Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Χαχαχαχ...δημόσιο ναι.

Θα ξεκινήσουμε με πατάτα, καρότο και κολοκύθι και 2 κουταλάκια ελαιόλαδο μου είπε...ξεκινάμε με 2 κουταλιές φαγητό και διπλασιάζουμε την επόμενη..φρούτα μου είπε θα αργήσουμε λίγο γιατί είναι όξινα και δεν θέλει να δώσει στην μικρή ακόμα λόγω παλινδρόμησης,  τώρα τρώει ρυζαλευρο μια φορά, μπορεί δεύτερη την ημέρα μόνο σε περίπτωση που δεν μου πιει το γάλα. Έχει τα σκαμπανεβάσματα της, τώρα είναι στην καλύτερη της φάση...αν με ρωτούσες πριν λίγο καιρό θα σου έλεγα με έχει πεθάνει...ηρέμησε το παιδάκι μου από τότε που ξεκίνησαμε ρυζαλευρο,  έχω δει τεράστια διαφορά...

Δυστυχώς υπάρχει η βία και σε χειρότερη μορφή....Αυτό που περιέγραψες είναι η λάιτ εκδοχή...πολλά παιδιά καθημερινά ζουν μαρτύρια..στο περαστικό αυτο δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί και παρατηρήσει να κάνεις η να καλέσεις την αστυνομία απλά θα σηκωθεί και θα φύγει, δεν θα περιμενει να έρθει η αστυνομία  αλλά π.χ . Αν είναι οικογένεια που γνωρίζεις μπορείς να κάνεις καταγγελία στο ανηλίκων. 

Καλημέρα!!! Με λαχανικά επομένως!! Ωραια  Γιατί εμείς ξεκινάμε τελη Αυγούστου και θέλω γνώμες για αντιπροτασεις στην παιδίατρο!! Ναι, το περιστατικό ήταν σοκαριστικό! Ο τύπος ήταν τελείως χαλαρός και απλά χτύπησε τη μικρή επειδή άκουσε ότι άγγιξε τον κάδο. Ή άνεση του μου δείχνει ότι στο σπίτι γίνονται χειρότερα. Δυστυχώς ήταν μια άγνωστη οικογένεια, αλλιώς θα υπήρχε τρόπος να βοηθήσω.  

11 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Εννοειται οτι θεωρητικα by the book το 4ωρο ειναι οκ, αλλα αυτο προυποθετει να εχει θηλασει αποδοτικα πριν και να αντεχει γενικα μεγαλα διαστηματα χωρις στηθος για να χορτασει, παρηγορηθει, αποκοιμηθει κλπ. Η δικια μου πχ δεν το εχει καταφερει ουτε μια φορα το πανω απο 2 ωρες. Ακομη και τη νυχτα ξυπναει, οποτε γι αυτο και λεω οτι θα δυσκολευτει πολυ.

Καλημέρα!!! Ναι, σίγουρα πρέπει να ισχύουν αυτές οι προϋποθέσεις.  Και μάλιστα θεωρητικά πρέπει και πριν και μετά τις στέρεες να θηλάζουν! Ε, αυτο πχ η δικιά μου μπορώ να το πω απο τωρα ότι δεν πρόκειται να το κάνει!! Είχα μιλήσει με τη σύμβουλο καιρό πριν για την επιστροφή στη δουλεια και μου χε πει ότι είναι ίσως και για καλό που τρώει αραιά και άρα δε θα δυσκολευτεί στην προσαρμογή του ήδη μικρού διαστήματος που θα λείπω.  Από τότε τα αραιωσε τα διαστήματα ακομη πιο πολύ βεβαια! Η κάθε μια θα βρει τελικα αυτο που ταιριάζει στη δική της περίπτωση. Εσύ πότε επιστρεφεις; Είσαι με 8ωρο;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα!!! Με λαχανικά επομένως!! Ωραια  Γιατί εμείς ξεκινάμε τελη Αυγούστου και θέλω γνώμες για αντιπροτασεις στην παιδίατρο!! Ναι, το περιστατικό ήταν σοκαριστικό! Ο τύπος ήταν τελείως χαλαρός και απλά χτύπησε τη μικρή επειδή άκουσε ότι άγγιξε τον κάδο. Ή άνεση του μου δείχνει ότι στο σπίτι γίνονται χειρότερα. Δυστυχώς ήταν μια άγνωστη οικογένεια, αλλιώς θα υπήρχε τρόπος να βοηθήσω.  

Καλημέρα!!! Ναι, σίγουρα πρέπει να ισχύουν αυτές οι προϋποθέσεις.  Και μάλιστα θεωρητικά πρέπει και πριν και μετά τις στέρεες να θηλάζουν! Ε, αυτο πχ η δικιά μου μπορώ να το πω απο τωρα ότι δεν πρόκειται να το κάνει!! Είχα μιλήσει με τη σύμβουλο καιρό πριν για την επιστροφή στη δουλεια και μου χε πει ότι είναι ίσως και για καλό που τρώει αραιά και άρα δε θα δυσκολευτεί στην προσαρμογή του ήδη μικρού διαστήματος που θα λείπω.  Από τότε τα αραιωσε τα διαστήματα ακομη πιο πολύ βεβαια! Η κάθε μια θα βρει τελικα αυτο που ταιριάζει στη δική της περίπτωση. Εσύ πότε επιστρεφεις; Είσαι με 8ωρο;; 

καλημερα πολι....εμεις εχουμε ξεκινησει ειδη φρουτς για αρχη κ τωρα ια βαλουμε λαχανανικα...ο καθε ντοκ κρίνει αναλογα το εχει το καθε παιδι κ πως τα δινει...αυτο εχω καταλάβει κ τι αναγκες εχει...

ποτε ξεκινάτε εσεις τροφες ??? 

υγ.πχ τις ξενης ο γιατρος ηθελε να καταπολέμηση την έντονη παλλινδρομιση που εχει το μωράκι τις ξένη μας...

ο δικος εδωσε φρουτα για αντιμερωπισει την αλλεργεια τις μικρης μ...

παντως κ μενα κ τις ξενης τα μωρα ειναι καλα ποια..αυτο μετραει..

υγ.2 εσενα αν δεν εχει κατι η μικρή θα κρίνει αναλογα κ θα σ δωσει...με οτι κ να ξεκινήσεις για μενα ειναι το ιδιο ποια αρκεί μα ειναι καλα τα παιδια μας μα χουν υγιεα κ ολα τα αλλα έρχονται. 

καλη αρχή κ εσείς 

Επεξεργάστηκαν by Rafaelatarzan
  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Καλημέρα!!! Με λαχανικά επομένως!! Ωραια  Γιατί εμείς ξεκινάμε τελη Αυγούστου και θέλω γνώμες για αντιπροτασεις στην παιδίατρο!! Ναι, το περιστατικό ήταν σοκαριστικό! Ο τύπος ήταν τελείως χαλαρός και απλά χτύπησε τη μικρή επειδή άκουσε ότι άγγιξε τον κάδο. Ή άνεση του μου δείχνει ότι στο σπίτι γίνονται χειρότερα. Δυστυχώς ήταν μια άγνωστη οικογένεια, αλλιώς θα υπήρχε τρόπος να βοηθήσω.  

Καλημέρα!!! Ναι, σίγουρα πρέπει να ισχύουν αυτές οι προϋποθέσεις.  Και μάλιστα θεωρητικά πρέπει και πριν και μετά τις στέρεες να θηλάζουν! Ε, αυτο πχ η δικιά μου μπορώ να το πω απο τωρα ότι δεν πρόκειται να το κάνει!! Είχα μιλήσει με τη σύμβουλο καιρό πριν για την επιστροφή στη δουλεια και μου χε πει ότι είναι ίσως και για καλό που τρώει αραιά και άρα δε θα δυσκολευτεί στην προσαρμογή του ήδη μικρού διαστήματος που θα λείπω.  Από τότε τα αραιωσε τα διαστήματα ακομη πιο πολύ βεβαια! Η κάθε μια θα βρει τελικα αυτο που ταιριάζει στη δική της περίπτωση. Εσύ πότε επιστρεφεις; Είσαι με 8ωρο;; 

Ναι 8ωρο. που γινεται και 9ωρο και 10ωρο ανετοτατα. Η δικια μου ειναι πολυ κολλημενη γενικως πανω μου. Το στηθος ειναι η παρηγορια της για ολα. Και δεν δεχεται και ξενους. Με τον μπαμπα της εχει κατσει ως 1ωρα χωρις κριση κλαματος. Με τη μαμα μου πχ ουτε 10λεπτα. Βλεπει τριτους μπιγει κλαματα γοερα, γυρνα το κεφαλακι της και το τριβει πανω μου. Εχει βγει ζορικος τυπος... Γι αυτο τρεμω απο τωρα. Εχω ακομη 3μηνες αδεια.

 

Κοριτσια μου Θελω να βρω νταντα, για 4ωρο-5ωρο υποστηρικτικα με τη μητερα μου, γιατι εχει προβληματα υγειας και δεν μπορει να αναλαβει εξολοκληρου τη φροντιδα της μικρης. Αν γνωριζετε καποια κοπελα η καποιο γραφειο ή σαιτ που μπορω να απευθυνθω, θα με βοηθουσατε πολυ. Ιδανικα θα ηθελα η κοπελα να ειναι βρεφονηπιοκομος ή νηπιαγωγος, ωστε να μην "φυλαει" απλα το μωρο, αλλα και να το απασχολει. Βεβαια και καμια σχεση να μην εχει, αν ειναι καλη στη δουλεια της, το ιδιο μου κανει. Αν γνωριζετε κατι στειλτε μου ειτε εδω ειτε με πμ. Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaelatarzan είπε:

καλημερα πολι....εμεις εχουμε ξεκινησει ειδη φρουτς για αρχη κ τωρα ια βαλουμε λαχανανικα...ο καθε ντοκ κρίνει αναλογα το εχει το καθε παιδι κ πως τα δινει...αυτο εχω καταλάβει κ τι αναγκες εχει...

ποτε ξεκινάτε εσεις τροφες ??? 

υγ.πχ τις ξενης ο γιατρος ηθελε να καταπολέμηση την έντονη παλλινδρομιση που εχει το μωράκι τις ξένη μας...

ο δικος εδωσε φρουτα για αντιμερωπισει την αλλεργεια τις μικρης μ...

παντως κ μενα κ τις ξενης τα μωρα ειναι καλα ποια..αυτο μετραει..

υγ.2 εσενα αν δεν εχει κατι η μικρή θα κρίνει αναλογα κ θα σ δωσει...με οτι κ να ξεκινήσεις για μενα ειναι το ιδιο ποια αρκεί μα ειναι καλα τα παιδια μας μα χουν υγιεα κ ολα τα αλλα έρχονται. 

καλη αρχή κ εσείς 

Ναι, έτσι Είναι, ανάλογα τον γιατρό και την περίπτωση!! Πάντως μεσα σε διάστημα ενός μήνα έχουν μπει σχεδόν όλα Οπότε η σειρά αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ελάχιστη σημασία θα έχει!!

πρίν από 48 λεπτά , Pagotoula είπε:

Ναι 8ωρο. που γινεται και 9ωρο και 10ωρο ανετοτατα. Η δικια μου ειναι πολυ κολλημενη γενικως πανω μου. Το στηθος ειναι η παρηγορια της για ολα. Και δεν δεχεται και ξενους. Με τον μπαμπα της εχει κατσει ως 1ωρα χωρις κριση κλαματος. Με τη μαμα μου πχ ουτε 10λεπτα. Βλεπει τριτους μπιγει κλαματα γοερα, γυρνα το κεφαλακι της και το τριβει πανω μου. Εχει βγει ζορικος τυπος... Γι αυτο τρεμω απο τωρα. Εχω ακομη 3μηνες αδεια.

 

Κοριτσια μου Θελω να βρω νταντα, για 4ωρο-5ωρο υποστηρικτικα με τη μητερα μου, γιατι εχει προβληματα υγειας και δεν μπορει να αναλαβει εξολοκληρου τη φροντιδα της μικρης. Αν γνωριζετε καποια κοπελα η καποιο γραφειο ή σαιτ που μπορω να απευθυνθω, θα με βοηθουσατε πολυ. Ιδανικα θα ηθελα η κοπελα να ειναι βρεφονηπιοκομος ή νηπιαγωγος, ωστε να μην "φυλαει" απλα το μωρο, αλλα και να το απασχολει. Βεβαια και καμια σχεση να μην εχει, αν ειναι καλη στη δουλεια της, το ιδιο μου κανει. Αν γνωριζετε κατι στειλτε μου ειτε εδω ειτε με πμ. Σας ευχαριστω

Πολύ καλά κανεις και το ψάχνεις από τώρα ώστε να την εχει συνηθίσει!! Εχω υπόψιν μου βρεφονηπιοκομο αλλα μαλλον θα την ξαναπροσλαβουν φέτος στον δήμο . Ομως σιγουρα θα έχει κύκλο οποτε θα τη ρωτήσω!  Από ο τι έχω καταλάβει μένεις κέντρο;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Ναι, έτσι Είναι, ανάλογα τον γιατρό και την περίπτωση!! Πάντως μεσα σε διάστημα ενός μήνα έχουν μπει σχεδόν όλα Οπότε η σειρά αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ελάχιστη σημασία θα έχει!!

καθε μηνα μπαίνει  κ απο κατι.πχ εμεις 4 μηνων  φρουτα...τωρα 5 μηνων θα βαλουμε λαχανικα κ μετα 6 μηνων δεμ ξερω ακομα...αρα  3 γευματα ..ενα καιε μηνά..αυτο ειναι το κανονικο που κανουν πολυ παιδίατροι. αν χρειαστεί κατι πιο νωρις το βάζουν. 

ναι η σειρά εχει ελάχιστη σημασια....

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Polly1 είπε:

Ναι, έτσι Είναι, ανάλογα τον γιατρό και την περίπτωση!! Πάντως μεσα σε διάστημα ενός μήνα έχουν μπει σχεδόν όλα Οπότε η σειρά αν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ελάχιστη σημασία θα έχει!!

Πολύ καλά κανεις και το ψάχνεις από τώρα ώστε να την εχει συνηθίσει!! Εχω υπόψιν μου βρεφονηπιοκομο αλλα μαλλον θα την ξαναπροσλαβουν φέτος στον δήμο . Ομως σιγουρα θα έχει κύκλο οποτε θα τη ρωτήσω!  Από ο τι έχω καταλάβει μένεις κέντρο;

Ναι! στειλε μου πμ αν μαθεις κατι.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/20/2020 at 12:03 PM, IrenP said:

Καλε η δικια μου ακομα δεν τσιριζει.. βγαζει φωνουλες, μας κοιτα και λεει τα δικα της, μας πιανει το προσωπο και φυσικα οτιδηποτε μπορει να πιασει το βαζει στο στομα... Υποτιθεται αποστειρωση ως το 6ο.. ναι καλα!! Αχ κοριτσια αρχιζω και δουλεια 1η Σεπτεμβρη και εχω να διαχειριστω αντλησεις με θηλαστρο, μαχη να πιασει η μπεμπα μπιμπερο, εισαγωγη στερεων και τον φοβο του κορονοιου, μη φερω δλδ τιποτα στο σπιτι.. Τα χω παιξει!! Ειπα πολλα ε; Καλημερα κοριτσια!! 

Καλη δυναμη με ολα!! Φροντισε οπωσδήποτε το γευμα στερεών να δινεται οσο λείπεις κ ξεκινειστε αοο τωρα μαζι δοκιμες με ποτηρακι, κουταλακι, καλαμακι γενικα δοκιμαστε τι την βολεύει τωρα σε μια ειρηνική κατασταση οχι μετα π θα εχετε πολυ αγχος μαζι λογω αποχωρισμού. Να μην κανεις αντληση στην δουλεια δν πειραζει αρκει να κανετε αρκετους θηλασμους μετα κ πριν..κ συμπληρωματικά θηλαστρο γ ν εχετε τραπεζα. Ξεκινα απο τωρα κ τραπεζα γαλακτος π εχεις ανεση χρονιυ σχετικα. Ενώ πινει απο το ενα μπορεις ν βγαζεις απο το αλλο γ οικονομια χρονου κ ερεθισμα π βοηθαει. Σγρ μια σύμβουλος θα στα πει πιο αναλυτικα κ εξαρομικευμενα παντως! ;) Μην φοβασαι θα το βρειτε κ θα προσαρμοστει κ το μωρο γτ θα το εχει δικος σ ανθρωπος π γνωριζει..

21 hours ago, Polly1 said:

Καλημερα!!! Αυτο με την αποστειρωση το εχουμε σταματησει καιρο τωρα!! Τα ιδια κι εγω! Δουλεια απο 1η Σεπ και εισαγωγή στερεών!! Για να δούμε πώς θα πάει!! Εδώ θα μαστε να τα λέμε!

Καλη δυναμη κ εσείς!! Με τοοσ λιγες ωρες π θα λειπεις ειστε μια χαρουλα!! Φαγητό κ νερο οσο λειπεις κ μετά φουλ θηλασμοι!! ;)

11 hours ago, Polly1 said:

Κορίτσια πήγα σε μεγάλο εμπορικό σημερα και είδα μπροστά μου ένα πολύ άσχημο περιστατικό. Οικογένεια με με μωρο στο καρότσι και κοριτσάκι Όχι πάνω από 2,5 ετών προχωράει δίπλα στους γονεις της και παρατηρεί τα πάντα. Της κάνει εντύπωση ο κάδος σκουπιδιών, πράγματι είχε περίεργο σχήμα και πάει και τον ακουμπάει.  Ή μαμα αμέσως της είπε να μην το πιάνει αυτο γιατί είναι για σκουπίδια. Το κοριτσάκι το είχε ήδη αφήσει καθώς είχε καταλάβει με το αγγιγμα ότι ήταν κάδος σκουπιδιών και συνεχίζει το περπάτημα. Ο πατέρας ακούει το σκηνικό (κοιτούσε αλλου όταν έπιανε τον καδο) και κατευθείαν χτυπάει το κοριτσάκι πίσω στο κεφάλι και στα χέρια. Τον κοιτάει έκπληκτη και της φωνάζει ότι δεν έπρεπε να τον πιάσει. Εχω σοκαριστεί. Σαφώς ήξερα ότι υπάρχει βία αλλα μου έκανε εντύπωση η ευκολία του πατέρα να σηκώσει χέρι. Δηλαδή στο σπίτι τι γίνεται; Τι να εκανα; Τι θα μπορούσα να κανω; Αναρωτιέμαι αν μπορούμε να κάνουμε κατι σ αυτες τις περιπτώσεις!

Δυστυχως τετοιες καταστασεις υπαρχουν κ δν πιστευω πως ειναι ευκολο να επεμβεις.. :( μακαρι να γινουν μαθημα για μας κ να μην αναπαραγουμε τετοιες καταστάσεις..να υπαρχουν πιο υγειης σχέσεις μες την οικογενεια χωρις βια, τιμωριες κ φωνές..δυσκολο πολυ ολο αυτο γτ εχουμε μια λογικη ασχημη σαν κοινωνια συνολικα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Καλημέρα!!! Με λαχανικά επομένως!! Ωραια  Γιατί εμείς ξεκινάμε τελη Αυγούστου και θέλω γνώμες για αντιπροτασεις στην παιδίατρο!! Ναι, το περιστατικό ήταν σοκαριστικό! Ο τύπος ήταν τελείως χαλαρός και απλά χτύπησε τη μικρή επειδή άκουσε ότι άγγιξε τον κάδο. Ή άνεση του μου δείχνει ότι στο σπίτι γίνονται χειρότερα. Δυστυχώς ήταν μια άγνωστη οικογένεια, αλλιώς θα υπήρχε τρόπος να βοηθήσω.  

Καλημέρα!!! Ναι, σίγουρα πρέπει να ισχύουν αυτές οι προϋποθέσεις.  Και μάλιστα θεωρητικά πρέπει και πριν και μετά τις στέρεες να θηλάζουν! Ε, αυτο πχ η δικιά μου μπορώ να το πω απο τωρα ότι δεν πρόκειται να το κάνει!! Είχα μιλήσει με τη σύμβουλο καιρό πριν για την επιστροφή στη δουλεια και μου χε πει ότι είναι ίσως και για καλό που τρώει αραιά και άρα δε θα δυσκολευτεί στην προσαρμογή του ήδη μικρού διαστήματος που θα λείπω.  Από τότε τα αραιωσε τα διαστήματα ακομη πιο πολύ βεβαια! Η κάθε μια θα βρει τελικα αυτο που ταιριάζει στη δική της περίπτωση. Εσύ πότε επιστρεφεις; Είσαι με 8ωρο;; 

Εσάς με τι σας ξεκινάει? Εγώ ήθελα να ρωτήσω τον γιατρό αντί για πατάτα κανονική αν έβαζα γλυκοπατατα,  την επόμενη φορά που θα πάμε, ας ξεκινήσουμε έτσι και βλέπουμε...

2 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

καλημερα πολι....εμεις εχουμε ξεκινησει ειδη φρουτς για αρχη κ τωρα ια βαλουμε λαχανανικα...ο καθε ντοκ κρίνει αναλογα το εχει το καθε παιδι κ πως τα δινει...αυτο εχω καταλάβει κ τι αναγκες εχει...

ποτε ξεκινάτε εσεις τροφες ??? 

υγ.πχ τις ξενης ο γιατρος ηθελε να καταπολέμηση την έντονη παλλινδρομιση που εχει το μωράκι τις ξένη μας...

ο δικος εδωσε φρουτα για αντιμερωπισει την αλλεργεια τις μικρης μ...

παντως κ μενα κ τις ξενης τα μωρα ειναι καλα ποια..αυτο μετραει..

υγ.2 εσενα αν δεν εχει κατι η μικρή θα κρίνει αναλογα κ θα σ δωσει...με οτι κ να ξεκινήσεις για μενα ειναι το ιδιο ποια αρκεί μα ειναι καλα τα παιδια μας μα χουν υγιεα κ ολα τα αλλα έρχονται. 

καλη αρχή κ εσείς 

Τι κάνει το κορίτσι μας?


CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

Ναι 8ωρο. που γινεται και 9ωρο και 10ωρο ανετοτατα. Η δικια μου ειναι πολυ κολλημενη γενικως πανω μου. Το στηθος ειναι η παρηγορια της για ολα. Και δεν δεχεται και ξενους. Με τον μπαμπα της εχει κατσει ως 1ωρα χωρις κριση κλαματος. Με τη μαμα μου πχ ουτε 10λεπτα. Βλεπει τριτους μπιγει κλαματα γοερα, γυρνα το κεφαλακι της και το τριβει πανω μου. Εχει βγει ζορικος τυπος... Γι αυτο τρεμω απο τωρα. Εχω ακομη 3μηνες αδεια.

 

Κοριτσια μου Θελω να βρω νταντα, για 4ωρο-5ωρο υποστηρικτικα με τη μητερα μου, γιατι εχει προβληματα υγειας και δεν μπορει να αναλαβει εξολοκληρου τη φροντιδα της μικρης. Αν γνωριζετε καποια κοπελα η καποιο γραφειο ή σαιτ που μπορω να απευθυνθω, θα με βοηθουσατε πολυ. Ιδανικα θα ηθελα η κοπελα να ειναι βρεφονηπιοκομος ή νηπιαγωγος, ωστε να μην "φυλαει" απλα το μωρο, αλλα και να το απασχολει. Βεβαια και καμια σχεση να μην εχει, αν ειναι καλη στη δουλεια της, το ιδιο μου κανει. Αν γνωριζετε κατι στειλτε μου ειτε εδω ειτε με πμ. Σας ευχαριστω

Καλησπέρα Παγωτουλα!! 

Δεν γνωρίζω κάποια προσωπικά αλλά για site που είπες όταν έψαχνα κ εγώ βρήκα το www.nannuka.com έχει τα βιογραφικά τους, φωτογραφίες κτλ..

Τωρα είναι δεν είναι άξιες άγνωστο..

Καλή επιτυχία!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Εσάς με τι σας ξεκινάει? Εγώ ήθελα να ρωτήσω τον γιατρό αντί για πατάτα κανονική αν έβαζα γλυκοπατατα,  την επόμενη φορά που θα πάμε, ας ξεκινήσουμε έτσι και βλέπουμε...

Τι κάνει το κορίτσι μας?

με φτύνει.. χαχααχχαχα παψ να ταισω κ ρα λεμε βαιμπερ μετα σε καμια ωρα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Χαχαχαχ...δημόσιο ναι.

Θα ξεκινήσουμε με πατάτα, καρότο και κολοκύθι και 2 κουταλάκια ελαιόλαδο μου είπε...ξεκινάμε με 2 κουταλιές φαγητό και διπλασιάζουμε την επόμενη..φρούτα μου είπε θα αργήσουμε λίγο γιατί είναι όξινα και δεν θέλει να δώσει στην μικρή ακόμα λόγω παλινδρόμησης,  τώρα τρώει ρυζαλευρο μια φορά, μπορεί δεύτερη την ημέρα μόνο σε περίπτωση που δεν μου πιει το γάλα. Έχει τα σκαμπανεβάσματα της, τώρα είναι στην καλύτερη της φάση...αν με ρωτούσες πριν λίγο καιρό θα σου έλεγα με έχει πεθάνει...ηρέμησε το παιδάκι μου από τότε που ξεκίνησαμε ρυζαλευρο,  έχω δει τεράστια διαφορά...

Δυστυχώς υπάρχει η βία και σε χειρότερη μορφή....Αυτό που περιέγραψες είναι η λάιτ εκδοχή...πολλά παιδιά καθημερινά ζουν μαρτύρια..στο περαστικό αυτο δεν μπορείς να κάνεις κάτι γιατί και παρατηρήσει να κάνεις η να καλέσεις την αστυνομία απλά θα σηκωθεί και θα φύγει, δεν θα περιμενει να έρθει η αστυνομία  αλλά π.χ . Αν είναι οικογένεια που γνωρίζεις μπορείς να κάνεις καταγγελία στο ανηλίκων. 

Ξένη ακριβώς τ ίδια κ εγώ .απο τότε π ξεκινήσαμε κρεμα εκτός απ τ ότι δν βγάζει ούτε γουλιές ούτε τίποτα τρώει κ πολύ πιο εύκολα τ γαλα της .

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ξένη είπε:

Εσάς με τι σας ξεκινάει? Εγώ ήθελα να ρωτήσω τον γιατρό αντί για πατάτα κανονική αν έβαζα γλυκοπατατα,  την επόμενη φορά που θα πάμε, ας ξεκινήσουμε έτσι και βλέπουμε...

Τι κάνει το κορίτσι μας?

Εμάς την παιδίατρο τη λες από σκληροπυρηνική ως παλαιών αρχών γι αυτο και ξεκινάει με πορτοκάλι! Γι αυτό μαζεύω γνώμες κι έχω πάρει ο τι βιβλίο διατροφής κυκλοφορεί διακεκριμένων παιδιάτρων να έχω κάτι να της αντιπροτεινω και γενικα να μπορώ να κάνω και τα δικά μου!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς είχαμε παιδίατρο κ πήραμε κ συμβουλές περί στερεών. Βασικά ένα προγραμμα μου έδωσε ο γιατρός που ξεκινάει με αχλάδι κ κάθε 4 μέρες προσθέτει ένα φρούτο. Κ όταν γίνει 6.5 ο μικρός (δηλαδή τέλος μήνα) να τον ξεκινήσω απόγευμα μια κρέμα εμπορίου μήλο με ρυζι. Καλα κρεμα εμπορίου δεν δίνω για κανενα λογο (προσωπική επιλογή).. κ ταυτόχρονα σκέφτομαι να ξεκινήσουμε κ λίγα λαχανικά σιγά σιγά απ την επόμενη βδομάδα.. μου φάνηκε πολύ συντηρητική η προσέγγιση του γιατρού κ δεν με κάλυψε καθόλου. Ποια είναι  η γνώμη σας;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Murtw.st είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς είχαμε παιδίατρο κ πήραμε κ συμβουλές περί στερεών. Βασικά ένα προγραμμα μου έδωσε ο γιατρός που ξεκινάει με αχλάδι κ κάθε 4 μέρες προσθέτει ένα φρούτο. Κ όταν γίνει 6.5 ο μικρός (δηλαδή τέλος μήνα) να τον ξεκινήσω απόγευμα μια κρέμα εμπορίου μήλο με ρυζι. Καλα κρεμα εμπορίου δεν δίνω για κανενα λογο (προσωπική επιλογή).. κ ταυτόχρονα σκέφτομαι να ξεκινήσουμε κ λίγα λαχανικά σιγά σιγά απ την επόμενη βδομάδα.. μου φάνηκε πολύ συντηρητική η προσέγγιση του γιατρού κ δεν με κάλυψε καθόλου. Ποια είναι  η γνώμη σας;

Νομιζω ειναι λιγο εως πολυ παλιας αντιληψης οι ετοιμες κρεμες. Εννοειται το καλυτερο ειναι να αποφευχθουν. Οι συγχρονοι και πιο ενημερωμενοι σε θεματα διατροφης παιδιατροι δεν τις προτεινουν καν. Επισης ποιος ο λογος να εισαγεις δυο γευματα φρουτων; Δεν το εχω ξανακουσει αυτο. Ο δικος μας γιατρος ξεκινα με λαχανικα που καταληγουν σε κρεατοσουπα γιατι τα θεωρει πιο φιλικα στο γαστρεντερικο συστημα του βρεφους  λιγοτερο ενοχα για αλλεργιες κι επειδη οι αναγκες τους ειναι κυριως σε σιδηρο, οποτε εχει νοημα να ξεκινησουν πιο αμεσα το μοσχαρι απο αλλες τροφες. Και στη συνεχεια εισαγουμε φρουτα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Murtw.st είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς είχαμε παιδίατρο κ πήραμε κ συμβουλές περί στερεών. Βασικά ένα προγραμμα μου έδωσε ο γιατρός που ξεκινάει με αχλάδι κ κάθε 4 μέρες προσθέτει ένα φρούτο. Κ όταν γίνει 6.5 ο μικρός (δηλαδή τέλος μήνα) να τον ξεκινήσω απόγευμα μια κρέμα εμπορίου μήλο με ρυζι. Καλα κρεμα εμπορίου δεν δίνω για κανενα λογο (προσωπική επιλογή).. κ ταυτόχρονα σκέφτομαι να ξεκινήσουμε κ λίγα λαχανικά σιγά σιγά απ την επόμενη βδομάδα.. μου φάνηκε πολύ συντηρητική η προσέγγιση του γιατρού κ δεν με κάλυψε καθόλου. Ποια είναι  η γνώμη σας;

Αφού θα ξεκινήσεις με φρούτα γιατί να βάλεις μετά κρεμα; πως σου το αιτιολογησε; συνήθως δλδ ξεκινάνε με κρέμα που είναι πιο ουδέτερη η γεύση και πάνε μετα σε φρούτα Ή λαχανικά.. δεν καταλαβαίνω δλδ γιατί να δώσεις κρέμα μετά. Εγώ ξεκίνησα με λαχανικά. Απλά λόγω διακοπών στην ουσία τώρα ξεκινάω σωστή εισαγωγή. Ήθελα να πάει και 5 μηνών. Είχα δώσει δοκιμαστικά και στους 4.5 Αλλά δεν στηριζόταν ακόμα καλά και μου φάνηκε πολύ νωρίς. Στη θέση σου Ίσως τα φρούτα ανά 4 μερες να τα έκανα ανά 3 τώρα που έχει ακόμα πολλά εποχης και έχεις επιλογή να κάνεις πολλές εισαγωγές. Επίσης μπορείς να πεις στον παιδίατρο ότι δεν θες να δώσεις έτοιμες κρέμες για να σου προτείνει κάτι άλλο. Τέλος πως θα ξεκινήσεις και φρούτα και λαχανικα; θα αντικαταστήσει 2 γεύματα τόσο σύντομα; πάρτο βήμα βήμα και θα δεις πως θα σε οδηγήσει και το παιδί. Καλή αρχή εύχομαι!!

On 22/8/2020 at 4:15 ΠΜ, Polly1 είπε:

Εμάς την παιδίατρο τη λες από σκληροπυρηνική ως παλαιών αρχών γι αυτο και ξεκινάει με πορτοκάλι! Γι αυτό μαζεύω γνώμες κι έχω πάρει ο τι βιβλίο διατροφής κυκλοφορεί διακεκριμένων παιδιάτρων να έχω κάτι να της αντιπροτεινω και γενικα να μπορώ να κάνω και τα δικά μου!!

Τα δικά σου μπορείς να τα κάνεις σίγουρα. Θα σε οδηγεί και το παιδί. Θα βλέπεις τι του αρέσει, τι Όχι, πόσο τρώει κλπ. Αν όμως για κάποιο λόγο δεν θες να ξεκινησεις με αυτό που σου προτείνει η παιδίατρος εγώ θα έλεγα απλά να το συζητήσετε. Δεν νομιζω να ειναι τοσο απολυτη στο πορτοκαλι αν εσυ δεν το θες. Θα σου προτεινει κατι αλλο υποθετω που θα σου ταιριαζει καλυτερα. Αν μαζεύεις γνώμες, όσους ρωτήσεις τόσες διαφορετικές γνώμες θα πάρεις. Αν πάλι κάτι δεν σου αρέσει γενικά στην παιδίατρο δεν είναι κακό να πάρεις 2η γνώμη Ή ακόμα και να αλλάξεις γιατρό.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...