Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Pagotoula είπε:

Νομιζω ειναι λιγο εως πολυ παλιας αντιληψης οι ετοιμες κρεμες. Εννοειται το καλυτερο ειναι να αποφευχθουν. Οι συγχρονοι και πιο ενημερωμενοι σε θεματα διατροφης παιδιατροι δεν τις προτεινουν καν. Επισης ποιος ο λογος να εισαγεις δυο γευματα φρουτων; Δεν το εχω ξανακουσει αυτο. Ο δικος μας γιατρος ξεκινα με λαχανικα που καταληγουν σε κρεατοσουπα γιατι τα θεωρει πιο φιλικα στο γαστρεντερικο συστημα του βρεφους  λιγοτερο ενοχα για αλλεργιες κι επειδη οι αναγκες τους ειναι κυριως σε σιδηρο, οποτε εχει νοημα να ξεκινησουν πιο αμεσα το μοσχαρι απο αλλες τροφες. Και στη συνεχεια εισαγουμε φρουτα.

Δεν είχα θέμα να έβαζα πρώτα φρούτα κ μετά λαχανικά, δεν μου αρέσει όμως που πρέπει μέχρι σχεδόν τους 7.5 μήνες το παιδί μου να τρώει μόνο φρούτα. Πως θα προλάβουμε μ αυτό το ρυθμό μέχρι το χρόνο να εισαγάγουμε όσες πιο πολλές τροφές γίνεται; Κ είχα στο μυαλό μου αυτο ακριβώς για το σίδηρο. Λέω να ακολουθήσω το πλανο εισαγωγής του παπαβεντση κ απο την επόμενη βδομάδα που θα εχει κάπως εξοικειωθεί με το φαγητό να του δίνω κ κομμάτια να περιεργάζεται (blw). Ξέχασα να σας πω πως το μεσημέρι του έδωσα λίγο αχλάδι λιωμένο ίσα ίσα με το πιρούνι γιατι ήταν πολύ μαλακό κ το πήγε κάτω σαν τρελός! Ποσο το χαίρομαι το μικρακι μου που μεγαλώνει !

Just now, asda είπε:

Αφού θα ξεκινήσεις με φρούτα γιατί να βάλεις μετά κρεμα; πως σου το αιτιολογησε; συνήθως δλδ ξεκινάνε με κρέμα που είναι πιο ουδέτερη η γεύση και πάνε μετα σε φρούτα Ή λαχανικά.. δεν καταλαβαίνω δλδ γιατί να δώσεις κρέμα μετά. Εγώ ξεκίνησα με λαχανικά. Απλά λόγω διακοπών στην ουσία τώρα ξεκινάω σωστή εισαγωγή. Ήθελα να πάει και 5 μηνών. Είχα δώσει δοκιμαστικά και στους 4.5 Αλλά δεν στηριζόταν ακόμα καλά και μου φάνηκε πολύ νωρίς. Στη θέση σου Ίσως τα φρούτα ανά 4 μερες να τα έκανα ανά 3 τώρα που έχει ακόμα πολλά εποχης και έχεις επιλογή να κάνεις πολλές εισαγωγές. Επίσης μπορείς να πεις στον παιδίατρο ότι δεν θες να δώσεις έτοιμες κρέμες για να σου προτείνει κάτι άλλο. Τέλος πως θα ξεκινήσεις και φρούτα και λαχανικα; θα αντικαταστήσει 2 γεύματα τόσο σύντομα; πάρτο βήμα βήμα και θα δεις πως θα σε οδηγήσει και το παιδί. Καλή αρχή εύχομαι!!

Τα δικά σου μπορείς να τα κάνεις σίγουρα. Θα σε οδηγεί και το παιδί. Θα βλέπεις τι του αρέσει, τι Όχι, πόσο τρώει κλπ. Αν όμως για κάποιο λόγο δεν θες να ξεκινησεις με αυτό που σου προτείνει η παιδίατρος εγώ θα έλεγα απλά να το συζητήσετε. Δεν νομιζω να ειναι τοσο απολυτη στο πορτοκαλι αν εσυ δεν το θες. Θα σου προτεινει κατι αλλο υποθετω που θα σου ταιριαζει καλυτερα. Αν μαζεύεις γνώμες, όσους ρωτήσεις τόσες διαφορετικές γνώμες θα πάρεις. Αν πάλι κάτι δεν σου αρέσει γενικά στην παιδίατρο δεν είναι κακό να πάρεις 2η γνώμη Ή ακόμα και να αλλάξεις γιατρό.. 

Δεν ξέρω κ μένα με ξένισε. Γιατι ακομα κ σαν εισαγωγή δημητριακών να το πάρεις, υπάρχουν τόσες πολλές ωραιες επιλογές που μπορώ να δώσω.. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 hours ago, Murtw.st said:

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς είχαμε παιδίατρο κ πήραμε κ συμβουλές περί στερεών. Βασικά ένα προγραμμα μου έδωσε ο γιατρός που ξεκινάει με αχλάδι κ κάθε 4 μέρες προσθέτει ένα φρούτο. Κ όταν γίνει 6.5 ο μικρός (δηλαδή τέλος μήνα) να τον ξεκινήσω απόγευμα μια κρέμα εμπορίου μήλο με ρυζι. Καλα κρεμα εμπορίου δεν δίνω για κανενα λογο (προσωπική επιλογή).. κ ταυτόχρονα σκέφτομαι να ξεκινήσουμε κ λίγα λαχανικά σιγά σιγά απ την επόμενη βδομάδα.. μου φάνηκε πολύ συντηρητική η προσέγγιση του γιατρού κ δεν με κάλυψε καθόλου. Ποια είναι  η γνώμη σας;

 

51 minutes ago, Murtw.st said:

Δεν είχα θέμα να έβαζα πρώτα φρούτα κ μετά λαχανικά, δεν μου αρέσει όμως που πρέπει μέχρι σχεδόν τους 7.5 μήνες το παιδί μου να τρώει μόνο φρούτα. Πως θα προλάβουμε μ αυτό το ρυθμό μέχρι το χρόνο να εισαγάγουμε όσες πιο πολλές τροφές γίνεται; Κ είχα στο μυαλό μου αυτο ακριβώς για το σίδηρο. Λέω να ακολουθήσω το πλανο εισαγωγής του παπαβεντση κ απο την επόμενη βδομάδα που θα εχει κάπως εξοικειωθεί με το φαγητό να του δίνω κ κομμάτια να περιεργάζεται (blw). Ξέχασα να σας πω πως το μεσημέρι του έδωσα λίγο αχλάδι λιωμένο ίσα ίσα με το πιρούνι γιατι ήταν πολύ μαλακό κ το πήγε κάτω σαν τρελός! Ποσο το χαίρομαι το μικρακι μου που μεγαλώνει !

Δεν ξέρω κ μένα με ξένισε. Γιατι ακομα κ σαν εισαγωγή δημητριακών να το πάρεις, υπάρχουν τόσες πολλές ωραιες επιλογές που μπορώ να δώσω.. 

Συμφωνω μαζι σου κ τα κοριτσια με καλυψαν αρκετα!! Οι 4 μερες ειναι λιγο τραβηγμενο μιας κ στα αλλεργικά παιδια συνισταται ανα 3 σκεψου. Κατα τ αλλα ποτέ μπαινει 2-3 γευμα ειναι συμφωνα με τις συστασεις ανα μηνα χοντρικα..αλλα εν τελει τ παιδι σε οδηγει οντως..

Αν επιμενει στην κρεμα λογω εισαγωγης γλουτενης μπορείς ν προτινεις σπιτικη κρέμα με βρώμη πχ.

Η δικη μ αντιληψη ειναι δινεις κ οσο φαει..1,2,5 κουταλιες..ενα μπωλ..οσο θελει..φυσικα όχι υπερβολές. Απλα αν θελει μια ας φάει μια. Βασικη τροφξ είναι τ γαλα ως το ετος κ δν ειναι ολα τ μωρα ευκολα με την εισαγωγη στερεών.

Για τ blw το εψαξα κ γω κ ο μονος λογος π δν θ τ κανω τελικα ειναι γτ δν νιωθω εγω πως θα ειμαι 100% εκει κ θελει προσοχή. Ευχομαι να παει σε σας τελεια μόνο κατι π καταλαβα απο οσα διαβασα είναι μην ξεκινησεις κ αλεσμένα κ μετα κανεις αλλαγη γτ μπερδεύονται..δν θ ξερει πως να το χειριστεί..καλυτερα μια κ καλη κομμάτια!

Κ μεις οπου ν ναι ξεκιναμε με λαχανικα κ σταδιακα σουπα με αρνακι, κατσικακι..εξισου καλη πηγη σιδηρου. Φρουτα αργοτερα.

Κ γω Παπαβεντση θα ακολουθισω απλα με 3 ημερες εισαγωγές λογω αλλεργίων.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

 

Συμφωνω μαζι σου κ τα κοριτσια με καλυψαν αρκετα!! Οι 4 μερες ειναι λιγο τραβηγμενο μιας κ στα αλλεργικά παιδια συνισταται ανα 3 σκεψου. Κατα τ αλλα ποτέ μπαινει 2-3 γευμα ειναι συμφωνα με τις συστασεις ανα μηνα χοντρικα..αλλα εν τελει τ παιδι σε οδηγει οντως..

Αν επιμενει στην κρεμα λογω εισαγωγης γλουτενης μπορείς ν προτινεις σπιτικη κρέμα με βρώμη πχ.

Η δικη μ αντιληψη ειναι δινεις κ οσο φαει..1,2,5 κουταλιες..ενα μπωλ..οσο θελει..φυσικα όχι υπερβολές. Απλα αν θελει μια ας φάει μια. Βασικη τροφξ είναι τ γαλα ως το ετος κ δν ειναι ολα τ μωρα ευκολα με την εισαγωγη στερεών.

Για τ blw το εψαξα κ γω κ ο μονος λογος π δν θ τ κανω τελικα ειναι γτ δν νιωθω εγω πως θα ειμαι 100% εκει κ θελει προσοχή. Ευχομαι να παει σε σας τελεια μόνο κατι π καταλαβα απο οσα διαβασα είναι μην ξεκινησεις κ αλεσμένα κ μετα κανεις αλλαγη γτ μπερδεύονται..δν θ ξερει πως να το χειριστεί..καλυτερα μια κ καλη κομμάτια!

Κ μεις οπου ν ναι ξεκιναμε με λαχανικα κ σταδιακα σουπα με αρνακι, κατσικακι..εξισου καλη πηγη σιδηρου. Φρουτα αργοτερα.

Κ γω Παπαβεντση θα ακολουθισω απλα με 3 ημερες εισαγωγές λογω αλλεργίων.

Ξεκινήσατε στέρεες;; Κι εγώ του Παπαβεντση θα κάνω, έχω βρει στο ίντερνετ πλάνο κι έχω αγοράσει και το βιβλίο του για τη διατροφή! Έχεις βρει εσυ από κάποια άλλη πηγη;; Με παιδίατρο ακομη δεν έχω μιλήσει, θα την πάρω αύριο να κλείσω ραντεβου! 

Εσάς κορίτσια, κάθονται με υποστηριξη;; Εμένα όχι για πολυ! Πέφτει γρήγορα μπροστα ή στο πλάι! Μήπως δεν είναι καν έτοιμη ακομη για στέρεες;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Ξεκινήσατε στέρεες;; Κι εγώ του Παπαβεντση θα κάνω, έχω βρει στο ίντερνετ πλάνο κι έχω αγοράσει και το βιβλίο του για τη διατροφή! Έχεις βρει εσυ από κάποια άλλη πηγη;; Με παιδίατρο ακομη δεν έχω μιλήσει, θα την πάρω αύριο να κλείσω ραντεβου! 

Εσάς κορίτσια, κάθονται με υποστηριξη;; Εμένα όχι για πολυ! Πέφτει γρήγορα μπροστα ή στο πλάι! Μήπως δεν είναι καν έτοιμη ακομη για στέρεες;

Κ μένα με υποστήριξη κάθεται βέβαια ο δικός μου βλέποντας συγκριτικά με αλλα παιδάκια είναι σε πιο χαλαρό ρυθμό, δεν βιάζεται να κανει πράγματα! Σήμερα πάντως που έφαγε λίγο μια χαρά έτοιμος ήταν είδα μεγάλη διαφορα με κάτι άλλες απόπειρες που είχα κανει. Το βασικότερο είναι οτι είχε καλύτερη αντίληψη να φάει, δεν έβγαζε τη γλώσσα δηλαδή όπως για να θηλάσει. Κ χαίρομαι πολύ που δεν τον πίεσα νωρίτερα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Ξεκινήσατε στέρεες;; Κι εγώ του Παπαβεντση θα κάνω, έχω βρει στο ίντερνετ πλάνο κι έχω αγοράσει και το βιβλίο του για τη διατροφή! Έχεις βρει εσυ από κάποια άλλη πηγη;; Με παιδίατρο ακομη δεν έχω μιλήσει, θα την πάρω αύριο να κλείσω ραντεβου! 

Εσάς κορίτσια, κάθονται με υποστηριξη;; Εμένα όχι για πολυ! Πέφτει γρήγορα μπροστα ή στο πλάι! Μήπως δεν είναι καν έτοιμη ακομη για στέρεες;

εμενα καθεται για λιγο στον κωλο μόνη της ....κ δε μς υποστήριξη ανετα...τρώει στερεά απο 4 μηνων ...εχτές εγινε 5 μηνων...μια χαρα τα πάει σε όλα...εγω εδινα στερεά πρίν καν κατσει καλα καλα κ νια χαρα ειναι.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα 5μισι μηνων, αν δεν την κραταω εγω πεφτει.. Την ειδα του Παπαβεντση και μου αρεσε που ξεκινα με λαχανικα..Σημερα εχουμε παιδιατρο, να δω τι θα μου πει και εκεινη.. @KNecky μοσχαρακι θα δωσεις; Αρνακι, κατσικακι μπορω να εχω απο τους γονεις μου στο χωριο που ξερω οτι ειναι πεντακαθαρα. Το μοσχαρακι, βεβαια, κι αυτο αναγκαιο ειναι... Αλλα απο χασαπικο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Polly1 said:

Ξεκινήσατε στέρεες;; Κι εγώ του Παπαβεντση θα κάνω, έχω βρει στο ίντερνετ πλάνο κι έχω αγοράσει και το βιβλίο του για τη διατροφή! Έχεις βρει εσυ από κάποια άλλη πηγη;; Με παιδίατρο ακομη δεν έχω μιλήσει, θα την πάρω αύριο να κλείσω ραντεβου! 

Εσάς κορίτσια, κάθονται με υποστηριξη;; Εμένα όχι για πολυ! Πέφτει γρήγορα μπροστα ή στο πλάι! Μήπως δεν είναι καν έτοιμη ακομη για στέρεες;

Η παιδιατρος μου υποστηριζει τ Παπαβεντση με μικρες αλλαγες κ γνκ με αφηνει ελευθερη..απλα παταμε εκει γτ εχει ενα νορμάλ πλανο εισαγωγων..

Το αν θ ειναι ετοιμη δν εξαρταται μονο απτο αν καθεται σταθερα οπως βλεπεις ειναι κ στ παιδι. Αλλα η γενικη οδηγια ειναι ν καθεται σταθερα μονο του..εμεις δν ξεκινησαμε ακομα αλλα καθεται αρκετά δεύτερολεπτα πλεον μονη της..οποτε συντομα θ ξεκινήσουμε!!

Just now, IrenP said:

Κι εμενα 5μισι μηνων, αν δεν την κραταω εγω πεφτει.. Την ειδα του Παπαβεντση και μου αρεσε που ξεκινα με λαχανικα..Σημερα εχουμε παιδιατρο, να δω τι θα μου πει και εκεινη.. @KNecky μοσχαρακι θα δωσεις; Αρνακι, κατσικακι μπορω να εχω απο τους γονεις μου στο χωριο που ξερω οτι ειναι πεντακαθαρα. Το μοσχαρακι, βεβαια, κι αυτο αναγκαιο ειναι... Αλλα απο χασαπικο.

Λογω αλλεργίας στ γαλακτοκομικά δν συνιστάται ν δώσω ακομα μοσχαρι αλλα αφοτ ξεπεραστει οποτε θ μεινω στα αλλα γ αρχη. Κατα τ αλλα μοσχαρακι ελευθερας υπαρχει σε καποια χασαπικα μαλλον μ αυτο θ ξεκινουσα αν μπορουσα..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Η παιδιατρος μου υποστηριζει τ Παπαβεντση με μικρες αλλαγες κ γνκ με αφηνει ελευθερη..απλα παταμε εκει γτ εχει ενα νορμάλ πλανο εισαγωγων..

Το αν θ ειναι ετοιμη δν εξαρταται μονο απτο αν καθεται σταθερα οπως βλεπεις ειναι κ στ παιδι. Αλλα η γενικη οδηγια ειναι ν καθεται σταθερα μονο του..εμεις δν ξεκινησαμε ακομα αλλα καθεται αρκετά δεύτερολεπτα πλεον μονη της..οποτε συντομα θ ξεκινήσουμε!!

Λογω αλλεργίας στ γαλακτοκομικά δν συνιστάται ν δώσω ακομα μοσχαρι αλλα αφοτ ξεπεραστει οποτε θ μεινω στα αλλα γ αρχη. Κατα τ αλλα μοσχαρακι ελευθερας υπαρχει σε καποια χασαπικα μαλλον μ αυτο θ ξεκινουσα αν μπορουσα..

Εμένα χωρίς μαξιλάρια δε νομίζω να κάθεται καθολου, εδώ με αυτά και θα πέσει μπροστά ή στο πλάι σε 10 δευτερόλεπτα πχ. Πόσα  λεπτα περιπου θα πρέπει να κάθεται μονη της για να είναι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 said:

Εμένα χωρίς μαξιλάρια δε νομίζω να κάθεται καθολου, εδώ με αυτά και θα πέσει μπροστά ή στο πλάι σε 10 δευτερόλεπτα πχ. Πόσα  λεπτα περιπου θα πρέπει να κάθεται μονη της για να είναι οκ;

Δεν χρειάζεται χρονόμετρο :P Απλα βλέπεις πως καθεται κ μπορει ν ασχοληθεί μ ενα παιχνιδακι πχ αρα ειναι κομπλε. Να πεφτει μπορει να συνεχισει γτ κουραζεται κ σγ σγ θ κρατιεται γ πλ ωρα.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Δεν χρειάζεται χρονόμετρο :P Απλα βλέπεις πως καθεται κ μπορει ν ασχοληθεί μ ενα παιχνιδακι πχ αρα ειναι κομπλε. Να πεφτει μπορει να συνεχισει γτ κουραζεται κ σγ σγ θ κρατιεται γ πλ ωρα.

Ναι, μπα, απέχουμε μαλλον πολυ ακομη από αυτο!! Ή θα πέσει μετά από πολύ λιγο ή θα βολευτεί σε ημικλινη σταση

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Polly1 είπε:

Ναι, μπα, απέχουμε μαλλον πολυ ακομη από αυτο!! Ή θα πέσει μετά από πολύ λιγο ή θα βολευτεί σε ημικλινη σταση

μην σκας θα κάτσει κ μετα θα προσπαθεί να σηκωθει κ θα λεμε μετα τι καλα που πέφτανε.. αντε να τα κανεις καλα σε λιγο καιρο

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Με φρουτακια λοιπον και η δικη μας γιατρος. Αχλαδι, μετα απο 3 μερες μηλο και μετα μπανανα. Μετα το 10ημερο μπαινει και μεσημεριανο, λαχανικα μοσχαρι κοτοπουλο. Σταδιακα μεγαλη ποικιλια λαχανικων..Μου λεει κρεμα βανιλια απογευμα.Της λεω προτιμω οχι και μου ειπε οταν μπει απογευματινο να δινω  τα λαχανικα χωρις το κρεας.  Προτεινει κρεμα ετοιμη για να υπαρξει ομαλη μεταβαση απο το θηλασμο στην κινηση του να καταπιει. Μου σχολιασε, μαλιστα, οτι μετα απο κανα χρονο τα βλεπει τα μικρα με πατατακια και σοκολατες και κατα τα αλλα τους πειραζει η ετοιμη κρεμα.. Ισως την πειραξε που της ειπα οχι.. χαχα 

Just now, Rafaelatarzan είπε:

μην σκας θα κάτσει κ μετα θα προσπαθεί να σηκωθει κ θα λεμε μετα τι καλα που πέφτανε.. αντε να τα κανεις καλα σε λιγο καιρο

Ρωτησα τη γιατρο, γιατι ουτε η δικια μου στεκεται μονη της και μου λει μετα τον 7... Να μην αγχωνομαι..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

μην σκας θα κάτσει κ μετα θα προσπαθεί να σηκωθει κ θα λεμε μετα τι καλα που πέφτανε.. αντε να τα κανεις καλα σε λιγο καιρο

 

Just now, IrenP είπε:

Με φρουτακια λοιπον και η δικη μας γιατρος. Αχλαδι, μετα απο 3 μερες μηλο και μετα μπανανα. Μετα το 10ημερο μπαινει και μεσημεριανο, λαχανικα μοσχαρι κοτοπουλο. Σταδιακα μεγαλη ποικιλια λαχανικων..Μου λεει κρεμα βανιλια απογευμα.Της λεω προτιμω οχι και μου ειπε οταν μπει απογευματινο να δινω  τα λαχανικα χωρις το κρεας.  Προτεινει κρεμα ετοιμη για να υπαρξει ομαλη μεταβαση απο το θηλασμο στην κινηση του να καταπιει. Μου σχολιασε, μαλιστα, οτι μετα απο κανα χρονο τα βλεπει τα μικρα με πατατακια και σοκολατες και κατα τα αλλα τους πειραζει η ετοιμη κρεμα.. Ισως την πειραξε που της ειπα οχι.. χαχα 

Ρωτησα τη γιατρο, γιατι ουτε η δικια μου στεκεται μονη της και μου λει μετα τον 7... Να μην αγχωνομαι..

Την Παρασκευή τελικα εκλεισα ραντεβού!!! Να δω τι θα μου πει και μενα!!! Μετά τον 7ο ε;; Ραφαέλα πιστεύω ότι η δική μου πρώτα θα μπουσουλησει και μετά θα κάτσει! Τώρα προχωράει με το κεφάλι ρε συ!! Και σπρώχνει με τα πόδια ! Και φυσικά νευριάζει γιατί όλο αυτό δεν οδηγεί πουθενα!!! Χαχαχα!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

 

Την Παρασκευή τελικα εκλεισα ραντεβού!!! Να δω τι θα μου πει και μενα!!! Μετά τον 7ο ε;; Ραφαέλα πιστεύω ότι η δική μου πρώτα θα μπουσουλησει και μετά θα κάτσει! Τώρα προχωράει με το κεφάλι ρε συ!! Και σπρώχνει με τα πόδια ! Και φυσικά νευριάζει γιατί όλο αυτό δεν οδηγεί πουθενα!!! Χαχαχα!!!

χαχαχαχχα  καλα κανει...κ ομως μπορει να κάνει αυτο πρώτα... ..ετοιμάσου για κυνήγι..

Link to comment
Share on other sites

Just now, IrenP said:

Με φρουτακια λοιπον και η δικη μας γιατρος. Αχλαδι, μετα απο 3 μερες μηλο και μετα μπανανα. Μετα το 10ημερο μπαινει και μεσημεριανο, λαχανικα μοσχαρι κοτοπουλο. Σταδιακα μεγαλη ποικιλια λαχανικων..Μου λεει κρεμα βανιλια απογευμα.Της λεω προτιμω οχι και μου ειπε οταν μπει απογευματινο να δινω  τα λαχανικα χωρις το κρεας.  Προτεινει κρεμα ετοιμη για να υπαρξει ομαλη μεταβαση απο το θηλασμο στην κινηση του να καταπιει. Μου σχολιασε, μαλιστα, οτι μετα απο κανα χρονο τα βλεπει τα μικρα με πατατακια και σοκολατες και κατα τα αλλα τους πειραζει η ετοιμη κρεμα.. Ισως την πειραξε που της ειπα οχι.. χαχα 

Ρωτησα τη γιατρο, γιατι ουτε η δικια μου στεκεται μονη της και μου λει μετα τον 7... Να μην αγχωνομαι..

Ενταξει λιγο αβασιμο αυτο με την υφη εφοσον τοσα κ τοσα παιδια τ καταφερνουν μ υφη αλεσμενων κανονικών τροφων..εδω υπαρχει τ blw..αυτους μαντευω θα τους θεωρει τρελους.. :P Κ αυτο με τ πατατακια ειναι θεμα τ γονιου.. δλδ ας τ δωσουμε τωρα ζαχαριτσα π ναι βρεφακι μηνων αφου καποτε αργοτερα θ φαει γλυκα κ πατατακια?!..ελεος δλδ τι δικαιολογια ειναι αυτη?! Συγγνωμη αλλα τραγικη λιγο, διατροφικα παντα, η παιδιατρος..

Δικη μου γνώμη καλα εκανες κ της το πες!! Εχει γνωση περί του θεματος κ φαινεται να επιλεγει να το αγνοει..δλδ μακροχρονιες έρευνες τι δειχνουν δν εχει σημασια?!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...