Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια πραγματικά θέλω την βοήθεια σας γιατί θα τρελαθώ. Με την γυναίκα μου που έχει Σπω (δεν κάνει ωορρηξία)πριν 4 χρόνια αποφασίσαμε στα 25 να θέλουμε παιδάκι η ιστορία μασ μεγάλη πέσαμε σε γιατρούς άστο καλύτερα που της έδινα φάρμακα για να κάνει ωορρηξία και αποτέλεσμα 0 μέχρι που λέω κάτι δεν πάει καλά. Μόνοι μασ το ψάξαμε με σαλπιγ.. διάφραγμα και πολύποδες. Αλλάζουμε γιατρό και κάνουμε υστεροσκοπηση . Για να μην λέω πολλά 3 φορές υστεροσκοπηση και μετά λέμε τελοσ πάμε εξωσωματική. Κάνουμε εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστη καμία μόνο μοριδια. Αποτελέσμα μηδέν κάναμε τα πάντα από εξετάσεις βρέθηκα με μετάθεση χρωμοσώματος έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου . Ξανά εξωσωματική πολλά ωοθυλάκια βλαστοκυστες 5 (3αριστες 2 μμμμ) βάλαμε την Παρασκευή τα δύο μωράκια μασ συναισθήματα πολλά άγχος φόβο για το πότε θα έρθει το παιδάκι μασ σπίτι. Έκανε την βλακεία η γυναίκα μου και έκανε τέστ εχτές το απόγευμα αρνητικό έσκασε έκλαιγε προσπαθούσα να την χαλαρώσω. Λογικό γυναίκα τα τραβάει όλα.  Το άγχος μασ τώρα είναι ότι Παρασκευή έκανε εμβρυομεταφορα Κυριακή πρωί ήθελε καφέ δεν τησ χάλασα χατηρι με προσοχή σιγά σιγά λέτε να μην κάναμε καλά;;; Μετά εγώ θέλω να μην κάνει τίποτε να τα κάνω εγώ εκείνη σήμερα ήθελε να κάνει τον νεροχύτη λέτε να υπάρχει πρόβλημα;; Και το τελευταίο και σημαντικό την ημέρα με την σκόνη είχαμε κόσμο στην βεράντα και έκατσε 3 ώρες έξω και τώρα έχει βήχα αλλά προσπαθεί να μην έχει βήχα για να μην βλάψει τα μωράκια μασ λέτε η σκόνη να τησ έκανε κακό;; Κορίτσια χίλια συγνώμη απλά το άγχος χτυπάει κόκκινο θέλω να τα καταφέρει δεν θέλω να την βλέπω να τα τραβάει όλα αυτά. Εύχομαι σε όλες θετικές χοριακες.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pennymav είπε:

Επειδή έπαιρνα 3 trofocard μου άλλαξε απλα το βραδινό και μου έδωσε magnesium citrate που ειναι πιο μυοχαλαρωτικο.και οντως με βοήθησε .επισης ο γιατρός μου δεν είχε ανησυχήσει Γ αυτές τις συσπάσεις και ποτε δεν μου ειπε κατάκλιση .εγω βέβαια απο τοτε που εκανα περιδεση σταμάτησα απο τη δουλεια απο μόνη μου .ο γιατρός μ ειπε να συνεχίσω κανονικά .λ ετσι ήμουν συνεχεια σπιτι αλλα οχι ξάπλα .φαντασου ειναι κ μεζονέτα το σπιτι κ όλη την ωρα ειχα κ τα πανω κατω .τωρα όσο για τις κοπέλες που δεν καταλαβαίνουν συσπάσεις στο μήνα τους ειναι κ κάποιες που πραγματικά δεν ξέρουν πως ειναι .φαντασου σε κανα 2 που ειχα δείξει την κοιλιά μου σε σύσπαση (κοπέλες που έχουν γεννήσει ) μου λέγαν καλε αυτο ειναι το μωρό τεντώνεται .κ εγω το πάθαινα συνεχεια μου λέγανε .απλα πίστευαν ότι ειναι το μωρό .στην ουσία ομως το μωρό οταν κανει συσπάσεις η μήτρα αυτο δεν κινείται .δν το νιώθεις εκείνη τη στιγμη .εγω το ένιωθα οταν τελείωνε η σύσπαση .απλα ειναι αυτο π σ λεω.πι περισσότερες μπερδεύουν τις συσπάσεις με το μωρό .

Κοριτσια κι εγω δεν εχω νιωσει συσπασεις! Ή αν εχω τις μπερδευω με τις κινησεις του μωρου και δεν εχω καταφερει να τις ξεχωρισω... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Ελλην είπε:

Κοριτσια κι εγω δεν εχω νιωσει συσπασεις! Ή αν εχω τις μπερδευω με τις κινησεις του μωρου και δεν εχω καταφερει να τις ξεχωρισω... 

Κοιτα.πετεωνει όλη η κοιλιά .αν την πιάσεις εκείνη τη στιγμη θα δεις ότι δεν πιέζεται μεσα και δεν θα νιώθεις κίνηση του μωρού εκείνη την ωρα.μπορει να νιώθεις και κατι σαν τραβηγματακι.αν τη νιώθεις να ειναι πέτρα μονο απο τη μια πλευρά το πιο πιθανο ειναι να ειναι το μωρό!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mpempaki1 said:

αχ κοριτσι μου και εγω αυτό ακριβώς!! Αυτή την στιγμή νιώθω οτι θα μου σκίσει την κοιλιά από τις κλωτσιές... Μήπως γυρίζει; Η λέω βλακείες;

Καλημερα! Ειναι απολυτως φυσιολογικο γιατι μεγαλωνουν κ δεν χωρανε μεσα οποτε αρχιζουν κ πιεζουν προς τ κατω. Αυτο βοηθα σταδιακα να μαλακωσει κ ο τράχηλος. Αναφερε το στον γιατρο σου αν κ σιγουρα θα τσεκαρει τραχηλο πια στις βδομαδες που ειμαστε.  Εμενα ωρες ωρες με πιεζει πααρα πολυ κ ποναω ελαφρώς κ νιωθω κ ταση για ουρηση. Χτυπαει κ ενα πετρωμα η κοιλιά μετα κ ειναι ωραιο πακετο. :P

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Έχει καμία εμπειρία από πολυάμνιο - υδράμνιο; Το αμνιακό υγρό είναι εκτός φυσιολογικών ορίων, θα έπρεπε να είναι 20 cm και είναι 23 και κάτι. Μου είπε ο γιατρός να ελαττώσω υδτάνθρακες και γλυκά, κάτι που ήδη κάνω, αν και το ζάχαρό μου είναι φυσιολογικό. Θα με ξαναδεί σε 3 εβδομάδες. Φοβηθήκαμε για πρόωρο τοκετό μιας και το πολυάμνιο πιέζει, αλλά ο τράχηλός μου είναι μια χαρά, πάνω από 4 εκ. Το μωρό μου είπε ότι είναι λίγο παραπάνω στα κιλάκια, είναι 1577 γρ. αλλά εγώ το βλέπω φυσιολογικό για την ηλικία της κύησης. Δεν έχω πετρώματα/συσπάσεις, και γενικά είμαι μια χαρά. Αγχώθηκα λιγάκι, ελπίζω όταν ξαναπάω να έχει μειωθεί το αμνιακό στα φυσιολογικά όρια...

Στα ευχάριστα είναι ότι επιτέλους μας έβγαλε τρισδιάστατη φωτογραφία και είδαμε το φατσόνι του μπέμπη μας! 

Α, και έχει το κεφάλι του επάνω αριστερά, και τα ποδαράκια κάτω διαγώνια, ο ατιμούλης...!

  • Μου αρέσει 1

kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Έχει καμία εμπειρία από πολυάμνιο - υδράμνιο; Το αμνιακό υγρό είναι εκτός φυσιολογικών ορίων, θα έπρεπε να είναι 20 cm και είναι 23 και κάτι. Μου είπε ο γιατρός να ελαττώσω υδτάνθρακες και γλυκά, κάτι που ήδη κάνω, αν και το ζάχαρό μου είναι φυσιολογικό. Θα με ξαναδεί σε 3 εβδομάδες. Φοβηθήκαμε για πρόωρο τοκετό μιας και το πολυάμνιο πιέζει, αλλά ο τράχηλός μου είναι μια χαρά, πάνω από 4 εκ. Το μωρό μου είπε ότι είναι λίγο παραπάνω στα κιλάκια, είναι 1577 γρ. αλλά εγώ το βλέπω φυσιολογικό για την ηλικία της κύησης. Δεν έχω πετρώματα/συσπάσεις, και γενικά είμαι μια χαρά. Αγχώθηκα λιγάκι, ελπίζω όταν ξαναπάω να έχει μειωθεί το αμνιακό στα φυσιολογικά όρια...

Στα ευχάριστα είναι ότι επιτέλους μας έβγαλε τρισδιάστατη φωτογραφία και είδαμε το φατσόνι του μπέμπη μας! 

Α, και έχει το κεφάλι του επάνω αριστερά, και τα ποδαράκια κάτω διαγώνια, ο ατιμούλης...!

Καλημέρα. Κάνεις διατροφή χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη και αυτοέλεγχο σακχάρου, αν θυμάμαι; Αυτά που περιγράφεις είναι κλασικές παρενέργειες διαβήτη κύησης, αλλά με σωστή αντιμετώπιση, θα λυθούν. Δεν σου μίλησε για αυτό ο γιατρός σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, KNecky είπε:

Καλημερα! Ειναι απολυτως φυσιολογικο γιατι μεγαλωνουν κ δεν χωρανε μεσα οποτε αρχιζουν κ πιεζουν προς τ κατω. Αυτο βοηθα σταδιακα να μαλακωσει κ ο τράχηλος. Αναφερε το στον γιατρο σου αν κ σιγουρα θα τσεκαρει τραχηλο πια στις βδομαδες που ειμαστε.  Εμενα ωρες ωρες με πιεζει πααρα πολυ κ ποναω ελαφρώς κ νιωθω κ ταση για ουρηση. Χτυπαει κ ενα πετρωμα η κοιλιά μετα κ ειναι ωραιο πακετο. :P

 

το ανεφερα αλλά δεν μου είπε κάτι 

 Όλα ήταν καλά. σε 2 εβδομάδες πάλι έχω ραντεβού.. εγώ είμαι λίγο πιο μικρή από εσάς. εσείς έχετε μπει στον μήνα σας αν δεν κάνω λάθος . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

το ανεφερα αλλά δεν μου είπε κάτι 

 Όλα ήταν καλά. σε 2 εβδομάδες πάλι έχω ραντεβού.. εγώ είμαι λίγο πιο μικρή από εσάς. εσείς έχετε μπει στον μήνα σας αν δεν κάνω λάθος . 

Οχι ακομα κοντευω ομως 9ο..ειμαι 34εβδ. Σε ποια εβδομάδα εισαι?? Γιατι εγω εννοω γενικα μετα τον 7ο μηνα πως ισχυει αυτο που πανω κατω ειμαστε ολες. Εγω που εχω κ αλλες εγκυμοσυνες ξεκινησε κ νωρίτερα ομως η πιεση.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Οχι ακομα κοντευω ομως 9ο..ειμαι 34εβδ. Σε ποια εβδομάδα εισαι?? Γιατι εγω εννοω γενικα μετα τον 7ο μηνα πως ισχυει αυτο που πανω κατω ειμαστε ολες. Εγω που εχω κ αλλες εγκυμοσυνες ξεκινησε κ νωρίτερα ομως η πιεση.

άντε με το καλο σου εύχομαι. Όλα να πάνε καλά. εγώ τώρα μπήκα στην 30η. βέβαια το μωρό βγαίνει λίγο πιο μικρό εξ αρχής. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 said:

άντε με το καλο σου εύχομαι. Όλα να πάνε καλά. εγώ τώρα μπήκα στην 30η. βέβαια το μωρό βγαίνει λίγο πιο μικρό εξ αρχής. 

Σε ευχαριστω κ μακαρι να πανε ολα καλα κ σε σας κοπελα μου! Αν ειναι μες τ φυσιολογικα ορια μην ανησυχεις κ ολα θα γινουν! Ο κουνιαδος μου γεννηθηκε 2100 κ εφτασε 1900 στο μαιευτηριο μεχρι να βγει.. ε τωρα ειναι κοτζαμ παλικαρι κ με κανενα προβλημα υγειας! :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Σε ευχαριστω κ μακαρι να πανε ολα καλα κ σε σας κοπελα μου! Αν ειναι μες τ φυσιολογικα ορια μην ανησυχεις κ ολα θα γινουν! Ο κουνιαδος μου γεννηθηκε 2100 κ εφτασε 1900 στο μαιευτηριο μεχρι να βγει.. ε τωρα ειναι κοτζαμ παλικαρι κ με κανενα προβλημα υγειας! :)

σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!! ήταν πρόωρο μωράκι; να σας ζήσει και να τον καμαρωνεται!!! εμένα στις 29 εβδομάδες ( ο μικρός έβγαινε 27 και 6 αν θυμάμαι καλά ) ήταν 1210. είναι καλά; θυμάσαι καθόλου από τα δικα σου μπεμπακια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, mpempaki1 είπε:

το ανεφερα αλλά δεν μου είπε κάτι 

 Όλα ήταν καλά. σε 2 εβδομάδες πάλι έχω ραντεβού.. εγώ είμαι λίγο πιο μικρή από εσάς. εσείς έχετε μπει στον μήνα σας αν δεν κάνω λάθος . 

Τον Μάρτιο γεννάμε, δεν έχουμε μπει ακόμα στο μήνα. Έχουμε 2 με 4 βδομάδες για να μπούμε, ανάλογα και πότε έχει πητ η καθεμία. Και το δικό μου μωράκι βγαίνει μικρό, οι μετρήσεις κεφαλής και μηριαίου συνάδουν με την ηλικία της κύησης, η κοιλίτσα είναι λίγο πιο μικρή και το βάρος. Είμαι σε πιο στενή παρακολούθηση και βλέποντας και κάνοντας...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Τον Μάρτιο γεννάμε, δεν έχουμε μπει ακόμα στο μήνα. Έχουμε 2 με 4 βδομάδες για να μπούμε, ανάλογα και πότε έχει πητ η καθεμία. Και το δικό μου μωράκι βγαίνει μικρό, οι μετρήσεις κεφαλής και μηριαίου συνάδουν με την ηλικία της κύησης, η κοιλίτσα είναι λίγο πιο μικρή και το βάρος. Είμαι σε πιο στενή παρακολούθηση και βλέποντας και κάνοντας...

α συγνωμη. νόμιζα είχατε μπει. εμένα μια μαια μου είπε ότι λόγω πολυκυστικων και μεγάλου κύκλου (μπορεί να είχα και 50μερες κύκλο και 60) ίσως αργησε η σύλληψη για αυτό και βγαίνει πιο μικρό. εσεβα τι σου έχει πει; δηλαδή το φυσιολογικό βάρος ποιο είναι περίπου

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλημέρα. Κάνεις διατροφή χαμηλού γλυκαιμικού δείκτη και αυτοέλεγχο σακχάρου, αν θυμάμαι; Αυτά που περιγράφεις είναι κλασικές παρενέργειες διαβήτη κύησης, αλλά με σωστή αντιμετώπιση, θα λυθούν. Δεν σου μίλησε για αυτό ο γιατρός σου;

Ναι φυσικά, απλά εγώ δεν έχω διαβήτη γιατί όλες οι μετρήσεις (καμπύλη και ζάχαρο νηστείας κάθε μήνα) είναι πολύ καλές. Έκοψα προληπτικά τις μεγάλες ποσότητες φαγητού, και μείωσα υδατάνθρακες. Μου είπε λοιπόν ο γιατρός μου ότι εφόσον δεν φαίνεται να έχω διαβήτη, είναι κάτι που το δημιουργεί ο οργανισμός χωρίς να γνωρίζουμε την αιτία. Αλλά έχω λίγο αγχωθεί. Θα κάνω τη διατροφή και σε 3 εβδομάδες θα με ξαναδεί. 

@mpempaki1 εγώ τώρα μπήκα στον 8ο. Θα γεννήσω τέλη Μαρτίου. 


kUuJp3.pnghOAep3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sweet_child είπε:

Ναι φυσικά, απλά εγώ δεν έχω διαβήτη γιατί όλες οι μετρήσεις (καμπύλη και ζάχαρο νηστείας κάθε μήνα) είναι πολύ καλές. Έκοψα προληπτικά τις μεγάλες ποσότητες φαγητού, και μείωσα υδατάνθρακες. Μου είπε λοιπόν ο γιατρός μου ότι εφόσον δεν φαίνεται να έχω διαβήτη, είναι κάτι που το δημιουργεί ο οργανισμός χωρίς να γνωρίζουμε την αιτία. Αλλά έχω λίγο αγχωθεί. Θα κάνω τη διατροφή και σε 3 εβδομάδες θα με ξαναδεί. 

@mpempaki1 εγώ τώρα μπήκα στον 8ο. Θα γεννήσω τέλη Μαρτίου. 

με το καλο κορίτσι μου. με ενα υγιεστατο μωράκι. Ο Θεός μαζί σας!!.στον 8ο μπαίνεις στην 31η αν δεν κάνω λάθος ;

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Εφόσον θα κανω καισαρική μου ειπε θα μου το κόψει εκείνη την ωρα που θα εχω κ επισκλειριδιο .γιατι ετσι κ αλλιώς αν μου το έκοβε νωρίτερα πιστευω θα έβγαινε το μωρό την ίδια στιγμη .φαντασου 31 εβδομάδων που ειχα παει μου λεει ότι το κεφαλάκι της ειναι μεσα στον κόλπο .τρελαθηκα κ απο εκείνη τη στιγμη που μου το ειπε νόμιζα ότι ανά πάσα στιγμη θα γίνει κατι και θα σπάσουν τα νερά η τα ράμματα .παλι καλα ομως πέρασαν 3 βδομαδες απο τοτε κ δεν έγινε τιποτα τετοιο.ωστοσο το νιώθω κ εγω ότι ειναι πολυ χαμηλά .παρ ολα αυτα ο γιατρός μου ειναι τόσο αρνταν που δεν μου ειπε κάτσε ξάπλα η κατι τετοιο.η ειναι τόσο σίγουρος για το ραμα η δεν ξερω κ εγω .

Καλημέρα!!!! Σου τον μετράει τον τραχηλο; Σου έχει πει πόσο είναι Τώρα Και μετά την περιδεση; Καισαρική θα κάνεις γι αυτο το λογο;Εγω Καταλαβα ότι όταν μπω στον μήνα μου θα μου κόψει το ραμμα. Μου είχε πει το ραμμα δε φεύγει με τιποτα! Θα στο κόψω εγω

8 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!! Είδες που τα κατάφερες κι έφτασες ως το τέλος;;; Θα δίνεις πολύ δύναμη με την ιστορία σου και σε άλλες κοπέλες... Εγώ που ότι μπήκα 32η πάντως, αισθάνομαι πως έχουν αρχίσει οι συσπάσεις....και δεν ξέρω...να αγχωθώ??Τις νιώθω ανάκατα μες στη μέρα...3-4 φορές.Σφίγγει όλη η κοιλιά και τουρλώνει και έχω ελαφρύ πόνο περιόδου. Κρατάν 30 δεύτερα περίπου. Κι άλλες τόσες φορές το παθαίνω μαζεμένα μες στη νύχτα, που γενικά έχω θέμα πάνω από μήνα ήδη με πετρώματα στην κοιλιά, ανάλογα που πλαγιάζω... Νομίζω με επηρεάζει πολύ κι η στάση του σώματος τότε. Τις επιδυνώνει...

Καλημέρα!!! Εγω συσπάσεις έχω από αρκετά νωρίς!! Είναι φυσιολογικό να χεις Τώρα!Ενημερώνεις τον γιατρό για συνεχόμενο πόνο ή δυνατο ή για συχνότητα συστάσεων ανά 5 ή 10 λεπτά!

7 ώρες πρίν, Ελλην είπε:

Κοριτσια κι εγω δεν εχω νιωσει συσπασεις! Ή αν εχω τις μπερδευω με τις κινησεις του μωρου και δεν εχω καταφερει να τις ξεχωρισω... 

Σαν σύσπαση νιώθω να μου κρατάει κάποιος την κοιλιά με ανοιχτή χούφτα και να μου την τραβάει ελαφρώς προς τα πάνω για κάποια δευτερόλεπτα ενω ταυτόχρονα αρχίζει  το πέτρωμα!Λιγο θρίλερ ετσι όπως το είπα!! Οι κινήσεις του μωρού είναι πιο γρήγορες, πιο παιχνιδιάρικες!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...