Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 minutes ago, Blue Velvet said:

      Αχ μην κάνεις τεστ τόσο νωρίς,τζάμπα λεφτά ρε συ..Εμένα μέχρι χθες το πρωί έδειχνε αρνητικό,το μεσημέρι έδειξε αχνό θετικο.Περιμενε έξι μέρες τουλάχιστον,γιατί αλλιώς θα σου δείξει αρνητικό και θα στεναχωρεθεις.

      Αυτό βασικά …. 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Just now, mpoukitsa said:

Και εμένα όλο χέρια θέλει και βόλτες ταυτόχρονα! Πολύ λίγο κάθετε μόνος του στο ριλαξ και αυτό κανένα 15' για να μαγειρέψω. Δουλειές κάνω το Σ/κ που είναι και ο άντρας μου σπίτι γιατί καθημερινες δουλεύει μέχρι το απόγευμα. Βοήθεια όχι δεν έχω κανέναν εκτός του άντρα μου. Δύσκολο πολύ αλλά υπομονή, μεγαλώνοντας θα μαθουνε και χωρίς αγκαλιά! Τώρα για νταντά αν μπορείς οικονομικα να ανταπεξέλθεις θα ήταν καλή βοήθεια αλλά τώρα με την κατάσταση με τον ιό δεν ξέρω... Ίσως αν έπαιρνες γυναίκα μια φορά την εβδομάδα για τις χοντρές δουλειές? 

Ναι, θέλει βόλτες και το δικό μου μωρό, όχι απλά χέρια. Ο άντρας μου μεσημέρι επιστρέφει οπότε είμαι οκ εκτός από περίπου 10 μέρες κάθε μήνα όταν λείπει 24ωρα, δηλ. 10 μέρες θα είμαι μόνη τελείως. Δεν ξέρω πώς θα είναι το παιδί σε λίγο, προς το παρόν είμαστε αυτοκόλλητοι, ευτυχώς τώρα έχω τη μαμά και μπορώ να κάτσω και να ποστάρω εδώ, να κάνω μπάνιο, να φάω με την ησυχία μου. Όταν είμαι μόνη, ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω. Κυριολεκτώ. 

Just now, Pagotoula said:

Μαρσιπο εχεις δοκιμασει; επισης, δεν καταλαβα, εσυ γυρνας δουλεια η ο αντρας σου; Γιατι αν εσυ εισαι σπιτι, γιατι να παρεις νταντα; Κι εγω εχω ενα πολυ απαιτητικο μωρο με γοπ κι αλλεργια που δυσχεραινουν την ανησυχια της και χωρις βοηθεια. Εχω αποφασισει οτι 1ον το σπιτι δεν θα ειναι στην εντελεια, 2ον μαγειρευω ανα δυο η τρεις μερες, τρωμε το ιδιο φαγητο κι αν θελει ο συζυγος καποια φορα παραγγελνει κατι απ εξω, 3ον πλεον απο ρουχα σιδερωνω μονο πριν φορεσουμε (οσο τραγικο κι αν ακουγεται), μπιτζαμες κι αθλητικα ρουχα μπαινουν κατευθειαν ντουλαπα. Επι της ουσιας κανω πετσετες, σεντονια, εσωρουχα και μετα κατα περιπτωση. Αν εχετε τη δυνατοτητα, μπορειτε να εχετε και μια γυναικα μια φορα τη βδομαδα για να κανει καποιες δουλειες. Τελος, λογω προβληματων υγειας της μητερας μου, μαλλον κι εγω θα καταφυγω σε νταντα  οταν επιστρεψω δουλεια (γιατι σταθμο λογω ιωσεων κλπ θα ηθελα μετα τα 2-3), οποτε η αληθεια ειναι οτι θα δουλευω για να πληρωνω τη νταντα, γιατι ζητανε περιπου 700ευρω το μηνα. Αυτο ειναι το μεγαλο αρνητικο της υποθεσης. Απο εκει κι επειτα θα βαλω καμερες στο σπιτι και θα της το πω ευθεως. Οσες γνωστες εχω αυτο εκαναν και παρακολουθουσαν τις κινησεις τους κι επισης καλο ειναι ή εσεις ή καποιος συγγενης/φιλος ανα διαστηματα να κανει "εφοδους" ωστε να ξερει οτι ανα πασα στιγμη μπορει καποιος να παει σπιτι.

Δεν έχω μάρσιπο η αλήθεια είναι. Επιστρέφω Ελλάδα, όχι δουλειά. Νταντά και γενικά μια μικρή βοήθεια θα ήθελα γιατί θα καταρρεύσω από τις αυπνίες, δεν ξέρω τι αντοχές έχει η κάθε μαμά, εγώ μάλλον δεν είμαι τόσο δυνατή. Από την άλλη, ο άντρας μου δε θέλει να φέρνω κάποιον ξένο σπίτι, ούτε για το μωρό, ούτε για καθαριότητα. Κατα βάθος κι εγώ ανησυχώ... αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω. Ο σταθμός, έστω για λίγες ώρες θα ήταν ιδανική λύση, αλλά  συμφωνώ να είναι λίγο μεγαλύτερο το μωρό, θέλω να μιλάει βασικά και να μου πει αν κάτι θα το ενοχλεί. Τώρα σκέφτηκα να πάρω το iRobot, δεν ξέρω όμως αν όντως καθαρίζει. Σιδέρωμα και φαγητό με βλέπω να παρατάω τελείως. Μόνο στο μωρό θα φτιάχνω φαγητό.

Διαβάζω τι γράφω και συνειδητοποιώ το πόσο απελπισμένη θα ακούγομαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Κ εμένα είναι ακριβώς 5,5 τωρα κ μόλις ξεκίνησε να γυρνάει μπρούμυτα ενώ πριν δεν ήθελε καθόλου! Όπως κ το κεφαλάκι του τωρα το στηρίζει καμία δεκαριά μέρες.. κάθε παιδί εχει το ρυθμό του! 

Εμένα 5 μηνών κ 10 ημερών τώρα αλλα κ εμένα δεν έχει γυρίσει .αρχικα δν της αρέσει καθόλου μπρούμυτα .οποτε τη βάζω κλαίει .οποτε πως ν γυρίσει από μπρούμυτα .ανασκελα μπορεί κ ν ψιλόγυρισει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

σε εσενα εδωσα  απάντηση αγαπη??? χαχαχαχα στην τετα πηγαίνε.....τι κανει η σουρλουλου σ,??? κολπάκια??? φιλάκια μαγουλακια....φυσικά κ η κορη σ ειναι κατηγορία μονη της....κ καλα κανεις κ δεν ανησυχείς....

Τώρα που διακοπαρει κιολας Η καλύτερη της!! Μας έχουν μάθει ολοι στο ξενοδοχείο ή μάλλον μας έχουν ακούσει !!! Χαχα!! Κάθε μέρα και διαφορετικό πρόγραμμα !! Το συμπαν με τρολαρει! Ημουν ανθρωπος πολυ του προγραμματος!! Τωρα ζούμε μονάχα για το παρόν!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Murtw.st είπε:

Κορίτσια να σας κάνω μια ερώτηση. Οι άδειες του θρησκευτικού γάμου ποσο κάνουν να εκδοθούν; Τι διαδικασία είναι; Μοιάζουν με του πολιτικού;

Θα σ πω κ εγώ π τ χω πρόσφατα .ολα τελευταία στιγμή τα κάναμε .αρχικα η εφημερίδα όπως σ είπαν .ηλεκτρονικα μπήκα κ τ έκανα κ έκανα κ την πληρωμή μέσω κάρτας .μετα πρέπει ν πας κ εσυ κ ο άντρας σ στην ενορία όπου ανήκει ο καθένας σας με μια ληξιαρχική πράξη γέννησης - βάπτισης (από το ληξιαρχείο ) κ μαζί με 2 μάρτυρες π ν μην έχετε τ ίσιο επίθετο .δινεις τ χαρτί στον πάτερ ,σ γράφει ένα άλλο και στο δίνει με τις υπογραφές των μαρτύρων .πας αυτό τ χαρτί κ στο σφραγίζουν στην Αρχιεπισκοπή (κάπως έτσι λέγεται αν δν πάνω λάθος )κ μετά πάτε στον πάτερ π θα σας παντρέψει με αυτό τ χαρτί (π έχεις πάρει από την ενορία σ ) παράβολο γάμου ,εφημερίδα ,πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του κουμπάρου .μετα φτιάχνει αυτός ο πάτερ ένα άλλο χαρτί π τ πας στην μητρόπολη π ανήκει η εκκλησία π θα παντρευτείς κ εκεί σ βγάζουν τις άδειες .τις παίρνεις κ τις ξανά πας στον πάτερ π θα σας παντρέψει .επισης αν κάνετε τ γάμο σ άλλη ενορία απ αυτήν π ανήκετε η νύφη πληρώνει κάποια λεφτά .νομοζω 30 ευρώ .

Just now, Pennymav είπε:

Θα σ πω κ εγώ π τ χω πρόσφατα .ολα τελευταία στιγμή τα κάναμε .αρχικα η εφημερίδα όπως σ είπαν .ηλεκτρονικα μπήκα κ τ έκανα κ έκανα κ την πληρωμή μέσω κάρτας .μετα πρέπει ν πας κ εσυ κ ο άντρας σ στην ενορία όπου ανήκει ο καθένας σας με μια ληξιαρχική πράξη γέννησης - βάπτισης (από το ληξιαρχείο ) κ μαζί με 2 μάρτυρες π ν μην έχετε τ ίσιο επίθετο .δινεις τ χαρτί στον πάτερ ,σ γράφει ένα άλλο και στο δίνει με τις υπογραφές των μαρτύρων .πας αυτό τ χαρτί κ στο σφραγίζουν στην Αρχιεπισκοπή (κάπως έτσι λέγεται αν δν πάνω λάθος )κ μετά πάτε στον πάτερ π θα σας παντρέψει με αυτό τ χαρτί (π έχεις πάρει από την ενορία σ ) παράβολο γάμου ,εφημερίδα ,πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης του κουμπάρου .μετα φτιάχνει αυτός ο πάτερ ένα άλλο χαρτί π τ πας στην μητρόπολη π ανήκει η εκκλησία π θα παντρευτείς κ εκεί σ βγάζουν τις άδειες .τις παίρνεις κ τις ξανά πας στον πάτερ π θα σας παντρέψει .επισης αν κάνετε τ γάμο σ άλλη ενορία απ αυτήν π ανήκετε η νύφη πληρώνει κάποια λεφτά .νομοζω 30 ευρώ .

Τ χάρτι π σας δίνει ο πάτερ σας είναι το πιστοποιητικό αγαμιας .επισης αν έχετε κάνει κ πολιτικό η σύμφωνο συμβίωσης πρέπει ν τ πάτε κ μια ληξιαρχική πράξη γ αυτό ..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Anna-Vangelis είπε:

Κορίτσια, θα δώσει κάποια το μωρό σε παιδικό σταθμό; Σε λίγο επιστρέφω σπίτι και επειδή δεν έχω κανέναν να βασιστώ εκεί και η φύση τους δουλειάς του άντρα μου είναι τέτοια που θα λείπει κάποια 24ωρα κάθε μήνα, βλέπω τον σταθμό σαν μόνη λύση, αλλά συγχρόνως τραγική. Φοβάμαι και τις ιώσεις οπότε αποκλείεται να το δώσω σε παιδικό, αλλά η εναλλακτική τί είναι; Να πάρω νταντά; Είμαι επιφυλακτική..

Απλά το μωρό μου θέλει μόνο χέρια  κι αρχίζω να προβληματίζομαι για το πως θα τα προλαβαίνω όλα, ακόμα και το γάλα και φαγητό του να φτιάξω θέλει κάποιο χρόνο και δεν μένει λεπτό μόνο το μωρό όταν είναι ξύπνιο. Για πλυντήρια, σιδέρωμα, καθάρισμα δεν μιλάω καν, είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δε θα τα προλαβαίνω. Πώς τα βγάζετε πέρα εσείς; Έχετε κάποια βοήθεια; 

Το μεγάλο αρνητικό των παιδικών σταθμών είναι οι ιώσεις.  Κατά τ αλλα μόνο θετικά έχει ειδικά αν έχεις συστάσεις από άλλους γονείς που είναι ευχαριστημένοι! Τώρα για νταντά φουλ ωράριο 9-5 ξέρω εδώ ότι για 2 παιδιά είναι 800 ευρώ που το θεωρώ εξωφρενικό εκτος κι αν ο μισθός σου είναι κανα διχιλιαρο οποτε Ναι αξίζει!! Απο τη στιγμη που θα σαι κι εσυ σπίτι Δες και τη λύση να έρχεται νταντά για λίγες ωρες την ημέρα ή κάθε 2 μέρες για να κανεις τις δουλειές σου, θα σου κοστίσει λιγότερο από τα μισά χρήματα. Επισης οι νεαρές αποφοιτες βρεφοκομιας ή κατι σχετικό είναι οικονομικότερη επιλογη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

@teta2 τετα μου κ η δικια μου που ειναι 4,5 μηνων δεν γυρναει ακομα μπρουμυτα. και ο παιδιατρος μας και φιλη που εχω παιδιατρικη φυσικοθεραπευτρια δεν ανησυχουν παντως. μου λενε οτι θα το κανει οταν νιωσει ετοιμη νευρολογικα κι απο αποψη δυναμης. κι επισης εχε υποψη σου οτι ειδικα τα μεγαλοσωμα μωρα πολλες φορες καθυστερουν κινητικα, γιατι δυσκολευονται να κουμανταρουν τον ογκο τους. παρ ολ αυτα μπορει να κανει αλλα πραγματα, πχ καθεται με υποστηριξη απο πριν τους 4 μηνες και παιζει με παιχνιδακια μπροστα της, σηκωνει μπροστα το βαρος της οταν την εχω στο καροτσι η το ριλαξ (σαν να κανει κοιλιακους φαντασου). γενικως καθε μωρακι εχει τους ρυθμους του. μην ανησυχουμε οσο μπορουμε. το λεω και για να το ακουω κι εγω... :P

Η αλήθεια είναι ότι αυτό μου το είπε η παιδίατρος, ότι δλδ είναι χοντρούλα και δεν μπορεί να σηκώσει εύκολα το κεφάλι όταν είναι μπρούμυτα! Φαντάζομαι θα ισχύει και για τα υπόλοιπα. Αυτό με τους κοιλιακούς το κάνει και εμένα πάντως εδώ και αρκετό καιρό! Ναι δεν ανησυχώ ιδιαίτερα απλά ήθελα να ξέρω περίπου για να το περιμένω! 

6 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

εμενα εχει εδώ κ μια βδομαδα παει πέρα δοθε κ μπρούμυτα.. αλλα μηκ συγκρίνεις με αλλα παιδακια...μπορεί η δικια σ να κανει κατι αλλο πρώτα κ μετα αυτο....

Ναι έχεις δίκιο, είπαμε , η δικιά μου είναι καλή στους κοιλιακούς!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Anna-Vangelis είπε:

Ναι, θέλει βόλτες και το δικό μου μωρό, όχι απλά χέρια. Ο άντρας μου μεσημέρι επιστρέφει οπότε είμαι οκ εκτός από περίπου 10 μέρες κάθε μήνα όταν λείπει 24ωρα, δηλ. 10 μέρες θα είμαι μόνη τελείως. Δεν ξέρω πώς θα είναι το παιδί σε λίγο, προς το παρόν είμαστε αυτοκόλλητοι, ευτυχώς τώρα έχω τη μαμά και μπορώ να κάτσω και να ποστάρω εδώ, να κάνω μπάνιο, να φάω με την ησυχία μου. Όταν είμαι μόνη, ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω. Κυριολεκτώ. 

Δεν έχω μάρσιπο η αλήθεια είναι. Επιστρέφω Ελλάδα, όχι δουλειά. Νταντά και γενικά μια μικρή βοήθεια θα ήθελα γιατί θα καταρρεύσω από τις αυπνίες, δεν ξέρω τι αντοχές έχει η κάθε μαμά, εγώ μάλλον δεν είμαι τόσο δυνατή. Από την άλλη, ο άντρας μου δε θέλει να φέρνω κάποιον ξένο σπίτι, ούτε για το μωρό, ούτε για καθαριότητα. Κατα βάθος κι εγώ ανησυχώ... αλλά δεν ξέρω και τι να κάνω. Ο σταθμός, έστω για λίγες ώρες θα ήταν ιδανική λύση, αλλά  συμφωνώ να είναι λίγο μεγαλύτερο το μωρό, θέλω να μιλάει βασικά και να μου πει αν κάτι θα το ενοχλεί. Τώρα σκέφτηκα να πάρω το iRobot, δεν ξέρω όμως αν όντως καθαρίζει. Σιδέρωμα και φαγητό με βλέπω να παρατάω τελείως. Μόνο στο μωρό θα φτιάχνω φαγητό.

Διαβάζω τι γράφω και συνειδητοποιώ το πόσο απελπισμένη θα ακούγομαι..

Κοιτα τοτε, εφοσον θα σαι κ σπιτι, μπορεις να φερεις μια νταντα 3, 4 ωρες τη μερα, να τον απασχολει εκεινη, να κανεις κ συ καμια αλλη δουλεια. δεν εχει λογικη να στο απαγορευει ο αντρας σου, εφοσον ο ιδιος δεν σε βοηθα και τρως μονη το ζορι. θυμαμαι ομως πως εγραφες πως θες αμεσα να κανεις και 2ο παιδακι. τι αλλαξε;; τωρα εγινε ετσι ο μικρος;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula said:

Κοιτα τοτε, εφοσον θα σαι κ σπιτι, μπορεις να φερεις μια νταντα 3, 4 ωρες τη μερα, να τον απασχολει εκεινη, να κανεις κ συ καμια αλλη δουλεια. δεν εχει λογικη να στο απαγορευει ο αντρας σου, εφοσον ο ιδιος δεν σε βοηθα και τρως μονη το ζορι. θυμαμαι ομως πως εγραφες πως θες αμεσα να κανεις και 2ο παιδακι. τι αλλαξε;; τωρα εγινε ετσι ο μικρος;

Ο άντρας μου με βοηθάει μόνο όταν είναι σπίτι, εγώ ανησυχώ για όταν θα λείπει. Τείνω προς τη λύση της σκούπας-ρομποτ, αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματική είναι, πρέπει να κάνω λίγη έρευνα. Φαγητό σκέφτομαι ότι θα παραγγέλνω από το σουβλατζίδικο της γειτονιάς. 

Ο μικρός τώρα άρχισε να ξυπνάει πάλι τις νύχτες. Τρώει και μετά θέλει να κάνουμε βόλτες, δεν κοιμάται αμέσως με αποτέλεσμα να σέρνομαι τη μέρα. Ξυπνάει κατα τις 2, τρώει και μετά κόβουμε βόλτες κανα 40λεπτο. Μετά ξυπνάει ξανά στις 5 και τα ίδια. Κατα τις 6κ30 σηκωνόμαστε και δεν κοιμόμαστε ξανά μέχρι το μεσημέρι οπότε όλο το μεσοδιάστημα είναι στα χέρια μας. Ακόμα και το μεσημέρι κοιμάται ανήσυχα. Μπορεί να είναι πρησμένα τα ούλα και για αυτό να έγινε έτσι τώρα. Και φαντάσου ότι έχω και τη μαμά. Είχαμε στρώσει τον ύπνο, όλα γίνανε άνω-κάτω πάλι.

Υ.Γ. 2ο παιδάκι θέλω ακόμα και υπό τις τωρινές συνθήκες, απλά θα αφήσω τον μικρό στους γονείς μου το πρώτο τρίμηνο. Θέλω να έχει αδερφάκι το μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ο άντρας μου με βοηθάει μόνο όταν είναι σπίτι, εγώ ανησυχώ για όταν θα λείπει. Τείνω προς τη λύση της σκούπας-ρομποτ, αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματική είναι, πρέπει να κάνω λίγη έρευνα. Φαγητό σκέφτομαι ότι θα παραγγέλνω από το σουβλατζίδικο της γειτονιάς. 

Ο μικρός τώρα άρχισε να ξυπνάει πάλι τις νύχτες. Τρώει και μετά θέλει να κάνουμε βόλτες, δεν κοιμάται αμέσως με αποτέλεσμα να σέρνομαι τη μέρα. Ξυπνάει κατα τις 2, τρώει και μετά κόβουμε βόλτες κανα 40λεπτο. Μετά ξυπνάει ξανά στις 5 και τα ίδια. Κατα τις 6κ30 σηκωνόμαστε και δεν κοιμόμαστε ξανά μέχρι το μεσημέρι οπότε όλο το μεσοδιάστημα είναι στα χέρια μας. Ακόμα και το μεσημέρι κοιμάται ανήσυχα. Μπορεί να είναι πρησμένα τα ούλα και για αυτό να έγινε έτσι τώρα. Και φαντάσου ότι έχω και τη μαμά. Είχαμε στρώσει τον ύπνο, όλα γίνανε άνω-κάτω πάλι.

Υ.Γ. 2ο παιδάκι θέλω ακόμα και υπό τις τωρινές συνθήκες, απλά θα αφήσω τον μικρό στους γονείς μου το πρώτο τρίμηνο. Θέλω να έχει αδερφάκι το μωρό μου.

Ωραία ακούγεται η σκούπα!! Άμα είναι αποτελεσματική τη θέλω κι εγώ!! Μπορείς να ψάξεις αν υπάρχει μαγαζί με σπιτικό φαγητό. Υπαρχει ακομη και στο προάστιο που μένω και το σκεφτόμουν κθ εγώ σοβαρά αν χρειαστεί κάποια στιγμη γιατι το έψαξα και συμφέρει κιολας και οικονομικά. Ετσι γλιτώνεις και χρήμα και χρόνο και τρως και ποικιλία και με ποιοτητα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis said:

Ο άντρας μου με βοηθάει μόνο όταν είναι σπίτι, εγώ ανησυχώ για όταν θα λείπει. Τείνω προς τη λύση της σκούπας-ρομποτ, αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματική είναι, πρέπει να κάνω λίγη έρευνα. Φαγητό σκέφτομαι ότι θα παραγγέλνω από το σουβλατζίδικο της γειτονιάς. 

Ο μικρός τώρα άρχισε να ξυπνάει πάλι τις νύχτες. Τρώει και μετά θέλει να κάνουμε βόλτες, δεν κοιμάται αμέσως με αποτέλεσμα να σέρνομαι τη μέρα. Ξυπνάει κατα τις 2, τρώει και μετά κόβουμε βόλτες κανα 40λεπτο. Μετά ξυπνάει ξανά στις 5 και τα ίδια. Κατα τις 6κ30 σηκωνόμαστε και δεν κοιμόμαστε ξανά μέχρι το μεσημέρι οπότε όλο το μεσοδιάστημα είναι στα χέρια μας. Ακόμα και το μεσημέρι κοιμάται ανήσυχα. Μπορεί να είναι πρησμένα τα ούλα και για αυτό να έγινε έτσι τώρα. Και φαντάσου ότι έχω και τη μαμά. Είχαμε στρώσει τον ύπνο, όλα γίνανε άνω-κάτω πάλι.

Υ.Γ. 2ο παιδάκι θέλω ακόμα και υπό τις τωρινές συνθήκες, απλά θα αφήσω τον μικρό στους γονείς μου το πρώτο τρίμηνο. Θέλω να έχει αδερφάκι το μωρό μου.

Απο προσωπικη εμπειρια καλυτερα ν ερθει καποιος ν σ βοηθησει σπιτι σου παρά ν χασει γ καποιο καιρο το μεγαλο παιδι τν μαμα τ..ειναι πολυ ζωρικο ψυχολογικα γ ενα παιδι κατι τετοιο κ πιστευω πιθανον ν εντείνει καταστάσεις αδελφικής ζηλειας..γνωμη μου παντα!! Κ επισης μετα θα ειναι ακομα πιο δύσκολο γ σενα ν προσαρμοστεις με δυο παιδιά..

Οτι διαλέγεις σεβαστο..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Anna-Vangelis είπε:

Ο άντρας μου με βοηθάει μόνο όταν είναι σπίτι, εγώ ανησυχώ για όταν θα λείπει. Τείνω προς τη λύση της σκούπας-ρομποτ, αλλά δεν ξέρω πόσο αποτελεσματική είναι, πρέπει να κάνω λίγη έρευνα. Φαγητό σκέφτομαι ότι θα παραγγέλνω από το σουβλατζίδικο της γειτονιάς. 

Ο μικρός τώρα άρχισε να ξυπνάει πάλι τις νύχτες. Τρώει και μετά θέλει να κάνουμε βόλτες, δεν κοιμάται αμέσως με αποτέλεσμα να σέρνομαι τη μέρα. Ξυπνάει κατα τις 2, τρώει και μετά κόβουμε βόλτες κανα 40λεπτο. Μετά ξυπνάει ξανά στις 5 και τα ίδια. Κατα τις 6κ30 σηκωνόμαστε και δεν κοιμόμαστε ξανά μέχρι το μεσημέρι οπότε όλο το μεσοδιάστημα είναι στα χέρια μας. Ακόμα και το μεσημέρι κοιμάται ανήσυχα. Μπορεί να είναι πρησμένα τα ούλα και για αυτό να έγινε έτσι τώρα. Και φαντάσου ότι έχω και τη μαμά. Είχαμε στρώσει τον ύπνο, όλα γίνανε άνω-κάτω πάλι.

Υ.Γ. 2ο παιδάκι θέλω ακόμα και υπό τις τωρινές συνθήκες, απλά θα αφήσω τον μικρό στους γονείς μου το πρώτο τρίμηνο. Θέλω να έχει αδερφάκι το μωρό μου.

Θεωρω πως αν εχεις κ βοηθεια απο τη μητερα σου μες στη μερα κ τον αντρα σου οταν δεν δουλευει κ τη δυνατοτητα για νταντα η οικιακη βοηθο, τσαμπα αγχωνεσαι τοσο τοτε. Το προγραμμα που περιγραφεις το εχει η μικρη μου 4μιση μηνες κι ανα διαστηματα ξυπναει κι ανα μια ωρα το βραδυ. ειναι δυσκολο και κουραστικο, αλλα ξερω πως θα ειναι για λιγο κι εχω αφησει ολα τα αλλα πισω οπως σου ειπα. Τωρα για το ν αφησεις το μωρο σου τοσο μικρο στους γονεις σου για 3 μηνες προκειμενου να μεινεις εγκυος και να περασει το α τριμηνο, μου φαινεται αδιανοητο και με βρισκεις αντιθετη. Προσωπικα θα προχωρουσα σε αυτο το εγχειρημα οταν ενιωθα ετοιμη να το υποστηριξω μονη μου χωρις να χασω στιγμη με το 1ο μου παιδακι. αλλα προφανως και καθε ανθρωπος εχει διαφορετικη ιδιοσυγκρασια και τροπο σκεψης.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε?Η μπεμπα συνεχίζει να μην τρώει,  πλέον πίνει 300μλ γάλα το 24ωρο και αυτό μόνο στον υπνο της, της κάναμε γενική ούρων και καλλιέργεια σημερα, η γενική είναι καθαρή,  περιμένουμε την καλλιέργεια,  αν βγει καθαρή και η παιδίατρος που θα την δει σε λίγο δεν βρει κάτι,  αύριο γυρίζουμε Αθήνα για νοσοκομείο...εχουμε φύγει για διακοπές και όλα αυτά γίνονται σε τόπο που δεν ξέρω κανέναν...

  • Λυπημένη/-ος 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη said:

Κορίτσια τι κάνετε?Η μπεμπα συνεχίζει να μην τρώει,  πλέον πίνει 300μλ γάλα το 24ωρο και αυτό μόνο στον υπνο της, της κάναμε γενική ούρων και καλλιέργεια σημερα, η γενική είναι καθαρή,  περιμένουμε την καλλιέργεια,  αν βγει καθαρή και η παιδίατρος που θα την δει σε λίγο δεν βρει κάτι,  αύριο γυρίζουμε Αθήνα για νοσοκομείο...εχουμε φύγει για διακοπές και όλα αυτά γίνονται σε τόπο που δεν ξέρω κανέναν...

Ξενη μου καλα αποτελεσματα κ μακαρι ν πανε ολα καλα!! Πώς ειναι η μικρη γενικα?? Ζοριζεται πολυ η καρδουλα μωρε?? Στελνω θετικη ενέργεια κ τ σημαντικο ειναι ν βρειτε τροπο ν την βοηθησετε!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Polly1 said:

Ωραία ακούγεται η σκούπα!! Άμα είναι αποτελεσματική τη θέλω κι εγώ!! Μπορείς να ψάξεις αν υπάρχει μαγαζί με σπιτικό φαγητό. Υπαρχει ακομη και στο προάστιο που μένω και το σκεφτόμουν κθ εγώ σοβαρά αν χρειαστεί κάποια στιγμη γιατι το έψαξα και συμφέρει κιολας και οικονομικά. Ετσι γλιτώνεις και χρήμα και χρόνο και τρως και ποικιλία και με ποιοτητα! 

Δελεαστική η σκούπα, μια ματιά που έριξα πριν, είδα ότι έχει μια που σφουγγαρίζει κιόλας. Αν κάνει όντως δουλειά, θα είναι η πιο χρήσιμη ανακάλυψη των τελευταίων χρόνων. Κι αυτό με τα σπιτικά φαγητά θα το ψάξω, εκεί βλέπω να επενδύω το επίδομα γέννας :P

56 minutes ago, KNecky said:

Απο προσωπικη εμπειρια καλυτερα ν ερθει καποιος ν σ βοηθησει σπιτι σου παρά ν χασει γ καποιο καιρο το μεγαλο παιδι τν μαμα τ..ειναι πολυ ζωρικο ψυχολογικα γ ενα παιδι κατι τετοιο κ πιστευω πιθανον ν εντείνει καταστάσεις αδελφικής ζηλειας..γνωμη μου παντα!! Κ επισης μετα θα ειναι ακομα πιο δύσκολο γ σενα ν προσαρμοστεις με δυο παιδιά..

Οτι διαλέγεις σεβαστο..

Μιλάς πάντα ευγενικά και διακριτικά, ευχαριστώ :wub:Αλλά δε θα άφηνα το μωρό επειδή δεν μπορώ να καθαρίσω το σπίτι, αλλά επειδή θα μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής πάλι. Αυτή τη φορά θέλω να το πάω χωρίς φάρμακα κι επειδή είναι λίγο κρίσιμο το πρώτο τρίμηνο και θα χρειαστεί ίσως περισσότερη προσοχή, δεν ξέρω αν θα μπορώ να τα καταφέρω και με ένα μωρό στο σπίτι. Εννοείται ότι θέλω να είναι μαζί μου το μωρό, αλλά επιλέγω την καλύτερη δυνατή λύση για το μωρό στην προκειμένη, όχι για τον εαυτό μου. Ακόμα και το 2ο παιδί που θέλω να κάνω, είναι για το μωρό, όχι για μένα. 

7 minutes ago, Pagotoula said:

Θεωρω πως αν εχεις κ βοηθεια απο τη μητερα σου μες στη μερα κ τον αντρα σου οταν δεν δουλευει κ τη δυνατοτητα για νταντα η οικιακη βοηθο, τσαμπα αγχωνεσαι τοσο τοτε. Το προγραμμα που περιγραφεις το εχει η μικρη μου 4μιση μηνες κι ανα διαστηματα ξυπναει κι ανα μια ωρα το βραδυ. ειναι δυσκολο και κουραστικο, αλλα ξερω πως θα ειναι για λιγο κι εχω αφησει ολα τα αλλα πισω οπως σου ειπα. Τωρα για το ν αφησεις το μωρο σου τοσο μικρο στους γονεις σου για 3 μηνες προκειμενου να μεινεις εγκυος και να περασει το α τριμηνο, μου φαινεται αδιανοητο και με βρισκεις αντιθετη. Προσωπικα θα προχωρουσα σε αυτο το εγχειρημα οταν ενιωθα ετοιμη να το υποστηριξω μονη μου χωρις να χασω στιγμη με το 1ο μου παιδακι. αλλα προφανως και καθε ανθρωπος εχει διαφορετικη ιδιοσυγκρασια και τροπο σκεψης.

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχω κανέναν, απολύτως κανέναν εκτός από τον άντρα μου. Η μαμά με βοηθά τώρα που ήρθα στο πατρικό μου. Όταν επιστρέψω Ελλάδα και αν κλείσουν και τα αεροδρόμια πάλι μπορεί και να ξαναδώ τους δικούς μου του χρόνου το καλοκαίρι ξανά. Για αυτό και μπαίνω σε σκέψεις τι να κάνω και πώς να τα βολέψω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna-Vangelis είπε:

Δελεαστική η σκούπα, μια ματιά που έριξα πριν, είδα ότι έχει μια που σφουγγαρίζει κιόλας. Αν κάνει όντως δουλειά, θα είναι η πιο χρήσιμη ανακάλυψη των τελευταίων χρόνων. Κι αυτό με τα σπιτικά φαγητά θα το ψάξω, εκεί βλέπω να επενδύω το επίδομα γέννας :P

Μιλάς πάντα ευγενικά και διακριτικά, ευχαριστώ :wub:Αλλά δε θα άφηνα το μωρό επειδή δεν μπορώ να καθαρίσω το σπίτι, αλλά επειδή θα μπω στη διαδικασία της εξωσωματικής πάλι. Αυτή τη φορά θέλω να το πάω χωρίς φάρμακα κι επειδή είναι λίγο κρίσιμο το πρώτο τρίμηνο και θα χρειαστεί ίσως περισσότερη προσοχή, δεν ξέρω αν θα μπορώ να τα καταφέρω και με ένα μωρό στο σπίτι. Εννοείται ότι θέλω να είναι μαζί μου το μωρό, αλλά επιλέγω την καλύτερη δυνατή λύση για το μωρό στην προκειμένη, όχι για τον εαυτό μου. Ακόμα και το 2ο παιδί που θέλω να κάνω, είναι για το μωρό, όχι για μένα. 

Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχω κανέναν, απολύτως κανέναν εκτός από τον άντρα μου. Η μαμά με βοηθά τώρα που ήρθα στο πατρικό μου. Όταν επιστρέψω Ελλάδα και αν κλείσουν και τα αεροδρόμια πάλι μπορεί και να ξαναδώ τους δικούς μου του χρόνου το καλοκαίρι ξανά. Για αυτό και μπαίνω σε σκέψεις τι να κάνω και πώς να τα βολέψω. 

Επειδη κι εγω με εξωσωματικη εκανα παιδι κ με πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη κ με εξωσωματικηι θα πρεπει να ξανακανω αν θελω, κ μαλιστα θα χρειαστω εκ νεου διεγερση κι ωοληψια γιατι δεν εχω αλλα εμβρυα, συνεχιζω να εμμενω στην αποψη μου οτι δεν θα αφηνα το παιδι μου 3 μηνες επειδη θα ημουν εγκυος. επισης το παιδι σου εχει αναγκη απο ηρεμους κι ευτυχισμενους γονεις και απο την φροντιδα σου, οχι απαραιτητα απο αδερφακι που θα γινοταν απο υποχρεωση προς αυτο και χαλωντας την ιαορροπια σου μαζι του. και παλι αποψη μου ομως.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...