Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, iliana88 είπε:

Και εγώ πηγα στις 30 μέρες και 3 μέρες και ήταν 1375 είναι πιο μικρό, επρεπε να είναι 1550 μου είπε και έχω αγχωθεί. Τι σου είπε να κανεις;

Στις 30 εβδομάδες και 3 μέρες μου είπε ο δικός μου επρεπε να είναι 1550

Εμένα στις 30κ2 1250 γραμ.Δε μου είπε κάτι! Εσάς σας είπε; Υπόψιν ότι τα μηχανήματα έχουν αποκλίσεις (βεβαια Όχι μόνο προς τα κατω αλλα και προς πανω...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 είπε:

Εμένα στις 30κ2 1250 γραμ.Δε μου είπε κάτι! Εσάς σας είπε; Υπόψιν ότι τα μηχανήματα έχουν αποκλίσεις (βεβαια Όχι μόνο προς τα κατω αλλα και προς πανω...)

Ναι έκανα doppler και μου το είπε ο εμβρυολογος

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπε κάτι, εννοώ δεν μου έδωσε κάποια συμβουλή. Απλώς μου ξαναείπε ότι είναι ένα μικρό μωρό. Μου είπε πως υπολογίζει πως είναι μεταξύ 1100-1200, αλλά πως είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια...  Εν τω μεταξύ και η κοιλιά μου είναι μικρή...:(

Σχετικά με την προωρότητα, δεν μου έχει πει πιθανή εβδομάδα, μόνο ότι λόγω της δίκερης μήτρας, ενδέχεται να έρθει πρόωρα το μωρό. Βέβαια τόσο μικρό που είναι ούτε η 32η εβδομάδα μας καθησυχάζει, όπως μου έλεγε στο προηγούμενο ραντεβού. Θα πρέπει να φτάσω στην 34η έτσι όπως το βλέπω. Στο προηγούμενο ραντεβού 27/12 ήταν περίπου 930γρ και χτες 15/1 1100-1200γρ...πράγμα όχι πολύ ευχάριστο.

Για την ΜΕΝΝ στο Ρέα, τον ρώτησα και του είπα και για τις άσχημες κριτικές και μου είπε πως το Ρέα έχει τα πιο σύγχρονα μηχανήματα και σχετικά με το κόστος μου λέει "Τί σε νοιάζει; Δεν είσαι ασφαλισμένη";! Πράγμα άτοπο, μιας και ο εοπυ δεν καλύπτει όλο το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ματίλντα20 είπε:

Δεν μου είπε κάτι, εννοώ δεν μου έδωσε κάποια συμβουλή. Απλώς μου ξαναείπε ότι είναι ένα μικρό μωρό. Μου είπε πως υπολογίζει πως είναι μεταξύ 1100-1200, αλλά πως είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια...  Εν τω μεταξύ και η κοιλιά μου είναι μικρή...:(

Σχετικά με την προωρότητα, δεν μου έχει πει πιθανή εβδομάδα, μόνο ότι λόγω της δίκερης μήτρας, ενδέχεται να έρθει πρόωρα το μωρό. Βέβαια τόσο μικρό που είναι ούτε η 32η εβδομάδα μας καθησυχάζει, όπως μου έλεγε στο προηγούμενο ραντεβού. Θα πρέπει να φτάσω στην 34η έτσι όπως το βλέπω. Στο προηγούμενο ραντεβού 27/12 ήταν περίπου 930γρ και χτες 15/1 1100-1200γρ...πράγμα όχι πολύ ευχάριστο.

Για την ΜΕΝΝ στο Ρέα, τον ρώτησα και του είπα και για τις άσχημες κριτικές και μου είπε πως το Ρέα έχει τα πιο σύγχρονα μηχανήματα και σχετικά με το κόστος μου λέει "Τί σε νοιάζει; Δεν είσαι ασφαλισμένη";! Πράγμα άτοπο, μιας και ο εοπυ δεν καλύπτει όλο το κόστος...

Το έψαξες εμπεριστατωμένα με τον Εοπυ; Εγώ που ρώτησα ξανά την ξαδέρφη μου που γέννησε τα διδυμάκια της 7 μηνών πέρσυ στο Ιασώ και νοσηλεύτηκαν 2 μήνες στην Μενν, μου είπε ότι πλήρωσαν μια συμμετοχή, την οποία τελικά κι αυτή πήραν πίσω μετά από ένα διάστημα κάνοντας μια αίτηση. Το ίδιο μου είπε και άλλη γνωστή που γέννησε στο Μητέρα και το μωρό νοσηλεύτηκε 25μέρες. Αλλά όπως και να χει....να σκέφτεσαι ότι δεν θα χρειαστεί καν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2020 at 11:01 ΜΜ, Pagotoula είπε:

Ρε κορίτσια, να σας ρωτήσω κάτι. Τα στρώματα κούνιας έχουν διαστάσεις 120χ60 ή 140χ70. Από την άλλη, τα σεντόνια κούνιας που βλέπω στα σάιτς έχουν διαστάσεις 120χ170 ή 120χ160. Και διερωτούμαι...πώς γίνεται αυτό;;; Στο κατωσέντονο, πες οκ.....το χώνεις κάτω από το στρώμα.. Στο πανωσέντονο;; Δεν θα περισσεύει και θα κρέμεται πολύ στα πλαινά;

Καλησπερα κοριτσι. Υπαρχουν κ οι δυο διαστασεις σε στωματα κ κουνιες. Εγω στο ν γιο μου ειχα παρει το μεγαλο γιατι ειχα χωρο στο δωματιο 140*70. Για σεντονια δεν ξερω να σου πω, γιατι ειχα παει σε υφασματοπωλειο κ πηρα υφασματα που μου αρεσαν κ μου τα εκανε η πεθερα μου. Πανωσεντονα δεν εκανα, ειχα τις πανες ή κουβερτουλες.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, iliana88 είπε:

Ναι έκανα doppler και μου το είπε ο εμβρυολογος

Εννοώ σου είπε ότι πρέπει να ανησυχειτε;;

Just now, Pagotoula είπε:

Το έψαξες εμπεριστατωμένα με τον Εοπυ; Εγώ που ρώτησα ξανά την ξαδέρφη μου που γέννησε τα διδυμάκια της 7 μηνών πέρσυ στο Ιασώ και νοσηλεύτηκαν 2 μήνες στην Μενν, μου είπε ότι πλήρωσαν μια συμμετοχή, την οποία τελικά κι αυτή πήραν πίσω μετά από ένα διάστημα κάνοντας μια αίτηση. Το ίδιο μου είπε και άλλη γνωστή που γέννησε στο Μητέρα και το μωρό νοσηλεύτηκε 25μέρες. Αλλά όπως και να χει....να σκέφτεσαι ότι δεν θα χρειαστεί καν!!!!!

Κορίτσια από εοππυ παίρνουμε τίποτα για τη γεννα; Κατι  απο αυτα τα 1600-1800 που ζητά το ιδιωτικο μαιευτήριο για το 3κλινο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια κοριτσια. Ευχομαι σε ολες μας αδειες κοιλιτσες γεματες αγκαλιτσες. Νομιζω ειχα ξανα γραψει με την νεα χρονια, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη!!! Η ανοια ξεκινησε!! Δυστυχως δεν μπορω με τιποτα να διαβασω οοοοολα αυτα τα μνμ σας, περα απο τα τελευταια κ καποιοα διασπαρτα. Ειμαι πλεον στην 33w κ καθε μερα δυσκολευομαι ολο κ περισσοτερα. Απο σιδηρο ειμαι στα 2 κ μαγνησιο στα 3 max. Πηγαμε γιατρο, ειναιολα μια χαρα. Ζυγιζει 2κιλα κ θα φτασει περιπου στα 3,5κιλα. Στο θεμα θηλασμου θα σας πω τι βοηθησε εμενα κ τι οχι. Ο γιος μου ειναι 3 χρονων κ θηλαζουμε,δεν εχουμε αποθηλασει. Με βοηθησε πολυ σε συγκεντρωσεις θηλασμου που πηγαινα στην εγκυμοσυνη της la leche, μαθαινεις πολλα για τον θηλασμο κ περι μυθου κ πραγματικοτητας.Γιατι τα περισσοτερα ειναι μυθος. Οπως επισης μανουλες σε βοηθανε πολυ με τις εμπειριες τουσ κ αργοτερα καταλαβαινεις οτι πολλα που συμβαινυν ειναι απολυτα φυσιολογικα. Υπαρχει κ αναλογη ομαδα στο fb σε ολες τις πολεις, οπου επισης σε βοηθανε πολυ κ τα αρχεια τους κ οι ερωτησεις απο αλλες μανουλες. Ειχα παρει ενα βιβλιο της Πατσουρου, παιδιατρος στη θεσσαλονικη κ πιστοποιημενη συμβουλος, οπου με βοηθησε παρα πολυ, ακομα κ τωρα  το διαβαζω. Εχει κ μια σειρα απο σχετικα βιντεο της στο youtube επισης πολυ βοηθητικα. Γενικα δεν υπαρχουν σχετικοι παιδιατροι με τον θηλασμο, ποσο μαλλον εδω που μενω επαρχια. Ελαχιστοι ειναι. Οι περισσοτεροι σου λενε μπαρουφες κ φτανεις στο τελος να αποθηλασεις. Εμενα απο 4 ημερων μου ελεγε ο παιδιατρος ο οποιος υποτιθεται μου τον συνεστησαν για φιλικο προς τον θηλασμο, οτι δεν εχω γαλα κ πρεπει να δωσω ξενο το γνωστο ποιηματακι. Τωρα για το θηλαστρο που ανεφεραν καποια κοριτσια, καλο ειναι να χρησιμοποιηει μονο εαν ειναι απαραιτητο κ αυτο να ειναι νοσοκομειακο για συστηματικη χρηση κ παντα το μωρο να μπαινει ενδιαμεσα ή κ συγχρωνος στο στηθος. Οχι μονο θηλαστρο. Το θηλαστρο χωρις να μπαινει το μωρο, μειωνει την παραγωγη. Οσο πιο πολυ ειναι το μωρο στο στηθος, τοσο η παραγωνη αυξανεται. Το σαλιο δημιουργει το ερεθισμα της παραγωγης. Και σε καμια περιπτωση δεν μπορει να βγαλει το γαλα που βγαζει το μωρο. Τις πρωτες μερες το γαλα που εχουμε κ χωραει στο στομαχι του μωρου, ειναι ελαχιστα ml. Οσο ενα κερασακι. Μην περιμενετε παραπανω. Κ μονο με τις πανες μπορειτε να καταλαβετε εαν τρεφεται σωστα. Αυτα!! Εγραψα ολοκληρο σεντονι. Τωρα ειτε θηλασουμε, ειτε οχι δεν μας κανει λιγοτερο ή περισσοτερο μανουλες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Εννοώ σου είπε ότι πρέπει να ανησυχειτε;;

Κορίτσια από εοππυ παίρνουμε τίποτα για τη γεννα; Κατι  απο αυτα τα 1600-1800 που ζητά το ιδιωτικο μαιευτήριο για το 3κλινο;;

Όχι αγάπη, αυτές φαντάσου είναι οι τιμές για ασφαλισμένες με Εοπυ, δηλαδή παίρνουν και κάποιο ποσό από τον Εοπυ. Αν δεν έχεις ασφάλεια, είναι ακόμα υψηλότερες οι τιμές.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2020 at 7:33 ΜΜ, Ματίλντα20 είπε:

Κορίτσια διαβάζω αυτά που γράφετε και σκέφτομαι πως τζάμπα δίνω κάθε φορά το 50€ στην επίσκεψη. 

1. Τράχηλο έχει να τσεκάρει από την 24η εβδομάδα. Αύριο έχω ραντεβού και θα του το πω.

2. Αυτό με το κόκκινο και μπλε φωτάκι το έχω δει μόνο στην αυχενική και στην Β' Επιπέδου. Τί τσεκάρει θα ήθελα να ήξερα...

3. Σε κάθε ραντεβού σας δίνει "εκτύπωση" της εξέτασης; Εννοώ ένα χαρτί όπου αναγράφονται πληροφορίες για το έμβρυο, όπως π.χ. γραμμάρια κλπ; Εμένα σταμάτησε στον 5ο μήνα. Τώρα μόνο προφορικά.

Μου φαίνεται θα πάω με νεύρα αύριο στο ραντεβού...

Καλησπερα Ματιλντα. Τραχηλο νομιζω τον ελεγχει μεσω υπερηχου. Δεν ειμαι βεβαια κ σιγουρη, περασε καιρος απο την προηγουμενη εγκυμοσυνη. Το μπλε κ το κοκκινο οπου για εμενα ειναι απο τις συμαντηκες εξετασεις, καθε γορα που παω το ελεγχει. Εχει να κανει με τα υγρα, εαν τρεφεται σωστα την ροη του αιματος κ.α. Σε καθε εξεταση μου τα περναει ολα σε dvd κ μου δινει κ καποια εκτυπωμενα, που να σου πω την αληθεια δεν καταλαβα ποτε. Τον φακελο με ολες τις εξετασεις τον εχω παντα εγω,ο γιατρος εχει το δικο του αρχειο. Συγκεκριμενα μου ειχε τονισει πολλες φορες, επειδη στην προηγουμενη εγκυμοσυνη ταξιδευα πολυ, οτι οπου κ να παω εκτος, τον φακελο μου πρεπει να τον εχω μαζι μου. Οτι δηποτε γινει κ χρειαστει γιατρος να εχει πληρη εικονα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα, κι εγώ είχα αυξημένες αντιστάσεις στις μητριαίες και η πιθανότητα για προεκλαμψία προκύπτει από αυτό αν κατάλαβα σωστά στο γιατρό. Πίεση δεν έχω, ούτε και πριν είχα και παίρνω σαλοσπίρ και τίποτα άλλο (δεν ξέρω σε ποιες ενέσεις αναφέρεσαι). 

Στη γέννα μου είπε ο γιατρός ότι δε θα υπάρχει θέμα ακόμα κι αν το κόψω λίγες μέρες πριν και το διευκρίνισα γιατί θέλω οπωσδήποτε επισκληρίδιο και με αντιπηκτικά όπως το σαλοσπίρ, η αναλγησία αποτελεί αντένδειξη. Εμπιστεύομαι τον γιατρό και για αυτό θεωρώ ότι είμαστε καλυμμένες. 

Απλα εχω ακούσει σε κάποιες κοπέλες που έχουν αυτο το προβλημα εκτός απο Σαλοσπίρ δίνουν και αντιπηκτικές ενέσεις .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Όχι αγάπη, αυτές φαντάσου είναι οι τιμές για ασφαλισμένες με Εοπυ, δηλαδή παίρνουν και κάποιο ποσό από τον Εοπυ. Αν δεν έχεις ασφάλεια, είναι ακόμα υψηλότερες οι τιμές.

Κατάλαβα, τελεια!!! Χαχα!!!Ευτυχώς ειμαι ασφαλισμένη!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Polly1 είπε:

Εννοώ σου είπε ότι πρέπει να ανησυχειτε;;

Κορίτσια από εοππυ παίρνουμε τίποτα για τη γεννα; Κατι  απο αυτα τα 1600-1800 που ζητά το ιδιωτικο μαιευτήριο για το 3κλινο;;

Μου είπε να παρακολουθώ τις κινήσεις του μωρού να κάνει 10 από το πρωι που ξυπναω μέχρι το μεσημερι και αγχωθει

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, έχει καμία θέμα με αιμορροίδες εξωτερικές;; Έχω πάθει κι απαυτό εδώ και 2 βδομάδες και πλέον άρχισαν να με πονάνε πολύ στην...τουαλέτα κι όταν είμαι καθιστή για ώρα επισής... :cry:

πρίν από 41 λεπτά , iliana88 είπε:

Μου είπε να παρακολουθώ τις κινήσεις του μωρού να κάνει 10 από το πρωι που ξυπναω μέχρι το μεσημερι και αγχωθει

Γιατί πρέπει να το κάνεις αυτό; Προληπτικά;; Εμένα που τον ρωτούσα αν χρειάζεται να ελέγχουμε τις κινήσεις, μου είπε ότι θεωρητικά στην 28η με 32η εβδομάδα τα μωρά είναι πιο ενεργητικά από ότι στην υπόλοιπη εγκυμοσύνη και μπορείς να κάθεσαι ξαπλωμένη 2 φορές τη μέρα, μία το πρωί και μία το βράδυ και σε διάστημα μιας ώρας να ελέγχεις ότι έχουν συμπληρωθεί 10 κινήσεις. Αλλά δεν μου είπε να το κάνω υποχρεωτικά. Λες να μην κατάλαβα; Επίσης αυτό το 10 κινήσεις...δεν το έχω πολυκαταλάβει... Καμιά φορά εντός λίγων δευτερελόπτεων με χτυπάει πολλές φορές...ή σε δύο σημεία ταυτόχρονα.. Αυτό τι θεωρείται; Μία κίνηση ή πολλές;;;:huh:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iliana88 said:

Μου είπε να παρακολουθώ τις κινήσεις του μωρού να κάνει 10 από το πρωι που ξυπναω μέχρι το μεσημερι και αγχωθει

 

Just now, Pagotoula said:

Κοριτσια, έχει καμία θέμα με αιμορροίδες εξωτερικές;; Έχω πάθει κι απαυτό εδώ και 2 βδομάδες και πλέον άρχισαν να με πονάνε πολύ στην...τουαλέτα κι όταν είμαι καθιστή για ώρα επισής... :cry:

Γιατί πρέπει να το κάνεις αυτό; Προληπτικά;; Εμένα που τον ρωτούσα αν χρειάζεται να ελέγχουμε τις κινήσεις, μου είπε ότι θεωρητικά στην 28η με 32η εβδομάδα τα μωρά είναι πιο ενεργητικά από ότι στην υπόλοιπη εγκυμοσύνη και μπορείς να κάθεσαι ξαπλωμένη 2 φορές τη μέρα, μία το πρωί και μία το βράδυ και σε διάστημα μιας ώρας να ελέγχεις ότι έχουν συμπληρωθεί 10 κινήσεις. Αλλά δεν μου είπε να το κάνω υποχρεωτικά. Λες να μην κατάλαβα; Επίσης αυτό το 10 κινήσεις...δεν το έχω πολυκαταλάβει... Καμιά φορά εντός λίγων δευτερελόπτεων με χτυπάει πολλές φορές...ή σε δύο σημεία ταυτόχρονα.. Αυτό τι θεωρείται; Μία κίνηση ή πολλές;;;:huh:

Πολλες θεωρουνται Παγωτουλα μου απ οσο ξερω. Μπορει να ειναι γυρισμα κλωτσια λοξυγκας κλπ δν εχει σημασια αρκει να μην φαινεται νοθρο! Ειναι προληπτικο μετρο γενικα στο 3ο τριμηνο καθως μειωνεται ο χωρος που εχουν για κινησεις σιγα σιγα. Πολλες φορες μου χει τυχει να μην ακουω πολυ το μωρο μες τη μερα κ οταν κατσω με τροπο που ξυπναει κ κουνιεται ν μετρήσω κ να ηρεμισω. Ειναι νορμαλ να το ζητισει ο γιατρος αυτο Ηλιαννα.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...