Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Polly1 είπε:

Εμένα σ αυτη τη βδομαδα ήταν 1300 περίπου γι αυτο φοβάμαι μήπως είναι λίγα και ίσως γι  αυτο ευθύνεται που ούτε εγώ έχω πάρει κιλά! Δεν ξέρω, ίσως είναι άσχετο! Ο γιατρός δεν ανησύχησε.Θα δούμε μεθαυριο 

Δεν νομίζω ότι τα κιλά της εγκύου έχουν τόση σχέση με τα κιλά του μωρού αλλά με το κατά πόσο τροφοδοτείται σωστά από τον πλακούντα. Γνώμη μου πάντα. Ίσα ίσα εσείς που πήρατε λίγα κιλά θα βγείτε από το μαιευτήριο κορμάρες! Εγώ παίρνω αρκετά κιλά στις εγκυμοσύνες, και μετά χρειάζομαι ένα εξάμηνο για να τα χάσω. Τώρα που είμαι 35, μπορεί να χρειαστώ και παραπάνω. 

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Sweet_child είπε:

Δεν νομίζω ότι τα κιλά της εγκύου έχουν τόση σχέση με τα κιλά του μωρού αλλά με το κατά πόσο τροφοδοτείται σωστά από τον πλακούντα. Γνώμη μου πάντα. Ίσα ίσα εσείς που πήρατε λίγα κιλά θα βγείτε από το μαιευτήριο κορμάρες! Εγώ παίρνω αρκετά κιλά στις εγκυμοσύνες, και μετά χρειάζομαι ένα εξάμηνο για να τα χάσω. Τώρα που είμαι 35, μπορεί να χρειαστώ και παραπάνω. 

Μια χαρα είναι το 6μηνο! Επειδή υπάρχει και ενδεχόμενο προωροτητας Με απασχολεί το θέμα των κιλών λιγο παραπανω! Ειμαι πολυ περίεργη για το Σάββατο! Την προηγούμενη φορα ήταν στα κατώτερα φυσιολογικά κι ομως ο γιατρός δεν το σχολίασε καν. Βέβαια είχα κάνει τη μέτρηση στο ιατρείο κι όχι στο μαιευτήριο όπως συνήθως! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Τελεια κοριτσι!! Με το καλο ολα να πανε κ να πετύχει το vbac ευχομαι!! :) Για μενα ηταν πολύ ομορφη εμπειρία κ μεγαλη διαφορα το μετα σε σχεση με την καισαρικη!

Ευχαριστώ πολύ! Κι εσύ για φυσιολογικά δεν πας πάλι τωρα;; μιας και ανέφερες το μετά της καισαρικής, θέλω αυτή τη φορά να είμαι πιο έτοιμη αν τυχόν καταλήξω πάλι εκεί. Χρειάζεται πιστεύεις κάποια ζώνη Ή κάτι που να "συγκρατεί" την κοιλιά και τξν τομη μετα στο σπιτι; Έχω ακούσει για κορσεδες αλλά δεν μου φαίνεται άνετο. @Sweet_child πες μου κι εσύ την γνώμη σου μιας και έχεις κανει καισαρική. Γιατί η αλήθεια είναι ότι στην πρώτη δεν το έψαξα. Επίσης τώρα που θα πας για καισαρική πόσο καιρό πριν την Πητ θα σε βαλει; τύπου λίγες μέρες Ή μπορεί και βδομάδες; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda said:

Ευχαριστώ πολύ! Κι εσύ για φυσιολογικά δεν πας πάλι τωρα;; μιας και ανέφερες το μετά της καισαρικής, θέλω αυτή τη φορά να είμαι πιο έτοιμη αν τυχόν καταλήξω πάλι εκεί. Χρειάζεται πιστεύεις κάποια ζώνη Ή κάτι που να "συγκρατεί" την κοιλιά και τξν τομη μετα στο σπιτι; Έχω ακούσει για κορσεδες αλλά δεν μου φαίνεται άνετο. @Sweet_child πες μου κι εσύ την γνώμη σου μιας και έχεις κανει καισαρική. Γιατί η αλήθεια είναι ότι στην πρώτη δεν το έψαξα. Επίσης τώρα που θα πας για καισαρική πόσο καιρό πριν την Πητ θα σε βαλει; τύπου λίγες μέρες Ή μπορεί και βδομάδες; 

Ναι πρωτα ο Θεος παμε παλι με φυσιλογικο αν δεν προκυψει κατι αλλο. Καλο ειναι να είσαι προετοιμασμενη για ολα μωρε..εγω ηταν να παω με vbac κ φτασαμε 40+3 μερες κ κλεισαμε ραντεβου για καισαρική κ τελευταια μερα τελικα γέννησα φυσιολογικα..δεν το περιμενα! Για την κοιλια το σιγουρο ειναι πως όντως στηριξη με ειχε βοηθισει αλλα οχι κορσες. Φορούσα ψηλομεσα εσωρουχα κ παντελονια γιατι δεν αντεχα κατι παραπάνω. Πονούσα με την παραπανω πιεση για 4 μηνες μετα. Κ οτι διαβασα για κορσε δν ήταν ξεκάθαρο αν οντως οφελει..

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Δεν νομίζω ότι τα κιλά της εγκύου έχουν τόση σχέση με τα κιλά του μωρού αλλά με το κατά πόσο τροφοδοτείται σωστά από τον πλακούντα. Γνώμη μου πάντα. Ίσα ίσα εσείς που πήρατε λίγα κιλά θα βγείτε από το μαιευτήριο κορμάρες! Εγώ παίρνω αρκετά κιλά στις εγκυμοσύνες, και μετά χρειάζομαι ένα εξάμηνο για να τα χάσω. Τώρα που είμαι 35, μπορεί να χρειαστώ και παραπάνω. 

Βασικά, επειδή το έχω αναλύσει αρκετά με το γιατρό μου, όπως έχω ξαναγράψει, παίζουν πολλά ρόλο. Ακόμα και με όταν αναφερόμαστε σε πολλά ή λίγα κιλά, είναι κάτι σχετικό, διότι τα ιδανικά κιλά μιας εγκυμοσύνης οριοθετούνται με βάση τον δείκτη μάζας σώματος της γυναίκας πριν την κύηση. Διαφορετικό να μιλάμε πχ για μια γυναίκα με ύψος 1,65 και 65 κιλά προ κύησης, διαφορετικό αν η ίδια γυναίκα ήταν 75 ή 55 ή 45. Στις δύο πρώτες περιπτώσεις όντως δεν παίζει ρόλο το αν θα πάρει 5 ή 10 κιλά, στην τελευταία όμως παίζει. Γενικά όταν αναφερόμαστε σε μια υπέρβαρη ή ελλιποβαρή γυναίκα, υπάρχει ένα φυσιολογικό και υγιές πλαίσιο, μέσα στο οποίο πρέπει να κινηθεί για να μπορεί και το έμβρυο να είναι υγιές. Από εκεί κι έπειτα, αν μιλάμε για νορμάλ περίπτωση, προφανώς και συντρέχουν και άλλοι λόγοι, όπως οι ροές στις μητριαίες, η αιμάτωση του πλακούντα, ο διαβήτης κλπ, κλπ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, KNecky είπε:

Ναι πρωτα ο Θεος παμε παλι με φυσιλογικο αν δεν προκυψει κατι αλλο. Καλο ειναι να είσαι προετοιμασμενη για ολα μωρε..εγω ηταν να παω με vbac κ φτασαμε 40+3 μερες κ κλεισαμε ραντεβου για καισαρική κ τελευταια μερα τελικα γέννησα φυσιολογικα..δεν το περιμενα! Για την κοιλια το σιγουρο ειναι πως όντως στηριξη με ειχε βοηθισει αλλα οχι κορσες. Φορούσα ψηλομεσα εσωρουχα κ παντελονια γιατι δεν αντεχα κατι παραπάνω. Πονούσα με την παραπανω πιεση για 4 μηνες μετα. Κ οτι διαβασα για κορσε δν ήταν ξεκάθαρο αν οντως οφελει..

Όταν λες ψηλόμεσα εσώρουχα, πάνω από τον οφαλο; από που τα είχες παρει; είδα κάτι τέτοιο στα orchestra αλλά δεν ήταν 100% βαμβακερα και είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Θυμάμαι ότι ένιωθα αστάθεια στα κοιλιά και φοβόμουνα να σκύψω και να κάνω το οτιδήποτε ειδικά αφότου έβγαλα τις γάζες οπότε πιστεύω τώρα σε ενδεχόμενη καισαρική θα με βοηθήσει μια στηριξη όπως λες. Και τελικά τα καταφέρω φαντάζομαι χαμένα δεν θα πάνε.. ειδικά αν πρόκειται για εσώρουχα.. 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 32+3 έχω πάρει 8 κιλα ..Αλλά έχω αρχίσει κ τρώωωωωω πεινάωωωωω ΧΑΧΑ...μ είπε προγραμματίσμενη καισαρική 10 μέρες πριν την πήτ..δηλ από 16 Μαρτίου στις 6 Μαρτίου θα γεννήσω εκτός απροόπτου..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! @asda μου είπε 7-10 μέρες νωρίτερα. Εάν αισθάνεσαι σίγουρη για τον εαυτό σου και για το γιατρό σου να τολμήσεις το vbac! Εγώ δυστυχώς δεν αισθάνομαι σιγουριά, φοβάμαι ότι και πάλι δεν θα τα καταφέρω. Είχα πολύ μακρύ και σκληρό τράχηλο, το ίδιο και τώρα. Συν αυτό που είπα, ότι θέλω να βγει γρήγορα να ησυχάσω. Ζώνες και τέτοια δεν φόρεσα ποτέ, η κοιλιά μου επανήλθε στα φυσιολογικά γρήγορα από μόνη της. Αχ κορίτσια θα πέσω στην μαύρη κατάθλιψη! @ALEX210 κι εσύ λίγα πήρες! Εγώ ξεκίνησα 1.70 ύψος 59-60 κιλά και τώρα.... κλαψ κλαψ κλαψ! Θα το παλέψω να μην πάρω πάνω από 2-3 κιλά ακόμη ώστε να φτάσω τα 18 όπως στην κόρη μου. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Τι κανετε?? Εγω εφτασα στη 34w1d. Η μικρη μας πριν 10μερες που πηγαμε γιατρο ηταν πολυ καλη. Ζυγιζε 2 κιλα. Και εγω για Vbac παω, εαν ολα πανε καλα. Τον γιο μου τον γεννησα με καισαρικη στις 41 εβδομαδες. Ελπιζω τωρα σε ενα φυσικο τοκετο.Εχω βαλει 9 κιλα προς το παρον, παρολο που δεν τρωω. Καποια κοπελα που ρωτησε για ζωνη, εγω που δεν ειχα βαλει στη προηγουμενη γεννα, το μετανιωσα. Βεβαια ειχα πολυ μεγαλη κοιλια στην εγκυμοσυνη, αλλα πιστευω η ζωνη θα με βοηθουσε. Τωρα θα παρω. Αρχισα σιγα σιγα να ετοιμαζω τα πραγματα, Δυσκολευομαι λιγο, γιατι κουραζομαι πολυ ευκολα, αλλα καθε μερα κανω κ απο λιγα. Τα περισσοτερα τα εχουμε, δεν νομιζω να χρειαστουμε κατι να παρουμε. Την Τριτη ξεκινησα μαθηματα τοκετου, Ξεκινησα να διαβαζω κ το βιβλιο θηλασμου για ταντεμ, μιας κ ο μεγαλος μου θηλαζει. Και γω θεωρω οτι δεν παιζει ρολο τα κιλα της εγκυου, με τα κιλα του μωρου. Μου το ειχε αναφερει κ ο γιατρος μου καποια στιγμη. Ειτε τρως, ειτε εχεις κιλα, ειτε βαζει ή δεν βαζεις, το μωρο αυτο που ειναι να παρει θα το παρει. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, asda said:

Όταν λες ψηλόμεσα εσώρουχα, πάνω από τον οφαλο; από που τα είχες παρει; είδα κάτι τέτοιο στα orchestra αλλά δεν ήταν 100% βαμβακερα και είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω. Θυμάμαι ότι ένιωθα αστάθεια στα κοιλιά και φοβόμουνα να σκύψω και να κάνω το οτιδήποτε ειδικά αφότου έβγαλα τις γάζες οπότε πιστεύω τώρα σε ενδεχόμενη καισαρική θα με βοηθήσει μια στηριξη όπως λες. Και τελικά τα καταφέρω φαντάζομαι χαμένα δεν θα πάνε.. ειδικά αν πρόκειται για εσώρουχα.. 

Καλημερα!! Νομιζω τα ειχα βρει online τα εσωρουχα δεν θυμαμαι ακριβως..λογικα θ υπαρχουν σε εσωρουχαδικα παντως! Στο orchestra πηρα ζωνη τωρα να μου κρατα την κοιλια κ ειναι τέλεια!..λογικα θα βοηθα πολυ μετα την καισαρικη!

Just now, eleniart said:

Καλημερα κοριτσια. Τι κανετε?? Εγω εφτασα στη 34w1d. Η μικρη μας πριν 10μερες που πηγαμε γιατρο ηταν πολυ καλη. Ζυγιζε 2 κιλα. Και εγω για Vbac παω, εαν ολα πανε καλα. Τον γιο μου τον γεννησα με καισαρικη στις 41 εβδομαδες. Ελπιζω τωρα σε ενα φυσικο τοκετο.Εχω βαλει 9 κιλα προς το παρον, παρολο που δεν τρωω. Καποια κοπελα που ρωτησε για ζωνη, εγω που δεν ειχα βαλει στη προηγουμενη γεννα, το μετανιωσα. Βεβαια ειχα πολυ μεγαλη κοιλια στην εγκυμοσυνη, αλλα πιστευω η ζωνη θα με βοηθουσε. Τωρα θα παρω. Αρχισα σιγα σιγα να ετοιμαζω τα πραγματα, Δυσκολευομαι λιγο, γιατι κουραζομαι πολυ ευκολα, αλλα καθε μερα κανω κ απο λιγα. Τα περισσοτερα τα εχουμε, δεν νομιζω να χρειαστουμε κατι να παρουμε. Την Τριτη ξεκινησα μαθηματα τοκετου, Ξεκινησα να διαβαζω κ το βιβλιο θηλασμου για ταντεμ, μιας κ ο μεγαλος μου θηλαζει. Και γω θεωρω οτι δεν παιζει ρολο τα κιλα της εγκυου, με τα κιλα του μωρου. Μου το ειχε αναφερει κ ο γιατρος μου καποια στιγμη. Ειτε τρως, ειτε εχεις κιλα, ειτε βαζει ή δεν βαζεις, το μωρο αυτο που ειναι να παρει θα το παρει. 

Με το καλό κ εσυ Ελενη για vbac κ μακάρι να πανε ολα τελεια!! Κ γω 42 βδομ ειχα φτασει κ εκανα καισαρική κ μετα στο vbac αργησε ο μικρος αλλα τα καταφεραμε!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα και από εμένα! 

Είμαι 35 εβδομάδων και το μπεμπέ μου είναι 2.100κιλά :) Πήρα 15 κιλά στην εγκυμοσύνη μου, κυρίως επειδή τρώω σαν γουρουνάκι και καλά λόγω εγκυμοσύνης :P Ελπίζω να τα χάσω σύντομα μετά τη γέννα γιατί έχω γάμο το καλοκαίρι και πρέπει να χωρέσω σε ένα καινούριο σούπερ-πανέμορφο φόρεμα που είχα πάρει πέρσι την άνοιξη. 

Όσον αφορά τα εσώρουχα, εγώ πήρα βαμβακερά από το Τζάμπο για να μην λυπηθώ να τα πετάξω μετά. 

Κατά τα άλλα, τι τιμές είναι αυτές που διαβάζω για τις κλινικές στην Αθήνα; :shock: Εμάς στη Θεσσαλονίκη το τρίκλινο ξεκινά από 1000 ευρώ περίπου (χώρια η αμοιβή γιατρού και αναισθησιολόγου φυσικά). 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Καλημερα!! Νομιζω τα ειχα βρει online τα εσωρουχα δεν θυμαμαι ακριβως..λογικα θ υπαρχουν σε εσωρουχαδικα παντως! Στο orchestra πηρα ζωνη τωρα να μου κρατα την κοιλια κ ειναι τέλεια!..λογικα θα βοηθα πολυ μετα την καισαρικη!

Με το καλό κ εσυ Ελενη για vbac κ μακάρι να πανε ολα τελεια!! Κ γω 42 βδομ ειχα φτασει κ εκανα καισαρική κ μετα στο vbac αργησε ο μικρος αλλα τα καταφεραμε!

Σευχαριστω πολυ. Μακαρι να τα καταφερουμε. Γιατι εκτος οτι δεν την θελω την καισαρικη με τιποτα, στο γιο μου με κλαματα μπηκα, δεν εχουμε βοηθεια. Ο αντρας μου θα πρεπει να καθισει με τον μικρο κ εγω να ειμαι μονη στη κλινικη. Εκτος απο αυτο, μετα στο σπιτι, μονη χειρουργημενη με ενα μωρο κ ενα τριχρονο, δυσκολα θα ειναι. Ας ελπισουμε πως ολα θα πανε καλα.

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα και από εμένα! 

Είμαι 35 εβδομάδων και το μπεμπέ μου είναι 2.100κιλά :) Πήρα 15 κιλά στην εγκυμοσύνη μου, κυρίως επειδή τρώω σαν γουρουνάκι και καλά λόγω εγκυμοσύνης :P Ελπίζω να τα χάσω σύντομα μετά τη γέννα γιατί έχω γάμο το καλοκαίρι και πρέπει να χωρέσω σε ένα καινούριο σούπερ-πανέμορφο φόρεμα που είχα πάρει πέρσι την άνοιξη. 

Όσον αφορά τα εσώρουχα, εγώ πήρα βαμβακερά από το Τζάμπο για να μην λυπηθώ να τα πετάξω μετά. 

Κατά τα άλλα, τι τιμές είναι αυτές που διαβάζω για τις κλινικές στην Αθήνα; :shock: Εμάς στη Θεσσαλονίκη το τρίκλινο ξεκινά από 1000 ευρώ περίπου (χώρια η αμοιβή γιατρού και αναισθησιολόγου φυσικά). 

Κοντα ειμαστε!! Τα περισσοτερα φευγουν μολις γεννησεις. Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη εβαλα 17 κ μεχρι να βγω ειχα χασει τα 10 κιλα. Με μια καλη διατροφη, θα χασεις κ τα υπολοιπα. Και εγω διαβαζω τις τιμες που γραφουν τα κοριτσια κ εχω παθει ενα σοκ!!! Εγω ειχα πληρωσει περιπου 1200 για μονοκλινο καισαρικη. Κ ο γιατρος ειχε παρει 900. Νομιζω οτι αυτα τα χρηματα ειναι καλα. Βεβαια εχουμε μια κλινικη μονο, δεν εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, eleniart είπε:

Σευχαριστω πολυ. Μακαρι να τα καταφερουμε. Γιατι εκτος οτι δεν την θελω την καισαρικη με τιποτα, στο γιο μου με κλαματα μπηκα, δεν εχουμε βοηθεια. Ο αντρας μου θα πρεπει να καθισει με τον μικρο κ εγω να ειμαι μονη στη κλινικη. Εκτος απο αυτο, μετα στο σπιτι, μονη χειρουργημενη με ενα μωρο κ ενα τριχρονο, δυσκολα θα ειναι. Ας ελπισουμε πως ολα θα πανε καλα.

Κοντα ειμαστε!! Τα περισσοτερα φευγουν μολις γεννησεις. Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη εβαλα 17 κ μεχρι να βγω ειχα χασει τα 10 κιλα. Με μια καλη διατροφη, θα χασεις κ τα υπολοιπα. Και εγω διαβαζω τις τιμες που γραφουν τα κοριτσια κ εχω παθει ενα σοκ!!! Εγω ειχα πληρωσει περιπου 1200 για μονοκλινο καισαρικη. Κ ο γιατρος ειχε παρει 900. Νομιζω οτι αυτα τα χρηματα ειναι καλα. Βεβαια εχουμε μια κλινικη μονο, δεν εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις. 

Σε ποια πόλη είσαι εσύ και παίζουν τέτοιες τιμές;;; Στην Αθήνα πάντως γύρω στα 1800 είναι το 3κλίνο, συμπεριλαμβανομένου αναισθιοσολόγου κι έξτρα η αμοιβή του γιατρού σου, η οποία ποικίλει από 1000 -1500 έως και 3000-3500 έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Στη Δραμα. Αυτα πληρωσα πριν τρια χρονια. Μεσα σ αυτα ηταν η κλινικη, ο αναισθησιολογος κ ο παιδιατρος. Βεβαια μου το χρεωσε για φυσιολογικο τοκετο κ οχι για καισαρικη επειδη ηταν γνωστος αυτος που ειχε την κλινικη, αλλα η διαφορα ηταν περιπου 200ε . Κ παλι αυτα τα ποσα που ακουω δεν τα φτανω. Τωρα ποσο θα μου βγει σε αυτη την γεννα, θα γραψω οταν γεννησω!!! Κ στην καισαρικη παντα εχει δυο γιατρους εδω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, eleniart said:

Σευχαριστω πολυ. Μακαρι να τα καταφερουμε. Γιατι εκτος οτι δεν την θελω την καισαρικη με τιποτα, στο γιο μου με κλαματα μπηκα, δεν εχουμε βοηθεια. Ο αντρας μου θα πρεπει να καθισει με τον μικρο κ εγω να ειμαι μονη στη κλινικη. Εκτος απο αυτο, μετα στο σπιτι, μονη χειρουργημενη με ενα μωρο κ ενα τριχρονο, δυσκολα θα ειναι. Ας ελπισουμε πως ολα θα πανε καλα.

Κοντα ειμαστε!! Τα περισσοτερα φευγουν μολις γεννησεις. Στην προηγουμενη εγκυμοσυνη εβαλα 17 κ μεχρι να βγω ειχα χασει τα 10 κιλα. Με μια καλη διατροφη, θα χασεις κ τα υπολοιπα. Και εγω διαβαζω τις τιμες που γραφουν τα κοριτσια κ εχω παθει ενα σοκ!!! Εγω ειχα πληρωσει περιπου 1200 για μονοκλινο καισαρικη. Κ ο γιατρος ειχε παρει 900. Νομιζω οτι αυτα τα χρηματα ειναι καλα. Βεβαια εχουμε μια κλινικη μονο, δεν εχεις την δυνατοτητα να επιλεξεις. 

Μακαρι κοπελα μου να γεννησουμε φυσιολογικα γιατι ειναι πραγματικα ολα πιο ευκολα! Κ δυνατη ενιωθα κ δεν πονουσα τοσο κ γενικα η ψυχολογια ανεβηκε παρα πολυ κ αυτο βοηθισε σε ολα! Με ρωτούσαν αν ποναω απο τα ραμματα του περινέου αλλα μπροστα στην καισαρικη ηταν παιχνιδακι. Θελει να κρατήσουμε μακρια το αγχος γιατι επηρεάζει πολυ την προοδο του τοκετου.. επισης ο δικος μου γιατρος μου ειχε πει πρεπει να αποφυγουμε πρόκληση οταν παμε για vbac γιατι αυξανει τις πιθανοτητες επαναληψης καισαρικης λογω των πιο εντονων συσπασεων.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...