Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • @Angot εγω αυτο που εχω διαβασει για το επίδομα γέννας είναι οτι οι δικαιουχοι πρεπει να εχουν  ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα κάτω των 40.000 ευρώ ετησίως.

      Και παραθετω τον υπολογισμο:

      "Ισοδύναμο οικογενειακό εισόδημα είναι το συνολικό οικογενειακό εισόδημα, πραγματικό ή τεκμαρτό, από οποιαδήποτε πηγή στην ημεδαπή ή στην αλλοδαπή, προ φόρων και εξαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών και άλλων επιδομάτων, διαιρεμένο με συγκεκριμένη κλίμακα ισοδυναμίας.

       

      Στην περίπτωση μας, η κλίμακα ισοδυναμίας ισούται με το άθροισμα των μελών της οικογένειας, για καθένα από τα οποία ισχύει η εξής στάθμιση:

       

      α. δικαιούχος γονέας: στάθμιση 1,

       

      β. σύζυγος δικαιούχου γονέα ή συνδεόμενος με αυτόν δυνάμει συμφώνου συμβίωσης: στάθμιση 1/2 και

       

      γ. κάθε εξαρτώμενο τέκνο: στάθμιση 1/4."

      Στην ουσια δεν μιλανε για 40000 ευρω μεικτα αλλα έπειτα απο συγκεκριμένους υπολογισμους σε σχεση με την οικογενειακη κατάσταση.

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, KNecky είπε:

Οχι κοριτσάκι μου μην αγχωνεσαι ειναι οπως στα είπε η Πολυ!! Κ μενα δν κανει οταν κοιμαται, ουτε στο αμαξι κανει κ ολα νορμάλ..ο εγκεφαλος τα ορίζει ολα κ μην σκας αλλα κοιμησου ησυχη κ δν χρειαζεται αλλαγη πανας!! ;)

Κ μενα ενα 2ημερο λείψαμε κ ειχε κολλησει πανω μου..μπορει λιγο η ζεστη λιγο τ ερεθισματα τ νεα να την οδηγισαν σε παραπανω θηλασμους..ολα καλα!! :)

αχ βρε κορίτσια καλα που έχω και εσάς.  σας ευχαριστώ τοσοπολυ. @KNecky ♡♡♡♡♡♡

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, asda είπε:

Αααα παίζει ρόλο τότε και η αλλαγή περιβάλλοντος. Επισης μπορει να ειναι σωστηωη θερμοκρασια στο σπιτι αλλα οσο βα ναι βγαινεις πιο πολυ εξω και ιδρωνει περισσοτερο οποτε αναπληρωνει ετσθ και τα υγρα. Μπορει να διψαει περισσοτερο να μην ειναι μονο πεινα. Μετά κοιμήθηκε στο καρότσι και όλη τη διάρκεια της βόλτας σας; καλα να περνατε!!!

 

Just now, KNecky είπε:

Οχι κοριτσάκι μου μην αγχωνεσαι ειναι οπως στα είπε η Πολυ!! Κ μενα δν κανει οταν κοιμαται, ουτε στο αμαξι κανει κ ολα νορμάλ..ο εγκεφαλος τα ορίζει ολα κ μην σκας αλλα κοιμησου ησυχη κ δν χρειαζεται αλλαγη πανας!! ;)

Κ μενα ενα 2ημερο λείψαμε κ ειχε κολλησει πανω μου..μπορει λιγο η ζεστη λιγο τ ερεθισματα τ νεα να την οδηγισαν σε παραπανω θηλασμους..ολα καλα!! :)

Ναι κορίτσια μου, όπως τα λέτε!! Την επηρέασε και η αλλαγή περιβάλλοντος γιατι σημερα γυρίσαμε στην κανονικότητα μας!!Τρώει όποτε το θυμηθεί!! Στις 5 το πρωί και μετά στις 11! Πάντως, ναι @asda κοιμήθηκε μετά στο καρότσι όλη την ωρα που ήμασταν έξω ( ως τις 2!!!) Και ήπια και μπύρα 0%!!!!!Χαχαχα!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!! Η μικρή από τότε που ανακάλυψε το μπρούμυτα το προτιμά για τον υπνο!! Τι να κανω;; Να την αφήνω; Ή να τη γυρνάω;; Προσέχω να αναπνέει φυσικά αλλά τη νύχτα πώς θα γινεται;;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Γεια σας και πάλι!! Η μικρή από τότε που ανακάλυψε το μπρούμυτα το προτιμά για τον υπνο!! Τι να κανω;; Να την αφήνω; Ή να τη γυρνάω;; Προσέχω να αναπνέει φυσικά αλλά τη νύχτα πώς θα γινεται;;

Η παιδιατρος μ χε πει ν μην τα αφηνω μπρούμυτα ως τ χρονο γ ασφαλεια. Γτ μπορει ν ξερει ν γυρισει αλλα μες την νυχτα αντε ν ξερεις σγρ αν θ τυχει κατι...οποτε απο τν 8ο κ μετα δν κοιμομουν πλ ηρεμα γτ ξυπνουσα ν δω αν ειχε γυρισει.. :/ βεβαια υπαρχουν γιατροι π σ λενε ν τ αφησεις..οποτε ρωτα τν δικο σας κ κανε οπως νιώθεις!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Γεια σας και πάλι!! Η μικρή από τότε που ανακάλυψε το μπρούμυτα το προτιμά για τον υπνο!! Τι να κανω;; Να την αφήνω; Ή να τη γυρνάω;; Προσέχω να αναπνέει φυσικά αλλά τη νύχτα πώς θα γινεται;;

Η ανιψιά μου κοιμάται μονο μπρούμυτα από 1 μηνών

 μην αγχώνεσαι.  

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, KNecky είπε:

Η παιδιατρος μ χε πει ν μην τα αφηνω μπρούμυτα ως τ χρονο γ ασφαλεια. Γτ μπορει ν ξερει ν γυρισει αλλα μες την νυχτα αντε ν ξερεις σγρ αν θ τυχει κατι...οποτε απο τν 8ο κ μετα δν κοιμομουν πλ ηρεμα γτ ξυπνουσα ν δω αν ειχε γυρισει.. :/ βεβαια υπαρχουν γιατροι π σ λενε ν τ αφησεις..οποτε ρωτα τν δικο σας κ κανε οπως νιώθεις!!

Πω, εμένα ξεκίνησε από 5 μηνών! Και να τη γυρισω ξαναγυρναει αμέσως! Γενικά δε σταματάει πουθενα!! Τωρα ακομη και στον υπνο!!Πού να πάρει και γραμμάριο τόσο που κουνιεται!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Πω, εμένα ξεκίνησε από 5 μηνών! Και να τη γυρισω ξαναγυρναει αμέσως! Γενικά δε σταματάει πουθενα!! Τωρα ακομη και στον υπνο!!Πού να πάρει και γραμμάριο τόσο που κουνιεται!!

Βολευονται γτ ολο στην πλατη σκανε τ καημενα μωρε.Τι ν σ πω πολλά μωρα κοιμουνται ετσι οπως λεει κ τ μπεμπακι αλλα ενεχει ρισκο γ αυτο δν τ συνιστουν πλ γιατροι..

Χαχα υπερκινητικη λες??θα αρχισει στέρεες σ λιγο καιρο κ ισως αλλαξει μοτιβο θ δειξει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Βολευονται γτ ολο στην πλατη σκανε τ καημενα μωρε.Τι ν σ πω πολλά μωρα κοιμουνται ετσι οπως λεει κ τ μπεμπακι αλλα ενεχει ρισκο γ αυτο δν τ συνιστουν πλ γιατροι..

Χαχα υπερκινητικη λες??θα αρχισει στέρεες σ λιγο καιρο κ ισως αλλαξει μοτιβο θ δειξει..

Τωρα γυρισε στο 1 πλευρό!! Και τώρα που είμαστε στο ξενοδοχείο φοβάμαι περισσότερο!! Της βούτηξαμε και ποδαράκια χθες, της άρεσε η θάλασσα!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mpempaki1 είπε:

υπάρχει άλλο μωράκι στηβ παρέα που να μην κάνει τσισα όταν κοιμάται; Όταν κοιμάται είτε πρωί είτε βράδυ δεν μου κάνει τίποτα!!!!Όταν ξυπνήσει η γενικά όταν είναι ξύπνιος θα κάνει τσισα. να αγχωθω;;; 

Αχ μπεμπακι εμένα να δεις! Δεν κάνει τσισα όλο το βράδυ! 10-7 και μέσα στη μέρα επειδή κοιμάται αρκετές φορές ούτε τότε! Με το ζόρι κανει 4-5 πάνες και όχι βαριές εννοείται! Βέβαια εμένα κάνει πιθανώς οισοφαγίτιδα (όπως πολλά μωράκια που διαβάζω και εδώ) και δεν τρώει ! Βλέπει στήθος και κλαιει σπαρακτικά. Άρχισα να δίνω μπουκάλι και τρώει 50-60μλ και μετά το φτύνει. Αρχίσαμε και εμείς φάρμακο και ελπίζω να πάει καλά! Λόγω της αφαγιας δεν κάνει τσισα και όταν κάνει έχει ροζ-πορτοκαλι κηλίδα. Κάναμε εξέταση ούρων και έχει άλατα και κρυστάλλους! Και μάλλον όλα αυτά από την οισοφαγίτιδα! Μακάρι να πιάσει το φάρμακο και στρώσει! 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

μπουκιτσα μου τι να πω περαστικά στο ζουζούνι σου

 να του περάσουν όλα. και μένα λόγω ζέστης δεν τρώει πολύ καταλαβαίνω ότι δεν θηλάζει όπως πριν. ακριβώς και μένα έτσι 11 με 7 τίποτα κατά τις 8 θα κάνει..  και μετά κανα μισαωρο από την ώρα που θα ξυπνάει και θα φάει. σκέφτομαι για τα νεφρά του..  αν και η Πολυ και η Knecky με ηρεμησαν λίγο. 

Just now, KNecky είπε:

Βολευονται γτ ολο στην πλατη σκανε τ καημενα μωρε.Τι ν σ πω πολλά μωρα κοιμουνται ετσι οπως λεει κ τ μπεμπακι αλλα ενεχει ρισκο γ αυτο δν τ συνιστουν πλ γιατροι..

Χαχα υπερκινητικη λες??θα αρχισει στέρεες σ λιγο καιρο κ ισως αλλαξει μοτιβο θ δειξει..

 

Just now, Polly1 είπε:

Τωρα γυρισε στο 1 πλευρό!! Και τώρα που είμαστε στο ξενοδοχείο φοβάμαι περισσότερο!! Της βούτηξαμε και ποδαράκια χθες, της άρεσε η θάλασσα!! 

και μένα του αρέσει μπρούμυτα.  όλη την μέρα τον γυρνάω ανάσκελα και αυτός γρήγορα γρήγορα  γυρίζει πάλι. Η παιδίατρος μου λέει ειναι πολύ καλός τα αγοράκια αργούν να γυρίσουν  συνήθως . εμένα 3.5 μηνών γύρισε 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Polly1 είπε:

 

Ναι κορίτσια μου, όπως τα λέτε!! Την επηρέασε και η αλλαγή περιβάλλοντος γιατι σημερα γυρίσαμε στην κανονικότητα μας!!Τρώει όποτε το θυμηθεί!! Στις 5 το πρωί και μετά στις 11! Πάντως, ναι @asda κοιμήθηκε μετά στο καρότσι όλη την ωρα που ήμασταν έξω ( ως τις 2!!!) Και ήπια και μπύρα 0%!!!!!Χαχαχα!!!

Αυτά ειναι!!! Άντε και χρόνου κοκτέιλ εύχομαι!! Για το μπρούμυτα που λες πλέον η δικιά μου κοιμάται μόνο έτσι. Όσες φορές και να την γυρίσω ξαναγυρναει. Οπότε Την αφήνω πλέον όπως βολεύεται. Ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε να την αφήνω όπως θέλει. Οπότε Την βάζω εγώ ανάσκελα και αποφασίζει. Είτε πλάι είτε μπρουμυτα. Ανάσκελα πάντως δεν κοιμάται ποτέ.

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , mpempaki1 είπε:

μπουκιτσα μου τι να πω περαστικά στο ζουζούνι σου

 να του περάσουν όλα. και μένα λόγω ζέστης δεν τρώει πολύ καταλαβαίνω ότι δεν θηλάζει όπως πριν. ακριβώς και μένα έτσι 11 με 7 τίποτα κατά τις 8 θα κάνει..  και μετά κανα μισαωρο από την ώρα που θα ξυπνάει και θα φάει. σκέφτομαι για τα νεφρά του..  αν και η Πολυ και η Knecky με ηρεμησαν λίγο. 

 

και μένα του αρέσει μπρούμυτα.  όλη την μέρα τον γυρνάω ανάσκελα και αυτός γρήγορα γρήγορα  γυρίζει πάλι. Η παιδίατρος μου λέει ειναι πολύ καλός τα αγοράκια αργούν να γυρίσουν  συνήθως . εμένα 3.5 μηνών γύρισε 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Να σου πω για τα νεφρά αν κάτι ανησυχούσε την παιδίατρο θα σου το έλεγε η ίδια! Γενικά τα ψάχνουν αυτά δεν τα αφήνουν. Εγώ το συζήτησα μαζί της και μου είπε αν θέλω να κάνω αλλά το βρίσκει υπερβολή. Έκανα όμως υπέρηχο να είμαι ήσυχη και βγήκε καλος ευτυχώς! Αν δεν φτιάξει τώρα με το φάρμακο θα παμε σε άλλες εξετάσεις μου είπε! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polly1 said:

Γεια σας και πάλι!! Η μικρή από τότε που ανακάλυψε το μπρούμυτα το προτιμά για τον υπνο!! Τι να κανω;; Να την αφήνω; Ή να τη γυρνάω;; Προσέχω να αναπνέει φυσικά αλλά τη νύχτα πώς θα γινεται;;

Είχα την ίδια απορία πριν λίγες εβδομάδες και τώρα κοιμάται μόνο μπρούμυτα. Να σου πω την αλήθεια, αρχικά φοβόμουν, το έφερα στο κρεβάτι μου για να το κρατάω με το ένα χέρι και να νιώθω αν γύρισε πάλι και να το βάλω ανάσκελα. Αλλά ό,τι και να έκανα, προτιμάει τη μπρούμυτη στάση. Γύρω του βάζω μαξιλάρια και πλέον βάζει το πόδι σε αυτά και προσπαθεί να σκαρφαλώσει σε αυτά. Τώρα είμαστε στο στάδιο που σπρώχνει και πόδια και πάει κάτω, το ονομάζω όπισθεν μπουσούλημα :lol: Στην αρχή φοβόμουν, τώρα πια και μεσημέρι όταν κοιμάται το αφήνω και λίγο μόνο χωρίς να ανησυχώ τόσο. Προσπάθησε να το γυρίζεις τώρα στην αρχή και όταν θα μπορεί να βγάζει έξω και το άλλο χεράκι (αυτό το οποίο τώρα φαντάζομαι σφηνώνει μεταξύ κοιλιάς και κρεβατιού), πιστεύω θα χαλαρώσεις κάπως. Παρακολούθησε όμως αρχικά τη συμπεριφορά του μωρού, αν μπορεί να γυρίσει και πλάι το κεφαλάκι του για να αναπνέει. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι οταν κοιμουνται καταστελεται λιγο η γοπ, γι αυτο και τρωνε κι επισης γι αυτο συνηθως τη νυχτα δεν βγαζουν γουλιες. Πιστευω τωρα ο συνδυασμος φαρμακου και ρυζαλευρου θα κανει τπ θαυμα του. 

Παντως κοριτσια + @Pennymav το επαντορεν ειναι αυτη τη στιγμη στον παγκο της κουζινας μου με ημ.ληξης 07/21. και στα φαρμακεια που ρωτησα μου ειπαν για μεγαλη ελλειψη ωστοσο, οχι για καταργηση. τι να πω... δεν βγαζεις κι ακρη με αυτα. πιστευω ομως οτι ολα την ιδια δραστικη θα εχουν. 

Ξενη αν δεν βρισκεις ουτε επαντορεν ουτε νεξιουν, και το χρειαζεστε, πες μου σε πμ τα στοιχεια σου να σου παρω επαντορεν να στο στειλω. Το εχω βρει στη γειτονια μου σε δυο φαρμακεια.

Σε ευχαριστώ πολύ....το λαπραζολ πίνει τώρα και αυτό σε μεγάλη έλλειψη είναι και το βρίσκω με τα χίλια ζόρια....σε ευχαριστώ πάντως..

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...