Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Μαρτίου 2020 !!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια εγω σήμερα το μεσημέρι ξεκίνησα γλυκοπατάτα! Καλούτσικη του φάνηκε έφαγε λίγο δεν τον πίεσα κ εγω φυσικά. Να σας ρωτήσω όμως, αν έχω βράσει μεγαλύτερη ποσότητα λαχανικού μπορώ να το διατηρήσω στο ψυγείο για την επόμενη μερα; Η ούτε καν; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Murtw.st said:

Κορίτσια εγω σήμερα το μεσημέρι ξεκίνησα γλυκοπατάτα! Καλούτσικη του φάνηκε έφαγε λίγο δεν τον πίεσα κ εγω φυσικά. Να σας ρωτήσω όμως, αν έχω βράσει μεγαλύτερη ποσότητα λαχανικού μπορώ να το διατηρήσω στο ψυγείο για την επόμενη μερα; Η ούτε καν; 

Καλη σας αρχη!! :)

Μπορεις ν τ δωσεις κ αυριο αμε!! Σου στελνω πμ ενα λινκ με τη διατήρηση τροφίμων πολυ χρησιμο!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, KNecky είπε:

Καλη σας αρχη!! :)

Μπορεις ν τ δωσεις κ αυριο αμε!! Σου στελνω πμ ενα λινκ με τη διατήρηση τροφίμων πολυ χρησιμο!!

Μπορείς να μου το στείλεις και μένα...Ευχαριστώ...Εμείς σήμερα ξεκίνησαμε χορτοσουπα,  πατάτα, καρότο, κολοκύθι και λίγο ελαιόλαδο...Δεν της άρεσε καθόλου,  έφαγε όμως σιγά σιγά 2 κουταλιές..έβαλα τα λαχανικά στο ψυγείο, αν δω όμως ότι αύριο κάτι δεν μου αρέσει θα τους ρίξω ένα σάλτο και θα βράσω αλλα.  Και εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο που τόσο μικρό τρώει φαγητό αλλά εφόσον μου λέει ο παιδίατρος να το κάνω για να της κόψουμε το φάρμακο θα το κάνω και βλέπουμε πως θα τα πάει...Αύριο θα φάμε 4 κουταλιές και γάλα εννοείται....

  • Μου αρέσει 1

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου τι κάνετε; έχω καιρό να μπω αλλά σας  διαβάζω κάθε μέρα απλά χωρίς να κάνω σύνδεση όμως. να σας πω. εμείς είμαστε καλά δοξα τον θεό. το μόνο που με στεναχωρεί  είναι ότι ενώ είχαμε ελαττώσει τις γουλιές τώρα πάλι τα ίδια..  μαζεύω  γαλατα πάλι..  (4.5 μηνών) πέρασε καμία το ίδιο; είδα ότι ξεκινήσατε τροφές. πολύ χαίρομαι.  εμείς μέσα Σεπτέμβρη με φρούτα.  Επίσης τα ούλα του είναι άσπρα το κάτω έτσι όπως τα είδα.  στο πίσω μέρος τους. αυτό σημαίνει κάτι; Η τσαμπα χαίρομαι;; χαχαχ. φιλιά πολλά σε όλες σας

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Ξένη said:

Μπορείς να μου το στείλεις και μένα...Ευχαριστώ...Εμείς σήμερα ξεκίνησαμε χορτοσουπα,  πατάτα, καρότο, κολοκύθι και λίγο ελαιόλαδο...Δεν της άρεσε καθόλου,  έφαγε όμως σιγά σιγά 2 κουταλιές..έβαλα τα λαχανικά στο ψυγείο, αν δω όμως ότι αύριο κάτι δεν μου αρέσει θα τους ρίξω ένα σάλτο και θα βράσω αλλα.  Και εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο που τόσο μικρό τρώει φαγητό αλλά εφόσον μου λέει ο παιδίατρος να το κάνω για να της κόψουμε το φάρμακο θα το κάνω και βλέπουμε πως θα τα πάει...Αύριο θα φάμε 4 κουταλιές και γάλα εννοείται....

Ειστε ειδικη περιπτωση μ την γοπ κ ακολουθειτε αλλη γραμμη λογικο ειναι!! Θελει στατιστικα 10-15 επαφες μ μια τροφη γ ν την συνηθισει τ μωρο κ ακομα κ λιγο καλο θ του κανει!! :)

 

44 minutes ago, mpempaki1 said:

κορίτσια μου τι κάνετε; έχω καιρό να μπω αλλά σας  διαβάζω κάθε μέρα απλά χωρίς να κάνω σύνδεση όμως. να σας πω. εμείς είμαστε καλά δοξα τον θεό. το μόνο που με στεναχωρεί  είναι ότι ενώ είχαμε ελαττώσει τις γουλιές τώρα πάλι τα ίδια..  μαζεύω  γαλατα πάλι..  (4.5 μηνών) πέρασε καμία το ίδιο; είδα ότι ξεκινήσατε τροφές. πολύ χαίρομαι.  εμείς μέσα Σεπτέμβρη με φρούτα.  Επίσης τα ούλα του είναι άσπρα το κάτω έτσι όπως τα είδα.  στο πίσω μέρος τους. αυτό σημαίνει κάτι; Η τσαμπα χαίρομαι;; χαχαχ. φιλιά πολλά σε όλες σας

 

Καλως την!! Οταν ειναι ο καιρός γ δοντακια συνηθως φουσκωνουν τ ουλα..θα δειξει ο καιρός λοιπον!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 40 λεπτά , IrenP είπε:

Καλημερα κοριτσια! Ραβδο μπλεντερ ή μουλτι για να λιωνουμε το φαγητο;; 

Οτι σε βολεύει δεν νομίζω να έχουν κάποια διαφορα στο αποτέλεσμα! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Polly1 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τι κανετε;; Ήθελα να σας ρωτήσω αν το πρώτο γεύμα σας το χει ως δεκατιανο ή μεσημεριανό ή απογευματινό καθώς και πόση ποσότητα κάθε φορά 

δεκατιανο φρουτα  εμεις  κ μεσημεράνιο επίσης.γαλα μονο πρωι απογευμα βράδυ 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ έβαλε πρώτο γεύμα δεκατιανό κρεμα .τωρα μ έβαλε δεκατιανό φρούτα κ απογευματινό κρεμα .απο αύριο θ βαλω κ μεσημεριανό λαχανικά οποτε μόνο πρωί βράδυ γαλα 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, Polly1 είπε:

Γεια σας κορίτσια! Τι κανετε;; Ήθελα να σας ρωτήσω αν το πρώτο γεύμα σας το χει ως δεκατιανο ή μεσημεριανό ή απογευματινό καθώς και πόση ποσότητα κάθε φορά 

Εμένα με ξεκίνησε με δεκατιανο πρωί με ρυζαλευρο με 2 κουταλιές την πρώτη μέρα, την επόμενη 4 την 3η μέρα 8, την 4η μέρα 16 και την 5η μέρα με όσο φάει,  τις πρώτες 4 μέρες που ήταν λίγες οι κουταλιές έπινε και γάλα όσο ήθελε,  δεν την πίεσα ποτέ και επίσης δεν την πίεσα με το ρυζαλευρο,  μπορεί να μην έφαγε 16 κουταλιές την 4η μέρα,  να έφαγε λιγότερες,  δεν πειράζει,  όσο αντέχει το στομαχακι τους...Μετά αφού ξεκίνησε να τρώει κανονικά το ρυζαλευρο μου είπε αν θέλω να δίνω και το απόγευμα,  δίνω μόνο όταν δεν μπορώ να της δώσω γάλα στον υπνο της γιατί δεν της αρέσει γενικά το γάλα,  δοκιμάσαμε πολλά...οπότε τώρα τρώει 2 με 3 φορές γάλα την ημέρα και το μεσημέρι τρώει χορτοσουπα, ξεκίνησαμε με 2 κουταλιές και τώρα τρώει περίπου 15, δεν της αρέσει καθόλου....Δεν την πιέζω...ελπίζω να μου βάλει κανένα κρεατικο μαζί μπας και δεν ξυνιζει τα μούτρα της...γελάω όμως με το πώς αηδιάζει,  τρέμει ολόκληρη....με λίγο παιχνίδι κάπως το παλεύει....ρυζαλευρο δεν θέλω να της δίνω 2 φορές γιατί την βλέπω έχει αφρατεψει...ελπίζω να μου βάλει φρούτα γρήγορα γιατί χθες κουβάλησα δύο σακούλες μήλα και αχλάδια από τους γονείς μου, κρίμα είναι να τα έχουμε και να μην μπορώ να της δώσω...

  • Μου αρέσει 2

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ξένη είπε:

Εμένα με ξεκίνησε με δεκατιανο πρωί με ρυζαλευρο με 2 κουταλιές την πρώτη μέρα, την επόμενη 4 την 3η μέρα 8, την 4η μέρα 16 και την 5η μέρα με όσο φάει,  τις πρώτες 4 μέρες που ήταν λίγες οι κουταλιές έπινε και γάλα όσο ήθελε,  δεν την πίεσα ποτέ και επίσης δεν την πίεσα με το ρυζαλευρο,  μπορεί να μην έφαγε 16 κουταλιές την 4η μέρα,  να έφαγε λιγότερες,  δεν πειράζει,  όσο αντέχει το στομαχακι τους...Μετά αφού ξεκίνησε να τρώει κανονικά το ρυζαλευρο μου είπε αν θέλω να δίνω και το απόγευμα,  δίνω μόνο όταν δεν μπορώ να της δώσω γάλα στον υπνο της γιατί δεν της αρέσει γενικά το γάλα,  δοκιμάσαμε πολλά...οπότε τώρα τρώει 2 με 3 φορές γάλα την ημέρα και το μεσημέρι τρώει χορτοσουπα, ξεκίνησαμε με 2 κουταλιές και τώρα τρώει περίπου 15, δεν της αρέσει καθόλου....Δεν την πιέζω...ελπίζω να μου βάλει κανένα κρεατικο μαζί μπας και δεν ξυνιζει τα μούτρα της...γελάω όμως με το πώς αηδιάζει,  τρέμει ολόκληρη....με λίγο παιχνίδι κάπως το παλεύει....ρυζαλευρο δεν θέλω να της δίνω 2 φορές γιατί την βλέπω έχει αφρατεψει...ελπίζω να μου βάλει φρούτα γρήγορα γιατί χθες κουβάλησα δύο σακούλες μήλα και αχλάδια από τους γονείς μου, κρίμα είναι να τα έχουμε και να μην μπορώ να της δώσω...

Ρυζαλευρο μπορεις να φτιαξεις και μονη, με βιολογικο ρυζι και νερο. Για να μην δινεις του εμποριου, που δεν ξερεις τι περιεχουν.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα...εχω εναν μπεμπη που κλεινει τους 4ηνες την αλλη βδομαδα κ μας ειπε η παιδιατρος να ξεκινησει ρυζαλευρο...τι λετε;;δωσατε;;σας εκσνσν δυσκοιλιοτητα;;αν δεν υο φαει του δινω κ γαλα να χορτασει ετσι;;; το bio bebe μου ειπε να παρω...


mmy0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dinaki23 είπε:

Κοριτσια καλημερα...εχω εναν μπεμπη που κλεινει τους 4ηνες την αλλη βδομαδα κ μας ειπε η παιδιατρος να ξεκινησει ρυζαλευρο...τι λετε;;δωσατε;;σας εκσνσν δυσκοιλιοτητα;;αν δεν υο φαει του δινω κ γαλα να χορτασει ετσι;;; το bio bebe μου ειπε να παρω...

εμεις  αν θυμάσαι ξεκινήσαμε  με φρούτα 4ηνων...τωρα τρωμε κ λαχανοσουπα.   

για το ρυζάλευρο τον ειχα ρωτήσει κ εγω τον ντοκ μ κ δεν ηθελε ...

η μάλλον  δεν θελει  ακομα...μπορείς να κανεις μονη σ ρυζάλευρο γιατι εγω τ ειπε γιατρε  θα κανω μονη μ λ οχι εμπορίου κ τ αρέσε σαν ιδέα...νομιζω  η @Pagotoula ξερει συνταγή 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Polly1 said:

Γεια σας κορίτσια! Τι κανετε;; Ήθελα να σας ρωτήσω αν το πρώτο γεύμα σας το χει ως δεκατιανο ή μεσημεριανό ή απογευματινό καθώς και πόση ποσότητα κάθε φορά 

Νομιζω εξαρτάται αν ξεκινας μ φρουτα ή λαχανικα.Τ φρούτα δεκατιανο τ λαχανικά μεσημεριανο. Ποσοτητα ξεκινας με λιγο 1-2 κουταλακια κ σταδιακά αυξανεις. Ακολουθεις κ τ παιδι τι θελει εννοειται.

Just now, dinaki23 said:

Κοριτσια καλημερα...εχω εναν μπεμπη που κλεινει τους 4ηνες την αλλη βδομαδα κ μας ειπε η παιδιατρος να ξεκινησει ρυζαλευρο...τι λετε;;δωσατε;;σας εκσνσν δυσκοιλιοτητα;;αν δεν υο φαει του δινω κ γαλα να χορτασει ετσι;;; το bio bebe μου ειπε να παρω...

Αν δν εχει θεμα γοπ σοβαρης το παιδι δν συνιστάται πριν τον 6ο ν ξεκινησει στέρεες. Επισης τ ρυζαλευρο κ οι κρεμες κουτιου θεωρούνται απτις χειρότερες τροφες γ τ μωρα..εχν πολλα γλυκαντικα, ειναι πλ επεξεργασμένη τροφή κ επισης δν προσφερουν κατι ουσιαστικο στο παιδι κ ας γραφουν ενα σωρο βιταμινες..δν ειναι φυσικη τροφή γ αυτο δν απορροφάται με τον ιδιο τροπο. Πολλα μωρά κανουν δυσκοιλιοτητα ή ευκοιλια γτ τ συστηματακι τους δν είναι ετοιμο σε τοσο μικρη ηλικια. Εννοειται υπαρχουν εξαιρεσεις σε αυτα..ειναι οι συνιστώμενες οδηγίες. Φιλικα παντα τα λεω! Να χαιρεσαι το μικρακι σου!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...