδή στην ουσία είναι κίτρινα υγρά, φοβάμαι μην έπαθα και χολή. 

Κορίτσια σε ποια εβδομάδα θα κάνετε το doppler? Η ιδανική είναι η 32η; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


26 minutes ago, ALEX210 said:

Καλησπέρα ..είμαι 30+5 τα έχω σχεδόν όλα έτοιμα..

Αν θέλετε να σας πω την λίστα για δημόσιο..

Για Ιασώ που είχα την πρώτη μου γέννα 

Νυχτικα/πυτζάμες προσβάσιμα για θηλασμού.. το νυχτικο βολεύει ειδικά για καισαρική  

Σουτιέν θηλασμού ,επιθέματα,κρέμα για τις θηλές,πετσετες,μωρομαντηλα,εσώρουχα,σερβιέτες με βόλεψαν οι μεγάλες always δεν είχα τραγική ροή,παντόφλες,σαγιονάρες για το μπάνιο,παντόφλες,Κ μην ξεχάσετε λαστιχάκι για τα μαλλιά Κ λιποσαν!τα χαρτιά που ζητάνε.

Για το μωρό τα ρούχα εξόδου και το αυγό κάθισμα. 

***μην φοράτε μακρυμανικαα μόνο κοντομάνικα η ζέστη είναι ανυπόφορη. 

Μπουκάλια πήρα 1 μεγάλο κ 1 μικρο πάντα γυάλινο της dr brows πήρα μόνο τόσα διότι θέλω να καταφέρω να θηλάσω αποκλειστικά ειδικά στην αρχή. 

 

Just now, Sweet_child said:

Ευχαριστούμε για τις προτάσεις/ιδέες! Όντως έχει αφόρητη ζέστη μέσα στο δωμάτιο οπότε κι εγώ θα έλεγα ελαφριά ρουχαλάκια. Μπιμπερό γυάλινα και μικρά στην αρχή, μεγαλύτερα μετά. Εγώ έχω της nuk από την κόρη μου. 

Έκανα την καμπύλη σήμερα... αποτελέσματα την Δευτέρα!

Τι μηνες γεννησατε κοριτσια τα πρωτα παιδακια σας? Ρωταω γιατι εγω Σεπτεμβριο που γεννησα Ιασω ειχα παγωσει στο δωματιο που ειχαν 18 βαθμους κ ειχα παρει μακρυμανικα ενω έξω φορούσα το πολυ ζακετα το βραδυ πριν. Βεβαια τωρα θα χει πιο πολυ κρυο έξω κ οι 18 δεν μου φαινονται τοσο ασχημα..ισως ειχα κ γω θεμα αιματοκριτη κ κρυωνα δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ματίλντα20 είπε:

Γεια σου Τέτα! Είμαστε υπερβολικά κοντά! 29 και 5! Κι εγώ μέχρι τον τέταρτο έκανα συνέχεια εμετό. Τον 5ο και τον 6ο ήμουν μια χαρά και τώρα βλέπω με ξαναθυμήθηκαν...και οι καούρες είναι ανυπόφορες. Συνήθως κάνω το πρωί και επειδή στην ουσία είναι κίτρινα υγρά, φοβάμαι μην έπαθα και χολή. 

Κορίτσια σε ποια εβδομάδα θα κάνετε το doppler? Η ιδανική είναι η 32η; 

ναι και εγω νομιζα οτι ξεμπερδεψα με τους εμετους αλλα δεν...καουρες δεν εχω αλλα εχω ναυτια οοολη μερα σχεδον!

εμενα μου εγραψε να το κανω απο 12 εως 24 Φεβρουαρίου νομιζω γυρω στις 32 θα ειμαι. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, KNecky είπε:

 

Τι μηνες γεννησατε κοριτσια τα πρωτα παιδακια σας? Ρωταω γιατι εγω Σεπτεμβριο που γεννησα Ιασω ειχα παγωσει στο δωματιο που ειχαν 18 βαθμους κ ειχα παρει μακρυμανικα ενω έξω φορούσα το πολυ ζακετα το βραδυ πριν. Βεβαια τωρα θα χει πιο πολυ κρυο έξω κ οι 18 δεν μου φαινονται τοσο ασχημα..ισως ειχα κ γω θεμα αιματοκριτη κ κρυωνα δεν ξερω..

Κορίτσι εγώ γέννησα Δεκέμβρη, μέσα στο καταχείμωνο δηλαδή, και δεν υπήρχε η ζέστη! Αφού ανοίγαμε συνέχεια το παράθυρο (και για ανανέωση οξυγόνου φυσικά). Αισθανόμουν κάποιες στιγμές ότι δεν μπορώ να ανασάνω από τη ζέστη! Στο Μητέρα γέννησα.

  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, iliana88 είπε:

Την κάνω κάθε εβδομαδα, γιατί είχα πρόωρες συσπάσεις από την 18 εβδομαδα , ενώ έπαιρνα τοκολυτικα χαπια .εχω νοσηλευτεί 3 φορές με ενδοφλεβια τοκολυτικα και χαπια ταυτόχρονα. Σημερα είμαι στην 30 εβδομαδα. Προσπαθούμε να το παρατείνουμε όσο μπορούμε. 50€ πληρωνω μαζι με τον υπερηχο. Γιατί έχω κάνει και περιδεση και βλέπουμε και τον τραχηλο. Κάθομαι 1 ώρα το πολύ την ημερα. Και έχω κάποιους και με ρωτανε αν θα κάνω 2 , και δεν τους μιλαω. Ελεος δηλαδη

Το 2ο με προβληματίζει πολυ κι εμένα!! Περιδεση συν 1 νηπιο; Καλά οποιαδήποτε τέτοια ερώτηση θέλει ανάλογη "πληρωμένη" απάντηση! Με εκνευρίζουν αφάνταστα! Εμένα έκαναν άσχημα σχόλια και για τι φύλο του παιδιού! Αλλα Δυστυχώς όχι μπροστα μου!!!

Κορίτσια ωραια αυτα που γράφετε για τη βαλίτσα!!! Ας Ετοιμάζομαι κι εγώ!!! Τρέχω με τα χαρτιά Τώρα! Βασικά άλλοι τρέχουν! ΙΚΑ,ΟΑΕΔ κτλ...

Έχετε παρακολουθήσει κανα σεμινάριο τοκετού και θηλασμου; Εγώ τελικα δεν μπόρεσα να πάω σε κανένα! Πηρα κατι βιβλία και διαβάζω!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Το 2ο με προβληματίζει πολυ κι εμένα!! Περιδεση συν 1 νηπιο; Καλά οποιαδήποτε τέτοια ερώτηση θέλει ανάλογη "πληρωμένη" απάντηση! Με εκνευρίζουν αφάνταστα! Εμένα έκαναν άσχημα σχόλια και για τι φύλο του παιδιού! Αλλα Δυστυχώς όχι μπροστα μου!!!

Κορίτσια ωραια αυτα που γράφετε για τη βαλίτσα!!! Ας Ετοιμάζομαι κι εγώ!!! Τρέχω με τα χαρτιά Τώρα! Βασικά άλλοι τρέχουν! ΙΚΑ,ΟΑΕΔ κτλ...

Έχετε παρακολουθήσει κανα σεμινάριο τοκετού και θηλασμου; Εγώ τελικα δεν μπόρεσα να πάω σε κανένα! Πηρα κατι βιβλία και διαβάζω!! 

Αχ ουτε εγω μπορεσα να παω τελικα.. Κι εγω για την ωρα απο ενα βιβλιο διαβαζω κι εχει αρκετες πληροφοριες! Σκοπευω να ψαξω και στο νετ βιντεακια θηλασμου για να προετοιμαζομαι! Απο τη μια λεω πως δεν μπορει να ειναι και πυρηνικη φυσικη και θα τα καταφερω, απο την αλλη ακουω που τοσες κοπελες παιδευονται και αντιμετωπιζουν δυσκολιες που ανησυχω και προβληματιζομαι.. Βιντεακια με τοκετους εχω δει επισης για να ξερω τι να περιμενω.. (οσο μπορει κανεις να ξερει τι να περιμενει σε μια διαδιασια τοσο προσωπικη, οπως ο τοκετος..)

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...