Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

6 ώρες πρίν, Ελλην είπε:

Κοριτσια θα εχουμε καθετηρα ανεξαρτητως του εαν γεννησουμε φυσιολογικα η με καισαρικη; Δεν μ αρεσει καθολου η ιδεα του καθετηρα! Βεβαια θα μου πειτε εδω ολοκληρο τοκετο θα περασουμε, τον καθετηρα σκεφτεσαι εσυ;

Δεν ξέρω σίγουρα αλλά πραγματικά δεν είναι τπτ ο καθετήρας.... Είναι το τελευταίο που θα έπρεπε να μας απασχολεί!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

6 ώρες πρίν, Ελλην είπε:

Κοριτσια θα εχουμε καθετηρα ανεξαρτητως του εαν γεννησουμε φυσιολογικα η με καισαρικη; Δεν μ αρεσει καθολου η ιδεα του καθετηρα! Βεβαια θα μου πειτε εδω ολοκληρο τοκετο θα περασουμε, τον καθετηρα σκεφτεσαι εσυ;

Πραγματικά, πεταλούδες, καθετήρες, ακόμη και την επισκληρίδιο ούτε που θα τα καταλάβεις μπροστά στη γέννα και ακόμη περισσότερο όταν αντικρίσεις το μωρό σου!

  • Μου αρέσει 3

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κόριτσια στην καισαρική δεν βάζουν πλέον όλοι οι γιατροί καθετήρα. Ρωτήστε τον γιατρό σας. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το γεγονός ότι πλέον γίνεται μόνο επισκληρήδιος όπως στον φτ. Γνωρίζω 2 περιπτώσεις που γέννησαν με καισαρική τον τελευταιό χρόνο, η μία Ρέα, η άλλη Ιασώ κι ούτε σε αυτές έβαλαν και είμαστε σε διαφορετικούς γιατρούς. Αν κι όπως είπε κι η Τέτα αυτό είναι το τελευταίο πραγματικά. Κι εγώ δηλαδή με τόσα που χω περάσει για να φτάσω ως εδώ είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Εδώ η καισαρική, που είναι χειρουργείο και ειλικρινά δεν με νοιάζει καθόλου.

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Πάντως κόριτσια στην καισαρική δεν βάζουν πλέον όλοι οι γιατροί καθετήρα. Ρωτήστε τον γιατρό σας. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το γεγονός ότι πλέον γίνεται μόνο επισκληρήδιος όπως στον φτ. Γνωρίζω 2 περιπτώσεις που γέννησαν με καισαρική τον τελευταιό χρόνο, η μία Ρέα, η άλλη Ιασώ κι ούτε σε αυτές έβαλαν και είμαστε σε διαφορετικούς γιατρούς. Αν κι όπως είπε κι η Τέτα αυτό είναι το τελευταίο πραγματικά. Κι εγώ δηλαδή με τόσα που χω περάσει για να φτάσω ως εδώ είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Εδώ η καισαρική, που είναι χειρουργείο και ειλικρινά δεν με νοιάζει καθόλου.

 

Εγώ πάντως κορίτσια τον ήθελα τον καθετήρα, διότι δεν σηκώθηκα γρήγορα δυστυχώς, κι όταν μου τον έβγαλαν, μου έφερναν πάπια!!! Μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ, ούτε να το σκέφτομαι!

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Πραγματικά, πεταλούδες, καθετήρες, ακόμη και την επισκληρίδιο ούτε που θα τα καταλάβεις μπροστά στη γέννα και ακόμη περισσότερο όταν αντικρίσεις το μωρό σου!

ισχύει πολύ αυτό... Εδώ κάποιες από εμάς βάλαμε πεταλούδες, καθετήρες, κάναμε επεμβάσεις, τρυπηθήκαμε, βιώσαμε πόνο, για τόσα προκειμένου να φτάσουμε ως εδώ...τουλάχιστον τώρα ότι γίνει, θα γίνει για να φέρουμε το μωρό μας στον κόσμο.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, Ελλην said:

Κοριτσια θα εχουμε καθετηρα ανεξαρτητως του εαν γεννησουμε φυσιολογικα η με καισαρικη; Δεν μ αρεσει καθολου η ιδεα του καθετηρα! Βεβαια θα μου πειτε εδω ολοκληρο τοκετο θα περασουμε, τον καθετηρα σκεφτεσαι εσυ;

Καλημερα! Παντως σε εντελως φυσιολογογικο-φυσικο τοκετο δεν υπαρχει αναγκη καθετηρα. Μιλαω για χωρις επισκληριδιο δλδ που εζησα στο vbac.

Ισχυει αυτο που λετε οτι μπροστα στα αλλα δεν εχει σημασια αυτο. Ειναι κατι που ενοχλει το πολυ για 2-3 μερες μετα κ τελος! Η φορμα δεν με εμποδισε αρκει να βρεις πως σε βολευει. Η τομη της καισαρικης ηταν χειροτερη για μενα αλλα κ παλι μπροστα στην υγεια του μωρου δεν μετρα καν! Μακαρι να αποφευγοταν κ ολα να ηταν ευκολα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Καλημερα! Παντως σε εντελως φυσιολογογικο-φυσικο τοκετο δεν υπαρχει αναγκη καθετηρα. Μιλαω για χωρις επισκληριδιο δλδ που εζησα στο vbac.

Ισχυει αυτο που λετε οτι μπροστα στα αλλα δεν εχει σημασια αυτο. Ειναι κατι που ενοχλει το πολυ για 2-3 μερες μετα κ τελος! Η φορμα δεν με εμποδισε αρκει να βρεις πως σε βολευει. Η τομη της καισαρικης ηταν χειροτερη για μενα αλλα κ παλι μπροστα στην υγεια του μωρου δεν μετρα καν! Μακαρι να αποφευγοταν κ ολα να ηταν ευκολα..

Συγχαρητήρια, σου βγάζω το καπέλο! Και vbac και χωρίς επισκληρίδιο! Μπράβο και που το τόλμησες και που τα κατάφερες!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child said:

Συγχαρητήρια, σου βγάζω το καπέλο! Και vbac και χωρίς επισκληρίδιο! Μπράβο και που το τόλμησες και που τα κατάφερες!

Σε ευχαριστω πολυ! Αλλαα κ η αληθεια ειναι πως αργισα να παω στο νοσοκομειο λιγο.. ειχα πονους για 2-3 βραδια σερι κ τα πρωινα στο δρομο για το μαιευτηριο εφευγαν ολα κ εκει στο nst δεν φαινοταν να ξεκινα τπτ. Οπότε αργησα κ γω να παω γιατι νομιζα πως δεν ξεκινησε τοκετος..οταν τελικα πηγαμε μου λενε δεν προλαβαινουμε επισκληριδιο γρήγορα μεσα! :) Ημουν σε σκεψεις να κανω ή οχι γιατι κ αυτο ισως επηρεάσει σε καποιες περιπτωσεις το vbac οποτε δεν ειχα επιλογη τελικα κ καλυτερα για μενα..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κανετε; Εγώ μάλλον ξεμπέρδεψα με τον πυρετό. Να σας ρωτησω τα βράδια ιδρωνετε; Εγώ πάρα πολυ εδω κι ένα μηνα, πίστευα ήταν από τη θέρμανση αλλα τελικα δεν! Χθες κοιμήθηκα χωρίς καμία θέρμανση και πάλι ίδρωσα!! Διαβάζω ότι είναι λόγω ορμονων

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κανετε; Εγώ μάλλον ξεμπέρδεψα με τον πυρετό. Να σας ρωτησω τα βράδια ιδρωνετε; Εγώ πάρα πολυ εδω κι ένα μηνα, πίστευα ήταν από τη θέρμανση αλλα τελικα δεν! Χθες κοιμήθηκα χωρίς καμία θέρμανση και πάλι ίδρωσα!! Διαβάζω ότι είναι λόγω ορμονων

Μήπως ίδρωνες και λόγω ότι ήσουν αρρωστούλα και πιθανόν να αυξομειωνόταν η θερμοκρασία σου μες στην νύχτα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Pagotoula είπε:

Μήπως ίδρωνες και λόγω ότι ήσουν αρρωστούλα και πιθανόν να αυξομειωνόταν η θερμοκρασία σου μες στην νύχτα;

Μπα, το παρατηρώ 1 μήνα Τώρα!! Και ήμουν άνθρωπος που κρύωνε με το παραμικρό! Τωρα φαντάσου κάθομαι χωρίς θέρμανση και ήμουν και άρρωστη! Δεν αντέχω τη ζέστη πλέον!! Προσπαθώ να ενυδατωνομαι πιο πολυ!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Μπα, το παρατηρώ 1 μήνα Τώρα!! Και ήμουν άνθρωπος που κρύωνε με το παραμικρό! Τωρα φαντάσου κάθομαι χωρίς θέρμανση και ήμουν και άρρωστη! Δεν αντέχω τη ζέστη πλέον!! Προσπαθώ να ενυδατωνομαι πιο πολυ!!

Τότε σίγουρα είναι ορμονικό. Πάρτυ κάνουν οι ορμόνες μας... Και ποιος ξέρει τι άλλο θα δούμε από δαύτες...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Polly1 κι εγώ ιδρώνω πολύ, και κατά τη διάρκεια της νύχτας κοιμάμαι χωρίς παντελόνι! Ζεσταίνομαι ακόμη και τις πιο κρύες ημέρες, δηλαδή με μία μπλούζα και το μπουφάν είμαι μια χαρά! Είναι σίγουρα οι ορμόνες. 

Κορίτσια, από νεύρα πώς πάτε? Εγώ έχω μόνο νεύρα! Και δεν μου αρέσει ο εαυτός μου με νεύρα! Βέβαια, περνάμε και μια στρεσογόνο περίοδο σχετικά με τη δουλειά του συζύγου, και γενικά τα νεύρα στα κάγκελα! 

  • Μου αρέσει 2

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Τότε σίγουρα είναι ορμονικό. Πάρτυ κάνουν οι ορμόνες μας... Και ποιος ξέρει τι άλλο θα δούμε από δαύτες...

Ναι, διάβασα στον ίντερνετ ότι είναι εξαιτίας των ορμονών και θα συνεχίσει έτσι και μετά τον τοκετό!! 

 

Just now, Sweet_child είπε:

@Polly1 κι εγώ ιδρώνω πολύ, και κατά τη διάρκεια της νύχτας κοιμάμαι χωρίς παντελόνι! Ζεσταίνομαι ακόμη και τις πιο κρύες ημέρες, δηλαδή με μία μπλούζα και το μπουφάν είμαι μια χαρά! Είναι σίγουρα οι ορμόνες. 

Το θέμα είναι ότι αναγκάζω και τον άντρα μου να ζει μέσα στο ψύχος!! Χαχαχα!! Μ αρέσει που όταν διάβασα ότι η ιδανική θερμοκρασία για το νεογνό είναι 18-21C ανησύχησα ότι θα παγώνουμε με αυτές τις θερμοκρασίες γιατι γενικα κρυώνω εύκολα!! Δεν είχαν αρχίσει οι εξαψεις Τότε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...