Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 13 ώρες πρίν, Katiamaxiking είπε:

      Να πω ότι δεν σε καταλαβαίνω; Σε καταλαβαίνω… παρε το χρόνο σου να ανακτήσεις δυνάμεις και ελπίδα! Εγω εκανα υστεροσκοπηση και βρέθηκε ήπια φλεγμονή και κατά τη φάση της διέγερσης (μακρύ πρωτόκολλο) πήρα ένα κοκτέιλ αντιβιώσεων για ένα μήνα. Σου πρότεινε κάποιο πρωτόκολλο; 
       

      Καλημέρα!!! Όχι δεν μιλήσαμε για τπτ άλλο...με το που είδε τις προηγούμενες προσπάθειες Μ είπε μόνο αυτό... υπάρχει περίπτωση να γίνει ζημιά με τη λαμπαροσκοπιση; Αυτό μόνο φοβάμαι μήπως πειράξουμε κάτι που δεν πρέπει....κ μετα από το χειρουργείο πως είναι η περίοδος μας; Κανονική; Η θέλει χρόνο να επανελθει;

      13 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Το ανέβασα κορίτσια. Clear blue έκανα τελικά! Νομίζω θετικό άχνη γραμμή βέβαια! Τι λέτε; Είχα κατουρήσει πριν μισή ώρα να το πω κ αυτό.. θα κάνω κ άλλο το πρωί 

      Συγχαρητήρια!!!! Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια 💗

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, Pennymav είπε:

εμενα 31+4 ηταν 1500.κ εμενα πολυ μικρό .η μέτρηση του κεφαλιού και αλλη μια ηταν κανονικά στης εβδομάδες που ήμουν .η κοιλιτσα ηταν για 29 εβδ. Ο γιατρός μ μ ειπε ότι σε αυτα τα μικρά έμβρυα δεν μπορούν ακριβώς να υπολογίσουν το βάρος γιατί κατι παιζει με την κοιλιά δεν θυμάμαι ακριβώς .αλλα μ ειπε να μην ανησυχώ κ ότι πιστεύει ότι θα βγει παραπανω απο αυτο που υπολογίζουμε .αλλα κ παλι γύρω στα 2500.σημερα που θα παω θα δω ..

Και εμενα η κοιλια του είναι μικρη

Ελπίζω τουλάχιστον να μην γεννηθεί προωρο και να είμαστε 2 κιλά τουλάχιστον . Έκανε χτες 2 ενεσεις κορτιζονης , και θα κάνω και 2 σημερα. Μου ειπαν ότι παίρνει βάρος το έμβρυο  λίγο παραπανω όταν τις κανεις. Εσας τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, iliana88 είπε:

Και εμενα η κοιλια του είναι μικρη

Εμένα πάλι το αντίθετο , με την μέτρηση της κοιλιάς βγαίνει πάντα μεγαλύτερη 1 εβδομάδα....βέβαια ο γιατρός μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, λίγο πάνω ή λιγο κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana88 είπε:

Και εμενα η κοιλια του είναι μικρη

Ελπίζω τουλάχιστον να μην γεννηθεί προωρο και να είμαστε 2 κιλά τουλάχιστον . Έκανε χτες 2 ενεσεις κορτιζονης , και θα κάνω και 2 σημερα. Μου ειπαν ότι παίρνει βάρος το έμβρυο  λίγο παραπανω όταν τις κανεις. Εσας τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;

Συνήθως οι κοιλίτσες βγαίνουν μικρότερες, γιατί εκεί αποθηκεύεται το λίπος, οπότε όταν είναι μικρούλικα εκεί δεν παίρνουν. Ο δικός μου είναι υπέρ των ενέσεων κορτιζόνης μόνο σε περίπτωση που έχουμε σημάδια πρόωρου τοκετού ή αν κρινόταν απαραίτητο τλσπ να το πάρουμε πρόωρα. Τρώγε κι εσύ σωστά, να πάρεις κανά κιλάκι, να το βοηθήσεις. Εμένα το βοήθησε λιγάκι αυτό. Τα έχω γραψεί αναλυτικά σε προηγούμενα ποστ αν θες να διαβάσεις γιατί έχω κι γώ θέμα.

Just now, teta2 είπε:

Εμένα πάλι το αντίθετο , με την μέτρηση της κοιλιάς βγαίνει πάντα μεγαλύτερη 1 εβδομάδα....βέβαια ο γιατρός μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, λίγο πάνω ή λιγο κάτω.

Θα ναι μπαμπάτσικο να ρουφάς το κοιλιδάκι του...!! :x

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana88 είπε:

Και εμενα η κοιλια του είναι μικρη

Ελπίζω τουλάχιστον να μην γεννηθεί προωρο και να είμαστε 2 κιλά τουλάχιστον . Έκανε χτες 2 ενεσεις κορτιζονης , και θα κάνω και 2 σημερα. Μου ειπαν ότι παίρνει βάρος το έμβρυο  λίγο παραπανω όταν τις κανεις. Εσας τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;

Γενικά σ αυτα τα μωρά παντα η κοιλιά μένει λιγο πισω .εγω επειδή ειμαι μικροκαμωμένη απο την αρχη μου είχε πει ότι δν θα κανω μεγάλο μωρό αφού κ εγω ειχα γεννηθεί 2600. Μου λεει παντα ότι το ποσό θα γεννηθεί ενα μωρό δεν παιζει κανένα ρόλο και το βλέπω και απο την ανίψια μου που γεννήθηκε 2200 και τωρα ειναι 1,5 έτους και ειναι κ πιο ψηλή και πιο στρουμπουλουλα απο συνομήλικα της .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Συνήθως οι κοιλίτσες βγαίνουν μικρότερες, γιατί εκεί αποθηκεύεται το λίπος, οπότε όταν είναι μικρούλικα εκεί δεν παίρνουν. Ο δικός μου είναι υπέρ των ενέσεων κορτιζόνης μόνο σε περίπτωση που έχουμε σημάδια πρόωρου τοκετού ή αν κρινόταν απαραίτητο τλσπ να το πάρουμε πρόωρα. Τρώγε κι εσύ σωστά, να πάρεις κανά κιλάκι, να το βοηθήσεις. Εμένα το βοήθησε λιγάκι αυτό. Τα έχω γραψεί αναλυτικά σε προηγούμενα ποστ αν θες να διαβάσεις γιατί έχω κι γώ θέμα.

Θα ναι μπαμπάτσικο να ρουφάς το κοιλιδάκι του...!! :x

Ναι ναι, θα έχω να τσιμπάω!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Pagotoula είπε:

Συνήθως οι κοιλίτσες βγαίνουν μικρότερες, γιατί εκεί αποθηκεύεται το λίπος, οπότε όταν είναι μικρούλικα εκεί δεν παίρνουν. Ο δικός μου είναι υπέρ των ενέσεων κορτιζόνης μόνο σε περίπτωση που έχουμε σημάδια πρόωρου τοκετού ή αν κρινόταν απαραίτητο τλσπ να το πάρουμε πρόωρα. Τρώγε κι εσύ σωστά, να πάρεις κανά κιλάκι, να το βοηθήσεις. Εμένα το βοήθησε λιγάκι αυτό. Τα έχω γραψεί αναλυτικά σε προηγούμενα ποστ αν θες να διαβάσεις γιατί έχω κι γώ θέμα.

Θα ναι μπαμπάτσικο να ρουφάς το κοιλιδάκι του...!! :x

Μπορείς σε παρακαλω , να μου το ξαναστειλεις; Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Just now, iliana88 είπε:

Μπορείς σε παρακαλω , να μου το ξαναστειλεις; Ευχαριστω :)

Εμενα μου έλεγε να τρώω μοσχάρι κανα αβγό γαλακτοκομικά για να πάρει και το παιδί .αλλα κάθε μερα .οχι μια στο τόσο .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Μονο την τελευταία φορά δεν μου τον μέτρησε τον τράχηλο .μερα την περιδεση είχε παει στα 30mm και για 2 μήνες ηταν εκει που μου το μέτραγε .τωρα που μου ειπε ότι το κεφάλι ειναι μεσα στον κόλπο μετα που το σκεφτόμουν θεώρησα ότι θα εχει μειωθεί .η μπορει κ να μην παιζει ρόλο αυτο .καισαρικη θα κανουμε για διάφορους λόγους .πχ στην αρχη ειχα υποτροπή απο ερπη γενν.οργανων .εξωτερικα .δεν ξανα έβγαλα μετα .μετα μου ειπε και για την περιδεση για να μην χαλαρώσει κ αλλο ο τράχηλος (αν και γνωστές μου με περιδεση έχουν γεννήσει κανονικά φυσιολογικά ) .βεβαια η μια με περιδεση γέννησε την πρώτη φορά στις 40 εβδ.λαι τη δεύτερη σπάσαν τα νερά μολις μπήκε στην 36.με περιδεση παλι .δεν ξερω αν αυτο οφείλεται στο ότι είχε φυσιολογικό τοκετό .και τελος ειχα κ τάση για προεκλαμψία με βάσει τις αντιστάσεις στις μητριαιες αρτηρίες που βεβαια μεχρι τωρα δεν εχω ανεβάσει πίεση .επαιρνα και Σαλοσπίρ γ αυτο και θα το κόψω τελος της εβδομάδας .οποτε για περίπου 3 βδομαδες θα ειμαι ακάλυπτη .ελπιζω να μην εχω θεμα .

Σου εύχομαι όλα να πάνε τελεια!!!

4 ώρες πρίν, KNecky είπε:

Ευχαριστούμε!! Γεννηθηκε 38εδβ οπότε οχι προωρος κ

Η μικρη μου στις 28εβδ ηταν 1100 κ ηταν ακριβως στο μεσο ορο, οποτε λογικά δεν ειναι πολυ μικρουλι το μπεμπακι σου. Ο γιατρος αν δεν ανησυχισε δεν νομίζω να υπάρχει θεμα.

Πολλυ νομιζω ηταν η καλυτερη περιγραφη συσπασεων που εχω διαβασει! ^_^

Την περιγραφή μου την έκανε μια φίλη μου μαία!! Και τότε καταλαβα κι εγώ πώς είναι οι συσπάσεις, τις αναγνώρισα και τις ξεχώρισα από τις κινήσεις του μωρού!!

2 ώρες πρίν, Sweet_child είπε:

Κορίτσια εσείς που είστε πιο μπροστά, κάθε πότε σας βλέπει ο γιατρός σας;

Εμένα με βλέπει κάθε 2 βδομάδες, απο τη β επιπεδου αλλά λόγω τραχήλου!!

3 ώρες πρίν, Pennymav είπε:

Απ ότι εχω καταλάβει ειναι θεμα γιατρού πιο πολυ .εμενα επειδή ειναι πρώτο παιδάκι θεωρεί ότι αν κανω φυσιολογικό θα χαλαρώσει ακομα περισσότερο ο τράχηλος και το φοβάται μάλλον αυτο για την επόμενη εγκυμοσύνη .καποιοι δεν το βλέπουν ετσι .κ απο τη στιγμη που μου λεει ετσι κ εγω δεν γελώ να το ρισκάρω .

Αυτο το οτι θα χαλαρωσει κι αλλο δε μου το χει πει, εχω διαβασει ομως οτι σε φυσιολογικο τοκετό μπορεί να συμβεί κάποιο ατύχημα (στην οποιαδήποτε) και να τραυματιστεί ο τράχηλος! Θα το συζητήσω ομως μαζι του!!

3 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

@Polly1 και @Pennymav να σας ρωτήσω κορίτσια, λόγω περίδεσης πρέπει να προχωρήσετε σε καισαρική αναγκαστικά; Γιατί κάπου εδώ στο φόρουμ διάβαζα μια κοπέλα που της έβγαλαν το ράμμα όταν μπήκε στο μήνα της κι απλά περίμενε πότε θα έρθει ο τοκετός φυσιολογικά. Επίσης, πολύ χαίρομαι και για τις δυο σας που όλα πήγαν καλά. Μπράβο κορίτσια μου, ήσαστε πολύ δυνατές και η προσπάθειά σας ανταμοίφθηκε!

Οπότε μην αγχώνεσαι και μην μπερδεύεσαι. Με το καλό το αντράκι σου!!

Παγωτουλα, δε μου έχει συνδέσει (ακομη) τον τρόπο τοκετού με την περιδεση. Εγω του έχω πει ότι θα θελα φυσιολογικο ιδανικά  και δε μου ανέφερε κατι σχετικό! Συνεχεια μου λέει να βγει οποτε θέλει εκείνο απλά να κοιτάξουμε να μην είναι πρόωρα!  Θα του το συζητήσω ομως!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, iliana88 είπε:

Και εμενα η κοιλια του είναι μικρη

Ελπίζω τουλάχιστον να μην γεννηθεί προωρο και να είμαστε 2 κιλά τουλάχιστον . Έκανε χτες 2 ενεσεις κορτιζονης , και θα κάνω και 2 σημερα. Μου ειπαν ότι παίρνει βάρος το έμβρυο  λίγο παραπανω όταν τις κανεις. Εσας τι σας έχουν πει οι γιατροί σας;

Ηλιάνα κι εγώ έκανα ενέσεις κορτιζόνης στις 28 βδομάδες τοτε που έκανα και την περιδεση. Μου είχε πει να κάναμε και στις 34 αλλα το Σάββατο που πήγα (32+5)μου είπε ότι θα τις αναβάλλουμε και βλέπουμε!

1 hour ago, Pagotoula είπε:

Συνήθως οι κοιλίτσες βγαίνουν μικρότερες, γιατί εκεί αποθηκεύεται το λίπος, οπότε όταν είναι μικρούλικα εκεί δεν παίρνουν. Ο δικός μου είναι υπέρ των ενέσεων κορτιζόνης μόνο σε περίπτωση που έχουμε σημάδια πρόωρου τοκετού ή αν κρινόταν απαραίτητο τλσπ να το πάρουμε πρόωρα. Τρώγε κι εσύ σωστά, να πάρεις κανά κιλάκι, να 7το βοηθήσεις. Εμένα το βοήθησε λιγάκι αυτό. Τα έχω γραψεί αναλυτικά σε προηγούμενα ποστ αν θες να διαβάσεις γιατί έχω κι γώ θέμα.

Θα ναι μπαμπάτσικο να ρουφάς το κοιλιδάκι του...!! :x

Ναι, και ο δικός μου μαλλον αυτής της άποψης Είναι για την κορτιζόνη!! Μου έκανε την 28η όταν υπήρχαν πολλές πιθανότητες για προωροτητα! Αφού, οταν δε μου κόψε την ξαπλα μετά την περιδεση, τον ρώτησα τοτε γιατι την κάναμε, μου απάντησε για να πάρουμε μια παράταση...κι εκεί κατάπια τη γλώσσα μου!!! Οπότε, εγώ προσωπικά τιποτα δεν έχω φερει εις πέρας ακομη, ειμαι ακόμα στην προσπάθεια και στη μάχη μεταξύ κιλών μωρου και εισόδου στον μήνα μου!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


21 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

αγαπη μ σε ευχαριστώ πάρα πολύ..τι κανει ρο μωράκι σ το όμορφο??? εαυ είσαι καλά,,?? 

Καλά είμαι... Μια χαρά.. Εμένα η μπουμπού είναι 8 μηνών κ κάτι.. Πιάνεται σηκώνεται όρθια μας έχει τρελάνει.. Εσύ τι έχεις; αγόρι κορίτσι; τα φιλιά μου και στους δύο σας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitr@17 είπε:

Καλά είμαι... Μια χαρά.. Εμένα η μπουμπού είναι 8 μηνών κ κάτι.. Πιάνεται σηκώνεται όρθια μας έχει τρελάνει.. Εσύ τι έχεις; αγόρι κορίτσι; τα φιλιά μου και στους δύο σας

κοριτσάκι εχω κ εγω αγαπη μ.

παναγια μ μια κοπελάρα να σκασω εγω...να μ την φιλησεις στα μπούτια της...

Πότε πήγε τόσο παναγια μ??? πως πέρασε ο καιρός??? τι έχουμε πει κ ρι έχουμε κάνει από τότε ολες μας??? 

εχεις επικοινωνία με μπεμπουλα??? το αγόρι της τι κάνει??? αν μιλάτε φιλιά πες της..

φιλακια κ απο μας Δήμητρα μ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πήγα στο γιατρο σήμερα .μια χαρα γενικά απλα συνεχίζει να ειναι μικρουλι και στα κατώτερα φυσιολογικά .ειναι περίπου στα 2 κιλά κ ειμαι 34+4 ..μου έκανε και nst και ολα καλα .θα παω παλι την καλή βδομάδα για nst κ μετα απο 5 μερες θα με ξαναδεί ο γιατρός .ειπαμε για καισαρική 20 Φλεβάρη που θα ειμαι σχεδόν 38 αλλα μ ειπε αν την επόμενη φορά ειναι εκτός φυσιολογικών Ορίων το μωρό θα το πάρουμε νωρίτερα στις 13 τ μήνα που θα ειμαι σχεδόν 37.κατα τα αλλα ο .. εχει αρχίσει ν γερνάει αλλα ειναι καλα ακόμη . Το μονο κακό ειναι ότι επειδή σήμερα ειχα κατι πρασινωπα υγρά μου έκανε καλλιέργεια κολπικού και με ειδε και εσωτερικά κ μου ειπε ότι σιγουρα εχω μύκητες .θα περιμένουμε να βγει η καλλιέργεια και θα μου δώσει μάλλον κάποια θεραπεία .αυτοι οι μύκητες δηλαδή.και να πω ότι ειχα επαφές .δεν εχω .και σε ξένες τουαλέτες δεν παω .ποιος ξερει τωρα .μου ειπε ότι ειναι συνηθισμένο στις εγκυμοσσυνες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav είπε:

Κοριτσια πήγα στο γιατρο σήμερα .μια χαρα γενικά απλα συνεχίζει να ειναι μικρουλι και στα κατώτερα φυσιολογικά .ειναι περίπου στα 2 κιλά κ ειμαι 34+4 ..μου έκανε και nst και ολα καλα .θα παω παλι την καλή βδομάδα για nst κ μετα απο 5 μερες θα με ξαναδεί ο γιατρός .ειπαμε για καισαρική 20 Φλεβάρη που θα ειμαι σχεδόν 38 αλλα μ ειπε αν την επόμενη φορά ειναι εκτός φυσιολογικών Ορίων το μωρό θα το πάρουμε νωρίτερα στις 13 τ μήνα που θα ειμαι σχεδόν 37.κατα τα αλλα ο .. εχει αρχίσει ν γερνάει αλλα ειναι καλα ακόμη . Το μονο κακό ειναι ότι επειδή σήμερα ειχα κατι πρασινωπα υγρά μου έκανε καλλιέργεια κολπικού και με ειδε και εσωτερικά κ μου ειπε ότι σιγουρα εχω μύκητες .θα περιμένουμε να βγει η καλλιέργεια και θα μου δώσει μάλλον κάποια θεραπεία .αυτοι οι μύκητες δηλαδή.και να πω ότι ειχα επαφές .δεν εχω .και σε ξένες τουαλέτες δεν παω .ποιος ξερει τωρα .μου ειπε ότι ειναι συνηθισμένο στις εγκυμοσσυνες

Μην σε αγχωνουν οι μύκητες καλέ.. Σιγά το πράγμα, θα πάρεις μια θεραπεία και ξεμπέρδεψες!! Κατα τα άλλα 2 κιλά στις 34, μια χαρά το βρίσκω, γιατί πάνω από 2 κιλά ούτε μενν χρειάζεται, ούτε τίποτα...κι έχεις μπροστά σου κι άλλες βδομάδες, που θα πάρει κι άλλο βάρος το ζουζούνι σου!! Κοντοζυγώνει η ώρα να το συναντήσεις!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pennymav said:

Κοριτσια πήγα στο γιατρο σήμερα .μια χαρα γενικά απλα συνεχίζει να ειναι μικρουλι και στα κατώτερα φυσιολογικά .ειναι περίπου στα 2 κιλά κ ειμαι 34+4 ..μου έκανε και nst και ολα καλα .θα παω παλι την καλή βδομάδα για nst κ μετα απο 5 μερες θα με ξαναδεί ο γιατρός .ειπαμε για καισαρική 20 Φλεβάρη που θα ειμαι σχεδόν 38 αλλα μ ειπε αν την επόμενη φορά ειναι εκτός φυσιολογικών Ορίων το μωρό θα το πάρουμε νωρίτερα στις 13 τ μήνα που θα ειμαι σχεδόν 37.κατα τα αλλα ο .. εχει αρχίσει ν γερνάει αλλα ειναι καλα ακόμη . Το μονο κακό ειναι ότι επειδή σήμερα ειχα κατι πρασινωπα υγρά μου έκανε καλλιέργεια κολπικού και με ειδε και εσωτερικά κ μου ειπε ότι σιγουρα εχω μύκητες .θα περιμένουμε να βγει η καλλιέργεια και θα μου δώσει μάλλον κάποια θεραπεία .αυτοι οι μύκητες δηλαδή.και να πω ότι ειχα επαφές .δεν εχω .και σε ξένες τουαλέτες δεν παω .ποιος ξερει τωρα .μου ειπε ότι ειναι συνηθισμένο στις εγκυμοσσυνες

Προσπαθησε να εισαι ήρεμη καλή μου κ ολα θα γινουν! Ο γιατρος σε προσεχει, εχετε ενα προγραμμα αναλογα του πως θα εξελιχθούν τα πράγματα κ οπως λεει η Παγωτουλα οι μυκητες δεν ειναι κατι ανησυχητικό κ ειναι συχνο να συμβεί οπως κ οι ουρολημωξεις λογω του πεσμενου ανοσοποιητικού μας. Πανω απο 2κιλακια κ 37εβδ ειναι  ετοιμο μωρακι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...