Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

On 22/7/2020 at 4:56 ΜΜ, asda είπε:

Εγώ όχι. Η πρώτη ήταν κόρη και το ζευγαρι που μας παντρεψε βαφτιζει αγόρια μόνο καθώς είχαν ήδη 3 αγόρια βαφτιστήρια. Αν ήταν αγόρι είτε η πρώτη είτε η δεύτερη θα το βάφτιζαν βέβαια. Επίσης με τον άντρα μου έχουμε παντρέψει ένα ζευγάρι και δεν τους βαφτισαμε τον γιο τους καθώς το είχαν τάξει σε άλλον. Ένα άλλο ζευγάρι που τους πάντρεψα εγώ (ανύπαντρη τοτε) μαζί με έναν φίλο του γαμπρού, τους ζήτησα να βαφτισω τον πρώτο τους γιο και δέχτηκαν. Είχαν ζητήσει και άλλοι και δεν θα παρεξηγιομουν αν επέλεγαν άλλον απλά προτίμησαν εμένα, όχι από υποχρέωση όμως επειδή τους είχα παντρέψει. Γενικά ότι θέλεις κάνεις δεν υπάρχει κανόνας. Το θέμα είναι να είναι κοντά οι νονοι με τα βαφτιστήρια και σαν πνευματικοί καθοδηγητές και σαν στήριγμα μελλοντικά.

 

Καλημέρα, δεν ισχύει ότι είναι υποχρεωτικό όσοι βαφτίζουν πρώτη φορά αγόρι να βαφτίζουν μετά μόνο αγόρια και αντίστοιχα με τα κορίτσια. Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά με αφορμή τη δική μας βάφτιση διαπίστωσα πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

23 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Καλημέρα κορίτσια και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κι εγώ σκέφτομαι με τον ίδιο τρόπο, αλλά χτες που μίλησα λίγο με τον άντρα μου για το θέμα, λέει να το βαφτίσει ο κουμπάρος. Το μωρό μου δηλαδή δε θα ξέρει το νονό του.. :blink:

Μέχρι που σκέφτομαι να περιοριστώ στην ονοματοδοσία και να μην βαφτίσω καθόλου από το να το κάνω απλά και μόνο επειδή και καλά πρέπει. 

Επίσης, το μωρό εδώ και καιρό μου βγάζει την ψυχή. Εκεί που είχαμε στρώσει στον ύπνο, ξυπνάμε πάλι στις 2, στις 5 κ στις 6κ30. Για πόσο ακόμα, δεν έχω άλλες αντοχές. Έστειλα το μωρό βόλτα με τη μαμά μου τώρα, αλλά σκέφτομαι σε ένα μήνα που δε θα την έχω, τί θα κάνω, δεν την παλεύω άλλο :sad:

Τώρα πλέον η μπέμπα τρώει συγκεκριμένες ώρες, κοιμάται το βράδυ από τις 10 μέχρι τις 7 χωρίς διακοπή ακόμη και τα κακά της τα κάνει συνήθως πρωί και μάλιστα πολλές φορές στο ριλάξ.

 

  • Μου αρέσει 3

Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Anna-Vangelis είπε:

@KNecky έβαλα κλιματιστικό χτες στο σαλόνι και το άλλο υπνοδωμάτιο και είχαμε σχετική δροσιά στο δωμάτιο όπου κοιμόμαστε με το μωρό. Πιστεύω λόγω ζέστης πρέπει να ήταν ανήσυχος γιατί από χτες  είχαμε μια μικρή βελτίωση και ξυπνήσαμε μόνο μια φορά τη νύχτα. 

@asda δεν στεναχωριέμαι και αν ήταν επιλογή μου δε θα έκανα καθόλου βαφτίσια, μια χαρά είναι και η ονοματοδοσία. Πιο πολύ για μην αισθάνεται μειονεκτικά το μωρό θέλω να το κάνω, αλλά οκ θα δούμε. 

@Pennymav πίναμε Almiron Pepti 1, τώρα του δίνω το κανονικό Almiron, όχι το υποαλλεργικό δηλαδή. 

@Polly1 εμένα 9:30 κοιμόταν, αλλά ξυπνούσε μέχρι προχτές συνέχεια, σήμερα ήταν η μόνη μέρα που ξύπνησε κατα τις 2 και μετά ξανά το πρωί κατά τις 6κ30. Επιτέλους συνωμότισε υπέρ μου το σύμπαν :lol: Τώρα για το μπάνιο, θυμάμαι από το μαιευτήριο είχα οδηγίες μέρα παρα μέρα να κάνω μπάνιο το μωρό γιατί το νερό έχει κάποια συστατικά που δεν είναι πολύ φιλικά προς το δέρμα όπως μου εξήγησαν τότε. Δεν τους άκουσα να πω την αλήθεια. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι το κάνω κάθε πρωί μετά τα κακά του, αλλά επειδή κάνει ζέστη και ιδρώνει, κολλάει κλπ το κάνω ντουζ 3-4 φορές. Το σαπουνίζω μόνο μετά από κακά όμως, τις υπόλοιπες φορές απλά το ξεπλένω με σκέτο νεράκι, ίσα να φύγει ο ιδρώτας, τα γάλατα, οι σούπες, σάλια κλπ. Το μπάνιο όμως χαλαρώνει τα παιδιά και κάνω σίγουρα και πριν το ύπνο. Κατα τα άλλα, χαμηλός φωτισμός, ησυχία, πιπίλα/στήθος για να ηρεμήσει και το νάνι/παιχνιδάκι του με μουσική που μόλις το ακούσει ξέρει ότι πρέπει να κλείσει τα ματάκια του. Αποκοιμιέται εύκολα εμένα, αλλά το πρόβλημα είναι ότι ξυπνάει συχνά συνήθως. Α! Και πάμε βόλτα λίγο πριν τον ύπνο. Ίσως κι αυτό βοηθά. 

Ο χαμηλός φωτισμός βοηθάει κι εμάς!! Στο στήθος αν δεν πεινάει νευριάζει να τη βαζω, τα παιχνιδάκια με μουσική για τον υπνο κοιμιζουν εμένα αμέσως κι όχι το μωρό! Χαχα!!! Τώρα, η βόλτα είναι δίκοπο μαχαίρι! Πχ χθες κοιμόταν κατά τη διάρκεια της βόλτας και μετά ξενύχτι ως τις 12:30!! Τελικα είμαστε πολύ περίπτωση!!!

Κορίτσια ήρθε η παιδίατρος σημερα!! Βάρος Καλά, ύψος ψάχνουμε ομάδα μπάσκετ να τη γράψουμε και κεφάλι στην καμπύλη της!! Να ανησυχώ με το κεφαλι;; Έχει απλά μια μικρή, αργη σταδιακή αυξηση. Η παιδίατρος δεν είπε κάτι. Στέρεες τον άλλο μήνα, πηγε να μου πει για Τώρα, την έκοψα. Μου πε ότι τα ξεκινάει με γιαούρτι και πορτοκάλι. Ποια η γνώμη σας;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, fairytale18 είπε:

Καλημέρα, δεν ισχύει ότι είναι υποχρεωτικό όσοι βαφτίζουν πρώτη φορά αγόρι να βαφτίζουν μετά μόνο αγόρια και αντίστοιχα με τα κορίτσια. Και εγώ έτσι νόμιζα αλλά με αφορμή τη δική μας βάφτιση διαπίστωσα πως δεν υπάρχει πρόβλημα.

Δεν είπα ότι είναι υποχρεωτικό! Έτσι έχουν επιλέξει οι κουμπάροι μας. Εγώ έχω βαφτιστήρια και αγόρια και Κορίτσια! Αυτοί έχουν επιλέξει να βαφτίζουν μόνο αγόρια καθώς αυτή ήταν η εντολή του πνευματικού τους.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, asda είπε:

Δεν είπα ότι είναι υποχρεωτικό! Έτσι έχουν επιλέξει οι κουμπάροι μας. Εγώ έχω βαφτιστήρια και αγόρια και Κορίτσια! Αυτοί έχουν επιλέξει να βαφτίζουν μόνο αγόρια καθώς αυτή ήταν η εντολή του πνευματικού τους.

Α, ok, δεν κατάλαβα.

 


Kgx7p3.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Θα ήθελα να ρωτήσω τι ώρα κοιμούνται τα δικά σας το βραδυ! Εμένα αν δεν πάει 11:30 δεν κοιμαται! Ειδικά αν έχουμε πάει και βόλτα θα πάει 12:30 Να κοιμηθεί!! Τι ρουτίνα ύπνου ακολουθείτε; Ή παιδίατρος μου χει πει να μην την κάνω κάθε μέρα μπανιο ούτε τωρα το καλοκαίρι εκτός αν ιδρώσει ή λερωθει.Οποτε την κάνω μερα παρα μερα! Δεν μπορεί να θεωρηθεί ομως αυτο ρουτίνα ύπνου! Τι άλλο να κανω;; 

κ μεις μπανιο μερα παραςρα κάνουμε....εμενα η μόνη ρουτίνα που τις κρατάω στο σπίτι ρπ βράδυ είναι κλειστά φωτα λ υσηχια πληρης.ολα αυτα πλέον απο τις 9.30 καθε μερα το κανω. βασικά το έκανα λ οταν κοιμοταν απο 8.30.τωρα κοιμαται απο 10.

είναι υο μόνο που κανω κ το τηρώ με ευλάβεια. 

κ επισης δεν ρην παω βολτες μετα  τις 9 το βραδυ. καλα θα μ πεις γιατι??? νωρίς ειναι ακομα. 

αλλά εγω θεωρώ οτι ειναι μικρη λ πρέπει να  κοιμαται εως τις 10 αντε με 11 το αργότερο .άλλωστε ολη μερα εξω ειναι. 

πιστευω οτι μας βοήθησε αρκετά ολο αυτο ...πλέον  10με 8 το πρωι τεζα. είναι ομως κ στο παιδι πολλες φορες.

θα το βρεις ομως μην ανχωνεσαι 

κ επισης η ανηψια μ κοιμοταν κ αυτη μετα τις 11 το βραδυ ..ο παιδιατρος μας εχουμε τον ίδιο τος εβαλε χερι να εχει κοιμηθει το παιδι εως 11 τις είπε . είναι γιαυτόν πολυ σημαντικό ο υπνος κ ειδικά ο βραδινός...αλλα  οπως σ ξαναπα αυτη ειναι η γνωμη μ κ τ ντοκ μ.

τωρα θα μ ξαναπείς κ αν δεν κοιμαται υι κάνεις???υπομονη κ θς στρώσει πιστεύω. η νυφη μ πάντως παλεύει εδω κ 10 μερες κ κατι καταφερε

Επεξεργάστηκαν by Rafaelatarzan
  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan είπε:

κ μεις μπανιο μερα παραςρα κάνουμε....εμενα η μόνη ρουτίνα που τις κρατάω στο σπίτι ρπ βράδυ είναι κλειστά φωτα λ υσηχια πληρης.ολα αυτα πλέον απο τις 9.30 καθε μερα το κανω. βασικά το έκανα λ οταν κοιμοταν απο 8.30.τωρα κοιμαται απο 10.

είναι υο μόνο που κανω κ το τηρώ με ευλάβεια. 

κ επισης δεν ρην παω βολτες μετα  τις 9 το βραδυ. καλα θα μ πεις γιατι??? νωρίς ειναι ακομα. 

αλλά εγω θεωρώ οτι ειναι μικρη λ πρέπει να  κοιμαται εως τις 10 αντε με 11 το αργότερο .άλλωστε ολη μερα εξω ειναι. 

πιστευω οτι μας βοήθησε αρκετά ολο αυτο ...πλέον  10με 8 το πρωι τεζα. είναι ομως κ στο παιδι πολλες φορες.

θα το βρεις ομως μην ανχωνεσαι 

κ επισης η ανηψια μ κοιμοταν κ αυτη μετα τις 11 το βραδυ ..ο παιδιατρος μας εχουμε τον ίδιο τος εβαλε χερι να εχει κοιμηθει το παιδι εως 11 τις είπε . είναι γιαυτόν πολυ σημαντικό ο υπνος κ ειδικά ο βραδινός...αλλα  οπως σ ξαναπα αυτη ειναι η γνωμη μ κ τ ντοκ μ.

τωρα θα μ ξαναπείς κ αν δεν κοιμαται υι κάνεις???υπομονη κ θς στρώσει πιστεύω. η νυφη μ πάντως παλεύει εδω κ 10 μερες κ κατι καταφερε

Πώς το παλεύει βρε Ραφαέλα μου; Για πες τι κανει;; Τη βάζω από τις 10 στο δωμάτιο και το προσπαθούμε αλλα το μάτι γαρίδα ακομη και να νυστάζει!!Ποτέ δεν το χε με τον υπνο! Τι να την κανω;;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Πώς το παλεύει βρε Ραφαέλα μου; Για πες τι κανει;; Τη βάζω από τις 10 στο δωμάτιο και το προσπαθούμε αλλα το μάτι γαρίδα ακομη και να νυστάζει!!Ποτέ δεν το χε με τον υπνο! Τι να την κανω;;

τηρεις υσηχια???? αν ναι πολυ σημαντικό ειναι το μίλημα

δηλ οχι ομιλία την ωρα που τα βάζετε για υπνο πχ...ας κλαψει .εγω ενα σςςςςςςςςςςς τις κανω συνέχεια κ παντα τις εχω ρο ιδιο τραγούδι για νανι.το συνδυάζουν να ξες. εχτος αν κλαει πολυ μιλας αλλα πολυ σιγα ψίθυρο σρο αυτί....νανι τις εχεις να μυριζει εσενα??? εμεις ναι κ ρις αρέσει. απέφυγε οσο μπορείς να αυτες ρις μερες να βγαίνετε εξω βραδυ.

επισης πιπιλα πολυ σημαντική ειναι.κ παντα θα ενας απο σας θα την βαζει γις ύπνο. δεμ θα φεύγεις εσυ πχ νς πηγαινει ο αντρας .εναλλαξ δηλ. αυτα τα ειπε κ ο ντοκ μας.

ετσι καπως η ανηψια μ μείωσε ενα μισαωρο κ κάθε μέρα τα ιδια παλι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Πώς το παλεύει βρε Ραφαέλα μου; Για πες τι κανει;; Τη βάζω από τις 10 στο δωμάτιο και το προσπαθούμε αλλα το μάτι γαρίδα ακομη και να νυστάζει!!Ποτέ δεν το χε με τον υπνο! Τι να την κανω;;

Δοκιμασε να βαλεις απο το κινητο να ακουσει το «κοιμησου αγγελουδι μου» της Σαβινας Γιαννατου. Κανει θαυματα. Με το που τελειωνει εχει κοιμηθει ο αντρας νου. Στην τριτη επαναληψη εχει κοιμηθει και η μπεμπα..

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Ραφαέλα μου θα μου επιτρέψεις να  διαφωνήσω λιγάκι μαζί σου. * καθαρά άποψη μου και δεν κρίνω το πως μεγαλώνει η κάθε μαμα ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΗΣ.  εγωω πιστεύω ότι το παιδί πρέπει να κοιμάται με φασαρία (Όχι μόνο την μερα) και με φως και χωρίς και στην κούνια και στο καρότσι. γιατι αν μάθει στην απόλυτη ησυχία και μόνο στην κούνια π.χ δεν θα μπορεί το ζευγάρι να πάει πουθενά. και δεν εννοώ γλέντια και πανηγύρια.  σε ένα φιλικό ζευγάρι η κάπου για έναν καφέ οτιδήποτε.  Ναι μεν να ξεχωρίσει μέρα με νύχτα και ένα μπανάκι πριν αλλά... κορίτσια μην πέσετε να με φατε. είναι  άποψη μου. ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΊ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΔΕΝ ΚΡΊΝΩ ΤΟ ΠΩΣ  Η ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΜΕΓΑΛΏΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΗΣ.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, mpempaki1 είπε:

Ραφαέλα μου θα μου επιτρέψεις να  διαφωνήσω λιγάκι μαζί σου. * καθαρά άποψη μου και δεν κρίνω το πως μεγαλώνει η κάθε μαμα ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΗΣ.  εγωω πιστεύω ότι το παιδί πρέπει να κοιμάται με φασαρία (Όχι μόνο την μερα) και με φως και χωρίς και στην κούνια και στο καρότσι. γιατι αν μάθει στην απόλυτη ησυχία και μόνο στην κούνια π.χ δεν θα μπορεί το ζευγάρι να πάει πουθενά. και δεν εννοώ γλέντια και πανηγύρια.  σε ένα φιλικό ζευγάρι η κάπου για έναν καφέ οτιδήποτε.  Ναι μεν να ξεχωρίσει μέρα με νύχτα και ένα μπανάκι πριν αλλά... κορίτσια μην πέσετε να με φατε. είναι  άποψη μου. ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΊ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΔΕΝ ΚΡΊΝΩ ΤΟ ΠΩΣ  Η ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΜΕΓΑΛΏΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΗΣ.

μα φυσικά κ δεν πρόκειται μα σε παρεξηγησω.

κ γω ρημ γνώμη μ.ειπα κ τι κανω εγω ...εδωσα ιδέες στην πολυ κ φυσικά θα κανει οτι θελει η ίδια 

αν διαβάσεις καλα λεω οτι αυτα κανω εγω κ ειναι δικια μ γνωμη μ κ τ ντοκ μ κ επισης λεω οτι ειναι κ στο παιδι επισης. 

κ μενα με φασαρία κοιμαται ολη μερα ςλλς την νυχτα δεν μπορεί θελει υσηχια κ τον χωρο της. κ επισης μπορείς να βγεις αγαπη αμα θες.

κ ξανά λεω δεν πρόκειται να σε φαει καμια...οπως ειπες δεν κρίνουμε απώ1 ανταλλάσουμε απόψεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Rafaelatarzan είπε:

τηρεις υσηχια???? αν ναι πολυ σημαντικό ειναι το μίλημα

δηλ οχι ομιλία την ωρα που τα βάζετε για υπνο πχ...ας κλαψει .εγω ενα σςςςςςςςςςςς τις κανω συνέχεια κ παντα τις εχω ρο ιδιο τραγούδι για νανι.το συνδυάζουν να ξες. εχτος αν κλαει πολυ μιλας αλλα πολυ σιγα ψίθυρο σρο αυτί....νανι τις εχεις να μυριζει εσενα??? εμεις ναι κ ρις αρέσει. απέφυγε οσο μπορείς να αυτες ρις μερες να βγαίνετε εξω βραδυ.

επισης πιπιλα πολυ σημαντική ειναι.κ παντα θα ενας απο σας θα την βαζει γις ύπνο. δεμ θα φεύγεις εσυ πχ νς πηγαινει ο αντρας .εναλλαξ δηλ. αυτα τα ειπε κ ο ντοκ μας.

ετσι καπως η ανηψια μ μείωσε ενα μισαωρο κ κάθε μέρα τα ιδια παλι

Οκ!!! Ευχαριστώ πολυ!!! Η αλήθεια είναι ότι αυτές τις μερες είμαστε ως τις 9:30 εξω!! Μάλλον έχει αποπροσανατολιστεί!! Κοιμάται και εξω στο καρότσι και της κόβεται μετά ο υπνος!! Να δω στις διακοπες τι θα κάνουμε!!

Just now, Troufaki είπε:

Δοκιμασε να βαλεις απο το κινητο να ακουσει το «κοιμησου αγγελουδι μου» της Σαβινας Γιαννατου. Κανει θαυματα. Με το που τελειωνει εχει κοιμηθει ο αντρας νου. Στην τριτη επαναληψη εχει κοιμηθει και η μπεμπα..

Πλάκα κανεις;;; Αληθεια;; Αχ κοιμήθηκε Τώρα!! Θα το δοκιμάσω αύριο!! Ευχαριστώ!!!

Just now, mpempaki1 είπε:

Ραφαέλα μου θα μου επιτρέψεις να  διαφωνήσω λιγάκι μαζί σου. * καθαρά άποψη μου και δεν κρίνω το πως μεγαλώνει η κάθε μαμα ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΗΣ.  εγωω πιστεύω ότι το παιδί πρέπει να κοιμάται με φασαρία (Όχι μόνο την μερα) και με φως και χωρίς και στην κούνια και στο καρότσι. γιατι αν μάθει στην απόλυτη ησυχία και μόνο στην κούνια π.χ δεν θα μπορεί το ζευγάρι να πάει πουθενά. και δεν εννοώ γλέντια και πανηγύρια.  σε ένα φιλικό ζευγάρι η κάπου για έναν καφέ οτιδήποτε.  Ναι μεν να ξεχωρίσει μέρα με νύχτα και ένα μπανάκι πριν αλλά... κορίτσια μην πέσετε να με φατε. είναι  άποψη μου. ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΊ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΔΕΝ ΚΡΊΝΩ ΤΟ ΠΩΣ  Η ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΜΕΓΑΛΏΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΗΣ.

 

Just now, Rafaelatarzan είπε:

μα φυσικά κ δεν πρόκειται μα σε παρεξηγησω.

κ γω ρημ γνώμη μ.ειπα κ τι κανω εγω ...εδωσα ιδέες στην πολυ κ φυσικά θα κανει οτι θελει η ίδια 

αν διαβάσεις καλα λεω οτι αυτα κανω εγω κ ειναι δικια μ γνωμη μ κ τ ντοκ μ κ επισης λεω οτι ειναι κ στο παιδι επισης. 

κ μενα με φασαρία κοιμαται ολη μερα ςλλς την νυχτα δεν μπορεί θελει υσηχια κ τον χωρο της. κ επισης μπορείς να βγεις αγαπη αμα θες.

κ ξανά λεω δεν πρόκειται να σε φαει καμια...οπως ειπες δεν κρίνουμε απώ1 ανταλλάσουμε απόψεις...

Κορίτσια εγώ ένα πρόγραμμα θέλω να της βάλω αλλα δεν το βλέπω με αυτό το παιδί!! Άμα δε θέλει να κοιμηθεί δε θα κοιμηθεί όπως και με το φαγητό, ο τι και να κάνω!! Και ησυχία υπάρχει και χαμηλός φωτισμός και θηλασμός και Όλα!! Αλλα άμα δε θέλει θα τα απορρίψει όλα και θα μου χαμογελάει κι ας έχει πάει 11:30! Μια φορά ήμασταν έξω και κοιμήθηκε στο καρότσι!! Απλά δεν έχει κανένα προγραμμα, το μόνο σταθερό είναι ότι δεν υπάρχει σταθερότητα κι εγώ γενικά ειμαι πολυ του προγράμματος και τώρα νιώθω ότι όλα είναι εκτός ελέγχου (δικού μου)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Polly1 said:

Καλημέρα κορίτσια!! Θα ήθελα να ρωτήσω τι ώρα κοιμούνται τα δικά σας το βραδυ! Εμένα αν δεν πάει 11:30 δεν κοιμαται! Ειδικά αν έχουμε πάει και βόλτα θα πάει 12:30 Να κοιμηθεί!! Τι ρουτίνα ύπνου ακολουθείτε; Ή παιδίατρος μου χει πει να μην την κάνω κάθε μέρα μπανιο ούτε τωρα το καλοκαίρι εκτός αν ιδρώσει ή λερωθει.Οποτε την κάνω μερα παρα μερα! Δεν μπορεί να θεωρηθεί ομως αυτο ρουτίνα ύπνου! Τι άλλο να κανωεμεν

χωρις στηθος δν κοιμουνται συνήθως..αν δν τ εχει συνδιάσει ομως μπορεις ν βαλεις τραγουδι απαλο ή ν της πεις εσυ καποιο..ν ρειξεις ρυθμούς κ καποια στιγμή θ βελτιωθεί. Επισης απεφυγε τις εξοδους μετα απο καποια ωρα..εγω πχ κ στον μεγαλο εκτος εξαιρεσεων δν θα μαστε εξω μια ώρα+ πριν τον υπνο γτ αλλιως ξεκουρδιζεται κ παθαινει υπερενταση..ο πιο κοντινος ύπνος πριν από τον βραδινο π θες ν ορισεις πρεπει ν εχν μια αποσταση. Αλλα πολυ σημαντικο ν σεβαστεις το φυσικο ρολοι του πιστεύω κ να κάνεις αρκετη υπομονη ν ρυθμιστεί..γτ με πιεση μονο εσυ θα καταλήξεις ν κουραστεις ψυχολογικα..οποτε θεωρω προσπαθεις χωρις άγχος κ οταν πετυχει καλως..

Μπανακι θεωρω είναι στο παιδι..στην κορη τηρω το μπανιο μερα παρα μερα..ο γιος αν δν έκανε μπάνιο στριφογυρνουσε απο ημερων στον υπνο του κ δεν ηρεμει ολη νυχτα ακομα κ τωρα..

Εμας μας παιρνει ενα δυωρακι ν κοιμηθουν κ τ δυο..την ξυπναει ο μεγλαος κιολας π λογω ηλικιας ειναι πλ ζορικος στον υπνο..

9 hours ago, Polly1 said:

Ο χαμηλός φωτισμός βοηθάει κι εμάς!! Στο στήθος αν δεν πεινάει νευριάζει να τη βαζω, τα παιχνιδάκια με μουσική για τον υπνο κοιμιζουν εμένα αμέσως κι όχι το μωρό! Χαχα!!! Τώρα, η βόλτα είναι δίκοπο μαχαίρι! Πχ χθες κοιμόταν κατά τη διάρκεια της βόλτας και μετά ξενύχτι ως τις 12:30!! Τελικα είμαστε πολύ περίπτωση!!!

Κορίτσια ήρθε η παιδίατρος σημερα!! Βάρος Καλά, ύψος ψάχνουμε ομάδα μπάσκετ να τη γράψουμε και κεφάλι στην καμπύλη της!! Να ανησυχώ με το κεφαλι;; Έχει απλά μια μικρή, αργη σταδιακή αυξηση. Η παιδίατρος δεν είπε κάτι. Στέρεες τον άλλο μήνα, πηγε να μου πει για Τώρα, την έκοψα. Μου πε ότι τα ξεκινάει με γιαούρτι και πορτοκάλι. Ποια η γνώμη σας;;

Τ πορτοκαλί θεωρω ειναι πλ οξινο..πλ γιατροι λενε ν αργήσεις λιγο ν τ δωσεις αλλα δν ξερω αν εχει καποια ουσιαστικη βαση..τ γιαουρτι πες εχει προβιοτικα κ θα κανει καλο στ στομαχακι αλλα κ αυτο είναι οξινο.. πώς ενα μωρο π εχει συνηθισει το γλυκο γαλατακι θ τα φάει με χαρα αυτα σαν πρωτο γευμα αραγε?! Εκτος αν σ δωσει παιδικο στο οποιο ειμαι κατα γτ δν ειανι γιαουρτι αλλα γαλα με ζελατινη κ ζακχαρα οανω κατω..

Προβληματίζομαι δν μπορω ν σου πω πως διαφωνω..απλα οι πιο πλ συστήνουν να αυξήσουμε τον σιδηρο με τις στερεές..

 

Just now, mpempaki1 said:

Ραφαέλα μου θα μου επιτρέψεις να  διαφωνήσω λιγάκι μαζί σου. * καθαρά άποψη μου και δεν κρίνω το πως μεγαλώνει η κάθε μαμα ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΗΣ.  εγωω πιστεύω ότι το παιδί πρέπει να κοιμάται με φασαρία (Όχι μόνο την μερα) και με φως και χωρίς και στην κούνια και στο καρότσι. γιατι αν μάθει στην απόλυτη ησυχία και μόνο στην κούνια π.χ δεν θα μπορεί το ζευγάρι να πάει πουθενά. και δεν εννοώ γλέντια και πανηγύρια.  σε ένα φιλικό ζευγάρι η κάπου για έναν καφέ οτιδήποτε.  Ναι μεν να ξεχωρίσει μέρα με νύχτα και ένα μπανάκι πριν αλλά... κορίτσια μην πέσετε να με φατε. είναι  άποψη μου. ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΊ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΌ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΛΕΩ ΔΕΝ ΚΡΊΝΩ ΤΟ ΠΩΣ  Η ΚΑΘΕ ΜΑΜΑ ΜΕΓΑΛΏΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΊ ΤΗΣ.

Θα συμφωνησω μαζι σου..οσο ο γιος μου ειχε απολυτη ησυχια ειτε μέρα ειτε νύχτα δν μπορούσε ν κοιμηθει αν ακουγοταν εστω κ ο παραμικρος θόρυβος..ηταν τρελό ααυτο τ πραγμα γτ ειτε ξύπνιος ειτε οχι εγω επρεπε ν μην κανω τπτ γτ τρομαζε τρομερα το παιδι κ εκλαιγε συνεχεια..τωρα π κ τ δυο παιδια εχν μαθει ν κοιμουνται μ φασαρια ειναι κ αυτα ηρεμα κ εμεις.. προφανώς μιλαω στ πλαισια τ νορμαλ.. κανονικοί θόρυβοι σπιτιού κ ομιλιες.. περιορισμένοι οσο γινεται οι λευκοι θόρυβοι γτ δν ξερω ποσο καλο κανουν μακροχρόνια..

Οπως λες καθε μαμα ξερει εκεινη τι βολευει κ τι θελει γ τ παιδι της!! ;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω πως κοιμάται και η δικιά μου η μπεμπουλα....εμένα δεν παίρνει καθόλου πιπίλα,  σήμερα ειδικά μου πνίγηκε τόσο που την πέταξα και την σιχτιρισα...λέω δεν ξαναδινω...εμένα γενικά είναι πολύ του ύπνου,  δεν μένει πολλές ώρες ξύπνια,  δεν έχει πρόγραμμα στον βραδινό ύπνο,  δεν κοιμάται συγκεκριμένη ώρα, αλλά μέχρι τις 10.30 έχει κοιμηθεί,  βέβαια και πριν τις 10.30 κοιμάται....Γενικά κοιμάται....ξυπνάει το πρωί στις 09.30 συνήθως τρωει κατά τις 10.00 την κρατάω λίγη ωρίτσα μέχρι να μαγειρέψω κάτι στα γρήγορα και μετά την κοιμιζω,  το μόνο κακό είναι ότι δεν κοιμάται με τίποτα κούνια η καλαθουνα( τις πρωινές ωρες),  ακόμα δλδ την κρατάω χέρια...όσες φορές και να το προσπάθησα να την βάλω κάτω στο δευτερόλεπτο είχε ξυπνήσει...Δεν ξέρω τι θα κάνω,  πότε θα αλλάξει,...με κουράζει και εμένα...Έτσι πάμε μέχρι το απόγευμα...τι την πιάνει το απόγευμα και κοιμάται είτε στο καρότσι γιατί την πάω βόλτα μέχρι τις 9 είτε στο κρεβάτι μαζί...Μετά γυρίζουμε κάνουμε το μπάνιο μας και μετά νάνι πάλι ξερή σεκος όπως λέει και η φίλη μου η Ραφαέλα μέχρι τις 4.30 που ξανατρωμε, όπου να ναι όμως κοιμάται το βράδυ....η την έχω στον καναπέ και βλέπουμε ταινία εμείς και η μπεμπα κοιμάται,  είτε στην καλαθουνα,  είτε την βάζω στην κούνια....Έχει τύχει να την αλλάξω και ρούχα στον υπνο της και να είναι κοιμισμένη....Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τα πρωινά γιατί με το περπάτημα της γάτας ξυπνάει...???Μου λέει η μάνα μου πόσο να κοιμηθεί το παιδί??μα δεν την κοιμιζω επειδή έτσι μου ήρθε αλλά επειδή νυστάζει και γκρινιάζει αν δεν κοιμηθεί...Όταν λέω κοιμιζω μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να κοιμηθεί....χέρια ξαπλωτή και γρήγορο βάδην μέσα στο σπίτι...Έχω ρίξει τα χλμ....Και νανούρισμα της τραγουδάω ένα τραγούδι που έχω βγάλει...Έπισης οι καρποί μου στα χέρια κοντεύουν να διαλυθούν...Δεν αντέχουν άλλο,  η μπεμπα πρέπει να είναι 6700 τώρα...


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

χωρις στηθος δν κοιμουνται συνήθως..αν δν τ εχει συνδιάσει ομως μπορεις ν βαλεις τραγουδι απαλο ή ν της πεις εσυ καποιο..ν ρειξεις ρυθμούς κ καποια στιγμή θ βελτιωθεί. Επισης απεφυγε τις εξοδους μετα απο καποια ωρα..εγω πχ κ στον μεγαλο εκτος εξαιρεσεων δν θα μαστε εξω μια ώρα+ πριν τον υπνο γτ αλλιως ξεκουρδιζεται κ παθαινει υπερενταση..ο πιο κοντινος ύπνος πριν από τον βραδινο π θες ν ορισεις πρεπει ν εχν μια αποσταση. Αλλα πολυ σημαντικο ν σεβαστεις το φυσικο ρολοι του πιστεύω κ να κάνεις αρκετη υπομονη ν ρυθμιστεί..γτ με πιεση μονο εσυ θα καταλήξεις ν κουραστεις ψυχολογικα..οποτε θεωρω προσπαθεις χωρις άγχος κ οταν πετυχει καλως..

Μπανακι θεωρω είναι στο παιδι..στην κορη τηρω το μπανιο μερα παρα μερα..ο γιος αν δν έκανε μπάνιο στριφογυρνουσε απο ημερων στον υπνο του κ δεν ηρεμει ολη νυχτα ακομα κ τωρα..

Εμας μας παιρνει ενα δυωρακι ν κοιμηθουν κ τ δυο..την ξυπναει ο μεγλαος κιολας π λογω ηλικιας ειναι πλ ζορικος στον υπνο..

Τ πορτοκαλί θεωρω ειναι πλ οξινο..πλ γιατροι λενε ν αργήσεις λιγο ν τ δωσεις αλλα δν ξερω αν εχει καποια ουσιαστικη βαση..τ γιαουρτι πες εχει προβιοτικα κ θα κανει καλο στ στομαχακι αλλα κ αυτο είναι οξινο.. πώς ενα μωρο π εχει συνηθισει το γλυκο γαλατακι θ τα φάει με χαρα αυτα σαν πρωτο γευμα αραγε?! Εκτος αν σ δωσει παιδικο στο οποιο ειμαι κατα γτ δν ειανι γιαουρτι αλλα γαλα με ζελατινη κ ζακχαρα οανω κατω..

Προβληματίζομαι δν μπορω ν σου πω πως διαφωνω..απλα οι πιο πλ συστήνουν να αυξήσουμε τον σιδηρο με τις στερεές..

 

Θα συμφωνησω μαζι σου..οσο ο γιος μου ειχε απολυτη ησυχια ειτε μέρα ειτε νύχτα δν μπορούσε ν κοιμηθει αν ακουγοταν εστω κ ο παραμικρος θόρυβος..ηταν τρελό ααυτο τ πραγμα γτ ειτε ξύπνιος ειτε οχι εγω επρεπε ν μην κανω τπτ γτ τρομαζε τρομερα το παιδι κ εκλαιγε συνεχεια..τωρα π κ τ δυο παιδια εχν μαθει ν κοιμουνται μ φασαρια ειναι κ αυτα ηρεμα κ εμεις.. προφανώς μιλαω στ πλαισια τ νορμαλ.. κανονικοί θόρυβοι σπιτιού κ ομιλιες.. περιορισμένοι οσο γινεται οι λευκοι θόρυβοι γτ δν ξερω ποσο καλο κανουν μακροχρόνια..

Οπως λες καθε μαμα ξερει εκεινη τι βολευει κ τι θελει γ τ παιδι της!! ;)

Γιαούρτι δε δίνει τα παιδικά αλλα τα προβεια με την πέτσα από πανω!! Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο να ξεκινήσει με πορτοκάλι!! Και φαντάσου όλοι οι γονείς να μου τονίζουν πόσο καλές διατροφικές συνήθειες έχει εδραιώσει στα παιδιά τους! Γι αυτό τη διάλεξα άλλωστε! Δεν ξέρω! Θα δω! Εχω 1 μήνα ακομη να αποφασίσω αν θα την ακολουθήσω ή όχι!Αλλα πώς να της πω ότι θα κάνω τα δικά μου;; Μήπως παρεξηγηθει;; Αν της λέω ότι ακολουθώ το πρόγραμμα της και κάνω αλλα; Πόση απόσταση έχει η εισαγωγή μιας τροφης απο την αλλη;; Πχ σημερα δίνω πορτοκάλι, μετά από πόσες μέρες μπορώ να δώσω κάτι αλλο;;

Just now, Ξένη είπε:

Κορίτσια να σας πω πως κοιμάται και η δικιά μου η μπεμπουλα....εμένα δεν παίρνει καθόλου πιπίλα,  σήμερα ειδικά μου πνίγηκε τόσο που την πέταξα και την σιχτιρισα...λέω δεν ξαναδινω...εμένα γενικά είναι πολύ του ύπνου,  δεν μένει πολλές ώρες ξύπνια,  δεν έχει πρόγραμμα στον βραδινό ύπνο,  δεν κοιμάται συγκεκριμένη ώρα, αλλά μέχρι τις 10.30 έχει κοιμηθεί,  βέβαια και πριν τις 10.30 κοιμάται....Γενικά κοιμάται....ξυπνάει το πρωί στις 09.30 συνήθως τρωει κατά τις 10.00 την κρατάω λίγη ωρίτσα μέχρι να μαγειρέψω κάτι στα γρήγορα και μετά την κοιμιζω,  το μόνο κακό είναι ότι δεν κοιμάται με τίποτα κούνια η καλαθουνα( τις πρωινές ωρες),  ακόμα δλδ την κρατάω χέρια...όσες φορές και να το προσπάθησα να την βάλω κάτω στο δευτερόλεπτο είχε ξυπνήσει...Δεν ξέρω τι θα κάνω,  πότε θα αλλάξει,...με κουράζει και εμένα...Έτσι πάμε μέχρι το απόγευμα...τι την πιάνει το απόγευμα και κοιμάται είτε στο καρότσι γιατί την πάω βόλτα μέχρι τις 9 είτε στο κρεβάτι μαζί...Μετά γυρίζουμε κάνουμε το μπάνιο μας και μετά νάνι πάλι ξερή σεκος όπως λέει και η φίλη μου η Ραφαέλα μέχρι τις 4.30 που ξανατρωμε, όπου να ναι όμως κοιμάται το βράδυ....η την έχω στον καναπέ και βλέπουμε ταινία εμείς και η μπεμπα κοιμάται,  είτε στην καλαθουνα,  είτε την βάζω στην κούνια....Έχει τύχει να την αλλάξω και ρούχα στον υπνο της και να είναι κοιμισμένη....Δεν μπορώ να καταλάβω όμως τα πρωινά γιατί με το περπάτημα της γάτας ξυπνάει...???Μου λέει η μάνα μου πόσο να κοιμηθεί το παιδί??μα δεν την κοιμιζω επειδή έτσι μου ήρθε αλλά επειδή νυστάζει και γκρινιάζει αν δεν κοιμηθεί...Όταν λέω κοιμιζω μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να κοιμηθεί....χέρια ξαπλωτή και γρήγορο βάδην μέσα στο σπίτι...Έχω ρίξει τα χλμ....Και νανούρισμα της τραγουδάω ένα τραγούδι που έχω βγάλει...Έπισης οι καρποί μου στα χέρια κοντεύουν να διαλυθούν...Δεν αντέχουν άλλο,  η μπεμπα πρέπει να είναι 6700 τώρα...

Μια χαρα είστε!! Εγώ  να δεις χιλιόμετρα!! Ευτυχώς ειναι πιο ελαφριά απ τη δική σου ακομη!!Τη μέρα τωρα τελευταία κοιμάται καμιά ωρίτσα αλλα δεν είναι συγκεκριμένη!! Όποτε και αν της έρθει!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Γιαούρτι δε δίνει τα παιδικά αλλα τα προβεια με την πέτσα από πανω!! Κι εμένα μου φάνηκε περίεργο να ξεκινήσει με πορτοκάλι!! Και φαντάσου όλοι οι γονείς να μου τονίζουν πόσο καλές διατροφικές συνήθειες έχει εδραιώσει στα παιδιά τους! Γι αυτό τη διάλεξα άλλωστε! Δεν ξέρω! Θα δω! Εχω 1 μήνα ακομη να αποφασίσω αν θα την ακολουθήσω ή όχι!

Μια χαρα είστε!! Εγώ  να δεις χιλιόμετρα!! Ευτυχώς ειναι πιο ελαφριά απ τη δική σου ακομη!!Τη μέρα τωρα τελευταία κοιμάται καμιά ωρίτσα αλλα δεν είναι συγκεκριμένη!! Όποτε και αν της έρθει!!!

Εγω προσπαθησα να την κρατησω ξύπνια,  απλα δλδ δεν την κοιμησα...τι εγινε μετά.....Ποιος είδε τον χάρο και δεν τον φοβήθηκε...έκλαιγε με σπαρακτικό κλάμα μέχρι που φοβήθηκα ότι κάτι έπαθε,  δεν έτρωγε από τα νεύρα της και λέω έτσι είσαι,  θα κοιμάσαι και ας κοιμασαι και στα χέρια μου, υπομονή θα κάνω,  θα περάσει....

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...